Letadlová loď Kuzněcov - Projekt 1143.5 - třída Orel

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Alchymista píše:Vie niekto povedať, čo má byť toto?
Je to v Číne, len pár desiatok kilometrov východne od Šanghaju.
Jak se to jmenuje teď nevím, ale původně to byl ruský Kijev projekt 1143. Číňani ho přestavěli na hodně luxusní plovoucí hotel a zábavní středisko.
V roce 2000 jim byla prodána za pouhých 8,4 mil $.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Alchymista píše:Vie niekto povedať, čo má byť toto?
Je to v Číne, len pár desiatok kilometrov východne od Šanghaju.
Ano, je to zmiňovaná letadlová loď Kiev, přestavěná na obchodní centrum.
Více zde: http://warships.wz.cz/readarticle.php?article_id=24
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Vďaka. Myslel som, že je to niečo podobné, nejaká replika alebo tak... ako výcvikové stredisko alebo simulátor sa mi to zdalo v príliš zastavanej oblasti a domčeky okolo vyzerali na čínske pomery príliš luxusne.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Příspěvek od Julesak »

Chcem sa opýtať, či
a)viete nejaké podrobnosti o poslednej modernizácii Kuznecova - mala skončiť niekedy v polovici tohto roku.
b)vidíte reálne možnosť inštalovať niekedy v budúcnosti na Kuznecova katapulty, tak ako mali byť na Uljanovsku, teda na uhovej letovej palube. Rozmerovo by sa tam podľa mňa mali vojsť - teda pri dľžke do cca 80m.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

a) Ta modernizace opravdu skončila někdy v polovině roku v červenci už se létalo. Hlavně došlo ke generálce pohonu, ale nějaké změny v konstrukci mi známy nejsou. Spíš je údržba ( a ta potřeba byla) a asi modernizace elektroniky, ovšem nic zásadního pokud vím.
b) Myslím si že ne, znamenalo by to zásah do konstrukce a to podle mého názoru zásadní.
ObrázekObrázek
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Příspěvek od Hektor »

Nemáte niekto niečo o projekte Berjev P-42? na obrázku to vyzeralo ako Viking s väčšími motormi.
fabo
Příspěvky: 8
Registrován: 23/10/2008, 23:19

Příspěvek od fabo »

Minuly tyden jsem se dostal k par zajimavym detailum o ruskem namornictvu.Zdroj je asi jeden z nejpovolanejsich,podplukovnik ze stabu ruske flotily.Slouzil napriklad v den,kdy ztratili Kursk.Jednim z jeho ucitelu na akademii byl dustojnik,co prezil v roce 1989 katastrofu ponorky Komsomolec tridy Mike.Ruska flotila prosla v devadesatych letech obrovskou krizi.Nedostatkem jakychkoliv penez na prostou udrzbu,rozebranim zarizeni z lodi vojaky,co nedostali nekolik mesicu zaplaceno a z podobnych duvodu vyradili rusove vetsinu lodi.Myslel jsem,ze v poslednich letech se pomalu opet staveji na nohy.Dusledky predchazejici krize jsou ale mnohem horsi.V soucasne dobe jsou rusove schopni mit na mori maximalne tri velke hladinove lode.Akce ,jako vylet Petra Velikeho k Venezuele nebo lov na somalske piraty,vzdy konci dlouhou opravou v docich.Z jadernych ponorek se strategickymi raketami slouzi na mori jen dva kusy a i ty vzdy uz od pristavu s americkym doprovodem.Proto rusove vyhloubili pod klazdym kotvistem ponorky v pristavu padesat metru hlubokou jamu,kde se v pripade krize ponori pro odpaleni raket.Opravneni pristavat se suchoji maji na Kuznecovovi jen ctyri piloti.Ptal jsem se,co delaji ostatni.Myslel jsem,ze treba litaji pro civilni spolecnosti.Nejsou zadni ostatni.Paty pilot mel havarii a pro vycvik ostatnich nejsou penize.Takze piloti vetsinou jen startuji z lode a pristavaji na pobrezi.Rusove sami dobre vnimaji,ze jejich namornictvo je v krizi a temer neakceschopne.Uspesne dovedou reagovat v mensich lokalnich konfliktech,napr.potopeni skoro cele gruzinske flotily.Ale z globalniho hlediska si mnohem vice ceni svych pozemnich jadernych sil,mobilnich Topolu.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

fabo:

Jak se hloubi jama o rozmeru 200*50*50 metru na morskem dne? To musi byt nakladne jak svin.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

fabo píše:Z jadernych ponorek se strategickymi raketami slouzi na mori jen dva kusy a i ty vzdy uz od pristavu s americkym doprovodem.Proto rusove vyhloubili pod klazdym kotvistem ponorky v pristavu padesat metru hlubokou jamu,kde se v pripade krize ponori pro odpaleni raket.
To mi připadá poněkud neuvěřitelné. To jako že nelze odpálit střelu z ponorky pokud není pod vodou? Já se o ponorky zajímam pouze tehdy pokud se objeví na Vranovské přehradě ale toto vypadá jako nesmysl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Příspěvek od cover72 »

Možná je to spíš pro krytí - aby je něco nesejmulo zeshora či tak... Ale dle mých chabých znalostí o SLBM by možné bylo i to, že to jinak nejde - ony jsou ty střely na odpal z pod hladiny stavěny a možná to fakt z hladiny nejde. Tady asi budou vědět pege či rabo...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jistě, je to možné ale z hlediska bojové pohotovsti by bylo zákonité a dokonce zásadně potřebné aby byl možný odpal i z hladiny:

- porucha a ponorka musí na hladinu, to jako nebude bojovat?

- přesun po hladině z jakéhokoliv důvodu - zase nebojeschopná

- sedí na vodě v přístavu - není rychlejší odpal z hladiny než ponorku složitě zaplavovat, usazovat na dno a teprve pálit?

covere72, to nemá logiku pro vojáka přijatelnou
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 11/6/2009, 20:30, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Předpokládá, že ty střely (při podhladinovém odpalu) zažehnou až nad hladinou a nad ní je vytlačí stlačený vzduch, takovej studenej start a vytlačit střelu zpodhladiny bude určitě méně náročné než jí nějakým plynovým generátorem vystřelit několik desítek metrů do vzduchu, to by tam asi zabíralo zbytečně místo, kterého se na ponorkách nedostává.. Je to jen moje dedukce, nemám to ničem podložený :-)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Může být. Jen mi to připadá naprosto nesmyslné. Navíc když dokáže stlačený vzduch vystřelit střelu ze sila nad hladinu zcela jistě ji vyhodí dost vysoko aby naskočil hnací motor i při suchém odpalu.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

On asi bude problém v tom, že ponorka není stavěná na ožeh tou raketou při startu a od ponorky se dostane v podstate vyplutím na vzduchovém polštáři a k zažehnutí dojde až v bezpečné vzdáleností od nosiče. Možná to tak není, ale tvrzení "určitě to tak není, ikdyž nevím proč" mi nepřijde na místě. Ony i torpédomety se zaplavují/zaplavovali aby torpédo vyšlo. Jistě je to trochu jiný příklad, ale roburácená raketa v útrobách ponorky ve které jsou další raktey hned vedle mi nepřijde úplně ideální nápad.
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Nevim jak americke, ale ruske ponorky odpaluji po oboji. Rusove uz nekolikrate odpalili raketu jako orbitalni nosic a v takovem pripade strileji na hladine.

Jako udelat koryto pro ponorku je dobry napad, 50 metru pod hladinou by nadhladinovy jaderny vybuch nemel ponorku znicit, ale jako vim jaky problem je kopat diry v mokrinach a rekach. Na morskem dne, ktere je tvoreno desitkamy metru tekuteho pisku a jeste k tomu takoveho megabazenu ... To je docela orisek. O vlivu slane vody na kovove casti bagru ani nemluve.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tempik- torpédo je torpédo a jeho použití je jiné. I když princip vystřelení je podobný ale jde hlavně o to, že aby mohlo mazat k cíli má propulzor a ten bez vody nefunguje.

Pokud píšu, že se mi zdá z důvodu bojového použití nesmysl aby nebylo možno odpálit střely z jaderné ponorky nad hladinou netvrdím přece, že by šlo o standartní postup.Myslel jsem na stav naprosté nouze a tam přece jde o to odpálit co se dá než jsem sám zničen. Jinak by raketojaderné ponorné systémy ztratily smysl.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Pánové, míň spekulací a víc informací.
Odpal je samozřejmě možný i nad vodou "u mola" a dříve to byla i jediná možná varianta(odpal při vynoření). Podvodní start je mnohem náročnější a např. komplikace testované Bulavy hodně souviseli právě s podvodním odpalem. RSM-52/54 jsou odzkoušené a spolehlivé pro oba typy odpalu.

