Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Zajímavý článek o ukrajinských speciálních operačních sílách (UASOF). Jedná se o velitelství speciálních operací a jedno z pěti větví ozbrojených sil Ukrajiny. Založeny byly v roce 2017 a jsou často pověřeny nebezpečnými i politicky citlivými operacemi, které by běžné jednotky nebyly schopny splnit.

https://greydynamics.com/ukrainian-spec ... ces-uasof/

Výstwewrerřižek.JPG
operátoři 35. kombinované letecké perutě Mixed Aviation Squadron
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Tvl. operátoři. S těmi operátory se v posledních letech roztrhl pytel. Nejdřív to byli skladoví operářoři, teď zas operátoři letecké peruťě. Co nás ještě s těmi operátory čeká? Operátor kukavozu, operátor bobíka, operátor hydraulické ruky?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od jarl »

Pročištěno.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Mohl jsi odčistit rovnou i ten Zemaktův příspěvek.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Možná by bylo lepší Rase, kdyby jsi mi hodil lano. Nemusíme být přece pořád tak úzkopsí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Neříkám že mě to nepobavilo :D
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Speciální batohová souprava k přenášení systému Starlink, používaný ukrajinskými vojáky.

FB_IMG_1660806005629.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 26/2/2024, 17:53, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

Tak predsa. USA potvrdili integraciu HARMu na Mig-29.
https://mobile.twitter.com/Osinttechnic ... 4303624193
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tak to by naše a poľské MiG-y mali naozaj pre Ukrajinu cenu.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Podle náčelníka generálního štábu Valerije Zalužného doposud zahynulo v boji 9 000 ukrajinských vojáků (+ odhadem tak 30 000 raněných). Připomenu, že za 8 let války na Donbase činí ztráty na ukrajinské straně 1 250 mrtvých a přibližně 3 000 zraněných. Jiné zdroje uvádějí 3 604 mrtvých a 1470 zraněných.

https://twitter.com/free_esports/status ... 5215330307

299431054_175064705008994_4918842996304063957_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Schovám si tady jeden parádní článek.
https://www.pravda.com.ua/rus/articles/ ... 3/7364318/

ba45733----------1.jpg
Až bude Hollywood natáčet vojenský akční film o rusko-ukrajinské válce s tvrdými a velkolepými pozemními střety, granátometník 128. Zakarpatské samostatné horské útočné brigády Oleksandr bude ideálním prototypem hlavní postavy. Je světovým rekordmanem v ničení obrněných cílů protitankovým raketovým komplexem Javelin - během jednoho dne vyřadil šest jednotek ruské techniky. V květnu byl tento bojovník 128. brigády americkým prezidentem Joem Bidenem citován a nazván ukrajinským hrdinou, když prezident navštívil závod Lockheed Martin, který vyrábí raketové systémy Javelin a Stinger. Oleksandr je téměř ve stejném věku jako Nezávislá Ukrajina, narodil se v roce 1992. A nejde jen o symbolickou náhodu. Když mluvíme s patosem, jsou to právě tito lidé, kteří jsou ztělesněním nejnovějšího ukrajinského aforismu "K čemu potřebujeme superhrdiny, když máme ozbrojené síly?". Válečník je přitom v hodnosti obyčejného vojáka, ale vypadá a mluví velmi jednoduše, bez hvězdnosti.
"Byl to můj první výstřel Javelinem a nemohl jsem odtrhnout oči od střely a cíle - ruského tanku..." Oleksandr už osm let válčí s Ruskem, ačkoli má zcela civilní specializaci opraváře počítačů. Po absolvování školy se rok snažil najít práci v různých profesích v rodné Vinnici, ale jakmile začala Revoluce důstojnosti, okamžitě se vydal na Majdan a odtud do války. -
"V roce 2014 byly ozbrojené síly považovány za slabé a nepřipravené, a tak jsem si vybral vojenskou základnu "Aidar", kde probíhal seriózní bojový výcvik," - říká Oleksandr. - "Sloužil jsem tam dva roky, utrpěl jsem tři zranění, včetně vážného. Nejprve jsem byl v rozvědce, pronikali jsme hluboko do týlu nepřítele, prováděli různé speciální operace. Při jednom z nich, 14. října, naše skupina zasáhla nepřátelský úsek. Když jsem uslyšel ránu, zakřičel jsem: "Na zem!" a sám kryl ostřelovače, který byl v maskovacím obleku a bez vesty. Měl jsem štěstí - rám kulometu byl ohnutý, helma a pancíř byly rozpárány a schytal jsem 18 šrapnelů."
Po zranění se Oleksandr několik měsíců léčil, ale v noze mu zůstalo 10 malých úlomků. Už nemohl běhat na dlouhé vzdálenosti, a tak přešel z průzkumu na protitankové. Ale protože tanky byly v té době používány extrémně zřídka, přešel k útočné rotě. V této jednotce válečník utrpěl další dvě zranění a v roce 2016 přešel ke 128. Zakarpatské samostatné horské útočné brigádě, se kterou se "Aidar" často potkával v Luhanské oblasti. Od roku 2014 nikdy nepřerušil smlouvu, odpočíval pouze během plánovaných dovolených. Od začátku války až do současnosti má Oleksandr stejnou instalaci Javelinu. Právě z něj zničil 9 obrněných cílů ruské techniky.
"Před totální invazí do Ruska byla naše jednotka umístěna v Mariupolu a já jsem byl na vnějším stanovišti, jen 300-400 metrů od nepřítele", - říká Oleksandr. - "Přestřelky s kulomety a granátomety tam byly běžným jevem. Dne 20. února se velitel zeptal, zda existují lidé ochotní zvládnout protitankové raketové komplexy NATO (ATRK) Javelin a "NLAW". Přihlásil jsem se jako dobrovolník a šel studovat. Byla nám ukázána struktura a princip fungování ATGM na modelech a simulátorech - to nebylo nic složitého. A o dva dny později začala válka. Všichni byli zmatení a nevěděli, co dělat. Kontaktoval jsem velitele a šel ke své jednotce ve válečné zóně. Nestihli jsme vystřelit ani jednou z ATGM na střelnici. Ani jsme neviděli, jak střílejí ostatní..."
Na začátku války Oleksandr bojoval jako obyčejný pěšák – s útočnou puškou Kalašnikov a granátometem. V té době ještě nebyly jednotce dodány ATGM NATO.

