Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 379.
Napsal: 8/2/2021, 05:40
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 379.
Zde viz náčrt,

, pod kterým byl popisek, přeloženo volně česky – linie námořního spojení v jižním Pacifiku do Austrálie. Náčrt byl volně na několika webech a zde byl zvětšen.
Potíže s plánováním operace WATCHTOWER.
Později admirál King přiznával, že měl se svými kolegy ve Výboru náčelníků štábů USA „těžké pořízení“. To když například generál Marshall uznal, že by bylo sice záhodno podniknout v oblasti Tichomoří nějakou omezenou akci. Zároveň i správně předvídal, že boje na jednotlivých ostrovech porostlých džunglí budou nevyhnutelně vyžadovat odčerpávání zdrojů, které jsou nedostatkové, a nevyhnutelně potřebné pro evropské bojiště, která jsou v rámci ABC-I z prosince 1941 tam priorita číslo 1. Generál H.H. („HAP“) Arnold, velitel armádního letectva, souhlasil s Marshallem, že operace v Tichomoří musejí zůstat defenzivní, „pokud příprava na invazi v v Evropě (operace Bolero) podstatně nepokročí“ . Prezident Roosevelt dal pak Výboru náčelníků (ale zřejmě se tak nestalo u admirála Kinga) jasně najevo, že si nepřeje, aby se operace BOLERO zdržovala. Oproti tomu všemu se náčelníci štábů poměrně jednomyslně dohodli, že je třeba něco podniknout, aby se útok Japonských sil co nejvíce v Tichomoří zdržel, pozdržel. Nakonec byly, a to po mnoha diskuzích, Kingovy návrhy na zvýšené dění v Pacifiku schváleny..!
A pak se začal řešit ožehavý problém – velení pro útočnou operaci na zadržení Japonců, - a pro ofenzivní boje v jižním Pacifiku. K tomu, z později uvolněných dokumentů, tyto historické podklady: Japonská válka 1931 - 1945, Aleš Skřivan Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt a Samuel B. Griffit II., v knize Bitva o Guadalcanal na str. 34., a také 35., cituji:
„(Generál) Marshall žádal, aby pochod na Šalamounovy ostrovy vedl MacArthur; King (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_admiral_Ernest_J_King_, foto je volně přístupné na několika webech a zde bylo zmenšeno.), trval na tom, že první fázi neboli operační úkol (krycí jméno WATCHTOWER) musí řídit námořnictvo. Náčelník štábu trval na svém. King upozornil, že nasazené svazky budou složeny výlučně z námořnictva a námořní pěchoty, a postavil Marshalla před volbu, která se rovnala ultimátu: WATCHTOWER bude pod velením námořnictva, nebo WATCHTOWER nebude. Nakonec Marshall ustoupil a vyslovil souhlas, aby hranice Ghromleyho jihopacifické oblasti, které původně procházely západním cípem Guadalcanalu, byly pouze posunuty o jeden stupeň zeměpisné délky na západ.“
Admirálu Nimitzovi byla tak svěřena odpovědnost za operační úkol I., a MacArthurovi bylo uloženo splnit úkol II., a úkol III., dobýt severní část Šalamounových ostrovů a obsadit Rabaul. Mac Arthur dostal rozkaz, že má obě operace zahájit v momentě, kdy bude úspěšně splněn a dokončen úkol I, .
Předběžný rozkaz pro fázi I. útoku, byl vydán 25. června, a za den D byl vybrán termín 1. srpna 1942.
Admirál King však dosud nenaznačil svým tichomořským velitelům, že by zamýšlel, on či kdokoliv jiný, spustit tak brzy takovou operaci. Kontradmirál Richmond Kelly Turner, jenž byl jmenován velitelem jihopacifického obojživelného odřadu, ještě v té době nebyl ani na místě dění. Generál Ghromley (zde viz foto

, pod kterým byl popisek viceadmirál Ghromley_Robert_foto zde bylo zvětšeno, a je majetkem Wikipedie.),později napsal: „Poprvé jsem se dozvěděl, koncem června, kdy jsem byl vyzván, abych se poradil s generálem o navrhovaném obsazení oblasti Guadalcanalu-Tulagi. Kdybych to byl věděl dříve, byl bych zaměřil původní operační plánování, týlové zajištění a zpravodajskou činnost v jižním Tichomoří bezprostředněji k tomuto prvnímu cíli“.
Zde viz náčrt

, pod kterým byl popisek _ostrovy_Guadalcanal, Tulagi, Gavutu a Florida, náčrt je volně na několika webech a zde byl zmenšen.
Bezprostřední velitel obojživelných oddílů, 1. námořní pěchoty, generál Vandegrift (zde viz foto

