Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 123.
Napsal: 18/3/2019, 05:17
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 123.
Mapa vějířovitých útoků

japonské armády a námořnictva v prosinci 1941 v Pacifiku a na Dálném východě, mapa je volně přístupná na několika webech.
16) Japonsko, směr útoku jih a jihovýchod, ostrov Wake, Honkong, Malajsie, Singapur, Barma, Filipíny.
Kdo blíže než povrchně studoval válku v Asii, Pacifiku a na Dálném východě, se již většinou nedopouští chyby, že by považoval Pearl Harbor, útok na ostrov Oahu dne 7. prosince 1941, za Hlavní japonský manévr doby! Zároveň také ví, že útok na Pearl Harbor byl součástí velké, vějířovité japonské ofenzívy směrem na jih a jihovýchod, proti Malajsii, Filipínám a dalším oblastem Asie. Ofenzív, kterých průběhy si postupně, jednotlivě a hlouběji, přiblížíme. Hlouběji seznámený člověk také ví, že japonský útok na Havajské ostrovy, na nich především na ostrov Oahu, kde ležela letiště a především pak americká letecká a námořní základna Pearl Harbor, byl účelový a zákeřný útok, který měl ochromit, a to nejméně na 1 rok, americkou Tichomořskou flotilu. Ochromení americké Tichomořské flotily pak mělo Japoncům pomoci uskutečnit jejich velké plány, aby mohli s co nejmenšími ztrátami, obsadit potřebné surovinové zdroje v jihovýchodní Asii. Všechny připravené japonské válečné flotily s invazními jednotkami na vyloďovacích plavidlech, měly být tak chráněny při svém tažení a následném vylodění, před možným americkým útokem Tichomořské flotily do jejich levého boku.
Veškeré úsilí směřující k zajištění surovinových základen mělo Japonsku také pomoci při válečném úsilí v konečném dobytí Číny.
Cílem vzdušných útoků japonského bombardovacího letectva pak v ty samé hodiny a dny byl Singapur, Hongkong a Filipíny. Zasaženy byly zároveň i ostrovy Wake a Guam a veškeré invazní svazy se zároveň daly do pohybu. Japonci napadli britská vojska v Thajsku, když jejich úderné oddíly překročili hranici u Battambangu a poté se převalili přes thajské hranice (vše bude ještě v samostatném pojednání o Malajsii a Singapuru detailně probíráno - má poznámka). Japonské oddíly velice rychle vstoupili do Bankoku, kdy vzápětí přinutili thajskou vládu, aby podepsala dohodu s Japonskem. Smlouva znamenala, že se Thajsko (tehdy Siam) stalo členem Sféry společné prosperity Velké východní Asie a zároveň se stalo i spojencem Japonska ve válce. Zde v Thajsku, na začátku konfliktu, po 7. prosinci, byly, i britské síly, které v zemi byly, rychle přemoženy. Jednalo se jen o předzvěst k útoku na Malajsii, předzvěst vylodění hlavních sil japonských úderných oddílů. Hned také 8. prosince, další úderné oddíly Japonska, zasáhli i v Tandžinu, velkém rušném městě nedaleko od Pekingu, v mezinárodní enklávě, kde byli cizí vojáci, většinou Američané a Britové, odzbrojeni a internováni.
Japonské oddíly převzaly (stejným způsobem, odzbrojením a internací - má poznámka) též pozice i v Tanku, Taku a Činwantangu, které držely v Číně cizí vojska od boxerského povstání..
Stejně tak Japonci postupovali i v Šanghaji, zde ze tří historických pramenů (Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 44 a 45., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 11. a 12, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231, 232, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady), cituji:
"V Šanghaji byla situace podobná. Japonci měli nad Šanghají kontrolu už od roku 1937, ale cizince, kteří tam žili, nechávali na pokoji a cizí čluny proplouvající po řece Jang-ce byly považovány za nedotknutelné. Teď to ale neplatilo. V časných ranních hodinách 8. prosince (1941) vpluly japonské lodě do přístavu a zaútočily na cizí dělové čluny. Do boje se zapojila britská loď Peterel a byla potopena. Kapitán americké lodi Wake se právě zdržoval na břehu, když Japonci vyšplhali na její palubu, zastrašili překvapenou posádku a dělový člun bez boje zabrali.
