Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Rase »

article_600dc59b7daae3_12826743.jpg

Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Od roku 1975 se k útvarům sovětského dělostřelectva začaly dostávat těžké samohybné houfnice 2S7 Pion. Byly určeny k eliminaci protivníkovy živé síly, zodolněných stacionárních bodových i velkoplošných cílů a to za použití jak konvenční, tak i jaderné munice. K tomuto účelu vozidlo neslo kanon 2A44 ráže 203 mm. Ovládací prvky, společně s nekrytým sedadlem střelce se nachází na levé straně závěru zbraně. Na druhé straně bylo osazeno mohutné nabíjecí rameno. Standardní tříštivo-trhavý granát o hmotnosti 110 kg má dostřel 37,5 km a s použitím dálkového granátu dostřel vzrostl na 50 až 60 km. Reaktivní střely 3WOF35 je systém schopen vystřelit do 47,5 km. Dělo si neslo celkem čtyři kusy munice a tak bylo nutno, další munici přepravovat v doprovodném voze. Podvozek vycházel z tanku T-80 a skládal se ze sedmi párů zdvojených pojezdových kol s gumovými obručemi, šesti párů vodících kladek, jednoho páru hnacích kol v přídi a jednoho páru napínacích kol v zádi vozidla. V přední části se nacházela pancéřovaná kabina pro sedmičlennou obsluhu zbraně. Pohon zajišťoval dvanáctiválec a výkonu až 575 kW.
Patrně nepřekvapí, že dlouho šlo o tajnou zbraň. Nedávno proběhla modernizace první této samohybné houfnice, označovaná jako 2S7M Malka - v některých materiálech bývá označován také jako Pion-M. Modernizace byla vyprojektována v konstrukční kanceláři KB-3 Kirovského závodu. Byly vyměněny naváděcí mechanismy, převodovka a napájecí jednotky, obnoveny pozorovací zařízení, zařízení pro interní komunikaci a rádiová stanice. Zabudován systém průběžného řízení nepřetržité práce a automatické diagnostiky stavu nejdůležitějších podsystémů celého zařízení. Modernizace podvozku umožnila zvětšit životnost na 8 000 - 10 000 km. Díky zdokonalenému dálkovému nabíjecímu mechanismu je možné provádět nabíjení při libovolném polohovém úhlu hlavně bez toho, že by se musela vracet do vodorovné polohy. Nepřetržitá střelba je možná v trvání do 3 hodin, tempo střelby bylo zvětšeno 1,6x (na 2,4 až 2,5 výstřelů za minutu, režim palby byl zvětšen 1,25x. Při střelbě tuto zbraň obsluhuje 6 osob. Rovněž byly nahrazeny dovážené komponenty za komponenty z domácí produkce koncernu Uralvagonzavod. Koncern oznámil, že zbraň úspěšně prošla celým cyklem testů, během nichž byly zkontrolovány vlastnosti mobility, spolehlivosti podvozku, pohonného systému a převodovky. Kromě toho byla během zkoušek zkontrolována spolehlivost nakládacích mechanismů, celková pevnost děla 2A44 a systém řízení palby. První vzorek je připraven k odeslání armádě a v podstatě se čeká na zahájení sériové výroby.

Zdroj:
https://www.valka.cz/SOV-2S7M-Malka-Pion-M-t145829
https://www.armyweb.cz/clanek/v-rusku-d ... malka-2s7m
https://en.wikipedia.org/wiki/2S7_Pion

2s7m-image01.jpg
cd0628a379ae5368.jpg
ar_sph_2s7_v1.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 28/8/2022, 11:27, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Rase:
2S7 byl ve výzbroji ČSLA spolu s dalším "nadrozměrným kouskem" - 240 mm samohybný minomet 2S4 Tulpan. Když jsem vyrůstal, tak jsem dostal nějaký military časopis, aspoň myslím, s reportáží o 2S4. A někde u Tulpanu odstartoval můj zájem o military pokec.

Zde na Palba.cz píše o česko-slovenské stopě obou zbraní - Pion + Tuplan - např.:
@Pátrač
nebo
@Starlight
R.I.P.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12972
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Rase »

Osobně mám tyhle velké samohybky rád a jsem moc zvědavý s čím přijdou Američané, kteří pracují na projektu SLRC (Strategic Long Range Cannon).
Byť zde to zatím vypadá na víc statický systém převážený pomocí velkého náklaďáku.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Rase píše:Osobně mám tyhle velké samohybky rád (...)
Taky tak.

