Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 34.
Napsal: 21/5/2018, 05:33
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 34.
Mapa japonských výbojů

od roku 1874 do roku 1931, mapa je přístupná volně na několika webech.
Předehra ke vzpouře a následným čistkám.
Samotnou předehrou k následujícím událostem, byl proces "očisty ve velení japonské armády", který začínal v červnu 1935, a kterým si Skupina kontroly - tóseiha, "jižané", připravila výhodné postavení k tomu co mělo následovat! Jednalo se o "očistu", která znamenala "odstranění těch druhých, stoupenců Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů, z klíčových velitelských funkcí. V armádě se jednalo o zbavení se jednoho ze tří nejvyšších a nejdůležitějších, kterým byl "seveřan" ve funkci generálního inspektora vojenského výcviku, generála Mazakiho. Již koncem jara 1935 doporučili generálové z Nejvyšší válečné rady císaři Hirohitovi, dále pak šéfu generálního štábu pozemních sil princi Kaninovi a také ministru války generálu Hajašimu (zde viz foto

generála Senzuro Hajašiho, foto je volně přístupno na několika webech) "provést čistky se zdůvodněním, že politika intrik a spiknutí, praktikovaná stoupenci Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů, by vyvolala trvalé obtíže a je ´nezbytné obnovit disciplínu v armádě ´".
Historické dokumenty, stejně jako i diplomatické hovoří o tom, že v roce 1935 byla Kuantungská armáda tak mocná, že takhle velké a rozsáhlé zásahy do armády nešlo zahájit aniž by byl dán alespoň nějaký souhlas vlivných generálů v jejím velení.
Z těchto důvodů proto odletěli princ Kanin (zde viz foto

prince Kotohito Kanina, foto volně přístupné na několika webech) a generál Hajaši do "Mandžukua", kde chtěli celou záležitost "čistek v armádě" vysvětlit a zajistit si souhlas velení Kuantungské armády. Nenašel se žádný záznam o průběhu "mise" u Kuantungské armády, ale dle dalšího průběhu je skoro jisté, že byla úspěšná, neboť již 10. července 1935 si ministr války generál Hajaši pozval generála Masakiho, aby jej seznámil se změnami ve funkcích, které byly naplánovány na srpen. K celému dalšímu dění v japonské armádě napsal pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 85 a dalších stránkách, i s mým občasným výkladem z jiných zdrojů - viz Použité podklady, kde stejné a podobné napsal i Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt. originál knihy vyšel v roce 1986, vše na str. 67 až 180, následné dění pak cituji od A. S.:
"Navrhované změny by znamenaly praktickou eliminaci změn vlivu stoupenců Skupiny císařské cesty - tzv. kódóha, seveřanů z armádní špičky. Samotnému Masakimu bylo rezervováno pouze čestné místo v Nejvyšší válečné radě. Princ Kanin dokonce naléhal, aby byl penzionován. Ovšem generál Masaki nehodlal vyklidit pole bez boje. V rozhovoru s Hajašim namítl, že tak závažné změny by měl schvalovat známý a všemocný triumvirát tvořený ministrem války, náčelníkem generálního štábu a generálním inspektorem vojenského výcviku. Současně požadoval, aby byla jeho žádost o rezignaci zveřejněna. V této souvislosti zřejmě usiloval o to, aby přímo princ Kanin, člen císařské rodiny, převzal osobně zodpovědnost za čistku stoupenců Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů.
Nakonec se taktizující generální inspektor přepočítal. Princ Kanin výzvu přijal, 11. července doporučil Hajašimu, aby požadovanou schůzku trojky svolal hned na příští den. Masaki byl zaskočen, požádal o odklad, ale byl odmítnut. Nevzdal se a první, s čím na schůzce vystoupil, byla námitka, že neměl čas se připravit. Poté princ Kanin souhlasil s třídenním odkladem.
Ačkoli v dané souvislosti byl generál Araki (zde viz foto vlivného