"První bitva se odehrála v noci," - vzpomíná Oleksandr. - "K naší jednotce přijela kolona ruských vozidel, kterou jsme se snažili zastavit. Střílelo se na nás z několika tanků a BMP zleva, podstoupit bitvu by znamenalo sebevraždu: měli jsme 100 mužů a pár kusů techniky, zatímco Rusové měli kolonu sto kusů techniky. V reakci na to nepřítel zahájil palbu z tanků a zasáhl nedalekou budovu, my jsme se však stáhli bez obětí. Konečně v posledních únorových dnech dorazily odpalovací zařízení a rakety Javelin. Velitel mi zavolal a zeptal se: "Zvládneš to?" Odpověděl jsem: "Jsem si na 90% jistý, že mohu." "No, zkus to. Ale když to nepůjde, dáme instalaci někomu jinému - bez urážky." Pochopil jsem to, protože jedna střela Javelin stojí asi 80 tisíc dolarů.".
Oleksandr dostal instalaci se třemi hlavními a třemi záložními raketami. Těmito šesti střelami zničil šest obrněných cílů ruské techniky. V jeden den!
"Byla to bitva na okraji vesnice," říká Oleksandr. - Můj parťák a zástupce čekali v nástupním prostoru a viděl jsem, jak jeden tank T-72 vyjíždí dva a půl kilometru od nás a za ním další, a pak BMP-3. Vzdálenost umožňovala použít Javelin, instalace už byla připravená, tak jsem to namířil na zadní tank a spustil trajektorií shora dolů. Chtěl jsem nejprve zničit zadní T-72, aby bylo později snazší zasáhnout přední. Byl to můj první výstřel s Javelinem, takže jsem nemohl spustit oči z rakety a cíle. Viděl jsem, jak raketa vyletěla nahoru a krásně shora zasáhla motorový prostor tanku. Hlasitý výbuch, plameny šlehaly z otevřených poklopů. Myslím, že posádka během vteřiny shořela. Zástupce velitele řekl, ať se vzdálíme a změníme polohu, ale já požádal svého partnera o druhou raketu...
Zůstat v pozici po výstřelu bylo porušením rozkazu. Raketa Javelin zanechává kouřovou stopu, která ukazuje polohu operátora. ATGM funguje na principu "vystřel a zapomeň", to znamená, že střelivo nemusí být naváděno laserem nebo dráty. A operátor má po spuštění 10 sekund na to, aby se rychle přesunul na bezpečné místo. -
"Prostor ještě nebyl pokryt listím a přeživší přední tank (který má 12násobnou optiku), stejně jako "bekha" ("беха") nás viděli," - pokračuje válečník. - "Zahájili palbu z kulometů, shora padaly větve pokácené střelami. Kdybych ale odešel hned po prvním výstřelu, celá naše rota by byla pod palbou tanku a "bekhy", nemohla by změnit polohu. Proto jsem rychle nabil druhou raketu, namířil ji na BMP-3 a odpálil. Za pár sekund raketa zasáhla, munice v BMP vybuchla, cíl byl zničen. Poté se přeživší tank spěšně stáhl a schoval se za vlnu a snažil se nás odtud dostat palbou."
Oleksandr se zástupcem velitele a jeho parťákem se posunuli o pár set metrů dál a zaujali jinou pozici. "Nabil jsem třetí raketu a viděl jsem, jak k našim pozicím přijela ruská "motoliga" (MTLB – obrněný pásový tahač – UP) s protiletadlovým dělostřeleckým zařízením," říká Oleksandr. - "Jela velmi suverénně, ačkoli poblíž hořel tank a obrněný transportér. V klidu jsem na ni namířil Javelin a vystřelil – střela přesně zasáhla cíl. Tyto tři výstřely padly během 12 minut a mezi prvním a druhým neuplynula ani minuta. A pak jsem si uvědomil, jak mocný a účinný je Javelin. Po třetím výstřelu se Oleksandr a jeho partner vrátili do nedaleké vesnice, aby získali tři záložní rakety. Za necelou hodinu byli zpět na svých pozicích a během dalších minut Alexandr zničil další tři ruské obrněné cíle.
"Před prvním výstřelem se Javelin dlouhou dobu spouští, musíte počkat, až termovizní hlava vychladne, trvá to minutu nebo půl,“ - vysvětluje Oleksandr. – "Druhý a další výstřel lze vypálit za 30 sekund. Instalaci jsem proto zapnul předem, a jakmile se spustila, viděl jsem, jak se zpoza kopce vynořuje nový ruský stroj. Nebylo to k němu více než dva kilometry. Nyní již Rusové nebyli tak sebevědomí - nepohybovali se v koloně, ale v rozestupech několika desítek metrů. Jako první šel BMP-3, který jsem zachytil do zaměřovače a vypustil "oštěp". Zásah dopadl velmi dobře – "bekha" zajel za hromadu sena a jakmile za ní zajel, raketa zasáhla bok. Za "bekhou" jel tank a zastavil se ve stoupání. Možná velitel přemýšlel, kam by bylo lepší jít. Byl to snadný stacionární cíl – střela zasáhla přímo pod věž. Vyskočil jsem, běžel k autu pro poslední raketu, když jsem najednou uslyšel velitelův výkřik: "Sašo, obrněný transportér přijíždí!...".
Válečník se domníval, že nepřátelský stroj pronikl do nedaleké pozice, ale jakmile otevřel kufr, aby si vzal raketu, ozvala se 150 metrů od něj rána z kulometu a sklo auta se rozbilo.
"Obrněný transportér byl za mnou, jeho mechanik "žehlil" naše pozice, střílel po chlapech z kulometu a snažil se je rozdrtit", - pokračuje Oleksandr. - "Stromy jsou tam mladé, do 10 cm silné, pro obrněný transportér nejsou překážkou. A v jednotce kromě mého Javelinu nebyla žádná protitanková zbraň - žádné RPG, žádné ATGM, žádná "muška". Ten obrněný transportér mohl beztrestně postřílet a rozdrtit mnoho našich chlapů, jednomu dokonce dokázal přejet nohu. Jenže země byla mokrá a měkká, takže bojovník utrpěl jednoduchou zlomeninu. V určité chvíli mě transportér uviděl s ATGM (i když asi nevěděl se kterým) a vrhl se přímo na mě - chtěl mě jen rozdrtit. Podařilo se mi uchopit trubku s poslední raketou z auta a začal jsem za běhu rozevírat upevňovací prvky. A když byl obrněný transportér pár metrů daleko, odhodil jsem samotnou instalaci stranou a s raketou v náručí jsem spadl na zem a překulil se na stranu. Kola mi projela pár centimetrů od zad – do mého Mitsubishi Pajero narazil obrněný transportér, dostal smyk, pak ho převrátil a rozdrtil ho. A začal dělat kruh, aby se otočil. Má velký poloměr otáčení, takže se mi podařilo připevnit raketu a spustit instalaci. Sedl jsem si na zem, přehodil si „Oštěp“ přes rameno a čekal, až termovizní hlava vychladne. Transportér udělal půlkruh, viděl, jak na něj míří protitanková řízená střela, a prudce se otočil na druhou stranu, aby se střele vyhnul. V tomto okamžiku se Javelin spustil a já ho odpálil… Obrněný transportér byl od bojovníka vzdálen jen 40 metrů – to je příliš blízko, protože Javelin pracuje na cíle ze vzdálenosti 50 metrů. Ve skutečnosti to byl výstřel na vlastní nebezpečí a riziko, ale Alexander prostě neměl jinou možnost.
"Raketa zasáhla pravou zadní část obrněného transportéru a utrhla dvě kola," - pokračuje válečník. - "Poškozený stroj ještě stihl ujet několik set metrů, už byl neovladatelný, zničil dřevěný dům a pak, jak řekli kluci, shořel. Posádka vyskočila a podařilo se jí uniknout. A my se přesunuli na jiné pozice…

