Organizácia slovenských jednotiek tesne pred/počas SNP

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Organizácia slovenských jednotiek tesne pred/počas SNP

Příspěvek od Vestly »

Neviete kde najdem podrobnu (tj. z coho pozostavali druzstva/caty) organizaciu SK jednotiek tesne pred/pocas SNP?
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Organizácia slovenských jednotiek tesne pred/počas SNP

Příspěvek od Jiří Fidler »

Zde je třeba upřesnit, zda Vám jde o slovenskou brannou moc, nebo o povstaleckou armádu, případně o jaké konkrétní jednotky jde. U slovenské branné moci byl rozdíl v tzv. technických jednotkách, nacházejících se mimo slovenské území (Itálie, Rumunsko), v jednotkách tzv. východoslovenské armády, případně v zápolních jednotkách, nacházejících se v mírových posádkách. Základní údaje lze nalézt v V. dílu Vojenských dějin Slovenska, přesné informace o struktuře jednotek mimo slovenské území má Mičianik ve IV. svazku svého monumentálního díla "Slovenská armáda v tažení proti Sovietskému zväzu".
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Organizácia slovenských jednotiek tesne pred/počas SNP

Příspěvek od Vestly »

Dakujem Vam za velmi zaujimavu odpoved, konkretne ma zaujimala organizacia jednotiek vychodoslovenskej armady ale aj posadkovych jednotiek (Nitra, Trnava, Sered a pod.). Dane diela si urcite pozriem.

Inak, ja som zatial nasiel organizaciu od pechotneho druzstva az po prapor:
Podľa vojenských organizačných predpisov - platných pre slovenskú armádu v roku 1944 - malo družstvo, ako najmenšia vojenská jednotka - 10 vojakov, čata 3 družstvá, pozorovateľa a spojky, spolu 34 vojakov. Rota mala 4 dôstojníkov, 5 poddôstojníkov, 113 vojakov v 3 čatách, 4 spojky a 2 pozorovateľov. Rota bola vyzbrojená 83 puškami (vz.24), 9 ľahkými guľometmi (ZB vz.26), 9 minometmi a 180 ks granátov. 3 roty tvorili prápor. Veliteľstvo práporu so štábnou rotou a pomocnou čatou malo 9 dôstojníkov, 7 poddôstojníkov, 98 vojakov s 69 puškami a 26 pištolami, 8 protitankovými puškami a 4 minometmi. Prápor mal v stave tiež 48 koní, 23 vozov, 1 nákladný a 1 osobný automobil a 1 motocykel. Prápor mal celkovo 480 vojakov.
http://www.kvhcarpathia.sk/reenacting/historia_pa44.htm

Neboli spomenute ziadne samopaly, co mi pripada divne kedze velitelstvo slovenskej armady pozadovalo v 42-43 480 samopalov na dovybavenie 1. pesej (povodne rychlej) divizie.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11609
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Organizácia slovenských jednotiek tesne pred/počas SNP

Příspěvek od Zemakt »

Pro zajímavost lze zmínit, že Slovensko bylo jedním z mála uživatelů původní čs. konstrukce samopalu ZK 383.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“