Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 51.
Napsal: 27/8/2018, 05:28
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 51.
Mapa japonských výbojů,

na kterých jsou patrná území, která země získala do roku 1939. Některá území získala i jednáním.
Po skvělých vysvětleních historie válek, kterými se země vycházejícího slunce, Japonsko, stalo i západem uznávanou velmocí, se díky panu kolegovi Jarlovi, nyní dostaneme, po časové ose k době, kde jsme byli v politicko-vojenských, ve skutečnosti však již vlastně válečných letech, k roku 1936. Což je doba, kdy již také po konfliktu válečném, získalo Japonsko pod svou správu Mandžukuo (i když oficielně ne válkou - neboť až 1. září 1939 je většinou všude považováno za oficiální datum 2. světové války, tedy napadení Polska nacistickým Německem).. Dle Osnovy tedy:
5) Období Japonska od roku 1936, vnitřní boje, tlak na Čínu se zvyšoval. Pakt proti Kominterně 25. listopadu 1936, Berlín.
Veškeré soudní procesy s důstojníky japonské armády v létě roku 1936, byly již jen pozadím čistek, které probíhaly v celé společnosti říše vycházejícího slunce. Byla to zároveň doba, kdy vrcholila vnitropolitická krize celé společnosti. Císař a také špičky armády očekávali od

nového premiéra Kóhkiho Hiroty (viz foto) a jeho vlády - "vyjasnění problémů zahraniční politiky". Jeho vláda sice měla převzít výkonnou zodpovědnost, ale celé zpřesnění programu další expanze bylo stále ještě na předácích obou složek ozbrojených sil, jak pozemní tak námořní sekce (námořní sekce byla většinou mnohem konzervativnější než pozemní vojsko - tzv. ministerstvo války...... - má poznámka).
V době probíhajícího léta roku 1936 zástupci obou ministerstev, tedy ministerstva války a válečného námořnictva, vypracovali dokument, který byl nazván - Základní principy národní politiky. Dokument byl pak 11. srpna 1936, schválen tzv. užším kabinetem, složeným z premiéra a ministrů války, válečného námořnictva, financí a zahraničí.
"Principy" navržené ozbrojenými silami obsahovaly velkou dávku pokrytectví.
Na druhé straně lze v textu vcelku snadno vystopovat obecné cíle japonské zahraniční politiky. Autoři textu došli k závěru, že "Japonsko se musí snažit čelit agresivní politice velmocí (zde je ono pokrytectví, neboť Japonsko bylo tím agresorem) ... ucelenou politikou zámořské expanze", a proto je nezbytné "ukončit budování systému národní obrany a vyzbrojení, aby zajistilo pozici říše jako stabilizačního faktoru ve východní Asii". Dokument přímo hovoří o tom, že "Japonsko má v úmyslu se zbavit hrozby ze strany SSSR a připravit se proti Británii a Spojeným státům". Cíle mělo být dosaženo "úzkou spoluprácí mezi Japonskem Mandžukuem a Čínou", ekonomické zázemí mělo pomáhat vytvořit "hospodářské a rasové pronikání do Jižních moří. Hořkou ironií je skutečnost, že v dokumentu se operovalo termínem "národní obrana", i když ve skutečnosti šlo o plán rozsáhlé agresivní akce nejen v Pacifiku, ale i celém Dálném východě (a jak již také bylo jinde řečeno, plány šly až k ovládnutí celého světa).
Z historických podkladů, kterými zde jsou: pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, český historik a diplomat ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 119 a dále, ale i další z Použité podklady., kde je např. podobné a i stejné v knize: Tři vojevůdci. Heihačiró Togó, Isaroku Jamamoto, Tomojuki Jamašita. Edwin P. Hoyt., a také i v - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 146 až 151., rok vydání originálu 1986., se pak dozvídáme, citací, či místy i mým popisem, o dalších historických událostech. Nyní však cituji od A. Š.:
"K postupnému plnění cílu tohoto programu bylo samozřejmě nutné vytvořit patřičné podmínky v hospodářské sféře. Krátce po schválení dokumentu Základní principy národní politiky, vláda začala provádět program tzv. národní obnovy, který v podstatě znamenal počátek přechodu na válečné hospodářství.
