Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 57.
Napsal: 10/9/2018, 05:40
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 57.
Mapa japonsko-sovětského incidentu

u jezera Chasan, 29. července až 11. srpna 1938 (viz popis o chvíli v Č 58).
V Článku předchozím, jsme si pod názvem - Postoj velmocí ke zkáze Nankingu a událostem let 1937-38., vysvětlili postoje USA v daném období. Nyní si řekneme něco o reakcích Velké Británie ve stejném období, když český historik pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, napsal ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 139 až 143, stejný a podobný text je i v Použité podklady, zde pak i v knize - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 146 až 183 a dalších knihách, cituji zde od AS:
"Přestože se v roce 1937 Britové na zahraničních investicích v Číně podíleli plnou třetinou /V roce 1937 celkový úhrn cizích investic v Číně činil 4,5 miliardy dolarů. Jednotlivé státy se na něm podílely takto: Japonsko - 1,83 mld. (41,8 %), Velká Británie - 1,43 mld. (32,9 %), USA - 295 mil. (6,5 %), Německo 300 mil. (6,6 %), Francie 192 mil. (4,3 %) a konečně Itálie - 46 mil. (1,1 %) - poznámku nalezl A. S./ (Šlo bezmála o 1,5 miliardy dolarů), nikdy se neodhodlali k odhodlanější obraně svých zájmů. Tím méně byli ochotni poskytnout Číně odpovídající otevřenou podporu. Nakonec se uchýlili k postupu, který co do charakteru měl obdobu v Evropě, právě proto bývá označován jako 'Dálněvýchodní appeasement'."
Na listopad 1937 bylo na žádost Čankajška svoláno zasedání SN do belgického Bruselu. Na konferenci se měli sejít signatáři Smlouvy devíti mocností o Číně, (Konference proběhla ve dnech 4. až 24. 11. 1937 - poznámka dle A. S.) podepsané na Washingtonské konferenci v roce 1922. Na listopadovou konferenci odmítli přijet Němci a Japonci a italská delegace veškerá jednání sabotovala. Britská politika dala již předem nepokrytě najevo, že je ochotna k usmiřování se s agresorem. Byl to britský premiér Chamberlain, který v britském parlamentu tehdy, již 21. října 1937 prohlásil: "Mám za to, že je chybné jít na tuto konferenci a hovořit o ekonomických sankcích, ekonomickém nátlaku a síle. Jsme zde, abychom dosáhli míru, ne abychom rozšiřovali konflikt."
Z veškerých slov tehdejších britských politiků jasně plynulo, že nejsou ochotni přistoupit na nic co by je již v roce 1937 (podobně pak, jak víme o Evropě, bylo o tehdejším ČSR v Mnichově v roce 1938, tedy nejen v Asii) mělo nějakým způsobem vtahovat do nesnází.
"Jakoukoli akci (Velká Británie - má poznámka) vázali na spolupráci a souhlas všech devíti mocností, které podepsaly smlouvu o Číně v roce 1922. Naprosto otevřeně to vyjádřil britský velvyslanec ve Washingtonu Ronald Lindsay v rozhovoru s americkým státním podtajemníkem Sumnerem Wellesem 13. listopadu 1937, když řekl: ´Britská vláda je připoutána v Evropě a nemůže si dovolit vyvolat nepřátelství v Pacifiku, pokud by neměla jistotu, že obdrží vojenskou a námořní pomoc ostatních signatářů Smlouvy devíti mocností.´ Tato podmínka byla nesplnitelná, což předem všechny případné akce na pomoc Číně paralyzovalo.
Vlažné stanovisko západních velmocí vedlo k tomu, že konference nepřijala žádnou rezoluci jednoznačně odsuzující Japonsko, tím méně hovořící o hospodářských sankcích.
