Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 81.
Napsal: 5/11/2018, 05:25
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 81.
Mapa koordinovaných útoků

, které zmilitarizované Japonsko spustilo po 7. prosinci roku 1941. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Jak bylo na konci předchozího článku řečeno, již 14. října 1941 se strážce tajné pečeti Kidó a ministr války generál Tódžó shodli na tom, že by mělo dojít k výměně kabinetu, ve kterém by mj. měl být i nový ministr námořnictva. A i následující den ráno, tedy 15. října, byla při všech rozmluvách v císařském paláci, a to především ve dvorských kruzích, považována výměna vlády za jistou a nevyhnutelnou. Historiografie většiny děl o onom období zachytila fakt, že např. generál Tódžó byl ten den , ale i předchozí den, tak znechucen situací, že odmítal vůbec hovořit s kýmkoli o nějakých případných zasedáních této vlády...! Sám generál Tódžó prý dle všech zápisů z těchto dnů vůbec neuvažoval o tom, že by se mohl sám stát předsedou nějaké následné vlády... V ten den 15. října při rozhovoru dospěli Tódžó a stávající premiér Konoe k závěru, že nejvhodnějším kandidátem na nového premiéra japonské vlády byl v té době jedině císařův strýc, tehdy čtyřiapadesátiletý princ Higašikuni. Návrh byl tedy vznesen, ale ve dvorských kruzích vyvolal různě velké obavy. Nikoliv z důvodů, že by neuměl vést vládu, nebo že by neměl pro její řízení všechny "předpoklady". Takhle řeč nestála. Princ Higašikuni byl znám jako pletichářský princ, který velice aktivně zasahoval do politiky po celé meziválečné období, když již na počátku 20. let 20. století zorganizoval "důvěrný kruh budoucího císaře Hirohita" v řadách vysokého důstojnictva. Jenomže strážce tajné pečeti Kidó a další císařovy dvořané se "hrozili pomyšlení", že by člen císařské rodiny měl vystoupit před "chryzantémovou oponou v době, kdy Japonsko může vstoupit do hazardní války se Spojenými státy".
O tom co následovalo, hovoří český historik, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, který popisuje následující fakta, která nalezl v archivech a píše o nich ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 191 až 246, když stejná a podobná fakta jsou i v Použité podklady, zde pak v knize: Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 183 až 229.
Cituji z A. S.:
"Císař sám, zdá se, tyto obavy nechoval, i když připustil, že zformování Higašikuniho kabinetu by ´přineslo určité problémy´.
15. října večer odjel kníže Konoe za Higašikunim do jeho vily a pokusil se ho přimět, aby úřad premiéra přijal. Princ to odmítl učinit okamžitě a vyžádal si několik dní na rozmyšlenou.
Zatímco byl Konoe mimo palác, císař a markýz Kidó (zde viz foto

, na kterém je markýz Koichi Kidó, foto je volně přístupné na několika webech.) přesvědčovali generála Tódžóa, aby převzal hned tři funkce - nabízeli mu totiž kromě předsednictví vlády i křesla ministrů války a vnitra.
Příštího dne, odpoledne 16. října, přijal Hirohito Tódžóa v soukromé audienci. Zeptal se generála na jeho mínění o případném posunu účinnosti rozhodnutí ze 6. září 1941. Šlo vlastně o odklad zahájení války o jeden měsíc. Tódžo vyslovil názor, že tento krok Japonsko oslabí. Na druhé straně projevil ochotu nést za něj odpovědnost. Hodinu po tomto rozhovoru, v 17,00, Konoeho vláda odstoupila.
Následujícího dne, 17. října, zahájil strážce tajné pečeti markýz Kidó porady tzv. džušínů, nejstarších státníků Japonska, jichž se účastnilo sedm žijících bývalých premiérů. Osmý, baron Hiranuma, scházel. Někteří historikové soudí, že důvodem byla jeho nedávná podpora Macuóky. Jiní hledají jednodušší vysvětlení - pětasedmdesátiletý baron byl 14. srpna postřelen atentátníkem a dosud se zotavoval ze zranění. Přítomen nebyl ani kníže Konoe, který se omluvil ´pro horečnaté onemocnění´."
