Občanská válka v Libyi

Konflikty a války po roce 1945 - Izrael, Korea, Vietnam...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13197
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Rase »

Turecko vyšle na základě pozvání vojáky do Libye

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek oznámil během setkání vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), že hodlá vyslat vojáky do Libye, jejíž vláda ho o to požádala. Příslušný zákon bude podle něj předložen parlamentu hned poté, co se sejde prázdninách, uvedly agentura Reuters a turecké listy Hürriyet a Daily Sabah. Krom Turecka, pozvala mezinárodně uznaná vláda národní jednoty (GNA) vedená premiérem Faízem Sarrádžem, rovněž Tunisko, kde vládne prezident Kais Sajíd. Nutno zmínit, že Libye má momentálně dvě vlády a jednotky Libyjské národní armády (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem se pokoušejí dobít Tripolis a svrhnout Sarrádže. Turecko již letos podpořilo Sarrádžovu vládu, když navzdory embargu Rady bezpečnosti OSN poskytlo obrněné transportéry Kipri a bezpilotní letadla Bayraktar TB2. Turecká vláda podepsala koncem listopadu 2019 se Sarrádžovou vládou dvě dohody - jednu o vojenské spolupráci a druhou o hranicích ve východním Středomoří, v níž si obě strany vymezily výlučné ekonomické zóny ve Středozemním moři. Konkurenční LNA podporují Egypt, Jordánsko a SAE, v jeho řadách také bojují ruští dobrovolníci a súdánské milice.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... paign=null

Obrázek Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13197
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Rase »

Egyptské ultimátum turecké armádě v Libyi

Pět minut před půlnocí v noci na dnešek vyhlásil egyptský prezident Abdel al-Sisi ultimátům turecké armádě v Libyi a jim podřízeným oddílům džihádistů samozvaného premiéra Faiíze al-Sarrádže. Pokud do 48 hodin nepřistoupí na příměří, které nabízí Libyjská národní armáda (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, egyptská armáda a letectvo Spojených arabských emirátů spojí své síly na podporu LNA. Podle řeckého serveru pronews.gr Egypt mobilizuje svoji armádu. Již během neděle přicházely přes twitter informace o mohutném přesunu egyptské vojenské techniky k hranicím s Libyí. Velení egyptské armády čile přisouvalo na pozice i tanky Abrams M1A1, dále k hranicím přelítají řady stíhacích a bitevních letadel na letiště u Libyjských hranic.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13197
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Rase »

Tanzanská nákladní loď Ro-Ro ÇİRKİN, doprovázená tureckým námořnictvem, převáží na palubě tanky M60A3 pro jednotky GNA - Vláda národní jednoty, což je přechodná vláda Libye.
Dva turecké vojenské letouny C-130E opouštějí letiště v Istanbulu v Turecku a rovněž směřují do Libye.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od niko »

Hmm. Tak z toho moze byt celkom slusna mela. Som zvedavy, ci uvidime aj nejake vzdusne boje. Medzi takymito protivnikmi to bude fakt vyrovnane.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13197
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Rase »

strojový překlad z https://www.defence24.pl/swiatowa-wojna ... nym-opinia dají se tam ale najít velmi zajímavé souvislosti k celé problematice.
defence24 píše:Turecká aktivita ve východním Středomoří a Libyi vedla k eskalaci napětí mezi touto zemí a Francií, Řeckem, Kyprem a Egyptem. O možnosti války se dokonce mluví otevřeně. Konflikt je způsoben sporem o ložiska plynu a nadvládu v severní Africe a v pozadí je také patrná ruská aktivita, pro kterou je stejně jako v případě Turecka i projekt EastMed hrozbou. Zajímá ji také konflikt v rámci NATO. K eskalaci také vede neefektivnost Evropské unie a relativní pasivita USA.

Přibližně tucet zemí ze čtyř kontinentů je již přímo nebo nepřímo zapojeno do konfliktu východo-středomořsko-libyjského, takže se jedná o globální konflikt. Ve středu je problém energetické rivality související s těžbou sousedních kyperských, izraelských a egyptských plynových polí, což tvrdí Turecko. Na průzkumu se podílejí americké, italské a francouzské společnosti, což určuje zájem těchto zemí. Kromě toho projekt plynovodu EastMed podporovaný EU, který má čerpat plyn z těchto polí do Evropy přes Řecko a Itálii, konkuruje turecko-ruským zájmům souvisejícím s TurkStream.