Na břehu obsadili Japonci mezinárodní čtvrť a připojili tuto poslední část Šanghaje k ovládanému území. Už to nebylo mezinárodní město, ale japonské město na čínském břehu."
Stejného 8. prosince dostal viceadmirál japonského námořnictva Mineiči Koga z Tokia rozkaz, že má obsadit město Hongkong a okolí. S celou akcí začal okamžitě ten samý den. Nejprve se svými námořními loděmi a výsadky zavedl kolem ostrova blokádu, když zároveň japonská letadla z letišť v jižní Číně ostrov opakovaně bombardovala. Japonské vzdušné síly tak zničily nevelké letectvo Hongkongu, které se skládalo ze tří torpédových bombardérů a ze dvou obojživelných letadel. Ještě v době, kdy byly japonské vzdušné síly ve vzduchu, překročily jejich pozemní úderné oddíly z 38. divize hranice. Japonské úderné oddíly ze 38. divize byly již určitou dobu připraveny v Kantonu, kde čekali na rozkaz dobýt Hongkong.
"Překročili řeku Šamčun a při přesunu k novým teritoriím a Kowloonu bojovali s britskými vojáky. Zatímco admirál Nagano, který nejprve čekal u Pearl Harboru, kde zvažoval možnost dalších útoků a nakonec tuto myšlenku opustil, směřoval zpátky k Japonsku, ostatní armádní a námořní síly nasazené do tohoto prvního válečného tažení pokračovaly v zásahu proti svým cílům.
Hlavní úsilí bylo na asijském kontinentu zaměřeno proti Malajsii a Singapuru, aby se zajistila kontrola nad velkou britskou námořní základnou, a tím i nad dodávkami cínu a kaučuku, které japonská válečná mašinérie tak zoufale potřebovala. Opravdu zoufale? Japonské ministerstvo národního plánování (již) v červenci 1941 hlásilo, že zásoby lehkého oleje, potřebné pro chod válečné mašinérie, vystačí jen na deset dní. Další nezbytné množství se muselo téměř denně dovážet, aby se udržel v chodu japonský průmysl a armáda. Petrolej na topení a svícení měl vystačit na měsíc a surová nafta používaná pro vytápění, v průmyslu a pro pohon lodí měl vystačit jen na 45 dní. Přerušení dodávek jedné z těchto položek mohlo vážně narušit japonské válečné úsilí. Japonsko mělo dost benzínu jen pro vozidla, a sice na šest měsíců, a letecké palivo na 18 měsíců, protože na něj se soustředila veškerá pozornost.
Nafta, kterou Japonsko potřebovalo, se nacházela v Holandské Východní Indii, ale před tím, než se tam mohli Japonci dostat, museli nejprve zajistit državy na východoasijském kontinentu. To byl důvod, proč plánovači japonské armády pracovali celé měsíce, aby dosáhli rychlého vítězství v Malajsii (a obsadili Singapur -. má poznámka)."
Malajsie a Singapur 1941, 1942.