Co se týče úkrytu ponorek, stačí se trochu zajímat o mateřskou základnu ponorek projektu 667(Delta) - Jagelnaja guba - Gadžijevo(Murmansk-130).
Tam se dozvíte, že KAŽDÁ z ponorek má vlastní zodolněný úkryt s podobnými vlastnostmi jako mají jaderná sila, tj každé by bylo nutné ničit přímým zásahem. Nač tedy spouštět v přístavu ponorku pod vodu, když by případný jaderný úder na přístav mohl vodu i vyvařit?

Navíc, tato Studenoválečnická retorika je minulostí. Jak už zmínil Redboy v Debatě,dnešní USA ani Rusko nemají v ůmyslu riskovat jadernou válku a vrátit se díky ní do pravěku.
Tomu že lze zlikvidovat všech protivníkovi jaderné zbraně může uvěřit jen naivní snílek hltající jistou "panikářskou propagandu nejmenovaného státu".
Pokud Rusové někde prohlubují přístaviště, může to mít i souvislost s plánem výstaby dalších, mnohem těžších LL. Což je ostatně i primární téma tohoto vlákna.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Příspěvek od cernakus »

Peugecko, mysli!

Zodolneny kryt ekvivalentni silu icbm pro obrovske ponorky? Jedna se o klasicke bunkry, o jejichz odolnosti na blizky jaderny vybuch mam silne pochybnosti. V pripade krize by ponorky supali na more at by jejich stav byl jakykoliv. Tam jsou v nejvetsim bezpeci.

Mimochodem, na odpareni sloupce 50 metru vody, to by chtelo nejmin tsara. 1 Mtuna odpalena presne na hladine uvari nejvyse 5 milionu kubiku vody. Ovsem realne podstatne mene, protoze bude ohrivat i tu paru. A to odpovida pri polomeru vybuchu 500 metru cca 7 metrum sloupce vodniho. To spis rozdil tlaku by dal ponorce pokourit a rozpucil by ji.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Takže jsem rád, že jsem byl v obraze - ty možné podmořské práce asi opravdu nemají s možností odpalu nic společného.

Jinak poměrně ucelé informace o ruských LL se objevilo v posledních dvou číslech ATM. Mám poměrně dost výhrad k některým pracem co se v tomto časopise objevují ale tento se zdá poměrně vydařený.

Dobrý den generále, mohl bys mi to osvětlit?

Tomu že lze zlikvidovat všech protivníkovi jaderné zbraně může uvěřit jen naivní snílek hltající jistou "panikářskou propagandu nejmenovaného státu".

Nějak se nedokážu zorientovat, který že by to měl být stát.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Pátrač:
Ty si to nepochopil? Tak si přečti cernakusovo příspěvek.
"Rusové chudinky neví co dělají a nestaví kryty pro ponorky ve skále jako ostatní, ale v blátě" - jinak nebrat doslova.
Přitom si to stačí fakt dohledat a je evidentní, že to nejsou žádné boudy z dřevotřísky ale zodolněné protijaderné kryty ve skalním masivu ještě z dob Studené války. Proto jsem taky uvedl ten kodový název Murmansk-130.

A podobné nářky dnes tlumočí někteří "bývalí ruští důstojníci" do vládních ruských plátků a vděční čeští posluchači to pak převádí do BListů jako ukázku ruské slabosti a obavy z napadení ze strany USA.
Přitom Rusové dokončili rekonstrukci většiny svých ponorek p.667(zbývá jediná), prodloužili životnost RSM-52/54 nejméně do r.2015
a dnes začínají svou tradiční vyděračskou hru známou již z dob Studené války. Když neuděláte co chcem(třeba evropská PRO), nebudem dál jaderně odzbrojovat, protože se bojíme že nám...... něco.
A např. USA už MX zrušili(těžké BR) a Rusové protože se "bojí",tak SS-18 prodlužují životnost. Názorná ukázka, kam vede hra "na strach" před imperialisty z USA. I poměr jaderných zbraní je zajímavý -zřejmě proto rusové stále operují jen poměrem strategických hlavic a nikoliv VŠECH jaderných hlavic. Zaspali v kvalitě tak to pomocí různých výmluv zkoušejí udržet v kvantitě.


Ale to sem fakt nepatří - ty LL jsou plánované až někdy na rok 2015 a snad tepve začali stavět dok pro lodě do 100.000tun.
Jenže krize je teď zahnala do podobné situace jako v polovině 90.let, takže bůh ví jak to bude.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“