Druhým dílem hádanky je turecká aktivita v Libyi, kde Ankara a Katar podporují džihádistické milice a vládu muslimského bratrství v Tripolisu (GNA). To představuje hrozbu pro zájmy nejméně 3 zemí, tj. Egypta, Spojených arabských emirátů a Francie. První dva vnímají muslimské bratrství jako svého nepřítele # 1, zatímco pro Francii je turecká aktivita v severní Africe hrozbou pro její zájmy v Sahelu, včetně uranové doly v Nigeru, sousední Libyi. Kromě toho existují protichůdné dohody vymezující výlučné hospodářské zóny uzavřené mezi Řeckem a Tureckem s konkurenčními energetickými středisky v Tobruku a Tripolisu. Obrázek je doplněn nesoudržnou italskou politikou,které na základě soupeření s Francií podporují Tripolis, ale zároveň podporují Řecko a Kypr v případě EEZ a EastMed. Na druhé straně Rusko bojuje sofistikovanou hrou, bojuje o svůj vlastní vliv v severní Africe, zabíjí veletrhy s Tureckem, které pokrývají širší operační sál, má zájem o konflikt v rámci NATO a torpéduje projekt EastMed. Tváří v tvář lhostejnosti EU a NATO a nepřítomnosti Spojených států může také převzít roli prostředníka a zmrazení konfliktů.

Spor o kyperská ložiska plynu probíhá již několik let, ale k eskalaci došlo v roce 2019, kdy Turecko začalo posílat vrtná plavidla do teritoriálních vod Kypru. Evropská unie pak reagovala hrozbou sankcí, ale v tomto ohledu se dosud ukázala jako papírový tygr. V únoru 2020 byly sankcionovány pouze dvě fyzické osoby. Turecko nejen omezilo své činy, které porušují suverenitu dvou členských států EU, ale také je prohloubilo. Nová kapitola eskalace začala, protože 28. listopadu 2019, kdy Turecko podepsalo demarkační dohodu o VEZ s libyjskou Tripolisovou vládou (GNA), která byla doprovázena také záznamy o vojenské podpoře Tripolisu Tureckem. Tuto dohodu prohlásilo za nezákonné obě konkurenční energetické středisko v Libyi, tj. Zvoleno v roce 2014.parlament (HoR) se sídlem v Tobruku (který by podle dohody o vytvoření GNA měl ratifikovat každou mezinárodní dohodu) a Řecko, Kypr, Evropská unie a v podstatě většina mezinárodního společenství. Tato dohoda rovněž vedla k tomu, že Řecko podniklo diplomatickou činnost s cílem podepsat alternativní dohody o VEZ se středomořskými zeměmi v souladu s ustanoveními Úmluvy OSN o mořském právu (UNCLOS).

168 zemí je nyní stranami UNCLOS, včetně všech evropských zemí. Turecko, Sýrie a Izrael však tuto úmluvu ve Středomoří nepodepsaly. Úmluva mimo jiné stanoví: právo označit VEZ až do 200 námořních mil, včetně pobřeží ostrovů. Turecko tuto všeobecně přijímanou zásadu zpochybňuje a její dohoda s Tripolises ignoruje existenci Kypru a Kréty.

V důsledku dohody mezi Ankarou a Tripolisem Turecko zintenzívnilo svou činnost v Libyi, přičemž podporovalo protiváhu GNA proti gen. Chalifovi Haftarovi, který podporoval HoR a jeho libyjskou národní armádu (LNA). V červnu byly síly LNA přemístěny ze své pozice pod Trypolis a fronta se posunula pod linii Sirte-Dżofra. Další pochod byl prozatím zastaven hrozbou vojenských zásahů Egypta. Existuje však jen málo náznaků, že by se Turecko vzdalo dalšího rozšiřování. Současně Ankara zintenzivnila své aktivity ve východním Středomoří. Jedná se především o udělení státní licence Turecku turecké společnosti TPAO na začátku června pro vrtání na 24 místech po celém Kypru. Ukázala se mapa později předložená tureckými orgányže oblast plánovaných vrtů doslova obklopuje Kypr.

