Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13111
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Rase »

Tak se zdá, že Česká Republika poskytne Ukrajině bitevní vrtulníky Mi-24/35! Přeci jen v blízké době měly být stejně vyřazeny a tak by alespoň mohly odejít se ctí (a třeba i získat nějaké ty válečné vavříny). Modernizace vrtulníku Mi-35 u AČR zahrnuje mimo jiné stabilizovanou plošina s optoelektronickým systémem nočního vidění FLIR, multifunkční displej včetně systému pohyblivé mapy, modernizované komunikační a navigační vybavení, zabudovaný systém identifikace cizí/vlastní letoun (IFF), kamufláž dle standardů AČR a NATO, systém plánování a bojové podpory. Některé tyto komponenty budou muset být vymontovány, ale i tak půjde o docela kvalitní pomoc ukrajinské vrtulníkové flotile. AČR přechází na vrtulníky rodiny Bell H-1, tedy AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Je klidně možné že dostaneme darem, nebo alespoň se slevou další stroje, které jsou stejně v plánu.

https://twitter.com/sputnikato/status/1 ... anmawty4Ow
https://twitter.com/archer83able/status ... ZoVRttwg3Q

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Zemakt »

Mno, doufám, že to nebude hurá akce.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17759
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od skelet »

Ta výbava na naše Mi-35 vůbec nesedí, takže kdo ví co se myslí. Buď modernizované Mi-171 nebo nemodernizované Mi-35.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13111
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Rase »

Jak jsem nakoupil, tak prodávám. Budou to zkrátka nějaké verze Mi-24/35 co používá AČR a hodlá stejně vyřadit.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11561
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Zemakt »

No, Mi 171 snad ne. Amíci zmiňují bitevní, což z našeho pohledu smysl má. AČR chce v dohledné době vyřadit celou flotilu. Narozdíl od Hrochů.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3810
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Scotty87 »

skelet píše: 23/5/2022, 21:37 Ta výbava na naše Mi-35 vůbec nesedí, takže kdo ví co se myslí.
Takhle se oficiálně uvádí výbava našich Mi-35. Ve skutečnosti jsou to jen kosmetické drobnosti.
multifunkční displej včetně systému pohyblivé mapy - Tohle je prstě Garmin přilepený na přístrojové desce.
stabilizovaná plošina s optoelektronickým systémem nočního vidění FLIR - Tohle je podle všeho jen běžný zaměřovací přístroj střelce.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17759
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od skelet »

Zemakt: hroši taky půjdou brzo pryč, do roku 2035 lítat nebudou určitě. Bude zázrak, když tu budou po roce 2030.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Daver »

skelet píše: 23/5/2022, 22:54 Zemakt: hroši taky půjdou brzo pryč, do roku 2035 lítat nebudou určitě. Bude zázrak, když tu budou po roce 2030.
Chtělo by to za ně nějakou náhradu. AČR si jako pet projekt vytvořila výsadový pluk, což je samo o sobě super nesmysl ale budiž a bude to chtít nějaké střední vrtulníky. Huey jsou celkem málo.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3810
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Proč je to super nesmysl?

Jinak osobně věřím že Mi-171 svojí životnost u armády dolétají.Tyhle vrtulníky jsou i na západě tak rozšířené že se dostupnost dílů prostě budou muset vyřešit.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Dzin »

Daver píše: 24/5/2022, 00:22 AČR si jako pet projekt vytvořila výsadový pluk, což je samo o sobě super nesmysl...
Scotty87 píše: 24/5/2022, 07:25 Proč je to super nesmysl?
Taky by mě to zajímalo.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Daver »

Dzin píše: 24/5/2022, 08:47
Daver píše: 24/5/2022, 00:22 AČR si jako pet projekt vytvořila výsadový pluk, což je samo o sobě super nesmysl...
Scotty87 píše: 24/5/2022, 07:25 Proč je to super nesmysl?
Taky by mě to zajímalo.
přijde mi, že se přeskočilo několik kroků. Střední transport velikosti Herkulesu?
Já bych hlavně do rozšiřování výsadkových abilit nešel, dokud bych neměl modernizovanou Mechanizovanou brigádu (jakože nemáme) a dobře vybavené motorizované prapory(jakože IVECA s 50 calama jsou prostě no...). Výsadkový pluk vypadá hezky, že se něco děje, ale....nepřijde mi, že je to to TO co se mělo udělat jako první :)

samozřejmě, můj názor a pravděpodobně se pletu.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3810
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Ono výsadkáři nejsou jen o tom že je někde vysypou letadlem. Primárně je to elitní lehká pěchota zvládající výsadkový, pěší i motorizovaný způsob boje. Do budoucna už žádné motorizované prapory nebudou stejně jako se z 74 stal mechanizovaný tak to čeká i 44.
Za to že se vleče výběr BVP výsadkáři opravdu nemůžou.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Dzin »

Daver píše: 24/5/2022, 09:02 přijde mi, že se přeskočilo několik kroků.
Musíš si to vzít v kontextu celého procesu. Prvotní bylo, že pro NATO deklarujeme určitou nasaditelnost našich jednotek pro jeho potřeby. Jenže zde byla dlouhodobá neochota politiků (a české veřejnosti) poskytnout dostatečné prostředky pro plnění. Proto bylo AČR postaveno před problém, jak plnit svoje závazky s tehdejším stavem financí. Jediné reálné řešení bylo vybudovat výsadkový pluk. Tím se splnilo několik kritérií. Za prvé jeho budování bylo nejlevnější variantou v rámci možností, které armáda měla. Za druhé se tím dokázala rychle navýšit bojová síla naší armády. Za třetí je pluk možno zařadit do jednotek rychlé reakce a tím navýšit plnění závazků v rámci NATO.

Ohledně rozšiřování výsadkových schopností, jde o to, co se pod tím míní. Jak napsal Scotty87 Chrudimáci jsou spíše lehká pěchota než klasičtí parašutisté. Primární nasazení našich výsadkových jednotek jsou aeromobilní operace. Výsadkový pluk je daleko podobnější americké "stojedničce" než "osumdesátdvojce". Seskok padákem je spíše jako určité síto v pro vojáky a navýšení jejich přípravy, než aby to byla hlavní činnost.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4950
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Juraj Tichý »

Zemakt píše: 23/5/2022, 21:29 Mno, doufám, že to nebude hurá akce.
Veď 7 je dlhodobo odstavených a využíva sa len 10.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3810
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Jak napsal jeden nejmenovaná generál.
V armádě mám na starosti hybridní působení. Chrudimáci jsou z pozemáků nejvhodnější pro většinu armádních úkolů na našem území.
Lehká pěchota, skvěle vycvičená, okamžitě nasaditelná, schopná působit samostatně v relativně malých týmech.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Dzin »

A navíc jsou to fajn kluci. Jen před nimi nesmí přijít řeč na berany. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Gargamel
svobodník
svobodník
Příspěvky: 32
Registrován: 27/12/2020, 23:41

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Gargamel »

Dzin píše: 24/5/2022, 13:25 A navíc jsou to fajn kluci. Jen před nimi nesmí přijít řeč na berany. :wink:
To už se snad ani neřeší... :lej:
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od tomas.kotnour »

Scotty87 píše: 24/5/2022, 13:01Jak napsal jeden nejmenovaná generál.
Nejmenovaný generál ale už několikrát zmínil, že občas zkouší, jaké reakce vyvolají jeho příspěvky a několik takových příspěvků mířilo na 43. výsadkový pluk.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3810
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Protože je přesvědčen že by měla být 601 a 43 pod velitelstvím pro speciální operace. Což má pravdu.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11538
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Vrtulníky Venom a Viper u AČR

Příspěvek od Dzin »

Gargamel píše: 24/5/2022, 16:57 To už se snad ani neřeší... :lej:
Neřeší, jen je to taková sranda pro veterány. :wink:
Scotty87 píše: 24/5/2022, 18:44 Protože je přesvědčen že by měla být 601 a 43 pod velitelstvím pro speciální operace. Což má pravdu.
jen se ujistím, myslíš Velitelství pro operace nebo Ředitelství speciálních sil?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“