Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 99.
Napsal: 21/1/2019, 05:08
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 99.
Mapa japonských agresí

do srpna 1942, mapa je volně přístupná na několika webech.
Již bylo řečeno, že to byl admirál Jamamoto, velitel japonského Spojeného loďstva, a skupina některých dalších námořních důstojníků, zpochybňujících fakt, že "tahle válka" nebude jen o lodích s co největšími rážemi děl, ale letadlech, letadlových lodích jako jejich nosičích", které budou mít na mořích a oceánech navrch. Byl to admirál Jamamoto, který nařídil "v lednu 1941", a sice tajně, kontradmirálovi Takijiró Onišimu, náčelníku štábu japonské 11. letecké flotily, aby prozkoumal možnosti nenadálého útoku na Havajské ostrovy, zde na ostrov Oahu, a tam hlavně na přístav Pearl Harbor (zde viz mapu

Havajských ostrovů, kde třetí odshora je ostrov Oahu, na kterém je Pearl Harbor, zde pak viz mapu ostrova Oahu

, ke dni 7. prosince 1941, i s pěti radary - na výběžku Opana, dále na Kaaawa, Kawailoa, Fort Shafter, Koko Head, když šestý na Schofield Barracks, byl součástí armádního zařízení a není tak zakreslen, /zde pak viz popis těchto radarů i se jmény výběžků od kolegy RAYTHEON, viz zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=8321&f=393 /, všechna fota map jsou volně přístupná na několika webech) a všechna tamější vojenská letiště. Uskutečnění plánu přinášelo neskutečně mnoho taktických a technických problémů. Oniši (foto

pozdějšího admirála Takijiró Onišiho, foto je volně přístupné na několika webech), jak je mnohým známo, byl tím námořním důstojníkem letectva, který byl jedním z několika dalších, kteří zavedli v pozdějším stádiu války v Japonsku - nechvalně známé sebevražedné letectvo kamikaze.
Kontradmirál Takijiró Oniši si k prostudování a k připomínkování plánu pro útok na Pearl Harbor a všemu okolo, přizval tehdy jednoho z nejpovolanějších,"slavného letce z letecké skupiny Jokosuka." Tím pilotem byl podplukovník Minoru Genda.
Byl duben 1941, když podplukovník Minoru Genda (zde viz foto

Minoru Gendy, foto je volně přístupné na několika webech.) předal kontradmirálu Onišimu koncept návrhu pro útok na Pearl Harbor. Návrh v sobě obsahoval shrnutí plánu, ve kterém bylo několik bodů (přesněji 9.), které, když budou dodrženy mohou být důvodem, že útok bude úspěšný. Jedná se o následující body, které jsou stejně nebo podobně popsány ve většině historické literatury uváděné zde v prvém článku o Pearl Harbor a pak také v Použité podklady, já je ocituji z knihy - Daniel Marston, "Průvodce válkou v Pacifiku, s podtitulem - Od Pearl Harbor po Hirošimu" - v angličtině vyšla 2005, v češtině pak 2013., vzpomínaný článek - Dr. Ken Kotani - Kapitola 2. Pearl Harbor - s podtextem - Japonské plánovací a velitelské struktury, str. 35.:
"1. Útok musí být pro nepřítele naprostým překvapením.
2. Hlavním cílem útoku musí být americké letadlové lodě.
3. Dalším cílem v pořadí musí být americká letadla na pozemních základnách na ostrově Oahu.
4. Na operaci se musí podílet všechny dostupné letadlové lodě.
5. Při útoku je nutné použít všechny typy bombardování - torpédy, střemhlav i z velkých výšek.
6. Stíhačky se na útoku musí podílet aktivně.
7. K útoku by mělo dojít za denního světla, brzo ráno.
8. Bude nezbytné doplnit palivo na moři.
9. Veškeré plánování musí být co nejpřísněji utajeno."
(Daniel Marston, editor, zde jako historický podklad uvádí: Genda, Minoru. Shinjuwan Sakusen Kaikotoku / Zpětný pohled na operaci Pearl Harbor/.
