Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

České a slovenské osobnosti, vojáci, lidé.
Odpovědět
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od Martas2411 »

Sestřeleni.....

Dlouho už tu nebylo nic z východní fronty, tak zde jeden příběh.

Dne 21.4. 1945 útočily československé Iljušiny od 3. bitevního leteckého pluku na cíle v okolí Zabelkowa. Zabelkow ( dříve německý Zabelkau), leží kousek od státní hranice a v tomto prostoru zde byl nepřítel silně opevněn. V kokpitu jednoho Iljušinu tehdy seděl rotmistr Štefan Kozáček a kulomet na místě palubního střelec svíral svobodník Teodor Doktor. Toho dne letěli na pozici číslo 8. Nechme zavzpomínat pilota Šturmoviku Štefana Kozáčka.

Štefan Kozáček

Obrázek

21. dubna 1945 jsme po 10. hodině startovali ve skupině- já jako číslo 8. Ve chvíli, kdy jsme se objevili nad cílem, začala proti nám nepříjemná palba ze země. Němci nás včas spatřili a stříleli proti nám vším a ze všeho co měli po ruce.
Úkol jsme však museli splnit. Navodčíci na naší straně fronty nás naváděli na cíle. Pálili jsme reaktivními střelami, kanony, kulomety, bombardovali jsme menšími bombami. Pod námi plno dýmu, ohně, výbuchy zakrývaly zasažené cíle. Najednou se však vpravo vpředu objevil ohnivý záblesk . Šturmovik dostal úder jakoby gigantickým kladivem. Všechny přístroje přestaly fungovat. Bitevníkem trhlo, zatřáslo a na hlavě jsem ucítil bolest. Zásah! To je konec! Byl jsem omámený. Přede mnou blikalo červené světélko- střelec mu dával signalizaci najevo nebezpečí. Interkom, vnitřní dorozumívání, nefungovalo.
Přece takhle neumřu, vzepřel jsem se osudu. K frontě nebylo daleko. Pode mnou byly německé zákopy, stromy, pole a potom naše zákopy plné vojáků. Všichni se krčili při zemi. Byl to okamžik. Motor řval na plný plyn, všechno se chvělo, rychlost se ztrácela. Mně po tváři tekla krev a bylo mi mdlo. Podařilo se mi přeletět les s hořícím motorem, když v tom motor explodoval. Těžce raněný stroj okamžitě spadl k zemi, odrazil se a za strašného praskotu doskočil na úzký násep, kde se konečně zastavil. Tento skok mám před očima ještě dnes. Potom nastalo úplné ticho. Trvalo celou věčnost. Akorát jakoby z velké dálky jsem slyšel volat své jméno, jako bych se probíral z hlubokého spánku. Můj palubní střelec Doktor vylezl ze své kabiny a protože byl raněný a v šoku, skočil či spadl z křídla na zem. Jenomže letoun se zřítil na místě nějaké uhelné skládky a Doktor se vrhl přímo do velké blátivé louže uhelných kalů. Vstal zakrvácený a špinavý, vypadal jako prototyp čerta. Začal strašně láteřit a to byl ten křik, který mě probral k životu.
Musím ven, letoun může vybuchnout, uvědomil jsem si. V šoku jsem nevnímal, že mám odtrženou bradu, roztržená ústa vyražené zuby a jsem celý od krve. Otevřel jsem kabinu a skončil vedle svého palubního střelce.