Řecko reagovalo zintenzivněním diplomatických aktivit. V květnu hlavy diplomatů Egypta, Řecka, Kypru, Francie a Spojených arabských emirátů odsoudily dohodu Turecka s GNA, její nezákonné aktivity ve Středomoří a turecké vojenské zapojení v Libyi, které považovaly za hrozbu pro stabilitu severní Afriky a Evropy. Izrael se schůzky nezúčastnil, i když je to také strana, která se o projekt EastMed zásadně zajímá, protože tento plán by se měl vztahovat na izraelské leviatské plynové pole vedle kyperských polí. Izrael však v současné době nechce být přímo zapojen do konfliktu ve Středozemním moři, a přestože jeho vztahy s Tureckem jsou hrozné, po léta nechce vstoupit na cestu přímé konfrontace.Kromě toho je pro Izrael klíčovou otázkou nyní připojení 30% Západního břehu Jordánu a spojuje rozhovory o podpoře činností zemí, jako je Řecko, se schválením anektace Evropou a arabskými zeměmi. To bylo zřejmé z témat rozhovorů během návštěvy řeckého premiéra Kyriakosa Mitsotakise v Izraeli v polovině června, které však dosud nepřinesly žádné viditelné zvláštnosti. Stejně jako o týden později návštěva vedoucí kyperské diplomacie v Izraeli.Stejně jako o týden později návštěva vedoucí kyperské diplomacie v Izraeli.Stejně jako o týden později návštěva vedoucí kyperské diplomacie v Izraeli.

Projekt EastMedu, tj. Plynovod čerpající plyn z kyperských a izraelských ložisek, případně také egyptský, do Řecka a dále do jižní Evropy, byl vytvořen v roce 2013 a získal podporu Evropské unie. V lednu 2020 byl tento plán uveden v dohodě podepsané v Athénách Řeckem, Kyprem a Izraelem. Plynovod má být dlouhý 1900 km a má kapacitu 10 miliard kubických metrů plynu (s možností zvýšení na 20 miliard) ročně, za cenu 7 miliard USD. Má být postaven do roku 2025. Řecko se zároveň dohodlo s Itálií na vybudování rozšíření EastMed do Itálie.

EastMed je samozřejmě hrozbou pro společné turecko-ruské plány týkající se TurkStream , které chce Gazprom dodávat plyn nejen do Turecka, ale také prostřednictvím jeho dalších poboček do Bulharska, Srbska, Maďarska, Řecka, Severní Makedonie a Itálie. To je důvod, proč Rusko hraje velmi sofistikovanou hru tváří v tvář celému konfliktu a vnější okolnosti často pokrývají skutečné ruské záměry. Oficiálně Rusko jako místo UNCLOS podporuje kypersko-řecký přístup k vymezení VEZ. Ruské žoldnéři navíc bojují na straně LNA v občanské válce v Libyi. Ale Rusko se rozhodně nikdy nezajímalo o vstup Hafara do Tripolisua Turecko bylo z Libye úplně vytlačeno. Rusové však plánovali izolovat Haftar od ostatních spojenců, aby byl na ni úzce závislý a potom ho zapletl do systému svých veletrhů s Tureckem, které pokrývá nejen Libyi, ale také Sýrii a další záležitosti. To však selhalo, protože v lednu Haftar odmítl podepsat dohodu, kterou vypracovali Putin a Erdogan. Kromě toho zablokoval těžbu ropy a plynu, což ovlivnilo zájmy Gazpromu. Rusové se pak rozhodli, že není ten správný muž, na který by mohl vsadit. "Wagneriáni" byli staženi z fronty poblíž Trypolisu, což usnadnilo protiofenzi GNA a Turecko. Rusové samozřejmě nemají v úmyslu nechat Libyi jít, ale v ruských analýzách se stále častěji říká, že s podporou Tobruka by se člověk měl vsadit na někoho jiného.Rusové také začínají otevřeně propagovat scénář skutečného rozdělení Libye.

Lze tedy očekávat, že pokud se Rusku a Turecku podaří marginalizovat ostatní aktéry, kteří se zajímají o tento konflikt, vliv a kontrola surovin se rozdělí mezi obě země a obě tam budou mít své vojenské základny. Umožní to torpédování projektu Eastmed, kontrolu přílivu afrických migrantů do Evropy a provedení dalších veletrhů v souvislosti s expanzí do Afriky. Je to v jejich společném zájmu navzdory konkurenci. Dokonce i turecká expanze v Africe může být pro Rusy přínosná, protože může přimět země, které tam hájí své zájmy, zejména Francii, aby usilovaly o dohodu s Moskvou.

