Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 78.
Napsal: 29/10/2018, 05:30
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 78.
Mapa koordinovaných útoků,

, které zmilitarizované Japonsko spustilo po 7. prosinci roku 1941. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Po vyhlášení embarga a zmrazení jejich aktiv, po 25. červenci 1941, opět Japonsko ukázalo, jak arogantní zemí je.
Totiž japonští diplomaté, již počátkem srpna, informovali americký státní department o ústupcích požadovaných za slib, že Japonsko v budoucnu nebude, kromě Indočíny, rozmisťovat své vojenské jednotky v jihovýchodním Pacifiku. Stejným hlasem pak psali, že Spojené státy se musí zaručit, že přeruší všechny vojenské přesuny v této oblasti, obnoví obchodní styky s Japonskem, pomohou mu získat potřebné suroviny, budou prostředkovat mezi Japonci a Čankajškem. No a na závěr ještě přidali, že Spojené státy musí uznat zvláštní pozici země vycházejícího slunce v Indočíně, tedy již provedené okupace...!
Je asi každému jasné, že takové požadavky nebyl státní sekretář Hull ochoten pro USA přijmout!
Český historik, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, poté dál popisuje následující fakta, která nalezl v archivech a píše o nich ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 191 až 246, když stejná a podobná fakta jsou i v Použité podklady, zde pak v knize: Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 183 až 229. Cituji z A. S.:
"V pondělí 28. července 1941 podepsali Japonci se zástupci vlády ve Vichy dohodu o ´společné obraně Indočíny´. Francouzi přistoupili na hraniční ústupky ve prospěch Thajska. Koloniální správa však nepřestala fungovat, také generální guvernér admirál Decoux zůstal v úřadě.
Japonci uskutečnili důležitý bod programu expanze v jihovýchodní Asii. V Tokiu však po zmrazení aktiv nepanovala příliš optimistická nálada. Opět proběhlo několik konferencí, které měly zvažovat další postup.
Kampaň tisku byla hlučná, měla podnítit odhodlání veřejnosti. Například list Niči Niči, třetí největší v zemi, napsal: ´Neexistuje větší omyl, než si myslet, že Japonsko se stane smířlivějším, protože Spojené státy zesílí své ekonomické sankce´.
Zvážíme-li další skutečnosti, podobná prohlášení se mohou jevit jako pokus dodat si odvahu. Pouze ministr války generál Tódžó a někteří další představitelé militantních špiček neztráceli bojovnost. Na druhé straně mnozí jiní, císaře nevyjímaje, vyslovovali pesimistické soudy, jejich hodnocení výhledů byla značně skeptická. Hlavní hospodářský expert předseda vládního plánovacího výboru Teiči Suzuki prohlásil, že pokračování embarga by vedlo k úplnému zhroucení Japonska do dvou let. Císař sám projevil obavy z důsledků ekonomické slabosti. ´Naše národní síla je malá´, řekl generálu Sugijamovi, ´naše ekonomické zdroje jsou skrovné.´ Náčelník generálního štábu armády se podle vlastních slov ´pokoušel přesvědčit císaře krok za krokem´.
Podobnou taktiku zvolil i admirál Nagano, šéf generálního štábu válečného námořnictva. Narazil, když se Hirohita pokoušel 29. července přesvědčit o nevyhnutelnosti války s Británií. Císař mu doporučil, aby se poradil se svým předchůdcem princem Fušimim. Admirál téměř okamžitě obrátil a už 30. července hlásil: S princem došli k závěru, že je třeba se válce vyhnout, pokud je to možné."
A tehdy prý se Hirohito Nagana přímo zeptal: "Je jisté, že zvítězíme?" Admirál mu prý, již poučen, odpověděl: "Ne, není jisté, že zvítězíme!" I ministr japonského válečného námořnictva, kterým byl admirál Oikawa informoval císaře, že velká část důstojnického sboru chová obavy z případné války.
