Den kdy nacisté obsadili Winnipeg

Ponorková válka, letecká válka. Od roku 1944 invaze do Evropy.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12902
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Den kdy nacisté obsadili Winnipeg

Příspěvek od Rase »

Fake_Nazi_soldiers_assaulting_a_Winnipeg_Free_Press_newsie,_19_February_1942.jpg

Den kdy nacisté obsadili Winnipeg

Začátkem roku 1942 došlo v několika kanadských městech k simulovanému obsazení nacistickou armádou. Se zřejmě nejpozoruhodnější akcí svého druhu přišli ve Winnipegu a nazvali ji "If Day" (Den kdyby).
Kanada vyhlásila válku Německu 10. září 1939 a první dluhopisy byly vydány v únoru 1940. Cíle vybrat 20 milionů dolarů bylo dosaženo během pouhých dvou dnů. Město Winnipeg v provincii Manitoba obývalo v roce 1942 asi čtvrt milionu obyvatel a plánu na získání 24,5 mil dolarů mělo pomoci představení války a života v okupované Evropě. Akce se účastnilo 3 500 vojáků kanadských ozbrojených sil a na tři stovky veteránů z první světové války, které doplnili záložníci a dobrovolníci z řad civilistů. Německé jednotky byly tvořeny mladými dobrovolníky v kostýmech, které byly za tím účelem vypůjčeny v Hollywoodu. Rozpočet akce dosahoval výše 3 000 dolarů.
Invaze byla zahájena v 5 hodin 30 minut ráno 19. února 1942, kdy byl obsazen městský rozhlas. O hodinu a půl později se rozezněly sirény ohlašující letecký poplach a byla přerušena dodávka elektrického proudu. Město bylo napadeno několika letouny a zazněly výbuchy připravené pyrotechniky. Pozemní útok začal krátce na to. Postupně prolomil za intenzívní palby vnější perimetr obrany ležící asi 5 km od centra města. Bylo "zničeno" několik mostů. Boje se účastnily také lehké tanky a protiletadlové dělostřelectvo. Provizorní obvaziště kromě různým hereckým nadáním obdařeným "zraněným" poskytlo pomoc také dvěma skutečně raněným: jeden z vojáků si vymkl kotník. A jedna žena se během ranního přerušení dodávky proudu ve tmě řízla do palce, když připravovala toast.
Obránci se Němcům pod velením plukovníka Ericha von Neurenberga vzdali v bezvýchodné situaci po statečném odporu v 9 hodin 30 minut, jak předpokládal scénář. Pro město začaly krušné okamžiky. Někteří občané byli internováni, premiér provincie John Bracken, několik členů vlády, představitelé města včetně starosty Johna Queena a norského a amerického velvyslance byli zatčeni. Radnímu McCleanovi se podařilo uniknout, ale byl dopaden a popraven. Na území města byla zavedena německá správa a stanné právo. Zákaz vycházení od 21:30 do rozednění. Shromažďovací právo bylo omezeno na osm osob. Dobyvatelé neponechali nic náhodě. Konfiskovali automobily, zabavovali kanadské vlajky, farmáři budou registrovat svou produkci u úřadů. Každý majitel domu ubytuje pět vojáků. Držení zbraní bylo trestáno smrtí. Před veřejnou knihovnou byly páleny knihy (šlo o předem vybrané poškozené svazky určené k vyřazení). Objevily se Říšské marky, které nahradily Kanadský dolar. Britská vlajka v Lower Fort Garry byla nahrazena vlajkou nacistickou a Winnipeg byl přejmenován na Himmlerstadt a Hlavní ulice se stala Hitlerstrasse. Kromě dalšího byl vydán zákaz bohoslužeb a kněží, kteří neuposlechli, byli zatčeni. Winnipeg Tribune vyšel jako Das Winnipeger Lügenblatt, celé vydání bylo cenzurováno a titulní strana byla německy. Noviny informovaly, že "Nacisté, jako Der Führer, jsou trpěliví a tolerantní, ale JEJICH TRPĚLIVOST RYCHLE VYČERPÁVAT SE." Rádio vysílalo program "Svastika nad Kanadou" s vojenskými pochody a výňatky z Hitlerových projevů. Program končil v půl šesté odpoledne propuštěním vězňů, přehlídkou a projevy. Za jediný den bylo vybráno 3,2 milionu dolarů a cíle bylo dosaženo o pět dní později. V celé Manitobě bylo vybráno 60 milionů, tedy o 15 víc než bylo plánováno. Podobná, ale rozsahem menší akce pak proběhla ještě ve Vancouveru.

Zdroj:
https://nationalpost.com/news/canada/ra ... -of-itself
http://www.mhs.mb.ca/docs/mb_history/13/ifday.shtml
https://www.securitymagazin.cz/historie ... 65488.html
https://www.youtube.com/watch?v=8scLEt70yIE

ExpMilNazisTakeWinnipeg.jpg

Naposledy upravil(a) Rase dne 16/8/2022, 21:39, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Den kdy nacisté obsadili Winnipeg

Příspěvek od Vlastimil Čech »

No to je super! Tohle jsem ani netušil! A to máme v Kanadě rodinu!
Jste naprosto senzační!!!
Odpovědět

Zpět na „Západní fronta“