French Total, Italian Eni a American Exxon jsou zapojeny do projektu kyperského vykořisťování, který rovněž určuje účast Francie, Itálie a USA v tomto konfliktu, i když v každém případě v různé míře. Nejvíce se zapojuje do konfrontace s Tureckem Francie, kterou prezident Emanuel Macron otevřeně obviňuje z toho, že Turecko ohrožuje bezpečnost ve Středozemním moři a severní Africe, a také že její činnost je důkazem toho, co Macron před několika měsíci nazval „mozkovou smrtí“. PRO TOHLE'. Konflikt zájmů mezi Francií a Tureckem samozřejmě není jen problémem EastMedu, nebo dokonce francouzských zájmů ve východní Libyi, ale zahrnuje řadu dalších aspektů, včetně problému se stále agresivnější politikou Turecka v Africe.. Vzhledem k uranovým dolům dodávajícím francouzský jaderný program v sousedním Nigeru je toto pro Francii strategický problém.

10. června došlo u pobřeží Libye ke konfrontaci mezi francouzským fregatovým kuretem Courbet a tureckými válečnými loděmi, které laserem vysledovaly třikrát, aby naznačovaly připravenost k útoku, v souvislosti s pokusem o inspekci, který Francouzi chtěli na turecké lodi pašovat zbraně do Libye navzdory embargu OSN. Po tomto incidentu Francie při absenci reakce NATO uvedla, že se stahuje z operace NATO ve Středomoří .

Makronova slova o „mozkové smrti“ NATO byla široce kritizována, ale vzhledem k bezmocnosti Aliance proti tureckým provokacím nejsou bohužel zcela neopodstatněná. Kromě toho generální tajemník NATO Jens Stoltenberg opakovaně prohlásil podporu tureckých aktivit v Libyi za údajné zastavení ruské expanze v tomto regionu. Tento přístup bohužel pouze prohlubuje rozdělení v NATO a způsobuje, že se země jako Francie nebo Řecko pokusí vyjít s Ruskem jako jediný subjekt, který může ovlivnit Turecko. Pro Kreml je to však ideální situace, samo o sobě je žádoucí rozdělení v NATO, zejména proto, že nelze vyloučit, že skončí válkou. Vstup do role zprostředkovatele však dává plnou příležitost chránit své vlastní zájmy.

Řecký ministr obrany Nikos Panagiotopulos uvedl, že konflikt se na začátku června změní na válku a prohlásí, že Řecko neporuší svrchovaná práva na VEZ. Stojí za to dodat, že Turecko již dlouho masivně porušuje řecký vzdušný prostor. Teprve v roce 2019 došlo k celkem asi 5 000 takových incidentů. Letos se stalo, že tento počet dosáhl dokonce 90 za den.

Prozatím se však Francie omezuje pouze na rozzlobená prohlášení a Řecko na intenzivní diplomatickou kampaň. V červnu podepsalo Řecko dvě demarkační dohody o VEZ - s Itálií a HoR na základě UNCLOS. V prvním případě se jedná o určitý druh házení Římem, který na jedné straně podporuje (i když ne velmi energicky) Tripoli (mimo jiné v souvislosti s konkurencí s Francií o vklady v Libyi) a na druhé straně spolupracuje s Řeckem na projektu EastMed, který úzce souvisí se situací v Libyi.

Turecko však uplatňuje politiku falešného úspěchu, která nevenuje pozornost mezinárodnímu právu, a je v tomto ohledu docela účinná. To je mimo jiné výsledek nedostatku jednoty Evropské unie, který se projevil na berlínské konferenci na začátku roku o Libyi, na kterou Německo pozvalo Řecko ani Kypr. Mezitím Rusko nedávno prohlásilo, že Řecko má právo účastnit se jednání o Libyi, protože se týká i jeho zájmů. Stejně jako v případě podpory Haftar v Libyi, i v tomto případě není cílem Ruska zaujmout řeckou stranu ve sporu s Tureckem, ale postavit se jako prostředník nebo použít tuto otázku jako další vyjednávací čip na veletrhu s Tureckem pro rozdělení vlivu. 1. července Francie oznámila, že se pokusí uvalit na Turecko přísné sankce.Bude to další test účinnosti a solidarity EU.

