Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 279.
Napsal: 22/6/2020, 05:51
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 279.
Zde viz náčrt

, na kterém je nakreslen celý průběh Bitvy v Korálovém moři od 28. dubna až do 11. května 1942. Pro Palbu jej, z mnoha dalších náčrtů, nakreslil malíř Roz.
V předchozích článcích jsme si řekli o plánech Japonců v druhé fázi jejich expanze do Pacifiku, do jižní Asie, s cílem uchvátit tamější ostrovní území. Pohled byl proveden z obou stran, tedy z japonské strany prostřednictvím lidí, kteří se konfliktu zúčastnili a poté po válce, ke svým praktickým zkušenostem přidali historické dokumenty – historici Micuo Fučida a Masatake Okumiya. Dále pak z nejnovějšího amerického historického zpracování Bitvy v Korálovém moři, od profesora Roberta Love, jsme se též dostali až k začátku této bitvy (viz: Č 276., a dále), která pak byla vlastně předehrou Bitvy u ostrova Midway („MI“), počátku ještě dlouhého konce této války v Tichomoří. V mnohém již byla řečena podobná historická fakta, a někde byly historické informace rozšířeny o další. Pojďme a řekněme si ještě pohled na stejné období před - Bitvou v Korálovém moři - od Miloše Hubáčka, našeho českého historika, na kterém mnozí z nás vyrůstali, na jeho knize – Pacifik v plamenech. Já pak určitě. Přečteme si mnohé stejné, což znamená nejméně trojí ověření historického faktu, ale protože byl Miloš Hubáček historický detailista, rozšíří nám některá kusá historická fakta o další detaily, anebo větu, s historickými fakty, větu nerozvitou, nám někdy rozvine do několika vět, ve kterých zjistíme další historická fakta. Mnohde nám dokonce dodá, pro nás neznámé detaily. Přečtěme si tedy historické pohledy, od Miloše Hubáčka, období od února 1942 až do začátku dění v prvých květnových dnech, kdy byla Bitva v Korálovém moři připravována. Miloš Hubáček například nejpřesněji popíše, složení námořních eskader Japonců, které se připravovaly celkově na bitvu u Midway, a budou plnit i další úkoly, jako bylo vylodění na Tulagi, a pak ještě měly splnit operaci „MO“ – vylodit se také na Port Moresby, což se jim, dáno touto Bitvou v Korálovém moři, již, dle původního plánu – 10., či 13. května 1942 – prostě nepodařilo. Některé pasáže historického pojednání od historika Hubáčka budu citovat, a některé budu psát vlastními slovy. Začnu citací, která nás uvede do sice z předchozích dvou studií známých, ale rozšířených historických faktů, na počátku roku 1942. Cituji z - Miloše Hubáčka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A ... A1%C4%8Dek
, Pacifik v plamenech, str. 296, 297:
„Již koncem měsíce února 1942 se podařilo japonským generálům a admirálům dosáhnout prakticky všeho, co si předsevzali v rámci realizace ‚první fáze‘ svých agresivních plánů, úspěchy jejich pozemních sil dokonce předčily očekávání. Ovládli Nizozemskou Východní Indii – ostrovy Sumatra, Jáva, Celebes, Amboina, Bali a Timor byly pevně v jejich rukou. Obsadili Rabaul na nové Británii považovaný za jeden z nejlepších tichomořských přístavů, a přebudovali jej na významnou námořní a leteckou základnu. Zmocnili se přístavů Lae a Salamaua na pobřeží severovýchodní Nové Guineje a jejich invazní jednotky obsazovaly ostrovy v Šalamounově souostroví směrem (na jih) k Tulagi a Guadalcanalu.“
Mapa japonských agresí do srpna roku 1942