V následujících dnech 128. brigáda bránila osady a přežila velmi těžké boje. Rusové útočili letadly, tanky, dělostřelectvem, minomety... "Potom přišly studené deště, chlapi prochladli a byli vyčerpaní," vzpomíná Oleksandr. - Nebyla možnost si odpočinout, v bojové službě byl nasazen maximální počet lidí, protože nikdo nemohl předvídat, jak se nepřítel zachová. Jedna bitva trvala půl dne – Rusové vstoupili do vesnice a pokusili se nás vypudit. Naše a nepřátelské pozice byly v blízkých ulicích a pohybovaly se od domu k domu, byla to "blízká setkání" s použitím kulometů, pušek a podhlavňových granátometů. Během prvních hodin bitvy byla většina domů ve vesnici zničena ruským dělostřelectvem, byly zasaženy sloupy, na ulicích leželo přerušené elektrické vedení... Místní vesničané uprchli, a kdo to nestihl - schoval se v sklepích. A tady uprostřed boje zblízka jsem viděl obrázek, který mi nejde do hlavy. Ruský "Grad" zajel na kraj vesnice, 800 metrů od nás, otočil se čumákem k silnici, spustil salvové palebné zařízení a celou kazetu – 40 raket – vypálil na vesnici přímou palbou. Střílel na naše pozice, ruské pozice a civilisty skrývající se ve sklepích. Neuměl jsem si představit, že jednoho dne něco takového uvidím na vlastní oči. A pak jsem si uvědomil, že Rusům nezáleží na životech svých vojáků, a a už vůbec ne na mírumilovných vesničanech..."
V následujících týdnech a měsících Alexandr opakovaně pozoroval velmi podivné chování Rusů, které se z hlediska zdravého rozumu těžko vysvětluje. "Chovali se, jako by byli nesmrtelní - jejich kolony pochodovaly jako na přehlídce a pěchota během bitvy v klidu vystoupila z bojových vozidel a střílela "z kolen", jako při natáčení ukázkového videa“, - říká ostřílený voják. - "Nebo, pomalu vybíjeli munici a neschovávali se za obrněnce, jako by byli na cvičišti, a ne na bojišti. Normální člověk v ohrožení by si měl najít nějaký úkryt, ale oni nechránil sebe ani své kamarády. Jako by byli něčím obklopeni..."
Toho dne nechal Alexander dopravit nové rakety do Javelinu a znovu zničil tři ruské obrněné cíle. "Právě jsem šel do služby a viděl GAZona opouštět nedalekou pozici," říká Oleksandr. - "Bylo asi 6 hodin za svítání. A pak se BMP-3, tank, obrněný transportér a další technika začaly plazit ven. Do kolony to bylo něco málo přes 2 kilometry a s parťákem jsme začali startovat hned z pozice. Nejprve jsme zasáhl BMP-3, poté tank. Oba vzplanuly a hořely velmi jasně. Poté jsem se posunul trochu stranou a zamířil na další BMP nebo obrněný transportér (z dálky to bylo špatně poznat, byl vidět jen vrchol věže), který na nás střílel zpoza kopce. Můj parťák přinesl další raketu, kterou jsem nabil a zamířil na tank, který se na nás řítil. Přes dalekohled to bylo velmi dobře vidět, ale jakmile jsem se připravil k výstřelu, instalace zhasla - vybila se baterie. S touto instalací na jednu baterii vypálil Oleksandr devět účinných výstřelů – šest v první den a tři během poslední bitvy. Navíc na více než hodinu zapnul Javelin kvůli tepelnému sledování nepřítele. Bohužel v té době nebyla žádná náhradní baterie, takže ATGM muselo být v tak nezbytnou chvíli odloženo. Všech devět zničených obrněných cílů (tři tanky, tři BMP, dva APC a MTLB) bylo potvrzeno zástupcem velitele praporu a dalšími bojovníky, kteří se těchto bitev účastnili. Podmíněně nepotvrzený může být pouze obrněný transportér, který se během oné těžké bitvy pokusil rozdrtit bojovníky při výsadku. Oleksandr ho zasáhl, raketa utrhla dvě kola, ale obrněnému transportéru se podařilo uniknout a podle vojáků shořel o několik set metrů dál uprostřed vesnice.
"Po vybití baterie velitel nařídil stáhnout se a odvézt zařízení na bezpečné místo," říká Oleksandr. - Nasedl jsem do Lada "desítky", kterou mi dal místní vesničan, odjel se Javelinem, nabil RPG, vzal vodu, cigarety a vrátil jsem se. Cestou mi jel vstříc ruský tank, ale řidič tanku nevystřelil, zřejmě si mě spletl s místním. Řídil jsem auto tak, že když jsem náhodou trefil výmol, tlumič praskl. Musel jsem se poohlédnout po jiném vozidle - pikapu Peugeot, na kterém jsem začal vyvážet raněné. Za pár hodin jsem transportoval z bojiště do nemocnice asi 15 těžce raněných. Těch lehkých bylo mnohem víc – byly naloženi tak, že se auto převrátilo. Při prvním nebo druhém odsunu jsem znovu narazil na ruský tank a tentokrát vystřelil. Střelec mířil dopředu, ale jel jsem příliš rychle, takže střela explodovala pár metrů za mnou. Vůz byl zasažený takovou vlnou a "odhozený", žádný úlomek nás ale zázračně nezasáhl.