Pokud Evropa tuto zkoušku neuspěje, zvýší se pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu ve Středomoří s Francií, Řeckem a Egyptem na jedné straně a Tureckem na straně druhé. Pro odpůrce turecké expanze nebude mnoho možností. Takový scénář bude pro Rusko ještě výhodnější, protože může dodávat zbraně oběma stranám. Turecko již zakoupilo systém S-400 od Ruska, což je také samo o sobě porušením soudržnosti NATO. Na druhou stranu Egypt, který v roce 2015 uzavřel s Ruskem kontrakt na zbrojení ve výši 3,5 miliardy USD, v současné době plánuje od něj koupit pobřežní protiraketovou obranu K-300P Bastion-P. Role Egypta v tomto konfliktu je navíc rozhodující a může se také spolehnout na podporu Ligy arabských států, že bude mít pouze politickou a možná materiální povahu.Egypt také nedávno podepsal smlouvu o obchodu se zbraněmi s Itálií v hodnotě 10 milionů EUR, která mimo jiné pokrývá dodávky šest fregat, včetně dvou fregat rakety FREMM třídy Bergamini. Tato smlouva znovu ukazuje, že Itálie není příliš připojena k podpoře turecko-tripolitské strany v tomto konfliktu. Pouze tato podpora Egypta vyvolává protesty jak v Itálii, tak v Evropě a USA kvůli obvinění z porušování lidských práv orgány této země. Pokud budou efektivní, zůstane s Egyptem pouze Rusko. Role Egypta je zároveň klíčová, protože již podle žebříčku Global Firepower je jeho válečná flotila na 7. místě na světě a turecká pouze na 20. místě.Tato smlouva znovu ukazuje, že Itálie není příliš připojena k podpoře turecko-tripolitské strany v tomto konfliktu. Pouze tato podpora Egypta vyvolává protesty jak v Itálii, tak v Evropě a USA kvůli obvinění z porušování lidských práv orgány této země. Pokud budou efektivní, zůstane s Egyptem pouze Rusko. Role Egypta je zároveň klíčová, protože již podle žebříčku Global Firepower je jeho válečná flotila na 7. místě na světě a turecká pouze na 20. místě.Tato smlouva znovu ukazuje, že Itálie není příliš připojena k podpoře turecko-tripolitské strany v tomto konfliktu. Pouze tato podpora Egypta vyvolává protesty jak v Itálii, tak v Evropě a USA kvůli obvinění z porušování lidských práv orgány této země. Pokud budou efektivní, zůstane s Egyptem pouze Rusko. Role Egypta je zároveň klíčová, protože již podle žebříčku Global Firepower je jeho válečná flotila na 7. místě na světě a turecká pouze na 20. místě.Pokud budou efektivní, zůstane s Egyptem pouze Rusko. Role Egypta je zároveň klíčová, protože již podle žebříčku Global Firepower je jeho válečná flotila na 7. místě na světě a turecká pouze na 20. místě.Pokud budou efektivní, zůstane s Egyptem pouze Rusko. Role Egypta je zároveň klíčová, protože již podle žebříčku Global Firepower je jeho válečná flotila na 7. místě na světě a turecká pouze na 20. místě.

Dalším problémem je relativní pasivita USA v tomto operačním sále, a to i přesto, že v lednu kongres přijal zákon o podpoře Spojených států pro projekt EastMed, účast USA na průzkumu kyperských a izraelských ložisek a zrušení embarga na prodej zbraní na Kypr platné od roku 1987. Byl to výsledek společného lobování exxonských a proizraelských a progrenských kruhů. Je to jen to, že existuje mnoho důkazů, že se Trump podrobil Erdoganově přesvědčování, a dokonce i jakýsi druh turkofilie (tyto závěry potvrzuje i Boltonova nedávno publikovaná kniha).