Tou dobou jsem četl Ocelové město od J. Verna a docela jsem věřil tomu jak J.V. přeháněl (tehdy jako prcek jsem nebyl schopen kriticky se zamyslet nad praktickými aspekty použití takovýchto zbraňových systémů)
R.I.P.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Rase píše: Nedávno proběhla modernizace první této samohybné houfnice, označovaná jako 2S7M Malka - v některých materiálech bývá označován také jako Pion-M.
Toto je drobná chybička- 2S7M Malka je modernizácia Piona, ale z 80-tych rokov.
To čo nedávno dostali ruskí delostrelci je už modernizácia Malky, označenie mi zatiaľ známe nie je.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Pátrač »

Skutečně jsem o dělostřeleckém oddílu velké mohutnosti posádkou Žamberk psal. V Žamberku budu až odejde koronavirus přednášet o těch hodně velkých kanonech a pro ně jim k tomu dám doplněk přednáčky - měli to doma.

I já se musím přiznat že tyhle fakt velký kanóny a minomety se mi prostě líbí, navíc na cvičeních jsem je viděl i v nasazení a je to věc, kterou nelze zapomenout...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11468
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Zemakt »

Kam to vůbec jezdilo na ostré střelby?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Pátrač »

Zemakt píše:Kam to vůbec jezdilo na ostré střelby?
Přiznám se, že jsem viděl v akci jen ty co patřili sovětům a jednou polské Tulpany. Jinak pokud platí, že ve vozidle 2S4 Tulpan bylo
20 vysoce explozivních 134 kg těžkých granátů a deset 230 kg těžkých granátů s pomocným raketovým motorem, byly dostřely tyto: S klasickými granáty Tulpan dostřelil na vzdálenost 7 až 9 km a s “raketovými granáty” na vzdálenost 17 až 19 km. Minimální dostřel je 800 m. Takže toto mohlo dle mého střílet na jakékoliv dělostřelecké střelnici.

2S7 Pion ráže 203,2 mm měl ale dostřel se speciálními raketovými náboji 50 až 60 km, při použití běžné munice 37,5 km. To už asi byl problém, a nikdy jsem neslyšel, že by to střílelo. Možná tam byl nějaký systém s vloženou hlavní, ale to fakt vařím z vody.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

jj, to co nadhodil @Zemakt je fakt trefná poznámka.

Protože jsem nezažil tyhle zbraně v době jejich provozu v AČR, tak můžu leda teoretizovat. K tomu co napsal @Pátrač nemám co dodat. Bohužel jsem nenašel info ani při orientačním hledání na webu. Např. tento blog o vzpomínkách na život v kasárnách v Žamberku je zajímavý, ale myslím neobsahuje to co zajímalo @Zemakt


Jako laika mě leda napadlo jestli ohledně této raritní výzbroje - raritní z pohledu množství provozovaných v ČSLA - tj. zda existovala nějaká spolupráce se sovětskou armádou. Vyloženě myslím se Střední skupinou vojsk - tj. s částí sovětské armády dislokované na území tehdejšího Česko-Slovenska.

Bohužel jsem nikde nenašel jestli Pion či Tulpan byl ve výzbroji sovětské armády dislokované v ČSSR. Tipuji, že pokud ano, tak asi nešlo o divizní výzbroj. Leda snad taková 211. dělostřelecká brigáda sovětské armády. Ale když si vezmu že cca v 1990 tato brigáda disponovala pouze 96 dělostřeleckými systémy s ráží nad 100 mm... no nevím jestli v tak malém množství by se našlo "místo" pro Pion či pro Tulpan
http://armada.vojenstvi.cz/povalecna/sovet.vojska/3.htm
S ohledem na její dislokaci na Jesenicku by se zde třebas našel nějaký místní, který má z té doby vzpomínky jestli potkal nějakou sovětskou obrněnou techniku s velkou "trubkou" nahoře... předpokládám, že městy/obcemi nejezdil Pion či Tulpan po vlastní ose, nýbrž na podvalníku
R.I.P.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

To je inak veľmi zaujímavá otázka, a keď to nevie Pátrač, tak asi nikto... jedine že by sa tu objavil niekto kto na nich slúžil.
Skúsim sa ešte opýtať Alchymistu, na palbe už nie je aktívny, ale na nemenovanom fóre venujúcom sa aktuálnym konfliktom hej.
Neverím tomu že tie streľby nejako nemali vyriešené, to by vážne limitovalo ich výcvik.
Sovieti ich mali napr. v NDR, či u nás neviem, ale som si istý že u dederónov strieľali.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

@Julesak ... taky předpokládám, že někde v Evropě existovala střelnice na které šlo cvičit s 2S7 na hranici maximálního dostřelu, bo těch 2S7 bylo několik set kusů viz citace ze zdejšího komentu:
autor píše:Za věrohodnou autoritu můžeme považovat I. Drogovoza, který v publikaci "Tankovyj měč SSSR 1945-1991" uvádi následující údaje:

K roku 1991 měl Sovětský svaz 32 tankových a 100 motostřeleckých divizí. (...)
V evropské části SSSR a ve Východní Evropě se dále nacházelo v sovětských vojscích 5 186 samohybných dělostřeleckých systémů následujících typů:
2 331 - 122 mm SAU 2S1 "Gvozdika"
2 044 - 152 mm SAU 2S3 "Akacija"
494 - 152 mm SAU 2S5 "Giacint"
13 - 152 mm SAU 2S19 "Msta"
304 - 203 mm SAU 2S7 "Pion"
R.I.P.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Kouzelník, zaujímavé info :up:

Inak ma aj zaráža, že v dobách obrovských výcvikových priestorov nemala kde ČSLA cvičiť svoje zbrane na hranici dostrelu. Dostrel je ale 39.8km a strilelo se v jincich max 24km.

