Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 126.
Napsal: 25/3/2019, 14:42
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 126.
Mapa

japonských útoků do Malajsie a Singapuru v prosinci 1941, mapa je volně přístupná na několika webech.
V minulém článku jsme hovořili o přípravě Japonců na útok do Malajsie a do Singapuru. ale ještě jsme vše nedokončili. Pokračovat tedy budeme tím, že organizační přípravu útoku na Malajsko dostal původně na starost generálporučík Iida (zde viz něco více o generálu Iidovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Djir%C5%8D_Iida
zde viz foto, jehož autorem je Wikipedie,

na kterém je generál Shorijo Iida.
Jednalo se o velice schopného štábního důstojníka, který, jak říkají popisy historiků do celé práce na útoku vložil své srdce a i duši. Přitom prý tajně doufal, že to bude on, kdo bude jmenován velitelem útoku na Malajsko, velitelem japonské 25. armády.
Iida se prý celé dva měsíce potil nad mapami Malajska a Singapuru, ale z Tokia mu stále nikdo z generálního štábu neřekl rozhodnutí, kdo bude tím hlavním velitelem malajského tažení. O Iidovi se hovořilo jen v superlativech, nadřízení i podřízení říkali, že tento generál je jedním z mála štábních důstojníků, kteří jsou schopni pracovat bez jakýchkoliv sobeckých úmyslů, nebo politických ambicí, a i když se v té době netěšil takové úctě, jakou měl generál Jamašita, většina těch, kteří Iidu znali říkali, že by se mu vyrovnal.
Ze tří historických pramenů - Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 43 až 83., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 44 až 61, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231 až 251, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady, dále cituji:
"Nakonec byl velitelem útoku na Malajsko jmenován právě Jamašita a jeho náčelníkem štábu se stal plukovník Suzuki, talentovaný důstojník, který absolvoval vojenskou akademii s vyznamenáním a pro svou bodrou a skromnou povahu byl velmi oblíben mezi prostými vojáky. Generál Iida byl převelen do Barmy, aby se postavil do čela japonské 15. armády.
Když Jamašita (zde viz foto

generála Tomioto Jamašity, foto je volně přístupné na několika webech.) převzal velení, jednotky 25. armády nacvičovaly obojživelné operace v opuštěné oblasti ostrova Sea blízko Hirošimy. Brzy se přesunuly na ostrov Hainan v Jihočínském moři, kde dokončovaly výcvik a později byly uvedeny do stavu pohotovosti. Invazní armáda (pro útok do Malajska a na Singapur) se skládala z (japonské) 5., 18. a císařské gardové divize, 56. divize tvořila zálohu.
Ve druhém listopadovém týdnu letěl generál Jamašita nejdříve na Tchaj-wan, kde konferoval s velením 82. skupiny a odtud do Saigonu, kde se sešel s polním maršálem hrabětem Teraučim, hlavním velitelem v jihovýchodní Asii. Prvních několik hodin se konala jedna porada za druhou - s Teraučiho štábem, s námořnictvem, které bude krýt vylodění a také s princem Takedou, členem císařské rodiny, který bude podávat zprávy o průběhu akcí přímo císaři.
Po týdnu stráveném v Saigonu Jamašita odletěl na ostrov Hainan, kde provedl inspekci invazních jednotek. Každým dnem byl očekáván rozkaz k zahájení invaze. Jamašitův hlavní stan se nacházel na dopravní lodi Ryujo Maru. Časně ráno 4. prosince opustila japonská invazní flotila přístav Samah na Hainanu. Na stožárech vlály válečné vlajky a vojáci, shromáždění na palubách, zpívali staré bojové písně. Jamašita se nervózně procházel po své kabině. Všechno teď záleželo na tom, jak dopadne vyjednávání s Američany. Čekání bylo nesnesitelné a Jamašita si uvědomoval, že se celá situace může změnit přes noc."
