Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Daver »

niko píše: 26/2/2023, 14:44 13 brigad ? Tak tomu sa uz hovori sila.
K tomu je potřeba ještě přidat, že od začátku války byli zformovány tyto brigády. V seznamu NEJSOU brigády které byli rezervní nebo "jen na papíře"(třeba tankové byli rezervní aktivované, jmenovitě 3.,4. a 5. tanková). 46. výsadková byla taky brigáda jen na papířr.

1. brigáda zvláštního určení (březen 2022)
3. samostatná útočná brigáda (listopad 2022)
47. mechanizovaná brigáda (duben 2022)
65. mechanizovaná brigáda (duben 2022)
66. mechanizovaná brigáda (duben 2022)
67. mechanizovaná brigáda (listopad 2022)
68. jager brigáda (duben 2022)
71. jager brigáda (2022)
110. mechanizovaná brigáda (duben 2022)
115. mechanizovaná brigáda (březen 2022)
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

Uprimne som neprepokladal, ze z tych dodavok zbrani dokazu postavit tolko brigad. To by na uspesnu ofenzivu mohlo stacit.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal generálmajora Eduarda Mychajlovyče Moskalova z funkce velitele společných sil. Ten post zastával od 15. března 2022, kdy prezident jmenoval Oleksandra Pavljuka náčelníkem Kyjevské oblastní vojenské správy a na jeho místo byl dosazen právě Moskalov.

https://censor.net/ua/news/3402367/zele ... dnanyh_syl

image.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Opuštěný pes rasy cane corso, se před lety bezcílně potuloval ulicemi Ternopilu na západní Ukrajině. Jeho bývalý pán se jej pokusil oběsit a když to nevyšlo, tak jej prostě opustil. Tehdy se doslova nalepil na jistého Romana, který se jej ujal a vzal domů. Pes ze začátku nechtěl přijímat potravu ani vodu, nakonec si ale dal říct. Pojmenovali ho Vasja, protože na jméno zareagoval, když tak Roman oslovil svého známého. V roce 2016 vstoupil Roman k armádě a odjel sloužit na Donbas. Nerozlučného psího kamaráda Vasju vzal s sebou. Zlepšoval vojákům náladu, nevadily mu rány při výstřelech a ani výbuchy. Vojáci si jej tak oblíbili, že mu vyrobili neprůstřelnou vestu. V listopadu roku 2021 ale zmizel. Vojáci se jej rozhodli hledat pomocí dronů a po nějaké době jej skutečně našli. Nedaleko demarkační linie se Vasja zamotal do ostnatého drátu a aby unikl, uhryzal si tlapku. Nakonec se doplazil ke svým spolubojovníkům, kteří jej na nosítkách odnesli k nejbližšímu veterináři. Po záchraně jej poslali zpátky do Ternopilu, kde se o něj rok starala jeho současná majitelka Anastasija Zaveruchová. Později se Vasja dostal do Polska, kde jej čekala operace, rehabilitace a dostal i protézu (vše zdarma). Při návratu na Ukrajinu již na psa netrpělivě čekala Anastasija spolu se svým pětiletým synem. Roman dál slouží v armádě. Ani po návratu domů však Vasja nemá vyhráno. Musí si na protézu zvyknout, což se mu daří zatím jen obtížně.

https://zeerkalo.website/news/cellar/33712.html

ryadovoy_vasya_4.jpg
ryadovoy_vasya_2.jpg
ryadovoy_vasya_3.jpg
Výsrrttttřižek.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Tyto příspěvky nemaji s tématem vlákna nic společného, pro tento typ příspěvků zde máme vlákno Válka na Ukrajině.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Informace o ukrajinských padlích jsem přesunul do samostatného vlákna Ztráty ukrajinských ozbrojených složek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Dne 7. března proběhla další výměna zajatců, přičemž se domů vrátilo 130 ukrajinských vojáků, oplátkou za 90 rusů. Celkem 87 vojáků se vzdalo na jaře v Mariupolu (71 obránců Azovstalu), dalších 35 se vzdalo v Soledaru a Bachmutu.