Samotné jednání bývalých premiérů, džušínů, však nezačalo nijak zvlášť dobře, neboť jeden z bývalých premiérů Japonska Wakacuki (zde viz foto

, na kterém je Reijiro Wakacuki, foto je volně přístupné na několika webech.), navrhl jako kandidáta na nového premiéra, takřka jistě válečného premiéra,, kdysi zkompromitovaného generála Ugakiho! A poté následovala od generála Hajašiho další rozporuplná nominace - opět prince Higašikuniho... Strážce tajné pečeti markýz Kidó, přerušil na chvíli jednání a poté vystoupil s návrhem, aby byl úřad premiéra Japonska svěřen generálu Tódžóovi. Generál Abe a diplomat Hirota souhlasili, k nim, se následně přidali důležití admirálové Ókada a Jonai, poté i stařičký Kijura a nakonec, po třech hodinách jednání, mohl Kidó, strážce tajné pečeti hlásit císaři jednomyslné usnesení.
Císař Hirohito pak výrok "nejstarších státníků" schválil a pověřil sedmapadesátiletého Hidekiho Tódžóa (zde viz foto

, na kterém je Hideki Tódžó, foto je volně přístupné na několika webech) sestavením nového vládního kabinetu., ve kterém se Tódžó stal také ministrem války, ale i ministrem vnitra!
"Nazítří, 18. října 1941, povýšil císař Hirohito Tódžóa do nejvyšší generálské hodnosti.
Po vypuknutí války Tódžó převezme i funkci náčelníka generálního štábu. Ještě nikdy v moderních dějinách nesoustředil žádný Japonec v rukou tolik výkonné moci. Nikoli náhodou budou historikové hovořit o ´Tódžóově diktatuře´, popřípadě nazývat generála ´šógunem nového věku´.
Hideki Tódžó zůstane v úřadě až do léta 1944, kdy ho válečné neúspěchy donutí odstoupit. Po válce bude uvězněn, souzen válečným tribunálem a 23. prosince 1948 oběšen."
Hazard Japonska začal. Důležité rozhodnutí 4. listopadu 1941.
Předseda nové japonské vlády generál Tódžó svou vládu sestavoval celkem 36 hodin a byly v ní i podstatné změny oproti té původní knížete Konoeho.
Ministra zahraničí admirála Tojodu nahradil profesionální diplomat Šigenori Tógo, muž, který poměrně dlouho působil na zastupitelství v Berlíně, a který měl i německou manželku. Zároveň, a to krátce, v letech 1937-1939 byl i velvyslancem. Vyhodnoceného jako opatrného, admirála Oikawu, ve funkci ministra válečného námořnictva, vystřídal mnohem poddajnější a přístupnější admirál Šigetaró Šimada. Do funkce ministra financí vlády Tódžóa, byl dosazen Okinori Kaja, který byl chráněncem Konoeo a byl uznáván jako odborník.
"Vláda se poprvé sešla 18. října 1941. Od tohoto dne až do počátku listopadu probíhaly prakticky nepřetržitě různé konference a závažná jednání. První společné sezení nového kabinetu a náčelníků štábů se konalo ve čtvrtek 23. října 1941. Tódžó splnil slib daný císaři ohledně měsíčního odkladu zahájení války. Musel proto čelit náporu obou náčelníků generálních štábů, kteří konflikt zahájit ´teď nebo nikdy´.
´Námořnictvo spotřebuje 400 tun paliva za hodinu, situace je naléhavá´, prohlašoval admirál Nagano. ´Žádáme, aby bylo učiněno rychlé rozhodnutí pro tu či onu cestu´. V tomtéž duchu mluvil i generál Sugijama. ´Věc již byla odložena o měsíc, konstatoval, ´nemůžeme věnovat čtyři nebo pět dní dalšímu studiu pospěšme si a vyrazme vpřed´.
