Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 129.
Napsal: 1/4/2019, 05:27
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 129.
Náčrt

japonského postupu Malajskem v prosinci 1941 a počátkem roku 1942. Skica je volně přístupná na několika webech.
V obraně, před rodící se bitvou u Jitry, byly v daném okamžiku některé jednotky indické 11. divize, které velel brigádní generál Murray-Lyon
(zde viz foto, na kterém je

generál David Murray-Lyon, foto je volně přístupné na několika webech). Divize v dané době měla roztroušené jednotky na několika místech severního Malajska, což bylo dáno Operací Matador.
"Hlavním úkolem" indické 11. divize bylo krytí důležitého letiště u Alor Star a několika dalších, záložních a i menších hlavních letišť, která ležela dále na jihu. Kdo četl předchozí články tak ví, že byla i doba, kdy byla Operace Matador (britské zabezpečení siamských hranic v jejich pohraničí z důvodů útoku Japonců do Malajska a případný útok do Siamu, neboli pozdějšího Thajska - má poznámka) odvolána a i jádro indické 11. divize se tak vrátilo do původních pozic u Jitry, tedy do původní obrany, tak jak je zanechali přemisťující se vojáci, když byla vyhlášena pohotovost k Operaci Matador.. Jenomže obranná zařízení nebyla dodělána a v době přesunů tam a zpátky byly silné monzunové deště. A tak se jednotky vracely do míst, kde byly zákopy a improvizované bunkry zaplaveny vodou, klubka ostnatého drátu se válela všude okolo na zemi. Kůly pro ostnatý drát nebyly ani zdaleka zatlučeny, nebo je voda již vymlela. Zaminování žádné a miny se válely okolo, nebo byly ještě na utvořených hromadách a už vůbec nikde žádné stopy po kabelech telefonního spojení. Z důvodů časové tísně - Japonci přicházeli - bylo jasné, že škody, které napáchaly monzunové deště půjdou jen velice těžko napravit a pozice pro obranu vybudovat. Obrana u Jitry se však musela připravit a to hned. Co a jak, o tom hovoří dále již řečené historické prameny - Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 43 až 85., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 72 až 79, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231 až 251, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady, dále tedy cituji:
"Vojáci se okamžitě dali do práce. Promočení, nevyspalí a nedostatečně vyzbrojení muži se snažili vybudovat provizorní obranu. Bláto a bahno jim ztěžovalo práci, ale věděli, že Japonci jsou na postupu, a že každá minuta hraje roli. Brigádní generál Murray-Lyon rozmístil divizi po obou stranách křižovatky Jitra. 15. brigáda zaujala pozice na pravé straně silnice, 6. brigáda na levé a 28. brigáda zůstala v záloze. Přední linie obrany probíhala zhruba tři a půl kilometru před touto křižovatkou. Kopcovitý terén pokrytý džunglí postupně přecházel do otevřených plání a zatopených rýžových polí a pomalu se svažoval k západnímu pobřeží. Šlo o celkem asi 23 kilometrů těžkého terénu, z čehož 6. brigáda kryla asi 3/4. Byla podporována dvěma bateriemi 155. pluku polního dělostřelectva a jednou baterií 2. horského pluku. Obranu proti tankům zajišťoval 80. protitankový pluk, který kryl přístupy k předsunuté pozici před Jitrou, bráněné 1. praporem 14. pandžábského pluku.
Japonský předvoj mezitím postupoval bez vážnějších překážek a 10. prosince 1941 obsadil Changlun. Příští den ráno padl Asun a před obědem byla prolomena další předsunutá pozice, bráněná rotou pandžábských střelců. Japonci ztratili několik tanků, ale jejich pěchota obešla indické jednotky džunglí a pozice prolomila. Zbývající obránci se rozprchli do džungle.
Většinu z nich Japonci pochytali a ti, co se vzdali, byli na místě popraveni. Podle samurajských zásad bušido bylo největší potupou vojáka vzdát se nepříteli.
Průzkumný prapor s Tsujim a Saekim v čele (byla o nich řeč v předchozích článcích - má poznámka) se skládal zhruba z 500 mužů, několika baterií lehkého dělostřelectva a minometů a 30 lehkých tanků. Důležitou součástí praporu byli ženisté, z nichž jedna četa byla vybavena prefabrikovanými mostními díly, dopravovanými na nákladních autech.
