Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Rase »

Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl byla poprvé představena v roce 2006 a svou moderní koncepcí vzbudila nadšení především domácího publika. Německá společnost Heckler & Koch v ní spatřila kopii své pušky G36 a začátkem následujícího roku podala na výrobce žalobu. Ta ale nebyla úspěšná, jelikož se prokázalo, že puška FX-05 používá všechny volné patenty a mimo jiné i volnou inspiraci ze systémů G36 či AK. Přesněji závěr z G36, píst z AK a hybridně užívaný pružinový systém proti zpětnému rázu. Přes tyto podobnosti má FX-05 mnoho dalších originálních technologických prvků. Nutno zmínit, že H&K zareagovalo poněkud podrážděně i z důvodu, že mexická armáda měla původně pořídit 30 000 kusů pušek G36 (s technologickým zázemím a novou továrnou) za cenu 63 mil euro (1,8 mld Kč). Mexická vláda ale nakonec rozhodla pořídit levnější řešení. Tedy byl nákup zastaven a byl spuštěn projekt FX-05. Vedením projektu byl pověřen brigádní generál Jose Antonio Landeros a generál Juan Alfredo Oropeza Garnica. V roce 2006 bylo zavedeno prvních 44 000 kusů, leč soudní tahanice znemožnily další výrobu. Mexická armáda tento čas využila pro vývoj druhé generace pušky, a tak bylo v roce 2014 přijato 111 000 kusů druhé generace a v roce 2018 pak finálních 121 000 kusů. Výroba probíhala u Dirección General de Industria Militar del Ejército. Hmotnost útočné pušky činí 3,89 kg a existuje v ráži 5,56x45 mm a 6,8x43 mm SPC. Existuje celkem 5 variant této zbraně, nicméně jen 3 (puška, karabina a krátká karabina) jsou zavedené v Mexické armádě. Další dvě existující a nezavedené varianty jsou ostrostřelecká puška a lehký kulomet. Zavádění pušky do Mexické armády se provádělo na místní poměry velmi rychle, byť trvalo více než deset let. Zajímavostí je, že se vyrábí pro potřeby armády hned ve třech barvách. Polymerové tělo tak může být černé, zelené nebo pískové.

Zdroj:
https://www.valka.cz/MEX-FX-05-t140523
https://www.armyweb.cz/clanek/aztecky-o ... -xiuhcoatl
http://zbrane.specwar.info/utocne-pusky ... xiuhcoatl/

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Krojc
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 14/10/2013, 21:23

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Krojc »

Rase píše: ....nezavedené varianty jsou ostrostřelecká puška a lehký kulomet.
Prosím o vyjasnění pojmu ostrostřelecká puška. Nemá jít (čirou náhodou) o pušku pro odstřelovače?
jean
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od jean »

Esli se nepletu, jako dycky, tak ostrostrelec je člen družstva, neposobí samostatne a strieľa na menšie vzdialenosti ako odstrelovač. Čo som videl, tak zvyčajne používajú pušky s trochu dlhšou hlavňou na báze klasických útočných pušiek.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Zemakt »

Jedná se o pušky dnes označované jako DMR, v AČR plní tuto funkci SVD. Nutno říci, že již notně přesluhují a jejich náhrada je za dveřmi. Teoreticky by je měla nahradit již nějaký čas vyvíjená verze Brenu DMR.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Lidičky, řekněte mi, co všichni blázní s těmi vzduchovkovými rážemi? 5,56 mm to je ráže 0,22, jestli se nepletu... Jakou energii může ten drobek do cíle přinést? Už i pistole ráže 6,35 se označovala jako "dámská"...
Ovšem tahle "mikro" ráže má svoje výhody: neškubne ramínkem střelce, vojáček se tak neudýchá při přesunu... Může dosáhnou vyšší úsťové rychlosti..
Ale tak malá střela bude rychle ztrácet svou rychlost. Její dráha bude ovlivnitelná možná i stéblem, malinkou větvičkou. Skoro bych řekl, že na konci své dráhy může protivník chytat střely do čepice. :wink:
Přesto se teď taková munice hodně rozšiřuje...řekněte mi, prosím, co na těch brocích mají?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11572
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Zemakt »

Pušky DMR jsou v plnotučné ráži 7,62x51 Nato, respektive 7,62x54R. Tudíž žádní hovňouskové. Přičemž s mikroráží to zas tak jednoduché také není. Ale pravdou je, že trend či ideál se zřejmě ustálí na 6,8.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13143
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Rase »

Docela mě zaujalo, že Xiuhcoatl by měl být i v ráži 6,8x43 mm SPC, tak si říkám, zda ji v Mexiku zavedli, nebo pušky reálně slouží jen v ráži 5,56x45 mm. Přeci jen 6,8 je hodně zajímavá ráže a myslím že s ní by tak trochu předběhli dobu - jiné státy "meziráži" teprve zvažují.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od KOLT »

5.56x45 mm je sice 0.223", leč s úúúplně jiným výkonem :wink: Konkrétně cca 200 x 1500 J :-? Takže chytat do čepice možno, pokud je tato z hodně silného kevlaru a chcete mít uraženou ruku :mrgreen:

Ostrostřelecká puška se v AČR nazývá „puška pro přesnou střelbu“, což je z hlediska jazyka a logiky strašlivost nesmírná :D Takže použití starého názvu ostrostřelecká jako grammar nazi docela vítám. V anglické terminologii se jedná o DMR – designated marksman rifle, takže taky hrozný patvar, ale angličtina je v tomhle přizpůsobivější než čeština. Skutečně se jedná o zbraň určenou pro člena družstva, která bývá osazena silnější optikou než ÚP a umožňuje tak působit družstvu na větší vzdálenost. Zpravidla se v NATO používá ráže 7.65x51 mm, leč některé státy používají i 5.56x45, přičemž výkon „nahání“ dlouhou a přesnou hlavní a speciálními střelami (třeba Norové mají jako DMR HK416, zatímco HK417 je určená pro odstřelovače).