generála Sadao Arakiho, foto je volně přístupné na několika webech) formálně mimo hru, pokusil se do záležitosti zasáhnout. Vynutil si audienci u prince Kanina, uvolnil stavidla své proslulé výmluvnosti, aby ovlivnil přítomné členy císařské rodiny. Ve dvou případech jeho naléhání vedlo k úspěchu. Šéf generálního štábu upustil od plánu jmenovat známé stoupence Skupiny kontroly - tóseiha, ´jižanů´ generálporučíka Koisa a Tatekawu do funkcí náčelníka štábu velitelství armádního letectva, respektive zástupce náčelníka generálního štábu. Zatím byli tito generálové ponecháni u bojových jednotek."
Ale v nejpodstatnějších změnách byla Arakiho snaha marná, generál Masaki musel odejít, zůstala mu jen funkce v Nejvyšší válečné radě. Dalším, kdo musel odejít byl šéf tajné policie Šindži Hata, muž, který dodával Masakimu důležité informace pro obžaloby protivníků. Šindži Hata byl donucen rezignovat a musel odejít do civilu!
Dne 15. července 1935 v poledne, hodinu před rozhodující konferencí "trojky", zavolal Araki Hajašimu a snažil se ještě jednání ovlivnit, když tvrdil, že prý se nehodí zatahovat do záležitostí člena císařské rodiny. Vždyť prý obnova disciplíny v armádě je pouze a jen věcí generála Hajašiho...!
Když začalo zasedání "trojky", přešel generál Masaki okamžitě do útoku a předložil důkazy o podílu generála Nagaty na březnovém spiknutí v roce 1931 a poté přímo řekl: "Tyto současné intriky jsou dílem mužů březnového spiknutí. To Skupina kontroly - tóseiha, ´jižané´ narušila disciplínu a vyvolala neklid v armádě. Naším závazkem bohům je očistit armádu od těchto elementů." Jenomže generálu Masakimu tento přímý výpad vůbec nepomohl. Dál, dle zápisu zcela tichým a klidným hlasem promluvil princ Kanin, když řekl: "Chápu myšlenky generálního inspektora, ale právě teď armáda žádá jeho rezignaci." Poté ještě také dodal, že kdyby Masaki dál odporoval, že by mohl vyvolat další potíže a vzápětí dal generálovi jasně na srozuměnou, že od požadavku generálovy rezignace nebude upuštěno.
Po skončení zasedání "trojky", když odjel Masaki, odebrali se Hajaši a Kanin společně k císaři Hirohitovi, který byl v dané době ve své vile v Hajamě na břehu moře.
"Hirohito v soukromí hovořil s princem Kaninem, Hajaši jednal o problémech z konference s císařovým pobočníkem generálem Hondžóem (zde viz foto

generála Shigeru Honjoa/ Hondžóa/, foto je volně přístupné na několika webech.). V době těchto rozhovorů se do rezidence přihnal rozrušený Masaki a chtěl předat osobní písemný protest trůnu. Ovšem Mzakiho věc byla skutečně ztracená. I flegmatický velký komoří Kantaró Suzuki varoval Hondžóa, aby císaře nedráždil generálovou obhajobou. Hirohito rezolutně odmítl generála přijmout. Později, v rozhovoru s princem Kaninem a Našimotem, vysvětloval svůj nesmlouvavý postoj k Masakimu tím, že generál za džeholské krize prý jednal v rozporu s jeho vůlí...
Hondžóovi (sám, jak víme byl seveřan - má poznámka) nezbylo, než při sklence whisky Mazakiho uklidňovat a nakonec se mu podařilo generála přesvědčit, že jeho věc je beznadějná a poslat ho i s protestem v kapse zpět do Tokia. Mezitím Hajaši slíbil císaři, že veřejně převezme veškerou odpovědnost za personální změny."
Již dne 18. července roku 1935 se sešla Nejvyšší válečná rada japonské armády, aby projednala navrhované přesuny generálů. Podle některých i důvěrných zpráv prý Araki a Masaki proměnili celé zasedání ve "čtyři hodiny hněvu".
Například generál Sadao Araki na adresu ministra války generála Hajašiho řekl tato slova: "Stydím se za to, že jsem tohoto muže doporučil". "Když Nagatu pak otevřeně obvinil z příprav březnového puče (1931), s obhajobou napadeného vystoupil nově jmenovaný generální inspektor vojenského výcviku generál Džotaró Watanabe.
Generál Watanabe se snažil plán puče z března 1931 vysvětlovat jako určitý "hřích mládí".
Nastíněnou omluvu generál Araki příkře odmítl, aby na závěr vše rezolutně vysvětloval, jako porušení disciplíny. Zde jsou jeho slova: "Nagata byl šéfem Sekce vojenských záležitostí na ministerstvu války, když tento plán vypracoval. Posléze se našel mezi jeho úředními dokumenty. Nadřízení jej nikdy nepožádali, aby věc vysvětlil. To dokazuje jasné a krajní porušení disciplíny."
Ministru války generálu Hajašimu pak nezbývalo nic jiného než slíbit, že "povolá Nagatu k pořádku". A tehdy prý bylo jasné, že útok generála Arakiho u přítomných generálů vyvolal nejednu pochybnost.
Tehdy například generál Iwane Macui (zde viz foto