Fučida a spol., v knize - Midway. Rozhodující bitva v Pacifiku (originál vyšel 1955, první vydání Praha 1990), pak na str. o stejném píše, cituji:
"Na Onišiho žádost Genda podrobně zkoumal, zda koncepce admirála Jamamota o útoku na Havaj může být prakticky uskutečněna, a nakonec své názory shrnul v podrobné zprávě. Dospěl k závěru, že útok by mohl být úspěšně uskutečněn za těchto základních předpokladů:
1. K provedení operace bude přiděleno všech šest velkých letadlových lodí (zde dala redakce překladu poznámku: Počet letadlových lodí se zvýšil ze čtyř na šest, když v srpnu a září 1941 vstoupily do služby Zuikaku a Šókaku.)
2. Mimořádná péče bude věnována výběru tak, aby se operace zúčastnili jen nejschopnější velitelé a nejlépe vycvičení letci.
3. Operace bude uchována v naprosté tajnosti, aby se využilo momentu překvapení."
Když Genda předal svou zprávu, koncept, veliteli japonského Spojeného loďstva admirálu Jamamotovi, který byl tím zadavatelem, a to s výsledkem, že myšlenka napadnout Pearl Harbor ze vzduchu je uskutečnitelná, a že jen musí přesvědčit konzervativní část důstojníků válečného námořnictva o své pravdě. Zatím však štáby Spojeného loďstva již pracovaly na konkrétním plánu použití letadlových lodí. Admirál Jamamoto předložil svůj nový plán s použitím LL (LL - letadlové lodě - má poznámka) generálnímu štábu japonského válečného loďstva a ... narazil! Narazil na lidi, kteří, jak bylo řečeno měli mnoho argumentů, z nich ty nejdůležitější - LL nebude možno použít pro podporu ostatních vojsk, která se vylodí v jižních oblastech. Drobení loďstva ještě větší, než je přípustné a znovu, že jen bitevní lodě, a jejich mohutná děla, jsou určeny k ničení nepřítele...! Byl použit i argument, na který upozornil i tehdejší špion, který byl nasazen jako diplomat přímo v Pearl Harbor, vlastním jménem Tadeo Jošikawa, alias Tadaši Morimura (popsal jej zde v kapitole 14 - Č 95., RAYTHEON, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=8321&f=393 ). Argument zněl, že pro torpéda vypouštěná z letadel je zátoka v Pearl Harbor příliš mělká (japonské námořní letectvo pak torpéda upravilo, když na jejich konce byla připevněna 4 dřevěná křidélka po 90 stupních, měla ještě okolo sebe válcovitý dřevěný kryt, která se při dopadu na moře rozbila, ale nedovolila, aby se torpédo potopilo hlouběji, než bylo v zátoce potřeba /záběry dřevěných konstrukcí okolo lodního šroubu torpéda, křidélka pootočená o 90 stupňů a jejich válcovitý dřevěný kryt vrtule pohánějící torpédo, jsem osobně několikrát viděl na dobových záběrech dokumentárního filmu/. Japonští námořní piloti pak měsíce cvičily jejich vypouštění, stejně jako se cvičily měsíce v ostatních druzích bombardování, horizontálním výškovém a také ve střemhlavém bombardování, jakož i řečeném vypouštění torpéd z nízkých výšek.... Po válce, ti kdo z japonských námořních pilotů přežili, tvrdili o výcviku bombardování, že tehdy neměl týden 5 pracovních dnů, ale sedm /jestli si dobře pamatuji tak to říkali následovně -, že týden výcviku byl - pondělí, pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek a pátek - tedy 7 dní v týdnu/. Špion Morimura těch zpráv podával skutečně hodně a pravidelně, cenné byly i zprávy, že v neděli je v přístavu klid, stejně jako, které lodě zrovna v Pearl Harbor jsou a kde na kterém kotvišti..., mnoho a mnoho dalších zpráv, když další viz v - Ivan Brož, Pearl Harbor, str 7. až 190. Mnohé co zde píši v závorce, bude ještě o chvíli ocitováno z historického zdroje).
