Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 424.
Napsal: 21/6/2021, 05:30
Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945. Č 424.
Zde viz foto ilustračního náčrtu čtyř map

, na kterých jsou, na prvé mapě, americké útoky po vylodění ve dnech 7. a 8. srpna 1942. Na dalším, druhém náčrtu, je ostrov Guadalcanal s místy, která jsou zmiňována také v textu. Třetí náčrt zachycuje japonský útok v září stejného roku a čtvrtý náčrt je pak o říjnovém japonském útoku. Náčrt, jakož i jednotlivé mapy, je, jsou, pak volně na několika webech a vše bylo pro Palbu zmenšeno (Zde pak, v dalších dvou odkazech, po přiblížení a nastavení velikosti kolečkem, a následně i vyhledáním, viz ostrov Florida, jehož nejnovější dnešní název je - Nggela Sule:
https://mapy.cz/zemepisna?x=158.0992790 ... z=7&lgnd=1
za což děkuji kolegovi Mrfelix, ještě také děkuji i kolegovi Zemaktovi, viz zde z Wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nggela_Islands
V minulém Č 421, je popsána většina úkonů, které Japonci provedli v plánu na říjnový útok na Guadalcanalu. Nezbývá nám tedy zde říci nic jiného, než že Japonci se cítili být dobře připraveni ke zničení obrany Američanů a jejich vyhnání z Guadalcanalu.
Vždyť přece, jen při troše toho štěstí, budou Američané naráz „zasaženi ze země současně třemi oddělenými pozemními útoky, a kromě toho ze vzduchu i z moře“. Jenomže to byl jen teoreticky vypracovaný plán útoku, který se tvářil, na papíře, jako dokonalý plán. „Byl však vypracován bez objektivního zhodnocení terénu, počasí a nepřítele a bez přihlédnutí k dalšímu činiteli snad ještě kritičtějšímu. Problém, jímž se zřejmě netrápil ani Hjakutake (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_Hyakutake_Haruyoshi, velitel 17. armády, foto bylo několikrát zvětšeno, a je majetkem Encyklopedie), ani Marujama, spočíval v tom, zda ´tyto pohyby mohou být zkoordinovány časově a prostorově. Předpokladem takové koordinace bylo spolehlivé rychlé spojení“. Tady je zcela jistě patrné, že promluvil v zdůrazněných slovech a větách člověk, který se na vojně nějakou tu desítku let profesionálně zabýval spojením na všech možných úrovních a pak také i v různých prostředích a terénech. Ano, slova a věty jsou od generála v.v., Samuel B. Grifitha II., – Bitva o Guadalcanal, Praha 2001., II. vydání, str. 159.
Ale budeme nyní pokračovat dál, děním v japonské přípravě, a v Japonci prováděném plánu v praxi.
Bylo 16. října 1942, když se průzkumná skupina generála Nasua (levé křídlo Marujamovy útočné skupiny), vydala na jih od pobřeží, a to na první úsek svého dlouhého pochodu. S touto skupinou se vydal i sám generál Marujama se svým malým velitelským družstvem. Dalším ze sledů pak byly Kavagučiho jednotky (zde viz foto

, pod kterým je popisek generálmajor Kawaguchi Kiyotake. Foto zde bylo zvětšeno a je volně na několika webech). Celý pochodový proud, uzavíral 16. pěší pluk plukovníka Hirojasu s velitelskými jednotkami. Plukovník „Hirojasu dostal rozkaz, že se má vydat na pochod k hornímu toku řeky Lungy za 40 hodin od chvíle, kdy konec hlavního voje opustí pobřežní stezku“.
Ještě v době, než se vydal generál Marujama na svůj pochod, měl krátkou poradu s velitelem japonské 17. armády generálem Hjakutakem. Hjakutake svého podřízeného informoval, že provedené noční japonské ostřelování lodí z moře, způsobilo Američanům „prudký otřes, že jejich síla a morálka postupně ochabuje. Americký voják nebo námořník, který nedávné ostřelování prožil, by nepopíral správnost první části tvrzení japonského generála; někteří by snad byli v soukromí svých okopů ochotni souhlasit i s druhou částí“.
Ale pojďme zpět k japonskému vojáku, který se vydával na pochod. Každý z japonských vojáků, myšleno důstojník, poddůstojník i vojín, měl na sobě, kromě zbraní, střeliva, několika ručních granátů i osobní výstroj a potraviny na 12 dní. Mimo toho nesl každý v Marujamově koloně ještě dělostřelecký nebo minometný náboj, který měl připevněný k tlumoku. Takže každý japonský voják, poddůstojník i důstojník vlastně nesl náklad vážící asi 60 liber (27 kg). Byl tady problém, generál Marujama sice vedl do boje impozantní sestavu, jenomže nevěděl to, o čem se již přesvědčil generál Kawaguči – „jaká překvapení dokáže uchystat na pohled mírumilovná džungle“.
V době, kdy celkem 6 pěších praporů Marujamových jednotek postupovalo různě se kroutícími stezkami v džungli směrem k hornímu toku Lungy (viz samostatný náčrt