Tódžó vysvětlil oběma náčelníkům stanovisko císaře a odklad zdůvodnil i tím, že noví ministři se musí důkladně seznámit s novými úkoly."
Problémy vyvolávala, ve stejné době změny vlády, celá série kabelogramů, které odesílal z Washingtonu japonský velvyslanec v USA Nómura (zde viz foto

, na kterém je japonský velvyslanec v USA Kichisaburo Nómura.). Jednalo se o kabelogramy odesílané ministrům zahraničí a válečného námořnictva. Nómura v kabelogramech prohlašoval, že je zmaten a u konce svých možností. No a navíc si stále víc stěžoval, že prý neví co od něho nová vláda generála Todžoa vlastně požaduje, že jej válečné námořnictvo nepodporuje tak, jak bylo slíbeno před odjezdem do Washingtonu... Psal doslova: "Jsem mrtvým koněm (tj. bez vlivu v USA i v Japonsku). Nechci pokračovat v této pokrytecké existenci, klamat sebe i další lidi," konstatoval jednooký japonský admirál ) o oko přišel kdysi v Šang-haji za pumového útoku na japonskou přehlídku. Císařovna mu pak velkomyslně darovala skleněnou protézu). Všechny stížnosti, které tehdy Nómura z Washingtonu posílal mu však nebyly nic platné. Nová japonská vláda generála Tódžóa mu rezignovat prostě nedovolila.
"Uložila velvyslanci, aby zůstal a ´vyvinul ještě větší úsilí k záchraně Japonska´. Admirál cítil, že jako námořní důstojník musí poslechnout, byť veškeré ´úsilí k záchraně Japonska´ bylo jen licoměrnou hrou s cílem získat čas k dokončení posledních válečných příprav.
V následujících dnech zkoumali problém související s vedením války experti z různých oblastí hospodářského života. Současně bylo možno sledovat, jak jsou odbourávány veškeré námitky proti válce a nahrazovány přesvědčením o tom, co Japonsko ztratí, jestliže do ní nepůjde. Šéfové štábů v dané situaci spatřovali jedinečnou možnost zmocnit se bohatství Nizozemské Východní Indie. Šanci, která se nebude opakovat, neboť v půli roku 1942 by mohly být americké pozice příliš silné. Pak prý by mohl přijít den, kdy Američané zatlačí Japonsko do hranic z roku 1890 (tedy z doby před zahájením expanze v moderní době) a nezbude než se podřídit. Vlivný šéf Vládního plánovacího výboru Teiiči Suzuki se nechal slyšet, že ´sféra společné prosperity´se musí stát soběstačným blokem. I zoufalý boj byl podle něj lepší alternativou než kapitulace bez boje."
Odporovat se tehdy pokusil jen nový ministr financí Kaja, který tvrdil, všechny dobyté oblasti mohou Japonsko zásobovat surovinami, ale v mnoha případech stejně nepůjde nahradit dovoz některých hotových výrobků z Evropy a z USA. V jeho vyjádření faktu jej tehdy podporoval ministr zahraničí Tógo, jenomže změnit obecně zažité stanovisko tehdy již prostě změnit nijak nemohli... Pomalu totiž začaly končit přípravy armády na válku a jednotky, které byly určeny k úderům na jih již byly zformovány!
"Posledním tvrdým výcvikem procházely divize určené k útoku na Hongkong, Singapur a do Malajska. Byl připravován materiál i technické síly k využití ropných zdrojů Nizozemské Východní Indie. 1. listopadu 1941 také Hirohito definitivně schválil Jamamotův Rozkaz č. 1.
Zasedání vlády 30. října stanovilo tři možnosti dalšího postupu.
1) V prvním případě by válečné přípravy byly zastaveny, země by měla čekat 10 - 20 let a v této době se měla pokusit vyrovnat se v průmyslové výrobě Spojeným státům.
2) Druhá varianta byla pravým opakem - válka měla začít okamžitě.
3) Třetí možnost, která znamenala protahování diplomatických jednání, současně by proběhlo dokončení válečných příprav a úder měl přijít počátkem prosince 1941!
