Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 37.
Napsal: 28/5/2018, 05:23
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 37.
Mapa postupu jednotlivých oddílů japonských důstojníků při povstání

nad ránem dne 26. února 1936, mapa pochází z Wikiwandu, autoři viz zde: http://www.wikiwand.com/en/February_26_Incident
Po únorových volbách, roku 1936, ve kterých zvítězila strana Menseitó (strana Menseitó, strana relativně demokratická, na japonské poměry - dostala 205 křesel - má poznámka) a opoziční strana Seijúkaj získala "jen" 174 mandátů (strana Seijúkaj byla strana nejen příznivců Skupiny císařské cesty - tzv. kódóha, seveřanů a "Společnosti národního principu", ale i všech extremistických hnutí v Japonsku...!) , pociťovali mladí důstojníci, kteří připravovali vzpouru že nutně potřebují "podporu shora". I když se již v lednu 1936 v této souvislosti obrátili na prince Čičibua (zde viz foto

prince Čičibua, bratra císaře Hirohita, foto volně přístupné na několika webech.), ministra války Kawašimu, museli se v únoru obracet znovu na generála Masakiho (který je předtím též "elegantně odpálkoval".). Ale opakovala se podobná a známá situace, emisaři generála Masakiho je sice vlídně přijali, ale žádný příslib podpory jim nedali. Mladí důstojníci si však všechna jednání vyložili jako -"nerozhodnuté, takřka 50:50 stanovisko" - nadřízení je ani nepovzbuzovali, ani je však neodrazovali! Charakteristický byl prý postoj generála Jinzaburo Masakiho (zde viz foto

generála Masakiho, foto volně přístupné na několika webech), který mladým důstojníkům nabídl finanční výpomoc, ale pro případ, že by spiklenci puč uskutečnili a on by ztroskotal doprovodil slovy: "Jestliže se cokoli přihodí, neříkejte, že jsem vám dal peníze...!!!" Bezprostřední přípravy na vzpouru začali mladí spiklenečtí důstojníci již v posledních lednových dnech, když si již večer 28. ledna 1936, zajistili podporu jedné ze setnin 1. divize, kapitána Ičitaró Jamagučiho, který byl synovcem císařova pobočníka generála Hondžóa.
K dalšímu pak pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 106 a dalších stránkách, i s mými vstupy s fakty od něho, ale i z jiných historických pramenů, viz Použité podklady, zde pak: Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, vše na str. 67 až 180, originál knihy vyšel v roce 1986,
od A.S. cituji:
"Na druhé poradě, probíhala 10. února ve štábních místnostech prvního pluku 1. divize, byl projednáván bezprostřední konkrétní plán. S ním spiklenci 15. února seznámili svého ´ochránce´, generála Jamašitu. Jako den ´D´ byl stanoven 26. únor 1936. Dva dny předtím předal kapitán Jamaguči spiklencům 200 kopií plánu ministerstva i hlavního stanu generálního štábu. Vypracování ´manifestu´mladí důstojníci svěřili Kitovi. Plán byl připraven, stejně jako provolání k národu. Spiklenci byli přesvědčeni, že je jim nakloněna nejedna osoba z nejvyšších míst.
Akce mohla začít."
Poslední únorové dny roku 1936 byla opravdu zima, když i Tokio mělo svou sněhovou pokrývku a právě v osudnou noc z 25. na 26. února padal do liduprázdných ulic města hustě sníh. Jenomže, jak říkají historické archivy, velmi brzy měla zimní tichá noc krvavě skončit.
Byly dvě hodiny v noci, tedy již 26. února, když důstojníci, v oné době důstojníci-spiklenci, vyhlásili poplach v kasárnách 1. a 3. pluku z 1. divize v Azabu.
"Nyní bylo třeba vojáky přesvědčit", napsal ve své knize pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., "že je nutné podniknout kroky k odstranění vlády finanční oligarchie, zkorumpovaných politických stran a zkostnatělé byrokracie, aby mohl být zaveden ´nový pořádek´ a za pomoci armády ´plně obnovena moc císaře´."
U mnohých rozespalých vojáků přinesla řeč dobrých, rétoricky vybavených důstojníků úspěch - "v půl čtvrté ráno se 1 359 vojáků a 91 původně nezúčastněných důstojníků přidalo k hrstce organizátorů (onu hrstku tehdy představovalo pouhých 21 důstojníků - dva kapitáni osm poručíků a jedenáct podporučíků - poznámka autora A.S.). Byla to jen menší část jednotky - 8 500 mužů se nedalo zlákat a zůstalo v kasárnách. Akce se samozřejmě nezúčastnili ani velitelé 1. divize, majoři a plukovníci, kteří bydleli v nedaleké důstojnické čtvrti. Ke skupině vzbouřenců se přidala ještě 7. setnina 3. pluku elitní císařské gardové divize. Její vojáci, na rozdíl od svých druhů z kasáren v Azabu, byli zcela dezinformováni. Setninu vedl poručík Motoaki Nakahaši, přítel císařova bratra prince Čičibua. Svým mužům namluvil, že pochodují k náboženským obřadům do svatyně Meidži..."
(zde viz foto