Z Tokia na Jamašitovo velitelství pak přišla zpráva až dne 30. listopadu 1941. V této důležité a dlouho očekávané zprávě se říkalo, že: "Den X - 8. prosinec 1941 (japonského času). Proveďte plán XYZ." Z historiografie jasně vyplývá, že v čase byla jasně patrná koordinace s útokem na Pearl Harbor a Filipíny. Lodě s výsadky pak vypluly před půlnocí 6. prosince kolem konvoje a namířily na severozápad. Na severozápad proto, že Japonci chtěli tímto manévrem oklamat Brity, když jim směrem, kterým konvoj plul, ukazovali, že vlastně plují do Bangkoku. Bylo ráno 7. prosince 1941, když japonská letadla, která hlídala konvoj a pod jejich ochranou se celý konvoj obrátil na jihozápad a plul již směrem skutečného vylodění, tedy k přístavům Singora a Pattani. V poledne 7. prosince se k Jamašitovi dostalo hlášení, že byl sestřelen britský průzkumný letoun... Historická literatura zde říká, že britskému průzkumnému letounu se sice podařilo odeslat zprávu o japonském konvoji na velitelství v Singapuru, ale zároveň se na jiném místě historiografie dozvíme, že se zpráva doslova ztratila, nebyla vůbec vyhodnocena pro rozkaz zaútočte na konvoj. Ale ono ani nebylo čím zaútočit na konvoj.
A nyní pojďme na britskou stranu, která ze všech možných stran dostala informace, že Japonci chtějí zaútočit, ale nesprávně je vyhodnocovala. Přesto však měla prakticky již dva měsíce, nebo i víc, připraven plán na obranu proti Japoncům.
"Operace Matador", britské přípravy na japonský útok.
Nyní pojďme do Singapuru, v listopadu 1941, kde byl v té době na Vrchním velitelství britských sil na Dálném východě, ve velice svízelné situaci velitel všech těchto sil maršál letectva Brooke-Popham (zde viz něco více o leteckém maršálovi Brooke Pophamovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Brooke-Popham
Měl spory s civilní administrativou, kterou reprezentoval Duff-Cooper, který nechtěl se svým sdružením poskytnout armádě, námořnictvu a nikomu nějaké pozemky, které by byly nutné k přípravě obrany, k vytvoření bunkrů a zákopů. To vše přesto, že válka byla na spadnutí. Mimo jiné měl však také problém, který byl stejný, jako měli Japonci. Na japonském příkladu bude vykreslen i problém Britů. Totiž, ještě než Japonci vypluli směrem k Malajsii, tak krátce předtím než invazní jednotky opustily přístav Samah na ostrově Hainan, zjistil generál Jamašita, že japonská armáda nemá podrobné mapy ("Speciálky") Malajska a Singapuru (představte si, že to je stejný problém, který měl právě i britský maršál letectva Brooke-Popham na svém velitelství pro Dálný východ). A nyní dále k Japoncům a mapám. Z výše použitých historických podkladů, cituji:
"Po ruce byly jen mapy ze starých školních atlasů a cestovních příruček, na kterých, pochopitelně, nebyly zaznamenány žádné vojensky důležité objekty a orientační body. Jamašita tedy musel spoléhat na informace získané výzvědnou skupinou a nebýt ručně načrtnutých map a plánů, které vyrobili tito 'turisté' a 'obchodní cestující', mohlo se japonské vylodění stát nebezpečným krokem do neznáma.
faktem zůstává, že ani jedna z válčících stran v Malajsku neměla dobré mapy. Britské mapy byly většinou kresleny ve velkém měřítku a pocházely z dob 1. světové války. Současné údaje pochopitelně chyběly, a britští důstojníci, kteří se beztak nikdy nesžili s malajskou džunglí a jejím podnebím, měli značné potíže s orientací v neznámém terénu.
Japonci na tom byli podstatně lépe, protože jejich důstojníci si zvykli na nevyhovující mapy a uměli improvizovat. Orientace v těžkém terénu byla důležitou složkou jejich náročného výcviku. Džungle jim nevadila, ačkoliv jí nemilovali o nic víc, než ostatní armády. Často měli ulehčenou úlohu tím, že se zmocnili britských map, ve kterých byly zakresleny nejen obranné pozice, ale i letiště a různé jiné vojenské objekty. Japonští vojáci se dokázali přizpůsobit malajskému terénu daleko lépe, než Indové, nebo Angličané."
Ve všech historických pramenech je řečeno, že u Japonců hrála nejdůležitější roli ta skutečnost, že byli velice skromní, nenároční a navíc plně důvěřovali, dáno výcvikem, svým velitelům. A jak jsme již na mnoha místech řekli, výchovou byl Japonce připraven bez váhání položit život za císaře Hirohita. Další důležitou vlastností bylo, že když japonský voják získal v boji iniciativu, rozhodl se bojovat třeba i do posledního muže, aby svou iniciativu udržel.
