Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 28.
Napsal: 7/5/2018, 06:08
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 28.
Mapa

na které jsou patrné anexe Japonska mezi roky 1931-1937, pro Palbu kreslil Roz.
Japonsko 1933-1936. "Císařská cesta" versus "Kontrola".
Když se okupací Džeholu (viz mapa) pro Japonsko uzavírala, v roce 1933, prvá fáze expanze na kontinentě, otevírala se druhá fáze jejich cesty, nejen k dalším dílčím útokům. Vlastně začínala další příprava na cestě k válečnému vystoupení země vycházejícího slunce v Asii.
V samotném vnitropolitickém životě Japonska stále pokračovala, i v roce 1933, cesta k "extrémní nacionalistické společnosti", způsobem rozvíjení politické propagandy i "praktické činnosti", která nejednou směřovala k přípravě a vzniku spiknutí, přípravám převratu, ale i k různým druhům teroristických útoků. Právě rozvinutí spikleneckého prostředí a teroristické metody vlády v Japonsku 1933 až 1936, ale i v dalších letech, znamenaly, že byla stále snižována stabilita domácí politické scény. Takové prostředí pak samozřejmě narušovalo záměry podnikatelské japonské špičky, vysoké byrokracie, dvorských kruhů ale i většinu vyššího důstojnictva země vycházejícího slunce. Rozpory a názorové rozdíly se nejvíce projevovaly právě v japonských ozbrojených silách - a to jak pozemních, tak u letectva, ale i u námořnictva. Většina důstojníků si přála klid na práci, ale postupně se formovaly dva soupeřící směry:
a)"Skupina císařské cesty" - tzv. kódóha (nebo také seveřané) - což byla v podstatě skupina fašistického zaměření - vzor měla v Mussoliniho Itálii a také v Německu, svých "krajních nacionalistických a expanzionistických cílů chtěla dosáhnout akcí ´zdola´, tj. pomocí spiknutí, atentátů a převratů.
"V řadách jejich příznivců byli především mladí důstojníci, kteří se ovšem těšili podpoře některých vlivných osob z velení armády i ve dvorských kruzích. Pokud šlo o zahraniční politiku, stoupenci ´císařské cesty´ byli pro rozhodné pokračování kontinentální expanze. V jejich úvahách se však neobjevuje jen Čína. Za nejdůležitější cíl japonského postupu považovali útok na sever, na Sovětský svaz."
Edwin P. Hoyt ve své knize, jejíž originál vyšel v roce 1986, kniha se jmenuje - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt., popisuje na str. 67 "kódóhu" - akční skupinu slovy, které čerpají z rozboru, jež učinil jistý Japonec a který shrnuje, čím se příslušníci frakce kódóha vyznačovali, cituji:
"Stoprocentní voják. Tvrdý muž a přesto s planoucím srdcem. Připraven vzdát se pravidel pro osobní přízeň. Zájem císaře je přednější než zákon země. Dnes musí přinášet mimořádné oběti, aby mohla být nastolena 'přímá vláda císaře'. Pevně věří v božský původ císařské rodiny a zjevné předurčení. Je zapřísáhlým nepřítelem komunismu. V soukromí přátelský. Vojevůdce, nikoli muž do mírové doby. Smrt na bitevním poli je nejvyšší poctou, jaké se může Japonci dostat. Politiky nepovažuje za nic lepšího než hejno 'žab v studni' (omezené lidi). Argumenty jsou pro něj zbytečné. Je to typ člověka 'srazím ho k zemi'. Nekompromisní. Černá, nebo bílá. Žádná šedá. V organizaci je jako parní válec. Velmi aktivní. Nešťastný při dlouhém míru. Má národně socialistické myšlení, ale je zmatený. Neuvažuje logicky. Dvě a dvě nejsou čtyři (původní text odkazuje na - Lory, Japans Military Masters /dále jen Lory/, napsáno v kapitole 6. Kniha str. 446)."
b) "Skupina kontroly" - tóseiha (nebo též jižané) - byla prostě protipólem "skupiny císařská cesta". Ovšem obě skupiny měly ve skutečnosti společný jeden základní cíl. "Chtěly, aby moc v zemi přešla do rukou armády a vytvořily se optimální ekonomické podmínky pro další expanzi."