Závěrem lze říci, že cíle Ruska a Turecka v tomto konfliktu jsou pouze zdánlivě protichůdné. EastMed je hrozbou pro obě země a oba mají zájem destabilizovat vnitřní situaci v Evropě tím, že stimulují příliv migrantů z Afriky do Evropy. Za tímto účelem musí vyloučit konkurenty a sdílet kontrolu nad Libyí, která oběma zemím umožní zřídit na jejím pobřeží vojenské základny (Turecko to plánuje v Misratě). Je třeba připomenout, že Rusko již má jednu středomořskou základnu (v Sýrii). Turecko se však dosud neúspěšně pokouší zřídit základnu v Tunisku, která by alespoň částečně vyrovnala egyptskou logistickou výhodu v případě přímé turecko-egyptské konfrontace v Libyi. Protože v Tunisku spoluvládají i muslimské bratrstvo a v roce 2017obě země podepsaly dohodu o vojenské spolupráci, a tak Erdogan, který navštívil Tunis v polovině června, doufal, že tuto zemi zapojí do libyjského konfliktu. To se však setkalo se silným odporem významné části parlamentu a prezidenta Kais Saiede ao dva týdny později přišel do Tunisu šéf řecké diplomacie, který poskytoval podporu ve vztazích Tunisko - Evropská unie.
Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3956
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od HONZIK11 »

Hodně zajímavé souvislosti. Stačí ale rozkmotrit dva účastníky Turecko a Rusko. Oba dva chodí kolem sebe po hraně žiletky. :razz:
Už jen ta myšlenka odkupu S400 do USA je může rozhodit a bude založen plamen, ktery nepůjde uhasit hned na dvou frontách. Kdo bude na koni je jasné.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od kenavf »

Tak zatiaľ vidím len rozkmotrenie Turecka a Francúzska(a Grécka).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13197
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Rase »

Letecký úder saúdských stíhaček Mirage 2000-9

Včera v noci z 5. na 6. července došlo k leteckému útoku na libyjskou leteckou základnu al-Watiyah, která je pod kontrolou GNA a tureckých vojsk. Zástupci LNA převzali odpovědnost za nálet, ačkoliv je téměř jisté, že přesný útok provedlo letectvo SAE pomocí stíhaček Mirage 2000-9. Důvodem je, že Abdulkhaleq Abdullah, byl natolik nadšený z úspěšné akce, že ve zprávě zveřejněné na Twitteru řekl, že '' SAE dalo Turkům lekci". Následně si uvědomil, že udělal chybu a příspěvek smazal, ale "co se stane na internetech, zůstane na internetech." Jisté je, že Turci přiznávají jisté škody, ačkoliv detaily a rozsah nechtějí odhalit. Pravděpodobným cílem náletu byla pozice protiletadlového systému Raytheon MIM-23 Hawk, který byl v Al-Watiyah rozmístěn jen o dva dny dříve, takže baterie ještě nebyla dokončena a vybavení nebylo připraveno na akci. Letectvo SAE tak nenarazilo na žádný odpor.

https://www.facebook.com/militarium.net ... =3&theater

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Hektor
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1022
Registrován: 28/5/2008, 15:49

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Hektor »

Trochu vtipná výhovorka že batéria Hawk XXI po dvoch dňoch ešte nieje schopná boja.
Ale Pantsyr odpálený na podvalníku pri presune alebo v bunkry je dôkaz neschopnej a nevyspelej techniky.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od skelet »

Hawk je dosti vousatý systém
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od kenavf »

Aj starý systém zo 60 tých rokov by mal byť bojaschopný v rádoch za pár hodín(S-75 Volchov tuším tri hodiny, už si to presne nepamätám)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od skelet »

záleží na tom jakou tomu dáš prioritu, a jaké máš schopnosti .. v každém případě argumentovat tímhle ve prospěch Pantsiru je ..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Skeptik »

On tím někdo argumentoval e prospěch Panzirů?
Já to pochopil tak, že Hektor upozornil na manipulaci, kterou provádějí dezinformační masmédia, kdy zničení Panziru na podvalníku je vydáváno za neschopnost systém nikoli obsluhy a zničení Hawků v postavení na letišti tím, že ani po dvou dnech nebyl zprovozněn.
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 7/7/2020, 12:57, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od skelet »

s manipulací si teď s novináři moc nezadáte. MIM-23 je zastaralý systém, takže můžu říct akorát to, že libyjci a turci stojí za něco.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ejdou Rotacak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1218
Registrován: 23/7/2012, 14:54
Bydliště: Praha - Zbraslav

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Ejdou Rotacak »

jestli mohu svou trochou do mlýna - paralela je tam více než zřejmá. Vousatostí a zastaralostí bych se v tomto neoháněl. Připusť, že novináři prokazují naší společnosti velmi často
medvědí službu. Všímá si toho každý, kdo nemá hlavu strčenou až po krk v modrém, červeném, zeleném zadku.