Ke konci listopadu 1941 již Britové japonskou invazi do Malajska očekávali a dokonce v té době měli, přes své špiony, dost podrobné informace kde, kdy a jak dojde k vylodění. Záznamy historiografie říkají, že britský generál Percival (zde viz něco více o generálu Percivalovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Percival
zde viz foto

generála sira Arthura Percival, z majetku Wikipedie, foto je volně na několika webech), generál, který dlouho sloužil v Malajsku, jako štábní důstojník, "přesně odhadl, že Japonci napadnou přístavy Singoru, Pattani a Kota Baharu."
V historických podkladech, které uvádím výše a i v Použité podklady jsem nalezl u všech stejně, že když japonský major Nakasone a jeho ostatní japonští důstojníci sbírali informace o stavu britských sil v Malajsku, tak i řada britských důstojníků, také převlečených za civilisty, dělala totéž. Ano, i zde britští "obchodní cestující" získávali informace o činnosti Japonců, o jejich plánech a o jejich cílech. Z takto získaných informací i Britové přece jenom ke konci listopadu mnohé věděli.
Operace Matador.
"Britové očekávali japonský útok na Malajsko na podzim 1941, nejpozději do 10. prosince. Hlavní štáb britských sil na Dálném východě, v Singapuru, vypracoval v létě 1941 plán Matador, podle něhož měly jednotky indické 11. divize zaútočit na pláže u Singory a Pattani a pokud by se nepodařilo zatlačit útočníky zpět do moře, měly tyto jednotky obsadit důležité křižovatky na silnicích, vedoucích do Malajska, a zpomalit japonský postup. První skupina, skládající se ze dvou rot indické pěchoty protitankové baterie a roty ženistů pod velením majora Andrewse se shromáždila u Changlunu. Po obdržení rozkazu měla tato jednotka nastoupit podél silnice Changlun-Singora s cílem dosáhnout vyloďovacího prostoru.
Druhá skupina, jejíž krycí označení bylo Krohcol, měla za úkol vyrazit do Siamu, zablokovat silnici z Pattani do městečka Kroh a vydržet do příchodu posil. Malajské městečko Kroh bylo důležitou křižovatkou , která chránila obrannou linii u Jitry proti obklíčení z východu. Obě skupiny měly vyrazit okamžitě po obdržení rozkazu a zbytek indické 11. divize soustředěný u Jitry je měl následovat."
Britský plán Matador, nebo také Operace Matador, velice správně předpokládal, že japonské jednotky se pokusí proniknout nejprve do severního Malajska a poté budou postupovat po hlavních silnících na jih přes Kuala Lumpur dál až na Singapur. Jak historické prameny uvádějí, jednalo se zde o jeden z velice řídkých případů logického a správného odhadu strategických záměrů nepřítele. Dalšími svými slovy však historické prameny uvádějí, že plán Matador byl odsouzen od samého počátku k zániku. To proto, že konzervativní Britové měli překročit hranice Siamu (pozdějšího Thajska) a tím porušit siamskou neutralitu. Což byl problém. V této době si totiž Britové nemohli rozházet siamskou vládu z prostého důvodu, který oni po staletí uznávali a v těchto krajinách i dodržovali - "v nouzi je každý přítel dobrý". O tom, jestli může být plán Operace Matador proveden, a jestli se britská armáda má vyhnout konfrontaci se siamskými jednotkami, měl nakonec rozhodnout maršál letectva Brooke-Popham.
"Ačkoliv původně měl plán svůj smysl, přece jen svědčil o závažném podceňování japonské armády. Každá z obou (indických jednotek, z jejich 11. divize) jednotek, připravených k provedení plánu, měla sílu necelého praporu a s odstupem času je jasné, že tyto jednotky nemohly obstát proti masovému útoku (celkem tří) japonských divizí.
Nakonec Brooke-Popham šalamounsky rozhodl, že rozkaz k provedení plánu Matador musí přijít z Londýna. Jinými slovy to znamenalo, že teoreticky byli Britové připraveni zaútočit, ale prakticky to zatím nepřicházelo v úvahu."