Ráže 6.8 SPC je sice zajímavá, ale její zavedení jako standardní ráže NATO bych tedy nepřivítal – AFAIK je uzpůsobená spíše na krátké vzdálenosti, přes 300 m už ztrácí i na 5.56...
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Ale pane Kolte, myslel jsem to jen jako přirovnání, o počáteční energii střely jsem se vůbec nezmínil, ano je možné, že i tak drobná střela nese při opuštění hlavně 1500J...Měl jsem na mysli ten fakt, že lehounký projektil bude svou původně vysokou rychlost velmi prudce na své trajektorii tratit. A tedy tratit HODNĚ z těch původně tak hezkých 1500J... Nu, a na konci dráhy střely (míněno dostřelu) už jeho energie bude s tak hezkým počátkem neporovnatelná, zanedbatelná.
S jakousi básnickou licencí, s literární nadsázkou jsem použil přehnaného příměru "o chytání do čepice". Rozhodně to chytání nikomu nenavrhuji a je mi líto, že jsem se vyjádřil nevhodným způsobem, který Vás, pane Kolte, zmátnul.
mimochodem: co znamená to 200 x ...joulů, to 200, co to je?
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od mrfelix »

Vlastimile, na téma "zda je standardní ráže pušek NATO dostatečná" už tu máme dost vláken. Například zde:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=174&t=3796&start=40
Obrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od KOLT »

Omlouvám se, jestli to vyznělo nějak útočně. Jen tohle je prostě věc, která se se probírá tak často, že mi to přijde dost zbytečné. 200 x 1500 je myšleno 200 (u 0.22 LR) versus 1500 (u 5.56x45).
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Ale pane Kolte, odpusťte staříkovi. Neměl jsem v úmyslu porovnat náboj 0,22 LR s tím zázrakem 0,223 x 45, kterým se krmí ta mexická puška. Měl jsem v hlavě starý dobrý 7,62 x 45... ten měl (třeba pro příklad v pušce vz.52) o 1000J víc než ten drobeček malorážkové ( nebo vzduchovkové) ráže 5,56. Chápu, že střela o váze necelé 4 gramy bude mít možná o něco vyšší úsťovou rychlost, než plnotučná střela o váze 9 gramů. Chtěl jsem jen říci - a uznávám, že zřejmě trochu neobratně- že střela o hmotnosti 3,chlup gramu bude dozajista ztrácet na své rychlosti rychleji než střela dvojnásobně těžší. Tedy, protože rychlost střely je pro energii střely exponecielně důležitější, chtěl jsem poukázat na to, že u konce své vnější balistické části- tedy počátku své dráhy terminální- bude zřejmě lehoučká střela už u konce se svou zásobou energie. A proto ten můj nešťastný příměr o chytání do čepice.
Je mi známo, že se ta malinká ráže v moderní době prosazuje, přes tuto svou kardinální nevýhodu. A právě proto jsem se tázal: "Co všichni na té malinké ráži vidí?"
No, uznávám že mě osobně vadí taky konstrukce této maličké, ale zákeřné munice, způsobující rozpad malorážkové střely v terminální části své dráhy, tak aby způsobila strašná zranění srovnatelná s účinky střel dum-dum.
Asi je to už stářím, ale myslel jsem, že účelem střelby je protivníkova vojáka vyřadit z boje zraněním, nikoliv ho doživotně zmrzažit amputacemi, nebo ho usmrtit...
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od KOLT »

Není co odpouštět :) Co na ní vidí je jednoduché – větší množství nesené munice, snadnější ovládání při střelbě, vysoká přesnost, snazší střelba na pohyblivé objekty a poměrně dobrá průbojnost balistických ochran. Větší množství nesené munice je přitom v moderním boji poměrně zásadní (kolikže tisíc střel je vypáleno na jednoho vyřazeného protivníka?...).

Leč dle posledního vývoje se zdá, že vaše obavy rozhodně nejsou od věci, protože se intenzivně zvažuje přechod na ráži 6.8 mm. Ona ta malorážka přes výše uvedené výhody skutečně trpí vámi popsanými vadami ;)
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od vodouch »

Oni vojevůdci inklinovali k menší ráži pravidelně, protože ... větší množství nesené munice, snadnější ovládání zbraně ... Na konci předminulého století byly Guycotovy řetězové zbraně - karabina, umožňující na jedno přebití odpálit osmdesát (ne, nepřehlédli jste se) ran, a čtyřicetiranná pistole. Ta měla ráži 6,5 mm (ráži karabiny jsem nenašel, ale podle různých indicií byla stejná) a používala náboje typu Rocket Ball (reaguje na to wiki, znalejší znají náboj Waltera Hunta), takže navzdory většímu množství nesené munice atd. se vojevůdci stejně zkroušeně vrátili k ráži větší.
Obrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Mexická útočná puška FX-05 Xiuhcoatl

Příspěvek od KOLT »

Díky, tohle jsem neznal.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“