Během následujících dní měla jednotka krátký čas na odpočinek a Oleksandr mohl analyzovat své činy, chování svých spolubojovníků, účinnost nové zbraně... "Hodně jsem o tom přemýšlel a stejně, kdykoliv si na to vzpomenu, se potím," říká Oleksandr. - "V takové hrůze se každý chová po svém. Když vidíte, že na vás nepřítel útočí s desetinásobnou výhodou ve vybavení a lidské síle, je velmi těžké zachovat chladnou hlavu. Zvláště pokud jsou zde zranění a zabití lidé, které znáte dlouho. Ale naprostá většina soudruhů bojovala hrdinně až do konce, ať se dělo cokoliv. S takovými lidmi je dobré být obklopen. Bylo jen pár případů, kdy byl člověk "rozbit". A tady musíte jednat podle okolností. Pokud se jedná o staré známé, často stačí věta: "Hele, dědku, ještě si potřebujeme zopakovat grilování, tak hurá na věc!". A někdy je můžete přivést zpět k vědomí i jinak – třeba pohlavkem. Paniku je třeba velmi rozhodně zastavit, protože se šíří."
Oleksandr také pochopil, že ne vždy je možné během bitvy jednat přísně podle pokynů, někdy je třeba pravidla porušit. - "Podle instrukcí byste po každém výstřelu oštěpem měli změnit polohu", - říká. - "Ale kdybych to udělal v první bitvě, nepřátelský BMP by mé kamarády postřílel, nic tomu nebránilo. A na obrněný transportér, který se nás snažil rozdrtit během obrany, jsem teoreticky neměl střílet, bylo to příliš blízko. Jiné východisko prostě nebylo, tak jsem jednal podle okolností. Mimochodem, pak jsem udělal chybu - musel jsem střílet na APC přímou palbou a ve zmatku a pod adrenalinem jsem prostě zapomněl přepnout režim, takže jsem startoval jako na tank - shora dolů. Pak jsem toho opravdu litoval – přímý výstřel by obrněný transportér definitivně zničil na místě. Tak jsem chtěl rozbít ten transportér... Během těch pár bitev se válečník přesvědčil, že Javelin je velmi účinná zbraň, které se žádná jiná ATGM nevyrovná. Má ale i určité nevýhody. - "Bylo by dobré, kdyby termokamera ukazovala jasnější obraz a nebála se mlhy ani vlhkosti", myslí si Oleksandr. - "A také zvýšit zvětšení optiky, které je pouze 4x, zatímco ruské tanky mají 12x. Rozsah mé instalace je příliš krátký - 2,5 kilometru. Vím, že existují rakety delšího doletu, ale nejsou nám dodány. A Javelinu trvá dlouho, než se připraví. I při zahřátí je interval mezi výstřely až 30 sekund. Možná se to nezdá, ale v bitvě je každá vteřina drahá. Když jsem mířil na to zatracené APC a čekal, až se Javelin konečně spustí, přál jsem si mít staré RPG-7, se kterým jsem střílel, okamžitě nabít další granát a pak znovu a znovu... Ale to jsou moje individuální přání, dokonale chápu, že každá zbraň má své vlastní taktické a technické vlastnosti. Obdivuji "oštěp" z hlediska smrtící schopnosti, je to opravdu nejlepší zbraň a Rusové to pocítili. V prvním boji, kdy jsem zasáhl tři cíle, se celá jejich kolona zastavila a následně couvla. Dokonce opustili svou pěchotu, která při výsadku vydávala chaotické praskání kulometů. To znamená, že Javelin se stal obrovským odstrašujícím prostředkem. Kdybychom tehdy měli alespoň 5 instalací a dostatek raket, zničili bychom celou kolonu. A pěchota by se sama vzdala...
Novináři z americké publikace "The Wall Street Journal" v doprovodu autora tohoto článku navštívili koncem dubna bojová postavení jednotky 128. brigády, kde Oleksandr slouží. Rusové ihned po příjezdu tiskové skupiny zasypali prostor dělostřeleckou palbou, skupina pak musela čekat ve zchátralé budově. Po ostřelování Oleksandr hovořil s novináři, kteří už léta sledují použití amerických zbraní ve všech horkých místech. Podle nich se nikdy nestal případ, že by Javelin zničil šest obrněných cílů během jednoho dne. Oleksandr se tak stal držitelem světového rekordu.