Tento rychle postupující obrněný předvoj brzy dostihl zadní voj ustupujících britských jednotek. Tanky ovládly bojiště a Pandžábové se rozutekli dříve, než došlo k boji. Většina z nich tank v životě neviděla. Další pozice, blokující silnici, byla bráněna praporem Gurkhů. Japonci použili obvyklou taktiku. Obešli obranu soustředěnou podél silnice, prošli džunglí a zaútočili z týlu. Došlo k ostrému boji, ve kterém Japonci udrželi iniciativu a organizovaný odpor se brzy změnil v panický útěk. Podobně jako Pandžábové, také řada Gurkhů se vzdala. Zbytek ustupoval v malých skupinkách džunglí a příštího rána se spojil s brigádou."
V době popisovaných útoků Japonců pak došlo v řadách obránců k velké chybě, která prakticky zavinila porážku. Hned po setmění 11. prosince 1941, se stahovaly předsunuté jednotky ze 6. brigády směrem k hlavní obranné linii, doprovázeny tančíky typu Bren (což byly Breny vybavené kulomety, zde viz Bren-carrier,

pod kterým byla popiska Bren-carier Malajsko 1941,42. Foto je volně přístupné na několika webech.), zbývajícími vozidly a několika bateriemi protitankových a horských děl. U Manngoi, což je kus od Jitry na západ, vedla silnice přes most, který byl připravený k demolici před útočícími Japonci. Tamější britský velitel ženistů byl nervózní a ještě nezkušený důstojník, který nechtěl propásnout správný okamžik, kdy má vyhodit most do povětří. Ale právě tohle udělal. Hned když uslyšel hluk nějakých motorů směrem k mostu; myslel si že se blíží Japonci, nic neprověřoval a dal rozkaz k vyhození mostu do povětří. Tak se stalo, že všechna vozidla a i děla zůstala na druhé straně mostu a stala se vítanou kořistí Japonců. Zápisy od Jitry hovoří o tom, že se jen zřídka v dějinách malajského tažení stalo, aby bylo napácháno tolik chyb, "ale hlavně školáckých chyb", najednou ze strany Britů...!
Byla to právě tato ztráta dvou praporů, které byl rozprášeny prakticky dřív, než vůbec došlo k bojům o hlavní obrannou linii u Jitry, která připravila velitele indické 11. divize generála Murraye-Lyona o tak důležité zálohy.
"Japonská kolona postupovala dál na jih a likvidovala stejnou taktikou, tj. obchvatem džunglí, jednu pozici za druhou. Tam, kde Britové zničili mosty, japonská pěchota se přebrodila a pokračovala v boji, zatímco ženisté opravovali most. Vojáci často vytvořili živý most, po kterém byl přenášen potřebný materiál. Mezitím boj pokračoval, po opraveném mostě přejely tanky a dělostřelectvo a podpořily útok pěchoty.
Útok na hlavní linii začal, jako obvykle, za setmění, Saeki vyslal četu Otty prozkoumat stav obrany na britském pravém křídle. Zprávy, které tento průzkum přinesl vyznívaly příznivě. Britské zákopy a kulometná hnízda sice dobře kryla dvojitá řada ostnatého drátu, ale v přední linii byla zjištěna mezera na kterou se dalo úspěšně zaútočit. Podle zvuků, které se ozývaly ze tmy, Otta usoudil, že nepřátelské jednotky stále ještě pokračují v budování obrany a nejsou dosud v bojové pohotovosti. Podle jeho mínění by nečekaný noční útok mohl mít úspěch. Saeki souhlasil a rozkaz k tomu vydal o dvě hodiny dříve než bylo naplánováno. Japonskou pěchotu uvítala dobře organizovaná kulometná a dělostřelecká palba a útok musel být přerušen. Plukovník Saeki zasadil do boje dvě záložní roty, ale i další zteč neskončila úspěchem. Japonci se zakopali a krčili se v bahnitých, mělkých, narychlo vybraných jamách. Byli unaveni a otřeseni prvním nečekaným nezdarem. Spojení mezi jednotkami a jejich vzájemná spolupráce začaly váznout. Saeki ztratil nervy a chtěl dát rozkaz k provedení masového sebevražedného útoku, ale Tsuji (zde viz foto

plukovníka Tsuji, foto je volně přístupné na několika webech.) mu to rozmluvil a doporučil svolat poradu velitelů rot. Saeki souhlasil. Na poradě padlo rozhodnutí pokusit se o poslední, rozhodující útok.