Mapa koordinovaných útoků

, které zmilitarizované Japonsko spustilo po 7. prosinci roku 1941. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Jak bylo na konci předchozího článku řečeno, již 14. října 1941 se strážce tajné pečeti Kidó a ministr války generál Tódžó shodli na tom, že by mělo dojít k výměně kabinetu, ve kterém by mj. měl být i nový ministr námořnictva. A i následující den ráno, tedy 15. října, byla při všech rozmluvách v císařském paláci, a to především ve dvorských kruzích, považována výměna vlády za jistou a nevyhnutelnou. Historiografie většiny děl o onom období zachytila fakt, že např. generál Tódžó byl ten den , ale i předchozí den, tak znechucen situací, že odmítal vůbec hovořit s kýmkoli o nějakých případných zasedáních této vlády...! Sám generál Tódžó prý dle všech zápisů z těchto dnů vůbec neuvažoval o tom, že by se mohl sám stát předsedou nějaké následné vlády... V ten den 15. října při rozhovoru dospěli Tódžó a stávající premiér Konoe k závěru, že nejvhodnějším kandidátem na nového premiéra japonské vlády byl v té době jedině císařův strýc, tehdy čtyřiapadesátiletý princ Higašikuni. Návrh byl tedy vznesen, ale ve dvorských kruzích vyvolal různě velké obavy. Nikoliv z důvodů, že by neuměl vést vládu, nebo že by neměl pro její řízení všechny "předpoklady". Takhle řeč nestála. Princ Higašikuni byl znám jako pletichářský princ, který velice aktivně zasahoval do politiky po celé meziválečné období, když již na počátku 20. let 20. století zorganizoval "důvěrný kruh budoucího císaře Hirohita" v řadách vysokého důstojnictva. Jenomže strážce tajné pečeti Kidó a další císařovy dvořané se "hrozili pomyšlení", že by člen císařské rodiny měl vystoupit před "chryzantémovou oponou v době, kdy Japonsko může vstoupit do hazardní války se Spojenými státy".
O tom co následovalo, hovoří český historik, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, který popisuje následující fakta, která nalezl v archivech a píše o nich ve své knize Japonská válka 1931-1945, na str. 191 až 246, když stejná a podobná fakta jsou i v Použité podklady, zde pak v knize: Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, originál knihy byl vydán v roce 1986, na stránkách 183 až 229.
Cituji z A. S.:
"Císař sám, zdá se, tyto obavy nechoval, i když připustil, že zformování Higašikuniho kabinetu by ´přineslo určité problémy´.
15. října večer odjel kníže Konoe za Higašikunim do jeho vily a pokusil se ho přimět, aby úřad premiéra přijal. Princ to odmítl učinit okamžitě a vyžádal si několik dní na rozmyšlenou.
Zatímco byl Konoe mimo palác, císař a markýz Kidó (zde viz foto

, na kterém je markýz Koichi Kidó, foto je volně přístupné na několika webech.) přesvědčovali generála Tódžóa, aby převzal hned tři funkce - nabízeli mu totiž kromě předsednictví vlády i křesla ministrů války a vnitra.
Příštího dne, odpoledne 16. října, přijal Hirohito Tódžóa v soukromé audienci. Zeptal se generála na jeho mínění o případném posunu účinnosti rozhodnutí ze 6. září 1941. Šlo vlastně o odklad zahájení války o jeden měsíc. Tódžo vyslovil názor, že tento krok Japonsko oslabí. Na druhé straně projevil ochotu nést za něj odpovědnost. Hodinu po tomto rozhovoru, v 17,00, Konoeho vláda odstoupila.
Následujícího dne, 17. října, zahájil strážce tajné pečeti markýz Kidó porady tzv. džušínů, nejstarších státníků Japonska, jichž se účastnilo sedm žijících bývalých premiérů. Osmý, baron Hiranuma, scházel. Někteří historikové soudí, že důvodem byla jeho nedávná podpora Macuóky. Jiní hledají jednodušší vysvětlení - pětasedmdesátiletý baron byl 14. srpna postřelen atentátníkem a dosud se zotavoval ze zranění. Přítomen nebyl ani kníže Konoe, který se omluvil ´pro horečnaté onemocnění´."