, kde jsou i místa, o která jde při Australské variantě, mapa je volně přístupná na několika webech. V dalším textu se i Miloš Hubáček, náš český historik, vyjadřuje stejně, nebo podobně o původních plánech japonských stratégů, kteří skutečně předpokládali, že jim bude stačit pět měsíců, ve kterých by se měli zmocnit Filipín, Malajska a Nizozemské Východní Indie. V předpokladech tokijských stratégů také bylo, že obsazování ropných polí, které měl nepřítel silně zničit, bylo, že se budou muset ropná pole dalších šest měsíců opravovat, než z nich Japonci naftu získají. Skutečnost, jak se ukázalo, byla však jiná. Území byla dobyta za polovinu času. Jasné však je, že opravy v ropných polích, být provedeny musely. Miloš Hubáček pro nás nalezl, jaké ztráty měly jednotlivé japonské složky při útoku (ty se jinak, někdy hledají hůře). Dále nás seznamuje s japonským plánem, který zde již byl oběma historickými stranami (americkou i japonskou) představeny v předchozím textu. Nejprve tedy plánované ztráty a skutečné ztráty, poté japonské plány, cituji ze str. 295:
„Ztráty (japonského) válečného námořnictva měly, podle předpokladu, činit mezi 20 a 30 % lodí a živé síly Spojeného loďstva. K 1. květnu 1942 ale Japonsko ztratilo pouze 23 bojová plavidla, a přitom žádné z nich vyšší třídy než torpédoborec, a 67 obchodních a transportních lodí o celkové tonáži 314 805 tun.
Povzbuzeni těmito výsledky vedoucí japonští militaristé trvali na urychlení dalších výbojů, především na okamžitém posunutí takzvaného obranného pásma. To v praxi znamenalo:
1) Zmocnit se ostrova Tulagi v jižní části Šalamounových ostrovů, který se měl stát základnou pro hydroplány k podpoře dalšího postupu na jihovýchod a ke krytí operace namířené proti Port Moresby. Obsadit Port Moresby na jižním pobřeží Nové Guineje a tak získat základnu k útokům na letiště a přístavy v severní Austrálii a k podpoře postupu na Novou Kaledonii, Fidži a Samou. Tím by japonské síly získaly plnou kontrolu nad oblastí Korálového moře.
2) Obsadit atol Midway a západní Aleuty, tím rozšířit obranné pásmo na sever a současně přimět americké Tichomořské loďstvo k rozhodujícímu střetnutí.
3) Zmocnit se Nové Kaledonie, Fidži a Samoy, a přerušit tak námořní cesty mezi Spojenými státy a Austrálií a izolovat Austrálii.
Podle časového rozvrhu plánovaných operací měla být ještě v květnu 1942 provedena akce s kódovým označením ‚MO‘ – okupace Tulagi a Port Moresby.“
V této „druhé fázi plánování“ japonské vrchní velení předpokládalo, že všechny přípravy na útoky („MO“ a „MI“) nebude možno pro Spojence utajit. Vždyť japonský nepřítel, tedy Spojenci, měli v severní Austrálii celkem 200 letadel a navíc tam byl silný americký letecký průzkum, který denně vykrýval rozsáhlou oblast, když jeho průzkum zasahoval až k Novému Irsku. Japonští plánovači však velké obavy neměli, neboť předpokládali, že v době, kdy budou útočné operace spuštěny, nebudou mít již Spojenci v jihozápadním Tichomoří mnoho sil. Dokonce v době plánování věřili, že v řečené oblasti mají jen jednu americkou letadlovou loď. Také proto ani japonské síly určené k provedení operace „MO“ neměly představovat tak velkou sílu jaká byla použita pro útoky na Pearl Harbor a Cejlon. Ostatně ono Japoncům nic jiného nezbývalo, neboť, dle plánů, probíhala příprava daleko vážnější akce, která byla namířena proti Midway a Aleutám („MI“), tedy příprava na mnohem závažnější akce, kde Japonci očekávali, že dojde k střetnutí s hlavními silami Nimitzova Tichomořského loďstva. A právě v těchto přípravách na operaci „MI“, byla zainteresována největší část Jamamotova Spojeného loďstva, především pak silný 1. Úderný svaz letadlových lodí admirála Naguma (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_admiral_Chuichi_Nagumo, foto je volně přístupno na několika webech.
Cituji z Miloše Hubáčka, Pacifik v plamenech, str. 296:
„Konečný plán operace ‚MO‘ zahrnoval následující síly:
Invazní skupina Port Moresby sestávající z 11 transportních lodí vezoucích armádní a námořní výsadkové jednotky, chráněných eskadrou torpédoborců;
menší skupinu transportních lodí s oddíly určenými k obsazení Tulagi;
podpůrnou skupinu jedné mateřské lodi pro hydroplány s ochranným doprovodem torpédoborců;
krycí skupinu složenou z letadlové lodi Šóhó, čtyř těžkých křižníků Aoba, Kako, Kinugasa a Furutaka a jednoho torpédoborce, které velel kotradmirál Aritomo Gótó (zde viz foto

, na kterém je kontraadmirál Aritomo Gótó, foto je volně přístupné na několika webech, bylo zvětšeno.), a nakonec úderný svaz viceadmirála Takea Takagiho (zde viz foto

, na kterém je admirál Takeo Takagi, foto je volně na několika webech, a bylo zvětšeno.),
tvořený letadlovými loděmi Zuikaku a Šókaku, těžkými křižníky Mjóko a Haguro a dvěma divizemi torpédoborců.
Vrchním velitelem celé operace (‚MO‘) byl ustanoven viceadmirál Šigejoši Inoue
(zde viz foto

, na kterém je viceadmirál Shygeoshi Inoue, počeštěno Inouje, foto je volně přístupné na několika webech.), velitel 4. loďstva, zdržující se na své vlajkové lodi, školním křižníku Kašima, zakotveném v rabaulském přístavu.
Jako první měl být 3. května 1942 obsazen ostrov Tulagi. Poté krycí skupina admirála Gótóa a úderný svaz admirála Takagiho zajistí ochranu invazní skupině, jež vypluje 4. května z Rabaulu a 10. května se vylodí v Port Moresby.“
Zde viz náčrt

, na kterém je nakreslen celý průběh Bitvy v Korálovém moři od 28. dubna až do 11. května 1942. Pro Palbu jej, z mnoha dalších náčrtů, nakreslil malíř Roz.
V předchozích článcích jsme si řekli o plánech Japonců v druhé fázi jejich expanze do Pacifiku, do jižní Asie, s cílem uchvátit tamější ostrovní území. Pohled byl proveden z obou stran, tedy z japonské strany prostřednictvím lidí, kteří se konfliktu zúčastnili a poté po válce, ke svým praktickým zkušenostem přidali historické dokumenty – historici Micuo Fučida a Masatake Okumiya. Dále pak z nejnovějšího amerického historického zpracování Bitvy v Korálovém moři, od profesora Roberta Love, jsme se též dostali až k začátku této bitvy (viz: Č 276., a dále), která pak byla vlastně předehrou Bitvy u ostrova Midway („MI“), počátku ještě dlouhého konce této války v Tichomoří. V mnohém již byla řečena podobná historická fakta, a někde byly historické informace rozšířeny o další. Pojďme a řekněme si ještě pohled na stejné období před - Bitvou v Korálovém moři - od Miloše Hubáčka, našeho českého historika, na kterém mnozí z nás vyrůstali, na jeho knize – Pacifik v plamenech. Já pak určitě. Přečteme si mnohé stejné, což znamená nejméně trojí ověření historického faktu, ale protože byl Miloš Hubáček historický detailista, rozšíří nám některá kusá historická fakta o další detaily, anebo větu, s historickými fakty, větu nerozvitou, nám někdy rozvine do několika vět, ve kterých zjistíme další historická fakta. Mnohde nám dokonce dodá, pro nás neznámé detaily. Přečtěme si tedy historické pohledy, od Miloše Hubáčka, období od února 1942 až do začátku dění v prvých květnových dnech, kdy byla Bitva v Korálovém moři připravována. Miloš Hubáček například nejpřesněji popíše, složení námořních eskader Japonců, které se připravovaly celkově na bitvu u Midway, a budou plnit i další úkoly, jako bylo vylodění na Tulagi, a pak ještě měly splnit operaci „MO“ – vylodit se také na Port Moresby, což se jim, dáno touto Bitvou v Korálovém moři, již, dle původního plánu – 10., či 13. května 1942 – prostě nepodařilo. Některé pasáže historického pojednání od historika Hubáčka budu citovat, a některé budu psát vlastními slovy. Začnu citací, která nás uvede do sice z předchozích dvou studií známých, ale rozšířených historických faktů, na počátku roku 1942. Cituji z - Miloše Hubáčka
https://cs.wikipedia.org/wiki/Milo%C5%A ... A1%C4%8Dek
, Pacifik v plamenech, str. 296, 297:
„Již koncem měsíce února 1942 se podařilo japonským generálům a admirálům dosáhnout prakticky všeho, co si předsevzali v rámci realizace ‚první fáze‘ svých agresivních plánů, úspěchy jejich pozemních sil dokonce předčily očekávání. Ovládli Nizozemskou Východní Indii – ostrovy Sumatra, Jáva, Celebes, Amboina, Bali a Timor byly pevně v jejich rukou. Obsadili Rabaul na nové Británii považovaný za jeden z nejlepších tichomořských přístavů, a přebudovali jej na významnou námořní a leteckou základnu. Zmocnili se přístavů Lae a Salamaua na pobřeží severovýchodní Nové Guineje a jejich invazní jednotky obsazovaly ostrovy v Šalamounově souostroví směrem (na jih) k Tulagi a Guadalcanalu.“
Mapa japonských agresí do srpna roku 1942

, kde jsou i místa, o která jde při Australské variantě, mapa je volně přístupná na několika webech. V dalším textu se i Miloš Hubáček, náš český historik, vyjadřuje stejně, nebo podobně o původních plánech japonských stratégů, kteří skutečně předpokládali, že jim bude stačit pět měsíců, ve kterých by se měli zmocnit Filipín, Malajska a Nizozemské Východní Indie. V předpokladech tokijských stratégů také bylo, že obsazování ropných polí, které měl nepřítel silně zničit, bylo, že se budou muset ropná pole dalších šest měsíců opravovat, než z nich Japonci naftu získají. Skutečnost, jak se ukázalo, byla však jiná. Území byla dobyta za polovinu času. Jasné však je, že opravy v ropných polích, být provedeny musely. Miloš Hubáček pro nás nalezl, jaké ztráty měly jednotlivé japonské složky při útoku (ty se jinak, někdy hledají hůře). Dále nás seznamuje s japonským plánem, který zde již byl oběma historickými stranami (americkou i japonskou) představeny v předchozím textu. Nejprve tedy plánované ztráty a skutečné ztráty, poté japonské plány, cituji ze str. 295:
„Ztráty (japonského) válečného námořnictva měly, podle předpokladu, činit mezi 20 a 30 % lodí a živé síly Spojeného loďstva. K 1. květnu 1942 ale Japonsko ztratilo pouze 23 bojová plavidla, a přitom žádné z nich vyšší třídy než torpédoborec, a 67 obchodních a transportních lodí o celkové tonáži 314 805 tun.
Povzbuzeni těmito výsledky vedoucí japonští militaristé trvali na urychlení dalších výbojů, především na okamžitém posunutí takzvaného obranného pásma. To v praxi znamenalo:
1) Zmocnit se ostrova Tulagi v jižní části Šalamounových ostrovů, který se měl stát základnou pro hydroplány k podpoře dalšího postupu na jihovýchod a ke krytí operace namířené proti Port Moresby. Obsadit Port Moresby na jižním pobřeží Nové Guineje a tak získat základnu k útokům na letiště a přístavy v severní Austrálii a k podpoře postupu na Novou Kaledonii, Fidži a Samou. Tím by japonské síly získaly plnou kontrolu nad oblastí Korálového moře.
2) Obsadit atol Midway a západní Aleuty, tím rozšířit obranné pásmo na sever a současně přimět americké Tichomořské loďstvo k rozhodujícímu střetnutí.
3) Zmocnit se Nové Kaledonie, Fidži a Samoy, a přerušit tak námořní cesty mezi Spojenými státy a Austrálií a izolovat Austrálii.
Podle časového rozvrhu plánovaných operací měla být ještě v květnu 1942 provedena akce s kódovým označením ‚MO‘ – okupace Tulagi a Port Moresby.“
V této „druhé fázi plánování“ japonské vrchní velení předpokládalo, že všechny přípravy na útoky („MO“ a „MI“) nebude možno pro Spojence utajit. Vždyť japonský nepřítel, tedy Spojenci, měli v severní Austrálii celkem 200 letadel a navíc tam byl silný americký letecký průzkum, který denně vykrýval rozsáhlou oblast, když jeho průzkum zasahoval až k Novému Irsku. Japonští plánovači však velké obavy neměli, neboť předpokládali, že v době, kdy budou útočné operace spuštěny, nebudou mít již Spojenci v jihozápadním Tichomoří mnoho sil. Dokonce v době plánování věřili, že v řečené oblasti mají jen jednu americkou letadlovou loď. Také proto ani japonské síly určené k provedení operace „MO“ neměly představovat tak velkou sílu jaká byla použita pro útoky na Pearl Harbor a Cejlon. Ostatně ono Japoncům nic jiného nezbývalo, neboť, dle plánů, probíhala příprava daleko vážnější akce, která byla namířena proti Midway a Aleutám („MI“), tedy příprava na mnohem závažnější akce, kde Japonci očekávali, že dojde k střetnutí s hlavními silami Nimitzova Tichomořského loďstva. A právě v těchto přípravách na operaci „MI“, byla zainteresována největší část Jamamotova Spojeného loďstva, především pak silný 1. Úderný svaz letadlových lodí admirála Naguma (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_admiral_Chuichi_Nagumo, foto je volně přístupno na několika webech.
Cituji z Miloše Hubáčka, Pacifik v plamenech, str. 296:
„Konečný plán operace ‚MO‘ zahrnoval následující síly:
Invazní skupina Port Moresby sestávající z 11 transportních lodí vezoucích armádní a námořní výsadkové jednotky, chráněných eskadrou torpédoborců;
menší skupinu transportních lodí s oddíly určenými k obsazení Tulagi;
podpůrnou skupinu jedné mateřské lodi pro hydroplány s ochranným doprovodem torpédoborců;
krycí skupinu složenou z letadlové lodi Šóhó, čtyř těžkých křižníků Aoba, Kako, Kinugasa a Furutaka a jednoho torpédoborce, které velel kotradmirál Aritomo Gótó (zde viz foto

, na kterém je kontraadmirál Aritomo Gótó, foto je volně přístupné na několika webech, bylo zvětšeno.), a nakonec úderný svaz viceadmirála Takea Takagiho (zde viz foto

, na kterém je admirál Takeo Takagi, foto je volně na několika webech, a bylo zvětšeno.),
tvořený letadlovými loděmi Zuikaku a Šókaku, těžkými křižníky Mjóko a Haguro a dvěma divizemi torpédoborců.
Vrchním velitelem celé operace (‚MO‘) byl ustanoven viceadmirál Šigejoši Inoue
(zde viz foto

, na kterém je viceadmirál Shygeoshi Inoue, počeštěno Inouje, foto je volně přístupné na několika webech.), velitel 4. loďstva, zdržující se na své vlajkové lodi, školním křižníku Kašima, zakotveném v rabaulském přístavu.
Jako první měl být 3. května 1942 obsazen ostrov Tulagi. Poté krycí skupina admirála Gótóa a úderný svaz admirála Takagiho zajistí ochranu invazní skupině, jež vypluje 4. května z Rabaulu a 10. května se vylodí v Port Moresby.“