Armáda se dokonce pokoušela Hirotovi (jedná se o stávajícího předsedu vlády - má poznámka) vnutit i podstatnou reorganizaci civilní složky vlády. Doporučovala vytvořit užší, vládě nadřazený, v podstatě jakýsi civilní generální štáb, který měl formulovat národní politiku. Generalita si také vytrvale stěžovala na nedostatek finančních prostředků na přezbrojení a modernizaci armády. V této souvislosti naléhala na provedení reformy daňového systému, zavedení ústřední kontroly produkce paliv elektrické energie atd.
Během listopadu 1936 se opět zvýšilo napětí na kontinentě následkem stupňování japonského tlaku. 10. listopadu totiž začal další vpád do Vnitřního (nebo také Centrálního) Mongolska organizovaný Japonci. Tentokrát směřoval do čínské provincie Suej-jüan. Operaci řídil podplukovník Takajoši Tanaka ze zpravodajské služby, který sehrál důležitou roli již v souvislosti s japonským útokem na Šanghaj v roce 1932. Cílem Japonců bylo opět vytvoření nového ´nezávislého" - tedy loutkového režimu, jehož šéfem měl být pro japonsky orientovaný princ Devan. Především však šlo o získání dalšího důležitého nástupního prostoru v Číně."
Plán útočné akce do Vnitřního, či Centrálního Mongolska vypracovala "Sekce strategického plánování štábu Kuantungské armády (v mnoha podkladech se také setkáváme s označením Kwantungská, nebo také Kvantungská armáda, já budu i nadále používat Kuantungská armáda - má poznámka) již v lednu 1936. Císař Hirohito a i také tokijský generální štáb plán schválil jen s tou výhradou, že náklady nesmí překročit řádově částku několika miliónů jenů. Generál Shizuichi Tanaka (zde viz foto

generála Shizuichi Tanaky, foto volně přístupné na několika webech) byl tedy nucen se z velké části spoléhat i na místní, čili mandžuské zdroje (zdroje ze státu Mandžukuo - má poznámka). Letecká společnost státu Mandžukua Tanakovi poskytla třináct letadel i s piloty, Společnost mohutné firmy Jihomandžuské dráhy pak dala armádě k dispozici celkem 150 nákladních aut a samotné velení Kuantungské dráhy pak poskytlo částku 1,8 milionu dolarů, které firma vyplatila ve zlatě.
"Devanovi nepříliš disciplinovaní jezdci se střetli s kuomintangskými jednotkami vedenými maršálem Čang Süe-liangem a generálem Fu Cuo-im v týdenní bitvě u Paj-liang-miao a byli poraženi. Úsilí mnoha měsíců a shora uvedené prostředky vzaly za své v mongolské stepi."
Generál Tanaka se tak musel vrátit zpět do jejich Mandžukua a "kolegové ze štábu Kuantungské armády si z něj bez obalu mohli tropit šašky".
A další vrchol neschopnosti některých pak přišel 12. prosince 1936. Totiž po předchozím fiasku to byl princ Devan, který všem oznámil, že "obnovil loajalitu vůči Čankajškovi".
Ale pro Japonce se situace ve vnitřní Číně ještě víc zkomplikovala i v jiném směru, stalo se tak s tzv. sianskými událostmi . (Když se bitva u Paj-liang-miao chýlila ke konci, přiletěl 18.11. 1936 Čankajšek /zde viz

Čankajškovo foto/ na inspekci fronty. Počátkem prosince se odebral do Si-anu /provincie Šen-si/, důležitého střediska severozápadní Číny, k jednáním s veliteli jednotek stažených z Mandžuska - maršálem Čang Süe-liangem /zde viz foto

maršála Čang Sue-lianga/ a generálem Jang Chu-čchengem. Oba velitelé během podzimu 1936 uzavřeli dohodu o příměří s KS Číny s tím, že je třeba začít vytvářet jednotnou proti japonskou frontu. Čankajšek měl zcela jiné záměry a navrhl Čang Süe-liangovi, aby naopak zorganizoval trestnou výpravu proti komunistickým silám, v pořadí již šestou. Když Čankajšek odmítl požadavky zastavit občanskou válku, vytvořit jednotnou frontu a zahájit účinnější ozbrojený odpor vůči japonské agresi, dal jej maršál Čang i s celým jeho doprovodem 12. 12. 1936 zatknout.
Ozvaly se hlasy, aby byl postaven před soud, popřípadě popraven. Nankingská vláda vyhlásila mimořádný stav a začala k Si-anu stahovat své jednotky. Konfliktu, který mohl mít pro organizování proti japonského odporu závažné důsledky, bylo zabráněno kompromisem, který byl výsledkem jednání mezi Čankajškem, Čang Süe-liangem a zástupci KS Číny. Čankajšek přislíbil, že zastaví občanskou válku a podnikne praktické kroky k vytvoření jednotné fronty. 25. prosince 1936 byl propuštěn. Spolu s ním do Nankingu odletěl i maršál Čang Süe-liang. Po příletu byl zatčen, držen dlouho v domácím vězení a nakonec, ještě v roce 1949, v době pádu Čankajškova režimu, převezen na Tchaj-wan.).
"Koncem listopadu 1936 Japonsko učinilo podpisem Paktu proti Kominterně první důležitý krok na cestě k pozdějšímu vytvoření aliance s evropskými fašistickými mocnostmi (celé bude ještě samostatně, podrobně vysvětleno - má poznámka). Podpis paktu podobné povahy navrhoval Hitler a Ribbentrop prominentním japonským návštěvníkům již v roce 1933." Nacisté s touto variantou vlastně začali počítat velmi brzy. V této souvislosti udělali i výjimku ze svých rasových teorií. Goebbelsovská propaganda již v roce 1934 začala nazývat Japonce - "Prusy Východu", Výbor pro rasový výzkum rozhodl povolovat německo-japonské sňatky, neboť "japonská krev vykazuje kvality blízce příbuzné čistě nordické krvi".
Japonská diplomacie však nechávala všechny nabídky Berlína, které byly staršího data, ke konkrétnějším jednáním, zatím nevyslyšena. Ale když bylo v Japonsku napevno rozhodnuto o válce proti Číně, jednání se zrychlila. Bylo pak příznačné, že v dalších jednáních mezi Němci a Japonci nesehráli důležité role civilisté, ale byli to diplomaté v uniformách, jako byl japonský vojenský atašé v Berlíně generálmajor Hiroši Ošima a vojenský atašé německého velvyslanectví v Tokiu plukovník Eugen Ott. Oba vojenští přidělenci pak sehráli velice významnou roli při vzniku německo-japonského spojenectví - to už byli oba velvyslanci svých zemí...!
"Finální jednání probíhala několik měsíců a v létě 1936 Ott i Ošima odjeli domů, aby blíže vysvětlili stanoviska a přísliby protistrany. Japonci nespěchali ani tentokrát a teprve 20. listopadu 1936 Hirohito na zasedání Tajné rady schválil uzavření této aliance s nacistickým Německem. Slavnostní podpis paktu proběhl o pět dní později v Berlíně. 6. listopadu 1937 k paktu přistoupila Itálie a o dva roky později podepisují zástupci Španělska, Maďarska a Mandžukua. Za druhé světové války potom pakt podepisují některé loutkové pro nacistické režimy v okupované Evropě, na Dálném východě pak to byl režim pro japonského kolaboranta v Číně Wang Ťing-weje.
Pro Sověty získal v této souvislosti cenné informace dr. Richard Sorge, který v Japonsku od roku 1933 (Po dlouhou dobu považovala většina západních zpravodajských služeb Japonsko za nedobytnou baštu, v níž díky řadě skutečností /jazyková bariéra, patriotismus Japonců, automatické podezírání cizinců atd./ není možné vyvíjet příliš širokou špionážní činnost. Tuto představu vyvrátil Sorge, který po léta získával informace primárního významu z nejvyšších kruhů. Sorge, syn německého inženýra a ruské matky bojoval za první světové války v německé armádě na západní frontě a byl těžce raněn. Po válce se stal komunistou, v roce 1924 odešel do Moskvy a působil v Kominterně. Jako zpravodajec pracoval již v letech 1929-1932 v Šanghaji. I v této době zůstával německým občanem, působil jako dopisovatel Frankfurter Zeitung i dalších vlivných německých listů. Do Japonska přijel v září roku 1933, vybudoval si okruh spolupracovníků. Až do svého zatčení v roce 1941 se těšil mimořádné důvěře na německém zastupitelství, jeho přáteli byli i velvyslanci von Dirksen a plukovník Ott. Kromě Evropanů /německý radista Klausen, francouzský žurnalista jihoslovanského původu Vukelič/ do jeho kroužku patřilo i několik Japonců. Z nich nejdůležitější osobou byl určitě Hozumi Ozaki, osobní sekretář vlivného politika a trojnásobného premiéra knížete Koneho. Ozaki se znal se Sorgem od roku 1930. Zvlášť po roce 1937, kdy se Konoe stal poprvé premiérem, dodával mimořádně závažné zprávy. Zatčení Ozakiho, dalších spolupracovníků a nakonec Sorgeho samotného v říjnu 1941 bývá uváděno jako jedna z příčin následného pádu Koneho kabinetu).
Díky svým kontaktům dokázal (Sorge) zjistit obsah tajných protokolů připojených k paktu (OSA) a informoval o nich moskevské ústředí. Již 26. listopadu 1936, pouhý den po podpisu paktu, došlo ke konfliktu u jezera Chanka. V tomto prostoru překročily japonské a mandžuské oddíly v síle praporu hranici a zaútočily na sovětská postavení."
Mapa japonských výbojů,

na kterých jsou patrná území, která země získala do roku 1939. Některá území získala i jednáním.
Po skvělých vysvětleních historie válek, kterými se země vycházejícího slunce, Japonsko, stalo i západem uznávanou velmocí, se díky panu kolegovi Jarlovi, nyní dostaneme, po časové ose k době, kde jsme byli v politicko-vojenských, ve skutečnosti však již vlastně válečných letech, k roku 1936. Což je doba, kdy již také po konfliktu válečném, získalo Japonsko pod svou správu Mandžukuo (i když oficielně ne válkou - neboť až 1. září 1939 je většinou všude považováno za oficiální datum 2. světové války, tedy napadení Polska nacistickým Německem).. Dle Osnovy tedy:
5) Období Japonska od roku 1936, vnitřní boje, tlak na Čínu se zvyšoval. Pakt proti Kominterně 25. listopadu 1936, Berlín.
Veškeré soudní procesy s důstojníky japonské armády v létě roku 1936, byly již jen pozadím čistek, které probíhaly v celé společnosti říše vycházejícího slunce. Byla to zároveň doba, kdy vrcholila vnitropolitická krize celé společnosti. Císař a také špičky armády očekávali od

nového premiéra Kóhkiho Hiroty (viz foto) a jeho vlády - "vyjasnění problémů zahraniční politiky". Jeho vláda sice měla převzít výkonnou zodpovědnost, ale celé zpřesnění programu další expanze bylo stále ještě na předácích obou složek ozbrojených sil, jak pozemní tak námořní sekce (námořní sekce byla většinou mnohem konzervativnější než pozemní vojsko - tzv. ministerstvo války...... - má poznámka).
V době probíhajícího léta roku 1936 zástupci obou ministerstev, tedy ministerstva války a válečného námořnictva, vypracovali dokument, který byl nazván - Základní principy národní politiky. Dokument byl pak 11. srpna 1936, schválen tzv. užším kabinetem, složeným z premiéra a ministrů války, válečného námořnictva, financí a zahraničí.