Za podpory minometů a dělostřelectva Japonci nakonec konečně prolomili britské pozice, ale vzápětí museli odrazit několik protiútoků, z nichž posední byl proveden za podpory tančíků typu Bren. Gurkhové a liecersterský pluk bojovali velice statečně a japonský útok i pokusy o obchvat byly zachyceny a zastaveny. Britské ztráty přitom byly těžké.
Generál Percival (zde viz foto

, na kterém je generál Arthur Percival, foto je volně přístupné na několika webech) vydal 10. prosince 1941 patetický rozkaz všem jednotkám v Malajsku držet pozice a neustupovat. Situace na frontě však byla velice nepříznivá a Britové ustupovali na všech (čtyřech) směrech.
V takových okamžicích ani velké vlastenecké fráze nejsou schopny zvednout bojovou morálku a vrátit jednotkám ztracenou bojeschopnost. Neustálé zmatky, protichůdné rozkazy a neustálý tlak Japonců způsobily, že britští vojáci ztratili důvěru ve velení a jejich obranyschopnost byla vážně otřesena."
Již vzpomínaný patetický rozkaz generála Percivala se k jednotkám u Jitry dostal až 12. prosince 1941 a na válečné události v Malajsku již neměl vůbec žádný vliv.
V době, kdy se Japonci pokoušeli definitivně prolomit obranu, velitel indické 11. divize generál Murray-Lyon žádal velitele sboru o povolení, aby mohl se svou divizí ustoupit do Gurunu, který ležel asi 45 km na jih od Jitry. Ve své žádosti tvrdil, že jeho divize nemůže riskovat obklíčení. Ihned se musí přeskupit a zaujmout novou obranu. Generál Heath, tehdy velitel britského III. sboru, se ve stejné době radil v Singapuru s generálem Percivalem, který Murray-Lyonovu žádost o ústup kategoricky zamítl. Tvrdil totiž, že jakýkoliv ústup by měl určitě špatný vliv nejen na morálku divize, ale i tím na civilní obyvatelstvo. Percivala dál, jako velitele hodnotí nahoře uvedené historické podklady následovně, cituji:
"Percival nevynikal rozhodností a nevelel s autoritou armádního velitele. Snadno podléhal (v názoru) Heathovi a velitel 8. australské armády Gordon Bennet (zde viz foto

generála Gordona Benneta, foto je volně na několika webech) se nechal slyšet, že Heath se vždycky snaží prosadit svou vůli. Když na poradě štábu III. sboru Bennet prohlásil, že jediná možnost, jak odvrátit porážku u Jitry, je zaútočit, Heath se mu vysmál a zdůraznil, že Australané zatím ještě pořád stojí v záloze.
Kromě zmíněné nerozhodnosti Percival neprokázal u Jitry ani špetku taktické vynalézavosti. Přesto, že už 12. prosince mu muselo být jasné, že indická 11. divize jde od porážky k porážce, že je dezorganizovaná a všeobecný ústup je jen otázkou času. Po bitvě se vynořily nepříjemné otázky: Proč Percival předem nepřipravil na silnici do Singapuru silnou obrannou pozici, a proč nepoužil armádu, sapéry (ženisty) a zásoby a domorodce k opevňovacím pracím? Proč nezajistil sklady a zásoby, aby se tato linie mohla dostatečně dlouho bránit? Proč nevybudoval v džungli základny a střediska odporu, ze kterých mohla být napadena křídla japonské kolony? Proč neuznával a podceňoval partyzánský boj v zemi, jejíž terén byl pro tento způsob boje ideální?
Plukovník Spencer Chapman, který se později proslavil svým bojem v týlu Japonců, několikrát předložil návrh na organizování partyzánských jednotek, ale vrchní velitelství nemělo zájem.
V poledne 12. prosince 1941 se objevil na bojišti velitel 9. japonské pěší brigády generálmajor Kawamura a nařídil 41. pluku zaútočit na východní straně silnice, zatímco 40. pluk měl zaútočit na opačné straně. Operace měla být zahájena za setmění."
Náčrt

japonského postupu Malajskem v prosinci 1941 a počátkem roku 1942. Skica je volně přístupná na několika webech.