Od Dr. Ken Kotaniho - jeho článku - Kapitola 2. Pearl Harbor s podtextem Japonské plánovací a velitelské struktury, str. 35 a 36, k argumentaci generálního štábu japonského válečného námořnictva proti návrhu Jamamota a dalšímu, když ještě použiji i výsledky průběhu a hodnocení proběhlého cvičení, cituji:
"Kapitán Sadatoši Tomioka z operační sekce náčelníka generálního štábu námořnictva měl však proti Gendově plánu (další) námitky. Upozorňoval na rizika operace, včetně nezbytného utajení, a také na to, jak je obtížné provést útok proti Havajským ostrovům a současně táhnout na jih, do Malajska a na Filipíny. Operace na jihu považoval za obzvlášť důležité, protože námořnictvo potřebovalo z této oblasti ropu. A havajská operace by toto tažení mohla narušit, zejména předpokládané odvelení letadlových lodí (U mnoha historických prací nalezneme také důležitý argument, že útokem a zničením lodí v Pearl Harbor bude odstraněno riziko amerického útoku do levého křídla útočícího japonského bitevního a vyloďovacího loďstva, které postupovalo za naftou na jih!!!).
Důstojník z Jamamotova štábu kapitán Kameto Kurošima s Tomiokou polemizoval, čímž vznikl spor, který se táhl celé léto 1941 (historickým podkladem je zde: Kai, Shyrio Chosa /ed./. Taiheiyou Senso to Tomioka Sadatoshi / Tichomořská válka a Tomioka Sadatoši/. Tokio: Gunji Kenkyusha, 1971. S. 78-80.).
Navzdory nesouhlasu generálního štábu pokračoval Jamamoto s důstojníky štábu Spojeného loďstva ve zkoumání možností, jak operaci Pearl Harbor uskutečnit. Ve dnech 11. - 20. září provedlo Spojené loďstvo simulovaný útok na Havaj, jehož výsledkem bylo zničení čtyř bitevních lodí, dvou letadlových lodí, tří křižníků a 180 letadel amerického námořnictva. Japonské loďstvo přišlo o dvě letadlové lodě a 127 letadel (historickým podkladem je zde: Agawa, Hiroyoku. Yamamoto Isoroku. Tokio: Shinshosha, 1969. S. 243.).
Když se zbavil tohoto problému, musel Jamamoto vyřešit ještě jeden. Podle Gendova návrhu potřeboval ve skutečnosti k útoku na Havaj šest letadlových lodí, ne pouze čtyři, které mu byly přislíbeny. Generální štáb námořnictva podle očekávání plán vyžadující šest letadlových lodí jednomyslně zamítl. Nezlomný Jamamoto poslal Kurošimu do generálního štábu námořnictva se sdělením, že rezignuje na svou funkci, pokud jeho plán nebude schválen. Pod touto hrozbou povolil Nagano havajskou operaci dne 19. října a Spojené loďstvo mělo zelenou k použití šesti letadlových lodí (historickým podkladem je zde: NIDS. Hawaii Sakusen. S. 113. Z dalšího historického pramene pak víme, že počet letadlových lodí se zvýšil ze čtyř na šest, když v srpnu a září 1941 vstoupily do služby Zuikaku a Šókaku, které byly pak útoku na Pearl Harbor přiděleny)."
U mnoha historických pojednání je připomínáno, že Jamamoto válku nechtěl a je až někdy i heroizován, že byl proti válce, ale když už bylo rozhodnuto, že se bude válčit tak, že prohlašoval, že Japonsko má tak na rok a půl války, kdy může vítězit. Je nutno říci, že Jamamoto, ale stejně tak Fučida a Genda byli vojáci tělem a duší a nebyli žádný svatoušci, ale veskrze jen a jen vojáci, kteří se celý život na válku připravovali, když vypukla, tak se chopili příležitosti a byli z nich "jen a jen agresoři", kteří byli nejen sami zabijáky (Fučida), ale jako třeba i Jamamoto (a Genda) byli zodpovědní za mnoho a mnoho životů - mějme to vždy na paměti.