Pár dní po zveřejnění materiálu v "The Wall Street Journal", 4. května, navštívil americký prezident Joe Biden závod Lockheed Martin v Alabamě, který vyrábí raketové systémy Javelin a Stinger. Přednesl projev, který vysílala všechna přední média v USA i mimo ni. Zde je krátký citát od Joea Bidena přeložený do ukrajinštiny (a z ní do češtiny, moje pozn.): "Američtí lidé vědí, co dělníci v tomto zařízení dělají, a podporují boj Ukrajiny za svobodu. Proto jsem vám přišel říct: děkuji, děkuji, děkuji! Každý den vidíme ve zprávách zvěrstva a válečné zločiny spáchané ruskými silami na Ukrajině pod vedením Vladimira Putina. Je to opravdu hrozné. Ale vidíme i neuvěřitelnou statečnost ukrajinských vojáků, kteří brání svou zemi všemi možnými způsoby.
Před pár dny "The Wall Street Journal" citoval mladého ukrajinského bojovníka, který řekl: "Bez „oštěpu“ by bylo velmi obtížné zastavit postupujícího nepřítele."
Vaše ruce a ruce ukrajinských hrdinů se dotkly této zbraně. A přineslo to skvělý výsledek!...". Mladý ukrajinský bojovník, kterého cituje Joe Biden, je Oleksandr, útočný bojovník 128. brigády. - "Potom mi volali známí a přátelé, se kterými jsem se naučil pracovat s Javelinem, - gratulovali mi, říkali, že jsou hrdí na to, že mě poznali," - říká rozpačitě Oleksandr. - "A litoval jsem, že jsem v pravou chvíli neměl náhradní baterii a dostatek raket. Mohl jsem zničit mnohem více ruského vybavení…"
Doma na Oleksandra čekají rodiče a jeho vlastní rodina - manželka a syn, kterému budou brzy 4 roky. Jsou neustále v kontaktu, samozřejmě pokud toto spojení existuje. "Už jsem se s nimi rozloučil - psychicky i fyzicky," - říká borec dutým hlasem. "Moji soudruzi, u kterých jsem léta sloužil, mi umírali před očima a v den, kdy ruský "Grad" rozstřílel vesnici přímou palbou, jsem si byl jistý, že z bitvy neodejdu. Proto jsem nahrál a odeslal dvě hlasové zprávy – bratrovi a manželce. rozloučil jsem se s nimi... A po pár dnech jsem se rozhodl si zprávy poslechnout a zjistil jsem, že jsou prázdné – smartphone v dešti zmokl, takže mikrofon nefungoval."
"A co jsi nahrál?"
"Že se asi nevrátím domů, a že je mám moc rád. A požádal jsem svého bratra, aby se postaral o mého syna. Takže... (Alexander se odmlčí a přemýšlí). Opravdu chci vyhrát a jít domů, tahle válka není dobrá pro nikoho," - pokračuje za minutu. - "Když můj syn řekne do telefonu: "Tati, je čas, abys šel domů spát," srdce se mu rozbuší. Ale určitě se vrátím…"

P.S. Během našeho rozhovoru mě překvapilo, že Alexandr, který nepřetržitě bojuje již osm let, byl třikrát zraněn a je světovým rekordmanem v ničení obrněných vozidel oštěpem, nezískal žádné ocenění! Sám skromně říká, že o řády a medaile vůbec nebojuje, ale s tímto faktem je velmi těžké souhlasit. Statečný bojovník, skutečný "voják bouře", kterého i prezident Spojených států nazval hrdinou, si bezesporu zaslouží nejvyšší vyznamenání od státu, který tak obětavě hájí.
Jaroslav Halas, důstojník 128. samostatné horské útočné Zakarpatské brigády
2899fce----------6.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 26/2/2024, 17:54, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od niko »

Tak na Wendrinskeho este nema, ale ma to celkom dobre nasliapnute. :D
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Asi najväčšou odmenou pre takéhoto hrdinu by bolo sa vrátiť živý a zdravý k rodine v slobodnej Ukrajine.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Oleksandr Pavlyuk, generálporučík ukrajinských ozbrojených sil, hrdina Ukrajiny.
Kdybych nebyl se svými vojáky během zuřivých bitev, neviděli by mě jako velitele.

