Duna

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Duna

Příspěvek od Wolfhound »

Duna 1 & 2 je za mne nejlepší filmová adaptace klasického díla světové fantastiky za posledních cca 20 let.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

20 let max. protože 2003 je Návrat krále. :wink:

Viděl jsme a musím říci, že jsme spokojený, je to opravdu výborné. Byť ve dvojce byly určité chvíle, kdy se film trochu táhl. Tak epický film jsme zde od Pána prstenu rozhodně neměli.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
sahidko
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 589
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Duna

Příspěvek od sahidko »

Dzin píše: 3/3/2024, 09:46 20 let max. protože 2003 je Návrat krále. :wink:
Presne tak. :D Som teda zvedavý na dvojku.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

Já taky. Hlavně, jestli půjde cestou adaptace dvojky či ne resp. zda adaptace bude vzhledem k změnám v jedničce ještě výrazně volnější. Za sebe bych se vůbec nezlobil, protože změny ve filmu oproti knize se mi líbí.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Duna

Příspěvek od Wolfhound »

Dzin píše: 3/3/2024, 09:46 20 let max. protože 2003 je Návrat krále. :wink:
Přesně tak to bylo myšleno. :up:
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Neviem ako chce režisér adaptovať Dune messiah, keď sa tam hlavne kecá , spriadajú sprisahania a filozofuje . Akcie je málo. Látka vhodná do seriálu , nie ako blockbuster. A už vôbec nie pre Denisa Villeneuva, ktorý nemá rád dialogy vo filmoch.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

Vzhledem k poměrně zásadně pozměněnému konci Duny oproti knize si myslím, že adaptace Spasitele Duny by mohla být ještě volnější. Osobně v to doufám, protože mě se to, jak Herbert dál rozvíjel Dunu zase až tak moc nelíbilo a změnu bych jen uvítal.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Duna

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše: 4/3/2024, 13:57Vzhledem k poměrně zásadně pozměněnému konci Duny oproti knize
Probůh, co tam zase domrvili? Proč?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

Naopak výrazně to vylepšil, že to dává daleko větší smysl, než knižní Duna. Respektive, kdyby byla knižní Duna samostatná, potom ten konec je lepší, ale tím, jak Herbert pokračoval, tak konec, co mají zde daleko lépe zapadá jako konec první části ságy.

Když budu spoilerovat
Potom ,co jsme si to promyslel, se mi filmový konec líbí víc, než v knize. Změn je tak daleko víc, ale pro děj jsou nejpodstatnější tyto. Možná ještě, že je tam daleko lépe vyřešeno používání štítů a střelných zbraní, které v knize nedávalo vůbec smysl, zatímco ve filmu ano.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Lynch si vymyslel sonické zbrane a dopadlo to divne. Nápad to nebol zlý, ale musel by sa toho zhostiť lepší režisér a v neskoršej dobe (digitálne efekty). Taktiež by musel vymyslieť nejakú interakciu štítov a sonických zbraní aby to zapadalo do filozofie.
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Duna

Příspěvek od Ataman »

Dzin píše: 4/3/2024, 15:38 Naopak výrazně to vylepšil, že to dává daleko větší smysl, než knižní Duna. Respektive, kdyby byla knižní Duna samostatná, potom ten konec je lepší, ale tím, jak Herbert pokračoval, tak konec, co mají zde daleko lépe zapadá jako konec první části ságy.

Když budu spoilerovat
Potom ,co jsme si to promyslel, se mi filmový konec líbí víc, než v knize. Změn je tak daleko víc, ale pro děj jsou nejpodstatnější tyto. Možná ještě, že je tam daleko lépe vyřešeno používání štítů a střelných zbraní, které v knize nedávalo vůbec smysl, zatímco ve filmu ano.
No jako takhle to sice vůbec nezní špatně, ale pořád si stojím za tím, že když se točí film podle knihy, má se točit podle knihy a né za každou cenu vymýšlet alternativu.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13231
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Duna

Příspěvek od Rase »

Ataman:
Osobně taky nemám problém s filmem oproti knihám. Jen doufám že v posledním díle (když půjde všechno dobře, tak by režisér chtěl trilogii) se budou víc věnovat Alii, navigátorům a obecně celému univerzu (víc vesmíru a planet). Kdo bude mít zájem o víc informací, ať si přečte knížky.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

pjaro77 píše: 4/3/2024, 16:39 Lynch si vymyslel sonické zbrane a dopadlo to divne...
To celé plyne z toho, že se snaží nějak vymyslet, jak dát do souladu ty nelogičnosti v románové Duně ohledně střelných zbraní a štítů. Za mě musím říci, že nynější film se s tím vypořádal moc pěkně, i když by se tam určitě pár nesrovnalostí našlo.
Ataman píše: 4/3/2024, 17:14No jako takhle to sice vůbec nezní špatně, ale pořád si stojím za tím, že když se točí film podle knihy, má se točit podle knihy a né za každou cenu vymýšlet alternativu.
Asi jde o to potom si definovat míru přijatelných změn. Já na to praktikuji měřítko Pána prstenu, což je možná už velmi volné, ale za mě pořád v pohodě. Podle mě je nejdůležitější, jestli je výsledný film dobrý. Čím lepší je, tím větší změny mám tendenci mu odpustit.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