Ve stejné době bylo jisté jen stanovisko velení armády, které Tódžóovými ústy odmítlo uvažovat o jakékoli dohodě se Spojenými státy. O jakékoli dohodě, která by Japonsko mohla omezovat do budoucnosti...! Tódžó tehdy dokonce vyzval premiéra japonské vlády Konoa, aby byl připraven vést zemi vycházejícího slunce do války s USA! Podle všech později dostupných historických podkladů se, tehdy úřadující premiér Konoe, chtěl válce s USA vyhnout. A markýz Kidó (zde viz foto, na kterém je

markýz Koichi Kidó, foto je volně přístupné na několika webech) si k 2. srpnu 1941 poznamenal do svého již zde několikrát vzpomínaného Deníku, obsah rozhovoru s Konoem, který mu řekl, že odstoupí, nebudou-li ozbrojené síly souhlasit s jeho zahraniční politikou.
V popisované době počátku srpna 1941, admirál Nagano tlumočil císaři stanovisko velení válečného námořnictva. Stanovisko hovořilo, dle Nagana, jen o třech možnostech:
a) jednat.
b) zhroutit se.
c) jít do války.
Válečné námořnictvo jako celek zatím dávalo přednost skutečnosti, že se stále jednalo, tedy stavu za a).!
"Na přelomu července a srpna 1941 se začalo zvýrazňovat základní dilema japonské politiky. Spočívalo v problému, zda ustoupit, nebo zahájit válku. Premiér Konoe v této době začal spatřovat možnost řešení v přímém osobním jednání s prezidentem Rooseveltem. Hirohito, zdá se, byl této myšlence nakloněn. Ovšem v setkání stály v cestě různé překážky. Pokud šlo o knížete, nebylo vcelku jasné, zda má mluvit za vládu, armádu, námořnictvo, císaře nebo za svou osobu. Obecně se ukazovalo, že možnost přímého jednání je stále méně pravděpodobná. Potvrzovaly to především Hullovy rozhovory s Nómurou. Roosevelt tomuto návrhu také příliš nakloněn nebyl.
Ve dnech 9. až 12. srpna 1941 proběhla jednání Roosevelta a Churchilla na palubě britských a amerických lodí u pobřeží New Foundlandu. Jejich výsledkem byla Atlantická charta, v níž byly de facto stanoveny cíle a názory na poválečné uspořádání světa. Nešlo jen o demonstraci americko-britského přátelství. Tato schůzka byla závažným krokem na cestě ke skutečnému spojenectví. Krátce po tomto setkání Churchill v rozhlasovém projevu prohlásil, že ´chápe, proč se trpělivé úsilí USA blíží ke svému konci´a dodal, že ´v případě konfliktu s Japonskem se Británie postaví bez váhání na stranu Spojených států´. Brzy po těchto jednáních začalo další kolo japonsko-amerických rozhovorů.
V Tokiu ministr zahraničí Tojoda vyzval velvyslance Grewa, aby doporučil prezidentovi setkat se s Konoem. Mnozí japonští činitelé spatřovali už tehdy ve zmiňované schůzce jediné a poslední východisko. Nenalezne-li řešení kníže Konoe, nemůže se to podařit žádnému jinému japonskému politikovi nebo diplomatovi. Hulla naléhavě žádal, ´aby tento japonský návrh nebyl odložen bez předchozího bedlivého zvážení´. O deset dní později zaslal japonský premiér prezidentu Rooseveltovi osobní poselství, v němž ho žádal o setkání. Z amerických činitelů si Hull od setkání nic nesliboval. Roosevelt se obával ´zmatku, který by setkání mohlo vnést do dosavadní americké politiky´, ale na druhé straně s odmítnutím váhal. Ovšem už příští prezidentova schůzka s Nómurou, 3. září 1941, ukázala, že možnost setkání je velmi vzdálená. Celý Konoeho projekt narazil v mnoha směrech na nepřekonatelné překážky."
Doba těžkých a neblahých rozhodnutí. Konec léta a podzim 1941.
