Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 154.
Napsal: 17/6/2019, 05:18
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 154.
Mapa se všemi letišti

na ostrově Singapur, je zakreslen i obvod města Singapur /viz City/, mapa je volně přístupná na několika webech.
V době, kdy probíhal, v Č 153 na konci popisovaný, souboj stíhačů s Japonci, byly ještě vyslány další dva letouny ze 488. perutě. Letouny měly provést průzkum nad městem a tam také nad jejich letišti, v Kuala Lumpur, které se jako hlavní město Malajsie, v stávající době, nacházelo asi 100 mil v Japonci obsazeném území (zde viz mapu

, na které je Malajsie nejen s letišti a městy, ale i s daty, kdy Japonci které místo od 8. prosince 1941, do 25. ledna 1942 obsadili, foto je volně přístupné na několika webech.).
Piloti Flt. Lt. MacKenzie a Sgt. Meharry měli v tu chvíli výhodu letu v mracích, takže nepozorováni dosáhli Rawangu, což je asi 15 mil severně od Kuala Lumpuru. Tam se pak otočili k jihu a v 5 000 stopách nad městem pak prolétli, aby pokračovali dále nad letiště v okolí města. Ještě než se vzpamatovala japonská PVO města a okolí Kuala Lumpur, než její protiletadloví dělostřelci začali střílet, provedly letouny dva okruhy nad letišti a potom zamířily ke kopcům, která jsou západně od města. Ani jeden z letounů nebyl při průzkumném letu zasažen a oba piloti se bezpečně vrátili na svá letiště. Ve svém hlášení pak uvedli, že se v oblasti Kuala Lumpur, na japonských letištích, nachází, "velké množství japonských stíhaček". Hlášení bylo okamžitě předáno leteckému velitelství, které ihned přikázalo provést útok. Ještě této noci bylo do útoku na letiště v oblasti Kuala Lumpur, posláno devět Vildebeestů (zde viz foto

, na kterém je Vickers_Vincent_ Vildebeest, foto je volně přístupné na několika webech.)., které však byly schopny jen lehce poškodit jeden transportní letoun.
Od anglo-japonské trojice historiků se na str. 323. a 324. dále o dni 19. ledna 1942 dozvídáme, cituji:
"Pod ochranou tmy přiletěl z Jávy do Singapuru generál Wavell. Znepokojený vrchní velitel se chtěl sám přesvědčit o těžkých obranných bojích v jižním Malajsku. Nedostatečná obrana Singapuru byla také důvodem jeho návštěvy; Wavell ustavičně opakoval ministerskému předsedovi své pochybnosti o udržitelnosti Singapuru. Churchill reagoval jednoznačně:
'Nyní, když jste se stal velitelem více národnostních jednotek ABDA, nemohu vám již poslat žádné instrukce.
Byl jsem velice zarmoucen vašimi telegramy, ale chci, aby bylo naprosto jasné, že očekávám, že bude bráněna každá píď země. Každý kousek materiálu nebo obranných zařízení musí být před padnutím do nepřátelských rukou zničen a nemůže být ani řeči o kapitulaci, dokud nedojde ke zdržovacím bojům mezi ruinami Singapuru.'"
Celý tento rozhovor i s odpověďmi obou stran bude formulován a později i blíže popsán z dalšího historického zdroje, zde však cituji okamžitou odpověď Wavella premiéru Jejich Veličenstev, Winstonu Churchillovi od anglo-japonské trojice historiků ze str. 324., tedy Wavell odpověděl, cituji:
"Nyní jsou připraveny plány obrany severní části ostrova (Singapuru). Počet vojska, které by dokázalo úspěšně držet ostrov, musí být stejně velký, nebo snad i větší než počet vojska bránící Johore (Johore je jižní provincie Malajsie, ze které byl po mostě přístup na ostrov Singapur). Vydal jsem Percivalovi rozkaz vybojovat bitvu na Johoru, ale ve snaze prodloužit odpor na ostrově až do krajnosti by byla bitva na Johoru ztracena. Musím vás upozornit, že pochybuji, že by bylo možné po ztrátě Johoru déle ostrov držet. Pevnostní děla jsou umístěna pro použití proti lodím a velká část munice je určena k tomuto účelu. Většina děl může střílet pouze na moře. Část posádky již byla přemístěna do Johoru a mnoho zbývajících jednotek je jen pochybné úrovně. Je mi velice líto, že vám představuji tak skličující obraz, ale nechci vás nepravdivě informovat o možnostech ostrovní pevnosti. Singapurská obrana byla vybudována proti útoku z moře. Stále doufám, že Johor můžeme udržet do příjezdu příštího konvoje."