V obraně, před rodící se bitvou u Jitry, byly v daném okamžiku některé jednotky indické 11. divize, které velel brigádní generál Murray-Lyon
(zde viz foto, na kterém je
generál David Murray-Lyon, foto je volně přístupné na několika webech). Divize v dané době měla roztroušené jednotky na několika místech severního Malajska, což bylo dáno Operací Matador.
"Hlavním úkolem" indické 11. divize bylo krytí důležitého letiště u Alor Star a několika dalších, záložních a i menších hlavních letišť, která ležela dále na jihu. Kdo četl předchozí články tak ví, že byla i doba, kdy byla Operace Matador (britské zabezpečení siamských hranic v jejich pohraničí z důvodů útoku Japonců do Malajska a případný útok do Siamu, neboli pozdějšího Thajska - má poznámka) odvolána a i jádro indické 11. divize se tak vrátilo do původních pozic u Jitry, tedy do původní obrany, tak jak je zanechali přemisťující se vojáci, když byla vyhlášena pohotovost k Operaci Matador.. Jenomže obranná zařízení nebyla dodělána a v době přesunů tam a zpátky byly silné monzunové deště. A tak se jednotky vracely do míst, kde byly zákopy a improvizované bunkry zaplaveny vodou, klubka ostnatého drátu se válela všude okolo na zemi. Kůly pro ostnatý drát nebyly ani zdaleka zatlučeny, nebo je voda již vymlela. Zaminování žádné a miny se válely okolo, nebo byly ještě na utvořených hromadách a už vůbec nikde žádné stopy po kabelech telefonního spojení. Z důvodů časové tísně - Japonci přicházeli - bylo jasné, že škody, které napáchaly monzunové deště půjdou jen velice těžko napravit a pozice pro obranu vybudovat. Obrana u Jitry se však musela připravit a to hned. Co a jak, o tom hovoří dále již řečené historické prameny - Válka v Pacifiku. Japonsko triumfuje, Edwin P. Hoyt, str. 43 až 85., Pád nedobytné pevnosti Singapur, Peter H. Gryner, str, 72 až 79, ale i Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 231 až 251, ale stejně a podobně hovoří i ostatní historické prameny uvedené v Použité podklady, dále tedy cituji:
"Vojáci se okamžitě dali do práce. Promočení, nevyspalí a nedostatečně vyzbrojení muži se snažili vybudovat provizorní obranu. Bláto a bahno jim ztěžovalo práci, ale věděli, že Japonci jsou na postupu, a že každá minuta hraje roli. Brigádní generál Murray-Lyon rozmístil divizi po obou stranách křižovatky Jitra. 15. brigáda zaujala pozice na pravé straně silnice, 6. brigáda na levé a 28. brigáda zůstala v záloze. Přední linie obrany probíhala zhruba tři a půl kilometru před touto křižovatkou. Kopcovitý terén pokrytý džunglí postupně přecházel do otevřených plání a zatopených rýžových polí a pomalu se svažoval k západnímu pobřeží. Šlo o celkem asi 23 kilometrů těžkého terénu, z čehož 6. brigáda kryla asi 3/4. Byla podporována dvěma bateriemi 155. pluku polního dělostřelectva a jednou baterií 2. horského pluku. Obranu proti tankům zajišťoval 80. protitankový pluk, který kryl přístupy k předsunuté pozici před Jitrou, bráněné 1. praporem 14. pandžábského pluku.
Japonský předvoj mezitím postupoval bez vážnějších překážek a 10. prosince 1941 obsadil Changlun. Příští den ráno padl Asun a před obědem byla prolomena další předsunutá pozice, bráněná rotou pandžábských střelců. Japonci ztratili několik tanků, ale jejich pěchota obešla indické jednotky džunglí a pozice prolomila. Zbývající obránci se rozprchli do džungle.
Většinu z nich Japonci pochytali a ti, co se vzdali, byli na místě popraveni. Podle samurajských zásad bušido bylo největší potupou vojáka vzdát se nepříteli.
Průzkumný prapor s Tsujim a Saekim v čele (byla o nich řeč v předchozích článcích - má poznámka) se skládal zhruba z 500 mužů, několika baterií lehkého dělostřelectva a minometů a 30 lehkých tanků. Důležitou součástí praporu byli ženisté, z nichž jedna četa byla vybavena prefabrikovanými mostními díly, dopravovanými na nákladních autech.