Bedlivému čtenáři historického pojednání o japonských dějinách neušlo, že vše co se událo v Japonsku i v celém světě, končilo vždy nějakou formou zpracováno v císařském paláci Hirohita. V konci toku všech informací do mocenské pyramidy, směrem nahoru - stál sám císař.
Císař Hirohito musel vědět o všem, o všech přípravách, armády, námořnictva, o akcích všech diplomatů, a také o smýšlení všech svých nejbližších rádců. Ti mnohdy řekli i to co někdo zamlčel sice císaři, ale sdělil to jinému, který vše dodal Hirohitovi.
Historické dokumenty z období července a počátku srpna 1941 vcelku spolehlivě naznačují, že v té době Japonci ještě také zvažovali i možnost, "jak se vyhnout válce".
Jeden z příkladů v historiografii nalezený je, že Hirohito ( zde viz obraz

japonského císaře Hirohita, jak jej z fotografie pro Palbu nakreslil Roz.) pověřil premiéra markýze Kidóa, aby zařídil vypracování návrhu desetiletého "mírového" hospodářského pronikání do Východní Indie, což tehdy souviselo s představou, že nějaký soustavný tlak by mohl "přivést Nizozemce k rozumu". Jenomže to bylo v době, kdy se události ohromným tempem a stupňujícími se válečnými přípravami, směřovaly směrem - "válka".
"Na zasedání, které proběhlo 24. - 26. června 1941, seznámil plukovník Masanobu Cudži z jednotky ´82´ Hirohitovy pobočníky a vysoké důstojníky z Operačního oddělení generálního štábu s plány budoucích operací armády. Plukovník již uvedl přesné cílové termíny klíčových operací: ´Začneme-li na den císaře Meidžiho 3. listopadu,´budeme schopni dobýt Manilu na Nový rok, Singapur v Den založení národa (11. února), Jávu na Vzpomínkový den armády (10. března) a Rangún na císařovy narozeniny 19. dubna´.
Šéf generálního štábu generál Sugijama pak Cudžimu blahopřál ´k brilantnímu výkonu´.
Krátce nato Hirohito nařídil přesun velkého množství jednotek do Mandžuska. Akce sloužila dvojímu záměru. Měl vzniknout dojem, že Japonsko se chystá k útoku na sever a současně příjezd nových oddílů umožnil uvolnění veteránů Kuantungské armády k přípravě útoku na jih. Koncem července začalo pod velením generála Jamašity dvouměsíční cvičení, během něhož měly být vybrány nejlepší jednotky k invazi na Filipíny, k tažení v Malajsku i k obsazení Jávy, Sumatry a Bornea.
Paralelně probíhaly i přípravy válečného námořnictva při nichž sehrál roli admirál Isoroku Jamamoto. Během léta 1941 pokračoval výcvik jeho mužů v přístavech Kagošima, Kanoja a Saiki na ostrově Kjúšů a v přístavu Sukumo na ostrově Šikoku.
Počátkem srpna přijel Jamamoto, doprovázen hrstkou nejdůvěryhodnějších vysokých důstojníků do Tokia, aby v Námořní štábní koleji vysvětlil základní problémy svého plánu. Jeho obavy z důsledků války se Spojenými státy trvaly. Na druhé straně bylo admirálovo stanovisko jasné: jestliže konečné rozhodnutí vyzní ve prospěch konfliktu Japonsko musí zaútočit na Pearl Harbor.
Jednání na Námořní štábní koleji - jejím děkanem byl člen císařské rodiny kontradmirál markýz Teruhisa Komacu - pak pokračovala 2. září 1941. Hlavním cílem bylo zdokonalit taktický plán válečného námořnictva pro vyloďovací operace na Filipínách, v Malajsku, na Borneu, Jávě a pacifických ostrovech. Přítomno bylo devětatřicet nejvyšších a nejzkušenějších důstojníků císařského válečného námořnictva. Plných šest dní naslouchal admirál Jamamoto připomínkám admirálů a kapitánů, významných činitelů ministerstva i generálního štábu válečného námořnictva."