Rozdíl byl v tom, že "skupina kontroly" odmítala "radikální řešení cestou převratu. Šlo jí o to, aby za předpokladu zachování tradičních ekonomických a politických forem byl postupně přeměněn existující systém v účinně fungující nástroj politické i ekonomické kontroly."
Mezi stoupence "Skupina kontroly" - tóseiha, patřili především vysocí důstojníci a generálové, kteří měly těsné vazby k velkým firmám a s tím souvisejícím, podobně založeným, dvorským kruhům a byrokracii (státnímu úřednictvu). I skupina "tóseiha" měla samozřejmě své představy o tom, jak by měla vypadat expanze. Stoupenci skupiny tóseiha později uvažovali o stupňování tlaku v jižním směru. "Předpokládali, že po vítězném ukončení války v Číně, ´čínském incidentu´ řečeno jazykem japonských sdělovacích prostředků, se další tlak zaměří do oblastí jihovýchodní Asie a Nizozemské Východní Indie."
(Stejný spisovatel jako u stoupenců kódóha, tedy Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt., na stejné str. 67, pak o skupině kontroly, tedy toseihy dává rozbor povahy muže fandícího frakci pro kontrolu slovy cituji:
"Dodržuje zákon. Není tak zbožný. Navenek ctí národní politiku, ale nikoli fanaticky. Je spíše typem ministra než vojevůdce. Schopný úředník, diplomat, má příjemné vystupování. Podnikavý, poměrně rychle se orientuje v číslech. Realistický. Dává pozor, co dělá. Klade důraz na podstatu spíše než na osobní sympatie. Respektuje status quo. Věří spíše v evoluci než v revoluci. Věnuje patřičnou pozornost současnému blahu jednotlivce. Jednotlivec je pro něj stejně důležitý jako stát. Současnost je stejně důležitá jako budoucnost. Má zdravý rozum. Věnuje pozornost soukromému majetku. Věří v prospěšnost spolupráce s kapitalisty a politiky. Mezinárodní spolupráci považuje za důležitou. Dvě a dvě jsou čtyři (původní text odkazuje také na - Lory, Japans Military Masters /dále jen Lory/, napsáno v kapitole 6. Kniha str. 446)."
A právě v souvislosti s geografickým zaměřením - v předpokládané budoucí expanzi - se v historické literatuře o těchto dvou skupinách, v japonských ozbrojených silách, mluví jako o "seveřanech" a "jižanech", respektive "severní" a "jižní" frakci - vše vyhledal a napsal z historických i diplomatických archivů, český historik a diplomat, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 76. a dalších, i s mým občasným výkladem z jiných zdrojů - viz Použité podklady, kde stejné či podobné dodal Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt., na stejné str. 67 a na dalších pak do str. 108, .
Japonské vnitropolitické dění 30. let 20. století je plné, kdo vše zatím i sledoval, pokusů o puč, ale vlastně "se nikdy žádný z předáků spiknutí nepokusil zmocnit se nějaké významné funkce, neusiloval o to stát se japonským Mussolinim nebo Hitlerem...!" Sice se často v japonské historické literatuře hovořilo o "restauraci Šówa" nebo "obrodě Šówa". Byl požadován nový "návrat veškeré moci do rukou císaře", ale nikde není psáno o nějakém tom návrhu na úplnou destrukci císařského systému a vytvoření nějaké "fašistické diktatury dle evropského typu." Všichni spiklenci se v každé době snažili o schválení a podporu svých činů z vládnoucích, nejlépe od samotného císaře...!
"Zpravidla je možné vystopovat určité spojení k vysoké byrokracii, dvorským kruhům i ke generalitě. Opakuje se i další jev: během akce ´ochránci´ z vysokých kruhů zůstávají za scénou a většinou se také nakonec nepokoušejí o to, aby je akce vynesla k moci. Výjimku v tomto směru představoval muž, k němuž vzhlíželi s nábožnou úctou mladí důstojníci za ´skupiny císařské cesty´ , faktický vůdce ´seveřanů´, generál Sadao Araki.".
Kdo byl generál Sadao Araki.
Zde viz foto

generála Sadao Araki.