Samotné jednání bývalých premiérů, džušínů, však nezačalo nijak zvlášť dobře, neboť jeden z bývalých premiérů Japonska Wakacuki (zde viz foto

, na kterém je Reijiro Wakacuki, foto je volně přístupné na několika webech.), navrhl jako kandidáta na nového premiéra, takřka jistě válečného premiéra,, kdysi zkompromitovaného generála Ugakiho! A poté následovala od generála Hajašiho další rozporuplná nominace - opět prince Higašikuniho... Strážce tajné pečeti markýz Kidó, přerušil na chvíli jednání a poté vystoupil s návrhem, aby byl úřad premiéra Japonska svěřen generálu Tódžóovi. Generál Abe a diplomat Hirota souhlasili, k nim, se následně přidali důležití admirálové Ókada a Jonai, poté i stařičký Kijura a nakonec, po třech hodinách jednání, mohl Kidó, strážce tajné pečeti hlásit císaři jednomyslné usnesení.
Císař Hirohito pak výrok "nejstarších státníků" schválil a pověřil sedmapadesátiletého Hidekiho Tódžóa (zde viz foto

, na kterém je Hideki Tódžó, foto je volně přístupné na několika webech) sestavením nového vládního kabinetu., ve kterém se Tódžó stal také ministrem války, ale i ministrem vnitra!
"Nazítří, 18. října 1941, povýšil císař Hirohito Tódžóa do nejvyšší generálské hodnosti.
Po vypuknutí války Tódžó převezme i funkci náčelníka generálního štábu. Ještě nikdy v moderních dějinách nesoustředil žádný Japonec v rukou tolik výkonné moci. Nikoli náhodou budou historikové hovořit o ´Tódžóově diktatuře´, popřípadě nazývat generála ´šógunem nového věku´.
Hideki Tódžó zůstane v úřadě až do léta 1944, kdy ho válečné neúspěchy donutí odstoupit. Po válce bude uvězněn, souzen válečným tribunálem a 23. prosince 1948 oběšen."
Hazard Japonska začal. Důležité rozhodnutí 4. listopadu 1941.
Předseda nové japonské vlády generál Tódžó svou vládu sestavoval celkem 36 hodin a byly v ní i podstatné změny oproti té původní knížete Konoeho.
Ministra zahraničí admirála Tojodu nahradil profesionální diplomat Šigenori Tógo, muž, který poměrně dlouho působil na zastupitelství v Berlíně, a který měl i německou manželku. Zároveň, a to krátce, v letech 1937-1939 byl i velvyslancem. Vyhodnoceného jako opatrného, admirála Oikawu, ve funkci ministra válečného námořnictva, vystřídal mnohem poddajnější a přístupnější admirál Šigetaró Šimada. Do funkce ministra financí vlády Tódžóa, byl dosazen Okinori Kaja, který byl chráněncem Konoeo a byl uznáván jako odborník.
"Vláda se poprvé sešla 18. října 1941. Od tohoto dne až do počátku listopadu probíhaly prakticky nepřetržitě různé konference a závažná jednání. První společné sezení nového kabinetu a náčelníků štábů se konalo ve čtvrtek 23. října 1941. Tódžó splnil slib daný císaři ohledně měsíčního odkladu zahájení války. Musel proto čelit náporu obou náčelníků generálních štábů, kteří konflikt zahájit ´teď nebo nikdy´.
´Námořnictvo spotřebuje 400 tun paliva za hodinu, situace je naléhavá´, prohlašoval admirál Nagano. ´Žádáme, aby bylo učiněno rychlé rozhodnutí pro tu či onu cestu´. V tomtéž duchu mluvil i generál Sugijama. ´Věc již byla odložena o měsíc, konstatoval, ´nemůžeme věnovat čtyři nebo pět dní dalšímu studiu pospěšme si a vyrazme vpřed´.