shromážděných spikleneckých vojáků a důstojníků 26. února 1936, foto je volně přístupné na několika webech.).
Byly 4 hodiny ráno dne 26. února 1936, když jednotlivá komanda, jednotlivé oddíly, spikleneckých mladých důstojníků vyrazila do ulic Tokia za svými cíly (pochodové proudy viz úvodní mapa). Již asi za půl hodiny byly jejich předsunuté hlídky u většiny cílových a důležitých budov hlavního města země vycházejícího slunce.
Spiklenečtí mladí důstojníci obklíčili rezidence významných osob - prince Kanina i císařova bratra Takamucua, strážce tajné pečeti, náměstka ministra války, ministra zahraničí i jeho náměstka, ministra vnitra, a především předsedy japonské vlády, admirála Ókady.
Mladí důstojníci si svůj hlavní stan vzpoury zřídili v luxusním hotelu Sanno (zde viz foto

hotelu Sanno, foto volně přístupné na několika webech a zde viz foto

stráže vzbouřenců před zasněženým hotelem Sanno, dne 26. února 1936, foto volně přístupné na několika webech).
Nejprve však v hotelu Sanno vytáhli všechny hosty z postelí a personálu hotelu pak nařídili, aby všem hostům zajistili náhradní ubytování v jiných tokijských hotelích...!
Již v předchozích pokusech o spiknutí a i někdy "kabaretních pučích", zde byly uvedeny některé překvapivé a obtížně vysvětlitelné skutečnosti, které zachytily jak historické archivy, tak i diplomatické, ba dokonce i noviny z oné doby. Také v tomto prakticky největším a nejkrvavějším puči od začátku 20. století, kterým byla únorová vzpoura mladých důstojníků "se stávaly neskutečné a nepochopitelné věci, události". Poslechněme si co vše v historických a diplomatických archivech a novinových článcích nalezl pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., a poté popsal ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 107 a dalších stránkách, i s mými vstupy s fakty od něho, ale i z jiných historických pramenů, viz Použité podklady, když o puči mladých důstojníků napsal, jak vše pokračovalo. Některé skutečnosti a děje působily až směšně, cituji:
"Vzbouřenci například krátce po zahájení akcí vzbudili ministra války generála Kawašimu, aby mu přednesli své požadavky. Generál se ale zřejmě příliš nevzrušil. Vysvětlil prostě důstojníkům, že 'je silně nachlazen a potřebuje spát'. Poté skutečně znovu ulehl a nerušeně spal až do sedmé hodiny, kdy teprve vstal a začal vyjednávat s rebely. Jiná zarážející příhoda se odehrála na policejním velitelství. Tady se povstalci (mladí důstojníci) jednoduše přidali k policistům ve službě a zdvojnásobili hlídky venku, což bylo zatím vše.
Také události na generálním štábu se vyvíjely poněkud zvláštním způsobem. Když příslušný oddíl vzbouřenců dorazil k budově, v některých oknech bylo světlo. Skutečně, v těchto časných ranních hodinách konferoval šéf Operačního oddělení plukovník Kandži Išiwara se členy svého štábu. Išiwara - muž, který připravil mandžuský incident v roce 1931 - byl vždy dobře informován a lze s jistotou tvrdit, že o přípravách puče věděl. Přesto a nebo právě proto začal hrát úlohu překvapeného a zaskočeného. V pět hodin osobně zastřelil hlídku vzbouřenců a vydal se, podle vlastních slov, 'zjistit, co by se dalo dělat'. Vcelku však nebylo možné podniknout žádná opatření, která by zabránila krveprolití. Komanda smrti, vedená mladými důstojníky se vydala 'zabít ďábelské muže kolem trůnu', aby bylo možné zavést 'nový pořádek'."
Jednotka z císařské gardové divize, kterou vedl poručík Nakahaši měla přibližně sto mužů a její úkol zněl obklíčit dům ministra financí Korekijo Takahašiho, což se jí bez problémů podařilo. Ministr financí Takahaši byl stařík, kterému bylo 81 let a chodil s věčně rozcuchanou houštinou šedivých vlasů. Houština šedivých vlasů byla zakončena na všechny strany trčícím plnovousem, takže "vypadal jako svatý Mikuláš", ale v Japonsku patřil k nejvlivnějším politikům země. Mnozí, včetně novinářů, jej označovali za "finančního kouzelníka".
Finanční kouzelník Takahaši ve stejné době stál v čele strany Seijúkaj, když v minulosti byl i premiérem a několikrát dokonce zastával úřad ministra financí. Jeho dílem bylo posilování pozic monopolů "Zaibacu", především proslulé silné pětky tvořené bankami Micui, Micubiši, Sumitomo, Daiči a Fudži. Za hospodářské krize v 30. letech 20. století se zhroutily i v Japonsku stovky malých a středních firem. Tehdy "v plamenech finanční a hospodářské krize si Takahaši připadal jako mytický salamandr, duch ohně. To byl jeho živel, věděl přesně, co dělá ten starý, nelítostný Takahaši. Podařilo se mu přivést ke krachu drobné podnikatele, majitele směnáren a malých bank. Říkával svým důvěrníkům: 'Ještě trochu paniky, aby situaci bylo možno využít... Podpořím silné, ostatní ať zhynou. To jsou koráli, na kterých se upevní a rozroste finanční systém'."
A byl to právě "finanční kouzelník" Korekijo Takahaši (zde viz foto

Koerekiji Takahašiho, foto volně přístupné na několika webech, včetně Wikipedie.), který měl v několika příštích okamžicích, začátku puče mladých důstojníků, zemřít. Když spiklenci dorazili k Takahašiho domu, postřelil velitel oddílu Nakahaši osobně policistu u vchodu a poté spiklenci vtrhli dovnitř domu. "Nakahaši, jako první pronikl do ložnice, zastihl starce na lůžku, strhl z něj pokrývku, vykřikl, že jde o 'trest z nebes' a třemi výstřely ukončil životní pouť 'finančního kouzelníka'. Posléze ho, 'pro jistotu', ještě dvakrát probodl.
Takahaši však neměl být jedinou obětí pučistů. Jiný oddíl - šlo o dvě stě mužů a tři důstojníky - se vypravil k domu nového strážce tajné pečeti, někdejšího premiéra, admirála vikomta Makota Saitóa (zde viz foto

Makoto Saitóa, foto volně přístupné na několika webech). Ten byl předchozího večera hostem amerického velvyslance Josepha C. Grewa a jeho manželky. Velvyslanec ve svých pamětech uvádí, že onoho večera sledovali film 'Nezbedná Marieta' s Jeanette MacDonaldovou a Nelsonem Eddym v hlavních rolích.
Sedmdesátiletý dvořan se vrátil pozdě v noci a nyní tvrdě spal. Když povstalci vtrhli do domu, snažila se je admirálova manželka nějak zdržet. Na její výzvu, aby okamžik počkali, vůbec nereagovali. Když se objevil Saitó v kimonu na spaní, vystřelili na něj tři důstojníci. Stařec upadl, žena se ho snažila krýt vlastním tělem, což hrdlořezy zřejmě vyvedlo z míry. Jelikož ji nemohli odtrhnout, zasunuli své zbraně pod její tělo a doslova 'napumpovali' další projektily - celkem jich bylo 47 - do těla bývalého premiéra. Později vypovídali, že mu chtěli proříznout hrdlo, což zápletka s manželkou znemožnila. Ostatně ta sama utrpěla vážná zranění."
Ale i druhý japonský admirál, který také na americkém velvyslanectví sledoval již řečené filmové představení, byl jím velký komoří Kantaró Suzuki (zde viz foto

velkého komořího Kantaró Suzukiho, který řádění přežil, foto volně přístupné na několika webech.), se měl o několik chvil později stát obětí vzbouřenců. Kapitán Teruzio Andó vedl k sídlu komořího Kantaró Suzuki celkem sto vojáků. I komoří Suzuki byl vojáky a důstojníky vyburcován ze spánku. "Tentokrát se vrahové zdrželi, protože kapitán Andó se nechal strhnout k debatě o národní politice. Ale netrvala dlouho - a v 5 hodin 10 minut padl admirál Suzuki zasažen třemi výstřely. K baronce Suzukiové, sledující hrůznou scénu, kapitán věcně poznamenal: 'Doposud cítím puls. Skoncuji s ním mečem!' V tomto okamžiku projevila manželka neobyčejnou srdnatost a duchapřítomnost. Naprosto klidně Andóa požádala: 'Považujete-li to za nezbytné nechte mne to udělat.' Podle vlastních slov se kapitán 'zastyděl' a odešel, což velkému komořímu zachránilo život. V době teroristického útoku mu bylo (myšleno komořímu Suzukimu) šestašedesát let, po dvanácti letech, v dubnu 1945, bude jmenován posledním válečným premiérem Japonska."
Celý krvavý den onoho středečního rána dne 26. února 1936 byl vlastně hon na admirály, kteří byli stoupenci Skupiny kontroly - tóseiha, jižanů. Jako za dalším v řadě vyrazili spiklenci za samotným premiérem Japonska, admirálem Keisuke Ókadou. K jeho oficiální rezidenci, toho rána, vyrazili celkem tři stovky spiklenců, vedené pěti důstojníky. Když se přibližovali k premiérově sídlu, zastřelili útočící pučisté všechny čtyři hlídkující policisty, okamžitě vnikli do budovy a začali jí metodicky prohledávat.
"Ókada, na rozdíl od svých kolegů - admirálů, nenavštívil předchozího večera žádné filmové představení. Třiasedmdesátiletý premiér ho strávil se svou milenkou, proslulou gejšou. Když začali vzbouřenci prohledávat dům, nejevil žádnou snahu se nějak zachraňovat. Jen si povzdechl: 'Je po všem. Nač se rozčilovat?'."
Do veškerého dění v obsazeném domě premiéra Ókady zasáhlo služebnictvo, ale především, a to velice účinně, admirálův švagr a zároveň sekretář plukovník Denzó Macuo. Další události pak skutečně probíhaly až komicky. Po sladké noci s gejšou, unaveného a se smrtí smířeného premiéra, služebnictvo prostě vytáhlo z postele a odvléklo jej do pokoje služebnictva - kde jej strčili do záchodu a zavřeli za ním!
Ve stejné době plukovník Macuo kráčel vstříc spiklencům za hlasitého křičení na téma - "Ať žije císař" - "Sláva císaři"...! Provolávání však plukovníku Macuovi nepomohlo - po chvíli padl provrtán deštěm kulek z automatických zbraní. Poté vojáci vyvlekli tělo plukovníka do admirálovy pracovny, kde srovnali podobu mrtvého s fotografií admirála Ókady a patrně za vydatné "pomoci" služebnictva a Ókadovy fotografie došli spiklenci k závěru, že zabili japonského premiéra.
Ještě v ranních hodinách se dostali důstojníci tajné policie k paláci, naoko se začali bratřit s rebely a současně se od služebnictva dozvěděli, že premiér Ókada žije. Načeš okamžitě zinscenovali až neuvěřitelné divadlo.
"Vzbouřenci vynesli z domu rakev s údajnými ostatky premiéra, v průvodu truchlících za rakví kráčel sám Ókada. Jeden tajný policista předstíral srdeční záchvat, aby odpoutal pozornost, a to umožnilo admirálovi zmizet a odjet v připraveném autu."
Ve stejné době probíhaly akce spikleneckých komand také na venkově. Například v Okicu se během noci na 26. února 1936 shromáždila skupina vojáků, záložníků a kadetů s cílem zavraždit knížete Saiondžiho (Saiondži byl onen "Genró" - stařešina, poradce císaře, který nenesl odpovědnost. Byl též několikrát premiérem a byl posledním "Genró" ještě z dob "restaurace Meidži", zde viz foto

knížete Kinmochi Saiondžiho, foto volně dostupné na mnoha webech a i na Wikipedii - má poznámka). Akce s cílem zavraždit knížete Saiondžiho neuspěla a vzbouřenci byli rozehnáni policií.
Mapa postupu jednotlivých oddílů japonských důstojníků při povstání

nad ránem dne 26. února 1936, mapa pochází z Wikiwandu, autoři viz zde: http://www.wikiwand.com/en/February_26_Incident
Po únorových volbách, roku 1936, ve kterých zvítězila strana Menseitó (strana Menseitó, strana relativně demokratická, na japonské poměry - dostala 205 křesel - má poznámka) a opoziční strana Seijúkaj získala "jen" 174 mandátů (strana Seijúkaj byla strana nejen příznivců Skupiny císařské cesty - tzv. kódóha, seveřanů a "Společnosti národního principu", ale i všech extremistických hnutí v Japonsku...!) , pociťovali mladí důstojníci, kteří připravovali vzpouru že nutně potřebují "podporu shora". I když se již v lednu 1936 v této souvislosti obrátili na prince Čičibua (zde viz foto

prince Čičibua, bratra císaře Hirohita, foto volně přístupné na několika webech.), ministra války Kawašimu, museli se v únoru obracet znovu na generála Masakiho (který je předtím též "elegantně odpálkoval".). Ale opakovala se podobná a známá situace, emisaři generála Masakiho je sice vlídně přijali, ale žádný příslib podpory jim nedali. Mladí důstojníci si však všechna jednání vyložili jako -"nerozhodnuté, takřka 50:50 stanovisko" - nadřízení je ani nepovzbuzovali, ani je však neodrazovali! Charakteristický byl prý postoj generála Jinzaburo Masakiho (zde viz foto
generála Masakiho, foto volně přístupné na několika webech), který mladým důstojníkům nabídl finanční výpomoc, ale pro případ, že by spiklenci puč uskutečnili a on by ztroskotal doprovodil slovy: "Jestliže se cokoli přihodí, neříkejte, že jsem vám dal peníze...!!!" Bezprostřední přípravy na vzpouru začali mladí spiklenečtí důstojníci již v posledních lednových dnech, když si již večer 28. ledna 1936, zajistili podporu jedné ze setnin 1. divize, kapitána Ičitaró Jamagučiho, který byl synovcem císařova pobočníka generála Hondžóa.
K dalšímu pak pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 106 a dalších stránkách, i s mými vstupy s fakty od něho, ale i z jiných historických pramenů, viz Použité podklady, zde pak: Edwin P. Hoyt ve své knize Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, vše na str. 67 až 180, originál knihy vyšel v roce 1986,
od A.S. cituji:
"Na druhé poradě, probíhala 10. února ve štábních místnostech prvního pluku 1. divize, byl projednáván bezprostřední konkrétní plán. S ním spiklenci 15. února seznámili svého ´ochránce´, generála Jamašitu. Jako den ´D´ byl stanoven 26. únor 1936. Dva dny předtím předal kapitán Jamaguči spiklencům 200 kopií plánu ministerstva i hlavního stanu generálního štábu. Vypracování ´manifestu´mladí důstojníci svěřili Kitovi. Plán byl připraven, stejně jako provolání k národu. Spiklenci byli přesvědčeni, že je jim nakloněna nejedna osoba z nejvyšších míst.
Akce mohla začít."
Poslední únorové dny roku 1936 byla opravdu zima, když i Tokio mělo svou sněhovou pokrývku a právě v osudnou noc z 25. na 26. února padal do liduprázdných ulic města hustě sníh. Jenomže, jak říkají historické archivy, velmi brzy měla zimní tichá noc krvavě skončit.
Byly dvě hodiny v noci, tedy již 26. února, když důstojníci, v oné době důstojníci-spiklenci, vyhlásili poplach v kasárnách 1. a 3. pluku z 1. divize v Azabu.
"Nyní bylo třeba vojáky přesvědčit", napsal ve své knize pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., "že je nutné podniknout kroky k odstranění vlády finanční oligarchie, zkorumpovaných politických stran a zkostnatělé byrokracie, aby mohl být zaveden ´nový pořádek´ a za pomoci armády ´plně obnovena moc císaře´."
U mnohých rozespalých vojáků přinesla řeč dobrých, rétoricky vybavených důstojníků úspěch - "v půl čtvrté ráno se 1 359 vojáků a 91 původně nezúčastněných důstojníků přidalo k hrstce organizátorů (onu hrstku tehdy představovalo pouhých 21 důstojníků - dva kapitáni osm poručíků a jedenáct podporučíků - poznámka autora A.S.). Byla to jen menší část jednotky - 8 500 mužů se nedalo zlákat a zůstalo v kasárnách. Akce se samozřejmě nezúčastnili ani velitelé 1. divize, majoři a plukovníci, kteří bydleli v nedaleké důstojnické čtvrti. Ke skupině vzbouřenců se přidala ještě 7. setnina 3. pluku elitní císařské gardové divize. Její vojáci, na rozdíl od svých druhů z kasáren v Azabu, byli zcela dezinformováni. Setninu vedl poručík Motoaki Nakahaši, přítel císařova bratra prince Čičibua. Svým mužům namluvil, že pochodují k náboženským obřadům do svatyně Meidži..."
(zde viz foto

shromážděných spikleneckých vojáků a důstojníků 26. února 1936, foto je volně přístupné na několika webech.).
Byly 4 hodiny ráno dne 26. února 1936, když jednotlivá komanda, jednotlivé oddíly, spikleneckých mladých důstojníků vyrazila do ulic Tokia za svými cíly (pochodové proudy viz úvodní mapa). Již asi za půl hodiny byly jejich předsunuté hlídky u většiny cílových a důležitých budov hlavního města země vycházejícího slunce.
Spiklenečtí mladí důstojníci obklíčili rezidence významných osob - prince Kanina i císařova bratra Takamucua, strážce tajné pečeti, náměstka ministra války, ministra zahraničí i jeho náměstka, ministra vnitra, a především předsedy japonské vlády, admirála Ókady.
Mladí důstojníci si svůj hlavní stan vzpoury zřídili v luxusním hotelu Sanno (zde viz foto
hotelu Sanno, foto volně přístupné na několika webech a zde viz foto

stráže vzbouřenců před zasněženým hotelem Sanno, dne 26. února 1936, foto volně přístupné na několika webech).
Nejprve však v hotelu Sanno vytáhli všechny hosty z postelí a personálu hotelu pak nařídili, aby všem hostům zajistili náhradní ubytování v jiných tokijských hotelích...!
Již v předchozích pokusech o spiknutí a i někdy "kabaretních pučích", zde byly uvedeny některé překvapivé a obtížně vysvětlitelné skutečnosti, které zachytily jak historické archivy, tak i diplomatické, ba dokonce i noviny z oné doby. Také v tomto prakticky největším a nejkrvavějším puči od začátku 20. století, kterým byla únorová vzpoura mladých důstojníků "se stávaly neskutečné a nepochopitelné věci, události". Poslechněme si co vše v historických a diplomatických archivech a novinových článcích nalezl pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., a poté popsal ve své knize - Japonská válka 1931-1945, na str. 107 a dalších stránkách, i s mými vstupy s fakty od něho, ale i z jiných historických pramenů, viz Použité podklady, když o puči mladých důstojníků napsal, jak vše pokračovalo. Některé skutečnosti a děje působily až směšně, cituji:
"Vzbouřenci například krátce po zahájení akcí vzbudili ministra války generála Kawašimu, aby mu přednesli své požadavky. Generál se ale zřejmě příliš nevzrušil. Vysvětlil prostě důstojníkům, že 'je silně nachlazen a potřebuje spát'. Poté skutečně znovu ulehl a nerušeně spal až do sedmé hodiny, kdy teprve vstal a začal vyjednávat s rebely. Jiná zarážející příhoda se odehrála na policejním velitelství. Tady se povstalci (mladí důstojníci) jednoduše přidali k policistům ve službě a zdvojnásobili hlídky venku, což bylo zatím vše.
Také události na generálním štábu se vyvíjely poněkud zvláštním způsobem. Když příslušný oddíl vzbouřenců dorazil k budově, v některých oknech bylo světlo. Skutečně, v těchto časných ranních hodinách konferoval šéf Operačního oddělení plukovník Kandži Išiwara se členy svého štábu. Išiwara - muž, který připravil mandžuský incident v roce 1931 - byl vždy dobře informován a lze s jistotou tvrdit, že o přípravách puče věděl. Přesto a nebo právě proto začal hrát úlohu překvapeného a zaskočeného. V pět hodin osobně zastřelil hlídku vzbouřenců a vydal se, podle vlastních slov, 'zjistit, co by se dalo dělat'. Vcelku však nebylo možné podniknout žádná opatření, která by zabránila krveprolití. Komanda smrti, vedená mladými důstojníky se vydala 'zabít ďábelské muže kolem trůnu', aby bylo možné zavést 'nový pořádek'."
Jednotka z císařské gardové divize, kterou vedl poručík Nakahaši měla přibližně sto mužů a její úkol zněl obklíčit dům ministra financí Korekijo Takahašiho, což se jí bez problémů podařilo. Ministr financí Takahaši byl stařík, kterému bylo 81 let a chodil s věčně rozcuchanou houštinou šedivých vlasů. Houština šedivých vlasů byla zakončena na všechny strany trčícím plnovousem, takže "vypadal jako svatý Mikuláš", ale v Japonsku patřil k nejvlivnějším politikům země. Mnozí, včetně novinářů, jej označovali za "finančního kouzelníka".
Finanční kouzelník Takahaši ve stejné době stál v čele strany Seijúkaj, když v minulosti byl i premiérem a několikrát dokonce zastával úřad ministra financí. Jeho dílem bylo posilování pozic monopolů "Zaibacu", především proslulé silné pětky tvořené bankami Micui, Micubiši, Sumitomo, Daiči a Fudži. Za hospodářské krize v 30. letech 20. století se zhroutily i v Japonsku stovky malých a středních firem. Tehdy "v plamenech finanční a hospodářské krize si Takahaši připadal jako mytický salamandr, duch ohně. To byl jeho živel, věděl přesně, co dělá ten starý, nelítostný Takahaši. Podařilo se mu přivést ke krachu drobné podnikatele, majitele směnáren a malých bank. Říkával svým důvěrníkům: 'Ještě trochu paniky, aby situaci bylo možno využít... Podpořím silné, ostatní ať zhynou. To jsou koráli, na kterých se upevní a rozroste finanční systém'."
A byl to právě "finanční kouzelník" Korekijo Takahaši (zde viz foto
Koerekiji Takahašiho, foto volně přístupné na několika webech, včetně Wikipedie.), který měl v několika příštích okamžicích, začátku puče mladých důstojníků, zemřít. Když spiklenci dorazili k Takahašiho domu, postřelil velitel oddílu Nakahaši osobně policistu u vchodu a poté spiklenci vtrhli dovnitř domu. "Nakahaši, jako první pronikl do ložnice, zastihl starce na lůžku, strhl z něj pokrývku, vykřikl, že jde o 'trest z nebes' a třemi výstřely ukončil životní pouť 'finančního kouzelníka'. Posléze ho, 'pro jistotu', ještě dvakrát probodl.
Takahaši však neměl být jedinou obětí pučistů. Jiný oddíl - šlo o dvě stě mužů a tři důstojníky - se vypravil k domu nového strážce tajné pečeti, někdejšího premiéra, admirála vikomta Makota Saitóa (zde viz foto

Makoto Saitóa, foto volně přístupné na několika webech). Ten byl předchozího večera hostem amerického velvyslance Josepha C. Grewa a jeho manželky. Velvyslanec ve svých pamětech uvádí, že onoho večera sledovali film 'Nezbedná Marieta' s Jeanette MacDonaldovou a Nelsonem Eddym v hlavních rolích.
Sedmdesátiletý dvořan se vrátil pozdě v noci a nyní tvrdě spal. Když povstalci vtrhli do domu, snažila se je admirálova manželka nějak zdržet. Na její výzvu, aby okamžik počkali, vůbec nereagovali. Když se objevil Saitó v kimonu na spaní, vystřelili na něj tři důstojníci. Stařec upadl, žena se ho snažila krýt vlastním tělem, což hrdlořezy zřejmě vyvedlo z míry. Jelikož ji nemohli odtrhnout, zasunuli své zbraně pod její tělo a doslova 'napumpovali' další projektily - celkem jich bylo 47 - do těla bývalého premiéra. Později vypovídali, že mu chtěli proříznout hrdlo, což zápletka s manželkou znemožnila. Ostatně ta sama utrpěla vážná zranění."
Ale i druhý japonský admirál, který také na americkém velvyslanectví sledoval již řečené filmové představení, byl jím velký komoří Kantaró Suzuki (zde viz foto