Tísnivé situace Čankajškova režimu využila Moskva k posílení svých pozic. Čínsko-sovětská smlouva o neútočení z 21. srpna 1937 kontrastovala s opatrným postojem západních velmocí. Od roku 1937 SSSR dodával bojující Číně zbraně, munici PHM a další materiál. Většina dodávek byla dopravována po nově vybudované silnici, procházející severozápadními provinciemi. SSSR poskytl Číně také poměrně rozsáhlou finanční pomoc - v roce 1938 to byly dva úvěry po 50 milionech dolarů, v roce 1939 dalších 150 milionů dolarů. Již během bojů o Šanghaj a Nanking byli na čínské straně nasazeni sovětští letci. Dokonce sám Čankajšek, jehož lze sotva podezírat ze sympatií ke komunismu, tehdy prohlásil, že ´žádná země na světě kromě SSSR nemůže Číně pomoci.´.
Politika nacistického Německa vzhledem k japonsko-čínskému konfliktu byla po dlouhou dobu značně obojaká. Poměrně brzy po nástupu Hitlera k moci začala vzrůstat německá aktivita v Číně. Stále rostl německý dovoz, a pokud jde o investice, v roce 1937 již bylo Německo na třetím místě, a předstihlo dokonce i USA. V Čankajškově štábu působili němečtí poradci, generál von Seeckt a po něm generál von Falkenhausen. Pomáhali vypracovat plány tažení koumintangských armád proti čínským komunistům. Rozumí se, že s činností německých poradců úzce souvisel vzrůst dovozu zbraní Čankajškovu režimu. Berlín choval obavu, že další japonský postup by mohl podkopávat německé pozice v Číně. Navíc se Němci obávali, že čínské tažení Japonce vyčerpá a ti pak nebudou dostatečně silným partnerem v širším konfliktu. Čankajšek se Němcům jevil jako vhodně disponovaný politik, proto spolupráce s jeho režimem pokračovala přes protesty Tokia."
Německá diplomatická služba pak dodávky zbraní do Číny označovala jako "nevýznamné", ale ve své podstatě šlo Němcům o to, udržet si v kuomintangské Číně dosti důležitého odběratele mnoha druhů zboží a cenného dodavatele strategických surovin, které jim chyběli. V popisovaných letech, zatím, Němci nechtěli ani odvolávat své poradce, z nich především skupinu z Nankingu, přestože to vztah k Tokiu trvale komplikovalo.
Není se proto třeba divit, že japonská vláda mnohokrát protestovala, odvolávala se stále na Pakt proti Kominterně a navíc německý velvyslanec v Tokiu von Dirksen neustále doporučoval Berlínu, aby byli němečtí experti z Číny staženi. Jenomže německá diplomacie zvolila jinou taktiku, když se velice dlouho uchylovala k různým druhům manévrů a tak ještě krátce před Lu-kou-čchiao státní tajemník v berlínském ministerstvu zahraničí von Weizsäcker napsal do Tokia von Dirksenovi, ´že pakt předpokládá boj proti bolševismu na území třetího státu", a dokonce šel ještě dál a Japonce obvinil, že jejich agrese "brání sjednocení Číny a tím napomáhá šíření komunismu v Číně".
Situace se v německo-japonské diplomacii neměnila ani v prvním období po japonském útoku v roce 1937.
"Japonští diplomaté se pokoušeli v Berlíně dokázat, že jejich země vede válku v zájmu Paktu proti Kominterně, což Němci, zdá se, nebyli ochotni akceptovat. Významný rozhovor na toto téma měl von Weizsäcker s japonským velvyslancem již 28. července 1937. Státní tajemník odmítl vyslovit otevřenou podporu japonským akcím, odmítl i přerušení dodávek zbraní Čankajškovi. Nepomohly ani hrozby anulováním paktu. Hitler sice oficiálně 19. října 1937 nařídil všechny dodávky Číně přerušit, ale pouhé dva dny nato Goering tajným příkazem povolil jejich obnovení. Není divu - v sázce byly velké zájmy německých exportérů, především výrobců zbraní. Jestliže v roce 1936 Němci dodali do Číny zbraně za 23,7 milionů marek, v roce 1937 to bylo již 82,8 milionů marek. Dodávky pak pokračovaly až do června 1938. Celková hodnota německého obchodu s Čínou se v letech 1934-1937 téměř zdvojnásobila (v roce 1934 to bylo 56 mil. dolarů, v roce 1937 již 92,3 mil. dolarů - poznámka od A. S.). To byl určitě hlavní důvod pro další spolupráci s Čankajškovým režimem. Německý velvyslanec v Číně Oskar Trautmann v depeši do Berlína 30. října 1937 důrazně doporučil ´nenapodobovat italskou politiku na Dálném východě´. V témže dokumentu dále vysvětloval: ´Italové... jsou považováni za spojence Japonska. Mohou si dovolit pokračovat v takové politice, ale my musíme hájit své ekonomické zájmy v Číně, které předčí pouze zájmy anglosaských zemí a Japonska´. Z téhož důvodu Němci také poměrně dlouho otáleli s uznáním loutkového režimu v Mandžukuu."