Mapa koordinovaných útoků,

, které zmilitarizované Japonsko spustilo po 7. prosinci roku 1941. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Po vyhlášení embarga a zmrazení jejich aktiv, po 25. červenci 1941, opět Japonsko ukázalo, jak arogantní zemí je.
Totiž japonští diplomaté, již počátkem srpna, informovali americký státní department o ústupcích požadovaných za slib, že Japonsko v budoucnu nebude, kromě Indočíny, rozmisťovat své vojenské jednotky v jihovýchodním Pacifiku. Stejným hlasem pak psali, že Spojené státy se musí zaručit, že přeruší všechny vojenské přesuny v této oblasti, obnoví obchodní styky s Japonskem, pomohou mu získat potřebné suroviny, budou prostředkovat mezi Japonci a Čankajškem. No a na závěr ještě přidali, že Spojené státy musí uznat zvláštní pozici země vycházejícího slunce v Indočíně, tedy již provedené okupace...!
Je asi každému jasné, že takové požadavky nebyl státní sekretář Hull ochoten pro USA přijmout!
Český historik, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, poté dál popisuje následující fakta, která nalezl v archivech a píše o nich ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 191 až 246, když stejná a podobná fakta jsou i v Použité podklady, zde pak v knize: Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 183 až 229. Cituji z A. S.:
"V pondělí 28. července 1941 podepsali Japonci se zástupci vlády ve Vichy dohodu o ´společné obraně Indočíny´. Francouzi přistoupili na hraniční ústupky ve prospěch Thajska. Koloniální správa však nepřestala fungovat, také generální guvernér admirál Decoux zůstal v úřadě.
Japonci uskutečnili důležitý bod programu expanze v jihovýchodní Asii. V Tokiu však po zmrazení aktiv nepanovala příliš optimistická nálada. Opět proběhlo několik konferencí, které měly zvažovat další postup.
Kampaň tisku byla hlučná, měla podnítit odhodlání veřejnosti. Například list Niči Niči, třetí největší v zemi, napsal: ´Neexistuje větší omyl, než si myslet, že Japonsko se stane smířlivějším, protože Spojené státy zesílí své ekonomické sankce´.
Zvážíme-li další skutečnosti, podobná prohlášení se mohou jevit jako pokus dodat si odvahu. Pouze ministr války generál Tódžó a někteří další představitelé militantních špiček neztráceli bojovnost. Na druhé straně mnozí jiní, císaře nevyjímaje, vyslovovali pesimistické soudy, jejich hodnocení výhledů byla značně skeptická. Hlavní hospodářský expert předseda vládního plánovacího výboru Teiči Suzuki prohlásil, že pokračování embarga by vedlo k úplnému zhroucení Japonska do dvou let. Císař sám projevil obavy z důsledků ekonomické slabosti. ´Naše národní síla je malá´, řekl generálu Sugijamovi, ´naše ekonomické zdroje jsou skrovné.´ Náčelník generálního štábu armády se podle vlastních slov ´pokoušel přesvědčit císaře krok za krokem´.
Podobnou taktiku zvolil i admirál Nagano, šéf generálního štábu válečného námořnictva. Narazil, když se Hirohita pokoušel 29. července přesvědčit o nevyhnutelnosti války s Británií. Císař mu doporučil, aby se poradil se svým předchůdcem princem Fušimim. Admirál téměř okamžitě obrátil a už 30. července hlásil: S princem došli k závěru, že je třeba se válce vyhnout, pokud je to možné."
A tehdy prý se Hirohito Nagana přímo zeptal: "Je jisté, že zvítězíme?" Admirál mu prý, již poučen, odpověděl: "Ne, není jisté, že zvítězíme!" I ministr japonského válečného námořnictva, kterým byl admirál Oikawa informoval císaře, že velká část důstojnického sboru chová obavy z případné války.