Ne moc kvalitní foto Kozáčka

Obrázek

Byl to strašný pohled na dvě černé, zakrvácené postavy, které se navzájem podpíraly a vlekly se vstříc přibíhajícím lidem. My jsme na ně zase křičeli ať nejdou k letadlu, že může vybuchnout. Lidé se v rozpacích zastavili. Vzhled obou letců byl příliš divoký i pro ty, kteří ve válce viděli ledasco. Nestůjte, vidíte že potřebují pomoc, řekl jeden z mužů, který byl naštěstí lékař. Rozpaky pominuly a ochotné ruce se chopili obou letců a nebožáky odnesli do blízké továrny. Letce umyli a místo dvou ďáblů tu leželi dva zranění chlapci. Zatímco je lékař ošetřoval, někdo sháněl už vojenskou sanitku. Mezitím Kozáček upadl znova do bezvědomí a tak neviděl příjezd náklaďáku s červeným křížem.
Otřesy na korbě opět Kozáčka probudily. ”Kam nás to vezou?” zašeptal s námahou- hlavu měl celou ovázanou.
“Do lazaretu,” odpověděl doktor. “Lež klidně, jsme u našich”
“Já vím,” zasténal Kozáček.
Konečně byli na místě- ve velkém polním lazaretu, který byl zřízen v gliwické nemocnici. Bylo tam snad tisíc raněných. Ze všech stran se ozývalo sténání, křik a pláč.” A vy kto? Ot kuda?” ptal se sovětský lékař. Střelec Doktor se jim snažil po rusky vysvětlit -” my ljotčiki iz šturmovika.” Měli jsme totiž na sobě jiné uniformy.
“Co tu budeme dělat?” ptal se zaraženě Doktor, když je vedli na ošetřovnu.
“Co by- to co ti tady, Křičet a plakat,” pokusil se Kozáček o žert. Ale zakrátko mu do smíchu nebylo, jelikož za chvíli dostal od mladé lékařky deci špiritusu a ta mu pak bez umrtvení přišívala odtrženou bradu, roztržená ústa a i další tržné rány v obličeji.. Navíc se ukázalo, že Kozáček má i otřes mozku. Týden pobytu v polní nemocnici ukázal Kozáčkovi více hrůz, než celé období bojů. Po týdnu byl propuštěn do domácího ošetřování na malé ošetřovně československé divize, která se nacházela v jedné chalupě na kraji Brzezců ( dědinka okolo Poremby).
“Ale, ale, copak nám to sem jde za milosrdnou sestru?” Ozval se z postele hlas Richarda Husmana, který se uzdravoval s těžkého zranění( po souboji s německým FW 190 ze dne 16.4.1945) “Snad si nejdeme pro přijímání?”
Kozáček, který měl kolem hlavy a na krku obvaz se chtěl rozesmát, ale místo toho zaskučel bolestí.
“Neblbni, já se nemůžu smát!” zasípěl sešitými ústy.
“ No ty vypadáš,” dokončil svá pozorování Husman. “ Ještě že ti tu hubu sešili, jinak bys ji měl jako poštovní schránku kolem celé hlavy…”
A Kozáček hodil po ležícím palubním střelci polštářem.
Zbývá dodat, že Štefan Kozáček letěl na tento osudný let na Šturmoviku č. 35. Po válce měl na rozdíl od svých kolegů velké štěstí. V roce 1946 nastoupil k ČSA a létal až do roku 1976 na tehdejších mezinárodních linkách. Zemřel v roce 2013 ve Velkých Popovicích. Co se týče svobodníka Doktora, tak o něm jsem nezjistil vůbec nic.

Obrázek

Jinak loni na podzim jsem navštívil po dlouhé době muzeum v Hrabyni a v jedné z vitrín jsou věcí včetně řádů a vyznamenání, které patřily právě Štefanu Kozáčkovi. Tak jsem to nekvalitně vyfotil. Je to jeden ze zapomenutých mužů Ostravské operace.

Obrázek

Zdroje- povídání a foto -
https://www.gonzoaviation.com/clanok/stefan-kozacek
Pod křídly je Ostrava, J. Balla
Edice Triáda
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od niko »

Pekne napisane. Nikde som sa nedocital, aku funkciu mal Kozacek v slovenskom letectve. Nemas k tomu nejake info ?
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od Martas2411 »

niko píše:Pekne napisane. Nikde som sa nedocital, aku funkciu mal Kozacek v slovenskom letectve. Nemas k tomu nejake info ?
Tak úplně přesně to nevím, ale ve slovenském letectvu byl spíše dopravním pilotem. Kozáček byl rodákem z obce Dolní či Dolné Srnie. V lednu 1938 nastupuje do školy bratislavského aeroklubu. Jeho snem byla letecká akrobacie. Jenomže v březnu 1938 převzala bratislavský aeroklub armáda a část pilotů a mezi nimi i Kozáček byli převedeni do nově založené školy ve Spišské Nové Vsi. Krátce před bombardováním Spišské Nové Vsi Maďary byl Kozáček odvelen na střelby a nácvik létání v noci do Malacek a potom do Pieštan. V roce 1942 byl Kozáček už jako vyškolený pilot převelen do Trenčianských Biskupic, kde poprvé usedl za řízení dopravního letounu francouzského typu Caudron C. 445. S tímto letounem poté plnil na Slovensku kurýrní úkoly až do 31.srpna 1944, kdy spolu s dalšími piloty odletěl do SSSR a později se přeškolil na IL-2. Slovensko mělo celekm 12 těchto malých dopravních Caudronů, které postupně odpadávaly.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od niko »