I proto sem s citacemi dávám následující odstavce:
"Jamamoto věřil, že operační svaz může porazit americké Tichomořské loďstvo a jeho letadlové lodě v překvapivém útoku. Jeho plán spočíval ve fyzickém zničení amerických lodí s cílem vyrovnat materiální výhodu USN (každý již asi pozná USN - US Navy - americké válečné námořnictvo má poznámka). Než Američané nahradí počáteční škody, vytvoří Japonsko Daitóa Kjóueiken (Velkou východoasijskou sféru blahobytu) v jihohovýchodní Asii, zajistí si nezbytné zdroje surovin, zejména pak ropy v Nizozemské Východní Indii, a vyžene americké loďstvo ze západního Tichomoří. Tento tah zajistí japonskému námořnictvu dostatečné zdroje, aby mohlo proti tomu americkému bojovat několik let (historickým podkladem je zde: NIDS. Hawaii Sakusen. S. 113.).
Jamamoto věřil, že pokud se IJN (IJN - japonské válečné námořnictvo) podaří ovládnout západní Tichomoří jako japonskou sféru zájmu, dosáhne významného strategického vítězství.
Jamamoto rovněž doufal, že úspěšný překvapivý útok poškodí morálku USN a zchladí nadšení pro dlouhodobou válku s Japonskem. Podlomení morálky amerického námořnictva proto od samého počátku patřilo k hlavním cílům útoku na Pearl Harbor.
(Ve skutečnosti měl ovšem útok opačný účinek jak na USN, tak na občany Spojených států. V tomto ohledu byly Jamamotovy představy mylné.)."
Historickým podkladem je zde: editor Daniel Marston, "Průvodce válkou v Pacifiku, s podtitulem - Od Pearl Harbor po Hirošimu" - v angličtině vyšla 2005, v češtině pak 2013., /vzpomínaný článek, ze kterého je citace je - Dr. Ken Kotani - Kapitola 2. Pearl Harbor - s podtextem - Japonské plánovací a velitelské struktury, str. 37./
Mapa japonských agresí

do srpna 1942, mapa je volně přístupná na několika webech.
Již bylo řečeno, že to byl admirál Jamamoto, velitel japonského Spojeného loďstva, a skupina některých dalších námořních důstojníků, zpochybňujících fakt, že "tahle válka" nebude jen o lodích s co největšími rážemi děl, ale letadlech, letadlových lodích jako jejich nosičích", které budou mít na mořích a oceánech navrch. Byl to admirál Jamamoto, který nařídil "v lednu 1941", a sice tajně, kontradmirálovi Takijiró Onišimu, náčelníku štábu japonské 11. letecké flotily, aby prozkoumal možnosti nenadálého útoku na Havajské ostrovy, zde na ostrov Oahu, a tam hlavně na přístav Pearl Harbor (zde viz mapu

Havajských ostrovů, kde třetí odshora je ostrov Oahu, na kterém je Pearl Harbor, zde pak viz mapu ostrova Oahu

, ke dni 7. prosince 1941, i s pěti radary - na výběžku Opana, dále na Kaaawa, Kawailoa, Fort Shafter, Koko Head, když šestý na Schofield Barracks, byl součástí armádního zařízení a není tak zakreslen, /zde pak viz popis těchto radarů i se jmény výběžků od kolegy RAYTHEON, viz zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=8321&f=393 /, všechna fota map jsou volně přístupná na několika webech) a všechna tamější vojenská letiště. Uskutečnění plánu přinášelo neskutečně mnoho taktických a technických problémů. Oniši (foto
pozdějšího admirála Takijiró Onišiho, foto je volně přístupné na několika webech), jak je mnohým známo, byl tím námořním důstojníkem letectva, který byl jedním z několika dalších, kteří zavedli v pozdějším stádiu války v Japonsku - nechvalně známé sebevražedné letectvo kamikaze.