https://www.ukrinform.net/rubric-ato/35 ... raine.html

Олександр_Павлюк.jpg
Před osmi lety, 20. srpna 2014, se ukrajinští vojáci a důstojníci poprvé pustili do boje s regulérními jednotkami ruské armády. Oleksandr Pavlyuk, generálporučík ukrajinských ozbrojených sil, hrdina Ukrajiny, tehdejší velitel 24. mechanizované brigády pojmenované po králi Danylovi, vzpomíná na ty dny a zamýšlí se nad tím, proč ústup z pozic není vždy porážkou a proč jsou ukrajinští velitelé silní.
Donbas. Horký a tragický srpen 2014. Tehdy ukrajinské ozbrojené síly prožívaly ne zrovna nejlepší časy. Pod hesly mnoha politiků, že nemáme nepřátele a nepotřebujeme mocnou armádu, byla nejlepší vojenská technika rozprodána a bojové jednotky redukovány. Vědomě či nevědomě byla armáda uvedena do stavu bez bojové připravenosti.
Přes to všechno ale v řadách armády zůstali profesionálové, kteří dělali vše pro zachování techniky a záchranu vojenských kolektivů a bojových tradic. Mohli jste se na ně spolehnout v nejtěžší chvíli a byli to oni, kdo si zachoval onoho ducha, morální sílu, která nám umožnila osm let vzdorovat ruské armádě a donutit "druhou světovou armádu" k ústupu i po začátku války a totální invaze.

Po objevení se "zelených mužíčků" na Krymu, jsem dostal jsem rozkaz uvést svou brigádu do plné bojové pohotovosti. O pár dní později byla praporová taktická skupina, obsazená převážně smluvními vojáky, připravena plnit zadané úkoly. Nastoupili jsme a zaujali obranné pozice v oblasti Sumy, abychom zabránili útoku silné ruské skupiny umístěné na hranici s Ukrajinou a připravené k přesunu do Kyjeva. Během března až dubna jsme připravili obranné linie proti nepříteli, které převyšovaly naše síly deset ku jedné. Udělali jsme vše pro to, aby nepřítel pochopil, že i přes svou velkou převahu pro něj nebude snadné nás porazit.
V květnu jsme dostali nový rozkaz a od té chvíle se 24. brigáda účastnila Protiteroristické operace. Pak byly boje u míst jako Červonyj Lyman, u Yampil, Zakitne, první bojové ztráty, osvobození Slovianska, bitva u Siverska, osvobození a udržení linie Siversk-Bachmut, osvobození Lysyčanska a mnoha osad podél Luhanska. Nebýt pravidelných ruských jednotek, které měly několikanásobnou převahu jak lidskou silou, tak technickou, válka by skončila již v srpnu 2014 naším vítězstvím.
Ale největší a nejkrvavější bitvy pro 24. brigádu byly bitvy u Luhansku. Koncem července, po osvobození Lysyčanska, provedla brigáda bez taktické skupiny 2. praporu, která byla v té době v jiné skupině, více než stokilometrový pochod a dosáhla hranice jižně od Luhanska. Pak, i nadále drže naše obsazené pozice, osvobodili jsme po těžkých, vyčerpávajících bojích osady Chriashchuvate a Novosvitlivka. Ve skutečnosti jsme uzavřeli kruh kolem Luhanska. Nepřítel si uvědomoval nebezpečí úplného obklíčení a zoufale se nás snažil vytlačit z těchto osad. Silná, dlouhotrvající dělostřelecká palba, tanky, odstrašující útoky, při kterých nepřítel nepočítal své ztráty. Nepřítel dělostřeleckou palbou zcela zničil všechny budovy v Khriashchuvate. Už neexistovala žádná fyzická možnost boje z krytu. Ale lidé obstáli.

Poté došlo k pokusu o úplné obklíčení brigády.
Dne 20. srpna, počínaje 4. hodinou ranní, střílel nepřítel na naše opěrné body pomocí dělostřelectva po dobu dvou hodin. Kanonáda, která se ani na okamžik nezastaví, stovky granátů a min, rakety a poté tankový útok. Nebylo jiné východisko, než se stáhnout, protože jak opevnění, tak vybavení bylo zničeno nepřátelskou palbou. Následující události ukázaly, že to bylo správné rozhodnutí. Po rychlém zorientování se v terénu a přeskupení jsme sami svedli s nepřítelem bitvu, kterou rozhodně nečekal. V důsledku toho Rusové ustoupili a utrpěli značné ztráty, a my obnovili své pozice na předchozích pozicích.
Slovo "Rusové" jsem zde nepoužil náhodou. Celý svět nadále slýchal o "tancích z [ruského] obranného průmyslu" a "domobraně LPR/DPR". A v tento den, na základě dokumentů a map ukořistěného nepřátelského vybavení, jsme jasně viděli, že před námi byly pravidelné ruské jednotky – Air Assault Division dislokovaná v Pskově. Z těchto dokumentů vyčteme, že 12. srpna byli na své stálé základně a již 18. srpna překročili hranice Ukrajiny. Právě v této bitvě jedna z nepřátelských skupin, která utrpěla obrovské ztráty, zcela ztratila bojeschopnost a byla stažena na ruské území. Tím však vše neskončilo. Po přesunu nových vojenských jednotek se nepřítel znovu pokusil zničit naše jednotky. Ale podařilo se nám včas zjistit nepřátelský manévr, provést palebný úder a stáhnout naše jednotky z obklíčení.