generála Iwane Matsuiho, foto volně přístupné na několika webech), pozdější "nankingský řezník", prohlásil, že "byl zmaten Arakiho odhaleními" a sám požádal o přeložení do zálohy.
Dokonce v Klubu jedenáctky byla Macuiho rezignace označena za "nanejvýš politováníhodnou". Návrat generála Macuiho do aktivní služby byl pak spojen se strašlivým masakrem v Nankingu v roce 1937 (Nankingský masakr v roce 1937 bude zde také později podrobně popsán i s úlohou generála Macuiho v něm - má poznámka).
Generál Masaki přijel do císařova letní sídla v Hajamě již dne 20. července 1935, ale jednalo se o jejho poslední cestu, neboť se dostavil, aby se formálně vzdal své funkce. Archivy i diplomatické vydaly Mazakiho formální cestě svědectví:
"Generál Hondžó doporučil císaři projevit při této příležitosti laskavost. Císař Hirohito se prý dokonce obával zneužití tradiční fráze na rozloučenou. Slovní obrat ´Děkuji Vám za Vaši námahu´ mohl být na veřejnosti vykládán jako projev sympatií k propuštěnému.
Sám Masaki se zřejmě cítil nepochopen, ale Hondžó mu znovu doporučil, aby se nepokoušel cokoli vysvětlovat. Generál se nedokázal zbavit křivdy, když odcházel, podle svědectví přítomných ´jeho tvář zalévaly slzy´. Džinsaburo Masaki především nepochopil nebo nebyl ochoten chápat to, že klást odpor božskému tennovi se nevyplácí!"
Atentát na japonském ministerstvu války.
A právě popsané události okolo generálů Masakiho a generála Arakiho, který obvinil generála Nagatu, byly spouštěcím mechanizmem k následujícím krvavým událostem a předcházely pak tvrdým zásahům proti seveřanům!
Začněme fakta onou spornou osobou, která byla jmenována - generálem Tecuzanem Nagatou, jeho kariérou, která se vším souvisela a nakonec krvavě skončila. Začněme tak, jak vypověděly civilní i diplomatické archivy:
"Generálmajor Tecuzan Nagata dlouho patřil k těm vysokým důstojníkům, kteří se těšili zvláštní Hirohitově přízni. Již ve 20. letech 20. století působil v důvěrném kruhu císaře, byl prvním v proslulé "trojici vran". rychle stoupal po stupních žebříčku vojenské byrokracie. Od roku 1932 vedl zpravodajské oddělení v generálním štábu armády, o dva roky později byl jmenován do čela vlivné Sekce pro vojenské záležitosti na ministerstvu války.
Když 16. července 1935 odpoledne Nagatu zavolal jistý podplukovník Saburó Aizawa a doporučil mu, aby rezignoval, dvaapadesátiletý generál zřejmě nepřikládal celé záležitosti velkou váhu."
Ano, generálmajor Nagata po telefonátu nemohl vůbec tušit co má podplukovník Aizawa za úmysl, nemohl tušit co se za jeho slovy skrývá a už vůbec nemohl tušit, že se jsou jeho dny, dny generála Nagata - "sečteny"! To přesto, že podplukovníka Aizawu, ale předtím poručíka Aizawu, znal z doby, kdy zmíněný mladý důstojník působil na Vojenské akademii jako učitel zápasu Kendó, což je druh japonského šermu.
. "Věděl o tom, že Aizawa jako mladý důstojník sloužil pod velením prince Higašikuniho a udržuje s ním doposud přátelské kontakty. Nehledě na zmíněné styky, Nagata podplukovníkovi jeho ´doporučení´ (aby odstoupil z funkce generálního inspektora vojenského výcviku - má poznámka) obratem osladil a dal ho přeložit na Tchaj-wan!"
Mapa japonských výbojů

