Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Moderátor: Hans S.

Odpovědět
Fricoolinek
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/6/2019, 16:03

Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od Fricoolinek »

Zabýval se někdo výčtem nesmyslů, jak po stránce vybavení/(nejen) letových schopností B-17, tak po stránce formálních či neformálních postupů u amerických leteckých sil? Asi jich tam bylo neurekom. Tak případně aspoň ty nejhorší faily.
I tak je to ale hezký film. :lej:
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od Hans S. »

Určitě se něco najde, ale mně zrovna v tomhle filmu za oči moc věcí netahalo. Vlastně považuji Krásku za jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. A také třeba původní Letce z Tuskegee.

Osobně mi v v hlavě vrtá jen ten strach z přistání na břicho a potenciálního výbuchu. Nedávalo mi to smysl před lety a nedává mi ho ani teď. Spíš se domnívám, že si tím scénáristé jen chtěli umést cestičku pro závěrečnou scénu. Ale jinak je tenhle film pro mě super. Několik málo scén se mi hluboce vryly do paměti.

Matka a vlast! - Nováčci!
Fricoolinek
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/6/2019, 16:03

Re: Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od Fricoolinek »

https://youtu.be/M9uqqL4bxfk?t=5338
Omyl, nechtěli přistávat na jednom podvozku. Ten vyhtáhli, druhý nešel, tak chtěli první opět zatáhnout zpět, což už nešlo, tak se rozhodli k ručnímu vytažení druhého. Neměl ale vyjít ven gravitační silou? Ve filmu ho vytáčeli 195 vteřin. :rotuj: Jak by se to dělalo třeba u B-24? :shock:

Spíš mne napadají věci jako hašení motoru střemhlavým letem nebo možnost, že by křídlo padající stodevítky doslova přeseklo zadní část trupu B-17. Namísto srážky s výbuchem.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od Hans S. »

Přistání s jedním kolem venku také nebyla žádná hrůza. Při poškození zámku celkem běžně došlo k zasunutí jedné z podvozkových noh, ale že by to vedlo ke katastrofě, to ne. Jestli podvozek může do zámku zapadnout gravitací, to záleží na konkrétní konstrukci. Jak to bylo u B17/24, to netuším.

Pokud letadlo nemělo hasicí systémy a nepomohlo uzavření palivovodů, pak pilot mohl zkusit oheň uhasit rychlým střemhlavým letem, i když běžnější bylo vylézt z toho dříve, než třeba přehoří nosník.

Bombardér rozpůlený stíhačkou nebyl hlavně koncem války úplnou raritou. Viz Walther Dahl - Rammjäger.
Fricoolinek
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/6/2019, 16:03

Re: Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od Fricoolinek »

Hlavně si to spočítat - podvozek se při vyklopení otočil o 90°. Jestliže ti týpci byli schopni otáčet (vč. přestávek při výměně točmistra) 0,5 ot./s = otočili tím flašinetem 100x, tak to bylo o 36 000° a tedy musel by tam být převod 400:1 :shock: :shock: :shock:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17687
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od skelet »

Říká se tomu dramatizace pánové :)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od Skeptik »

Hans S. píše:Přistání s jedním kolem venku také nebyla žádná hrůza ...
No, ale na druhou stranu, že by přistání na břicho nebo na jednu podvozkovou nohu, s tak velkým letadlem jako je B-17, na travnatou a hrbolatou plochu tehdejších letišť, byla nějaká selanka, to zas taky ne.
Zvláště když neznali rozsah dalších poškození ...
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Fricoolinek
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 196
Registrován: 14/6/2019, 16:03

Re: Film Memphiská kráska - co všechno tam byl nesmysl?

Příspěvek od Fricoolinek »

skelet píše:Říká se tomu dramatizace pánové :)
Tak samozřejmě, ale nesmysl zůstane i tak nesmyslem.
Odpovědět

Zpět na „Letectvo“