Pan Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 76. až 80, a dalších, i s mým občasným výkladem z jiných zdrojů - viz Použité podklady, se detailněji zabývá osobností generála Arakiho. V prvých větách dokonce říká, že generál Araki měl takový vliv, v prvé polovině 30. let, že si "skutečně mohl dovolit oponovat samotnému Hirohitovi."
Araki se opíral o"stoupence v politických stranách, stáli za ním mladí důstojníci v armádě, těšil se přízni nejedné osoby z kruhů dvorské aristokracie i vysoké byrokracie."
Měl podporu obchodníků i předáků podsvětí. Generál Araki byl nejrozhodnějším stoupencem války proti Sovětskému svazu. Prohlásil, že by bylo pro Japonsko nejvýhodnější tuto válku začít v roce 1936. V Japonsku se začal v této souvislosti šířit jakýsi "mýtus roku 1936." Vznikl dokonce Klub ´36, existoval časopis " ´36" pro záložníky atd.
Dle dostupných pramenů nebyl Araki žádným vizionářem. Jeho myšlení bylo závěrem, ke kterému došel na základě hodnocení zpráv od japonské zpravodajské služby. "Již od let 1932-1933 se generál Araki pokoušel, na všech slyšeních u císaře Hirohita, vnucovat ideu, že je třeba do roku 1936 zaútočit na SSSR, než dozbrojí." Po straně pak dokonce řekl, že "Hirohito je slepý vůči marxistickému nebezpečí!"
Generál Araki se pak nezastavil ve svém dalším konání ani před nátlakem a intrikami proti samotnému trůnu, když již od 20. let 20. století "shromažďoval kompromitující materiál na Hirohita a jeho rodinu a v této činnosti prý pokračoval až do své smrti v roce 1967." Fotokopie shromážděných dokumentů navíc zasílal důvěrnému příteli, pro případ, že by jej postihla "nehoda". Celý tento materiál je dodnes v rukou Arakiho rodiny a generálův syn se nechal slyšet, že schránka s dokumenty je "talismanem, který mu stále nosí štěstí."
Generál Araki naprosto a zásadně nesouhlasil s podporou, kterou japonský císař poskytoval stoupencům "Skupiny kontroly" - tóseiha, a rozhodl se na ně přímo zaútočit na všech místech v Japonsku, na domácí frontě, kde měly nějaký vliv.
"V lednu 1933, tedy v době, kdy se začalo rozhodovat o odchodu Japonska ze Společnosti národů, přednesl v japonské Horní sněmovně Arakiho starý přítel baron Takeo Kikuči vážné obvinění. Prohlásil, že ´právnická fakulta Císařské univerzity v Kjótu je prolezlá rudými a jejich stoupenci´. Jelikož na této fakultě studovali například, markýz Kidó (zde viz foto

markýze Koichi Kido) a kníže Konoe, (foto

markýze Fumimaró Konoe) i baron Harada a navíc mnozí profesoři udržovali styky s císařovými dvořany, bylo zřejmé proti komu útok směřuje. Arakiho postup mělo zbrzdit zajištění profesora Hadžimeho Kawakamiho policií. Tento profesor kdysi přeložil do japonštiny Marxův Kapitál, vyučoval tři shora uvedené aristokraty a byl znám svým levicovým smýšlením.
Nakonec jej uvrhli do´domácího vězení´a je pozoruhodné, že v něm setrval až do své smrti v roce 1946. 20. února 1933 pak policie rozvinula rozsáhlou akci proti opozičním silám, největší od března 1928."
Ale generál Araki ještě ani zdaleka ve svých útocích nekončil. Již v březnu roku 1933, další Arakiho člověk obvinil sedm profesorů právnické fakulty Císařské univerzity v Kjótu z urážky majestátu, neboť podle jeho slov měli zastávat názor, že "císař je orgánem nebo složkou státu". Tento "útok na božskou podstatu císařovy existence nakonec vedl k odchodu oněch sedmi profesorů z univerzity, byť všichni dostali lépe placená místa na různých institucích, kde se mohli dál věnovat vědecké práci."