FqoD80MXsAI_c60.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 20/3/2023, 17:40, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Možná, že místo uraženého ega jsi mi mohl přes Messenger napsat, že je tam nefunkční link. A pak by jsi zjistil, že je to v normální sekci. Ale lepší je být uražený.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Válka na Ukrajině je veřejné vlákno.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

Lenze sa v nom neda diskutovat. Preto nie je zle dat niektore temy tu, ktore stoja za diskusiu.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od skelet »

Informace o ukrajinských padlích jsem přesunul do samostatného vlákna Ztráty ukrajinských ozbrojených složek[]
Budu citovat sám sebe (už jsem jako Klaus). Pak zkuste kliknout na link.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Južná Kórea poslala Ukrajine 100 pikapov Ssangyong Musso Grand

Obrázek
zdroj: https://twitter.com/sentdefender/status ... -zmenit%2F

P.S. iste si Ssangyong Musso Grand aj z vlákna Výběr lehkého vozidla 4x4 pro AČR s poukazom na SPECIFIKACE POŽADOVANÉHO PLNĚNÍ - Automobil osobní terénní (AOT) - 1. Takticko-technické parametry...
:rotuj:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Rukávové nášivky jsou velmi důležitým prvkem pro stmelení ducha jednotek (esprit de corps) a tak v odkazu najdete parádní přehled těch ukrajinských:

https://owlmaps.github.io/units/#/ua

ukraine.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Chersonská oblast obdržela od Chorvatska dva odminovací systémy DOK-ING MV-4 a MV-10. Potenciálně mohou každý den vyčistit 4 000 až 5 000 metrů čtverečních zaminovaného území.

20230320_090422.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 26/2/2024, 17:46, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Začíná informační embargo na téma Ukrajinské ofenzívy. K tomuto tématu se nyní může na Ukrajině vyjadřovat jen prezident Zelenskyj, ministr obrany Reznikov a náčelník generálního štábu Zalužnyj.

https://www.rbc.ua/rus/news/malyar-zakl ... 50081.html

_malyar_facebook_com_ganna__maliar_3_650x410.jpg

Americký historik a spisovatel Timothy Snyder se ve Lvově setkal s ukrajinským výsadkářem Alexandrem Širšinem - nedávno obletěla svět fotografie jak si čte jeho knihu v zákopu. Fotku zveřejnil sám Snyder na své stránce.

Výsttrtzzzzřižek.JPG

"Dobrá kočka která nemlsá"

336903484_235753248929571_5488240973005732822_n.png

Skutečná tvář války. Ukrajinský voják Volodymyr Špara, zvaný "Humanist" po boji u Bachmutu. Naštěstí přežil.

https://twitter.com/Gerashchenko_en/sta ... 1546614784

FsFjV1bWIAELHxa.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 26/3/2023, 18:26, celkem upraveno 3 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Lynx »

Jo, takže začne najprv silným tlakom na Bachmut, ale hlavne ťažisko bude v Zaporozskej oblasti smerom na Krym (3 osi postupu, z Chersonu, z Novej Kachovky a zo Záporožia)
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Nejsem si jistý, zda je dobré vycházet z čehokoliv co říká pan "kuchař" - pokud by se měla jeho předpověď vyplnit, tak se lidem v Bělgorodu bude poněkud neklidně spát .)))
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Rozhovor s vojačkou co v boji přišla o nohu

