Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 31.
Napsal: 14/5/2018, 05:28
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 31.
Mapa japonských anexí v Asii

od roku 1875 do roku 1939, mapa volně přístupná na několika webech.
Japonské námořní zbrojení v 30. letech 20. století.
V zemi "Vycházejícího slunce" bylo pro třicátá léta dvacátého století příznačné že i námořnictvo nechtělo zůstat pozadu za agresivní armádou , která již bojovala v Číně. I japonské císařské námořnictvo mělo stoupence "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha (seveřanů) a "jižanů" tzv. Skupiny kontroly - tóseiha. V námořnictvu se však jižané i seveřané shodli na jednom principu - Musí být vybudované silné válečné i obchodní loďstvo, které bude podmínkou i zárukou pro provádění "aktivní" - čti "expanzivní, útočné zahraniční politiky"! Kdo dobře vše četl, tak ví, že japonští admirálové byli nespokojeni se stavem - "vlastně již od podpisu Námořní smlouvy pěti velmocí na Washingtonské konferenci roku 1922." Vadil jim poměr tonáže tehdy přiřčený Japonsku (všeobecně je známo, že byl určen poměr VB:USA:Japonsko - 5:5:3), který považovali - diplomaticky řečeno - za politováníhodný...! Stejně, nebo podobně pak admirálové země vycházejícího slunce reagovali na podpis Londýnské námořní smlouvy z roku 1930, ačkoli se po ní pozice Japonského válečného námořnictva velice zlepšila (10:10:7).
"Krach ženevské odzbrojovací konference v roce 1932 byl předznamenáním dalších podobných neúspěchů" - říká pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 87 a dalších, zde viz Použité podklady a u Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt. originál knihy vyšel v roce 1986, na str. 67 až 108, s mým dalším komentářem následné dění pak cituji od A. S.:
"Otázka omezení námořního zbrojení přišla znovu na pořad mezinárodního jednání v roce 1934. Případné pozitivní výsledky byly vlastně předem ohroženy. Itálie a Francie se již dříve rozhodly sledovat výhradně vlastní cíle, opustily klub námořních velmocí, aby se nemusely podřídit případným dohodám o omezení zbrojení."
Zde pak bylo zřejmé, že podobně budou pokračovat Japonci (jako Itálie a Francie), kde začali mít slovo militantní admirálové. Zasvěcení pozorovatelé se shodovali na tom, "že Japonsko odmítne jakákoli omezení, nebude-li celkové uspořádání vyhovovat jejich představám."
Úloha civilistů v japonské delegaci byla skutečně podřadná a nedůstojná. Hlavním úkolem diplomatů totiž bylo se opatrně pokusit vyvolat dojem, "že nelze pouze Japonsko činit odpovědným za neúspěch námořní konference a vypovězení smluv."
Předběžná jednání k námořní konferenci začala v Londýně již v červnu roku 1934, ale zatím jen za přítomnosti Velké Británie a USA, když japonská delegace se připojila až v říjnu téhož roku.Japonskou delegaci, jako její šéf vedl Isoroku Jamamoto (zde viz foto

Isoroku Jamamota.).
"Nominace padesátiletého viceadmirála je v mnohém charakteristická a symbolická. Kdo jiný by měl být na scéně v okamžiku, kdy se Japonsko veřejně zřekne ideje omezení námořního zbrojení?"
I chování viceadmirála Jamamota tehdy bylo zvláštní a úměrné k zvláštnosti okamžiků, které tehdy nastaly:
"11. září 1934 císař Hirohito definitivně schválil pokyny pro Jamamota. Týden poté se viceadmirál vydal na plavbu Pacifikem do Spojených států. Na palubě byla řada novinářů, kteří se snažili získat od viceadmirála popřípadě od jeho pobočníků informace o japonských stanoviscích před konferencí. Jamamoto podle svědků téměř po celou plavbu setrval v kajutě a hrál poker. Nakonec budoucí ´architekt´ útoku na Pearl Harbour žurnalistům vyhověl a japonsky prohlásil: ´Nikdy jsem nepovažoval Spojené státy za potenciálního nepřítele a japonské plány nikdy nezahrnovaly možnost americko-japonské války.´ "
Ačkoliv bylo všeobecně známo, že Jamamoto studoval "anglicky", kdysi na Harvardu, odmítl se blíže vyjádřit, v dalších odpovědích, s poukazem na skutečnost, že nemůže mluvit a odpovídat anglicky...!