Arakiho kampaň se stále stupňovala až se sešel Hirohitův "Klub jedenáctky", který měl zvážit "jak Arakiho poučit". Hirohito tehdy "sáhl k taktickému manévru a 6. dubna 1933 jmenoval generála Hondžóa, dobyvatele Mandžuska a idol "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, svým hlavním pobočníkem. Hondžó pak setrval v paláci tři roky a v mnohém ohledu je dnes korunním svědkem souboje obou skupin v armádě. Velmi cenný je totiž jeho Denník z oné doby, do kterého si generál Hondžó, zapisoval nejen obsahy všech rozhovorů s císařem, ale i mnohé tehdejší postřehy ze svého okolí. "Doposud byla zveřejněna jen malá část Hondžóova textu. Došlo k tomu až v roce 1967. Zbytek deníku není badatelům přístupný a je uložen v sejfu Historické sekce dnešních japonských tzv. sil sebeobrany."
Ve stejné době "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha - seveřané, v ozbrojených silách Japonska působící v oblastech Mandžuska a v Číně, neustávaly ve zvyšování napětí i tím, že oddíly prováděly útoky jižně od Velké čínské zdi...Hirohito a jemu sympatická "Skupina kontroly" - tóseiha využívala vzniklé situace k eliminaci muže číslo dvě mezi stoupenci "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, kterým byl tehdy zástupce generálního štábu pozemních sil generál Džinsaburó Masaki.
Císař Hirohito tehdy vyslal generála Masakiho do Číny, aby "osobně obnovil disciplínu". Když se generál Masaki ( viz také zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jinzabur%C5%8D_Masaki
) koncem dubna 1933 vrátil, "obvinil ho císařův strýc generálporučík Hagašikuni (zde viz foto

Naruhiko Higašikuniho), že se jej pokusil přímo rozkazem přinutit - Masaki byl z hlediska služebního princův nadřízený - , aby ovlivnil císaře ve prospěch Skupiny císařské cesty - tzv. kódóha - seveřanů.
Princ zašel ještě dál, neboť prohlásil, že generál chtěl podplatit sluhy v jeho vlasním domě. O týden později byl Masaki odvolán z funkce. Elegantní cestou, neboť císař ho povýšil a jmenoval členem Nejvyšší válečné rady."
Mapa
na které jsou patrné anexe Japonska mezi roky 1931-1937, pro Palbu kreslil Roz.
Japonsko 1933-1936. "Císařská cesta" versus "Kontrola".
Když se okupací Džeholu (viz mapa) pro Japonsko uzavírala, v roce 1933, prvá fáze expanze na kontinentě, otevírala se druhá fáze jejich cesty, nejen k dalším dílčím útokům. Vlastně začínala další příprava na cestě k válečnému vystoupení země vycházejícího slunce v Asii.
V samotném vnitropolitickém životě Japonska stále pokračovala, i v roce 1933, cesta k "extrémní nacionalistické společnosti", způsobem rozvíjení politické propagandy i "praktické činnosti", která nejednou směřovala k přípravě a vzniku spiknutí, přípravám převratu, ale i k různým druhům teroristických útoků. Právě rozvinutí spikleneckého prostředí a teroristické metody vlády v Japonsku 1933 až 1936, ale i v dalších letech, znamenaly, že byla stále snižována stabilita domácí politické scény. Takové prostředí pak samozřejmě narušovalo záměry podnikatelské japonské špičky, vysoké byrokracie, dvorských kruhů ale i většinu vyššího důstojnictva země vycházejícího slunce. Rozpory a názorové rozdíly se nejvíce projevovaly právě v japonských ozbrojených silách - a to jak pozemních, tak u letectva, ale i u námořnictva. Většina důstojníků si přála klid na práci, ale postupně se formovaly dva soupeřící směry:
a)"Skupina císařské cesty" - tzv. kódóha (nebo také seveřané) - což byla v podstatě skupina fašistického zaměření - vzor měla v Mussoliniho Itálii a také v Německu, svých "krajních nacionalistických a expanzionistických cílů chtěla dosáhnout akcí ´zdola´, tj. pomocí spiknutí, atentátů a převratů.