Již mnohokrát bylo řečen a ještě bude řečeno, že i když Wavell ujišťoval i premiéra Churchilla, že obranu Singapuru vybuduje tak, aby byla i podél celého pobřeží ostrova - nestalo se tak! Při zkoumání všech historických podkladů je historiky, zde i těmito třemi anglo-japonskými historiky řečeno, že problém nevybudování severní obrany ostrova Singapur, narážel na mnoho překážek. A to od nechuti místní správy uvolnit pozemky, přes problémem práce kuliů, kteří nechtěli pracovat a utíkali z důvodu bombardování. Dokonce nešlo se s nimi dohodnout ani o úklidu odpadků, úklid letišť a přípravy startů, v této souvislosti i jejich mzdy za tuto práci.
Od anglo-japonské trojice historiků se na str. 324. dozvídáme i, cituji:
"Problém ze začátku probíral singapurský válečný kabinet, představitelé RAF a námořnictva požadovali brannou povinnost. Kabinet však žádost odmítl kvůli dalším 'nebezpečným penězům', které by mohly být příčinou vedoucí k inflaci." Od těchto jednání uplynulo celkem 15 dní, než byly podrobnosti odsouhlaseny a až teprve potom byl Londýn požádán, aby uvolnil peníze pro místní pevné služné."
Jenomže to už byl poslední den měsíce ledna 1942, kdy bylo konečně povolení uděleno. Kdo si později srovná data a ví, že se 15. února 1942 Percival vzdal i s celým Singapurem, pochopí, že na vše bylo pozdě. Zároveň se mnozí dozví odpověď na otázku, co všechno věděl o obraně Singapuru a Malajsie Winston Churchill, který se stal předsedou vlády Jejich Veličenstev Velké Británie 10. května 1940. On sám, ve svých dílech přiznával, že neměl všechny informace a my se zde za chvíli dozvíme, že ve svých pamětech prostě nelhal. Ani v lednu 1942 nevěděl od svých podřízených a poradců jaký je skutečný stav obrany Malajsie a Singapuru. Čtěme proto dál a on vše znovu řekne, napíše...
Ještě 19. ledna večer odletěl generál Wavell zpět do Bundungu a odtud poslal Churchillovi a Spojeným náčelníkům štábu v USA hlášení. Hlášení pro Winstona Churchilla znělo, cituji ze str. 324.:
"Znepokujuje mě, že zřejmě máte milné představy o obraně singapurského ostrova. Sám jsem si donedávna neuvědomoval, že místní obrana je orientována pouze proti útoku z moře. Hledisko obsažené v telegramu náčelníků štábu bylo uváženo a bude provedeno vše, co bude možné. Doufám, že bude do Singapuru přesunuta indická brigáda a zbytek 18. divize. Po utrpěných ztrátách by mohly být tyto jednotky ekvivalentem tří divizí, které by bránily ostrov v případě, že bychom je zasadili do boje. Posily budou pravděpodobně použity pro obranu Jávy a Sumatry, které jsou jen slabě bráněny. Proto musíme své plány sjednotit s Holanďany."
Náčelníkům štábu pak generál Wavell odeslal hlášení tohoto znění, cituji ze str. 324. a 325 od anglo-japonské trojice historiků:
"Situace v Malajsku se velmi zhoršila. Celá 45. indická pěší brigáda a dva australské prapory jsou zřejmě u Bakri (východně od města Mauru) odříznuty a patrně nemohou ustoupit. 53. brigáda v Payongu dvacet mil východně od Bakri je také vystavena těžkým útokům.
Tato situace na jihu bude vyžadovat ústup armády z oblasti Segamat-Labis a snad i všeobecný ústup směrem k Johor Baharu, nebo dokonce i na ostrov.
Obrana ostrova byla zajištěna omezenými prostředky, které jsou k dispozici.
Její úspěch bude záležet na počtech a postojích ustupujících jednotek z Johoru a schopnosti letectva udržovat na ostrově bojeschopné stíhačky. Jestliže se všechno toto podaří, doufám, že prodlužování obrany bude možné."
Tady se právě dozvíme, z Churchillovy odpovědi, že vlastně byl nejen špatně informován o bojišti v Malajsii a Singapuru, ale i dokonce, že sám připouštěl, že se měl o ní možná zajímat dříve, při tom množství informací, které musel od května 1940, přes "Bitvu o Anglii" a další boje v Severní Africe, další boje na mořích a oceánech, "překousat", když vždy se měl rozhodnout jen správně. O nepřipravenosti Malajsie a Singapuru na obranu, jak sám řekl - "měl pocit bolestného překvapení", a když se dověděl o nepřipravenosti i Singapuru, pak ještě dodal v lednu 1941, cituji ze str. 325.:
"Měl jsem o tom vědět. Měli to vědět moji poradci. A měli mi to říct, a já jsem se měl na všechno ptát. O tuto záležitost jsem se nezajímal proto, že mi to nepřišlo na mysl, že by Singapur potřeboval k obraně víc pozemních jednotek, než bitevních lodí."