"Principy" navržené ozbrojenými silami obsahovaly velkou dávku pokrytectví.
Na druhé straně lze v textu vcelku snadno vystopovat obecné cíle japonské zahraniční politiky. Autoři textu došli k závěru, že "Japonsko se musí snažit čelit agresivní politice velmocí (zde je ono pokrytectví, neboť Japonsko bylo tím agresorem) ... ucelenou politikou zámořské expanze", a proto je nezbytné "ukončit budování systému národní obrany a vyzbrojení, aby zajistilo pozici říše jako stabilizačního faktoru ve východní Asii". Dokument přímo hovoří o tom, že "Japonsko má v úmyslu se zbavit hrozby ze strany SSSR a připravit se proti Británii a Spojeným státům". Cíle mělo být dosaženo "úzkou spoluprácí mezi Japonskem Mandžukuem a Čínou", ekonomické zázemí mělo pomáhat vytvořit "hospodářské a rasové pronikání do Jižních moří. Hořkou ironií je skutečnost, že v dokumentu se operovalo termínem "národní obrana", i když ve skutečnosti šlo o plán rozsáhlé agresivní akce nejen v Pacifiku, ale i celém Dálném východě (a jak již také bylo jinde řečeno, plány šly až k ovládnutí celého světa).
Z historických podkladů, kterými zde jsou: pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, český historik a diplomat ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 119 a dále, ale i další z Použité podklady., kde je např. podobné a i stejné v knize: Tři vojevůdci. Heihačiró Togó, Isaroku Jamamoto, Tomojuki Jamašita. Edwin P. Hoyt., a také i v - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 146 až 151., rok vydání originálu 1986., se pak dozvídáme, citací, či místy i mým popisem, o dalších historických událostech. Nyní však cituji od A. Š.:
"K postupnému plnění cílu tohoto programu bylo samozřejmě nutné vytvořit patřičné podmínky v hospodářské sféře. Krátce po schválení dokumentu Základní principy národní politiky, vláda začala provádět program tzv. národní obnovy, který v podstatě znamenal počátek přechodu na válečné hospodářství.
Armáda se dokonce pokoušela Hirotovi (jedná se o stávajícího předsedu vlády - má poznámka) vnutit i podstatnou reorganizaci civilní složky vlády. Doporučovala vytvořit užší, vládě nadřazený, v podstatě jakýsi civilní generální štáb, který měl formulovat národní politiku. Generalita si také vytrvale stěžovala na nedostatek finančních prostředků na přezbrojení a modernizaci armády. V této souvislosti naléhala na provedení reformy daňového systému, zavedení ústřední kontroly produkce paliv elektrické energie atd.
Během listopadu 1936 se opět zvýšilo napětí na kontinentě následkem stupňování japonského tlaku. 10. listopadu totiž začal další vpád do Vnitřního (nebo také Centrálního) Mongolska organizovaný Japonci. Tentokrát směřoval do čínské provincie Suej-jüan. Operaci řídil podplukovník Takajoši Tanaka ze zpravodajské služby, který sehrál důležitou roli již v souvislosti s japonským útokem na Šanghaj v roce 1932. Cílem Japonců bylo opět vytvoření nového ´nezávislého" - tedy loutkového režimu, jehož šéfem měl být pro japonsky orientovaný princ Devan. Především však šlo o získání dalšího důležitého nástupního prostoru v Číně."