od roku 1874 do roku 1931, mapa je přístupná volně na několika webech.
Předehra ke vzpouře a následným čistkám.
Samotnou předehrou k následujícím událostem, byl proces "očisty ve velení japonské armády", který začínal v červnu 1935, a kterým si Skupina kontroly - tóseiha, "jižané", připravila výhodné postavení k tomu co mělo následovat! Jednalo se o "očistu", která znamenala "odstranění těch druhých, stoupenců Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů, z klíčových velitelských funkcí. V armádě se jednalo o zbavení se jednoho ze tří nejvyšších a nejdůležitějších, kterým byl "seveřan" ve funkci generálního inspektora vojenského výcviku, generála Mazakiho. Již koncem jara 1935 doporučili generálové z Nejvyšší válečné rady císaři Hirohitovi, dále pak šéfu generálního štábu pozemních sil princi Kaninovi a také ministru války generálu Hajašimu (zde viz foto

generála Senzuro Hajašiho, foto je volně přístupno na několika webech) "provést čistky se zdůvodněním, že politika intrik a spiknutí, praktikovaná stoupenci Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů, by vyvolala trvalé obtíže a je ´nezbytné obnovit disciplínu v armádě ´".
Historické dokumenty, stejně jako i diplomatické hovoří o tom, že v roce 1935 byla Kuantungská armáda tak mocná, že takhle velké a rozsáhlé zásahy do armády nešlo zahájit aniž by byl dán alespoň nějaký souhlas vlivných generálů v jejím velení.
Z těchto důvodů proto odletěli princ Kanin (zde viz foto

prince Kotohito Kanina, foto volně přístupné na několika webech) a generál Hajaši do "Mandžukua", kde chtěli celou záležitost "čistek v armádě" vysvětlit a zajistit si souhlas velení Kuantungské armády. Nenašel se žádný záznam o průběhu "mise" u Kuantungské armády, ale dle dalšího průběhu je skoro jisté, že byla úspěšná, neboť již 10. července 1935 si ministr války generál Hajaši pozval generála Masakiho, aby jej seznámil se změnami ve funkcích, které byly naplánovány na srpen. K celému dalšímu dění v japonské armádě napsal pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 85 a dalších stránkách, i s mým občasným výkladem z jiných zdrojů - viz Použité podklady, kde stejné a podobné napsal i Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt. originál knihy vyšel v roce 1986, vše na str. 67 až 180, následné dění pak cituji od A. S.:
"Navrhované změny by znamenaly praktickou eliminaci změn vlivu stoupenců Skupiny císařské cesty - tzv. kódóha, seveřanů z armádní špičky. Samotnému Masakimu bylo rezervováno pouze čestné místo v Nejvyšší válečné radě. Princ Kanin dokonce naléhal, aby byl penzionován. Ovšem generál Masaki nehodlal vyklidit pole bez boje. V rozhovoru s Hajašim namítl, že tak závažné změny by měl schvalovat známý a všemocný triumvirát tvořený ministrem války, náčelníkem generálního štábu a generálním inspektorem vojenského výcviku. Současně požadoval, aby byla jeho žádost o rezignaci zveřejněna. V této souvislosti zřejmě usiloval o to, aby přímo princ Kanin, člen císařské rodiny, převzal osobně zodpovědnost za čistku stoupenců Skupiny císařské cesty" - tzv. kódóha, seveřanů.
Nakonec se taktizující generální inspektor přepočítal. Princ Kanin výzvu přijal, 11. července doporučil Hajašimu, aby požadovanou schůzku trojky svolal hned na příští den. Masaki byl zaskočen, požádal o odklad, ale byl odmítnut. Nevzdal se a první, s čím na schůzce vystoupil, byla námitka, že neměl čas se připravit. Poté princ Kanin souhlasil s třídenním odkladem.
Ačkoli v dané souvislosti byl generál Araki (zde viz foto vlivného

