Jakub Hron Metánovský (1840-1921)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13188
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Jakub Hron Metánovský (1840-1921)

Příspěvek od Rase »

84429123_2928216877243059_6607679203460513792_n.png

Jakub Hron Metánovský, aneb skutečný Jára Cimrman

Stejně jako Jára Cimrman se i Jakub Hron Metánovský (1840-1921) pokoušel zapsat do historie prakticky všech oborů lidské činnosti. Zaváděl nová slova do českého jazyka, z nichž žádné se neujalo, postavil model helikoptéry, který nelétal, reformoval módu a sám šel vzorem, což jeho pověst šílence ještě posílilo, elektřinu chtěl přenášet vakuem místo kovem, vypočítal nově vzdálenost Slunce (samozřejmě chybně), vynalezl ponorku, která se měla potápět pomocí napodobeniny rybího měchýře, postavil balón ve tvaru slona, navrhoval upravovat fekálie do tvaru krychle, aby méně páchly.

Jakub Hron se narodil 4. června 1840 v obci Metánov poblíž Kamenice nad Lipou ­ právě po svém rodišti si později dal přízvisko "Metánovský" nebo "z Metánova". Byl nejmladším synem chudého sedláka, ale talent mu nechyběl, takže s pomocí nejrůznějších podpor a chudinských úlev vystudoval nejdříve gymnázium v Jindřichově Hradci a poté získal i univerzitní vzdělání. Studoval fyziku a matematiku na pražské Karlo­Ferdinandově univerzitě, vysokoškolské studium ukončil ve Vídni a roku 1870 získal aprobaci středoškolského profesora matematiky a fyziky pro nižší gymnázia. O tři roky později ji rozšířil na všechna gymnázia a roku 1876 složil státní zkoušku z filosofické propedeutiky. Dlouho zůstával suplentem, řádným učitelem se stal roku 1883 a středoškolským profesorem roku 1886. Většinu svého učitelského působení Hron strávil na gymnáziu v Hradci Králové. Roku 1897 byl předčasně penzionován a mohl se tak plně věnovat svým zálibám. Roku 1889 byl na Světové výstavě v Paříži, která na něj udělala mocný dojem. Navštívil také vídeňskou Světovou výstavu roku 1873 a jako vlastenec pochopitelně nemohl vynechat Zemskou jubilejní výstavu v Praze roku 1891. Na národopisné výstavě o 4 roky později dokonce předváděl některé své vynálezy. Nejúspěšnější byl kalamář, který se nemohl převrhnout (buňát), s nímž zaznamenal i skromný komerční úspěch. Vlastnictvím jednoho buňátu se chlubil dokonce Karel Čapek. Praktické bylo také lazuto ­ pomůcka podobná té, jíž dodnes používají opraváři pro lezení na telegrafní sloupy. Další Hronovy vynálezy však pocházely ze světa, kam mysl běžného smrtelníka nezavítá moc často. Vynalezl a dokonce vyrobil boty blátoměrné, jimiž stanovoval průměrnou hloubku bláta v českých zemích, zařízení umožňující kouřit jeden doutník deset dní; účel některých zůstal neznámý. Sestrojil rovněž postel na kladkách, se kterou se každý večer vytáhl ke stropu, protože objevil, že tam je větší teplo. Velmi se zajímal o letadla a jeho létací stroje by jistě létaly ­kdyby ovšem platily jiné fyzikální zákony. Nejdál se jeho snaha o dobytí vzduchu dostala sestrojením balónu ve tvaru slona, kde posádka neměla být v zavěšeném koši, ale na hřbetě létajícího tlustokožce. Roku 1901 jej opravdu postavil a chtěl v Hradci Králové vypustit, slon se ale roztrhl ještě před startem. Hronovo reformátorské úsilí nevynechalo ani oblékání, což z něj činilo podivína snadno rozeznatelného. Vymyslel například čepici chránící hlavu (muhatku), kromě toho nosíval špičatý klobouk (hronoid) opatřený ventilem zajišťující mozku optimální atmosférický tlak. Podobně si chránil i další části těla. Vymyslel například čepici pro práci v pitevně a zařízení, které pomocí doutníků odstraňovalo mrtvolný pach.
Jakub Hron si naplánoval, že bude žít do sta let, ale ani tenhle výpočet mu nevyšel. Zemřel ve věku 80 let v rodné obci 29. dubna 1921 poté, co se na vycházce nachladil. Svým způsobem to byl dokonale šťastný člověk ­ žil podle svého a neochvějně věřil v to, co dělá. Z posměchu si nic nedělal, nikomu neublížil a zanechal po sobě pověst laskavého člověka. To byl i důvod, proč jej na hřbitov v Častrově doprovázel obrovský dav metánovských. Na jeho počest mu poté mezi Metánovem a Častrovem vysázeli třešňovou alej, která je tam dodnes a které se říká Hronovka. Karel Čapek v článku k úmrtí Jakuba Hrona napsal: "Nikdy mu nebylo souzeno poznat, že není vždy princeznou, ale také děvečkou. Žil v klamu, který je ostatně typický pro století vědy ­ že vědou a rozumem lze řídit vše. Jenže tento staletý klam u něj nabyl přepjatých rysů karikatury a stal se podívanou pro smích. My však, kteří se smějeme podivínům, obvykle zapomínáme, že v jejich šílenství bývá něco hrozně a vážně typického." Část kuriózních památek na tohoto originálního vynálezce uchovává muzeum v Kamenici nad Lipou. Muzeum Jakuba Hrona také v roce 2007 otevřela jeho rodná obec Metánov.

Zdroj:
https://zpravy.tiscali.cz/jakub-hron-me ... man-250604
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/pre ... -zpravy_mv
http://www.osjh.cz/press//clanek_lidovky_big.jpg
http://www.osjh.cz/press/mfdnes.html
http://www.osjh.cz/press/cimrman.html
http://www.osjh.cz/press/jakub_hron_a_vinohrady.html

MV6244ca_115425_2597491.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 31/12/2023, 09:43, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakub Hron Metánovský (1840-1921)

Příspěvek od kacermiroslav »

Velice zajímavá osůbka koukám. Nicméně více takových nadšenců, kteří jsou okolím přehlížení a vnímáni jako blázni. Můžeš mít tisíc bláznivých vynálezů, ale pak stačit jeden, který může změnit svět. Myslím si, že většina vynálezců měla za sebou stovky, nebo tisíce neúspěchů. Třeba jako T.A.Edison, který kdysi prohlásil, že zná tisíc způsobů jak nevyrobit žárovku:-) A pak stačil jeden úspěšný pokus a ejhle, Budiž světlo:-)
ObrázekObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3643
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Jakub Hron Metánovský (1840-1921)

Příspěvek od seabee »

Hezky to popisuje novinář Čermák: Stotisíc dětinských chlapů napadne: Co se stane, když strčim prsty do zásuvky? Dostanou ránu jako kráva a už to vědí. Až přijde ten stotisící první, pecka ho osvítí a vymyslí defibrilátor, který zachrání tisíce životů. Tož tak. Ať žíjí blázni!
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Jakub Hron Metánovský (1840-1921)

Příspěvek od kenavf »

Aj keď bol profesor ale j tak by ma zaujímalo kde na to cestovanie a vynaliezanie bral peniaze, v tej dobe asi cestovanie nebola zrovna lacná záležitosť.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Jakub Hron Metánovský (1840-1921)

Příspěvek od parmezano »

kenavf: tehdy "profesor" na střední škole , bylo "lukrativní " zaměstnání se zaručeným příjmem a jeho pravidelným zvyšováním, podle odpracovaných roků (tzv. platová a služební pragmatika ). Penze se rovnala poslednímu dosaženému platovovému stupni a nebyla drahota , počítalo se na haléře.
Obrázek
kik
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 24/1/2008, 14:38

Re: Jakub Hron Metánovský (1840-1921)

Příspěvek od kik »

Ano, být profesorem nebo např. radou či i účetním bylo velice lukrativní - dodnes lze spatřit na starších hřbitovech náhrobky typu "manželka pana profesora", "manželka pana účetního" (tohle je dokonce snad z Vyšehradu) atd. Tito lidé bývali - obzvláště na menších sídlech - členy mistní "honorace" a často se zasloužili měli zásluhy o určitá zlepšení - získání lékaře, kanalizace apod.
Odpovědět

Zpět na „osobnosti a dynastie“