Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Děla všech ráží, protitankové kanony, houfnice, rakety a ruční zbraně

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Rase »

Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Běloruská společnost BSVT - New Technologie LLCs, představila v květnu 2019 na výstavě Milex-2019 svou přestavbu pušky typu AK, konkrétně VSK-100. U nové zbraně pojmenované VSK-100BP na první pohled zaujme konstrukčním řešením bullpup, kdy je nabíjecí mechanismus se zásobníkem umístěný za spouští. Taková úprava umožňuje zkrátit zbraň, přičemž často zůstane původní délka hlavně, zlepší se manévrovatelnost a zmenší se hmotnost. Společnost BSVT vyvíjí a vyrábí především optické a optoelektronické zaměřovače, pozorovací zařízení a systémy, simulátory, navigační vybavení, samohybné robotické systémy, ruční palné zbraně pro civilní a vojenské použití, tlumiče pro ruční palné zbraně. Cílem společnosti je uspět v oblasti vojenského a civilního rozvoje pomocí vyspělých technologií.

Zdroj:
https://iammilitary-by.livejournal.com/34729.html
https://forum.guns.ru/forummessage/51/507712-10.html
https://belarusfeed.com/belarus-arms-mi ... xpo-milex/
https://www.vpk.gov.by/en/companies/bsv ... s-llc.html

VSK-100BP.png
1lUXuAZbmv8.jpg
y839gd3ksdc91.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 3/9/2023, 19:09, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od kenavf »

Úspora hmotnosti? Ak-47=hmotnosť 4,3kg
U tohoto uvádzajú 4,2kg(s optikou a tlmičom?). Vzhľadom ku generačnému rozdielu a že by to malo byť ľahšie o pažbu, to až taký rozdiel nie je.
Tie BullPupy asi akosi nepresvedčili.
Snáď aspoň tolko nezavadzia vzhľadom k dĺžke 870mm(AK) versus 670mm.
Nevadí ľavákom vyhadzovanie nábojníc?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Martin Hessler »

kenavf píše:Úspora hmotnosti? Ak-47=hmotnosť 4,3kg
U tohoto uvádzajú 4,2kg(s optikou a tlmičom?). Vzhľadom ku generačnému rozdielu a že by to malo byť ľahšie o pažbu, to až taký rozdiel nie je.
Tie BullPupy asi akosi nepresvedčili.
Snáď aspoň tolko nezavadzia vzhľadom k dĺžke 870mm(AK) versus 670mm.
Nevadí ľavákom vyhadzovanie nábojníc?
Původní AK-47 měla pouzdro závěrového mechanismu frézované z odlitku. Takže byla ze všech verzí nejtěžší. Pozdější varianty, počínaje AKM, používaly pouzdro svařované z výlisků.
Není ta uváděná hmotnost spočítaná VČETNĚ veškerého příslušenství, které na AK-47/AKM/AK-74 nešlo upevnit, protože nebylo kam?
Katalogová hmotnost zbraně je leckdy ošidný údaj. Někdy se uvádí hmotnost prázdné zbraně se zásobníkem, někdy bez zásobníku, jindy zase hmotnost s plným zásobníkem. Ocelový zásobník pušek řady AK ráže 7,62x39 váží naplněný hodně přes tří čtvrtě kilogramu...
Vyhazování nábojnic u pušek v konfiguraci bull-pup není problém jen pro leváky, ale prakticky pro všechny. Pokud střílíš zpoza krytu vlevo, což je zvláště při bojích ve městě dost běžné, potřebuješ založit pažbu do levého ramene. Jinak by ses musel vyklonit ven prakticky celým trupem a hlavou. I u obyčejné útočné pušky je v takovém případě výhoz nábojnic nepříjemný, ale u bull-pupu prostě obdržíš hrst žhavé mosazi do obličeje, ať děláš co děláš. Jediný, kdo to dokázal uspokojivě vyřešit, byla zbrojovka FN. U jejich pušky FN 2000 jsou nábojnice vysunovány zvláštním mechanismem skrz trubku pod hlavní a vypadávají dopředu. Ale zase je to konstrukční komplikace a další věc, schopná způsobit závadu.
Kromě toho, při střelbě z pušky bull-pup jsou pohyblivé součásti zpětnorázového mechanismu v bezprostřední blízkosti obličeje (pouzdro závěru je de facto přitisknuté k tváři) a jejich rázy se přenášejí do lebečních kostí. Někteří střelci si stěžují po střelbě na rozostřené vidění nebo na úpornou bolest hlavy.
Bull-pup má prostě své výhody i nevýhody. Výborně se to ovládá a snadno míří, zvlášť při střelbě na pohyblivé cíle nebo rychlém přenášení záměrné. Ale ono je vždycky něco za něco. Mě osobně neučarovaly.