Julesak, asi jediná zbraň na podvozku vychádzajúceho z T-80: V terénu se dalo jet 80km bez problému. Na rovině jsem z novějšího typu vytáhl i 100 km na poli. Ty novější se k nám dostali v 1988 a jen jednou si střelili ostře.
Naposledy upravil(a) Pikujuci brizolit dne 22/4/2020, 14:30, celkem upraveno 1 x.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od NANUK »

Strilelo se i v ramci republiky.Dokonce ty strelby ukazali v tehdejsi CST v r. 1987. Takticke rakety se strilely z civilnich ploch a hlavice dopadali do dopadovych ploch vvp napr. Brdy.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Pikujuci brizolit píše:Kouzelník, zaujímavé info :up:
(...)

@Pikujici brizolit ... jen technická - to je informace od zdejšího uživatele "autor". Já jej pouze citoval, neboť nemám odkazovanou knížku.



P.S. IMHO jak Pion tak Tulpan byly asi relativně utajované ve smyslu TTD. Tj. předpokládám, že snahou i v 80. letech při cvičných střelbách bylo umístit dopadovou plochu co nejdále od civilistů všeho druhu (=tj. ideálně aby dopad byl uprostřed VVP), tak aby se nerozkecalo kam až Pion dostřelí.

Byť uznávám, že v době služby Pionu v ČSLA už dost info asi prosáklo během "ostrého" nasazení v Afghánistánu.
R.I.P.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od kenavf »

Pátrač píše:
Zemakt píše:Kam to vůbec jezdilo na ostré střelby?
Přiznám se, že jsem viděl v akci jen ty co patřili sovětům a jednou polské Tulpany. ...
Tulpanom som videl strielať "dumy mínu" na vojenských dňoch "Sahara" pri Senici, bolo zaujmavé sledovať ako "sa otáča v hornej úvrati" a začína padať dole, človek si nebol istý či nepadá na opačnú stranu do obecenstva. A strielali tam aj "slepý náboj" asi z Pinionu(slušná rana to bola).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

kenavf asi myslel toto? :D



“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Kouzelnik píše: Byť uznávám, že v době služby Pionu v ČSLA už dost info asi prosáklo během "ostrého" nasazení v Afghánistánu.
Nikdy som nepočul že by v Afganistane boli použité - načo aj? Boli určené na WWIII, a boli rozmiestnené hlavne v NDR, v Bielorusku a na UA.
Inak dnes by mala mať každá ruská armádna delostrelecká brigáda oddiel s 12 ks 2S7/2S7M.

EDIT: pár súčasných videí:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Julesak píše:
Kouzelnik píše: Byť uznávám, že v době služby Pionu v ČSLA už dost info asi prosáklo během "ostrého" nasazení v Afghánistánu.
Nikdy som nepočul že by v Afganistane boli použité - načo aj? Boli určené na WWIII, a boli rozmiestnené hlavne v NDR, v Bielorusku a na UA.(...)
@Julesak... tak to jsme dva, bo ani já to neslyšel. Ale četl jsem to někdy minulý týden, když jsem pročítal ten článek od @Rase.

Máš-li zájem, tak sem můžu dát zdroj, kde jsem to četl. A pak můžem popřemýšlet, jestli to dává smysl. Máš zájem?
R.I.P.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Nech sa páči :up: .
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Našel jsem to zde:
https://www.tmuseum.ru/o-muzee/galereya ... /2s7-pion/
a
https://www.newsru.com/russia/21sep2018/tulip_pion.html

Když se nad zamyslíme jesti by dávalo smysl nasazovat dělostřeleckou techniku s dosti velkým dostřelem během útočné expanze sovětského Impéria/Dominia do Afghánistánu....

Jo, mě jako laikovi to dává smysl, s ohledem na narůstající ztráty letadel/vrtulníků pro přímou podporu vojáků. viz narůstající počet sestřelených sovětských letadel a vrtulníků v jednotlivých letech a to včetně orientačního rozboru co bylo příčinou sestřelu.

Ještě zkusme jinou pomůcku - co by bylo důvodem pro inovovanou verzi 2S7M v polovině osmdesátých let? Když si projedu seznam změn oproti původní 2S7, tak na mě, jako na laika, to působí jako aplikace zkušeností z praktického nasazení.
R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“