Mapa
japonských útoků do Malajsie a Singapuru v prosinci 1941, mapa je volně přístupná na několika webech.
V minulém článku jsme hovořili o přípravě Japonců na útok do Malajsie a do Singapuru. ale ještě jsme vše nedokončili. Pokračovat tedy budeme tím, že organizační přípravu útoku na Malajsko dostal původně na starost generálporučík Iida (zde viz něco více o generálu Iidovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sh%C5%8Djir%C5%8D_Iida
zde viz foto, jehož autorem je Wikipedie,

na kterém je generál Shorijo Iida.
Jednalo se o velice schopného štábního důstojníka, který, jak říkají popisy historiků do celé práce na útoku vložil své srdce a i duši. Přitom prý tajně doufal, že to bude on, kdo bude jmenován velitelem útoku na Malajsko, velitelem japonské 25. armády.
Iida se prý celé dva měsíce potil nad mapami Malajska a Singapuru, ale z Tokia mu stále nikdo z generálního štábu neřekl rozhodnutí, kdo bude tím hlavním velitelem malajského tažení. O Iidovi se hovořilo jen v superlativech, nadřízení i podřízení říkali, že tento generál je jedním z mála štábních důstojníků, kteří jsou schopni pracovat bez jakýchkoliv sobeckých úmyslů, nebo politických ambicí, a i když se v té době netěšil takové úctě, jakou měl generál Jamašita, většina těch, kteří Iidu znali říkali, že by se mu vyrovnal.
Ze tří historických pramenů - Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 43 až 83., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 44 až 61, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231 až 251, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady, dále cituji:
"Nakonec byl velitelem útoku na Malajsko jmenován právě Jamašita a jeho náčelníkem štábu se stal plukovník Suzuki, talentovaný důstojník, který absolvoval vojenskou akademii s vyznamenáním a pro svou bodrou a skromnou povahu byl velmi oblíben mezi prostými vojáky. Generál Iida byl převelen do Barmy, aby se postavil do čela japonské 15. armády.
Když Jamašita (zde viz foto

generála Tomioto Jamašity, foto je volně přístupné na několika webech.) převzal velení, jednotky 25. armády nacvičovaly obojživelné operace v opuštěné oblasti ostrova Sea blízko Hirošimy. Brzy se přesunuly na ostrov Hainan v Jihočínském moři, kde dokončovaly výcvik a později byly uvedeny do stavu pohotovosti. Invazní armáda (pro útok do Malajska a na Singapur) se skládala z (japonské) 5., 18. a císařské gardové divize, 56. divize tvořila zálohu.
Ve druhém listopadovém týdnu letěl generál Jamašita nejdříve na Tchaj-wan, kde konferoval s velením 82. skupiny a odtud do Saigonu, kde se sešel s polním maršálem hrabětem Teraučim, hlavním velitelem v jihovýchodní Asii. Prvních několik hodin se konala jedna porada za druhou - s Teraučiho štábem, s námořnictvem, které bude krýt vylodění a také s princem Takedou, členem císařské rodiny, který bude podávat zprávy o průběhu akcí přímo císaři.
Po týdnu stráveném v Saigonu Jamašita odletěl na ostrov Hainan, kde provedl inspekci invazních jednotek. Každým dnem byl očekáván rozkaz k zahájení invaze. Jamašitův hlavní stan se nacházel na dopravní lodi Ryujo Maru. Časně ráno 4. prosince opustila japonská invazní flotila přístav Samah na Hainanu. Na stožárech vlály válečné vlajky a vojáci, shromáždění na palubách, zpívali staré bojové písně. Jamašita se nervózně procházel po své kabině. Všechno teď záleželo na tom, jak dopadne vyjednávání s Američany. Čekání bylo nesnesitelné a Jamašita si uvědomoval, že se celá situace může změnit přes noc."