Ve stejné době bylo jisté jen stanovisko velení armády, které Tódžóovými ústy odmítlo uvažovat o jakékoli dohodě se Spojenými státy. O jakékoli dohodě, která by Japonsko mohla omezovat do budoucnosti...! Tódžó tehdy dokonce vyzval premiéra japonské vlády Konoa, aby byl připraven vést zemi vycházejícího slunce do války s USA! Podle všech později dostupných historických podkladů se, tehdy úřadující premiér Konoe, chtěl válce s USA vyhnout. A markýz Kidó (zde viz foto, na kterém je

markýz Koichi Kidó, foto je volně přístupné na několika webech) si k 2. srpnu 1941 poznamenal do svého již zde několikrát vzpomínaného Deníku, obsah rozhovoru s Konoem, který mu řekl, že odstoupí, nebudou-li ozbrojené síly souhlasit s jeho zahraniční politikou.
V popisované době počátku srpna 1941, admirál Nagano tlumočil císaři stanovisko velení válečného námořnictva. Stanovisko hovořilo, dle Nagana, jen o třech možnostech:
a) jednat.
b) zhroutit se.
c) jít do války.
Válečné námořnictvo jako celek zatím dávalo přednost skutečnosti, že se stále jednalo, tedy stavu za a).!
"Na přelomu července a srpna 1941 se začalo zvýrazňovat základní dilema japonské politiky. Spočívalo v problému, zda ustoupit, nebo zahájit válku. Premiér Konoe v této době začal spatřovat možnost řešení v přímém osobním jednání s prezidentem Rooseveltem. Hirohito, zdá se, byl této myšlence nakloněn. Ovšem v setkání stály v cestě různé překážky. Pokud šlo o knížete, nebylo vcelku jasné, zda má mluvit za vládu, armádu, námořnictvo, císaře nebo za svou osobu. Obecně se ukazovalo, že možnost přímého jednání je stále méně pravděpodobná. Potvrzovaly to především Hullovy rozhovory s Nómurou. Roosevelt tomuto návrhu také příliš nakloněn nebyl.
Ve dnech 9. až 12. srpna 1941 proběhla jednání Roosevelta a Churchilla na palubě britských a amerických lodí u pobřeží New Foundlandu. Jejich výsledkem byla Atlantická charta, v níž byly de facto stanoveny cíle a názory na poválečné uspořádání světa. Nešlo jen o demonstraci americko-britského přátelství. Tato schůzka byla závažným krokem na cestě ke skutečnému spojenectví. Krátce po tomto setkání Churchill v rozhlasovém projevu prohlásil, že ´chápe, proč se trpělivé úsilí USA blíží ke svému konci´a dodal, že ´v případě konfliktu s Japonskem se Británie postaví bez váhání na stranu Spojených států´. Brzy po těchto jednáních začalo další kolo japonsko-amerických rozhovorů.
V Tokiu ministr zahraničí Tojoda vyzval velvyslance Grewa, aby doporučil prezidentovi setkat se s Konoem. Mnozí japonští činitelé spatřovali už tehdy ve zmiňované schůzce jediné a poslední východisko. Nenalezne-li řešení kníže Konoe, nemůže se to podařit žádnému jinému japonskému politikovi nebo diplomatovi. Hulla naléhavě žádal, ´aby tento japonský návrh nebyl odložen bez předchozího bedlivého zvážení´. O deset dní později zaslal japonský premiér prezidentu Rooseveltovi osobní poselství, v němž ho žádal o setkání. Z amerických činitelů si Hull od setkání nic nesliboval. Roosevelt se obával ´zmatku, který by setkání mohlo vnést do dosavadní americké politiky´, ale na druhé straně s odmítnutím váhal. Ovšem už příští prezidentova schůzka s Nómurou, 3. září 1941, ukázala, že možnost setkání je velmi vzdálená. Celý Konoeho projekt narazil v mnoha směrech na nepřekonatelné překážky."
Doba těžkých a neblahých rozhodnutí. Konec léta a podzim 1941.