, pod kterým byl popisek _ostrovy_Guadalcanal, Tulagi, Gavutu a Florida /nově o Floridě, Nggela Sulu, viz výše/, náčrt je volně na několika webech a zde byl zmenšen. Po otevření náčrtu mapy, je vidět i místo, kde nad řekou Lungou západně, je řeka Matanikau a směrem k moři i vesnička Matanikau. Patrná jsou i další místa, která jsou pak v textu), připravovali se američtí vojáci na japonské útoky, o kterých se mezi nimi šeptalo, že budou určitě podniknuty. Jen se nevědělo – „Kam bude směřovat hlavní nápor? Který úsek bude rozhodující?“
Mnozí určité představy měli, ale nikdo nevěděl nic přesně. Bylo to období, kdy americké střemhlavé bombardující letouny bombardovaly a ostřelovaly japonské lodi a čluny a také vhodné prostory, kde by se Japonci mohli soustřeďovat, prostory mezi výběžkem Cruz a mysem Esperance, kde se také předpokládala japonská dělostřelecká stanoviště.
Kronika a deník americké 1. divize námořní pěchoty, měl k 16. říjnu 1942 záznam, který byl hodně nešťastný. Ten den byla napadena japonskými střemhlavými bombardéry, na cestě Kuličím průlivem k Tulagi hydroplánová loď McFarland, která doprovázela dva čluny naložené sudy leteckého benzínu. Výbuch jedné z japonských bomb jí utrhl záď a jedenáct mužů posádky bylo zabito nebo zraněno. Další z pum pak zasáhla jeden z člunů. „Dvacet tisíc galonů vysokooktanového benzínu explodovalo, plameny šlehaly všemi směry. Zdálo se, že se i voda vzňala. Při západu slunce napadla letka pěti bombardérů pobřežní objekty Kukumy.“
A Japonci ve svých leteckých útocích pokračovali též další den, již příštího rána, tedy 17. října, přerušilo snídani námořní pěchoty a pěšáků 19 Aiči 99 (zde viz foto

, pod kterým byl popisek Aichi_99_D3A1_Val, střemhlavý bombardér z letadlové lodiAkagi, ilustrační foto je majetkem Wikupedie a bylo zde zvětšeno.), které chránilo 8 Zer.
Důležitou zajímavostí zde je, že na Nimitzově velitelství byla předchozí večer, zachycena japonská operační depeše, která po dekódování ukázala, že se jednalo o informaci o tomto bombardování pro generála Hjakutakeho, velitele japonské 17. armády. Depeše o útoku obsahovala tak zajímavé podrobnosti, jako byla přístupová trasa, počet a typ zúčastněných letounů. Je pochopitelné, že již za svítání vyslal generál Geiger do vzduchu stíhačky, které se v 7 hodin, v úhledně seřazené formaci blížily k Japoncům od severu ve výšce 10 000 stop. „Piloti Wildcatů (zde viz ilustračně foto

, pod kterým byl popisek – Grumman_F4F_4_Wildcat, foto je majetkem archivu US Navy, pro Palbu byla upravena velikost fota. Foto bylo na několika webech.) se na Japonce vrhli, osm bombardérů a dvě Zera sestřelili; šest střemhlavě útočících Japonců padlo za oběť přesné protiletadlové palbě děl, než mohly znovu nabrat výšku. Jeden kouřící Aiči 99 se dokázal odbelhat“. Druhý útok, podniknutý v poledne stejného dne 17. října, již tak úspěšný nebyl. Generál Vandegrift o něm napsal takto skoupé hlášení: „Postavení 1315 bylo bombardováno patnácti dvoumotorovými bombardéry, doprovázenými mnoha Zery. Naše letouny nedokázaly získat včas potřebnou výšku, aby mohly zasáhnout. Jeden bombardér pravděpodobně sestřelen. Nám ztráty způsobeny nebyly“.
Na velitelství admirála Ghromleyho, v Nouméji, tehdy pracovala spojovací ústředna skutečně nepřetržitě. Generál Mac Arthur (zde viz foto