Kontradmirál Takijiró Oniši si k prostudování a k připomínkování plánu pro útok na Pearl Harbor a všemu okolo, přizval tehdy jednoho z nejpovolanějších,"slavného letce z letecké skupiny Jokosuka." Tím pilotem byl podplukovník Minoru Genda.
Byl duben 1941, když podplukovník Minoru Genda (zde viz foto

Minoru Gendy, foto je volně přístupné na několika webech.) předal kontradmirálu Onišimu koncept návrhu pro útok na Pearl Harbor. Návrh v sobě obsahoval shrnutí plánu, ve kterém bylo několik bodů (přesněji 9.), které, když budou dodrženy mohou být důvodem, že útok bude úspěšný. Jedná se o následující body, které jsou stejně nebo podobně popsány ve většině historické literatury uváděné zde v prvém článku o Pearl Harbor a pak také v Použité podklady, já je ocituji z knihy - Daniel Marston, "Průvodce válkou v Pacifiku, s podtitulem - Od Pearl Harbor po Hirošimu" - v angličtině vyšla 2005, v češtině pak 2013., vzpomínaný článek - Dr. Ken Kotani - Kapitola 2. Pearl Harbor - s podtextem - Japonské plánovací a velitelské struktury, str. 35.:
"1. Útok musí být pro nepřítele naprostým překvapením.
2. Hlavním cílem útoku musí být americké letadlové lodě.
3. Dalším cílem v pořadí musí být americká letadla na pozemních základnách na ostrově Oahu.
4. Na operaci se musí podílet všechny dostupné letadlové lodě.
5. Při útoku je nutné použít všechny typy bombardování - torpédy, střemhlav i z velkých výšek.
6. Stíhačky se na útoku musí podílet aktivně.
7. K útoku by mělo dojít za denního světla, brzo ráno.
8. Bude nezbytné doplnit palivo na moři.
9. Veškeré plánování musí být co nejpřísněji utajeno."
(Daniel Marston, editor, zde jako historický podklad uvádí: Genda, Minoru. Shinjuwan Sakusen Kaikotoku / Zpětný pohled na operaci Pearl Harbor/.
Fučida a spol., v knize - Midway. Rozhodující bitva v Pacifiku (originál vyšel 1955, první vydání Praha 1990), pak na str. o stejném píše, cituji:
"Na Onišiho žádost Genda podrobně zkoumal, zda koncepce admirála Jamamota o útoku na Havaj může být prakticky uskutečněna, a nakonec své názory shrnul v podrobné zprávě. Dospěl k závěru, že útok by mohl být úspěšně uskutečněn za těchto základních předpokladů:
1. K provedení operace bude přiděleno všech šest velkých letadlových lodí (zde dala redakce překladu poznámku: Počet letadlových lodí se zvýšil ze čtyř na šest, když v srpnu a září 1941 vstoupily do služby Zuikaku a Šókaku.)
2. Mimořádná péče bude věnována výběru tak, aby se operace zúčastnili jen nejschopnější velitelé a nejlépe vycvičení letci.