Tódžó vysvětlil oběma náčelníkům stanovisko císaře a odklad zdůvodnil i tím, že noví ministři se musí důkladně seznámit s novými úkoly."
Problémy vyvolávala, ve stejné době změny vlády, celá série kabelogramů, které odesílal z Washingtonu japonský velvyslanec v USA Nómura (zde viz foto

, na kterém je japonský velvyslanec v USA Kichisaburo Nómura.). Jednalo se o kabelogramy odesílané ministrům zahraničí a válečného námořnictva. Nómura v kabelogramech prohlašoval, že je zmaten a u konce svých možností. No a navíc si stále víc stěžoval, že prý neví co od něho nová vláda generála Todžoa vlastně požaduje, že jej válečné námořnictvo nepodporuje tak, jak bylo slíbeno před odjezdem do Washingtonu... Psal doslova: "Jsem mrtvým koněm (tj. bez vlivu v USA i v Japonsku). Nechci pokračovat v této pokrytecké existenci, klamat sebe i další lidi," konstatoval jednooký japonský admirál ) o oko přišel kdysi v Šang-haji za pumového útoku na japonskou přehlídku. Císařovna mu pak velkomyslně darovala skleněnou protézu). Všechny stížnosti, které tehdy Nómura z Washingtonu posílal mu však nebyly nic platné. Nová japonská vláda generála Tódžóa mu rezignovat prostě nedovolila.
"Uložila velvyslanci, aby zůstal a ´vyvinul ještě větší úsilí k záchraně Japonska´. Admirál cítil, že jako námořní důstojník musí poslechnout, byť veškeré ´úsilí k záchraně Japonska´ bylo jen licoměrnou hrou s cílem získat čas k dokončení posledních válečných příprav.
V následujících dnech zkoumali problém související s vedením války experti z různých oblastí hospodářského života. Současně bylo možno sledovat, jak jsou odbourávány veškeré námitky proti válce a nahrazovány přesvědčením o tom, co Japonsko ztratí, jestliže do ní nepůjde. Šéfové štábů v dané situaci spatřovali jedinečnou možnost zmocnit se bohatství Nizozemské Východní Indie. Šanci, která se nebude opakovat, neboť v půli roku 1942 by mohly být americké pozice příliš silné. Pak prý by mohl přijít den, kdy Američané zatlačí Japonsko do hranic z roku 1890 (tedy z doby před zahájením expanze v moderní době) a nezbude než se podřídit. Vlivný šéf Vládního plánovacího výboru Teiiči Suzuki se nechal slyšet, že ´sféra společné prosperity´se musí stát soběstačným blokem. I zoufalý boj byl podle něj lepší alternativou než kapitulace bez boje."
Odporovat se tehdy pokusil jen nový ministr financí Kaja, který tvrdil, všechny dobyté oblasti mohou Japonsko zásobovat surovinami, ale v mnoha případech stejně nepůjde nahradit dovoz některých hotových výrobků z Evropy a z USA. V jeho vyjádření faktu jej tehdy podporoval ministr zahraničí Tógo, jenomže změnit obecně zažité stanovisko tehdy již prostě změnit nijak nemohli... Pomalu totiž začaly končit přípravy armády na válku a jednotky, které byly určeny k úderům na jih již byly zformovány!
"Posledním tvrdým výcvikem procházely divize určené k útoku na Hongkong, Singapur a do Malajska. Byl připravován materiál i technické síly k využití ropných zdrojů Nizozemské Východní Indie. 1. listopadu 1941 také Hirohito definitivně schválil Jamamotův Rozkaz č. 1.
Zasedání vlády 30. října stanovilo tři možnosti dalšího postupu.
1) V prvním případě by válečné přípravy byly zastaveny, země by měla čekat 10 - 20 let a v této době se měla pokusit vyrovnat se v průmyslové výrobě Spojeným státům.
2) Druhá varianta byla pravým opakem - válka měla začít okamžitě.
3) Třetí možnost, která znamenala protahování diplomatických jednání, současně by proběhlo dokončení válečných příprav a úder měl přijít počátkem prosince 1941!