O mieru zmien ide predovšetkým. Aby mal ten čo príde po Villaneuvovi na čo nadväzovať.
Napríklad filmová séria Angelika sa v posledných dvoch dieloch kompletne odklonila od románu. Nerád by som to zažil u Duny. Pre ságu duna je životne dôležité k čomu smeruje. Prvé tri knihy sú prelúdium ku zlatej ceste ako spôsobe záchrany ľudskej rasy pred sebazničením. Aj keď tá cesta je vlastne dlhá tyrania.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

Angelika a Sultán se mě osobně líbila asi nejvíc z celé série. To je u filmu pro mě podstatné. Stejně tak i navazovat lze prakticky kdekoliv a na cokoliv, opět hlavní je kvalita výsledného scénáře. Je ale fakt, že mě se série Duny nikdy nelíbila nějak extra. Zatímco první Dunu mám rád stále a i si jí znovu přečtu, další díly už moc ne. Nejspíše za to mohla změna hlavního hrdiny ve druhém díle. Tedy něco, co jsem třeba při přechodu mezi Hobitem a Pánem prstenu přijal po prvotním překvapení poměrně dobře. Nějak jsem se nenaladil na Herbertův směr pokračování.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Duna

Příspěvek od Alfik »

Dzin píše: 4/3/2024, 15:38 Naopak výrazně to vylepšil, že to dává daleko větší smysl, než knižní Duna. Respektive, kdyby byla knižní Duna samostatná, potom ten konec je lepší, ale tím, jak Herbert pokračoval, tak konec, co mají zde daleko lépe zapadá jako konec první části ságy.
Řekl bych, že pův. chtěl napsat jen jednu knihu - a tam pak ten "hepák" dává smysl. Ale pak pokračoval, a první kniha tudíž postrádá takový ten otevřený konec, cliffhanger, na který by ty další knihy navázaly.

PS: Odlišnosti. No, beru to podle vzoru Pán Prstenů. Když je to dobré, tak mi odlišnosti nevadí. Prostě je to "jiný vypravěč", takže v detailech se to liší, ale celkově je to ok. Pokud se to nepodaří, třeba jako Prsteny Moci, které jsou sice natočené se vší odborností, ale podle úplně zhovadilého scénáře, zjevně napsaného na politickou objednávku, tak tomu ani svěcená multikulti černá lesba nepomůže.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Dzin - pretože sa nevieš zmieriť s tým, že Paul je antihrdina , čo bol Herbertov zámer - varovanie pred spasiteľmi.
Ak by Herbert chcel mať Paula ako kladného hrdinu, tak by to bol len ďalší príbeh o zrade a pomste, kde na konci zlo prehrá a dobro zvíťazí, radujme sa, veseľme sa. Takto som to vnímal keď som videl Lynchov film v roku 1987-88, o knihách som nemal vtedy ani potuchy.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 5/3/2024, 10:00, celkem upraveno 3 x.
jean
praporčík
praporčík
Příspěvky: 325
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Duna

Příspěvek od jean »

Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 571
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Duna

Příspěvek od Wolfhound »

S Dunou to mám podobně jako Dzin. První kniha super, pokračování slabší. Naopak třeba zmíněný Pán prstenů jako pokračování Hobita o dost lepší.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11579
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

pjaro77
S tím jsem smířený. Abys mě lépe pochopil, píši o hrdinovi, ale myslím tím protagonistu, tedy jako hrdinu jeho příběhu. Hrdina knihy nemusí být přeci nutně kladný, může to být i záporák. Hlavní je, aby byl zajímavý. Pro mě Paul a celý příběh Duny byla velmi zajímavý a to daleko víc, než následující.

Abych to přirovnal, přechod mezi Dunou a Spasitelem Duny na mě dělal dojem, jako bych z epického velkofilmu z kina přešel do televizní inscenaci. K Letovi jako novému hrdinovi jsem si cestu nedokázal najít, Děti Duny jsem nějak dal a hřebíkem do mého zájmu o tuto sérii byl Božský imperátor Duny a další změna hlavního hrdiny, tentokráte za Idaha. Tam už jsem to nepobral vůbec a podle mě by to daleko lépe fungovalo, kdyby místo Leta byl Paul.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“