Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Obrněná a tanková technika

Moderátoři: Julesak, sa58

Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Tulipán v Afganistane určite bol, ale Pion/Malka - pochybujem. Kde, u akého útvaru, kedy?
Letectvo slúžilo celú dobu konfliktu, to s tým nič nemá.
A vylepšeniami prechádzala všetka technika.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Já už uvedl zdroje plus moje úvahy.

Jsou zdroje nepřesné (to muzeum reálně existuje a už delší dobu... a ten infoweb patří pod NTV)?

Mýlím se svých úvahách, když uvažuji, že jako substituce letecké podpory vojáků bylo v okolí základen použit dalekonosné/těžké dělostřelectvo (samozřejmě uvažuji základny, kolem kterých je tak plochý reliéf terénu, který nebrání letu vystřelené munice z 2S7)?

@Julesak... Klidně to co jsem napsal, "rozstřílej" pomocí lepších zdrojů a pomocí vysvětlení v čem jsou moje úvahy nepřesné. Budu jen rád když se zde v diskuze objeví lepší/kvalitnější informace/úvahy. Tak do toho.
R.I.P.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Piony,Malky aj Tulipány boli za Sojuzu výzbrojou tzv. delostreleckých brigád veľkej mohutnosti, ktoré patrili vojenským okruhom. Išlo teda o delostrelecké prostriedky určené v prípade konfliktu na úroveň frontu.
Nejaké boli v NDR, potom hlavne na UA a v Bieloruskom VO. Určite boli nejaké aj na ďalekom východe, dá sa nájsť že aj v Stredoázijskom VO.

Nikdy som nepočul, že by boli nasadené (Piony, Malky) v Afganistane. Áno, testovali tam aj Jak-38, takže možné to je. Tulipány tam boli určite.
Ale kým nebudem vedieť viac (aký útvar, kedy, kde), tak zdroju ktorý to uvádza jedným slovom bez ďalších podrobností neverím. To je všetko.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Julesak píše:(....)
Ale kým nebudem vedieť viac (aký útvar, kedy, kde), tak zdroju ktorý to uvádza jedným slovom bez ďalších podrobností neverím. To je všetko.
@Julesak... Chápu. Bohužel další zdroje (a to podrobnější, tak jak píšeš) nemám. Takže k tomu nic dalšího nemohu doplnit. A že to vidíme každý jinak a bohužel jsme se nedostali věci na kloub... holt tak to v životě někdy je, že se nepovede věc vyjasnit.

Jak jsem již napsal dávalo mi smysl jejich nasazení v době narůstajícího počtu sestřelů letecké techniky nasazované na útoky na pozemní cíle. Jak toto řešili v Afghánistánu? Máš k tomu info? (=proč cca 30-
40 kilometrů od základny by měla být nasazována letecká technika pro pozemní útok, když stačí aby na sověstské imperiální základně v AFG byly 2 či 3 Piony, kterým stačí dělostřelecký návodčí a plochý terén k cíli)? A to samé ohledně jednotlivých prvků které přinesla inovace na 2S7M.

P.S. Díky za shrnutí dislokace. Myslím, že i kvůli tomuto Tvému shrnutí dávala smysl naše drobná disputace :up:
R.I.P.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

VVS operovalo v Afganistane počas celej doby, na základe čoho dedukuješ nejaké obmedzenie jeho činnosti?
Letecká technika (vrtuľníky) bola podstatne flexibilnejšia, na čo ti je delo s dostrelom 50 km keď nevieš kam máš strieľať?

To je jedno, ohľadne nasadenia Pionu či Malky v Afganistane ostávam skeptický.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Alchymista síce bohužiaľ o streľbách Pionov v ČSĽA nič nevedel, ale jeden bývalý palbák hej. Napísal mi SZ Franz Trubka:

"V roce 1985 jsem jako kapitan v zaloze byl na cviceni v Zamberku u tezke delostrelecke brigady
/velitel maj.ing Frantisek Rolf/.Zaucovali me jako velitele baterie pro nahradni baterii pro Tulpany,
ktera byla slozena ze zalozaku.Po vycviku v Zamberku,jsme spolu s baterii Pionu odjeli na strelby
do VVP Dobra Voda.Strilely jak Tulpany,tak Piony plnou razi.Piony jsem strilet nevidel
,jen slysel a videl zmeny v proudeni vzduchu.Tohle vsechno uz jsem pred par lety na Portal psal.
Samozrejme jsem si oba stroje prohledl,nebyly to zadne valecne T 34,ale dobre udelane a fungujici masiny."
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Kouzelnik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1305
Registrován: 27/9/2017, 22:23

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Kouzelnik »

Pozoruhodná je ta odlišnost organizace sovětské a česko-slovenské jednotky s totožnou výzbrojí.

V 80.-tých letech např. sovětská 201. dělostřelecká brigáda prý provozovala 24x Pion a 24x Tulpan.