Ještě 20. listopadu 1937 německý ministr zahraničí von Neurath v rozhovoru s italským velvyslancem označil uznání Mandžukua za "nevhodné". Prohlásil pro mnohé zcela jasně: "Nebudeme nikoho obdarovávat, když za to nic nedostaneme."
Nacistickému Německu totiž tehdy šlo o to, aby Japonsko "výměnou" za uznání Mandžukua přiznalo Berlínu větší a širší ekonomická práva v okupované části celé Číny, větší, než tehdy měly ostatní západní velmoci!
A jak český historik pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, dále napsal ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 141 až 144, stejný a podobný text je i v Použité podklady, zde pak v knize - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 146 až 183, cituji zde z A. S.:
"Nacisté ve svých plánech počítali se spoluprací Japonska, a tak zmíněnou dvojakou politiku nemohli praktikovat do nekonečna.
20. ledna 1938 von Dirkensen z Tokia velmi důrazně doporučil zastavit dodávky zbraní a odvolat poradce z Číny. Velvyslanec poukázal na to, že německé pokusy o prostředkování v čínsko-japonském konfliktu ztroskotaly. Navíc válka vstoupila do nové fáze, kdy japonský tlak může vést k Čankajškovu pádu. Za těchto okolností je pozice německých poradců neúnosná. Velvyslanec také prohlásil, že ´další odklady uznání (Mandžukua) považuje za nemožné. Učiní-li Německo tento krok, naskytnou se mu nové hospodářské příležitosti v Mandžukuu i v obsazené Číně´.
Úspěchy japonských tažení v roce 1938 vyvolaly změnu stanoviska Berlína. V únoru 1938 Německo uznalo Mandžukuo, v červnu odcházejí němečtí poradci, končí dodávky zbraní a válečného materiálu. V rozhovorech, které vedl německý ministr zahraničí Ribbentrop s japonským velvyslancem Tógoem již na počátku roku 1938, uznal ´zvláštní zájmy Japonska v Číně´.
Japonský diplomat hovořil zase o tom, že ´Japonsko a Německo musí v Číně hospodářsky těsně spolupracovat v duchu Paktu proti Kominterně´".
Japonské cíle v roce 1938.
Nejprve je nutno říci, že všechny historické prameny popisující dobu let 1937, 1938 shodně hovoří o tom, že ani nejhrůznější násilí , které Japonci spustili při dobývání Nankingu a jeho okolí, stejně nevedlo k pádu, ani kapitulaci Čankajškova režimu v Číně. Čankajšek i nadále vládl v neobsazené Číně.
Faktem však také zůstalo, že Japonci si nadále upevňovali postavení v místech, která v konci roku 1937 a na začátku roku 1938 dobyli. Zároveň získávali nástupiště k dalšímu postupu do vnitřní Číny. Cílem japonských snah byla konsolidace pozic na severu v prostoru Peking-Tiencin, ve střední Číně pak v prostoru Šanghaj-Nanking a zároveň chtěli ovládnout nejvýznamnější železniční trati, které spojovaly řečené dvě oblasti (šlo o trati Peking-Chan-kchou a Tiencin-Šanghaj - poznámka od A. S.).
"Již v únoru 1938 dostala japonská 5. motorizovaná divize generálporučíka Itagakiho rozkaz zaútočit na jih podél železnice Tiencin-Šanghaj. Byla posílena 10. divizí a nakonec na důležitý železniční uzel, město Sü-čou, útočil japonský svazek v síle 60 000 mužů."