Mapa jednoho z vějířovitých útoků

, které Japonci spustili v prosinci 1941, zde k dobytí Malajsie a Singapuru. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Japonsku nahrávala v útoku směrem na jih, útoku do jihovýchodní Asie, vznikající situace, která se pro ně vyvíjela daleko lépe, než v Číně, nebo v Mandžusku. Koncem 30. let 20.. století se tak připravovala japonská expanze nejprve do severní části francouzské Indočíny, kde byla bohatá ložiska kovů, velké plantáže kaučukovníků a výnosná rýžová pole, tedy produkty, které Japonsko strategicky potřebovalo, aby mohlo svou expanzi rozšiřovat do Siamu (Thajsko), Barmy, Indie a Malajska. Jen tak mohlo poté postupovat dál na jih, k bohatým ložiskům ropy, která se nacházela na ostrovech Holandské Východní Indie. A byl to právě průběh války v Evropě, který velice pomáhal japonským záměrům, to když Francie uzavřela v červnu 1940 s Německem mír a ustanovila kolaborantskou vládu ve Vichy. Francouzská koloniální administrativa v Indočíně se pak i po krátkém (takřka divadelním) boji s Japonci dohodla a osud Indočíny byl zpečetěn. Byl konec července 1940, když generální guvernér francouzské Indočíny, generál Jean Decoux nejprve přijal japonský požadavek a zastavil tranzitní přepravu zboží a válečného materiálu do jižní Číny. Vzápětí pak prohlásil, že zájmy Japonska na Dálném Východě budou respektovány. A již v srpnu roku 1940 si pak Japonsko vynutilo na Francouzích právo, a to i vojenskou silou (což bylo popsáno již v předchozích článcích a výše je i má narážka na divadelní boje), že bude používat letiště a železnice v celé severní Indočíně. Navíc získalo od vichistických Francouzů (zde viz :
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vichistick%C3%A1_Francie
) souhlas s vybudováním dalších vojenských letišť a přístavů. Japonci neváhali a po jejich vybudování přistálo na hanojském letišti více než 200 japonských letadel ze 4. letecké divize, která náležela k posádce na Formose (Tchaj wan). Již dne 22. září 1940 byla podepsána smlouva mezi Japonskem a koloniálními úřady v severní Indočíně, která dovolovala japonským vojskům umístit své jednotky na tomto území. Japonci ihned, mimo letadel, přesunuli do Indočíny více než 6 000 vojáků, kteří obsadili prakticky všechny strategicky důležité body a zajistili si tak nástupní prostory pro své výboje a útočné akce směrem na jih. Byla to japonská zpravodajská služba, která předpověděla a navrhla, že by bylo možno zmocnit se malajské a indonéské nafty, kaučuku, niklu, chrómu a ostatních rud tolik potřebných pro armády, a to bez výraznějších ztrát (zde právě japonská zpravodajská služba upozorňovala, že útok směrem na sever, na Sibiř, by byl mnohem krvavější). Zároveň zpravodajská služba říkala, že překvapující útok na britské, holandské a americké letecké a námořní základny by zajistil námořní převahu, kterou Japonsko potřebovalo pro nerušenou lodní dopravu v jižních oceánech. Zároveň japonská zpravodajská služba upozorňovala na fakt, že jakmile Japonsko provede útok na britské kolonie v Malajsku, budou vtaženy do války i Spojené státy americké.
Již v předchozích článcích vzpomínaná častá zasedání japonské nejvyšší válečné rady na svém květnovém zasedání, v jeho závěru, vydalo směrnice, ve kterých zadalo vypracování plánu na zahájení války v Tichomoří a v jihovýchodní Asii. Poté pak 6. září 1941 došlo v Tokiu k důležité schůzi vlády a zástupců generálního štábu. Tohle zasedání bylo typické tím, že se nepřetržitě jednalo dva dny a dvě noci. Přítomní rozhodli, že ekonomickou situaci Japonska bude nutné vyřešit jedině válečnou cestou a programem jednání se staly podrobné plány jednotlivých fází útoku. Pro oba generální štáby, námořnictva i armády, se nejednalo o nic nového. Oba dva štáby již od roku 1934 své plány na tažení na jih každoročně přizpůsobovaly novým podmínkám a změnám v mezinárodní situaci. Tedy již od roku 1934 byly tyto plány rozpracovány. Nyní jen štábní důstojníci pracovali dnem i nocí a výsledkem jejich práce bylo stanovení cílů a pořadí jejich důležitosti. Vznikl plán jehož podstatou bylo rozdělení budoucí války do čtyř etap. Předložený plán pak vláda, kde byl předsedou vlády a ministrem války a vnitra Hideki Tódžó zde viz foto

válečného premiéra Hideki Tódžóa, foto je volně přístupné na několika webech), schválila. Zde jsou jednotlivé etapy, jak se zachovaly a jak je stejně, nebo podobně popisují všechny tří historické prameny (Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 43 až 49., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 20. a 22, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231 až 237, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady), cituji:
"Etapa 1, v té se počítalo s úderem na Filipíny, Malajsko a se zničením americké Tichomořské flotily v Pearl Harbor. Tato etapa 1 měla být ukončena do konce prvního čtvrtletí 1942 a měla Japonsku zajistit strategickou převahu v Pacifiku a vytvořit nástupiště pro realizaci druhé etapy.
Etapa 2, předpokládala obsazení Holandské Východní Indie, Barmy a útok na Indii. V Pacifiku šlo o dobytí nové Guineje a Bismarckova souostroví. Druhá etapa měla skončit do poloviny roku 1943. Její realizace by znamenala odříznutí Austrálie, likvidaci amerických základen v Pacifiku a britských a holandských v jihovýchodní Asii. Tím byl položen reálný základ pro zahájení třetí etapy.
Etapa 3, ve které se předpokládalo dobytí celého kontinentu Austrálie, Nového Zélandu a Indie. Mělo také dojít k útoku na Sovětský svaz, protože německá letní ofenzíva měla dovést Wehrmacht až k Uralu. Tato etapa měla skončit v posledních dnech roku 1942.
Etapa 4, všech japonských válečných operací předpokládala spojení s německou armádou na Sibiři a v Iránu a dobytí Spojených států. Měla trvat do konce roku 1944.
První dvě etapy byly rozpracovány do detailů, ostatní pouze rámcově. Japonský válečný stroj se začal pomalu a nezadržitelně rozjíždět."
Mapa vějířovitých útoků

japonské armády a námořnictva v prosinci 1941 v Pacifiku a na Dálném východě, mapa je volně přístupná na několika webech.
16) Japonsko, směr útoku jih a jihovýchod, ostrov Wake, Honkong, Malajsie, Singapur, Barma, Filipíny.
Kdo blíže než povrchně studoval válku v Asii, Pacifiku a na Dálném východě, se již většinou nedopouští chyby, že by považoval Pearl Harbor, útok na ostrov Oahu dne 7. prosince 1941, za Hlavní japonský manévr doby! Zároveň také ví, že útok na Pearl Harbor byl součástí velké, vějířovité japonské ofenzívy směrem na jih a jihovýchod, proti Malajsii, Filipínám a dalším oblastem Asie. Ofenzív, kterých průběhy si postupně, jednotlivě a hlouběji, přiblížíme. Hlouběji seznámený člověk také ví, že japonský útok na Havajské ostrovy, na nich především na ostrov Oahu, kde ležela letiště a především pak americká letecká a námořní základna Pearl Harbor, byl účelový a zákeřný útok, který měl ochromit, a to nejméně na 1 rok, americkou Tichomořskou flotilu. Ochromení americké Tichomořské flotily pak mělo Japoncům pomoci uskutečnit jejich velké plány, aby mohli s co nejmenšími ztrátami, obsadit potřebné surovinové zdroje v jihovýchodní Asii. Všechny připravené japonské válečné flotily s invazními jednotkami na vyloďovacích plavidlech, měly být tak chráněny při svém tažení a následném vylodění, před možným americkým útokem Tichomořské flotily do jejich levého boku.
Veškeré úsilí směřující k zajištění surovinových základen mělo Japonsku také pomoci při válečném úsilí v konečném dobytí Číny.