"V řadách jejich příznivců byli především mladí důstojníci, kteří se ovšem těšili podpoře některých vlivných osob z velení armády i ve dvorských kruzích. Pokud šlo o zahraniční politiku, stoupenci ´císařské cesty´ byli pro rozhodné pokračování kontinentální expanze. V jejich úvahách se však neobjevuje jen Čína. Za nejdůležitější cíl japonského postupu považovali útok na sever, na Sovětský svaz."
Edwin P. Hoyt ve své knize, jejíž originál vyšel v roce 1986, kniha se jmenuje - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt., popisuje na str. 67 "kódóhu" - akční skupinu slovy, které čerpají z rozboru, jež učinil jistý Japonec a který shrnuje, čím se příslušníci frakce kódóha vyznačovali, cituji:
"Stoprocentní voják. Tvrdý muž a přesto s planoucím srdcem. Připraven vzdát se pravidel pro osobní přízeň. Zájem císaře je přednější než zákon země. Dnes musí přinášet mimořádné oběti, aby mohla být nastolena 'přímá vláda císaře'. Pevně věří v božský původ císařské rodiny a zjevné předurčení. Je zapřísáhlým nepřítelem komunismu. V soukromí přátelský. Vojevůdce, nikoli muž do mírové doby. Smrt na bitevním poli je nejvyšší poctou, jaké se může Japonci dostat. Politiky nepovažuje za nic lepšího než hejno 'žab v studni' (omezené lidi). Argumenty jsou pro něj zbytečné. Je to typ člověka 'srazím ho k zemi'. Nekompromisní. Černá, nebo bílá. Žádná šedá. V organizaci je jako parní válec. Velmi aktivní. Nešťastný při dlouhém míru. Má národně socialistické myšlení, ale je zmatený. Neuvažuje logicky. Dvě a dvě nejsou čtyři (původní text odkazuje na - Lory, Japans Military Masters /dále jen Lory/, napsáno v kapitole 6. Kniha str. 446)."
b) "Skupina kontroly" - tóseiha (nebo též jižané) - byla prostě protipólem "skupiny císařská cesta". Ovšem obě skupiny měly ve skutečnosti společný jeden základní cíl. "Chtěly, aby moc v zemi přešla do rukou armády a vytvořily se optimální ekonomické podmínky pro další expanzi."
Rozdíl byl v tom, že "skupina kontroly" odmítala "radikální řešení cestou převratu. Šlo jí o to, aby za předpokladu zachování tradičních ekonomických a politických forem byl postupně přeměněn existující systém v účinně fungující nástroj politické i ekonomické kontroly."
Mezi stoupence "Skupina kontroly" - tóseiha, patřili především vysocí důstojníci a generálové, kteří měly těsné vazby k velkým firmám a s tím souvisejícím, podobně založeným, dvorským kruhům a byrokracii (státnímu úřednictvu). I skupina "tóseiha" měla samozřejmě své představy o tom, jak by měla vypadat expanze. Stoupenci skupiny tóseiha později uvažovali o stupňování tlaku v jižním směru. "Předpokládali, že po vítězném ukončení války v Číně, ´čínském incidentu´ řečeno jazykem japonských sdělovacích prostředků, se další tlak zaměří do oblastí jihovýchodní Asie a Nizozemské Východní Indie."
(Stejný spisovatel jako u stoupenců kódóha, tedy Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt., na stejné str. 67, pak o skupině kontroly, tedy toseihy dává rozbor povahy muže fandícího frakci pro kontrolu slovy cituji:
"Dodržuje zákon. Není tak zbožný. Navenek ctí národní politiku, ale nikoli fanaticky. Je spíše typem ministra než vojevůdce. Schopný úředník, diplomat, má příjemné vystupování. Podnikavý, poměrně rychle se orientuje v číslech. Realistický. Dává pozor, co dělá. Klade důraz na podstatu spíše než na osobní sympatie. Respektuje status quo. Věří spíše v evoluci než v revoluci. Věnuje patřičnou pozornost současnému blahu jednotlivce. Jednotlivec je pro něj stejně důležitý jako stát. Současnost je stejně důležitá jako budoucnost. Má zdravý rozum. Věnuje pozornost soukromému majetku. Věří v prospěšnost spolupráce s kapitalisty a politiky. Mezinárodní spolupráci považuje za důležitou. Dvě a dvě jsou čtyři (původní text odkazuje také na - Lory, Japans Military Masters /dále jen Lory/, napsáno v kapitole 6. Kniha str. 446)."