, na kterém je generál Vandegrift, foto bylo několikrát zmenšeno a je majetkem US NAVY.), se o tom dozvěděl, když vstoupil do kanceláře admirála Ghromleyho v Aucklandu. Až tam mu bylo řečeno, že jeho úkolem bude dobýt a chránit Tulagi (krycí označení RINGBOLT), oblast Guadalcanalu (CACTUS), která zahrnovala letiště, tak pilně budované Japonci, a Ndeni v souostroví Santa Cruz. Jeho námořní výsadek bude na cestě posílen 2. plukem námořní pěchoty (posílený plukem vyčleněným z 2. divize námořní pěchoty), 1. úderným praporem (tehdy na Nové Kaledonii), 1. vzdušným výsadkovým praporem a 3. zajišťovacím praporem.
Velitel námořního výsadku, kterým zde byl generál Vindegrift, musel vyřešit dva velice naléhavé problémy, z Použité podklady, cituji:
„1) Musel neprodleně získat informace o terénu a nepříteli, aby mohl vypracovat základní schéma výsadkových operací. Na tom závisel celý způsob výsadku, Dokud nebylo takové schéma hotovo, nebylo možné vypracovat podrobné plány vyloďování, palby lodních děl a letecké podpory, dopravy materiálu na pobřeží a vytváření složité spojovací sítě potřebné k řízení a zajišťování invaze, při níž se očekával odpor nepřítele. K získání informací, které by byly podkladem plánu, byl neprodleně vyslán zpravodajský důstojník, podplukovník Frank B. Gottge do Austrálie.
Zároveň generál doporučil admirálu Ghromleymu, aby vybraná skupina důstojníků se zkušeným spojovacím personálem, vybaveným potřebnými přístroji, odletěla do Townsvvillu v Austrálii a odtud se vydala ponorkou na Guadalcanal a spojila se s pobřežními pozorovatelem Martinem Clemensem (zde viz o něm více:
https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Clemens
, zde je pak foto

, na kterém je Waren_Frederick_Martin_Clemens, se svými domorodými skauty, foto bylo mnohokrát zmenšeno, a původně je majetkem Wikipedie). Úkolem této hlídky by bylo prozkoumat povahu přílivu a odlivu, pozorovat činnost Japonců na Guadalcanalu a zjistit sílu a rozmístění nepříteli. Se zřetelem k nedostatku informací byl tento požadavek logický a oprávněný. Admirál Ghormley však návrh zamítl jako příliš nebezpečný.“
Podplukovník Goettge však do Melbourne odletěl a jak MacArthurův štáb, tak australská vláda mu poskytly všemožnou podporu. Podplukovník Feldt (zde viz foto