Cílem vzdušných útoků japonského bombardovacího letectva pak v ty samé hodiny a dny byl Singapur, Hongkong a Filipíny. Zasaženy byly zároveň i ostrovy Wake a Guam a veškeré invazní svazy se zároveň daly do pohybu. Japonci napadli britská vojska v Thajsku, když jejich úderné oddíly překročili hranici u Battambangu a poté se převalili přes thajské hranice (vše bude ještě v samostatném pojednání o Malajsii a Singapuru detailně probíráno - má poznámka). Japonské oddíly velice rychle vstoupili do Bankoku, kdy vzápětí přinutili thajskou vládu, aby podepsala dohodu s Japonskem. Smlouva znamenala, že se Thajsko (tehdy Siam) stalo členem Sféry společné prosperity Velké východní Asie a zároveň se stalo i spojencem Japonska ve válce. Zde v Thajsku, na začátku konfliktu, po 7. prosinci, byly, i britské síly, které v zemi byly, rychle přemoženy. Jednalo se jen o předzvěst k útoku na Malajsii, předzvěst vylodění hlavních sil japonských úderných oddílů. Hned také 8. prosince, další úderné oddíly Japonska, zasáhli i v Tandžinu, velkém rušném městě nedaleko od Pekingu, v mezinárodní enklávě, kde byli cizí vojáci, většinou Američané a Britové, odzbrojeni a internováni.
Japonské oddíly převzaly (stejným způsobem, odzbrojením a internací - má poznámka) též pozice i v Tanku, Taku a Činwantangu, které držely v Číně cizí vojska od boxerského povstání..
Stejně tak Japonci postupovali i v Šanghaji, zde ze tří historických pramenů (Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 44 a 45., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 11. a 12, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231, 232, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady), cituji:
"V Šanghaji byla situace podobná. Japonci měli nad Šanghají kontrolu už od roku 1937, ale cizince, kteří tam žili, nechávali na pokoji a cizí čluny proplouvající po řece Jang-ce byly považovány za nedotknutelné. Teď to ale neplatilo. V časných ranních hodinách 8. prosince (1941) vpluly japonské lodě do přístavu a zaútočily na cizí dělové čluny. Do boje se zapojila britská loď Peterel a byla potopena. Kapitán americké lodi Wake se právě zdržoval na břehu, když Japonci vyšplhali na její palubu, zastrašili překvapenou posádku a dělový člun bez boje zabrali.
Na břehu obsadili Japonci mezinárodní čtvrť a připojili tuto poslední část Šanghaje k ovládanému území. Už to nebylo mezinárodní město, ale japonské město na čínském břehu."
Stejného 8. prosince dostal viceadmirál japonského námořnictva Mineiči Koga z Tokia rozkaz, že má obsadit město Hongkong a okolí. S celou akcí začal okamžitě ten samý den. Nejprve se svými námořními loděmi a výsadky zavedl kolem ostrova blokádu, když zároveň japonská letadla z letišť v jižní Číně ostrov opakovaně bombardovala. Japonské vzdušné síly tak zničily nevelké letectvo Hongkongu, které se skládalo ze tří torpédových bombardérů a ze dvou obojživelných letadel. Ještě v době, kdy byly japonské vzdušné síly ve vzduchu, překročily jejich pozemní úderné oddíly z 38. divize hranice. Japonské úderné oddíly ze 38. divize byly již určitou dobu připraveny v Kantonu, kde čekali na rozkaz dobýt Hongkong.
"Překročili řeku Šamčun a při přesunu k novým teritoriím a Kowloonu bojovali s britskými vojáky. Zatímco admirál Nagano, který nejprve čekal u Pearl Harboru, kde zvažoval možnost dalších útoků a nakonec tuto myšlenku opustil, směřoval zpátky k Japonsku, ostatní armádní a námořní síly nasazené do tohoto prvního válečného tažení pokračovaly v zásahu proti svým cílům.