, generála MacArthura, autor Wikipedie.) dostával „naléhavé požadavky, aby zesílil (letecké) útoky na Vunakanau a Lukanai, Nimitzovi, aby dodal letecké posily. CincPac se zase obracel na admirála Kinga, ale Cominch už neměl co dát. V jižním Pacifiku námořnictvo už nevyškrábávalo dno. To už bylo vyškrábáno“. Napsal generál v.v., Samuel B. Grifith II., – Bitva o Guadalcanal, Praha 2001., II. vydání, na str. 161.
V této době byl ještě obranné postavení 1. divize námořní pěchoty, generála Vandegrifta, na Guadalcanalu skutečně velmi křehké. Obranná linie na Guadalcanalu, obranné perimetry, se ve své podstatě rozprostíraly od ústí řeky Matanikau na jih, pak na vchod přes řeku Lungu, odtud potom dále na východ přes hřebeny k řece Ilu a pak podél řeky na sever k moři."Pobřežní tětiva od ústí Ilu k ústí Matanikau měřila téměř 12 000 yardů; jižní polokruh měřil dalších 15 000 yardů. K obsazení této fronty měl Vandegrift třináct pěších praporů. Šest (tři Catesova 1. pluku, tři Edsonova 5. pluku) byly unaveny a více než decimovány malárií. Sedmý pluk námořní pěchoty byl stále ještě v dobrém stavu. Pěší pluk byl nevyzkoušený. Huntův prapor, 2. pluku námořní pěchoty, tvořil nyní divizní zálohu a měl necelých 70 procent svého oficiálního početního stavu – téměř 1 000 mužů“.
Z hodnocení, které si v té době provedl štáb 1. divize námořní pěchoty i se svým velitelem generálem Vandegriftem tehdy vyplynulo, a bylo napsáno v zápise, že se vůbec nevylučoval „drtivý japonský útok z moře“. Obranné postavení námořní pěchoty na řece Ilu a na řece Matanikau, však bylo nutné bránit za každou cenu, i když neměla námořní pěchota ani zdaleka děla takové ráže, jako měly Japonci, tedy něco podobného, nebo stejného, jako byly Samojošiho houfnice ráže 150 mm. Co však byla velkou výhoda, byl fakt, že generál Vandegrift (zde viz foto

, na kterém je divizní velitelství, ve kterém sedí generál Vandegrift, Guadalcanal 1942, foto je majetkem US NAVY a bylo zde zvětšeno.), „měl obsazeny mužstvem vnitřní linie obrany“. Mohl tak za denního světla velice rychle přemisťovat své jednotky z úseku do úseku. Mohl též soustředit kdykoliv dělostřeleckou palbu, jako podporu, do ohrožených úseků. Měl letce, kteří stále a stále dokazovali, „že jsou s to ovládnout místní vzdušný prostor“.
Z japonské strany jsou zase historické záznamy o tom, že i když utrpěli Japonci americkými leteckými útoky těžké ztráty, stále a stále dopravovali, v noci, vojáky, děla, zásoby a střelivo na pobřeží ostrova Guadalcanal.
Z rozluštěných zpráv informace Američané měli. Nimitz o tom informoval admirála Kinga (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_admiral_Ernest_J_King_, foto je volně přístupné na několika webech a zde bylo zmenšeno.), a ještě k tomu dodal: …. „Přidělení dalších jednotek …. Je krajně naléhavé“. Ve stejné době pak admirál Nimitz ujišťoval Ghromleyho o tom, že bude vynaloženo veškeré úsilí, aby mohly být poskytnuty prostředky k udržení Guadalcanalu.
Ale i ve Washingtonu se řešilo mnohé. Záznamy říkají, že „si prezident Roosevelt i ministr Knox uvědomovali, že pro Šalamounovy ostrovy se opět blíží rozhodující dny“.
I když se prezident Roosevelt (zde viz foto

, pod kterým byl popisek, F_D_Roosevelt, foto je volně přístupné na několika webech.) tehdy zabýval „Operací Torch“, chystaným vyloděním v Severní Africe, trávil prý také hodně času v mapové místnosti Bílého domu. A právě tam přijímal i hlášení o situaci v jižním Pacifiku. Jsou záznamy, že jako vrchní velitel amerických ozbrojených sil „byl znepokojen americkou situací, avšak nepovažoval – alespoň dosud – za vhodné intervenovat u náčelníků štábů“.
Zde viz foto ilustračního náčrtu čtyř map