velkého komořího Kantaró Suzukiho, který řádění přežil, foto volně přístupné na několika webech.), se měl o několik chvil později stát obětí vzbouřenců. Kapitán Teruzio Andó vedl k sídlu komořího Kantaró Suzuki celkem sto vojáků. I komoří Suzuki byl vojáky a důstojníky vyburcován ze spánku. "Tentokrát se vrahové zdrželi, protože kapitán Andó se nechal strhnout k debatě o národní politice. Ale netrvala dlouho - a v 5 hodin 10 minut padl admirál Suzuki zasažen třemi výstřely. K baronce Suzukiové, sledující hrůznou scénu, kapitán věcně poznamenal: 'Doposud cítím puls. Skoncuji s ním mečem!' V tomto okamžiku projevila manželka neobyčejnou srdnatost a duchapřítomnost. Naprosto klidně Andóa požádala: 'Považujete-li to za nezbytné nechte mne to udělat.' Podle vlastních slov se kapitán 'zastyděl' a odešel, což velkému komořímu zachránilo život. V době teroristického útoku mu bylo (myšleno komořímu Suzukimu) šestašedesát let, po dvanácti letech, v dubnu 1945, bude jmenován posledním válečným premiérem Japonska."
Celý krvavý den onoho středečního rána dne 26. února 1936 byl vlastně hon na admirály, kteří byli stoupenci Skupiny kontroly - tóseiha, jižanů. Jako za dalším v řadě vyrazili spiklenci za samotným premiérem Japonska, admirálem Keisuke Ókadou. K jeho oficiální rezidenci, toho rána, vyrazili celkem tři stovky spiklenců, vedené pěti důstojníky. Když se přibližovali k premiérově sídlu, zastřelili útočící pučisté všechny čtyři hlídkující policisty, okamžitě vnikli do budovy a začali jí metodicky prohledávat.
"Ókada, na rozdíl od svých kolegů - admirálů, nenavštívil předchozího večera žádné filmové představení. Třiasedmdesátiletý premiér ho strávil se svou milenkou, proslulou gejšou. Když začali vzbouřenci prohledávat dům, nejevil žádnou snahu se nějak zachraňovat. Jen si povzdechl: 'Je po všem. Nač se rozčilovat?'."
Do veškerého dění v obsazeném domě premiéra Ókady zasáhlo služebnictvo, ale především, a to velice účinně, admirálův švagr a zároveň sekretář plukovník Denzó Macuo. Další události pak skutečně probíhaly až komicky. Po sladké noci s gejšou, unaveného a se smrtí smířeného premiéra, služebnictvo prostě vytáhlo z postele a odvléklo jej do pokoje služebnictva - kde jej strčili do záchodu a zavřeli za ním!
Ve stejné době plukovník Macuo kráčel vstříc spiklencům za hlasitého křičení na téma - "Ať žije císař" - "Sláva císaři"...! Provolávání však plukovníku Macuovi nepomohlo - po chvíli padl provrtán deštěm kulek z automatických zbraní. Poté vojáci vyvlekli tělo plukovníka do admirálovy pracovny, kde srovnali podobu mrtvého s fotografií admirála Ókady a patrně za vydatné "pomoci" služebnictva a Ókadovy fotografie došli spiklenci k závěru, že zabili japonského premiéra.
Ještě v ranních hodinách se dostali důstojníci tajné policie k paláci, naoko se začali bratřit s rebely a současně se od služebnictva dozvěděli, že premiér Ókada žije. Načeš okamžitě zinscenovali až neuvěřitelné divadlo.
"Vzbouřenci vynesli z domu rakev s údajnými ostatky premiéra, v průvodu truchlících za rakví kráčel sám Ókada. Jeden tajný policista předstíral srdeční záchvat, aby odpoutal pozornost, a to umožnilo admirálovi zmizet a odjet v připraveném autu."
Ve stejné době probíhaly akce spikleneckých komand také na venkově. Například v Okicu se během noci na 26. února 1936 shromáždila skupina vojáků, záložníků a kadetů s cílem zavraždit knížete Saiondžiho (Saiondži byl onen "Genró" - stařešina, poradce císaře, který nenesl odpovědnost. Byl též několikrát premiérem a byl posledním "Genró" ještě z dob "restaurace Meidži", zde viz foto

knížete Kinmochi Saiondžiho, foto volně dostupné na mnoha webech a i na Wikipedii - má poznámka). Akce s cílem zavraždit knížete Saiondžiho neuspěla a vzbouřenci byli rozehnáni policií.