Oslobodenie Slovenska 1944-45

Moderátor: Zemakt

Odpovědět
Dano10
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Dano10 »

niko píše: 10/5/2022, 12:38 Danko: Takze z teba zase nic nevypadlo. Klasika, historik od piva. :mrgreen: Nic k tomu nevies, ale budes tu motat donekonecna, kym sa ludom uz o tom nebude chciet diskutovat. Chapem, ze tebe slo v zasade o obhajobu Cervenej armady a polemiku mad dnesnou Ukrajinou, ale pochop, ze tu uz nie si na fcb, ale na vojenskom fore.

Kazdopadne plati to, co som napisal, ze slovenski partizani ostali minimalne 7 mesiacov bez logistickej podpory zo strany Moskvy. End of storry.
Niko nič v zlom. O polemiku nad dnešnou situáciou na Ukrajine mi nejde ani náhodou. Do tejto témy to tu tlačia iní diskutujúci. Tvrdenie, že partizáni v SNP neboli zásobovaný sedem mesiacov je tvoje, tak ho skús niečím podložiť. Ja len poukazujem, že už len predstava, že partizáni sedem mesiacov nedostali zbrane, muníciu a potraviny a ešte by dokázali fungovať v nemeckom tyle, je mierne povedané nereálna, aj na vojenskom fóre /alebo práve na ňom/ a aby som ja niečo dokazoval, čo je zjavne na prvý a dokonca aj druhý pohľad trošku uletené tvrdenie sa mi moju energiu plytvať nechce. Ja som v mojom prvom príspevku len kratučko prezentoval môj názor na to, či nás oslobodili Rusi, alebo Ukrajinci. Môžeš si to overiť. Do ostatnej diskusie som sa nechal zatiahnuť len pre moju naivnú vieru, že nám tu všetkým ide o fakty a nie prezentovanie svojich politických názorov. :roll:
PS: Skús si pozrieť tvoj príspevok v ktorom nepíšeš o logistike, ale o zásobovaní.
niko píše: 9/5/2022, 21:01 Ok, zmenim temu tak, aby sa tykala Slovenska a armady. Myslim, ze sa malo rozprava, pri celom tom vychvalovani geniality a sikovnosti Cervenej armady, o skutocnosti, ze nechala nasich partizanov, vtedy sucasti Hlavneho stabu partizanskeho hnutia CA, 7 mesiacov bez akehokolvek zasobovania. Ako moze akykolvek vojensky strateg nechat 25.000 ludi 7 mesiacov nez zasobovania v horach a este mu posielat bojove ulohy a trestat ich nesplnenie ? V podstate je zazrak, ze partizani nasli sposob ako prezit a bojovat. Za mna su toto skutocni hrdinovia bojov o oslobodenie Slovenska 1944-45.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Dano; Nic v zlom, ale myslim, ze mam v ramci SNP odpublikovane uz celkom dost a nabadane este viac, aby som presne vedel, co pisem. To, co som napisal je fakt. Bodka. End of storry. Ty si zacal argumentacne suverenne a nakoniec si sa dostal do argumentacneho rohu, kde uz nie ty, ale ja mam tebe dokazovat, ze to zasobovanie nebolo. Sranda. :lol: Inak ani si neviem predstavit, ako sa to da dokazat. Ty si vedomostne na takej urovni (a teraz sa prosim ta neuraz), ze mi nedokazes ani uviest najake tie 2 zasobovacie lety letectva CA, ktore fakt v tom obdobi boli niekde v okoli Zvolena. Co je mimochodom kvapka v mori, samozrejme. Preto som to ani neuvadzal. Ani mi nevies prist s argumentom napriklad, ze "ale ved CA nadalej vysadzovala na nase uzemie agentov a ti mali napriklad aj nahradne baterky do vysielaciek atd." To je tiez kvapka v mori, ale by to argumenty. Slabe a neprierazne, ale argumenty. Ty tu bohurovne napises, ze "ne, neje to pravda, lebo Dano si mysli". Bracho, tak takto to fakt nefunguje.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Vestly »

niko píše: 9/5/2022, 17:19 Co je samozrejme nezmysel. Bez väcsieho uvazovania ma napada Dobrovodsky v Ziline, haluzickeho modri diabli z Piestan, Trencin atd.atd.
No nabuduce to skus s vacsim uvazovanim, kedze ja sa bavim o posadkach. V Trnave sa zapojila cela posadka plus a mnozstvo dobrovolnikov. Ty tu spominas par vynimiek, ktore potvrdzuju pravidlo, ze posadky z tych miest ako celky sa nezapojili.
niko píše: 9/5/2022, 17:19 Da sa povolat niekto, kto mal vtedy trvaly pobyt na Nemcami obsadenom uzemi ? Vestly ved uz uvazuj. Dobrovolnici boli ludia, ktori prisli na uzemie spravovane SNR a tam nastupili sluzbu v armade.
Takze sa sami rozhodli, ze sa pripoja do SNP. Inak povedane, spekulovali, s kym budu bojovat a s kym nie a rozhodli sa, ze budu bojovat proti Nemcom :roll:
niko píše: 10/5/2022, 12:38 Kazdopadne plati to, co som napisal, ze slovenski partizani ostali minimalne 7 mesiacov bez logistickej podpory zo strany Moskvy. End of storry.
:D Toto je fakt nezmysel. Ved uz v januari bola cervena armada kusok od Liptovskeho Mikulasa. A aj predtym s nimi mali pozemne spojenie. Cela pozemna operacia, zacinajuca bitvou o Duklu, sa zacala kvoli partizanom. Nebyt SNP tak Slovensko ignoruju a najskor dobiju roviny v Polsku a Madarsku.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Vestly: Od januara 1945 mala CA pozemne spojenie s partizanmi ? Si robis srandu ? :mrgreen: A preco sa potom HSPH vo februari prebijal vo februari cez front ? Preco likvidovalo EK14 partizansku republiku ? Preco bol boj o Cetunu ? Ostry Grun, Klak, Prochot ... Preco bola cela Myjava do maja 1945 priestorom realizacie protipartizanskej operacie. No a teraz daj mi jeden priklad zasobovania partizanov pozemnou cestou od Cervenej armady. No daj moj. Je to samozrejme nezmysel.
Ostatne musim komentovat? Podla teba vojaci nemusia posluchat rozkazy, lebo ty milujes Rusov a nechces po nich strielat, ked pride na lamanie chleba. To je cele. :roll:
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Vestly »

No preco bojovali v tyle? Mozno lebo su to partizani a ich pracou je zneskodnovanie zasobovacich tras atd.? Ale nie, Sovieti sice boli pri LM a sice mali zmaknutu organizaciu a zasobovanie partizanov, ale urcite ich nijako nezasobovali do MAJA 45 :rotuj: A vsetky PPSky, Mosiny atd., ktore su na dobovych fotografiach si partizani vycarovali:)
niko píše: 10/5/2022, 18:38 Podla teba vojaci nemusia posluchat rozkazy, lebo ty milujes Rusov a nechces po nich strielat, ked pride na lamanie chleba. To je cele. :roll:
Ja som napisal, ze tvoja idea ako vsetci musia bezhlavo branit vlast nedava smysel, kedze ak by sa toho vsetci drzali tak v 44-45 by sa branila fasisticka vlada do uplneho konca. Ale zas, minule si tu ospevoval banderovcov, takze tebe by to asi vyhovovalo:D
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Vestly píše: 10/5/2022, 19:23 No preco bojovali v tyle? Mozno lebo su to partizani a ich pracou je zneskodnovanie zasobovacich tras atd.?
A ? Niekto spochybnuje, ze bojovalo v tyle ? Co to ma s temou ?
Ale nie, Sovieti sice boli pri LM a sice mali zmaknutu organizaciu a zasobovanie partizanov, ale urcite ich nijako nezasobovali do MAJA 45 :rotuj: A vsetky PPSky, Mosiny atd., ktore su na dobovych fotografiach si partizani vycarovali:)
A to partizani isli v novembri 1944 bojovat do lesov bez zbrani ? WTF ? A ako zasobovali od Mikulasa Rusi partizanov ? Pokial viem, nezasobovali ani len 4. partizansku brigadu, ktora tam bojovala, nie to este jednotky na zapad od LM. Prosim ta, ved je to blud. Ale ok, dam ti sancu. Daj noze nejake info, ze CA vytvorila od LM logisticku trasu pre partizanov na zapadnom a strednom Slovensku.
Ja som napisal, ze tvoja idea ako vsetci musia bezhlavo branit vlast nedava smysel, kedze ak by sa toho vsetci drzali tak v 44-45 by sa branila fasisticka vlada do uplneho konca. Ale zas, minule si tu ospevoval banderovcov, takze tebe by to asi vyhovovalo:D
A zase sme pri teme, ze nerozumies pojmu vseobecna mobilizacia pocas SNP. :roll: Ale ak chces, ja ti to tu budem vysvetlovat aj mesiac v kuse. Nie je problem.
Kde som ospevoval Banderovcov ? :lol: Do daj moj. Pokial viem, tak som ta hlavne kritizoval, ze si nekriticky vytahoval zlociny ukrajinskych nacionalistov z ruskych propagandistickych webov a ze problematike nerozumies.
Dano10
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Dano10 »

niko píše: 10/5/2022, 17:16 Dano; Nic v zlom, ale myslim, ze mam v ramci SNP odpublikovane uz celkom dost a nabadane este viac, aby som presne vedel, co pisem. To, co som napisal je fakt. Bodka. End of storry. Ty si zacal argumentacne suverenne a nakoniec si sa dostal do argumentacneho rohu, kde uz nie ty, ale ja mam tebe dokazovat, ze to zasobovanie nebolo. Sranda. :lol: Inak ani si neviem predstavit, ako sa to da dokazat. Ty si vedomostne na takej urovni (a teraz sa prosim ta neuraz), ze mi nedokazes ani uviest najake tie 2 zasobovacie lety letectva CA, ktore fakt v tom obdobi boli niekde v okoli Zvolena.
Takže pekne poporiadku a prosím ťa prestaň variť z vody a obviňovať ma z tvojich vlastných "hriechov". Ešte raz si prečítaj svoj vlastný príspevok na ktorý som reagoval a aj moju reakciu:
Tvoj príspevok:
Ok, zmenim temu tak, aby sa tykala Slovenska a armady. Myslim, ze sa malo rozprava, pri celom tom vychvalovani geniality a sikovnosti Cervenej armady, o skutocnosti, ze nechala nasich partizanov, vtedy sucasti Hlavneho stabu partizanskeho hnutia CA, 7 mesiacov bez akehokolvek zasobovania. Ako moze akykolvek vojensky strateg nechat 25.000 ludi 7 mesiacov nez zasobovania v horach a este mu posielat bojove ulohy a trestat ich nesplnenie ? V podstate je zazrak, ze partizani nasli sposob ako prezit a bojovat. Za mna su toto skutocni hrdinovia bojov o oslobodenie Slovenska 1944-45.
Moja reakcia:
A neviem prečo nezásobovali SNP Briti a USA letectvo, keď generál Golian veliaci SNP bol človek exilovej vlády v GB. Z doletom problém nebol, keďže bombardovať Bratislavu a trebárs Nové Zámky dokázali.
A neviem o akom sedem mesačnom intervale bez zásobovania to píšeš. Pozri si kedy odleteli Čecho-Slováci z lavočkami a aj zo zvyškom letcov Slovenského štátu ktorý sa zapojili do SNP a kedy sa začalo z oslobodzovaním Slovenska.
Vidíš tam tvrdenie, že to tvoje tvrdenie o zásobovaní spochybňujem. Jediné čo spochybňujem je tvoja matematická gramotnosť a chcel som od teba
"vydokladovať" tých sedem mesiacov.
Na to si zabrósil ešte parádnejšiu šajbu a napísal si následovné:
Dano: Neber to v zlom, ale uz ma trochu prestava bavit tu davat lekcie dejepisu. Tak to skratim.
Od 28.10.1944 do 8.5.1945 bolo zasobovanie slovenskych partizanov prostrednictvom Cervenej armady ako realizovane ? No daj.
Kedže v tvojom prvom príspevku píšeš:
Ako moze akykolvek vojensky strateg nechat 25.000 ludi 7 mesiacov nez zasobovania v horach a este mu posielat bojove ulohy a trestat ich nesplnenie ?
Z toho mi logicky vychádza že všetkých 25000 partizánov hladných, smädných, bez nábojov prchalo v nemeckom tyle pred Červenou armádou schválne a zrejme sa hladný a smädný bez nábojov ponáhľali na pomoc Pražskému povstaniu, keď už boli bez toho zásobovania podľa toho čo si napísal do 8.5.1945. Čiže to je dôvod, prečo ti nemienim dokazovať a zabíjať môj čas na niečo, na čo som nereagoval. Už tomu rozumieš? A nechápem, prečo som sa vlastne nechal tebou zatiahnuť do tejto nekonečnej "story" o tvojom vlastnom, nazvem to kulantne, brepte o nejakých nepreukázateľných siedmich mesiacoch? :roll:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Danko ty necitas pozorne. :roll: Ale neboj skratim to a zjednodusim. Nech si to memusis mylit s breptom. :wink:
7 mesiacov - Ano bavime sa o zasobovani po zruseni leteckeho mostu v podstate do oslobodenia. Pricom jednotky ako brigada Capajev bola samozrejme bez zasobovania uz ovela skor. Takze ti z tych 7 mesiacov, ak pohladam detajly kludne mozem urobit viac. Ale neboj, hladat sa mi nechce, tak to necham na zjednodusenych 7.

Teraz k tomu poctu. Ano vsetkych 25.000 partizanov nechala CA v srabe. A nie nikto nikdy neuvazoval zasobovat jednotky podriadene CA zasobovat leteckym mostom zo zapadu. Ten pocet partizanov sa nasledne znizoval a keby si mal trochu prehlad vedel by si, ze napr. vo februari 1945 ich bol uz menej ako 10.000. To jednak suviselo s taktikou, jednak s postupnym prechodom partizanov cez front, ale aj stratami. Kazdopadne to nic nemeni na veci,ze sa CA vykaslala na 25.000 ludi. Ako to vsetko partizani riesili je tusim dostatocne zname.

No a preco si sa nechal zatiahnut do tejto debaty ? Lebo si bol husty. Juraj sa s tebou nechcel hadat a nechal ta tak a tak si si myslel, ze budes pokracovat v krasojazde. To je cele.
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Vestly »

niko píše: 10/5/2022, 19:47 A ? Niekto spochybnuje, ze bojovalo v tyle ? Co to ma s temou ?
Tak preco sa cudujes, ze sa bojovalo v tyle?
niko píše: 10/5/2022, 19:47 A to partizani isli v novembri 1944 bojovat do lesov bez zbrani ? WTF ? A ako zasobovali od Mikulasa Rusi partizanov ? Pokial viem, nezasobovali ani len 4. partizansku brigadu, ktora tam bojovala, nie to este jednotky na zapad od LM. Prosim ta, ved je to blud. Ale ok, dam ti sancu. Daj noze nejake info, ze CA vytvorila od LM logisticku trasu pre partizanov na zapadnom a strednom Slovensku.
Nie, isli do lesov so zbranami vyrobenymi v zssr. Lebo armada slovenskeho statu bola znama tym, ze bola vyzbrojena sovietskou pechotnou vyzbrojou :) Zvysok ti dobre vysvetlil Dano.
niko píše: 10/5/2022, 19:47 A zase sme pri teme, ze nerozumies pojmu vseobecna mobilizacia pocas SNP. :roll: Ale ak chces, ja ti to tu budem vysvetlovat aj mesiac v kuse. Nie je problem.
Kde som ospevoval Banderovcov ? :lol: Do daj moj. Pokial viem, tak som ta hlavne kritizoval, ze si nekriticky vytahoval zlociny ukrajinskych nacionalistov z ruskych propagandistickych webov a ze problematike nerozumies.
Ano prosim, vysvetli, ale najskor si to ujasni v hlave, lebo zatial si si v kazdom druhom prispevku protirecil. Raz napises, ze isli lebo museli, potom priznas, ze to na velkej casti uzemia nemali ako vymahat, takze vlastne nemuseli a boli to dobrovolnici :)
Ty si hlavne hovoril, ze vycvik banderovcov na Slovensku bol uspech a malo by sa spravit zopacko. S tym, ze si vynechal, ze bojovali najma proti polskym civilistom, ktorych masovo vyvrazdovali.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Vestly:
Tak preco sa cudujes, ze sa bojovalo v tyle?
Co ? Kde konkretne sa cudujem, ze partizani bojovali v tyle ? :lol:
Nie, isli do lesov so zbranami vyrobenymi v zssr. Lebo armada slovenskeho statu bola znama tym, ze bola vyzbrojena sovietskou pechotnou vyzbrojou :) Zvysok ti dobre vysvetlil Dano.
Pocuvaj ma ty odbornik. Ved ty ani nechapes o com sa tu s Danom cely cas bavime. Rec je o tom, ze ked bolo potlacene SNP a partizani sli do lesov, ze prestalo existovat zasobovanie zo strany CA. Uz si v obraze ? :roll:
Ano prosim, vysvetli, ale najskor si to ujasni v hlave, lebo zatial si si v kazdom druhom prispevku protirecil. Raz napises, ze isli lebo museli, potom priznas, ze to na velkej casti uzemia nemali ako vymahat, takze vlastne nemuseli a boli to dobrovolnici :)
Cely problem Vestly je, ze som ta v debate predcenil a predpokladal som, ze niektore veci ti budu jasne. Ze ta tu budem musiet ucit dejepis a fungovanie armady, som nepredpokladal.
Tak pekne po poriadku.Kazda armada moze mobilizovat len na uzemi, ktore ma pod kontrolou. Tak presne prebehla aj vseobecna mobilizacia pocas SNP a to bolo gro odvedeneho vojenskeho personalu. Tak a teraz k tym posadkam mimo uzemia. Na zaklade rozkazu sa premiestnili posadky, vojaci atd., proste personal a technika z inych casti krajiny na uzemie povstalcov. Ze s nimi sli aj dobrovolnici, alebo ze sa aj inde hlasili dobrovolnici nikto nespochybnuje. Len keby to ostalo len ma dobrovolnikoch, tak by postavili max pluk. Presne tu si to mylis s partizanmi, ktori fungovali na dobrovolnikoch. Jasnejsie to uz neviem napisat.
Ty si hlavne hovoril, ze vycvik banderovcov na Slovensku bol uspech a malo by sa spravit zopacko. S tym, ze si vynechal, ze bojovali najma proti polskym civilistom, ktorych masovo vyvrazdovali.
No tak trochu to upracme, ok ? Ked uz sa bavime o masakroch Poliakov, tak tie boli o dost pred tym, nez sa na uzemi Slovenska zacali cvicit jednotky UPA. To bolo az od roku 1944. Cize su to veci, ktore spolu nesuvisia. K tomu uspechu. Ano jednotky UPA vycvicene na Slovensku k diverznemu boju boli proti CA uspesne, to je fakt. Nicili mosty, vytvorili letecky zasobovacy most, prepadali kolony CA atd. Pozri napr. operaciu Kirn.To, ze ty si nevzdelanec a u teba su UOA len zabijaci Poliakov a Rusov, to uz ja nevyriesim. Tym samozrejme tieto zlociny nepopieram. No a posledna vec. Sucasna ukrajinska armada su u teba Banderovci ? Tak to ti pan Uhrik velmi zle vysvetlil.
Dano10
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Dano10 »

niko píše: 10/5/2022, 22:09 Danko ty necitas pozorne. :roll: Ale neboj skratim to a zjednodusim. Nech si to memusis mylit s breptom. :wink:
7 mesiacov - Ano bavime sa o zasobovani po zruseni leteckeho mostu v podstate do oslobodenia. Pricom jednotky ako brigada Capajev bola samozrejme bez zasobovania uz ovela skor. Takze ti z tych 7 mesiacov, ak pohladam detajly kludne mozem urobit viac. Ale neboj, hladat sa mi nechce, tak to necham na zjednodusenych 7.

Teraz k tomu poctu. Ano vsetkych 25.000 partizanov nechala CA v srabe. A nie nikto nikdy neuvazoval zasobovat jednotky podriadene CA zasobovat leteckym mostom zo zapadu. Ten pocet partizanov sa nasledne znizoval a keby si mal trochu prehlad vedel by si, ze napr. vo februari 1945 ich bol uz menej ako 10.000. To jednak suviselo s taktikou, jednak s postupnym prechodom partizanov cez front, ale aj stratami. Kazdopadne to nic nemeni na veci,ze sa CA vykaslala na 25.000 ludi. Ako to vsetko partizani riesili je tusim dostatocne zname.

No a preco si sa nechal zatiahnut do tejto debaty ? Lebo si bol husty. Juraj sa s tebou nechcel hadat a nechal ta tak a tak si si myslel, ze budes pokracovat v krasojazde. To je cele.
Tak hlavne som sa nechal zatiahnuť do debaty preto, aby som si vychutnal to tvoje kľučkovanie v štýle Iván v obrane slovana pred víťazným gólom Spartaka vo finále slovenského pohára vo futbale ako sa snažíš vybŕdnuť zo svojej vlastnej hlúposti o 25 000 hladujúcich partizánoch po dobu siedich mesiacov do 8.5.1945. Asi si to vo svojej bohorovnosti neuvedomuješ, ale usvedčuješ tu sám seba z breptu napríkled aj týmto.
Ten pocet partizanov sa nasledne znizoval a keby si mal trochu prehlad vedel by si, ze napr. vo februari 1945 ich bol uz menej ako 10.000.

Takže ja ten "trochu prehlad" mám a to bol presne dôvod pre ktorý som zareagoval. Proste v žiadnom prípade sedem mesiacov a už vôbec nie 25 000 partizánov. Ale nečakám že pochopíš, že do toho argumentačného rohu si zahnal sám seba. :rotuj:
PS: A Juraj na rozdiel od teba pochopil, že fakty nezmení. :wink:
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11567
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Zemakt »

Zdroj? Respektive dokázat, nebo chtít odzdrojovat argument neexistence někoho či něčeho mi přijde, no ….. Mohu se mýlit ale důkazní břemeno je spíš na druhé straně. Tedy prokázat opak :idea: Co?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Dano, ale no. Ked budes dookola opakovat to iste, myslis ze sa to stane pravdou ? Tak podme po poriadku. Napadas moje tvrdenie, ze partizanov nebolo 25.000. Ja tvrdim, ze na zaciatku bolo. Podlozit svoju pravdu nevies. Tvrdis, ze ryske zasobovanie nebolo vynechane na 7 mesiacov. Zase to iste, informacia ziadna, len cucas z prsta.
Potom prisli perly, ktore sa v podstate okamzite ikazali ako hluposti
- zasobovanie jednotiek spadajucych pod moskovske velenie zo zapadu
- miesanie velenia armady a partizanov

Takze Danko na rovinu. Mas nejake info, ze CA neprestala zasobovat slovenskych partizanov po potlaceni SNP na 7 mesiacov ? Lebo zatial z teba ziadna informacia nevypadla. Ak ano, sem s nim, ak nie tak tu netroll.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Zemakt píše: 11/5/2022, 09:06 Zdroj? Respektive dokázat, nebo chtít odzdrojovat argument neexistence někoho či něčeho mi přijde, no ….. Mohu se mýlit ale důkazní břemeno je spíš na druhé straně. Tedy prokázat opak :idea: Co?
Zemakt existuje kopec partizanskych spomienok, knih, dokumentov. Ziadna (okrem asi dvoch pripadov) neuvadza existenciu nejakeho leteckeho zasobovacieho mostu po potlaceni povstania. Ale mozno sa mylim a Danko s Vestlym mi dokazu opak.
Dano10
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Dano10 »

niko píše: 11/5/2022, 09:15 Dano, ale no. Ked budes dookola opakovat to iste, myslis ze sa to stane pravdou ? Tak podme po poriadku. Napadas moje tvrdenie, ze partizanov nebolo 25.000. Ja tvrdim, ze na zaciatku bolo. Podlozit svoju pravdu nevies. Tvrdis, ze ryske zasobovanie nebolo vynechane na 7 mesiacov. Zase to iste, informacia ziadna, len cucas z prsta.
Potom prisli perly, ktore sa v podstate okamzite ikazali ako hluposti
- zasobovanie jednotiek spadajucych pod moskovske velenie zo zapadu
- miesanie velenia armady a partizanov

Takze Danko na rovinu. Mas nejake info, ze CA neprestala zasobovat slovenskych partizanov po potlaceni SNP na 7 mesiacov ? Lebo zatial z teba ziadna informacia nevypadla. Ak ano, sem s nim, ak nie tak tu netroll.
Ty si geniálny. Vsúvaš mi veci ktoré som nikdy nepovedal a ešte chceš aby som ti to aj dokazoval. :roll:
Tak ešte raz. Nenapadol som tvoje tvrdenie, že ich na začiatku bolo 25000. Napadol som tvrdenie, že 25000 partizánov nebolo zásobovaných sedem mesiacov. Cítiš ten rozdiel? Už vôbec nikde som netvrdil že ruské zásobovanie nebolo vynechané. To, že leteckým mostom nebolo takmer žiadne sa dokázať ešte dá /nikde som to nepoprel/, ale že neboli kontakty žiadnej z partizánskych skupín s CA cez líniu fronty počas siedmich mesiacov do 8.5.1945 a tým pádom neexistovalo ani žiadne lokálne zásobovanie, by som si s tvojou bohorovnosťou tvrdiť netrúfol a vôbec si neviem predstaviť, ako by sa to dalo potvrdiť, alebo vyvrátiť.
K tomu zásobovaniu jednotiek spadajúcich pod moskovské velenie zo západu, ktoré ty považuješ za "perly" je jednoduché vysvetlenie. Velitelia SNP boli generáli patriaci k "favoritom" londýnskej exilovej vlády. Rozkaz na prechod partizánskemu boju dali oni. Nevidím dôvod, prečo nemohli pomôcť aj zo zásobovaním, keď už podľa teba bolo také katastrofálne zo strany CA. SNP bolo /ako sa aj po vojne ukázalo/ hlavne z politického hľadiska v záujme ČSR. CA pomohlo, ale boli by zvíťazili aj bez neho.
A mohol by som ťa parafrázovať otázkou. Prečo napríklad USA zásobovali ZSSR a do vypovedania vojny Nemcom aj Nemecko, keď nespadali pod velenie USA? Argument, že tí za to platili neobstojí. Londýn si mohol túto pomoc tak isto odúčtovať z česko-slovenského zlata, ako si odúčtoval aj iné veci.
Miešanie velenia je už len taký tvoj folklór na odvádzanie pozornosti od vlastného breptu.
PS: A pritom stačilo len tak málo. Priznať si, že s tými 25000 a siedmimi mesiacmi si trošku prestrelil. :wink:
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4113
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od niko »

Dano10 píše: 11/5/2022, 09:59 Ty si geniálny. Vsúvaš mi veci ktoré som nikdy nepovedal a ešte chceš aby som ti to aj dokazoval. :roll:
Tak ešte raz. Nenapadol som tvoje tvrdenie, že ich na začiatku bolo 25000. Napadol som tvrdenie, že 25000 partizánov nebolo zásobovaných sedem mesiacov. Cítiš ten rozdiel? Už vôbec nikde som netvrdil že ruské zásobovanie nebolo vynechané. To, že leteckým mostom nebolo takmer žiadne sa dokázať ešte dá /nikde som to nepoprel/, ale že neboli kontakty žiadnej z partizánskych skupín s CA cez líniu fronty počas siedmich mesiacov do 8.5.1945 a tým pádom neexistovalo ani žiadne lokálne zásobovanie, by som si s tvojou bohorovnosťou tvrdiť netrúfol a vôbec si neviem predstaviť, ako by sa to dalo potvrdiť, alebo vyvrátiť.
Jooj ale sa krutis. :lol: Kde som ja pisal, ze tych partizanov bolo cely cas 25.000 ? Ved som ti sam pisal, ze ich pocet klesal az na uroven asi 10.000, potom zase stupal pri prichode frontu atd. Ono konkretne cisla sa v zasade ani zistit nedaju. K zasobovaniu. Letecky most bol minimalny, ako som spominal. Kontakty cez ciaru boli asi hadam este minimalnejsie, ved pri prechode frontu partizani stracali kvanta ludi. Bol to Hron, kde stratili polovicu celej brigady ? Cize nie, nespacirovali sa cez frontovu ciaru hore -dole. No a ostava slovenska realita. Partizani poslali cast ludi domov, kde sluzili ako pohotovost-prichadzali k jednotkam, ked bol boj s nacistami a isli domov po boji. Partizani vytvarali opevnene dediny a oblasti - vid. Partizanska republika. A partizanom pomahali ako dedincania s jedlom, tak i armada so zbranami. Dokonca bol rozkaz, ze cast partizanov ma vstupit do gardy, aby sa dostali k vycviku a zbraniam. Pozri dezerciu POHG Dolny Kubin. Podciarknute, spocitane, cele obdobie prezili partizani zo slovenskych zdrojov, za pomoci slovenskych ludi a vojakov. Cervena armada ich mala v pazi. Teda az na vydavanie rozkazov. A tu sa vraciame k mojej povodnej myslienke. Toto su pre mna skutocni hrdinovia oslobodenia Slovenska. Ludia, ktori zili mesiace v lesoch bez zasobovania svojim nadriadenym organom a prezivajuci len na zaklade dobrych vztahov s obyvatelstvom.
K tomu zásobovaniu jednotiek spadajúcich pod moskovské velenie zo západu, ktoré ty považuješ za "perly" je jednoduché vysvetlenie. Velitelia SNP boli generáli patriaci k "favoritom" londýnskej exilovej vlády. Rozkaz na prechod partizánskemu boju dali oni.
No len to zase nie je pravda. Hlavny stab partizanskych oddielov/hnutia fungoval a riadil partizanov z (USPH) Kyjeva uz pred tym. A tu sa mi bavime o partizanoch, nie o vojakoch. Este raz partizanoch, ok ? Len ty do toho stale motas armadu a nechapes rozdel medzi tymito dvoma formaciami. Armada bojovala a neskor sa pridala k partizanom. No partizani boli riadeni z Kyjeva cely cas. Dostavali rozkazy, personalne boli rieseni a aj zasobovani mali byt z Kyjeva. Nermiesaj to dokopy a hned ti bude jasnejsie o com pisem.
A mohol by som ťa parafrázovať otázkou. Prečo napríklad USA zásobovali ZSSR a do vypovedania vojny Nemcom aj Nemecko, keď nespadali pod velenie USA? Argument, že tí za to platili neobstojí. Londýn si mohol túto pomoc tak isto odúčtovať z česko-slovenského zlata, ako si odúčtoval aj iné veci.
To fakt ideme porovnavat medzi Lend and Lease dohodu medzi ZSSR a USA so zasobovanim vlastnych jednotiek leteckym mostom ? Prosim ta neblazni, to uz ako hlboko sme klesli. Tvarme sa radsej, ze si nic nenapisal. :roll: Ked uz ides porovnavat, vytiahni radsej juhoslovanskych partizanov. Tam to bolo pomotanejsie a urcite najdes oddiel, ktory zasobovali okrem Anglicanov aj Rusi.
Dano10
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Dano10 »

niko píše: 11/5/2022, 12:33 Jooj ale sa krutis. :lol: Kde som ja pisal, ze tych partizanov bolo cely cas 25.000 ? Ved som ti sam pisal, ze ich pocet klesal az na uroven asi 10.000, potom zase stupal pri prichode frontu atd

Klobúk dolu, pred tvojimi znalosťami detailov SNP. Moja úroveň týchto znalostí je určite na ďaleko menšej úrovni a to napriek tomu, že môj dedo bol členom tej trnavskej posádky, ktorá tu bola spomenutá a zúčastnila sa aj s mojím dedom SNP. Ale priznám sa mňa skôr zaujímala politická hodnota SNP, ako podrobné študovanie jeho jednotlivých etáp.
A teraz k tomu krúteniu. Ešte raz dám časť tvojho prvého príspevku na ktorý som reagoval.
Ako moze akykolvek vojensky strateg nechat 25.000 ludi 7 mesiacov nez zasobovania v horach
Čiže nikde v ňom nespomínaš, že počty sa menili. /to prišlo až v ďalších tvojich príspevkoch, keď si si uvedomil po mojom upozornení svoj brept/ Jasne v prvom príspevku píšeš o 25000 partizánoch a 7-mich mesiacoch bez zásob.
A tu sa vraciame k mojej povodnej myslienke. Toto su pre mna skutocni hrdinovia oslobodenia Slovenska. Ludia, ktori zili mesiace v lesoch bez zasobovania svojim nadriadenym organom a prezivajuci len na zaklade dobrych vztahov s obyvatelstvom.
Pri všetkej úcte k partizánom a vojakom /vrátane môjho deda/ ktorí sa zúčastnili SNP, bez ZSSR by Slovensko, ČSR a ani Európu od fašizmu ani nacizmu nikto neoslobodil, minimálne by to trvalo desaťročia.
A tu sa mi bavime o partizanoch, nie o vojakoch. Este raz partizanoch, ok ?
Len dve tri otázočky. Skutočne bolo na Slovensku 25000 partizánov? A v ktorom období, ak teda medzi nich nezarátaš vojakov, /kedže sa podľa teba o nich nebavíme/ ktorí sa medzi nich od 28.10.1944 zaradili? A kto mal potom zásobovať tých vojakov kedže ich medzi partizánov nerátaš?
To fakt ideme porovnavat medzi Lend and Lease dohodu medzi ZSSR a USA so zasobovanim vlastnych jednotiek leteckym mostom ? Prosim ta neblazni, to uz ako hlboko sme klesli. Tvarme sa radsej, ze si nic nenapisal. :roll: Ked uz ides porovnavat, vytiahni radsej juhoslovanskych partizanov. Tam to bolo pomotanejsie a urcite najdes oddiel, ktory zasobovali okrem Anglicanov aj Rusi.
Tu už zase len tvoja snaha o odvádzanie pozornosti od tvojho vlastného breptu. Alebo chceš tvrdiť, že USA aj nacistickému Nemecku dodávali niečo na základe Lend and Lease kedže ja o Lend and Lease nič nepíšem a píšem aj o zásobovaní Nemcov zo strany USA ? :roll:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od skelet »

Dano10: SSSR dodávalo nacistickému Německu rovněž.
ObrázekObrázekObrázek
Dano10
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 22/9/2010, 20:10
Bydliště: Trnava

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od Dano10 »

skelet píše: 11/5/2022, 13:32 Dano10: SSSR dodávalo nacistickému Německu rovněž.
A?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17772
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Oslobodenie Slovenska 1944-45

Příspěvek od skelet »

Takže je zbytečné zavádět diskuzi jiným směrem. Obchod USA- Říše má se zásobováním slovenských partyzánů tolik společného jako krvavý steak s vitariánstvím. Tak se prosím drž tématu. A věř, že dneska mám tak dobrou náladu, že se už opakovat nebudu.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „ČESKOSLOVENSKO“