, na kterých jsou, na prvé mapě, americké útoky po vylodění ve dnech 7. a 8. srpna 1942. Na dalším, druhém náčrtu, je ostrov Guadalcanal s místy, která jsou zmiňována také v textu. Třetí náčrt zachycuje japonský útok v září stejného roku a čtvrtý náčrt je pak o říjnovém japonském útoku. Náčrt, jakož i jednotlivé mapy, je, jsou, pak volně na několika webech a vše bylo pro Palbu zmenšeno (Zde pak, v dalších dvou odkazech, po přiblížení a nastavení velikosti kolečkem, a následně i vyhledáním, viz ostrov Florida, jehož nejnovější dnešní název je - Nggela Sule:
https://mapy.cz/zemepisna?x=158.0992790 ... z=7&lgnd=1
za což děkuji kolegovi Mrfelix, ještě také děkuji i kolegovi Zemaktovi, viz zde z Wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nggela_Islands
V minulém Č 421, je popsána většina úkonů, které Japonci provedli v plánu na říjnový útok na Guadalcanalu. Nezbývá nám tedy zde říci nic jiného, než že Japonci se cítili být dobře připraveni ke zničení obrany Američanů a jejich vyhnání z Guadalcanalu.
Vždyť přece, jen při troše toho štěstí, budou Američané naráz „zasaženi ze země současně třemi oddělenými pozemními útoky, a kromě toho ze vzduchu i z moře“. Jenomže to byl jen teoreticky vypracovaný plán útoku, který se tvářil, na papíře, jako dokonalý plán. „Byl však vypracován bez objektivního zhodnocení terénu, počasí a nepřítele a bez přihlédnutí k dalšímu činiteli snad ještě kritičtějšímu. Problém, jímž se zřejmě netrápil ani Hjakutake (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_Hyakutake_Haruyoshi, velitel 17. armády, foto bylo několikrát zvětšeno, a je majetkem Encyklopedie), ani Marujama, spočíval v tom, zda ´tyto pohyby mohou být zkoordinovány časově a prostorově. Předpokladem takové koordinace bylo spolehlivé rychlé spojení“. Tady je zcela jistě patrné, že promluvil v zdůrazněných slovech a větách člověk, který se na vojně nějakou tu desítku let profesionálně zabýval spojením na všech možných úrovních a pak také i v různých prostředích a terénech. Ano, slova a věty jsou od generála v.v., Samuel B. Grifitha II., – Bitva o Guadalcanal, Praha 2001., II. vydání, str. 159.
Ale budeme nyní pokračovat dál, děním v japonské přípravě, a v Japonci prováděném plánu v praxi.
Bylo 16. října 1942, když se průzkumná skupina generála Nasua (levé křídlo Marujamovy útočné skupiny), vydala na jih od pobřeží, a to na první úsek svého dlouhého pochodu. S touto skupinou se vydal i sám generál Marujama se svým malým velitelským družstvem. Dalším ze sledů pak byly Kavagučiho jednotky (zde viz foto

, pod kterým je popisek generálmajor Kawaguchi Kiyotake. Foto zde bylo zvětšeno a je volně na několika webech). Celý pochodový proud, uzavíral 16. pěší pluk plukovníka Hirojasu s velitelskými jednotkami. Plukovník „Hirojasu dostal rozkaz, že se má vydat na pochod k hornímu toku řeky Lungy za 40 hodin od chvíle, kdy konec hlavního voje opustí pobřežní stezku“.
Ještě v době, než se vydal generál Marujama na svůj pochod, měl krátkou poradu s velitelem japonské 17. armády generálem Hjakutakem. Hjakutake svého podřízeného informoval, že provedené noční japonské ostřelování lodí z moře, způsobilo Američanům „prudký otřes, že jejich síla a morálka postupně ochabuje. Americký voják nebo námořník, který nedávné ostřelování prožil, by nepopíral správnost první části tvrzení japonského generála; někteří by snad byli v soukromí svých okopů ochotni souhlasit i s druhou částí“.
Ale pojďme zpět k japonskému vojáku, který se vydával na pochod. Každý z japonských vojáků, myšleno důstojník, poddůstojník i vojín, měl na sobě, kromě zbraní, střeliva, několika ručních granátů i osobní výstroj a potraviny na 12 dní. Mimo toho nesl každý v Marujamově koloně ještě dělostřelecký nebo minometný náboj, který měl připevněný k tlumoku. Takže každý japonský voják, poddůstojník i důstojník vlastně nesl náklad vážící asi 60 liber (27 kg). Byl tady problém, generál Marujama sice vedl do boje impozantní sestavu, jenomže nevěděl to, o čem se již přesvědčil generál Kawaguči – „jaká překvapení dokáže uchystat na pohled mírumilovná džungle“.
V době, kdy celkem 6 pěších praporů Marujamových jednotek postupovalo různě se kroutícími stezkami v džungli směrem k hornímu toku Lungy (viz samostatný náčrt