Z Tokia na Jamašitovo velitelství pak přišla zpráva až dne 30. listopadu 1941. V této důležité a dlouho očekávané zprávě se říkalo, že: "Den X - 8. prosinec 1941 (japonského času). Proveďte plán XYZ." Z historiografie jasně vyplývá, že v čase byla jasně patrná koordinace s útokem na Pearl Harbor a Filipíny. Lodě s výsadky pak vypluly před půlnocí 6. prosince kolem konvoje a namířily na severozápad. Na severozápad proto, že Japonci chtěli tímto manévrem oklamat Brity, když jim směrem, kterým konvoj plul, ukazovali, že vlastně plují do Bangkoku. Bylo ráno 7. prosince 1941, když japonská letadla, která hlídala konvoj a pod jejich ochranou se celý konvoj obrátil na jihozápad a plul již směrem skutečného vylodění, tedy k přístavům Singora a Pattani. V poledne 7. prosince se k Jamašitovi dostalo hlášení, že byl sestřelen britský průzkumný letoun... Historická literatura zde říká, že britskému průzkumnému letounu se sice podařilo odeslat zprávu o japonském konvoji na velitelství v Singapuru, ale zároveň se na jiném místě historiografie dozvíme, že se zpráva doslova ztratila, nebyla vůbec vyhodnocena pro rozkaz zaútočte na konvoj. Ale ono ani nebylo čím zaútočit na konvoj.
A nyní pojďme na britskou stranu, která ze všech možných stran dostala informace, že Japonci chtějí zaútočit, ale nesprávně je vyhodnocovala. Přesto však měla prakticky již dva měsíce, nebo i víc, připraven plán na obranu proti Japoncům.
"Operace Matador", britské přípravy na japonský útok.
Nyní pojďme do Singapuru, v listopadu 1941, kde byl v té době na Vrchním velitelství britských sil na Dálném východě, ve velice svízelné situaci velitel všech těchto sil maršál letectva Brooke-Popham (zde viz něco více o leteckém maršálovi Brooke Pophamovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Brooke-Popham
Měl spory s civilní administrativou, kterou reprezentoval Duff-Cooper, který nechtěl se svým sdružením poskytnout armádě, námořnictvu a nikomu nějaké pozemky, které by byly nutné k přípravě obrany, k vytvoření bunkrů a zákopů. To vše přesto, že válka byla na spadnutí. Mimo jiné měl však také problém, který byl stejný, jako měli Japonci. Na japonském příkladu bude vykreslen i problém Britů. Totiž, ještě než Japonci vypluli směrem k Malajsii, tak krátce předtím než invazní jednotky opustily přístav Samah na ostrově Hainan, zjistil generál Jamašita, že japonská armáda nemá podrobné mapy ("Speciálky") Malajska a Singapuru (představte si, že to je stejný problém, který měl právě i britský maršál letectva Brooke-Popham na svém velitelství pro Dálný východ). A nyní dále k Japoncům a mapám. Z výše použitých historických podkladů, cituji:
"Po ruce byly jen mapy ze starých školních atlasů a cestovních příruček, na kterých, pochopitelně, nebyly zaznamenány žádné vojensky důležité objekty a orientační body. Jamašita tedy musel spoléhat na informace získané výzvědnou skupinou a nebýt ručně načrtnutých map a plánů, které vyrobili tito 'turisté' a 'obchodní cestující', mohlo se japonské vylodění stát nebezpečným krokem do neznáma.
faktem zůstává, že ani jedna z válčících stran v Malajsku neměla dobré mapy. Britské mapy byly většinou kresleny ve velkém měřítku a pocházely z dob 1. světové války. Současné údaje pochopitelně chyběly, a britští důstojníci, kteří se beztak nikdy nesžili s malajskou džunglí a jejím podnebím, měli značné potíže s orientací v neznámém terénu.
Japonci na tom byli podstatně lépe, protože jejich důstojníci si zvykli na nevyhovující mapy a uměli improvizovat. Orientace v těžkém terénu byla důležitou složkou jejich náročného výcviku. Džungle jim nevadila, ačkoliv jí nemilovali o nic víc, než ostatní armády. Často měli ulehčenou úlohu tím, že se zmocnili britských map, ve kterých byly zakresleny nejen obranné pozice, ale i letiště a různé jiné vojenské objekty. Japonští vojáci se dokázali přizpůsobit malajskému terénu daleko lépe, než Indové, nebo Angličané."
Ve všech historických pramenech je řečeno, že u Japonců hrála nejdůležitější roli ta skutečnost, že byli velice skromní, nenároční a navíc plně důvěřovali, dáno výcvikem, svým velitelům. A jak jsme již na mnoha místech řekli, výchovou byl Japonce připraven bez váhání položit život za císaře Hirohita. Další důležitou vlastností bylo, že když japonský voják získal v boji iniciativu, rozhodl se bojovat třeba i do posledního muže, aby svou iniciativu udržel.
