Nejdříve si popíšeme trošku historii, kterou možná neznají mladé ani staré pušky.
Prodejní zásobník petroleje býval tradiční součástí starých drogerií a obchodů se smíšeným zbožím. Kdo má ještě doma konev? Pro ropný průmysl vyvstala na konci 19. století nová hrozba, a to soumrak petrolejových lamp.
Standard Oil s cílem přeškolit asi 450 mil. Číňanů z používání svíček a loučí na svícení petrolejem darovala, popř. prodala za dumpingové ceny do Číny v 80. a 90. letech miliony petrolejových lamp. Ovšem spása přišla i v podobě automobilismu. V roce 1914 výroba benzinu poprvé překročila výrobu petroleje ke svícení. Za první války byl zaveden přídělový systém. Rodiny dostávaly asi jenom jeden litr petroleje na měsíc.
Po roce 1918 petrolejky mizely vlivem poměrně rychlé elektrifikace Československa, ale ještě okolo poloviny 30. let 20. století bylo v českých zemích odkázáno při osvětlování domácností především na petrolejové lampy asi 25 % obyvatelstva, především na vesnicích.
Vlastně i cenová kalkulace by nemusela být nezajímavá. Ale absolutně neznám ani cenu petroleje v 60s, ani cenu elektřiny a v neposlední řadě ani spotřebu petrolejové lampy.
Cena za kWh byla od roku 1960 do roku 1980 stabilní za 0,7 Kčs! Vůbec nepochybuj, že svícení elektřinou bylo levnější. 60W žárovka za 1 hodinu svícení „sežere“ 60W neboli 0,06 kW.
V roce 1939 ceny benzinu, petroleje a nafty průměrně 2,60 za litr. V době druhé války platil přídělový systém a navíc cena benzinu stoupla až na 40 Kč.
Pro zajímavost pružné a spolehlivé motory „junkersy“ se kromě nafty spokojily i s levným petrolejem, dehtovým olejem nebo mazutem.
Po měnové reformě stál 63 oktanový benzín Normal 4 koruny, nafta stála polovinu.
Za mého mládí stával litr petroleje do bandasky asi 1,50Kč... ale tohle nevím jistě už si to moc nepamatuju.
Odhaduji, že petrolej mohl stát asi 2 Kč v 60. letech. Nebo možná 1,50 Kčs, jak uvádí Vlasta.
Menší typy petrolejek vydrží na jedno naplnění svítit průměrně 22 hodin, větší například Meva-865 svítí o trochu jasněji, ale vydrží v průměru jen 18 hodin. Obě mají nádržku na 0,32 litru petroleje. Jedna standardně prodávaná plechovka petroleje o objemu 0,7 litru pak představuje zásobu světla průměrně na 40 hodin.
Jestli se karbidové světlo používalo ve vojsku ovšem netuším. Až tak moc starý nejsem!
To ví že jo, co by ne

Armáda šla s dobou, navíc v polních podmínkách bez elektřiny. Dnes když jsou ledky a dobrý baterky, tak zase používá je.
Například svítilna wehrmachtu sloužila v poli k různým účelům. Používala se k osvětlování stanů, ať už osobních či zásobovacích, včetně zákopů a improvizovaných místností (stájí, kanceláří apod.). Dále sloužila k osvětlování vozidel i jako signální svítilna.
http://www.vhu.cz/exhibit/karbidova-svi ... ove-valky/
Vojáci používali "baterku" svítilnu
Daimon. Oproti civilní verzi s ní bylo možné i signalizovat. Asi znáš
MY DAY z ČSLA. Je možné, že hlavně typ 6 je pokračováním výroby ve firmě Daimon.
http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/cl ... 1-dil--658
Všechno si můžete při troše snahy vygooglit

Ale pokud nejste tak zdatní, tak poradím musíte hledat většinou kombinace vhodných výrazů.