, pod kterým byl popisek _ostrovy_Guadalcanal, Tulagi, Gavutu a Florida /nově o Floridě, Nggela Sulu, viz výše/, náčrt je volně na několika webech a zde byl zmenšen. Po otevření náčrtu mapy, je vidět i místo, kde nad řekou Lungou západně, je řeka Matanikau a směrem k moři i vesnička Matanikau. Patrná jsou i další místa, která jsou pak v textu), připravovali se američtí vojáci na japonské útoky, o kterých se mezi nimi šeptalo, že budou určitě podniknuty. Jen se nevědělo – „Kam bude směřovat hlavní nápor? Který úsek bude rozhodující?“
Mnozí určité představy měli, ale nikdo nevěděl nic přesně. Bylo to období, kdy americké střemhlavé bombardující letouny bombardovaly a ostřelovaly japonské lodi a čluny a také vhodné prostory, kde by se Japonci mohli soustřeďovat, prostory mezi výběžkem Cruz a mysem Esperance, kde se také předpokládala japonská dělostřelecká stanoviště.
Kronika a deník americké 1. divize námořní pěchoty, měl k 16. říjnu 1942 záznam, který byl hodně nešťastný. Ten den byla napadena japonskými střemhlavými bombardéry, na cestě Kuličím průlivem k Tulagi hydroplánová loď McFarland, která doprovázela dva čluny naložené sudy leteckého benzínu. Výbuch jedné z japonských bomb jí utrhl záď a jedenáct mužů posádky bylo zabito nebo zraněno. Další z pum pak zasáhla jeden z člunů. „Dvacet tisíc galonů vysokooktanového benzínu explodovalo, plameny šlehaly všemi směry. Zdálo se, že se i voda vzňala. Při západu slunce napadla letka pěti bombardérů pobřežní objekty Kukumy.“
A Japonci ve svých leteckých útocích pokračovali též další den, již příštího rána, tedy 17. října, přerušilo snídani námořní pěchoty a pěšáků 19 Aiči 99 (zde viz foto

, pod kterým byl popisek Aichi_99_D3A1_Val, střemhlavý bombardér z letadlové lodiAkagi, ilustrační foto je majetkem Wikupedie a bylo zde zvětšeno.), které chránilo 8 Zer.
Důležitou zajímavostí zde je, že na Nimitzově velitelství byla předchozí večer, zachycena japonská operační depeše, která po dekódování ukázala, že se jednalo o informaci o tomto bombardování pro generála Hjakutakeho, velitele japonské 17. armády. Depeše o útoku obsahovala tak zajímavé podrobnosti, jako byla přístupová trasa, počet a typ zúčastněných letounů. Je pochopitelné, že již za svítání vyslal generál Geiger do vzduchu stíhačky, které se v 7 hodin, v úhledně seřazené formaci blížily k Japoncům od severu ve výšce 10 000 stop. „Piloti Wildcatů (zde viz ilustračně foto

, pod kterým byl popisek – Grumman_F4F_4_Wildcat, foto je majetkem archivu US Navy, pro Palbu byla upravena velikost fota. Foto bylo na několika webech.) se na Japonce vrhli, osm bombardérů a dvě Zera sestřelili; šest střemhlavě útočících Japonců padlo za oběť přesné protiletadlové palbě děl, než mohly znovu nabrat výšku. Jeden kouřící Aiči 99 se dokázal odbelhat“. Druhý útok, podniknutý v poledne stejného dne 17. října, již tak úspěšný nebyl. Generál Vandegrift o něm napsal takto skoupé hlášení: „Postavení 1315 bylo bombardováno patnácti dvoumotorovými bombardéry, doprovázenými mnoha Zery. Naše letouny nedokázaly získat včas potřebnou výšku, aby mohly zasáhnout. Jeden bombardér pravděpodobně sestřelen. Nám ztráty způsobeny nebyly“.
Na velitelství admirála Ghromleyho, v Nouméji, tehdy pracovala spojovací ústředna skutečně nepřetržitě. Generál Mac Arthur (zde viz foto