3. Operace bude uchována v naprosté tajnosti, aby se využilo momentu překvapení."
Když Genda předal svou zprávu, koncept, veliteli japonského Spojeného loďstva admirálu Jamamotovi, který byl tím zadavatelem, a to s výsledkem, že myšlenka napadnout Pearl Harbor ze vzduchu je uskutečnitelná, a že jen musí přesvědčit konzervativní část důstojníků válečného námořnictva o své pravdě. Zatím však štáby Spojeného loďstva již pracovaly na konkrétním plánu použití letadlových lodí. Admirál Jamamoto předložil svůj nový plán s použitím LL (LL - letadlové lodě - má poznámka) generálnímu štábu japonského válečného loďstva a ... narazil! Narazil na lidi, kteří, jak bylo řečeno měli mnoho argumentů, z nich ty nejdůležitější - LL nebude možno použít pro podporu ostatních vojsk, která se vylodí v jižních oblastech. Drobení loďstva ještě větší, než je přípustné a znovu, že jen bitevní lodě, a jejich mohutná děla, jsou určeny k ničení nepřítele...! Byl použit i argument, na který upozornil i tehdejší špion, který byl nasazen jako diplomat přímo v Pearl Harbor, vlastním jménem Tadeo Jošikawa, alias Tadaši Morimura (popsal jej zde v kapitole 14 - Č 95., RAYTHEON, viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=8321&f=393 ). Argument zněl, že pro torpéda vypouštěná z letadel je zátoka v Pearl Harbor příliš mělká (japonské námořní letectvo pak torpéda upravilo, když na jejich konce byla připevněna 4 dřevěná křidélka po 90 stupních, měla ještě okolo sebe válcovitý dřevěný kryt, která se při dopadu na moře rozbila, ale nedovolila, aby se torpédo potopilo hlouběji, než bylo v zátoce potřeba /záběry dřevěných konstrukcí okolo lodního šroubu torpéda, křidélka pootočená o 90 stupňů a jejich válcovitý dřevěný kryt vrtule pohánějící torpédo, jsem osobně několikrát viděl na dobových záběrech dokumentárního filmu/. Japonští námořní piloti pak měsíce cvičily jejich vypouštění, stejně jako se cvičily měsíce v ostatních druzích bombardování, horizontálním výškovém a také ve střemhlavém bombardování, jakož i řečeném vypouštění torpéd z nízkých výšek.... Po válce, ti kdo z japonských námořních pilotů přežili, tvrdili o výcviku bombardování, že tehdy neměl týden 5 pracovních dnů, ale sedm /jestli si dobře pamatuji tak to říkali následovně -, že týden výcviku byl - pondělí, pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek a pátek - tedy 7 dní v týdnu/. Špion Morimura těch zpráv podával skutečně hodně a pravidelně, cenné byly i zprávy, že v neděli je v přístavu klid, stejně jako, které lodě zrovna v Pearl Harbor jsou a kde na kterém kotvišti..., mnoho a mnoho dalších zpráv, když další viz v - Ivan Brož, Pearl Harbor, str 7. až 190. Mnohé co zde píši v závorce, bude ještě o chvíli ocitováno z historického zdroje).
Od Dr. Ken Kotaniho - jeho článku - Kapitola 2. Pearl Harbor s podtextem Japonské plánovací a velitelské struktury, str. 35 a 36, k argumentaci generálního štábu japonského válečného námořnictva proti návrhu Jamamota a dalšímu, když ještě použiji i výsledky průběhu a hodnocení proběhlého cvičení, cituji:
"Kapitán Sadatoši Tomioka z operační sekce náčelníka generálního štábu námořnictva měl však proti Gendově plánu (další) námitky. Upozorňoval na rizika operace, včetně nezbytného utajení, a také na to, jak je obtížné provést útok proti Havajským ostrovům a současně táhnout na jih, do Malajska a na Filipíny. Operace na jihu považoval za obzvlášť důležité, protože námořnictvo potřebovalo z této oblasti ropu. A havajská operace by toto tažení mohla narušit, zejména předpokládané odvelení letadlových lodí (U mnoha historických prací nalezneme také důležitý argument, že útokem a zničením lodí v Pearl Harbor bude odstraněno riziko amerického útoku do levého křídla útočícího japonského bitevního a vyloďovacího loďstva, které postupovalo za naftou na jih!!!).
Důstojník z Jamamotova štábu kapitán Kameto Kurošima s Tomiokou polemizoval, čímž vznikl spor, který se táhl celé léto 1941 (historickým podkladem je zde: Kai, Shyrio Chosa /ed./. Taiheiyou Senso to Tomioka Sadatoshi / Tichomořská válka a Tomioka Sadatoši/. Tokio: Gunji Kenkyusha, 1971. S. 78-80.).
Navzdory nesouhlasu generálního štábu pokračoval Jamamoto s důstojníky štábu Spojeného loďstva ve zkoumání možností, jak operaci Pearl Harbor uskutečnit. Ve dnech 11. - 20. září provedlo Spojené loďstvo simulovaný útok na Havaj, jehož výsledkem bylo zničení čtyř bitevních lodí, dvou letadlových lodí, tří křižníků a 180 letadel amerického námořnictva. Japonské loďstvo přišlo o dvě letadlové lodě a 127 letadel (historickým podkladem je zde: Agawa, Hiroyoku. Yamamoto Isoroku. Tokio: Shinshosha, 1969. S. 243.).