Plán útočné akce do Vnitřního, či Centrálního Mongolska vypracovala "Sekce strategického plánování štábu Kuantungské armády (v mnoha podkladech se také setkáváme s označením Kwantungská, nebo také Kvantungská armáda, já budu i nadále používat Kuantungská armáda - má poznámka) již v lednu 1936. Císař Hirohito a i také tokijský generální štáb plán schválil jen s tou výhradou, že náklady nesmí překročit řádově částku několika miliónů jenů. Generál Shizuichi Tanaka (zde viz foto

generála Shizuichi Tanaky, foto volně přístupné na několika webech) byl tedy nucen se z velké části spoléhat i na místní, čili mandžuské zdroje (zdroje ze státu Mandžukuo - má poznámka). Letecká společnost státu Mandžukua Tanakovi poskytla třináct letadel i s piloty, Společnost mohutné firmy Jihomandžuské dráhy pak dala armádě k dispozici celkem 150 nákladních aut a samotné velení Kuantungské dráhy pak poskytlo částku 1,8 milionu dolarů, které firma vyplatila ve zlatě.
"Devanovi nepříliš disciplinovaní jezdci se střetli s kuomintangskými jednotkami vedenými maršálem Čang Süe-liangem a generálem Fu Cuo-im v týdenní bitvě u Paj-liang-miao a byli poraženi. Úsilí mnoha měsíců a shora uvedené prostředky vzaly za své v mongolské stepi."
Generál Tanaka se tak musel vrátit zpět do jejich Mandžukua a "kolegové ze štábu Kuantungské armády si z něj bez obalu mohli tropit šašky".
A další vrchol neschopnosti některých pak přišel 12. prosince 1936. Totiž po předchozím fiasku to byl princ Devan, který všem oznámil, že "obnovil loajalitu vůči Čankajškovi".
Ale pro Japonce se situace ve vnitřní Číně ještě víc zkomplikovala i v jiném směru, stalo se tak s tzv. sianskými událostmi . (Když se bitva u Paj-liang-miao chýlila ke konci, přiletěl 18.11. 1936 Čankajšek /zde viz

Čankajškovo foto/ na inspekci fronty. Počátkem prosince se odebral do Si-anu /provincie Šen-si/, důležitého střediska severozápadní Číny, k jednáním s veliteli jednotek stažených z Mandžuska - maršálem Čang Süe-liangem /zde viz foto

maršála Čang Sue-lianga/ a generálem Jang Chu-čchengem. Oba velitelé během podzimu 1936 uzavřeli dohodu o příměří s KS Číny s tím, že je třeba začít vytvářet jednotnou proti japonskou frontu. Čankajšek měl zcela jiné záměry a navrhl Čang Süe-liangovi, aby naopak zorganizoval trestnou výpravu proti komunistickým silám, v pořadí již šestou. Když Čankajšek odmítl požadavky zastavit občanskou válku, vytvořit jednotnou frontu a zahájit účinnější ozbrojený odpor vůči japonské agresi, dal jej maršál Čang i s celým jeho doprovodem 12. 12. 1936 zatknout.
Ozvaly se hlasy, aby byl postaven před soud, popřípadě popraven. Nankingská vláda vyhlásila mimořádný stav a začala k Si-anu stahovat své jednotky. Konfliktu, který mohl mít pro organizování proti japonského odporu závažné důsledky, bylo zabráněno kompromisem, který byl výsledkem jednání mezi Čankajškem, Čang Süe-liangem a zástupci KS Číny. Čankajšek přislíbil, že zastaví občanskou válku a podnikne praktické kroky k vytvoření jednotné fronty. 25. prosince 1936 byl propuštěn. Spolu s ním do Nankingu odletěl i maršál Čang Süe-liang. Po příletu byl zatčen, držen dlouho v domácím vězení a nakonec, ještě v roce 1949, v době pádu Čankajškova režimu, převezen na Tchaj-wan.).
"Koncem listopadu 1936 Japonsko učinilo podpisem Paktu proti Kominterně první důležitý krok na cestě k pozdějšímu vytvoření aliance s evropskými fašistickými mocnostmi (celé bude ještě samostatně, podrobně vysvětleno - má poznámka). Podpis paktu podobné povahy navrhoval Hitler a Ribbentrop prominentním japonským návštěvníkům již v roce 1933." Nacisté s touto variantou vlastně začali počítat velmi brzy. V této souvislosti udělali i výjimku ze svých rasových teorií. Goebbelsovská propaganda již v roce 1934 začala nazývat Japonce - "Prusy Východu", Výbor pro rasový výzkum rozhodl povolovat německo-japonské sňatky, neboť "japonská krev vykazuje kvality blízce příbuzné čistě nordické krvi".