generála Sadao Arakiho, foto je volně přístupné na několika webech) formálně mimo hru, pokusil se do záležitosti zasáhnout. Vynutil si audienci u prince Kanina, uvolnil stavidla své proslulé výmluvnosti, aby ovlivnil přítomné členy císařské rodiny. Ve dvou případech jeho naléhání vedlo k úspěchu. Šéf generálního štábu upustil od plánu jmenovat známé stoupence Skupiny kontroly - tóseiha, ´jižanů´ generálporučíka Koisa a Tatekawu do funkcí náčelníka štábu velitelství armádního letectva, respektive zástupce náčelníka generálního štábu. Zatím byli tito generálové ponecháni u bojových jednotek."
Ale v nejpodstatnějších změnách byla Arakiho snaha marná, generál Masaki musel odejít, zůstala mu jen funkce v Nejvyšší válečné radě. Dalším, kdo musel odejít byl šéf tajné policie Šindži Hata, muž, který dodával Masakimu důležité informace pro obžaloby protivníků. Šindži Hata byl donucen rezignovat a musel odejít do civilu!
Dne 15. července 1935 v poledne, hodinu před rozhodující konferencí "trojky", zavolal Araki Hajašimu a snažil se ještě jednání ovlivnit, když tvrdil, že prý se nehodí zatahovat do záležitostí člena císařské rodiny. Vždyť prý obnova disciplíny v armádě je pouze a jen věcí generála Hajašiho...!
Když začalo zasedání "trojky", přešel generál Masaki okamžitě do útoku a předložil důkazy o podílu generála Nagaty na březnovém spiknutí v roce 1931 a poté přímo řekl: "Tyto současné intriky jsou dílem mužů březnového spiknutí. To Skupina kontroly - tóseiha, ´jižané´ narušila disciplínu a vyvolala neklid v armádě. Naším závazkem bohům je očistit armádu od těchto elementů." Jenomže generálu Masakimu tento přímý výpad vůbec nepomohl. Dál, dle zápisu zcela tichým a klidným hlasem promluvil princ Kanin, když řekl: "Chápu myšlenky generálního inspektora, ale právě teď armáda žádá jeho rezignaci." Poté ještě také dodal, že kdyby Masaki dál odporoval, že by mohl vyvolat další potíže a vzápětí dal generálovi jasně na srozuměnou, že od požadavku generálovy rezignace nebude upuštěno.
Po skončení zasedání "trojky", když odjel Masaki, odebrali se Hajaši a Kanin společně k císaři Hirohitovi, který byl v dané době ve své vile v Hajamě na břehu moře.
"Hirohito v soukromí hovořil s princem Kaninem, Hajaši jednal o problémech z konference s císařovým pobočníkem generálem Hondžóem (zde viz foto

generála Shigeru Honjoa/ Hondžóa/, foto je volně přístupné na několika webech.). V době těchto rozhovorů se do rezidence přihnal rozrušený Masaki a chtěl předat osobní písemný protest trůnu. Ovšem Mzakiho věc byla skutečně ztracená. I flegmatický velký komoří Kantaró Suzuki varoval Hondžóa, aby císaře nedráždil generálovou obhajobou. Hirohito rezolutně odmítl generála přijmout. Později, v rozhovoru s princem Kaninem a Našimotem, vysvětloval svůj nesmlouvavý postoj k Masakimu tím, že generál za džeholské krize prý jednal v rozporu s jeho vůlí...
Hondžóovi (sám, jak víme byl seveřan - má poznámka) nezbylo, než při sklence whisky Mazakiho uklidňovat a nakonec se mu podařilo generála přesvědčit, že jeho věc je beznadějná a poslat ho i s protestem v kapse zpět do Tokia. Mezitím Hajaši slíbil císaři, že veřejně převezme veškerou odpovědnost za personální změny."
Již dne 18. července roku 1935 se sešla Nejvyšší válečná rada japonské armády, aby projednala navrhované přesuny generálů. Podle některých i důvěrných zpráv prý Araki a Masaki proměnili celé zasedání ve "čtyři hodiny hněvu".
Například generál Sadao Araki na adresu ministra války generála Hajašiho řekl tato slova: "Stydím se za to, že jsem tohoto muže doporučil". "Když Nagatu pak otevřeně obvinil z příprav březnového puče (1931), s obhajobou napadeného vystoupil nově jmenovaný generální inspektor vojenského výcviku generál Džotaró Watanabe.
Generál Watanabe se snažil plán puče z března 1931 vysvětlovat jako určitý "hřích mládí".
Nastíněnou omluvu generál Araki příkře odmítl, aby na závěr vše rezolutně vysvětloval, jako porušení disciplíny. Zde jsou jeho slova: "Nagata byl šéfem Sekce vojenských záležitostí na ministerstvu války, když tento plán vypracoval. Posléze se našel mezi jeho úředními dokumenty. Nadřízení jej nikdy nepožádali, aby věc vysvětlil. To dokazuje jasné a krajní porušení disciplíny."
Ministru války generálu Hajašimu pak nezbývalo nic jiného než slíbit, že "povolá Nagatu k pořádku". A tehdy prý bylo jasné, že útok generála Arakiho u přítomných generálů vyvolal nejednu pochybnost.
Tehdy například generál Iwane Macui (zde viz foto