Mapa japonsko-sovětského incidentu
u jezera Chasan, 29. července až 11. srpna 1938 (viz popis o chvíli v Č 58).
V Článku předchozím, jsme si pod názvem - Postoj velmocí ke zkáze Nankingu a událostem let 1937-38., vysvětlili postoje USA v daném období. Nyní si řekneme něco o reakcích Velké Británie ve stejném období, když český historik pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, napsal ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 139 až 143, stejný a podobný text je i v Použité podklady, zde pak i v knize - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 146 až 183 a dalších knihách, cituji zde od AS:
"Přestože se v roce 1937 Britové na zahraničních investicích v Číně podíleli plnou třetinou /V roce 1937 celkový úhrn cizích investic v Číně činil 4,5 miliardy dolarů. Jednotlivé státy se na něm podílely takto: Japonsko - 1,83 mld. (41,8 %), Velká Británie - 1,43 mld. (32,9 %), USA - 295 mil. (6,5 %), Německo 300 mil. (6,6 %), Francie 192 mil. (4,3 %) a konečně Itálie - 46 mil. (1,1 %) - poznámku nalezl A. S./ (Šlo bezmála o 1,5 miliardy dolarů), nikdy se neodhodlali k odhodlanější obraně svých zájmů. Tím méně byli ochotni poskytnout Číně odpovídající otevřenou podporu. Nakonec se uchýlili k postupu, který co do charakteru měl obdobu v Evropě, právě proto bývá označován jako 'Dálněvýchodní appeasement'."
Na listopad 1937 bylo na žádost Čankajška svoláno zasedání SN do belgického Bruselu. Na konferenci se měli sejít signatáři Smlouvy devíti mocností o Číně, (Konference proběhla ve dnech 4. až 24. 11. 1937 - poznámka dle A. S.) podepsané na Washingtonské konferenci v roce 1922. Na listopadovou konferenci odmítli přijet Němci a Japonci a italská delegace veškerá jednání sabotovala. Britská politika dala již předem nepokrytě najevo, že je ochotna k usmiřování se s agresorem. Byl to britský premiér Chamberlain, který v britském parlamentu tehdy, již 21. října 1937 prohlásil: "Mám za to, že je chybné jít na tuto konferenci a hovořit o ekonomických sankcích, ekonomickém nátlaku a síle. Jsme zde, abychom dosáhli míru, ne abychom rozšiřovali konflikt."
Z veškerých slov tehdejších britských politiků jasně plynulo, že nejsou ochotni přistoupit na nic co by je již v roce 1937 (podobně pak, jak víme o Evropě, bylo o tehdejším ČSR v Mnichově v roce 1938, tedy nejen v Asii) mělo nějakým způsobem vtahovat do nesnází.
"Jakoukoli akci (Velká Británie - má poznámka) vázali na spolupráci a souhlas všech devíti mocností, které podepsaly smlouvu o Číně v roce 1922. Naprosto otevřeně to vyjádřil britský velvyslanec ve Washingtonu Ronald Lindsay v rozhovoru s americkým státním podtajemníkem Sumnerem Wellesem 13. listopadu 1937, když řekl: ´Britská vláda je připoutána v Evropě a nemůže si dovolit vyvolat nepřátelství v Pacifiku, pokud by neměla jistotu, že obdrží vojenskou a námořní pomoc ostatních signatářů Smlouvy devíti mocností.´ Tato podmínka byla nesplnitelná, což předem všechny případné akce na pomoc Číně paralyzovalo.
Vlažné stanovisko západních velmocí vedlo k tomu, že konference nepřijala žádnou rezoluci jednoznačně odsuzující Japonsko, tím méně hovořící o hospodářských sankcích.