Japonská diplomacie však nechávala všechny nabídky Berlína, které byly staršího data, ke konkrétnějším jednáním, zatím nevyslyšena. Ale když bylo v Japonsku napevno rozhodnuto o válce proti Číně, jednání se zrychlila. Bylo pak příznačné, že v dalších jednáních mezi Němci a Japonci nesehráli důležité role civilisté, ale byli to diplomaté v uniformách, jako byl japonský vojenský atašé v Berlíně generálmajor Hiroši Ošima a vojenský atašé německého velvyslanectví v Tokiu plukovník Eugen Ott. Oba vojenští přidělenci pak sehráli velice významnou roli při vzniku německo-japonského spojenectví - to už byli oba velvyslanci svých zemí...!
"Finální jednání probíhala několik měsíců a v létě 1936 Ott i Ošima odjeli domů, aby blíže vysvětlili stanoviska a přísliby protistrany. Japonci nespěchali ani tentokrát a teprve 20. listopadu 1936 Hirohito na zasedání Tajné rady schválil uzavření této aliance s nacistickým Německem. Slavnostní podpis paktu proběhl o pět dní později v Berlíně. 6. listopadu 1937 k paktu přistoupila Itálie a o dva roky později podepisují zástupci Španělska, Maďarska a Mandžukua. Za druhé světové války potom pakt podepisují některé loutkové pro nacistické režimy v okupované Evropě, na Dálném východě pak to byl režim pro japonského kolaboranta v Číně Wang Ťing-weje.
Pro Sověty získal v této souvislosti cenné informace dr. Richard Sorge, který v Japonsku od roku 1933 (Po dlouhou dobu považovala většina západních zpravodajských služeb Japonsko za nedobytnou baštu, v níž díky řadě skutečností /jazyková bariéra, patriotismus Japonců, automatické podezírání cizinců atd./ není možné vyvíjet příliš širokou špionážní činnost. Tuto představu vyvrátil Sorge, který po léta získával informace primárního významu z nejvyšších kruhů. Sorge, syn německého inženýra a ruské matky bojoval za první světové války v německé armádě na západní frontě a byl těžce raněn. Po válce se stal komunistou, v roce 1924 odešel do Moskvy a působil v Kominterně. Jako zpravodajec pracoval již v letech 1929-1932 v Šanghaji. I v této době zůstával německým občanem, působil jako dopisovatel Frankfurter Zeitung i dalších vlivných německých listů. Do Japonska přijel v září roku 1933, vybudoval si okruh spolupracovníků. Až do svého zatčení v roce 1941 se těšil mimořádné důvěře na německém zastupitelství, jeho přáteli byli i velvyslanci von Dirksen a plukovník Ott. Kromě Evropanů /německý radista Klausen, francouzský žurnalista jihoslovanského původu Vukelič/ do jeho kroužku patřilo i několik Japonců. Z nich nejdůležitější osobou byl určitě Hozumi Ozaki, osobní sekretář vlivného politika a trojnásobného premiéra knížete Koneho. Ozaki se znal se Sorgem od roku 1930. Zvlášť po roce 1937, kdy se Konoe stal poprvé premiérem, dodával mimořádně závažné zprávy. Zatčení Ozakiho, dalších spolupracovníků a nakonec Sorgeho samotného v říjnu 1941 bývá uváděno jako jedna z příčin následného pádu Koneho kabinetu).
Díky svým kontaktům dokázal (Sorge) zjistit obsah tajných protokolů připojených k paktu (OSA) a informoval o nich moskevské ústředí. Již 26. listopadu 1936, pouhý den po podpisu paktu, došlo ke konfliktu u jezera Chanka. V tomto prostoru překročily japonské a mandžuské oddíly v síle praporu hranici a zaútočily na sovětská postavení."