Rozhovor s devatenáctiletou Ruslanou Danilkinovou, která v boji přišla o nohu. Do armády se přihlásila krátce po ruské invazi, kdy byla sotva plnoletá. Pracovala jako styčný důstojník průzkumu, jejím úkolem bylo získávat informace o nepřátelském ostřelování, pohybu techniky, jednotek a jakýchkoli podezřelých zvuků nebo výbuchů – a předat je velení. Pracovala téměř nepřetržitě, ve dne i v noci. Letos 10. února při bojové misi její auto zasáhl minometný granát. "Byla jsem omráčená, hrozné zvonění v uších, zápach střelného prachu a lidského masa, velká ztráta krve. Odpočítávání šlo po sekundách. Nevěřila jsem tomu a chtěla zemřít. Cestou do nemocnice jsem neviděla co tak dole je, ale cítil jsem, že držím v rukou kost. Uvědomila jsem si, že můj život už nikdy nebude jako dřív." Ještě 10 minut a nebyla by zachráněna – řekli lékaři o dívčině stavu. Operace se uskutečnila v Čornobajivce. V prvních dnech po zranění se Ruslaně nechtělo žít. "Bála jsem se, že mě svět nepřijme a že nebudu potřebná. Bylo to velmi děsivé. Můj život se změnil. Probudila jsem se v novém těle a nevěděla, jak žít," popisuje svou pocity v prvních dnech po amputaci nohy. Navzdory tomu, že ji všichni kolem uklidňovali a říkali, díky bohu, že je naživu, nedokázala přijmout své trauma a svůj nový život. Prý to trvalo týden. Největší oporou tehdy byl její bratr Vlad a jeho žena Lina. Přiznává, že bylo opravdu těžké přijmout realitu: "Nemohla jsem se s tím srovnat: 19letá dívka, která má celý život před sebou, nemá nohu." Ruslana se léčí v sanatoriu v Oděse. Aktivně spravuje svou stránku na Instagramu, kde zveřejňuje fotky, mluví o svých zkušenostech a pocitech a komunikuje se svými sledujícími. Říká, že se přizpůsobila nové situaci. Ven chodí s berlemi a v pokoji si zvykla skákat po jedné noze. Zatímco se rána hojí a tvoří se pahýl, je zatím příliš brzy mluvit o protéze. Ale už se na ně dívá. "Chci protézu, ve které budu moci plavat a chodit po písku, která mi úplně nahradí nohu." Cena takové protézy začíná na 70 000 dolarech. Na své sociální síti na ni proto otevřela sbírku. "Když jsem si poprvé uvědomila, že potřebuji protézu, měla jsem slzy v očích. Nedokázala jsem si sebe představit s kovovou věcí místo nohy," říká dívka. Ruslana vzpomíná, jak těžké bylo poprvé vstoupit do kavárny, kde její vzhled okamžitě upoutal pozornost všech přítomných. "Pamatuji si, jak jsem si místo vojenské uniformy poprvé oblékla civilní oblečení. Bylo to pro mě tak těžké, že jsem se šla i vybrečet na záchod a sbírat myšlenky," říká o jedné z těchto procházek. Ruslana si po zranění všimla, že lidé, kteří ji potkávají, také nevědí, jak se chovat. "Ten člověk se nejprve podívá na moje nohy, pak na mě zvedne oči. V tuto chvíli se naše pohledy setkají a je jim to také nepříjemné," říká mladá vojačka. Ruslana by si přála, aby se jejímu zranění věnovalo méně pozornosti. Snaží se vysvětlit, jak by bylo přijatelné reagovat na setkání s člověkem s podobným traumatem jako má ona. "Bylo by hezké, kdyby přišli a mluvili se mnou. Řekli něco o počasí nebo o mém krásném úsměvu. Něco banálního. Tato slova by byla velmi příjemná." Někteří lidé ji poznávají, protože byla vidět v televizi a fotografie obletěly internet. Ani tito lidé se neodvažují přiblížit, jelikož jsou stydliví nebo nevědí, jak se chovat. "Jednoduchý úsměv vám zvedne náladu. Snažím se usmívat na lidi, kteří se na mě dívají, hlavně na děti, které zajímá, co se mi stalo," říká dívka. Místo toho se rodiče snaží odvést jejich pozornost bez jakéhokoli vysvětlení. Jako vojenský důstojník Ruslana chápe rozsah problému – na Ukrajině je již mnoho vojenských i civilních pracovníků s různými zraněními a amputacemi. A to není konec války. "Je potřeba připravit celou společnost na to, že takových lidí bez rukou a nohou bude na ulici přibývat," míní dívka. Její slova potvrzují i ​​oficiální statistiky. Fond sociální ochrany osob se zdravotním postižením, který je zodpovědný za státní protetiku, řekl BBC Ukrajina, že od 24. února 2022 do března letošního roku požádalo o protézu téměř 10 000 lidí. Je mezi nimi pouze 680 vojáků. Zbylých 9118 lidí jsou civilisté. Pro sedm tisíc z nich stát vyrobil protézy, čekají na ně další téměř dva tisíce Ukrajinců. Na Ukrajině také působí desítky charitativních nadací a organizací, které nabízejí obětem protézy zdarma. Ruslana chce pomoci lidem postiženým válkou, kteří přišli o končetiny, žít se svým novým tělem a novými možnostmi. "Nyní je mým nejbližším cílem postavit se na nohy a pomoci Ukrajincům, kteří jsou ve stejné situaci jako já, kdy je těžké si na sebe zvyknout. Myslím, že jim mohu pomoci se přes to dostat a přijmout sami sebe." Ruslana krátce před válkou snila o kurzech tetování, absolvovala je a nyní je tatérkou. I když není připravená dívat se daleko do budoucnosti, svůj první sen si už splnila. Ráda vrátila do služby v ozbrojených silách, přestože podle lékařů její šance na to snižuje amputace nad kolenem. Ruslana to však netrápí: "Nevím, jak dlouho bude moje rehabilitace trvat, ale doufám, že než se konečně postavím na nohy, Ukrajina již bude mít vyhráno."

https://www.bbc.com/ukrainian/articles/ ... t_ptr_name

453f0580-ca3c-11ed-be2e-754a65c11505.jpg
6dde3960-ca2e-11ed-8e5f-d97111b9d9a2.jpg
0f8ad2e0-ca3f-11ed-be2e-754a65c11505.jpg
199420a0-ca3c-11ed-9c87-4d88151a3ac0.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“