generála Iwane Matsuiho, foto volně přístupné na několika webech), pozdější "nankingský řezník", prohlásil, že "byl zmaten Arakiho odhaleními" a sám požádal o přeložení do zálohy.
Dokonce v Klubu jedenáctky byla Macuiho rezignace označena za "nanejvýš politováníhodnou". Návrat generála Macuiho do aktivní služby byl pak spojen se strašlivým masakrem v Nankingu v roce 1937 (Nankingský masakr v roce 1937 bude zde také později podrobně popsán i s úlohou generála Macuiho v něm - má poznámka).
Generál Masaki přijel do císařova letní sídla v Hajamě již dne 20. července 1935, ale jednalo se o jejho poslední cestu, neboť se dostavil, aby se formálně vzdal své funkce. Archivy i diplomatické vydaly Mazakiho formální cestě svědectví:
"Generál Hondžó doporučil císaři projevit při této příležitosti laskavost. Císař Hirohito se prý dokonce obával zneužití tradiční fráze na rozloučenou. Slovní obrat ´Děkuji Vám za Vaši námahu´ mohl být na veřejnosti vykládán jako projev sympatií k propuštěnému.
Sám Masaki se zřejmě cítil nepochopen, ale Hondžó mu znovu doporučil, aby se nepokoušel cokoli vysvětlovat. Generál se nedokázal zbavit křivdy, když odcházel, podle svědectví přítomných ´jeho tvář zalévaly slzy´. Džinsaburo Masaki především nepochopil nebo nebyl ochoten chápat to, že klást odpor božskému tennovi se nevyplácí!"
Atentát na japonském ministerstvu války.
A právě popsané události okolo generálů Masakiho a generála Arakiho, který obvinil generála Nagatu, byly spouštěcím mechanizmem k následujícím krvavým událostem a předcházely pak tvrdým zásahům proti seveřanům!
Začněme fakta onou spornou osobou, která byla jmenována - generálem Tecuzanem Nagatou, jeho kariérou, která se vším souvisela a nakonec krvavě skončila. Začněme tak, jak vypověděly civilní i diplomatické archivy:
"Generálmajor Tecuzan Nagata dlouho patřil k těm vysokým důstojníkům, kteří se těšili zvláštní Hirohitově přízni. Již ve 20. letech 20. století působil v důvěrném kruhu císaře, byl prvním v proslulé "trojici vran". rychle stoupal po stupních žebříčku vojenské byrokracie. Od roku 1932 vedl zpravodajské oddělení v generálním štábu armády, o dva roky později byl jmenován do čela vlivné Sekce pro vojenské záležitosti na ministerstvu války.
Když 16. července 1935 odpoledne Nagatu zavolal jistý podplukovník Saburó Aizawa a doporučil mu, aby rezignoval, dvaapadesátiletý generál zřejmě nepřikládal celé záležitosti velkou váhu."
Ano, generálmajor Nagata po telefonátu nemohl vůbec tušit co má podplukovník Aizawa za úmysl, nemohl tušit co se za jeho slovy skrývá a už vůbec nemohl tušit, že se jsou jeho dny, dny generála Nagata - "sečteny"! To přesto, že podplukovníka Aizawu, ale předtím poručíka Aizawu, znal z doby, kdy zmíněný mladý důstojník působil na Vojenské akademii jako učitel zápasu Kendó, což je druh japonského šermu.
. "Věděl o tom, že Aizawa jako mladý důstojník sloužil pod velením prince Higašikuniho a udržuje s ním doposud přátelské kontakty. Nehledě na zmíněné styky, Nagata podplukovníkovi jeho ´doporučení´ (aby odstoupil z funkce generálního inspektora vojenského výcviku - má poznámka) obratem osladil a dal ho přeložit na Tchaj-wan!"