A právě v souvislosti s geografickým zaměřením - v předpokládané budoucí expanzi - se v historické literatuře o těchto dvou skupinách, v japonských ozbrojených silách, mluví jako o "seveřanech" a "jižanech", respektive "severní" a "jižní" frakci - vše vyhledal a napsal z historických i diplomatických archivů, český historik a diplomat, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 76. a dalších, i s mým občasným výkladem z jiných zdrojů - viz Použité podklady, kde stejné či podobné dodal Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt., na stejné str. 67 a na dalších pak do str. 108, .
Japonské vnitropolitické dění 30. let 20. století je plné, kdo vše zatím i sledoval, pokusů o puč, ale vlastně "se nikdy žádný z předáků spiknutí nepokusil zmocnit se nějaké významné funkce, neusiloval o to stát se japonským Mussolinim nebo Hitlerem...!" Sice se často v japonské historické literatuře hovořilo o "restauraci Šówa" nebo "obrodě Šówa". Byl požadován nový "návrat veškeré moci do rukou císaře", ale nikde není psáno o nějakém tom návrhu na úplnou destrukci císařského systému a vytvoření nějaké "fašistické diktatury dle evropského typu." Všichni spiklenci se v každé době snažili o schválení a podporu svých činů z vládnoucích, nejlépe od samotného císaře...!
"Zpravidla je možné vystopovat určité spojení k vysoké byrokracii, dvorským kruhům i ke generalitě. Opakuje se i další jev: během akce ´ochránci´ z vysokých kruhů zůstávají za scénou a většinou se také nakonec nepokoušejí o to, aby je akce vynesla k moci. Výjimku v tomto směru představoval muž, k němuž vzhlíželi s nábožnou úctou mladí důstojníci za ´skupiny císařské cesty´ , faktický vůdce ´seveřanů´, generál Sadao Araki.".
Kdo byl generál Sadao Araki.
Zde viz foto

generála Sadao Araki.
Pan Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 76. až 80, a dalších, i s mým občasným výkladem z jiných zdrojů - viz Použité podklady, se detailněji zabývá osobností generála Arakiho. V prvých větách dokonce říká, že generál Araki měl takový vliv, v prvé polovině 30. let, že si "skutečně mohl dovolit oponovat samotnému Hirohitovi."
Araki se opíral o"stoupence v politických stranách, stáli za ním mladí důstojníci v armádě, těšil se přízni nejedné osoby z kruhů dvorské aristokracie i vysoké byrokracie."
Měl podporu obchodníků i předáků podsvětí. Generál Araki byl nejrozhodnějším stoupencem války proti Sovětskému svazu. Prohlásil, že by bylo pro Japonsko nejvýhodnější tuto válku začít v roce 1936. V Japonsku se začal v této souvislosti šířit jakýsi "mýtus roku 1936." Vznikl dokonce Klub ´36, existoval časopis " ´36" pro záložníky atd.
Dle dostupných pramenů nebyl Araki žádným vizionářem. Jeho myšlení bylo závěrem, ke kterému došel na základě hodnocení zpráv od japonské zpravodajské služby. "Již od let 1932-1933 se generál Araki pokoušel, na všech slyšeních u císaře Hirohita, vnucovat ideu, že je třeba do roku 1936 zaútočit na SSSR, než dozbrojí." Po straně pak dokonce řekl, že "Hirohito je slepý vůči marxistickému nebezpečí!"
Generál Araki se pak nezastavil ve svém dalším konání ani před nátlakem a intrikami proti samotnému trůnu, když již od 20. let 20. století "shromažďoval kompromitující materiál na Hirohita a jeho rodinu a v této činnosti prý pokračoval až do své smrti v roce 1967." Fotokopie shromážděných dokumentů navíc zasílal důvěrnému příteli, pro případ, že by jej postihla "nehoda". Celý tento materiál je dodnes v rukou Arakiho rodiny a generálův syn se nechal slyšet, že schránka s dokumenty je "talismanem, který mu stále nosí štěstí."