Spíš mě zaráží poměrně vysoká teoretická kadence, 900/min. Zdá se mi to hodně. V podstatě to odpovídá samopalům PPŠ-41, kterým se na západě pro jejich chrlivý zvuk přezdívá "burp gun" (tedy asi "krkavá bouchačka"). Dávalo by to smysl, kdyby puška měla omezovač dávek jako M16A2. Ale coby plný automat může být obtížně ovladatelná a hlavně neúměrně "hladová"...
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
bambitka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 16/2/2016, 18:30

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od bambitka »

Těžko říci, jestli je ta kadence reálná. I ve zbrojním průmyslu se používají (protože na lidi fungují) triky typu: čím vyšší číslo tím lepší, nebo naopak. V každém případě, vzhledem k druhu náboje, váze zbraně a přímé "pažbě", by měla být tato zbraň při střelbě dávkou mnohem lépe ovladatelná než třeba neupravený Samopal vz. 58, který má kadenci podobnou. (Ten má ale pro střelbu dávkou na delší vzdálenosti opravdu špatné "geny". Nízká hmotnost navíc vyvážená na zásobník, vysoká kadence, pažba jako hokejka, žádná úsťová brzda nebo kompenzátor. Ne že by nešel upravit do téměř ideálního stavu, ale to jde pouze individuálně. Např. nainstalování přímé pažby je super, ale většina dnešních vojenských muskulatur potom nebude schopna přes nízko položená mířidla zamířit. )

Pro mne je překvapením použitý náboj. Když se to všechno spojí dohromady, tak jde asi o unikát. Třeba se pro něj u nějakých speciálních jednotek pro speciální případy využití najde. (Budí to dojem extrémní palebné síly na krátké vzdálenosti.)
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Zemakt »

Např. nainstalování přímé pažby je super, ale většina dnešních vojenských muskulatur potom nebude schopna přes nízko položená mířidla zamířit. )
Můj případ. A to nejsem žádný svalovec. Při 180 cm výšky jsem tu palici prostě níž nedal a nedal. Po pár stovkách šla pažba dolů, dal jsem sklopku a bylo vymalováno. Na druhou stranu kolimátor to vyřeší. Oči mám zatím ale dobré, většinou střílím opakovačky, tak si nějakým bazmektem nechci kazit styl.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Martin Hessler »

Nerad bych sklouzl do OT. Ale problém UP-58 (Sa. vz. 58) není ve špatné ráži, konfiguraci, ergonomii nebo konstrukci, nýbrž v tom, že se s ní od roku 1961, kdy přišla do výzbroje, prakticky nic nedělalo. Alespoň ne na oficiální celoarmádní úrovni. Spočítejte si, kolika modifikacemi prošla o několik let mladší AR-15 (M16) !

Při osazení přímé pažby místo původní zešikmené prostě musí mířidla nahoru. Všechny zbraně s in-line pažbou, bull-pupy nevyjímaje, používají buďto optický zaměřovač (zaměřovací dalekohled, kolimátor atd.), nebo mechanická mířidla, ale v obou případech na zvýšené montáži.

Ráže 7,62x39 také není špatná, přestože vám to mnozí "experti" budou donekonečna omílat a opakovat. Náboj 5,56x45 není určitě ideální, má své limity (jedním z nich je právě nestabilní lehká střela o malém průměru a vysokém průřezovém zatížení) a za svou kariéru v NATO také prošel několika zásadními úpravami. Přesto se periodicky vynořují úvahy o potřebě zavedení větší ráže (6 mm a více) s těžším projektilem. Sedm-dvaašedesatka dodnes vypadá tak, jak ji ve 40. letech navrhli. I tak ale funguje, a funguje dobře.