Poté sám ministerský předseda Jejich Veličenstev poslal náčelníkům štábu "důrazné memorandum", které obsahuje tyto naléhavé body, cituji ze str. 325:
"Okamžitě vypracovat plán s využitím optimálních možností, dokud ještě nezačala bitva o Johore. Tento plán by zahrnoval:
a) Pokusit se využít pevnostních děl na severní frontě palbou sníženou náloží granátů. V případě, že tyto granáty budou spotřebovány, použít určité množství vysoce explozivních granátů.
b) Místa, kde by mohlo dojít k výsadkům a ke shromažďování vojsk, zaminovat a vybudovat na nich překážky.
c) Instalovat drátěné překážky a pokládat nášlapné pasti v mangrových bažinách a na dalších místech.
d) Vybudovat polní postavení a opěrné body pro křížovou palbu dělostřelectva a kulometů.
e) Shromáždit a vzít pod kontrolu každý možný člun objevený v johorské úžině nebo kdekoliv v její blízkosti.
f) Rozmístěné baterie na obou koncích úžiny musí být pečlivě zamaskovány i se světlomety, aby mohly zničit jakýkoli nepřátelský člun, který by chtěl vniknout do úžiny.
g) Zformování jádra tří nebo čtyř skupin, které budou k dispozici jako záloha pro protiútok v případě, že bojující jednotky budou nuceny opustit Johore.
h) Celá domorodá populace bude zaměstnána při výstavbě obranných zařízení. Bude použito co nejpřísnějšího nátlaku v místech, kde se bude pracovat lopatou.
i) Bezpodmínečně musí být vybudována nejen obrana Singapuru, ale bojovat musí i celý ostrov, dokud nebudou jednotlivé opěrné body odděleně zničeny.
j) Samotný Singapur musí být přeměněn v pevnost a musí být bráněn do posledního dechu. O kapitulaci nemůže být řeči."
Mapa se všemi letišti

na ostrově Singapur, je zakreslen i obvod města Singapur /viz City/, mapa je volně přístupná na několika webech.
V době, kdy probíhal, v Č 153 na konci popisovaný, souboj stíhačů s Japonci, byly ještě vyslány další dva letouny ze 488. perutě. Letouny měly provést průzkum nad městem a tam také nad jejich letišti, v Kuala Lumpur, které se jako hlavní město Malajsie, v stávající době, nacházelo asi 100 mil v Japonci obsazeném území (zde viz mapu

, na které je Malajsie nejen s letišti a městy, ale i s daty, kdy Japonci které místo od 8. prosince 1941, do 25. ledna 1942 obsadili, foto je volně přístupné na několika webech.).
Piloti Flt. Lt. MacKenzie a Sgt. Meharry měli v tu chvíli výhodu letu v mracích, takže nepozorováni dosáhli Rawangu, což je asi 15 mil severně od Kuala Lumpuru. Tam se pak otočili k jihu a v 5 000 stopách nad městem pak prolétli, aby pokračovali dále nad letiště v okolí města. Ještě než se vzpamatovala japonská PVO města a okolí Kuala Lumpur, než její protiletadloví dělostřelci začali střílet, provedly letouny dva okruhy nad letišti a potom zamířily ke kopcům, která jsou západně od města. Ani jeden z letounů nebyl při průzkumném letu zasažen a oba piloti se bezpečně vrátili na svá letiště. Ve svém hlášení pak uvedli, že se v oblasti Kuala Lumpur, na japonských letištích, nachází, "velké množství japonských stíhaček". Hlášení bylo okamžitě předáno leteckému velitelství, které ihned přikázalo provést útok. Ještě této noci bylo do útoku na letiště v oblasti Kuala Lumpur, posláno devět Vildebeestů (zde viz foto

, na kterém je Vickers_Vincent_ Vildebeest, foto je volně přístupné na několika webech.)., které však byly schopny jen lehce poškodit jeden transportní letoun.