Tento rychle postupující obrněný předvoj brzy dostihl zadní voj ustupujících britských jednotek. Tanky ovládly bojiště a Pandžábové se rozutekli dříve, než došlo k boji. Většina z nich tank v životě neviděla. Další pozice, blokující silnici, byla bráněna praporem Gurkhů. Japonci použili obvyklou taktiku. Obešli obranu soustředěnou podél silnice, prošli džunglí a zaútočili z týlu. Došlo k ostrému boji, ve kterém Japonci udrželi iniciativu a organizovaný odpor se brzy změnil v panický útěk. Podobně jako Pandžábové, také řada Gurkhů se vzdala. Zbytek ustupoval v malých skupinkách džunglí a příštího rána se spojil s brigádou."
V době popisovaných útoků Japonců pak došlo v řadách obránců k velké chybě, která prakticky zavinila porážku. Hned po setmění 11. prosince 1941, se stahovaly předsunuté jednotky ze 6. brigády směrem k hlavní obranné linii, doprovázeny tančíky typu Bren (což byly Breny vybavené kulomety, zde viz Bren-carrier,
pod kterým byla popiska Bren-carier Malajsko 1941,42. Foto je volně přístupné na několika webech.), zbývajícími vozidly a několika bateriemi protitankových a horských děl. U Manngoi, což je kus od Jitry na západ, vedla silnice přes most, který byl připravený k demolici před útočícími Japonci. Tamější britský velitel ženistů byl nervózní a ještě nezkušený důstojník, který nechtěl propásnout správný okamžik, kdy má vyhodit most do povětří. Ale právě tohle udělal. Hned když uslyšel hluk nějakých motorů směrem k mostu; myslel si že se blíží Japonci, nic neprověřoval a dal rozkaz k vyhození mostu do povětří. Tak se stalo, že všechna vozidla a i děla zůstala na druhé straně mostu a stala se vítanou kořistí Japonců. Zápisy od Jitry hovoří o tom, že se jen zřídka v dějinách malajského tažení stalo, aby bylo napácháno tolik chyb, "ale hlavně školáckých chyb", najednou ze strany Britů...!
Byla to právě tato ztráta dvou praporů, které byl rozprášeny prakticky dřív, než vůbec došlo k bojům o hlavní obrannou linii u Jitry, která připravila velitele indické 11. divize generála Murraye-Lyona o tak důležité zálohy.
"Japonská kolona postupovala dál na jih a likvidovala stejnou taktikou, tj. obchvatem džunglí, jednu pozici za druhou. Tam, kde Britové zničili mosty, japonská pěchota se přebrodila a pokračovala v boji, zatímco ženisté opravovali most. Vojáci často vytvořili živý most, po kterém byl přenášen potřebný materiál. Mezitím boj pokračoval, po opraveném mostě přejely tanky a dělostřelectvo a podpořily útok pěchoty.
Útok na hlavní linii začal, jako obvykle, za setmění, Saeki vyslal četu Otty prozkoumat stav obrany na britském pravém křídle. Zprávy, které tento průzkum přinesl vyznívaly příznivě. Britské zákopy a kulometná hnízda sice dobře kryla dvojitá řada ostnatého drátu, ale v přední linii byla zjištěna mezera na kterou se dalo úspěšně zaútočit. Podle zvuků, které se ozývaly ze tmy, Otta usoudil, že nepřátelské jednotky stále ještě pokračují v budování obrany a nejsou dosud v bojové pohotovosti. Podle jeho mínění by nečekaný noční útok mohl mít úspěch. Saeki souhlasil a rozkaz k tomu vydal o dvě hodiny dříve než bylo naplánováno. Japonskou pěchotu uvítala dobře organizovaná kulometná a dělostřelecká palba a útok musel být přerušen. Plukovník Saeki zasadil do boje dvě záložní roty, ale i další zteč neskončila úspěchem. Japonci se zakopali a krčili se v bahnitých, mělkých, narychlo vybraných jamách. Byli unaveni a otřeseni prvním nečekaným nezdarem. Spojení mezi jednotkami a jejich vzájemná spolupráce začaly váznout. Saeki ztratil nervy a chtěl dát rozkaz k provedení masového sebevražedného útoku, ale Tsuji (zde viz foto
plukovníka Tsuji, foto je volně přístupné na několika webech.) mu to rozmluvil a doporučil svolat poradu velitelů rot. Saeki souhlasil. Na poradě padlo rozhodnutí pokusit se o poslední, rozhodující útok.