Pak došlo k bitvě o luhanské letiště.
Zde zastávaly pozice jednotky 80. brigády. Kvůli neustálé dělostřelecké palbě ztratili výsadkáři veškerou bojovou techniku a byli obklíčeni nepřítelem, ale nadále drželi své pozice. Po dva dny dělostřelci naší brigády bránili nepříteli ve vstupu na letiště. Ale ukázalo se, že další boje na letišti jsou nemožné. Padlo rozhodnutí prorazit k našim jednotkám. Obrněná skupina brigády vnikla na letiště. Chlapi tak vytvořili podmínky pro 80. brigádu, aby se vyhnula obklíčení. O doněckých kyborzích toho bylo řečeno hodně. Obrana luhanského letiště byla neméně hrdinská a vyčerpaným mužům se na pokraji posledních sil podařilo vrátit se ke své skupině.
Mezitím nepřítel neustále obnovoval své síly. Po dvou měsících urputných každodenních bojů jsme byli neuvěřitelně vyčerpaní. Pravděpodobnost našeho obklíčení a zničení každým dnem rostla. Proto bylo v té době hlavní věcí zachránit lidi a bojeschopnou techniku, aby bylo možné odrazit nepřítele na nové obranné linii. Ustupovali jsme organizovaně. Ústup není vždy porážkou. Nová obranná linie byla za řekou Siverskyi Donets.

Nepřítel se nás snažil zničit i tam, již v základním táboře v osadě Dmytrivka. Předvídali jsme takový scénář, rozptýlili jsme vybavení a personál. Bohužel úder byl tak silný, že se nepříteli podařilo zničit část naší techniky. Ale zase jsme zachránili lidi. Pro mě osobně to bylo nejdůležitější. Každý zachráněný život vojáka nebo důstojníka je důkazem, že hodnota člověka je nesrovnatelná s nejmodernější technikou. Je to také záruka toho, že v budoucích bitvách vyhrajeme.
Už tehdy jsme si jasně uvědomovali, že ti, kdo s námi bojují, nejsou horníci, ale profesionálně vycvičená armáda. To bylo patrné již od prvních bojových střetů. Kompetentně vybavené pevné body, zátarasy, dovedné používání minových výbušných bariér. Připravené sabotážní a průzkumné skupiny, přesné dělostřelecké a minometné údery — to vše ukazovalo nejen na vysokou odbornost nepřátelských sil, ale i na jejich bojové zkušenosti.
Na rozdíl od jejich krvavých zkušeností získaných po celém světě,
my jsme ukázali naši schopnost organizované práce, promyšlenost jednání, zoufalou odvahu vojáků a péči velitelů o život vojáků. Jako velitel brigády jsem byl například vždy se svými podřízenými během urputných bojů v srpnu a všech ostatních měsících toho roku 2014, pokud bych nebyl s nimi,
neviděli by mě jako velitele. Zvykli si na můj hlas ve vysílačce a byli klidní, jen když ho slyšeli. Když jsem jednou onemocněl, chlapi, když celý den neslyšeli můj hlas v rádiu, začali se bát, kde je velitel a proč ho není slyšet. Takže když říkám, že náš vztah byl vybudován a je postaven na vzájemném respektu a důvěře, nejsou to prázdná slova. Naše armáda je na tom založena. Proto nás nemohou porazit.
1660991907-969.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Miniaturní drony a protidronové rušičky

Norsko ve spolupráci s Británií dodá na Ukrajinu nano-drony Black Hornet (vyráběné společností Teledyne Flir), 850 kusů v ceně 90 mil NOK (230 mil Kč). Nákup bude financován z dotací spadajících pod Británii a k nimž Norsko přispělo 400 mil NOK (více než miliarda Kč). Samotné obstarání, výcvik a dodání zajistí britská strana. Maličký dron Black Hornet má jen 168 mm na délku s vrtulí o průměru 123 mm. Celý dron váží méně než 33 gramů. Ve vzduchu vydrží 25 minut, dosahuje letové rychlosti 6 m/s (21,6 km/h) a může takřka neslyšně létat i v lehkém dešti (srážky 2,5 mm/h). Bezdrátově se dá ovládat na vzdálenost 2 km, na rozdíl od komerčních dronů ale pochopitelně nikdo nevyžaduje to, aby na něj bylo při letu vidět. Kamerka má 2MPx rozlišení pro fotografie a natáčí maximálně VGA video (640×480 pixelů). K dispozici je také termální kamera s rozlišením 160×120 pixelů.
Za dalších 100 mil NOK (255 mil Kč) bude na Ukrajinu dodán protidronový systém Nightfighter od britské společnosti SteelRock Technologies. Jedná se o ruční přenosný systém, který chrání proti dronům pomocí efektivního rušení, je ideální pro ochranu menších patrol, dělostřeleckých pozic a podobně. Obecně se jedná o nový směr pomoci, kterým se budou Západní státy ubírat - místo darování zbraní ze skladů, se bude pořizovat vybavení zcela nové. Británie se také připravuje k předání transportních prostředků k hledání min ve vodě. Ukrajinská armáda v následujících týdnech k tomu podstoupí speciální cvičení. Londýn navíc pokračuje v rozšiřování přípravy ukrajinských obránců. Do cvičení se již zapojilo osm zemí – Kanada, Dánsko, Nový Zéland, Nizozemsko, Norsko, Finsko, Švédsko a Litva.

https://www.regjeringen.no/en/aktuelt/droner/id2924942/

black-hornet-nano-02-1200x560.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Dvouletá Julija drží portrét svého otce vedle jeho hrobu. Major Andrii Verchohliad sloužil v ozbrojených silách Ukrajiny a byl zabit v Doněcké oblasti.