Od anglo-japonské trojice historiků se na str. 323. a 324. dále o dni 19. ledna 1942 dozvídáme, cituji:
"Pod ochranou tmy přiletěl z Jávy do Singapuru generál Wavell. Znepokojený vrchní velitel se chtěl sám přesvědčit o těžkých obranných bojích v jižním Malajsku. Nedostatečná obrana Singapuru byla také důvodem jeho návštěvy; Wavell ustavičně opakoval ministerskému předsedovi své pochybnosti o udržitelnosti Singapuru. Churchill reagoval jednoznačně:
'Nyní, když jste se stal velitelem více národnostních jednotek ABDA, nemohu vám již poslat žádné instrukce.
Byl jsem velice zarmoucen vašimi telegramy, ale chci, aby bylo naprosto jasné, že očekávám, že bude bráněna každá píď země. Každý kousek materiálu nebo obranných zařízení musí být před padnutím do nepřátelských rukou zničen a nemůže být ani řeči o kapitulaci, dokud nedojde ke zdržovacím bojům mezi ruinami Singapuru.'"
Celý tento rozhovor i s odpověďmi obou stran bude formulován a později i blíže popsán z dalšího historického zdroje, zde však cituji okamžitou odpověď Wavella premiéru Jejich Veličenstev, Winstonu Churchillovi od anglo-japonské trojice historiků ze str. 324., tedy Wavell odpověděl, cituji:
"Nyní jsou připraveny plány obrany severní části ostrova (Singapuru). Počet vojska, které by dokázalo úspěšně držet ostrov, musí být stejně velký, nebo snad i větší než počet vojska bránící Johore (Johore je jižní provincie Malajsie, ze které byl po mostě přístup na ostrov Singapur). Vydal jsem Percivalovi rozkaz vybojovat bitvu na Johoru, ale ve snaze prodloužit odpor na ostrově až do krajnosti by byla bitva na Johoru ztracena. Musím vás upozornit, že pochybuji, že by bylo možné po ztrátě Johoru déle ostrov držet. Pevnostní děla jsou umístěna pro použití proti lodím a velká část munice je určena k tomuto účelu. Většina děl může střílet pouze na moře. Část posádky již byla přemístěna do Johoru a mnoho zbývajících jednotek je jen pochybné úrovně. Je mi velice líto, že vám představuji tak skličující obraz, ale nechci vás nepravdivě informovat o možnostech ostrovní pevnosti. Singapurská obrana byla vybudována proti útoku z moře. Stále doufám, že Johor můžeme udržet do příjezdu příštího konvoje."
Již mnohokrát bylo řečen a ještě bude řečeno, že i když Wavell ujišťoval i premiéra Churchilla, že obranu Singapuru vybuduje tak, aby byla i podél celého pobřeží ostrova - nestalo se tak! Při zkoumání všech historických podkladů je historiky, zde i těmito třemi anglo-japonskými historiky řečeno, že problém nevybudování severní obrany ostrova Singapur, narážel na mnoho překážek. A to od nechuti místní správy uvolnit pozemky, přes problémem práce kuliů, kteří nechtěli pracovat a utíkali z důvodu bombardování. Dokonce nešlo se s nimi dohodnout ani o úklidu odpadků, úklid letišť a přípravy startů, v této souvislosti i jejich mzdy za tuto práci.
Od anglo-japonské trojice historiků se na str. 324. dozvídáme i, cituji:
"Problém ze začátku probíral singapurský válečný kabinet, představitelé RAF a námořnictva požadovali brannou povinnost. Kabinet však žádost odmítl kvůli dalším 'nebezpečným penězům', které by mohly být příčinou vedoucí k inflaci." Od těchto jednání uplynulo celkem 15 dní, než byly podrobnosti odsouhlaseny a až teprve potom byl Londýn požádán, aby uvolnil peníze pro místní pevné služné."
Jenomže to už byl poslední den měsíce ledna 1942, kdy bylo konečně povolení uděleno. Kdo si později srovná data a ví, že se 15. února 1942 Percival vzdal i s celým Singapurem, pochopí, že na vše bylo pozdě. Zároveň se mnozí dozví odpověď na otázku, co všechno věděl o obraně Singapuru a Malajsie Winston Churchill, který se stal předsedou vlády Jejich Veličenstev Velké Británie 10. května 1940. On sám, ve svých dílech přiznával, že neměl všechny informace a my se zde za chvíli dozvíme, že ve svých pamětech prostě nelhal. Ani v lednu 1942 nevěděl od svých podřízených a poradců jaký je skutečný stav obrany Malajsie a Singapuru. Čtěme proto dál a on vše znovu řekne, napíše...