Zcela jinak se zachoval, když připlul na palubě Berengarie do Southamptonu, zde okamžitě poskytl britským novinářům námět pro úvodníky jejich listů, když čistou a bezvadnou angličtinou prohlásil: "Japonsko se dále nemůže podřizovat poměrnému systému. Pro mou vládu neexistuje v tomto bodě žádná možnost kompromisu."
Jednalo se o předem připravený scénář. Totiž ve stejný den, 16. října 1934, Hirohito osobně schválil text telegramu pro viceadmirála Jamamota, ve kterém admirálu dal pokyn přerušit diskusi a oznámit vypovězení Washingtonské smlouvy "v nejbližším vhodném okamžiku jednání."
Celá věc velice spěchala - text dokumentu stanovil, že v případě úmyslu vypovědět smlouvu, je třeba tak učinit do konce roku 1934 a tak "tři dny před vypršením lhůty, 29. prosince 1934, Japonsko formálně vypovědělo Námořní smlouvu pěti velmocí." Ostrovní říše, země vycházejícího slunce, ztratilo veškerou chuť se "podřídit mezinárodním dohodám o limitovaném zbrojení. Do Pearl Harbouru zbývalo necelých sedm let..."
Jak dále napsal pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 88 a dalších, i s mým dalším komentářem a pokračováním z jiných zdrojů viz Použité podklady: "Japonská účast na vlastní Londýnské námořní konferenci "v prosinci 1935 a v lednu 1936 je vlastně bezbarvým epilogem, který nesliboval žádnou naději. Od prvního plenárního zasedání 9. prosince 1935 panovala atmosféra nedůvěry a podezřívání.
Vedoucí americké delegace Norman Davis oponoval myšlence parity loďstev. Tvrdil, že takto by Japonci například získali naprostou převahu ve vodách u břehů Aljašky i Filipín. Japonský delegát Ósami Nagano odrážel tyto námitky tvrzením, že bez rovnosti v námořním zbrojení bude mít Japonsko nejen obtíže s případnou obranou vzdálených držav, ale i mateřských ostrovů."
Japonci ve všech jednáních zaujali zcela jednoznačný a nesmlouvavý postoj, který nepřipouštěl jakékoli kompromisy. " Odmítali veškeré návrhy, jež by v nějaké formě vedly k pokračování nerovnosti.
Cesta k dohodě byla uzavřena a 15. ledna 1936 japonská delegace opustila námořní konferenci. Delegáti západních zemí sice dále pokračovali v jednáních, ale rozhodně nebylo možno předpokládat, že by Japonci podepsali dokument vypracovaný bez jejich účasti. Koncem roku 1936 vypršela Washingtonská a Londýnská námořní smlouva. Japonské odmítnutí účastnit se jednání o nové smlouvě o omezení námořního zbrojení bylo vážnou ranou naději na uchování míru."
Souboje na vnitřní scéně Japonska pokračovaly.
Ve stejné době roku 1934 na domácí japonské politické scéně se císař a dvorské kruhy, které zastupovaly stoupenci Skupiny kontroly - tóseiha, "jižané" snažily stále dohlížet na agresivnější část, stoupence "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha - na seveřany. Bylo již řečeno, že generál Araki (nejuznávanější člen seveřanů, bližší charakteristika viz Č 28.) opustil ministerstvo války a císař Hirohito musel hledat nového, uznávaného "vůdce armády"! Při hledání padla volba na generálporučíka hraběte Hisačiho Teraučiho, což byl syn proslulého generála a politika z období císařů Meidžiho a Taišoa (císař Meidži vládl 1867 - 1812 a císař Taišoa vládl od 1912 do 1926 a po něm přišel Hirohito).