Ke konci listopadu 1941 již Britové japonskou invazi do Malajska očekávali a dokonce v té době měli, přes své špiony, dost podrobné informace kde, kdy a jak dojde k vylodění. Záznamy historiografie říkají, že britský generál Percival (zde viz něco více o generálu Percivalovi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Percival
zde viz foto

generála sira Arthura Percival, z majetku Wikipedie, foto je volně na několika webech), generál, který dlouho sloužil v Malajsku, jako štábní důstojník, "přesně odhadl, že Japonci napadnou přístavy Singoru, Pattani a Kota Baharu."
V historických podkladech, které uvádím výše a i v Použité podklady jsem nalezl u všech stejně, že když japonský major Nakasone a jeho ostatní japonští důstojníci sbírali informace o stavu britských sil v Malajsku, tak i řada britských důstojníků, také převlečených za civilisty, dělala totéž. Ano, i zde britští "obchodní cestující" získávali informace o činnosti Japonců, o jejich plánech a o jejich cílech. Z takto získaných informací i Britové přece jenom ke konci listopadu mnohé věděli.
Operace Matador.
"Britové očekávali japonský útok na Malajsko na podzim 1941, nejpozději do 10. prosince. Hlavní štáb britských sil na Dálném východě, v Singapuru, vypracoval v létě 1941 plán Matador, podle něhož měly jednotky indické 11. divize zaútočit na pláže u Singory a Pattani a pokud by se nepodařilo zatlačit útočníky zpět do moře, měly tyto jednotky obsadit důležité křižovatky na silnicích, vedoucích do Malajska, a zpomalit japonský postup. První skupina, skládající se ze dvou rot indické pěchoty protitankové baterie a roty ženistů pod velením majora Andrewse se shromáždila u Changlunu. Po obdržení rozkazu měla tato jednotka nastoupit podél silnice Changlun-Singora s cílem dosáhnout vyloďovacího prostoru.
Druhá skupina, jejíž krycí označení bylo Krohcol, měla za úkol vyrazit do Siamu, zablokovat silnici z Pattani do městečka Kroh a vydržet do příchodu posil. Malajské městečko Kroh bylo důležitou křižovatkou , která chránila obrannou linii u Jitry proti obklíčení z východu. Obě skupiny měly vyrazit okamžitě po obdržení rozkazu a zbytek indické 11. divize soustředěný u Jitry je měl následovat."
Britský plán Matador, nebo také Operace Matador, velice správně předpokládal, že japonské jednotky se pokusí proniknout nejprve do severního Malajska a poté budou postupovat po hlavních silnících na jih přes Kuala Lumpur dál až na Singapur. Jak historické prameny uvádějí, jednalo se zde o jeden z velice řídkých případů logického a správného odhadu strategických záměrů nepřítele. Dalšími svými slovy však historické prameny uvádějí, že plán Matador byl odsouzen od samého počátku k zániku. To proto, že konzervativní Britové měli překročit hranice Siamu (pozdějšího Thajska) a tím porušit siamskou neutralitu. Což byl problém. V této době si totiž Britové nemohli rozházet siamskou vládu z prostého důvodu, který oni po staletí uznávali a v těchto krajinách i dodržovali - "v nouzi je každý přítel dobrý". O tom, jestli může být plán Operace Matador proveden, a jestli se britská armáda má vyhnout konfrontaci se siamskými jednotkami, měl nakonec rozhodnout maršál letectva Brooke-Popham.
"Ačkoliv původně měl plán svůj smysl, přece jen svědčil o závažném podceňování japonské armády. Každá z obou (indických jednotek, z jejich 11. divize) jednotek, připravených k provedení plánu, měla sílu necelého praporu a s odstupem času je jasné, že tyto jednotky nemohly obstát proti masovému útoku (celkem tří) japonských divizí.
Nakonec Brooke-Popham šalamounsky rozhodl, že rozkaz k provedení plánu Matador musí přijít z Londýna. Jinými slovy to znamenalo, že teoreticky byli Britové připraveni zaútočit, ale prakticky to zatím nepřicházelo v úvahu."