Za podpory minometů a dělostřelectva Japonci nakonec konečně prolomili britské pozice, ale vzápětí museli odrazit několik protiútoků, z nichž posední byl proveden za podpory tančíků typu Bren. Gurkhové a liecersterský pluk bojovali velice statečně a japonský útok i pokusy o obchvat byly zachyceny a zastaveny. Britské ztráty přitom byly těžké.
Generál Percival (zde viz foto

, na kterém je generál Arthur Percival, foto je volně přístupné na několika webech) vydal 10. prosince 1941 patetický rozkaz všem jednotkám v Malajsku držet pozice a neustupovat. Situace na frontě však byla velice nepříznivá a Britové ustupovali na všech (čtyřech) směrech.
V takových okamžicích ani velké vlastenecké fráze nejsou schopny zvednout bojovou morálku a vrátit jednotkám ztracenou bojeschopnost. Neustálé zmatky, protichůdné rozkazy a neustálý tlak Japonců způsobily, že britští vojáci ztratili důvěru ve velení a jejich obranyschopnost byla vážně otřesena."
Již vzpomínaný patetický rozkaz generála Percivala se k jednotkám u Jitry dostal až 12. prosince 1941 a na válečné události v Malajsku již neměl vůbec žádný vliv.
V době, kdy se Japonci pokoušeli definitivně prolomit obranu, velitel indické 11. divize generál Murray-Lyon žádal velitele sboru o povolení, aby mohl se svou divizí ustoupit do Gurunu, který ležel asi 45 km na jih od Jitry. Ve své žádosti tvrdil, že jeho divize nemůže riskovat obklíčení. Ihned se musí přeskupit a zaujmout novou obranu. Generál Heath, tehdy velitel britského III. sboru, se ve stejné době radil v Singapuru s generálem Percivalem, který Murray-Lyonovu žádost o ústup kategoricky zamítl. Tvrdil totiž, že jakýkoliv ústup by měl určitě špatný vliv nejen na morálku divize, ale i tím na civilní obyvatelstvo. Percivala dál, jako velitele hodnotí nahoře uvedené historické podklady následovně, cituji:
"Percival nevynikal rozhodností a nevelel s autoritou armádního velitele. Snadno podléhal (v názoru) Heathovi a velitel 8. australské armády Gordon Bennet (zde viz foto
generála Gordona Benneta, foto je volně na několika webech) se nechal slyšet, že Heath se vždycky snaží prosadit svou vůli. Když na poradě štábu III. sboru Bennet prohlásil, že jediná možnost, jak odvrátit porážku u Jitry, je zaútočit, Heath se mu vysmál a zdůraznil, že Australané zatím ještě pořád stojí v záloze.
Kromě zmíněné nerozhodnosti Percival neprokázal u Jitry ani špetku taktické vynalézavosti. Přesto, že už 12. prosince mu muselo být jasné, že indická 11. divize jde od porážky k porážce, že je dezorganizovaná a všeobecný ústup je jen otázkou času. Po bitvě se vynořily nepříjemné otázky: Proč Percival předem nepřipravil na silnici do Singapuru silnou obrannou pozici, a proč nepoužil armádu, sapéry (ženisty) a zásoby a domorodce k opevňovacím pracím? Proč nezajistil sklady a zásoby, aby se tato linie mohla dostatečně dlouho bránit? Proč nevybudoval v džungli základny a střediska odporu, ze kterých mohla být napadena křídla japonské kolony? Proč neuznával a podceňoval partyzánský boj v zemi, jejíž terén byl pro tento způsob boje ideální?
Plukovník Spencer Chapman, který se později proslavil svým bojem v týlu Japonců, několikrát předložil návrh na organizování partyzánských jednotek, ale vrchní velitelství nemělo zájem.
V poledne 12. prosince 1941 se objevil na bojišti velitel 9. japonské pěší brigády generálmajor Kawamura a nařídil 41. pluku zaútočit na východní straně silnice, zatímco 40. pluk měl zaútočit na opačné straně. Operace měla být zahájena za setmění."