Trochu som sa na to pozrel. Kozacek sluzil v 1. letke. Ta bola vyzbrojena prieskumnymi liatadlami Fw-189. Mna hlavne zaujimalo, ci nahodou nebol pilotom Stuky, ale ocividne nie.

http://www.vrtulnik.cz/ww6/helo5964.jpg
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od Zemakt »

Díky Martas. Dle té úvodní fotky bych řekl že tehdejší sestra s jehlou a nití by si s dnešními plastickými chirurgi příliš nezadala.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od vodouch »

Zemakt píše:... že tehdejší sestra s jehlou a nití by si s dnešními plastickými chirurgi ...
Jak si tak stárnu, pozoruji, že na některé věci začínám mít zpožděný start ...

Zastávám názor, že důkladná praxe dokáže značně nahradit i vzdělání.
Obrázek
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od Hans S. »

Díky za článek.

Ony příběhy těch "bezejmenných" jsou pro mě hodně působivé právě i z toho důvodu, jak ukazují, že ve válce bezejměnní nejsou. Vždy se jedná o miliony zasažených jmen a osudů.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od skelet »

pročištěno
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od Zemakt »

Náhodou, já jsem za Vodoucha rád. Člověk se učí celý život. Schopných editorů zlatem platiti.

Prosím nereagovat, zítra se smáznu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od niko »

A teraz nieco aj k veci. :wink:
Co sa tyka pilota Stefana Kozacka, jednalo sa skutocne skuseneho frontoveho pilota. V ramci 1.letky (pozorovacej) sa urcite zucastnil vychodnej kampane v roku 1941. Nasiel som napr. informaciu, ze sa zucastnil 16.9.1941 utoku na tanky v oblasti Perejaslavy. Kozacek sa teda zucastnil sovietskeho tazenia v roku 1941, s najväcsou pravdepodobnostou aj protipartizanskych bojov v roku 1942-43, po navrate bol preskoleny na moderne Fw-189 a nasledne v lete roku 1944 uletel z letiska Isla pri Presove k Sovietom, kde sa preskolil na IL-2. Otazne je jeho nasadenie v Polskej a Madarskej kampani. Kazdopadne mal celkom slusne odlietane a odbojovane, kym prisiel k 3. cs bitevnemu pluku.
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 364
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od Martas2411 »

niko píše:A teraz nieco aj k veci. :wink:
Co sa tyka pilota Stefana Kozacka, jednalo sa skutocne skuseneho frontoveho pilota. V ramci 1.letky (pozorovacej) sa urcite zucastnil vychodnej kampane v roku 1941. Nasiel som napr. informaciu, ze sa zucastnil 16.9.1941 utoku na tanky v oblasti Perejaslavy. Kozacek sa teda zucastnil sovietskeho tazenia v roku 1941, s najväcsou pravdepodobnostou aj protipartizanskych bojov v roku 1942-43, po navrate bol preskoleny na moderne Fw-189 a nasledne v lete roku 1944 uletel z letiska Isla pri Presove k Sovietom, kde sa preskolil na IL-2. Otazne je jeho nasadenie v Polskej a Madarskej kampani. Kazdopadne mal celkom slusne odlietane a odbojovane, kym prisiel k 3. cs bitevnemu pluku.
Dík za info. Já jsem si myslel, že se zase východní kampaně nezúčastnil, ale čerpal jsem ze starého zdroje a tam Kozáčkovu anabázi na východní frontě nezmiňuje. Pravděpodobně asi létal na Š-328. Musel bych si pročíst trilogii Slovenské letectvo od pánů Klabníka a Stanislava.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sestřeleni.... Štefan Kozáček, Teodor Doktor

Příspěvek od niko »

Martas: Ano mas pravdu. Na fronte lietal s S-328, nasledne po navrate presedlal ma Fw-189.
Odpovědět

Zpět na „čs. osobnosti, vojáci, lidé“