Takže těch 12x Pion a 8x Tulpan bylo poněkud atypických. A navíc @Franz Trubka v jiné zdejší diskuzi tvrdí, že on osobně reálně v Žamberku zažil pouze 6x Pion a 6x Tulpan.

"Tož včíl babo raď" :?:
Franz Trubka píše:Patraci, ja byl v roce 1985 v Zamberu na cviceni. Mel jsem tam spoustu kamaradu z Lybie, vcetne velitele utvaru majora Frantiska Rolfa. V te dobe jsem byl zalozni nadporucik, mel jsem moznost ty Tulipany a Piony dukladne prolezt, ale v Zamberku tech Pionu bylo jenom sest. Mozna ze zbytek byl nekde na skolach, nevim. S baterii Tulipanu jsem byl na Dobre Vode na Sumave na ostrych strelbach, nekde dal strilely i ty Piony. Ten uvodni clanek tohodle vlakna jsem cetl asi prvni,chechtal jsem se jeste v poledne. To by se sovetsi soudruzi s tim Pionem museli poradne rozebehnout, aby dostrelil 200km. Tisk ma zkratka okurkovou sezonu :D Ps: vratil jsem se jeste jednou k Tvemu prispevku a musim nesouhlasit. Pionu bylo 6, Tulipanu taky 6. Mozna, ze Csla klamala nejen nepratele, ale i vlastni zalozaky.Za temi pocty si ale stojim
R.I.P.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Franz Trubka »

No,je to uz par let,co jsme se s Patracem dohadovali.
Ona uz je to stejne historie....
:lej:
Uz to nema cenu rozebirat
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od NANUK »

Ty pocty u CSLA nebyly konecne.Jeste se par kousku melo dokoupit na 12x12 nebo 16x16. Potvrzuji Francovo info o strelbach ve VVP Dobra Voda, kde tyto Piony mohlo videt spousta vzs od motostrelcu,kteri tam byli na cviceni.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Tie počty by som neriešil, mali sme Tulipánov a Pionov koľko sme kúpili resp. koľko nám súdruhovia dodali.
Vtedajší štandard sovietskej armády pre frontové delostrelecké brigády bol naozaj 24x 2S7 a 24x 2S4.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 343
Registrován: 18/12/2017, 12:07

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od NANUK »

Střelby s 2S7 PION v rámci výcviku ČSLA.

https://cs-cz.facebook.com/archivct24/v ... 315318247/
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Omská FSB vyšetruje spreneveru 130 miliónov rubľov pri opravách a modernizáciách 2S7 resp. 2S7M.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Julesak »

Malky a Tulipány na Kaukaze:
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

„To ste se vyznamenali, vjet do stareho okopu! Na frontě bych vás nechal okamžitě zastřelit!” :D

Inak tiež odpaľovanie lankom, som to predtým netušil :razz:
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Zemakt »

Přesně jako v 95, doufám, že s nákupem nových děl, ať takových či onakých, se AČR pošoupne o nějakých osmdesát let dále.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3892
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od HONZIK11 »

Mel jsem z Pionu jaksi lepsi pocit kdyz byly nase......kdyz jsem je poprve,videl na fotce v ATM tak jsem si rikal parada. Ted si rikam , jen aby jsme na ne dostrelili paklize vyvinou neco vic dalekonosneho nemluve i znovu jaderneho ,bude to alespon rychlovka.
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 302
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Martan »

Pikujuci brizolit píše:Inak tiež odpaľovanie lankom, som to predtým netušil
To lanko se dalo čekat, ale že prvky střelby stále počítají na PUO (0:20), to jsem nečekal :shock:
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Dzin »

Martan píše:
Pikujuci brizolit píše:Inak tiež odpaľovanie lankom, som to predtým netušil
To lanko se dalo čekat, ale že prvky střelby stále počítají na PUO (0:20), to jsem nečekal :shock:
To jsou detaily, které se obvykle v mediálním prostoru moc neřeší, ale které jsou pro kvalitu vedení dělostřelecké palby minimálně stejně důležité, jako dostřel nebo ničivý účinek munice v cíli.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od Mirek58 »

Hele Dzine,
a ty máš tak bystrý zrak a mysl, že jsi z toho videa vydedukoval, že při výpočtu neumí použít elektroniku?
Podle tvojí logiky, bych měl usoudit, že neumíš psát ručně na papír, protože zde používáš klávesnici.
Což je nejspíše asi pěkná blbost, že?
ObrázekObrázek
nine_mike
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 434
Registrován: 20/7/2014, 18:52

Re: Samohybná houfnice 2S7 Pion a 2S7M Malka

Příspěvek od nine_mike »

Presne tak. Jasné že im môžu prísť súradnice a korekcie priamo zo systému jednotného bojiska, alebo si ich prepočítať pomocou počítača, ale delostrelec by mal mať schopnosť viesť paľbu aj bez týchto vecí a preto to musí trénovať.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika“