Jiří Fidler - Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Jiří Fidler - Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Příspěvek od Pátrač »

ZAJÍMAVÁ KNIHA OD NAŠEHO KOLEGY, PANA JIŘÍHO FIDLERA

Zde na Palbě jsem se nejvíce věnoval ČSLA já osobně. Jsou zde práce našlapané mnoha věcmi. Možná si vzpomenete i na cyklus s názvem PODPORUČÍK ARGONANTUS VE VÁLCE KTERÁ NEBYLA, který měl tři díly a byl pro Palbu velkým impulsem..

Jsem od vánoc hrdým majitelem této knihy: Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Napřed oficiální anotace:

Řadami Československé lidové armády prošly od první poloviny 50. let do konce 80. let 20. století více než čtyři miliony našich občanů. Patřila k základním pilířům státní moci a po celou dobu své existence se nacházela v první linii: na hranicích mezi dvěma znepřátelenými politickými, ekonomickými a vojenskými bloky. Přesto zatím chybí komplexní a syntetické historické práce, jež by se fenoménem ČSLA zabývaly. Přitom v dané době existovalo jen málo jiných státních institucí, jež by tak hluboce ovlivnily život téměř každého občana. Armáda byla přesně hierarchizovaným systémem, který se důsledně připravoval na vedení bojových akcí v případě vypuknutí válečného konfliktu. Dokázala však „generovat“ i odlišné výstupy, např. záchranu obyvatelstva v případě přírodních katastrof, ekonomickou pomoc jednotlivým resortům nebo sportovní, kulturní a hlavně ideovou propagaci společenského systému. Lexikon ČSLA se jako první snaží nabídnout základní informace o jedné z nejdůležitějších vojenských sfér: o organizaci a dislokaci na úrovni svazů a svazků. Časově je zaměřen na dobu od ledna 1951 do března 1990, obsahově na svazy a svazky – vojenské okruhy, armády, sbory, divize, brigády a jim na roveň postavená velitelství. Zahrnuje tři druhy hesel: jednotky, dislokační místa těchto jednotek a jejich vybrané velitele. Téměř šest stovek hesel je doplněno více než 250 fotografiemi a pěti desítkami map. Tuto objevnou publikaci nepochybně přivítají nejen všichni bývalí vojáci ČSLA, kteří díky ní konečně mohou svou službu zařadit do náležitého kontextu, ale neměla by chybět v knihovně žádného zájemce o moderní vojenské dějiny naší země.

Tolik autor a vydavatel, nyní já.

Po dlouhé době je to něco, co má velkou vypovídací hodnotu. Je to naplněno jasnými a srozumitelnými fakty, vše odráží vývoj jednotlivých vojskových těles daného typu v čase i prostoru. Je zde i nemálo medailonků generality a posádkových měst.

Muselo to dát hodně práce, já osobně vidím jako nejcenější fakt, že kniha se nazatěžuje balastem, ale drží se fakt.

Osobně si myslím, že je žádoucí další díl - pluky a samostatné jednotky různých velikostí jim na roveň postavené- třeba samostatné prapory a potom i celky speciální. Tedy třeba jednotky vojenské meteoslužby, kartografie, pro speciální činnosti... tím by se vyjevila komplexní struktura ČSLA v čase a prostoru.

CO mi v knize chybí:

- možná to chtělo u vybraných vojskových těles - třeba jako přílohu - kompletní organizační strukturu a souhrnné počty lidí a techniky. Aby si bylo možno představit jakou sílu představovala tato - třeba - divize v roce 1957, jakou po reorganizaci v 60-tých letech a jakou v polovině let 80-tých.

- nenašel jsem zde v roce 1989 při ZVO v Táboře vzniklé Velitelství vojskového letectva a jeho velitelem se stal dosavadní zástupce velitele 10. LA, genmjr. Josef Diblík. Zástupce pplk. Miloslav Skala. Ale nevím jestli to do okruhu knihy patří...

Osobně doporučuji, je to dobrý počin a dobře uchoptelné čtení.

Snad se dalších dílů dočkáme. za mě pro pana Fidlera: :up: a :razz:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Jiří Fidler - Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Příspěvek od mrfelix »

Úplně jsem nepochopil, čím přesně se kniha zabývá. Je to tedy zejména členění ČSLA a funkce jednotlivých složek?
Nešlo by vložit foto nějaké hodně zajímavé stránky?
Obrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Jiří Fidler - Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Příspěvek od Pátrač »

mrfelix píše:Úplně jsem nepochopil, čím přesně se kniha zabývá. Je to tedy zejména členění ČSLA a funkce jednotlivých složek?
Nešlo by vložit foto nějaké hodně zajímavé stránky?
Je to abední rejstřík. krycí číslo divize a její medailone. Například Patnáctá motomechanizovaná divize, krycí číslo, posádka, základní organizace, podřízenost, velitelé a vývoj .. odskenuju a večer ppošlu
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Jiří Fidler - Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Příspěvek od Jiří Fidler »

Na webu http://www.csla.cz/ jsou jako náhled k dispozici dvě dvoustrany. Pokoušel jsem se je dát i sem, ale nějak to nezvládám. Pokud mi někdo z "otců zakladatelů" tohoto webu pošle svoji mailovou adresu, ony dvoustrany mu pošlu, aby je sem mohl umístit.
S pozdravem P.F. 2021 všem palbákům a přáním "aby nás Pán Bůh při zdravém rozumu zachovati ráčil", což je v současné situaci velmi důležité.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4087
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Jiří Fidler - Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Příspěvek od jarl »

Umístil jsem na Palbu ty dvě dvojstrany z webu csla.cz. Snad to bude po roskliknutí nebo stažení do počítače čitelné. Pokusil jsem se použít velký náhled, ale to bylo pro Palbu zase moc velké. Přeji autorovi hodně spokojených čtenářů.

Obrázek

Obrázek
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
mrfelix
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 220
Registrován: 30/10/2012, 08:43

Re: Jiří Fidler - Lexikon ČSLA - Svazy a svazky

Příspěvek od mrfelix »

Děkuji, děkuji, i ten odkaz na web ČSLA by stačil, nyní je to ale krásné.
Zeptám se otce, jestli by se mu kniha líbila.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“