"Hrabě Terauči - to bylo rozhodující - patřil k přesvědčeným stoupencům Skupiny kontroly - tóseiha, ´jižanům´ Za války bude velitelem v celé jihovýchodní Asii." Zatím byl vyslán na Tchaj-wan řídit přípravy budoucího útoku na jih. "Hlavní problém armády spočívá v tom," prohlásil hrabě, generálporučík Terauči - , že nemá co dělat."
Avšak samotný generálporučík Terauči si na nedostatek činnosti nemohl stěžovat. Když se dostal na Tchaj-wan, tak tam "okamžitě založil zpravodajskou organizaci, která soustřeďovala a vyhodnocoval obrovské množství informací od japonských obchodníků a emigrantů na Javě, Luzonu, v Malajsku a dalších oblastech."
Zpravodajská organizace generálporučíka Teraučiho - "Společnost jižního hnutí" - takový byl název této organizace - získala mnoho zpráv základního významu, které pak v pozdějších letech velice pomohly při útoku v Malajsku, na Filipínách a v Nizozemské Východní Indii.
Ovšem ne vždy slavila Skupina kontroly - tóseiha, ´jižané´ - jen úspěchy. "Například pravidelné velké podzimní manévry armády nepřinesly výsledek právě pro jižany. Dne 10. listopadu (1934) se podle tradiční zvyklosti na manévry dostavil císař, prokázal čest gardové divizi tím, že tábořil v poli s jejím velitelem, svým strýcem princem Asakou. Tentokrát ´seveřané´ uspěli přímo na ´bojišti´. Tzv. západní armáda, veleli jí Araki a Obata, ´zničila´tzv. armádu východní, jíž velel generál Nobujuki Abe. Hirohito měl vidět na vlastní oči přímo na bojišti, kam ho aristokratičtí generálové (jižané) Abeho typu mohou dovézt. Současně chtěl Araki a jeho lidé opět zdůraznit, že přípravy na války proti SSSR nesmí být přerušeny. Obratem se dostavila odezva mezi mladými důstojníky. Několik z nich hned následujícího dne po Abeho fiasku, 15. listopadu, vtrhlo do rezidence ministra války generála Hajašiho a vyhrožovalo vojenským převratem, nezmění-li se směr národní politiky."
Všechno nahromaděné napětí pak vyvrcholilo, jak bylo v té době zvykem, dalším spiknutím. Příprava spiknutí byla odhalena 20. listopadu 1934, což bylo krátce poté, co se císař Hirohito vrátil z již popsaných manévrů. Informace o přípravách spiknutí prozradil Tomioto Jamašita
(zde viz foto

Tomioto Jamašity, foto je volně přístupné na několika webech), který již od srpna 1934 budoval síť svých špiclů v řadách přívrženců Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů. Generál Jamašita je ten samý generál, který pak v roce 1942 provedl velice úspěšné tažení v Malajsku a dobyl "singapurskou pevnost".
"K nejdůležitějším generálovým agentům tehdy patřil jednatřicetiletý kapitán Masanobu Cudži, puritán a pozdější šéf Jamašitova štábu za války v Malajsku." Kapitán Cudži tehdy působil jako instruktor na vojenské akademii, kde mnozí důstojníci - učitelé - byli právě stoupenci Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha (seveřané).
Tehdy, jako několikrát předtím, šlo ve spiknutí o intriku a podvod, který zosnovali právě kapitán Cudži a kapitán tajné policie Makoto Cukamoto. "Vypracovali fingovaný plán spiknutí, které mělo vést k puči a k obsazení Tokia."
Celý plán spiknutí takřka doslova "podstrčili naivním kadetům" a poté o něm informovali náměstka ministra války generálporučíka Toronosukeho Hašimota.
"Důsledky pro domnělé aktéry nebyli nikterak tragické. Tři kadeti byli potrestáni třemi měsíci domácího vězení. Podstatnějším výsledkem bylo určité oslabení pozic 'seveřanů', což ovšem zdaleka nezastavilo jejich tlak.
Již v únoru 1935 dochází k dalšímu oživení aktivity. Tehdy mladí důstojníci založili tzv. 'Skupinu národního principu'. Její program, publikovaný 5. února 1935, byl dosti zmatený. Pouze základní myšlenka je zřejmá. Tou je požadavek posílení zbrojení a válečných příprav Japonska."
Mapa japonských anexí v Asii

od roku 1875 do roku 1939, mapa volně přístupná na několika webech.
Japonské námořní zbrojení v 30. letech 20. století.
V zemi "Vycházejícího slunce" bylo pro třicátá léta dvacátého století příznačné že i námořnictvo nechtělo zůstat pozadu za agresivní armádou , která již bojovala v Číně. I japonské císařské námořnictvo mělo stoupence "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha (seveřanů) a "jižanů" tzv. Skupiny kontroly - tóseiha. V námořnictvu se však jižané i seveřané shodli na jednom principu - Musí být vybudované silné válečné i obchodní loďstvo, které bude podmínkou i zárukou pro provádění "aktivní" - čti "expanzivní, útočné zahraniční politiky"! Kdo dobře vše četl, tak ví, že japonští admirálové byli nespokojeni se stavem - "vlastně již od podpisu Námořní smlouvy pěti velmocí na Washingtonské konferenci roku 1922." Vadil jim poměr tonáže tehdy přiřčený Japonsku (všeobecně je známo, že byl určen poměr VB:USA:Japonsko - 5:5:3), který považovali - diplomaticky řečeno - za politováníhodný...! Stejně, nebo podobně pak admirálové země vycházejícího slunce reagovali na podpis Londýnské námořní smlouvy z roku 1930, ačkoli se po ní pozice Japonského válečného námořnictva velice zlepšila (10:10:7).
"Krach ženevské odzbrojovací konference v roce 1932 byl předznamenáním dalších podobných neúspěchů" - říká pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 87 a dalších, zde viz Použité podklady a u Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt. originál knihy vyšel v roce 1986, na str. 67 až 108, s mým dalším komentářem následné dění pak cituji od A. S.:
"Otázka omezení námořního zbrojení přišla znovu na pořad mezinárodního jednání v roce 1934. Případné pozitivní výsledky byly vlastně předem ohroženy. Itálie a Francie se již dříve rozhodly sledovat výhradně vlastní cíle, opustily klub námořních velmocí, aby se nemusely podřídit případným dohodám o omezení zbrojení."
Zde pak bylo zřejmé, že podobně budou pokračovat Japonci (jako Itálie a Francie), kde začali mít slovo militantní admirálové. Zasvěcení pozorovatelé se shodovali na tom, "že Japonsko odmítne jakákoli omezení, nebude-li celkové uspořádání vyhovovat jejich představám."
Úloha civilistů v japonské delegaci byla skutečně podřadná a nedůstojná. Hlavním úkolem diplomatů totiž bylo se opatrně pokusit vyvolat dojem, "že nelze pouze Japonsko činit odpovědným za neúspěch námořní konference a vypovězení smluv."
Předběžná jednání k námořní konferenci začala v Londýně již v červnu roku 1934, ale zatím jen za přítomnosti Velké Británie a USA, když japonská delegace se připojila až v říjnu téhož roku.Japonskou delegaci, jako její šéf vedl Isoroku Jamamoto (zde viz foto

Isoroku Jamamota.).
"Nominace padesátiletého viceadmirála je v mnohém charakteristická a symbolická. Kdo jiný by měl být na scéně v okamžiku, kdy se Japonsko veřejně zřekne ideje omezení námořního zbrojení?"
I chování viceadmirála Jamamota tehdy bylo zvláštní a úměrné k zvláštnosti okamžiků, které tehdy nastaly:
"11. září 1934 císař Hirohito definitivně schválil pokyny pro Jamamota. Týden poté se viceadmirál vydal na plavbu Pacifikem do Spojených států. Na palubě byla řada novinářů, kteří se snažili získat od viceadmirála popřípadě od jeho pobočníků informace o japonských stanoviscích před konferencí. Jamamoto podle svědků téměř po celou plavbu setrval v kajutě a hrál poker. Nakonec budoucí ´architekt´ útoku na Pearl Harbour žurnalistům vyhověl a japonsky prohlásil: ´Nikdy jsem nepovažoval Spojené státy za potenciálního nepřítele a japonské plány nikdy nezahrnovaly možnost americko-japonské války.´ "
Ačkoliv bylo všeobecně známo, že Jamamoto studoval "anglicky", kdysi na Harvardu, odmítl se blíže vyjádřit, v dalších odpovědích, s poukazem na skutečnost, že nemůže mluvit a odpovídat anglicky...!
Zcela jinak se zachoval, když připlul na palubě Berengarie do Southamptonu, zde okamžitě poskytl britským novinářům námět pro úvodníky jejich listů, když čistou a bezvadnou angličtinou prohlásil: "Japonsko se dále nemůže podřizovat poměrnému systému. Pro mou vládu neexistuje v tomto bodě žádná možnost kompromisu."
Jednalo se o předem připravený scénář. Totiž ve stejný den, 16. října 1934, Hirohito osobně schválil text telegramu pro viceadmirála Jamamota, ve kterém admirálu dal pokyn přerušit diskusi a oznámit vypovězení Washingtonské smlouvy "v nejbližším vhodném okamžiku jednání."
Celá věc velice spěchala - text dokumentu stanovil, že v případě úmyslu vypovědět smlouvu, je třeba tak učinit do konce roku 1934 a tak "tři dny před vypršením lhůty, 29. prosince 1934, Japonsko formálně vypovědělo Námořní smlouvu pěti velmocí." Ostrovní říše, země vycházejícího slunce, ztratilo veškerou chuť se "podřídit mezinárodním dohodám o limitovaném zbrojení. Do Pearl Harbouru zbývalo necelých sedm let..."
Jak dále napsal pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 88 a dalších, i s mým dalším komentářem a pokračováním z jiných zdrojů viz Použité podklady: "Japonská účast na vlastní Londýnské námořní konferenci "v prosinci 1935 a v lednu 1936 je vlastně bezbarvým epilogem, který nesliboval žádnou naději. Od prvního plenárního zasedání 9. prosince 1935 panovala atmosféra nedůvěry a podezřívání.
Vedoucí americké delegace Norman Davis oponoval myšlence parity loďstev. Tvrdil, že takto by Japonci například získali naprostou převahu ve vodách u břehů Aljašky i Filipín. Japonský delegát Ósami Nagano odrážel tyto námitky tvrzením, že bez rovnosti v námořním zbrojení bude mít Japonsko nejen obtíže s případnou obranou vzdálených držav, ale i mateřských ostrovů."
Japonci ve všech jednáních zaujali zcela jednoznačný a nesmlouvavý postoj, který nepřipouštěl jakékoli kompromisy. " Odmítali veškeré návrhy, jež by v nějaké formě vedly k pokračování nerovnosti.
Cesta k dohodě byla uzavřena a 15. ledna 1936 japonská delegace opustila námořní konferenci. Delegáti západních zemí sice dále pokračovali v jednáních, ale rozhodně nebylo možno předpokládat, že by Japonci podepsali dokument vypracovaný bez jejich účasti. Koncem roku 1936 vypršela Washingtonská a Londýnská námořní smlouva. Japonské odmítnutí účastnit se jednání o nové smlouvě o omezení námořního zbrojení bylo vážnou ranou naději na uchování míru."
Souboje na vnitřní scéně Japonska pokračovaly.
Ve stejné době roku 1934 na domácí japonské politické scéně se císař a dvorské kruhy, které zastupovaly stoupenci Skupiny kontroly - tóseiha, "jižané" snažily stále dohlížet na agresivnější část, stoupence "Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha - na seveřany. Bylo již řečeno, že generál Araki (nejuznávanější člen seveřanů, bližší charakteristika viz Č 28.) opustil ministerstvo války a císař Hirohito musel hledat nového, uznávaného "vůdce armády"! Při hledání padla volba na generálporučíka hraběte Hisačiho Teraučiho, což byl syn proslulého generála a politika z období císařů Meidžiho a Taišoa (císař Meidži vládl 1867 - 1812 a císař Taišoa vládl od 1912 do 1926 a po něm přišel Hirohito).