, pod kterým byl popisek Eric Feldt, velitel australské pobřežní hlídkové organizace na Šalamounových ostrovech. Foto je majetkem Wikipedie a zde bylo zvětšeno), dal svým pobřežním pozorovatelům pokyn, aby hlásili každou maličkost, kterou se dovědí o pobytu nepřátelských lodí a letounů, o síle nepřítele na Guadalcanalu a Tulagi, o umístění japonských objektů, o denním pracovním řádu posádky.
Zatímco MacArthurova zpravodajská služba navzájem porovnávala všechny získané informace, Goettge zpovídal bývalé koloniální úředníky, plantážníky, obchodníky, kapitány ostrovních škunerů, bývalé misionáře a zaměstnance Level Brothers a Burns-Philip Sout Sea Trades. Osm z nich dostalo narychlo důstojnickou hodnost a byli přiděleni k Vandegriftovu štábu. S jejich pomocí vypracovala zpravodajská skupina hrubou skicu severního pobřeží Guadalcanalu od Taivu ke Kukumi. Zlomkovitá, neověřená mozaika leteckých snímků oblasti poskytla několik podrobnějších údajú o terénu. Denní hlášení pobřežních pozorovatelů doplňovala skrovné vědomosti o obranných zařízeních nepřítele Byla patrně primitivní, soustředěná kolem Lungy a Kukumi.
Dalším a určitě neméně důležitým problémem generála Vandegrifta, bylo správným způsobem se připravit na vylodění. Vzít a naložit vše potřebné pro boj a tamější žití. Dnes bychom určitě řekli – zabezpečit Logistiku tak, aby se bylo možno se nejen vylodit, ale na místě bojovat, zároveň sebou mít vše nezbytně nutné pro další přežití v bojích. Poslechněme si co o tom v Použitých podkladech, jako o druhém důležitém problému napsal člověk, který tam tehdy u všeho byl a který tam celou dobu, jako důstojník i bojoval.
„2) Druhý Vandegriftův problém byl neméně naléhavý. Druhý sled jeho divize byl stále ještě na moři a měl připlout do Wellingtonu teprve 11. července 1942, tři týdny před plánovaným dnem D. Obchodně naložené lodi, které přepravovaly 1. pluk námořní pěchoty, divizní dělostřelectvo, tanky, obojživelné traktory a většinu ženijního zařízení, bylo třeba (na místě v přístavu) vyložit a náklad nejprve roztřídit na rampě Aotea Quay a pak teprve lodi znovu naložit pro boj.
Jelikož námořnictvo zamítlo Vandegriftův požadavek, aby jeho představitelé mohli dozírat na nakládání v naloďovacích přístavech, měl divizní štáb jen mlhavou představu, co která loď druhého sledu veze. Tato záhada mohla být rozpletena později; bezprostředním úkolem teď bylo bojově naložit jednotky a výzbroj, které už byly v Tararuji, na lodě, které byly k dispozici.
Novozélanďanům se mohl zdát neuctivým spěch, s nímž se námořní pěchota připravovala k odplutí, sotva na jejich krásný ostrov dorazila; jako výmluva se proto uvádělo obojživelné cvičení.“
Příliš ambiciózní plán WATCHTOWER.
Dne 2. července roku 1942, vydal admirál King, coby zmocněnec Výboru náčelníků štábů (USA), pro bojový úkol I. WATCHTOWER , oficiální rozkaz admirálu Nimitzovi. Konečný cíl v naplánované operaci byl pak definován následujícími slovy: „Dobýt a obsadit oblast Nová Británie-Nový Zéland-Nová Guinea“, cílem bylo „uzavřít tuto oblast Japonsku“. Prvním úkolem bylo „dobýt a obsadit souostroví Santa Cruz, Tulagi a přilehlá postavení.“. Nemluvilo se tu o Guadalcanalu ani o požadavku, aby tam bylo rychle vybudováno letiště. Ani v přípisu veliteli jihopacifické oblasti a jejich ozbrojených sil z 9. července „neudělil Nimitz instrukce k výstavbě letiště.“
Zde viz náčrt,

, pod kterým byl popisek, přeloženo volně česky – linie námořního spojení v jižním Pacifiku do Austrálie. Náčrt byl volně na několika webech a zde byl zvětšen.
Potíže s plánováním operace WATCHTOWER.
Později admirál King přiznával, že měl se svými kolegy ve Výboru náčelníků štábů USA „těžké pořízení“. To když například generál Marshall uznal, že by bylo sice záhodno podniknout v oblasti Tichomoří nějakou omezenou akci. Zároveň i správně předvídal, že boje na jednotlivých ostrovech porostlých džunglí budou nevyhnutelně vyžadovat odčerpávání zdrojů, které jsou nedostatkové, a nevyhnutelně potřebné pro evropské bojiště, která jsou v rámci ABC-I z prosince 1941 tam priorita číslo 1. Generál H.H. („HAP“) Arnold, velitel armádního letectva, souhlasil s Marshallem, že operace v Tichomoří musejí zůstat defenzivní, „pokud příprava na invazi v v Evropě (operace Bolero) podstatně nepokročí“ . Prezident Roosevelt dal pak Výboru náčelníků (ale zřejmě se tak nestalo u admirála Kinga) jasně najevo, že si nepřeje, aby se operace BOLERO zdržovala. Oproti tomu všemu se náčelníci štábů poměrně jednomyslně dohodli, že je třeba něco podniknout, aby se útok Japonských sil co nejvíce v Tichomoří zdržel, pozdržel. Nakonec byly, a to po mnoha diskuzích, Kingovy návrhy na zvýšené dění v Pacifiku schváleny..!
A pak se začal řešit ožehavý problém – velení pro útočnou operaci na zadržení Japonců, - a pro ofenzivní boje v jižním Pacifiku. K tomu, z později uvolněných dokumentů, tyto historické podklady: Japonská válka 1931 - 1945, Aleš Skřivan Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt a Samuel B. Griffit II., v knize Bitva o Guadalcanal na str. 34., a také 35., cituji:
„(Generál) Marshall žádal, aby pochod na Šalamounovy ostrovy vedl MacArthur; King (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_admiral_Ernest_J_King_, foto je volně přístupné na několika webech a zde bylo zmenšeno.), trval na tom, že první fázi neboli operační úkol (krycí jméno WATCHTOWER) musí řídit námořnictvo. Náčelník štábu trval na svém. King upozornil, že nasazené svazky budou složeny výlučně z námořnictva a námořní pěchoty, a postavil Marshalla před volbu, která se rovnala ultimátu: WATCHTOWER bude pod velením námořnictva, nebo WATCHTOWER nebude. Nakonec Marshall ustoupil a vyslovil souhlas, aby hranice Ghromleyho jihopacifické oblasti, které původně procházely západním cípem Guadalcanalu, byly pouze posunuty o jeden stupeň zeměpisné délky na západ.“
Admirálu Nimitzovi byla tak svěřena odpovědnost za operační úkol I., a MacArthurovi bylo uloženo splnit úkol II., a úkol III., dobýt severní část Šalamounových ostrovů a obsadit Rabaul. Mac Arthur dostal rozkaz, že má obě operace zahájit v momentě, kdy bude úspěšně splněn a dokončen úkol I, .
Předběžný rozkaz pro fázi I. útoku, byl vydán 25. června, a za den D byl vybrán termín 1. srpna 1942.
Admirál King však dosud nenaznačil svým tichomořským velitelům, že by zamýšlel, on či kdokoliv jiný, spustit tak brzy takovou operaci. Kontradmirál Richmond Kelly Turner, jenž byl jmenován velitelem jihopacifického obojživelného odřadu, ještě v té době nebyl ani na místě dění. Generál Ghromley (zde viz foto