Když se zbavil tohoto problému, musel Jamamoto vyřešit ještě jeden. Podle Gendova návrhu potřeboval ve skutečnosti k útoku na Havaj šest letadlových lodí, ne pouze čtyři, které mu byly přislíbeny. Generální štáb námořnictva podle očekávání plán vyžadující šest letadlových lodí jednomyslně zamítl. Nezlomný Jamamoto poslal Kurošimu do generálního štábu námořnictva se sdělením, že rezignuje na svou funkci, pokud jeho plán nebude schválen. Pod touto hrozbou povolil Nagano havajskou operaci dne 19. října a Spojené loďstvo mělo zelenou k použití šesti letadlových lodí (historickým podkladem je zde: NIDS. Hawaii Sakusen. S. 113. Z dalšího historického pramene pak víme, že počet letadlových lodí se zvýšil ze čtyř na šest, když v srpnu a září 1941 vstoupily do služby Zuikaku a Šókaku, které byly pak útoku na Pearl Harbor přiděleny)."
U mnoha historických pojednání je připomínáno, že Jamamoto válku nechtěl a je až někdy i heroizován, že byl proti válce, ale když už bylo rozhodnuto, že se bude válčit tak, že prohlašoval, že Japonsko má tak na rok a půl války, kdy může vítězit. Je nutno říci, že Jamamoto, ale stejně tak Fučida a Genda byli vojáci tělem a duší a nebyli žádný svatoušci, ale veskrze jen a jen vojáci, kteří se celý život na válku připravovali, když vypukla, tak se chopili příležitosti a byli z nich "jen a jen agresoři", kteří byli nejen sami zabijáky (Fučida), ale jako třeba i Jamamoto (a Genda) byli zodpovědní za mnoho a mnoho životů - mějme to vždy na paměti.
I proto sem s citacemi dávám následující odstavce:
"Jamamoto věřil, že operační svaz může porazit americké Tichomořské loďstvo a jeho letadlové lodě v překvapivém útoku. Jeho plán spočíval ve fyzickém zničení amerických lodí s cílem vyrovnat materiální výhodu USN (každý již asi pozná USN - US Navy - americké válečné námořnictvo má poznámka). Než Američané nahradí počáteční škody, vytvoří Japonsko Daitóa Kjóueiken (Velkou východoasijskou sféru blahobytu) v jihohovýchodní Asii, zajistí si nezbytné zdroje surovin, zejména pak ropy v Nizozemské Východní Indii, a vyžene americké loďstvo ze západního Tichomoří. Tento tah zajistí japonskému námořnictvu dostatečné zdroje, aby mohlo proti tomu americkému bojovat několik let (historickým podkladem je zde: NIDS. Hawaii Sakusen. S. 113.).
Jamamoto věřil, že pokud se IJN (IJN - japonské válečné námořnictvo) podaří ovládnout západní Tichomoří jako japonskou sféru zájmu, dosáhne významného strategického vítězství.
Jamamoto rovněž doufal, že úspěšný překvapivý útok poškodí morálku USN a zchladí nadšení pro dlouhodobou válku s Japonskem. Podlomení morálky amerického námořnictva proto od samého počátku patřilo k hlavním cílům útoku na Pearl Harbor.
(Ve skutečnosti měl ovšem útok opačný účinek jak na USN, tak na občany Spojených států. V tomto ohledu byly Jamamotovy představy mylné.)."
Historickým podkladem je zde: editor Daniel Marston, "Průvodce válkou v Pacifiku, s podtitulem - Od Pearl Harbor po Hirošimu" - v angličtině vyšla 2005, v češtině pak 2013., /vzpomínaný článek, ze kterého je citace je - Dr. Ken Kotani - Kapitola 2. Pearl Harbor - s podtextem - Japonské plánovací a velitelské struktury, str. 37./