Tísnivé situace Čankajškova režimu využila Moskva k posílení svých pozic. Čínsko-sovětská smlouva o neútočení z 21. srpna 1937 kontrastovala s opatrným postojem západních velmocí. Od roku 1937 SSSR dodával bojující Číně zbraně, munici PHM a další materiál. Většina dodávek byla dopravována po nově vybudované silnici, procházející severozápadními provinciemi. SSSR poskytl Číně také poměrně rozsáhlou finanční pomoc - v roce 1938 to byly dva úvěry po 50 milionech dolarů, v roce 1939 dalších 150 milionů dolarů. Již během bojů o Šanghaj a Nanking byli na čínské straně nasazeni sovětští letci. Dokonce sám Čankajšek, jehož lze sotva podezírat ze sympatií ke komunismu, tehdy prohlásil, že ´žádná země na světě kromě SSSR nemůže Číně pomoci.´.
Politika nacistického Německa vzhledem k japonsko-čínskému konfliktu byla po dlouhou dobu značně obojaká. Poměrně brzy po nástupu Hitlera k moci začala vzrůstat německá aktivita v Číně. Stále rostl německý dovoz, a pokud jde o investice, v roce 1937 již bylo Německo na třetím místě, a předstihlo dokonce i USA. V Čankajškově štábu působili němečtí poradci, generál von Seeckt a po něm generál von Falkenhausen. Pomáhali vypracovat plány tažení koumintangských armád proti čínským komunistům. Rozumí se, že s činností německých poradců úzce souvisel vzrůst dovozu zbraní Čankajškovu režimu. Berlín choval obavu, že další japonský postup by mohl podkopávat německé pozice v Číně. Navíc se Němci obávali, že čínské tažení Japonce vyčerpá a ti pak nebudou dostatečně silným partnerem v širším konfliktu. Čankajšek se Němcům jevil jako vhodně disponovaný politik, proto spolupráce s jeho režimem pokračovala přes protesty Tokia."
Německá diplomatická služba pak dodávky zbraní do Číny označovala jako "nevýznamné", ale ve své podstatě šlo Němcům o to, udržet si v kuomintangské Číně dosti důležitého odběratele mnoha druhů zboží a cenného dodavatele strategických surovin, které jim chyběli. V popisovaných letech, zatím, Němci nechtěli ani odvolávat své poradce, z nich především skupinu z Nankingu, přestože to vztah k Tokiu trvale komplikovalo.
Není se proto třeba divit, že japonská vláda mnohokrát protestovala, odvolávala se stále na Pakt proti Kominterně a navíc německý velvyslanec v Tokiu von Dirksen neustále doporučoval Berlínu, aby byli němečtí experti z Číny staženi. Jenomže německá diplomacie zvolila jinou taktiku, když se velice dlouho uchylovala k různým druhům manévrů a tak ještě krátce před Lu-kou-čchiao státní tajemník v berlínském ministerstvu zahraničí von Weizsäcker napsal do Tokia von Dirksenovi, ´že pakt předpokládá boj proti bolševismu na území třetího státu", a dokonce šel ještě dál a Japonce obvinil, že jejich agrese "brání sjednocení Číny a tím napomáhá šíření komunismu v Číně".
Situace se v německo-japonské diplomacii neměnila ani v prvním období po japonském útoku v roce 1937.
"Japonští diplomaté se pokoušeli v Berlíně dokázat, že jejich země vede válku v zájmu Paktu proti Kominterně, což Němci, zdá se, nebyli ochotni akceptovat. Významný rozhovor na toto téma měl von Weizsäcker s japonským velvyslancem již 28. července 1937. Státní tajemník odmítl vyslovit otevřenou podporu japonským akcím, odmítl i přerušení dodávek zbraní Čankajškovi. Nepomohly ani hrozby anulováním paktu. Hitler sice oficiálně 19. října 1937 nařídil všechny dodávky Číně přerušit, ale pouhé dva dny nato Goering tajným příkazem povolil jejich obnovení. Není divu - v sázce byly velké zájmy německých exportérů, především výrobců zbraní. Jestliže v roce 1936 Němci dodali do Číny zbraně za 23,7 milionů marek, v roce 1937 to bylo již 82,8 milionů marek. Dodávky pak pokračovaly až do června 1938. Celková hodnota německého obchodu s Čínou se v letech 1934-1937 téměř zdvojnásobila (v roce 1934 to bylo 56 mil. dolarů, v roce 1937 již 92,3 mil. dolarů - poznámka od A. S.). To byl určitě hlavní důvod pro další spolupráci s Čankajškovým režimem. Německý velvyslanec v Číně Oskar Trautmann v depeši do Berlína 30. října 1937 důrazně doporučil ´nenapodobovat italskou politiku na Dálném východě´. V témže dokumentu dále vysvětloval: ´Italové... jsou považováni za spojence Japonska. Mohou si dovolit pokračovat v takové politice, ale my musíme hájit své ekonomické zájmy v Číně, které předčí pouze zájmy anglosaských zemí a Japonska´. Z téhož důvodu Němci také poměrně dlouho otáleli s uznáním loutkového režimu v Mandžukuu."
