Pasta Zimmerit

Německé tanky, obrněná vozidla, tankové divize, těžká výzbroj.

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12970
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Pasta Zimmerit

Příspěvek od Rase »

Zimmerited_Panther_inset.jpg

Pasta Zimmerit

Zimmerit byl materiál pastovité konzistence používaný za druhé světové války k ochraně tanků proti magnetickým minám. Vyvinula jej berlínská firma Chemische Werke Zimmer AG, zabývající se výrobou laků a barev. Důvodem k jejímu vyvinutí a zavádění byla německá obava ze spojenecké odpovědi na Němci nově zaváděné magnetické miny Hafthohlladung. Přestože britská hlášení z roku 1945 potvrzovala, že "práce na vývoji antimagnetické hmoty začaly již v roce 1943 jako odpověď na ruské útočné oddíly, které používali magnetické miny proti německým tankům", tak Německo bylo nakonec jedinou zemí, která nasadila tyto zbraně masově. Po chemické stránce byl Zimmerit směsí 40% síranu barnatého, 25% polyvinil acetátu (pojivo), 15% okrového barviva, 10% dřevěných pilin (výplň) a 10% síranu zinečnatého. Hmota tedy neobsahovala žádnou antimagnetickou látku, princip její funkce byl ve vytvoření odstupu mezi kovem tanku a magnetickou minou, která z vozidla spadla díky vlastní váze nebo vibracím. Tyto schopnosti ještě zlepšovalo typické zvrásnění povrchu, jehož bylo docíleno pomocí speciální stěrky. Pasta byla silně cítit po acetonu, poměrně snadno se nanášela a nevyžadovala žádnou zvláštní úpravu povrchu. V praxi se ovšem před použitím povrch natřel základním nekorozivním nátěrem. Směs se aplikovala ve dvou vrstvách. Ta první, silná asi 5 mm byla nanášena kovovou stěrkou do čtverců a musela se nechat 24 hodin schnout. Druhá vrstva se nanášela "hřebenem" kolmo k té první tak, aby vytvořila křížový nebo jiný vzor a pomohla k lepší přilnavosti první vrstvy. Vzorů, které je možno spatřit na fotografiích je velké množství protože každá továrna jej dělala víceméně po svém. Celý nátěr se nechal 4 hodiny vyschnout a pak se pomocí letlampy vytvrdil. Vytvrzování zabralo jen asi hodinu, ale celý proces aplikace, texturování a vysoušení trval ve výsledku i několik dní. Bez použití letlampy se dokonce celá operace protáhla na dní osm. Pokud se nanesl správně, vytvářel pak zimmerit hrubě texturovaný povrch, který dokázal splnit svůj účel v případě útoku magnetickou minou. Byl také překvapivě odolný a po zásahu tanku bylo obvykle nutné provést jen lokální opravu nátěru.
Továrny Daimler-Benz a Alkett začaly pastu oficiálně aplikovat od listopadu 1943 a rozkaz OKH z 29. prosince dále upřesňuje používání na korbách tanků. Nezmiňuje se ovšem o použití na věžích nebo ochraně pojezdového ústrojí. Původní rozkaz hovořil pouze o pokrytí trupu, což je logické, neboť k trupu se nepřátelský voják dostane nejsnáze. Ve skutečnosti byla ovšem hmota nanášena na všechny dostupné části tanků, včetně věže, krytů pásů a vzácně i na přídavné pancéřování tzv. Schürzen. K natření útočného děla Stug III bylo třeba 70 kg Zimmeritu. U Tanku Panzer IV to bylo 100 kg, u Pantheru 160 kg a u tanku Tiger rovných 200 kg. Do továren byl Zimmerit dodáván zředěný do konzistence jemného tmelu. Poté jej dělníci pomocí kovových špachtlí nanášeli přímo na pancíře vozidel opatřené antikorozním nátěrem. Povrch nepotřeboval před aplikací prakticky žádnou úpravu, i když tmel samozřejmě lépe držel na čistém nemastném povrchu. Z obavy že odražené střely způsobují vzplanutí pasty (konkrétně pilin které obsahovala) a celého tanku, byla v září 1944 pozastavena tovární nanášení. Nutno podotknout, že v polních podmínkách se Zimmerit nanášel minimálně až do října 1944. Obavy se nakonec nepotvrdily, ale již nedošlo k obnově továrního nanášení. Nátěr se spornou bojovou hodnotou totiž značně zdržoval expedici hotových tanků, což si Říše v posledním roce své existence nemohla dovolit. Přesto bylo možné vidět německé tankisty jak v polních podmínkách používali jako náhradu alespoň cement.
Sověti byli po prvním setkání s Zimmeritem zmatení, neboť nemohli přijít na to k jakému účelu tato úprava povrchu tanků slouží. Protože byl nehořlavý, tak jej zprvu podezřívali, že je nějakým novým způsobem ochrany proti zápalným lahvím. Později byl zase kvůli své matně okrové barvě považován za nový typ kamufláže. Nakonec zájem i strach zmizel, protože Zimmerit neměl žádný zásadní vliv na vývoj války a Sověti měli plné ruce práce s jinými, důležitějšími záležitostmi. Angličané v roce 1945 ukořistili zhruba 100 tun zimmeritové pasty a dále zkoumali možnosti jejího využití na své vlastní stroje. Hlavně pak kvůli pokračujícím bojům v Pacifiku, kde obzvláště v Barmě prováděli japonští vojáci sebevražedné útoky pomocí magnetických min Type 99. Zkoušky proběhly na několika strojích Cromwell a Churchill, ale s koncem války zájem o další testování a vývoj opadl. S masivním rozvojem relativně levných ručních protitankových granátometů jako byla M1 Bazooka, nebo později celosvětově rozšířené RPG se stala protitanková mina zoufale zastaralou, a tak i ochrana proti ní pozbyla smyslu.

Zdroj:
http://www.panzernet.net/panzernet/stra ... mmerit.php
https://tanktiger.wgz.cz/temata/antimag ... a-zimmerit
http://www.kulda.armac.cz/index.php?pag ... k_zimmerit
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimmerit

images.jpg
images.jpg (18.71 KiB) Zobrazeno 1027 x
Naposledy upravil(a) Rase dne 16/8/2022, 21:35, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Pasta Zimmerit

Příspěvek od Vlastimil Čech »

A jak se asi ten povrch v kasárnách po návratu z cvičení umýval? :lol: :lol: :wink:
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Pasta Zimmerit

Příspěvek od Skeptik »

Vlastimil Čech píše:A jak se asi ten povrch v kasárnách po návratu z cvičení umýval? :lol: :lol: :wink:
Jinak. Čím víc bahna tím víc odpadlo magnetických min :razz:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Odpovědět

Zpět na „Německá obrněná technika“