Hlavní úsilí bylo na asijském kontinentu zaměřeno proti Malajsii a Singapuru, aby se zajistila kontrola nad velkou britskou námořní základnou, a tím i nad dodávkami cínu a kaučuku, které japonská válečná mašinérie tak zoufale potřebovala. Opravdu zoufale? Japonské ministerstvo národního plánování (již) v červenci 1941 hlásilo, že zásoby lehkého oleje, potřebné pro chod válečné mašinérie, vystačí jen na deset dní. Další nezbytné množství se muselo téměř denně dovážet, aby se udržel v chodu japonský průmysl a armáda. Petrolej na topení a svícení měl vystačit na měsíc a surová nafta používaná pro vytápění, v průmyslu a pro pohon lodí měl vystačit jen na 45 dní. Přerušení dodávek jedné z těchto položek mohlo vážně narušit japonské válečné úsilí. Japonsko mělo dost benzínu jen pro vozidla, a sice na šest měsíců, a letecké palivo na 18 měsíců, protože na něj se soustředila veškerá pozornost.
Nafta, kterou Japonsko potřebovalo, se nacházela v Holandské Východní Indii, ale před tím, než se tam mohli Japonci dostat, museli nejprve zajistit državy na východoasijském kontinentu. To byl důvod, proč plánovači japonské armády pracovali celé měsíce, aby dosáhli rychlého vítězství v Malajsii (a obsadili Singapur -. má poznámka)."
Malajsie a Singapur 1941, 1942.
Mapa jednoho z vějířovitých útoků
, které Japonci spustili v prosinci 1941, zde k dobytí Malajsie a Singapuru. Mapa je volně přístupná na několika webech.
Japonsku nahrávala v útoku směrem na jih, útoku do jihovýchodní Asie, vznikající situace, která se pro ně vyvíjela daleko lépe, než v Číně, nebo v Mandžusku. Koncem 30. let 20.. století se tak připravovala japonská expanze nejprve do severní části francouzské Indočíny, kde byla bohatá ložiska kovů, velké plantáže kaučukovníků a výnosná rýžová pole, tedy produkty, které Japonsko strategicky potřebovalo, aby mohlo svou expanzi rozšiřovat do Siamu (Thajsko), Barmy, Indie a Malajska. Jen tak mohlo poté postupovat dál na jih, k bohatým ložiskům ropy, která se nacházela na ostrovech Holandské Východní Indie. A byl to právě průběh války v Evropě, který velice pomáhal japonským záměrům, to když Francie uzavřela v červnu 1940 s Německem mír a ustanovila kolaborantskou vládu ve Vichy. Francouzská koloniální administrativa v Indočíně se pak i po krátkém (takřka divadelním) boji s Japonci dohodla a osud Indočíny byl zpečetěn. Byl konec července 1940, když generální guvernér francouzské Indočíny, generál Jean Decoux nejprve přijal japonský požadavek a zastavil tranzitní přepravu zboží a válečného materiálu do jižní Číny. Vzápětí pak prohlásil, že zájmy Japonska na Dálném Východě budou respektovány. A již v srpnu roku 1940 si pak Japonsko vynutilo na Francouzích právo, a to i vojenskou silou (což bylo popsáno již v předchozích článcích a výše je i má narážka na divadelní boje), že bude používat letiště a železnice v celé severní Indočíně. Navíc získalo od vichistických Francouzů (zde viz :
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vichistick%C3%A1_Francie
) souhlas s vybudováním dalších vojenských letišť a přístavů. Japonci neváhali a po jejich vybudování přistálo na hanojském letišti více než 200 japonských letadel ze 4. letecké divize, která náležela k posádce na Formose (Tchaj wan). Již dne 22. září 1940 byla podepsána smlouva mezi Japonskem a koloniálními úřady v severní Indočíně, která dovolovala japonským vojskům umístit své jednotky na tomto území. Japonci ihned, mimo letadel, přesunuli do Indočíny více než 6 000 vojáků, kteří obsadili prakticky všechny strategicky důležité body a zajistili si tak nástupní prostory pro své výboje a útočné akce směrem na jih. Byla to japonská zpravodajská služba, která předpověděla a navrhla, že by bylo možno zmocnit se malajské a indonéské nafty, kaučuku, niklu, chrómu a ostatních rud tolik potřebných pro armády, a to bez výraznějších ztrát (zde právě japonská zpravodajská služba upozorňovala, že útok směrem na sever, na Sibiř, by byl mnohem krvavější). Zároveň zpravodajská služba říkala, že překvapující útok na britské, holandské a americké letecké a námořní základny by zajistil námořní převahu, kterou Japonsko potřebovalo pro nerušenou lodní dopravu v jižních oceánech. Zároveň japonská zpravodajská služba upozorňovala na fakt, že jakmile Japonsko provede útok na britské kolonie v Malajsku, budou vtaženy do války i Spojené státy americké.