Ještě 19. ledna večer odletěl generál Wavell zpět do Bundungu a odtud poslal Churchillovi a Spojeným náčelníkům štábu v USA hlášení. Hlášení pro Winstona Churchilla znělo, cituji ze str. 324.:
"Znepokujuje mě, že zřejmě máte milné představy o obraně singapurského ostrova. Sám jsem si donedávna neuvědomoval, že místní obrana je orientována pouze proti útoku z moře. Hledisko obsažené v telegramu náčelníků štábu bylo uváženo a bude provedeno vše, co bude možné. Doufám, že bude do Singapuru přesunuta indická brigáda a zbytek 18. divize. Po utrpěných ztrátách by mohly být tyto jednotky ekvivalentem tří divizí, které by bránily ostrov v případě, že bychom je zasadili do boje. Posily budou pravděpodobně použity pro obranu Jávy a Sumatry, které jsou jen slabě bráněny. Proto musíme své plány sjednotit s Holanďany."
Náčelníkům štábu pak generál Wavell odeslal hlášení tohoto znění, cituji ze str. 324. a 325 od anglo-japonské trojice historiků:
"Situace v Malajsku se velmi zhoršila. Celá 45. indická pěší brigáda a dva australské prapory jsou zřejmě u Bakri (východně od města Mauru) odříznuty a patrně nemohou ustoupit. 53. brigáda v Payongu dvacet mil východně od Bakri je také vystavena těžkým útokům.
Tato situace na jihu bude vyžadovat ústup armády z oblasti Segamat-Labis a snad i všeobecný ústup směrem k Johor Baharu, nebo dokonce i na ostrov.
Obrana ostrova byla zajištěna omezenými prostředky, které jsou k dispozici.
Její úspěch bude záležet na počtech a postojích ustupujících jednotek z Johoru a schopnosti letectva udržovat na ostrově bojeschopné stíhačky. Jestliže se všechno toto podaří, doufám, že prodlužování obrany bude možné."
Tady se právě dozvíme, z Churchillovy odpovědi, že vlastně byl nejen špatně informován o bojišti v Malajsii a Singapuru, ale i dokonce, že sám připouštěl, že se měl o ní možná zajímat dříve, při tom množství informací, které musel od května 1940, přes "Bitvu o Anglii" a další boje v Severní Africe, další boje na mořích a oceánech, "překousat", když vždy se měl rozhodnout jen správně. O nepřipravenosti Malajsie a Singapuru na obranu, jak sám řekl - "měl pocit bolestného překvapení", a když se dověděl o nepřipravenosti i Singapuru, pak ještě dodal v lednu 1941, cituji ze str. 325.:
"Měl jsem o tom vědět. Měli to vědět moji poradci. A měli mi to říct, a já jsem se měl na všechno ptát. O tuto záležitost jsem se nezajímal proto, že mi to nepřišlo na mysl, že by Singapur potřeboval k obraně víc pozemních jednotek, než bitevních lodí."
Poté sám ministerský předseda Jejich Veličenstev poslal náčelníkům štábu "důrazné memorandum", které obsahuje tyto naléhavé body, cituji ze str. 325:
"Okamžitě vypracovat plán s využitím optimálních možností, dokud ještě nezačala bitva o Johore. Tento plán by zahrnoval:
a) Pokusit se využít pevnostních děl na severní frontě palbou sníženou náloží granátů. V případě, že tyto granáty budou spotřebovány, použít určité množství vysoce explozivních granátů.
b) Místa, kde by mohlo dojít k výsadkům a ke shromažďování vojsk, zaminovat a vybudovat na nich překážky.
c) Instalovat drátěné překážky a pokládat nášlapné pasti v mangrových bažinách a na dalších místech.
d) Vybudovat polní postavení a opěrné body pro křížovou palbu dělostřelectva a kulometů.
e) Shromáždit a vzít pod kontrolu každý možný člun objevený v johorské úžině nebo kdekoliv v její blízkosti.
f) Rozmístěné baterie na obou koncích úžiny musí být pečlivě zamaskovány i se světlomety, aby mohly zničit jakýkoli nepřátelský člun, který by chtěl vniknout do úžiny.
g) Zformování jádra tří nebo čtyř skupin, které budou k dispozici jako záloha pro protiútok v případě, že bojující jednotky budou nuceny opustit Johore.
h) Celá domorodá populace bude zaměstnána při výstavbě obranných zařízení. Bude použito co nejpřísnějšího nátlaku v místech, kde se bude pracovat lopatou.
i) Bezpodmínečně musí být vybudována nejen obrana Singapuru, ale bojovat musí i celý ostrov, dokud nebudou jednotlivé opěrné body odděleně zničeny.
j) Samotný Singapur musí být přeměněn v pevnost a musí být bráněn do posledního dechu. O kapitulaci nemůže být řeči."