Co se týče vysoké kadence, nemyslím si, že bull-pup puška by byla díky ní nezvladatelná, ačkoli při střelbě dávkou nábojem s osmigramovou střelou diametru .311 bude zpětný ráz poměrně citelný. Jde spíše o spotřebu střeliva. Jedním z nejdůležitějších prvků střeleckého výcviku s automatickou zbraní je kontrolovaná střelba. Lidově řečeno, lehký prst na spoušti, krátké dávky o dvou-třech výstřelech. Ovšem při kadenci 900 r/min. lehce potlačíte spoušť, ozve se "DRRRRRRT" a půl zásobníku je v čudu.
UP-58 má teoretickou kadenci někde kolem 750-800 r/min a už to je dost. Pušky AK v ráži 7,62 měly tuto hodnotu někde kolem 600 r/min., což se jeví jako obstojný kompromis mezi dostatečnou palebnou mohutností a snesitelnou spotřebou střeliva.
Takhle vysoká rychlost střelby by měla opodstatnění právě v případě přítomnosti omezovače dávek. Umožňovala by vystřelit 2 nebo 3 rány dříve, než dojde k podstatnému vychýlení zbraně. Ale o tom se v prospektu nic nepravi, nebo jsem to alespoň nenašel.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od kenavf »

Martin Hessler píše:Nerad bych sklouzl do OT. Ale problém UP-58 (Sa. vz. 58) není ve špatné ráži, konfiguraci, ergonomii nebo konstrukci, nýbrž v tom, že se s ní od roku 1961, kdy přišla do výzbroje, prakticky nic nedělalo. Alespoň ne na oficiální celoarmádní úrovni. Spočítejte si, kolika modifikacemi prošla o několik let mladší AR-15 (M16) !
...
Na Sa-58 by som doplnil snáď akurát tú strelbu tromi ranami. V čom nejako výrazne zaostávala za nejakou M16-kou? Bola výrazne menej presná? Možno by stačilo len doplniť tie lišty Picatinny.( Ale je zase otázne či bol záujem tú zbraň predražiť o optiku alebo granátomet.)(Hmotnosť a dĺžka zhruba tá istá)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Tempik »

Zastaralost ergonomie. Dnes se třeba pušky drží silnou rukou a slabou se natahuje závěr. S 58 je to oser, protože má natahovací páku vpravo. Což by nebyl problém vyřešit.
Výměna zásobníku je u M-16 platformy rychlejší. Nejen samotné "zasunutí" zásobníku, ale opět ergonomie výpusti. To dnes dělá silná ruka. Též by to šlo vyřešit.
Samotný zásobník má blbý tvar pro manipulaci. Jeho velikost a zahnutí ztěžuje jeho nošení (oproti M-16) a třeba se i blbě vytahuje ze sumek díky "výrustku" pro zachycení závěru po vyprázdnění. Musel by se zkonstruovat zcela nový (včetně nové šachty zbraně).
Výpouštění závěru, kde u M-16 to po přebití uděláš hned "tlačítkem", ale u 58 musíš obtáhnout závěr (viz výče). Šlo by vyřešit
Ale hlavně co by vyřešit jen tak nešlo je montáž optiky/kolimátoru do ideální pozice pro střelbu. Ta pozice je přesně v místě, kde je závěr a výhozní okno. Není to tam kam dát (kolimátor ještě jakžtakž ano, ale nic ideálního). To by si řeklo o dost zásadní konstrukční zásah.
Všehovšudy by tedy šlo, aby se 58 udržela pořád použitelná, ale s tím, že se na zbraň nesáhlo 50 let by to teď naráz byla spíš konstrukce zbraně nové. Což se nakonec stalo u Brena a s Brenem II už to dokonce funguje jak má.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Zemakt »

Nikoliv Tempíku, kryt závěru je také již vymyšlen, jako ostatně veškeré tvé připomínky. Více méně je vše otázkou, kolik chceš do kosy napumpovat love. Nicméně pořád tam budeš mít to 58 na konci. Obzvlášť je to vidět, když nyní čteš o rozrůstající se rodině Brenů 2. Několik verzí postavených na stejném základě je zkrátka nepopiratelný progres, tomu ani velmi dobrá a pořád dostatečná konstrukuce konkurovat nemůže.

Edit: kryt závěru, pravda, ideální řešení to není, spíše z nouze ctnost.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
jean
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 244
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od jean »

Mal som tu cest aj s M4 aj s SA58 a vobec sa to porovnavat neda - zatial co M16 rodina je priam vzor ergonomie, tak k SA58 som si jednoducho polohu nenasiel. Ale aj tak by som mal doma radsej kosu, lebo je ocelova. Mko mi furt pripomina hracku, je to duralove :D
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Tempik »

Mám kryt závěru, ale třeba optika se tam nevejde. Ani kolimitor spilu s priblizovakem.
Tu ergonomii mám upravenou a je to výrazně lepší. Ale M-16 to pořád není.
Na druhou stranu po celém dni v blátě a prachu a po vystřílení několika set nábojů 58 bez jediné závady a AR15 odcházela postupně jedna za druhou. A to se stává pokaždé.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Zemakt »

Ano má to své limity. Možná snad boční montáž, ovšem to je fakt již dos archaické řešení.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Martin Hessler »

jean píše:Mal som tu cest aj s M4 aj s SA58 a vobec sa to porovnavat neda - zatial co M16 rodina je priam vzor ergonomie, tak k SA58 som si jednoducho polohu nenasiel. Ale aj tak by som mal doma radsej kosu, lebo je ocelova. Mko mi furt pripomina hracku, je to duralove :D
Mám dost často podobné pocity. Daly by se vystihnout větou, která se skví v rámečku na zdi klubovny na střelnici, kam občas jezdím: "Vážení glockaři, neurazte se, ale střílet z plastikové pistole je jako lízat papírovou p...!"
Na druhou stranu, jsem si vědom toho, že jde o ryzí konzervativismus. Stejně jako když vojáci Wehrmachtu nazývali StG.44 pohrdlivě "Konservenbüchse", protože byla lisovaná z plechu. Byli prostě odchovaní klasickými K.98k, takže vojenská puška v jejich představách byla mnohem delší, nasazoval se na ni pořádný bajonet, kopala jako mezek a vznikala obráběním velkého špalku oceli.
Právě tak M16 nevyvolávala důvěru mužů vycvičených s Garandy a M14-tkami. Malá váha, plastové pažbení a drobné náboje v nich budily dojem hračky pro děti.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od kenavf »

So zažitými stereotypmi sa bojuje ťažko.
Skúsme sa teda opytať opačne ako je obviklé:
Aké má výhody AKčko alebo SA58 proti M4?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
bambitka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 16/2/2016, 18:30

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od bambitka »

Tak kdyby ta puška byla v ráži 5,45x39, tak by ta vysoká kadence asi nebyla tak divná. Proto mne překvapila volba ráže. Třeba ale mají v továrně nějakého rozumného inženýra, kterému se to povedlo nějak uživatelsky přívětivě vyřešit. (Příkladem je u nás (či sousedů) Lučanský, jehož konstrukce eva 3 je co se týče kadence zcela mimo současné standardy.)

Pravdou také je, že 7,62x39 se jako vojenský náboj nevyvíjel (ze zcela objektivních důvod). Tento náboj se vyvíjí několika směry až v několika posledních desetiletích, ale pro lovecké účely, takže jsou výsledky tohoto vývoje pro vojáka nepoužitelné. Pokud tedy nechce skončit před popravčí četou za spáchání válečného zločinu.

((A teď úplný off topic: Nízká váha a vysoká kadence vzhledem k použitému náboji plus nevhodné vyvážení je z uživatelského hlediska Achylova pata všech do výzbroje přijatých československých konstrukcí automatů pro pěchotu od konce druhé světové války do roku 1989. Proč nevím, nedává to smysl. (A to prosím nehovořím o množství pohyblivých hmot uvnitř zbraně. Pro ty československé je to nepodstatný detail. Zásadní "chyby" byly jinde.) Třeba Uk vz 59, lehčí než MINIMI v odpovídající ráži, kadenci má ale vyšší. Nehledě při tom na fakt, že vojáci si budou vždycky stěžovat jak je 59 těžký krám. :lol: A ani nejsou schopní z toho něco rozumně nastřílet. ))

Boční montáž se stále používá, ale člověk se z toho českého ďolíku musí podívat na východ. U některých zbraní to ani nelze bez zásadní konstrukční změny jinak lépe vyřešit. Kdo má ale doma Pi verzi Sa vz 58, že? Všechny je rychle převzaly profesionální jednotky AČR, a teď už jsou ustřílené a dobré většinou tak do šrotu.
bambitka
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 16/2/2016, 18:30

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od bambitka »

kenavf píše:So zažitými stereotypmi sa bojuje ťažko.
Skúsme sa teda opytať opačne ako je obviklé:
Aké má výhody AKčko alebo SA58 proti M4?
Čistě technicky nebo z hlediska střelce? Jaké AK? Máš na mysli AK 47 nebo AK 74? Mezi těmi je zásadní rozdíl. Jediné čím může Sa 58 konkurovat je nízká hmotnost. Oproti 74 a m4 je to i vyšší výkon náboje. Na druhou stranu víc kope. :D.

M4 je přesnější při střelbě krátkou dávkou než Ak74, ale nijak zásadně. Tedy za předpokladu že jsi pravák. (AK 74 má dost extrémní kompenzátor.) Při dlouho trvající střelbě a slabé údržbě to vyhraje AK 74. Přeci jenom je to zbraň pro příslušníky lidové armády. To m4 není. Kdyby jsi zmínil m16, situace by se trochu zkomplikovala.

AK 47 je z těch čtyř nejzastaralejší a ti co to moc dobře ví jsou hlavně rusové.
Uživatelský avatar
Martin Hessler
poručík
poručík
Příspěvky: 715
Registrován: 12/5/2009, 16:49
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Běloruská bullpup puška VSK-100BP

Příspěvek od Martin Hessler »

On je hlavně dost velký rozdíl mezi jednotlivými generacemi pušek AK. Asi jako mezi generacemi pušek AR-15, ale v jiném smyslu. Původní AK-47 měl tělo frézované z odlitku a byl bez kompenzátoru. Vážil nabitý přes 5 kg, asi jako německá StG.44. Byl ve výzbroji cca do roku 1960.

Jeho nástupce, AKM, se objevil v roce 1959. Nejmarkantnější odlišností bylo tělo svařené a snýtované z výlisků, takže byl levnější, technologičtější a vycházel asi o kilogram lehčí. Díky tomu ale při střelbě více kopal a byl celkově neklidnější. Proto dostal na ústí hlavně jednoduchý kompenzátor zdvihu a klopného momentu. Hlava závorníku se, na rozdíl od AK-47, neuzamykala přímo do hlavně, nýbrž do zvláštního pouzdra na jejím zadním konci (snazší výroba, menší spotřeba ušlechtilých ocelí). Vyráběl se do roku 1974, kdy ho nahradil AK-74.

Ten se lišil od svých předchůdců především ráží, místo 7,62x39 používal náboj 5,45x39. Také obdržel mnohem sofistikovanější úsťový nástavec, fungující jako tlumič ohně a úsťová brzda. Zásadně se zlepšila ovladatelnost při střelbě dávkou, snížil zpětný ráz (lehčí střela prostě méně "odstrkává" střelce) a zvýšila přesnost. Další úsporu hmotnosti znamenalo použití plastových zásobníků místo dřívějších ocelových. Télo zbraně bylo už vyráběno univerzálně pro verzi s pevnou pažbou a sklopnou opěrkou - dřívější verze musely být od začátku vyrábény buď jako "pádlo", nebo jako "sklopka", pozdější záměna nebyla možná. Počínaje AK-semdesátčtyřkou už to jde.

Zatím poslední generace v ruské výzbroji je puška AK-12 ráže 5,45x39. Má ve srovnání s AK-74 vylepšenou ergonomii, ovladatelnost, je přesnější, už z výroby osazená RIS lištami a rozhraním s optickým zaměřovačem. Pažba je sklopná a teleskopicky délkově stavitelná. Nosič mušky se přesunul z ústí hlavně na horní konec plynového násadce, pojistku-selektor lze ovládat ukazovákem střílející ruky, aniž by bylo nutné měnit úchop pistolové rukojeti (což byla asi nejvíce kritizovaná slabina starších AK). V široké míře používá hliníkové slitiny a plasty. Kvalitativně je podle mne více než srovnatelná s M4 a nepropadla by ani vedle HK-416.

Z tohoto pohledu je Sa. vz. 58 po celou dobu výroby i služby "jedna generace". Uživatelsky přibližně na úrovni AKM. Vzhledem k odlišnému systému uzamčení s nižším třením a kratším chodem mechanismu má vyšší kadenci, o něco lepší ergonomii ovládacích prvků (především pojistky-selektoru), vyšší přesnost díky oddělenému plynovému pístu a nosiči závorníku (u AKM je píst pevnou částí nosiče) a je vybavena střeleckou pohotovostí. Záměna pevné pažby za sklopnou je záležitost povolení a utažení jednoho šroubu.
AKM je oproti Sa. vz. 58 jednodušší, méně citlivý na znečištění a méně náročný na výrobu.
Neexistují žádné zoufalé situace. Existují pouze zoufalí lidé. /Heinz W. Guderian/
Odpovědět

Zpět na „Pozemní vojsko“