Generál Araki naprosto a zásadně nesouhlasil s podporou, kterou japonský císař poskytoval stoupencům "Skupiny kontroly" - tóseiha, a rozhodl se na ně přímo zaútočit na všech místech v Japonsku, na domácí frontě, kde měly nějaký vliv.
"V lednu 1933, tedy v době, kdy se začalo rozhodovat o odchodu Japonska ze Společnosti národů, přednesl v japonské Horní sněmovně Arakiho starý přítel baron Takeo Kikuči vážné obvinění. Prohlásil, že ´právnická fakulta Císařské univerzity v Kjótu je prolezlá rudými a jejich stoupenci´. Jelikož na této fakultě studovali například, markýz Kidó (zde viz foto

markýze Koichi Kido) a kníže Konoe, (foto
markýze Fumimaró Konoe) i baron Harada a navíc mnozí profesoři udržovali styky s císařovými dvořany, bylo zřejmé proti komu útok směřuje. Arakiho postup mělo zbrzdit zajištění profesora Hadžimeho Kawakamiho policií. Tento profesor kdysi přeložil do japonštiny Marxův Kapitál, vyučoval tři shora uvedené aristokraty a byl znám svým levicovým smýšlením.
Nakonec jej uvrhli do´domácího vězení´a je pozoruhodné, že v něm setrval až do své smrti v roce 1946. 20. února 1933 pak policie rozvinula rozsáhlou akci proti opozičním silám, největší od března 1928."
Ale generál Araki ještě ani zdaleka ve svých útocích nekončil. Již v březnu roku 1933, další Arakiho člověk obvinil sedm profesorů právnické fakulty Císařské univerzity v Kjótu z urážky majestátu, neboť podle jeho slov měli zastávat názor, že "císař je orgánem nebo složkou státu". Tento "útok na božskou podstatu císařovy existence nakonec vedl k odchodu oněch sedmi profesorů z univerzity, byť všichni dostali lépe placená místa na různých institucích, kde se mohli dál věnovat vědecké práci."
Arakiho kampaň se stále stupňovala až se sešel Hirohitův "Klub jedenáctky", který měl zvážit "jak Arakiho poučit". Hirohito tehdy "sáhl k taktickému manévru a 6. dubna 1933 jmenoval generála Hondžóa, dobyvatele Mandžuska a idol "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, svým hlavním pobočníkem. Hondžó pak setrval v paláci tři roky a v mnohém ohledu je dnes korunním svědkem souboje obou skupin v armádě. Velmi cenný je totiž jeho Denník z oné doby, do kterého si generál Hondžó, zapisoval nejen obsahy všech rozhovorů s císařem, ale i mnohé tehdejší postřehy ze svého okolí. "Doposud byla zveřejněna jen malá část Hondžóova textu. Došlo k tomu až v roce 1967. Zbytek deníku není badatelům přístupný a je uložen v sejfu Historické sekce dnešních japonských tzv. sil sebeobrany."
Ve stejné době "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha - seveřané, v ozbrojených silách Japonska působící v oblastech Mandžuska a v Číně, neustávaly ve zvyšování napětí i tím, že oddíly prováděly útoky jižně od Velké čínské zdi...Hirohito a jemu sympatická "Skupina kontroly" - tóseiha využívala vzniklé situace k eliminaci muže číslo dvě mezi stoupenci "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, kterým byl tehdy zástupce generálního štábu pozemních sil generál Džinsaburó Masaki.
Císař Hirohito tehdy vyslal generála Masakiho do Číny, aby "osobně obnovil disciplínu". Když se generál Masaki ( viz také zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/Jinzabur%C5%8D_Masaki
) koncem dubna 1933 vrátil, "obvinil ho císařův strýc generálporučík Hagašikuni (zde viz foto

Naruhiko Higašikuniho), že se jej pokusil přímo rozkazem přinutit - Masaki byl z hlediska služebního princův nadřízený - , aby ovlivnil císaře ve prospěch Skupiny císařské cesty - tzv. kódóha - seveřanů.
Princ zašel ještě dál, neboť prohlásil, že generál chtěl podplatit sluhy v jeho vlasním domě. O týden později byl Masaki odvolán z funkce. Elegantní cestou, neboť císař ho povýšil a jmenoval členem Nejvyšší válečné rady."