"Hrabě Terauči - to bylo rozhodující - patřil k přesvědčeným stoupencům Skupiny kontroly - tóseiha, ´jižanům´ Za války bude velitelem v celé jihovýchodní Asii." Zatím byl vyslán na Tchaj-wan řídit přípravy budoucího útoku na jih. "Hlavní problém armády spočívá v tom," prohlásil hrabě, generálporučík Terauči - , že nemá co dělat."
Avšak samotný generálporučík Terauči si na nedostatek činnosti nemohl stěžovat. Když se dostal na Tchaj-wan, tak tam "okamžitě založil zpravodajskou organizaci, která soustřeďovala a vyhodnocoval obrovské množství informací od japonských obchodníků a emigrantů na Javě, Luzonu, v Malajsku a dalších oblastech."
Zpravodajská organizace generálporučíka Teraučiho - "Společnost jižního hnutí" - takový byl název této organizace - získala mnoho zpráv základního významu, které pak v pozdějších letech velice pomohly při útoku v Malajsku, na Filipínách a v Nizozemské Východní Indii.
Ovšem ne vždy slavila Skupina kontroly - tóseiha, ´jižané´ - jen úspěchy. "Například pravidelné velké podzimní manévry armády nepřinesly výsledek právě pro jižany. Dne 10. listopadu (1934) se podle tradiční zvyklosti na manévry dostavil císař, prokázal čest gardové divizi tím, že tábořil v poli s jejím velitelem, svým strýcem princem Asakou. Tentokrát ´seveřané´ uspěli přímo na ´bojišti´. Tzv. západní armáda, veleli jí Araki a Obata, ´zničila´tzv. armádu východní, jíž velel generál Nobujuki Abe. Hirohito měl vidět na vlastní oči přímo na bojišti, kam ho aristokratičtí generálové (jižané) Abeho typu mohou dovézt. Současně chtěl Araki a jeho lidé opět zdůraznit, že přípravy na války proti SSSR nesmí být přerušeny. Obratem se dostavila odezva mezi mladými důstojníky. Několik z nich hned následujícího dne po Abeho fiasku, 15. listopadu, vtrhlo do rezidence ministra války generála Hajašiho a vyhrožovalo vojenským převratem, nezmění-li se směr národní politiky."
Všechno nahromaděné napětí pak vyvrcholilo, jak bylo v té době zvykem, dalším spiknutím. Příprava spiknutí byla odhalena 20. listopadu 1934, což bylo krátce poté, co se císař Hirohito vrátil z již popsaných manévrů. Informace o přípravách spiknutí prozradil Tomioto Jamašita
(zde viz foto

Tomioto Jamašity, foto je volně přístupné na několika webech), který již od srpna 1934 budoval síť svých špiclů v řadách přívrženců Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů. Generál Jamašita je ten samý generál, který pak v roce 1942 provedl velice úspěšné tažení v Malajsku a dobyl "singapurskou pevnost".
"K nejdůležitějším generálovým agentům tehdy patřil jednatřicetiletý kapitán Masanobu Cudži, puritán a pozdější šéf Jamašitova štábu za války v Malajsku." Kapitán Cudži tehdy působil jako instruktor na vojenské akademii, kde mnozí důstojníci - učitelé - byli právě stoupenci Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha (seveřané).
Tehdy, jako několikrát předtím, šlo ve spiknutí o intriku a podvod, který zosnovali právě kapitán Cudži a kapitán tajné policie Makoto Cukamoto. "Vypracovali fingovaný plán spiknutí, které mělo vést k puči a k obsazení Tokia."
Celý plán spiknutí takřka doslova "podstrčili naivním kadetům" a poté o něm informovali náměstka ministra války generálporučíka Toronosukeho Hašimota.
"Důsledky pro domnělé aktéry nebyli nikterak tragické. Tři kadeti byli potrestáni třemi měsíci domácího vězení. Podstatnějším výsledkem bylo určité oslabení pozic 'seveřanů', což ovšem zdaleka nezastavilo jejich tlak.
Již v únoru 1935 dochází k dalšímu oživení aktivity. Tehdy mladí důstojníci založili tzv. 'Skupinu národního principu'. Její program, publikovaný 5. února 1935, byl dosti zmatený. Pouze základní myšlenka je zřejmá. Tou je požadavek posílení zbrojení a válečných příprav Japonska."