, pod kterým byl popisek viceadmirál Ghromley_Robert_foto zde bylo zvětšeno, a je majetkem Wikipedie.),později napsal: „Poprvé jsem se dozvěděl, koncem června, kdy jsem byl vyzván, abych se poradil s generálem o navrhovaném obsazení oblasti Guadalcanalu-Tulagi. Kdybych to byl věděl dříve, byl bych zaměřil původní operační plánování, týlové zajištění a zpravodajskou činnost v jižním Tichomoří bezprostředněji k tomuto prvnímu cíli“.
Zde viz náčrt

, pod kterým byl popisek _ostrovy_Guadalcanal, Tulagi, Gavutu a Florida, náčrt je volně na několika webech a zde byl zmenšen.
Bezprostřední velitel obojživelných oddílů, 1. námořní pěchoty, generál Vandegrift (zde viz foto

, na kterém je generál Vandegrift, foto bylo několikrát zmenšeno a je majetkem US NAVY.), se o tom dozvěděl, když vstoupil do kanceláře admirála Ghromleyho v Aucklandu. Až tam mu bylo řečeno, že jeho úkolem bude dobýt a chránit Tulagi (krycí označení RINGBOLT), oblast Guadalcanalu (CACTUS), která zahrnovala letiště, tak pilně budované Japonci, a Ndeni v souostroví Santa Cruz. Jeho námořní výsadek bude na cestě posílen 2. plukem námořní pěchoty (posílený plukem vyčleněným z 2. divize námořní pěchoty), 1. úderným praporem (tehdy na Nové Kaledonii), 1. vzdušným výsadkovým praporem a 3. zajišťovacím praporem.
Velitel námořního výsadku, kterým zde byl generál Vindegrift, musel vyřešit dva velice naléhavé problémy, z Použité podklady, cituji:
„1) Musel neprodleně získat informace o terénu a nepříteli, aby mohl vypracovat základní schéma výsadkových operací. Na tom závisel celý způsob výsadku, Dokud nebylo takové schéma hotovo, nebylo možné vypracovat podrobné plány vyloďování, palby lodních děl a letecké podpory, dopravy materiálu na pobřeží a vytváření složité spojovací sítě potřebné k řízení a zajišťování invaze, při níž se očekával odpor nepřítele. K získání informací, které by byly podkladem plánu, byl neprodleně vyslán zpravodajský důstojník, podplukovník Frank B. Gottge do Austrálie.
Zároveň generál doporučil admirálu Ghromleymu, aby vybraná skupina důstojníků se zkušeným spojovacím personálem, vybaveným potřebnými přístroji, odletěla do Townsvvillu v Austrálii a odtud se vydala ponorkou na Guadalcanal a spojila se s pobřežními pozorovatelem Martinem Clemensem (zde viz o něm více:
https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Clemens
, zde je pak foto