....ten náš synáček, to je taková hlava pomazaná, děťátko rozkošné.....ale ten sousedovic fagan by zasloužil zmalovat p*del do modra! :wink:
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Skeptik »

Že je Hawk "vousatý" systém, to nikdo nerozporuje ... i když ten turecký MIM-23 je verze Hawk XXI, tedy ta nejmodernější, která má splňovat požadavky 21. století.

Cituji z anglické Wikipedie
Hawk XXI nebo-li Hawk-21 je nejpokročilejší a kompaktní verze Hawk PIP-3.
Hawk-XXI jednoduše eliminuje radary PAR a CWAR zavedením 3D radarů MPQ-64 Sentinel. Norská společnost Kongsberg dodala FDC (Fire Distribution Center), protože systém se používá v systému NASAMS v Norsku.
Střely jsou vylepšeny na standard MIM-23K a vybaveny hlavicí se zdokonaleným fragmentováním, která vytváří větší smrtící zónu. Systém je také účinný proti taktickým balistickým střelám krátkého dosahu.
Radar MPQ-61 HIPIR poskytuje radarové pokrytí nízkých nadmořských výšek a lokální oblasti a také radarové ozáření pro hlavice rakety MIM-23K Hawk.
Ani MPQ-64, ani MPQ-61 nejsou zastaralé radary a střely MIM-23K rovněž nelze nazvat zastaralými.
Takže je to, jako obvykle ... o obsluze.
Stejně jako u těch Panzirů.

P.S. Mirage 2000-9 letectva UAE jsou z tohoto pohledu starší a nemoderní letadla.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17791
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od skelet »

ale asi se o něm nebudeme bavit jako o vyspělém systému, že .. tudíž pro novináře je to neatraktivní
Problém Pantsirů je, že se z něj dělal neporazitelný systém. A všechny nebyly zničeny na podvalech.. holt to je problém propagandy, dříve nebo později se ti to vrátí jako facka v hospodě.

Mirage 2000-9 procházejí modernizací.
ObrázekObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3646
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od seabee »

Asi to bude chtít nezapomínat, že jsme na odborném fóru, i když amatérském - ale profesionálové sem píšou taky, že. Takže bychom měli vést diskuzi na základě faktů a ne senzacechtivých titulků - takhle se nikdy nedobereme konce. Dnešní novinář napíše cokoliv, co zvýší počet rozkliků, nejlépe když to stáhne z jiného zdroje a prožene překladačem. Odbornou terminologii má u...tam a neobtěžuje se ani pro kontrolu kouknout na Wiki, o odborných pramenech nemluvě.
Viz: vícero médií nedávno psalo, že Musk/NASA vyslali k ISSraketoplán. Počet zmínek, že se na měsíc letělo raketou Apollo 11 jsem ani nepočítal. Někdy ale propagandisté krmí novináře pěknými špeky - například jeden generál nedávno prohlásil, že "naše stíhačka je sedmkrát obratnější, než nepřátelská. Tak určitě, a náš pilot je sedmkrát placatější od přetížení :D

Zdá se, že je to spíš spiknutí hlupců, než spiknutí masmédií.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5863
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od Polarfox »

Já nevím, proč si hlavně nepočkáte, až vyleze na světlo nějaká rozumná ustálená verze + detaily.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4088
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Občanská válka v Libyi

Příspěvek od jarl »

Ejdou Rotacak píše: ....ten náš synáček, to je taková hlava pomazaná, děťátko rozkošné.....ale ten sousedovic fagan by zasloužil zmalovat p*del do modra! :wink:
Ejdou Rotacak píše: tohle ale může být z druhého úhlu pohledu přeci nepochopitelné :rotuj: aneb klasické klišé, nepamatuji si doslovně
ale sedí to jako pudel na hrnec "my máme doma inteligentní, milé a krásné dítě......ale ten sousedovic Zilvár z chudobince!"
Všichni máme krásný a chytrý děti, ale pořád je naše země plná vošklivejch debilů :up:
Je sice hezké, že jsi svůj dva roky starý výrok poněkud inovoval, ale do vážně míněné debaty takové plky nepatří. Jak je to dlouho, co jsem ti doporučoval začít se na Palbě chovat normálně? Pokud je to nad tvé síly, dej vědět a vyřešíme to jednou provždy.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Zamčeno

Zpět na „Události a konflikty po roce 1945“