Bedlivému čtenáři historického pojednání o japonských dějinách neušlo, že vše co se událo v Japonsku i v celém světě, končilo vždy nějakou formou zpracováno v císařském paláci Hirohita. V konci toku všech informací do mocenské pyramidy, směrem nahoru - stál sám císař.
Císař Hirohito musel vědět o všem, o všech přípravách, armády, námořnictva, o akcích všech diplomatů, a také o smýšlení všech svých nejbližších rádců. Ti mnohdy řekli i to co někdo zamlčel sice císaři, ale sdělil to jinému, který vše dodal Hirohitovi.
Historické dokumenty z období července a počátku srpna 1941 vcelku spolehlivě naznačují, že v té době Japonci ještě také zvažovali i možnost, "jak se vyhnout válce".
Jeden z příkladů v historiografii nalezený je, že Hirohito ( zde viz obraz
japonského císaře Hirohita, jak jej z fotografie pro Palbu nakreslil Roz.) pověřil premiéra markýze Kidóa, aby zařídil vypracování návrhu desetiletého "mírového" hospodářského pronikání do Východní Indie, což tehdy souviselo s představou, že nějaký soustavný tlak by mohl "přivést Nizozemce k rozumu". Jenomže to bylo v době, kdy se události ohromným tempem a stupňujícími se válečnými přípravami, směřovaly směrem - "válka".
"Na zasedání, které proběhlo 24. - 26. června 1941, seznámil plukovník Masanobu Cudži z jednotky ´82´ Hirohitovy pobočníky a vysoké důstojníky z Operačního oddělení generálního štábu s plány budoucích operací armády. Plukovník již uvedl přesné cílové termíny klíčových operací: ´Začneme-li na den císaře Meidžiho 3. listopadu,´budeme schopni dobýt Manilu na Nový rok, Singapur v Den založení národa (11. února), Jávu na Vzpomínkový den armády (10. března) a Rangún na císařovy narozeniny 19. dubna´.
Šéf generálního štábu generál Sugijama pak Cudžimu blahopřál ´k brilantnímu výkonu´.
Krátce nato Hirohito nařídil přesun velkého množství jednotek do Mandžuska. Akce sloužila dvojímu záměru. Měl vzniknout dojem, že Japonsko se chystá k útoku na sever a současně příjezd nových oddílů umožnil uvolnění veteránů Kuantungské armády k přípravě útoku na jih. Koncem července začalo pod velením generála Jamašity dvouměsíční cvičení, během něhož měly být vybrány nejlepší jednotky k invazi na Filipíny, k tažení v Malajsku i k obsazení Jávy, Sumatry a Bornea.
Paralelně probíhaly i přípravy válečného námořnictva při nichž sehrál roli admirál Isoroku Jamamoto. Během léta 1941 pokračoval výcvik jeho mužů v přístavech Kagošima, Kanoja a Saiki na ostrově Kjúšů a v přístavu Sukumo na ostrově Šikoku.
Počátkem srpna přijel Jamamoto, doprovázen hrstkou nejdůvěryhodnějších vysokých důstojníků do Tokia, aby v Námořní štábní koleji vysvětlil základní problémy svého plánu. Jeho obavy z důsledků války se Spojenými státy trvaly. Na druhé straně bylo admirálovo stanovisko jasné: jestliže konečné rozhodnutí vyzní ve prospěch konfliktu Japonsko musí zaútočit na Pearl Harbor.
Jednání na Námořní štábní koleji - jejím děkanem byl člen císařské rodiny kontradmirál markýz Teruhisa Komacu - pak pokračovala 2. září 1941. Hlavním cílem bylo zdokonalit taktický plán válečného námořnictva pro vyloďovací operace na Filipínách, v Malajsku, na Borneu, Jávě a pacifických ostrovech. Přítomno bylo devětatřicet nejvyšších a nejzkušenějších důstojníků císařského válečného námořnictva. Plných šest dní naslouchal admirál Jamamoto připomínkám admirálů a kapitánů, významných činitelů ministerstva i generálního štábu válečného námořnictva."