, generála MacArthura, autor Wikipedie.) dostával „naléhavé požadavky, aby zesílil (letecké) útoky na Vunakanau a Lukanai, Nimitzovi, aby dodal letecké posily. CincPac se zase obracel na admirála Kinga, ale Cominch už neměl co dát. V jižním Pacifiku námořnictvo už nevyškrábávalo dno. To už bylo vyškrábáno“. Napsal generál v.v., Samuel B. Grifith II., – Bitva o Guadalcanal, Praha 2001., II. vydání, na str. 161.
V této době byl ještě obranné postavení 1. divize námořní pěchoty, generála Vandegrifta, na Guadalcanalu skutečně velmi křehké. Obranná linie na Guadalcanalu, obranné perimetry, se ve své podstatě rozprostíraly od ústí řeky Matanikau na jih, pak na vchod přes řeku Lungu, odtud potom dále na východ přes hřebeny k řece Ilu a pak podél řeky na sever k moři."Pobřežní tětiva od ústí Ilu k ústí Matanikau měřila téměř 12 000 yardů; jižní polokruh měřil dalších 15 000 yardů. K obsazení této fronty měl Vandegrift třináct pěších praporů. Šest (tři Catesova 1. pluku, tři Edsonova 5. pluku) byly unaveny a více než decimovány malárií. Sedmý pluk námořní pěchoty byl stále ještě v dobrém stavu. Pěší pluk byl nevyzkoušený. Huntův prapor, 2. pluku námořní pěchoty, tvořil nyní divizní zálohu a měl necelých 70 procent svého oficiálního početního stavu – téměř 1 000 mužů“.
Z hodnocení, které si v té době provedl štáb 1. divize námořní pěchoty i se svým velitelem generálem Vandegriftem tehdy vyplynulo, a bylo napsáno v zápise, že se vůbec nevylučoval „drtivý japonský útok z moře“. Obranné postavení námořní pěchoty na řece Ilu a na řece Matanikau, však bylo nutné bránit za každou cenu, i když neměla námořní pěchota ani zdaleka děla takové ráže, jako měly Japonci, tedy něco podobného, nebo stejného, jako byly Samojošiho houfnice ráže 150 mm. Co však byla velkou výhoda, byl fakt, že generál Vandegrift (zde viz foto

, na kterém je divizní velitelství, ve kterém sedí generál Vandegrift, Guadalcanal 1942, foto je majetkem US NAVY a bylo zde zvětšeno.), „měl obsazeny mužstvem vnitřní linie obrany“. Mohl tak za denního světla velice rychle přemisťovat své jednotky z úseku do úseku. Mohl též soustředit kdykoliv dělostřeleckou palbu, jako podporu, do ohrožených úseků. Měl letce, kteří stále a stále dokazovali, „že jsou s to ovládnout místní vzdušný prostor“.
Z japonské strany jsou zase historické záznamy o tom, že i když utrpěli Japonci americkými leteckými útoky těžké ztráty, stále a stále dopravovali, v noci, vojáky, děla, zásoby a střelivo na pobřeží ostrova Guadalcanal.
Z rozluštěných zpráv informace Američané měli. Nimitz o tom informoval admirála Kinga (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_admiral_Ernest_J_King_, foto je volně přístupné na několika webech a zde bylo zmenšeno.), a ještě k tomu dodal: …. „Přidělení dalších jednotek …. Je krajně naléhavé“. Ve stejné době pak admirál Nimitz ujišťoval Ghromleyho o tom, že bude vynaloženo veškeré úsilí, aby mohly být poskytnuty prostředky k udržení Guadalcanalu.
Ale i ve Washingtonu se řešilo mnohé. Záznamy říkají, že „si prezident Roosevelt i ministr Knox uvědomovali, že pro Šalamounovy ostrovy se opět blíží rozhodující dny“.
I když se prezident Roosevelt (zde viz foto

, pod kterým byl popisek, F_D_Roosevelt, foto je volně přístupné na několika webech.) tehdy zabýval „Operací Torch“, chystaným vyloděním v Severní Africe, trávil prý také hodně času v mapové místnosti Bílého domu. A právě tam přijímal i hlášení o situaci v jižním Pacifiku. Jsou záznamy, že jako vrchní velitel amerických ozbrojených sil „byl znepokojen americkou situací, avšak nepovažoval – alespoň dosud – za vhodné intervenovat u náčelníků štábů“.