https://twitter.com/Gerashchenko_en/sta ... 62/photo/1

FbkirrnWIAE_pBJ.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 9/8/2023, 17:46, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Ukrajinská armáda používá dělostřeleckou munici OF-462 ráže 122 mm vyrobenou v Íránu (dokonce vyrobenou letos). Za zmínku stojí, že zbrojní embargo OSN vůči Íránu bylo zrušeno teprve v roce 2020, ale zbrojní embargo EU je stále aktivní, což činí toto zjištění výjimečnějším. Otázkou je, jak racionální, nebo dokonce morální, je financovat íránský zbrojní průmysl. Na druhou stranu se v poslední době objevilo na Ukrajině víc zbraní (dokonce minomety) vyrobených v Íránu a dodaných Hútíům v Jemenu, kde byly později ukořistěny a odkoupeny USA (pro Ukrajinu).

https://twitter.com/UAWeapons/status/15 ... nN3Dg&s=19

FbrSoGGXoAcjlhP.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Turecké obrněné automobily BMC Kirpi na Ukrajině

Pěkná fotografie dvou obrněných vozidel BMC Kirpi (ježek) třídy MRAP navržených a vyráběných tureckou společností BMC. Snímek pochází z aktuálních bojů na Chersonské frontě. Vývoj obrněnce začal v roce 2008, první prototyp byl vyroben o rok později. První objednávka turecké armády zněla 468 vozidel, dalších 200 kusů obdržela turecká policie a četnictvo. Kirpi je postaveno na podvozku nákladního automobilu BMC 235-16P. Podvozek má tvar V, jenž zmírňuje účinky explozí min nebo IED, do síly 8 kg TNT. Pancéřování je podle standardů NATO na úrovni STANAG 4569 Level 3, mělo by tedy odolat výstřelům ze zbraní do ráže 7,62 mm. Obrněnec je poháněn dieselovým motorem Cummins o výkonu 275 kW. Umožňuje provoz i v náročných klimatických podmínkách, od -32°C do +55°C. Osádka sestává ze tří osob - řidiče, střelce a velitele. Kirpi převeze v závislosti na konfiguraci od 6 do 10 pasažérů. Osádka jej opouští bočními dveřmi a zadní rampou. Pokud se vozidlo převrátí, což se strojům této kategorie může stát kvůli své výšce poměrně snadno, mohou se vojáci dostat ven skrze střešní poklopy. Pokud jde o samotnou Ukrajinu, tak námořní pěchota by měla provozovat 50 těchto vozidel (verze 4x4) a dalších 150 má být dodáno. Pokud vám vrtá hlavou, co to má onen voják na sobě, tak vězte že jde o ukrajinský maskovací vzor Хищник (Predator) a používají jej povětšinou speciálové.

FbucAx1XkAANekE.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 26/2/2024, 17:54, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

NATO sbírá mezi svými členy zimní uniformy pro ukrajinskou armádu.
https://twitter.com/WarMonitor3/status/ ... 8538271744

army-cold-weather-grear-5.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Ukrajinská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Daver »

takhle sepsané najednou to vypadá fakt děsivě
https://twitter.com/WarMonitor3/status/ ... 6843533312

Pentagon🇺🇸 zveřejnil úplný oficiální seznam vojenské pomoci Ukrajině k 8. září:

-Více než 1400 MANPADS "Stinger"
-Více než 8500 ATGM Javelin
-Více než 32 000 dalších protitankových systémů
-Více než 700 úderných dronů "Switchblade 300"
-20 jednotek 105mm houfnic M119 + 144 tisíc kusů 105mm dělostřelecké munice pro ně.
-126 jednotek 155mm houfnic M777 + asi 807 tisíc kusů 155mm dělostřelecké munice
-126 taktických vozidel pro tažení 155mm houfnic M777 (pravděpodobně modely M1083)
-22 opravárenských a evakuačních vozidel nejmenovaného typu
-16 raketových systémů M142 HIMARS + rakety GMLRS pro ně
-20 jednotek minometných systémů ráže 120 mm + 85 tisíc kusů munice ráže 120 mm pro ně
-1 500 protitankových raketových systémů TOW
-4 velitelská a štábní vozidla (KSHM), pravděpodobně pro protiletadlové raketové systémy M142 HIMARS
-osm protiletadlových raketových systémů NASAMS
-vysokorychlostní protiradarové střely HARM
-20 vrtulníků Mi-17 ruské výroby, které byly přiděleny do Afghánistánu
-stovky obrněných vozidel HMMWV
-přibližně 200 obrněných transportérů M113
-40 obrněných vozidel MaxxPro třídy MRAP
-více než 10 000 granátometů a jednotek ručních zbraní
-Více než 60 milionů nábojů do ručních zbraní
-75 tisíc sad neprůstřelných vest a přileb
-Přibližně 700 bezpilotních letounů "Phoenix Ghost".
-Řízené střely s laserovým naváděním nejmenovaného typu
-UAV "PUMA"
-15 bezpilotních letounů "ScanEagle"
-16 hlídkových člunů Mark VI
-5 hlídkových člunů třídy "Island"
-až 50 dělostřeleckých průzkumných radarů; 4 protiletadlové radary
-Systémy protiopatření pro bezpilotní letouny (UAV)
-4 radary pro sledování vzdušného prostoru
-Systémy pobřežní obrany s protilodními střelami "Harpoon".
-protipěchotní miny M18A1 "Claymore".
-C-4 výbušniny a výbušná zařízení
-taktické chráněné komunikační systémy
-Tisíce přístrojů nočního vidění, termovizních systémů, optiky a laserových dálkoměrů.
-komerční satelitní zpravodajské služby
-Vybavení pro outdoorové aktivityzneškodňování výbušných předmětů
-Zařízení na ochranu proti chemickým a jaderným hrozbám
-100 obrněných sanitních vozidel
-zdravotnické vybavení, včetně lékárniček, monitorů a dalšího vybavení
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“