, na kterém je Waren_Frederick_Martin_Clemens, se svými domorodými skauty, foto bylo mnohokrát zmenšeno, a původně je majetkem Wikipedie). Úkolem této hlídky by bylo prozkoumat povahu přílivu a odlivu, pozorovat činnost Japonců na Guadalcanalu a zjistit sílu a rozmístění nepříteli. Se zřetelem k nedostatku informací byl tento požadavek logický a oprávněný. Admirál Ghormley však návrh zamítl jako příliš nebezpečný.“
Podplukovník Goettge však do Melbourne odletěl a jak MacArthurův štáb, tak australská vláda mu poskytly všemožnou podporu. Podplukovník Feldt (zde viz foto

, pod kterým byl popisek Eric Feldt, velitel australské pobřežní hlídkové organizace na Šalamounových ostrovech. Foto je majetkem Wikipedie a zde bylo zvětšeno), dal svým pobřežním pozorovatelům pokyn, aby hlásili každou maličkost, kterou se dovědí o pobytu nepřátelských lodí a letounů, o síle nepřítele na Guadalcanalu a Tulagi, o umístění japonských objektů, o denním pracovním řádu posádky.
Zatímco MacArthurova zpravodajská služba navzájem porovnávala všechny získané informace, Goettge zpovídal bývalé koloniální úředníky, plantážníky, obchodníky, kapitány ostrovních škunerů, bývalé misionáře a zaměstnance Level Brothers a Burns-Philip Sout Sea Trades. Osm z nich dostalo narychlo důstojnickou hodnost a byli přiděleni k Vandegriftovu štábu. S jejich pomocí vypracovala zpravodajská skupina hrubou skicu severního pobřeží Guadalcanalu od Taivu ke Kukumi. Zlomkovitá, neověřená mozaika leteckých snímků oblasti poskytla několik podrobnějších údajú o terénu. Denní hlášení pobřežních pozorovatelů doplňovala skrovné vědomosti o obranných zařízeních nepřítele Byla patrně primitivní, soustředěná kolem Lungy a Kukumi.
Dalším a určitě neméně důležitým problémem generála Vandegrifta, bylo správným způsobem se připravit na vylodění. Vzít a naložit vše potřebné pro boj a tamější žití. Dnes bychom určitě řekli – zabezpečit Logistiku tak, aby se bylo možno se nejen vylodit, ale na místě bojovat, zároveň sebou mít vše nezbytně nutné pro další přežití v bojích. Poslechněme si co o tom v Použitých podkladech, jako o druhém důležitém problému napsal člověk, který tam tehdy u všeho byl a který tam celou dobu, jako důstojník i bojoval.
„2) Druhý Vandegriftův problém byl neméně naléhavý. Druhý sled jeho divize byl stále ještě na moři a měl připlout do Wellingtonu teprve 11. července 1942, tři týdny před plánovaným dnem D. Obchodně naložené lodi, které přepravovaly 1. pluk námořní pěchoty, divizní dělostřelectvo, tanky, obojživelné traktory a většinu ženijního zařízení, bylo třeba (na místě v přístavu) vyložit a náklad nejprve roztřídit na rampě Aotea Quay a pak teprve lodi znovu naložit pro boj.
Jelikož námořnictvo zamítlo Vandegriftův požadavek, aby jeho představitelé mohli dozírat na nakládání v naloďovacích přístavech, měl divizní štáb jen mlhavou představu, co která loď druhého sledu veze. Tato záhada mohla být rozpletena později; bezprostředním úkolem teď bylo bojově naložit jednotky a výzbroj, které už byly v Tararuji, na lodě, které byly k dispozici.
Novozélanďanům se mohl zdát neuctivým spěch, s nímž se námořní pěchota připravovala k odplutí, sotva na jejich krásný ostrov dorazila; jako výmluva se proto uvádělo obojživelné cvičení.“
Příliš ambiciózní plán WATCHTOWER.
Dne 2. července roku 1942, vydal admirál King, coby zmocněnec Výboru náčelníků štábů (USA), pro bojový úkol I. WATCHTOWER , oficiální rozkaz admirálu Nimitzovi. Konečný cíl v naplánované operaci byl pak definován následujícími slovy: „Dobýt a obsadit oblast Nová Británie-Nový Zéland-Nová Guinea“, cílem bylo „uzavřít tuto oblast Japonsku“. Prvním úkolem bylo „dobýt a obsadit souostroví Santa Cruz, Tulagi a přilehlá postavení.“. Nemluvilo se tu o Guadalcanalu ani o požadavku, aby tam bylo rychle vybudováno letiště. Ani v přípisu veliteli jihopacifické oblasti a jejich ozbrojených sil z 9. července „neudělil Nimitz instrukce k výstavbě letiště.“