Již v předchozích článcích vzpomínaná častá zasedání japonské nejvyšší válečné rady na svém květnovém zasedání, v jeho závěru, vydalo směrnice, ve kterých zadalo vypracování plánu na zahájení války v Tichomoří a v jihovýchodní Asii. Poté pak 6. září 1941 došlo v Tokiu k důležité schůzi vlády a zástupců generálního štábu. Tohle zasedání bylo typické tím, že se nepřetržitě jednalo dva dny a dvě noci. Přítomní rozhodli, že ekonomickou situaci Japonska bude nutné vyřešit jedině válečnou cestou a programem jednání se staly podrobné plány jednotlivých fází útoku. Pro oba generální štáby, námořnictva i armády, se nejednalo o nic nového. Oba dva štáby již od roku 1934 své plány na tažení na jih každoročně přizpůsobovaly novým podmínkám a změnám v mezinárodní situaci. Tedy již od roku 1934 byly tyto plány rozpracovány. Nyní jen štábní důstojníci pracovali dnem i nocí a výsledkem jejich práce bylo stanovení cílů a pořadí jejich důležitosti. Vznikl plán jehož podstatou bylo rozdělení budoucí války do čtyř etap. Předložený plán pak vláda, kde byl předsedou vlády a ministrem války a vnitra Hideki Tódžó zde viz foto

válečného premiéra Hideki Tódžóa, foto je volně přístupné na několika webech), schválila. Zde jsou jednotlivé etapy, jak se zachovaly a jak je stejně, nebo podobně popisují všechny tří historické prameny (Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 43 až 49., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 20. a 22, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231 až 237, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady), cituji:
"Etapa 1, v té se počítalo s úderem na Filipíny, Malajsko a se zničením americké Tichomořské flotily v Pearl Harbor. Tato etapa 1 měla být ukončena do konce prvního čtvrtletí 1942 a měla Japonsku zajistit strategickou převahu v Pacifiku a vytvořit nástupiště pro realizaci druhé etapy.
Etapa 2, předpokládala obsazení Holandské Východní Indie, Barmy a útok na Indii. V Pacifiku šlo o dobytí nové Guineje a Bismarckova souostroví. Druhá etapa měla skončit do poloviny roku 1943. Její realizace by znamenala odříznutí Austrálie, likvidaci amerických základen v Pacifiku a britských a holandských v jihovýchodní Asii. Tím byl položen reálný základ pro zahájení třetí etapy.
Etapa 3, ve které se předpokládalo dobytí celého kontinentu Austrálie, Nového Zélandu a Indie. Mělo také dojít k útoku na Sovětský svaz, protože německá letní ofenzíva měla dovést Wehrmacht až k Uralu. Tato etapa měla skončit v posledních dnech roku 1942.
Etapa 4, všech japonských válečných operací předpokládala spojení s německou armádou na Sibiři a v Iránu a dobytí Spojených států. Měla trvat do konce roku 1944.
První dvě etapy byly rozpracovány do detailů, ostatní pouze rámcově. Japonský válečný stroj se začal pomalu a nezadržitelně rozjíždět."