Ještě 20. listopadu 1937 německý ministr zahraničí von Neurath v rozhovoru s italským velvyslancem označil uznání Mandžukua za "nevhodné". Prohlásil pro mnohé zcela jasně: "Nebudeme nikoho obdarovávat, když za to nic nedostaneme."
Nacistickému Německu totiž tehdy šlo o to, aby Japonsko "výměnou" za uznání Mandžukua přiznalo Berlínu větší a širší ekonomická práva v okupované části celé Číny, větší, než tehdy měly ostatní západní velmoci!
A jak český historik pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, dále napsal ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 141 až 144, stejný a podobný text je i v Použité podklady, zde pak v knize - Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 146 až 183, cituji zde z A. S.:
"Nacisté ve svých plánech počítali se spoluprací Japonska, a tak zmíněnou dvojakou politiku nemohli praktikovat do nekonečna.
20. ledna 1938 von Dirkensen z Tokia velmi důrazně doporučil zastavit dodávky zbraní a odvolat poradce z Číny. Velvyslanec poukázal na to, že německé pokusy o prostředkování v čínsko-japonském konfliktu ztroskotaly. Navíc válka vstoupila do nové fáze, kdy japonský tlak může vést k Čankajškovu pádu. Za těchto okolností je pozice německých poradců neúnosná. Velvyslanec také prohlásil, že ´další odklady uznání (Mandžukua) považuje za nemožné. Učiní-li Německo tento krok, naskytnou se mu nové hospodářské příležitosti v Mandžukuu i v obsazené Číně´.
Úspěchy japonských tažení v roce 1938 vyvolaly změnu stanoviska Berlína. V únoru 1938 Německo uznalo Mandžukuo, v červnu odcházejí němečtí poradci, končí dodávky zbraní a válečného materiálu. V rozhovorech, které vedl německý ministr zahraničí Ribbentrop s japonským velvyslancem Tógoem již na počátku roku 1938, uznal ´zvláštní zájmy Japonska v Číně´.
Japonský diplomat hovořil zase o tom, že ´Japonsko a Německo musí v Číně hospodářsky těsně spolupracovat v duchu Paktu proti Kominterně´".
Japonské cíle v roce 1938.
Nejprve je nutno říci, že všechny historické prameny popisující dobu let 1937, 1938 shodně hovoří o tom, že ani nejhrůznější násilí , které Japonci spustili při dobývání Nankingu a jeho okolí, stejně nevedlo k pádu, ani kapitulaci Čankajškova režimu v Číně. Čankajšek i nadále vládl v neobsazené Číně.
Faktem však také zůstalo, že Japonci si nadále upevňovali postavení v místech, která v konci roku 1937 a na začátku roku 1938 dobyli. Zároveň získávali nástupiště k dalšímu postupu do vnitřní Číny. Cílem japonských snah byla konsolidace pozic na severu v prostoru Peking-Tiencin, ve střední Číně pak v prostoru Šanghaj-Nanking a zároveň chtěli ovládnout nejvýznamnější železniční trati, které spojovaly řečené dvě oblasti (šlo o trati Peking-Chan-kchou a Tiencin-Šanghaj - poznámka od A. S.).
"Již v únoru 1938 dostala japonská 5. motorizovaná divize generálporučíka Itagakiho rozkaz zaútočit na jih podél železnice Tiencin-Šanghaj. Byla posílena 10. divizí a nakonec na důležitý železniční uzel, město Sü-čou, útočil japonský svazek v síle 60 000 mužů."