STRATOSYST

Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3820
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: STRATOSYST

Příspěvek od Scotty87 »

Pro představu jak vypadají různá rozlišení.
Obrázek
Pro představu, americké komerční satelity byly do roku 2014 zákonem limitovány na 50cm rozlišení, nyní je omezení „až 31 cm“.

Právě k deseticentimetrovému rozlišení se zřejmě blíží satelity americké vlády, včetně toho, jehož snímek Trump pravděpodobně světu ukázal. Další limity jsou způsobeny chvěním a optickým zkreslením atmosféry. Zdá se tedy, že ani větší zrcadlo by nutně nepomohlo ke zvýšení rozlišení.

Ne že by to bylo rozlišení špatné. Podle některých propočtů je 10cm rozlišení dostatečné k tomu, aby z něj vojenský analytik rozpoznal například jednotlivé antény na radarech, vyhodnotil, jaký typ přenosného protiletadlového systému zachycený voják drží, určil jednotlivé kabely na systému pro odpalování raket nebo dokonce odlišil jednotlivé stěrače u auta..
https://www.idnes.cz/technet/technika/a ... chnika_pka
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: STRATOSYST

Příspěvek od tomas.kotnour »

Obrázek
Nástup cvičících jednotek v rozlišení 30cm/px, zachycená plocha je cca 2,6 ha, na 1km2 by už fotka měla 11 Mpx.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: STRATOSYST

Příspěvek od Juraj Tichý »

Tomáš:
vzhľadom na štúdiu, ktorú som dával, mi toto ako 30cm/px nepripadá. Skôr tých 15 alebo 10cm.
Ak by aj, z akej výšky je záber urobený? Predpokladám dron a nejakých 500m, čiže žiadne vplvy 20-25km atmosféry, ktoré spôsobia ďalšie rozostrenie záberu a zlievanie farby pixelov. A už na tejto fotke je problém v pravej časti fotky rozlíšiť vojakov od tieňa.

Google maps používa práve najlepšie rozlíšenie 15cm. Priblížme si VHM Pieštany a skúsme identifikovať akú techniku majú na dvore... :wink:
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: STRATOSYST

Příspěvek od Dzin »

tomas.kotnour píše: 17/2/2022, 02:02 Nástup cvičících jednotek v rozlišení 30cm/px, zachycená plocha je cca 2,6 ha, na 1km2 by už fotka měla 11 Mpx.
Jaké je to cvičení?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
tomas.kotnour
podporučík
podporučík
Příspěvky: 643
Registrován: 10/9/2010, 23:43

Re: STRATOSYST

Příspěvek od tomas.kotnour »

Dzin píše: 17/2/2022, 08:02 Jaké je to cvičení?
asi Ground Fires 2018, já to mám ze svých uložených fotek
Juraj Tichý píše: 17/2/2022, 07:50 vzhľadom na štúdiu, ktorú som dával, mi toto ako 30cm/px nepripadá. Skôr tých 15 alebo 10cm.
Ak by aj, z akej výšky je záber urobený? Predpokladám dron a nejakých 500m, čiže žiadne vplvy 20-25km atmosféry, ktoré spôsobia ďalšie rozostrenie záberu a zlievanie farby pixelov. A už na tejto fotke je problém v pravej časti fotky rozlíšiť vojakov od tieňa.

Google maps používa práve najlepšie rozlíšenie 15cm. Priblížme si VHM Pieštany a skúsme identifikovať akú techniku majú na dvore... :wink:
Základem této diskuze bylo, co všechno je možné z fotografie s rozlišením 30 cm na pixel zjistit. Tedy jestli je možné z těch 300 pixelů osmikolového vozidla aspoň identifikovat jeho typ nebo třeba určit i jeho konfiguraci. Samozřejmě že je původní fotka v jemnějším rozlišení (cca 10 cm na pixel), kterou jsem zmenšil a uložit s minimální úrovní komprese. Čímž se dostávám k Vámi uvedenému příkladu s VHM. Google sice tvrdí, že má fotografie s rozlišením 15 cm na pixel, ale to neznamená, že je taková každá fotka. Dále pak výsledek ovlivňují použité algoritmy pro kompresi. Zde jsem porovnal snímek VHM Pieštany s Leteckým muzeem Kunovice.
Obrázek
Kbely jsem nepoužil kvůli tomu, že nad městy Google používá poměrně výrazný postprocessing. Tím se dostávám k další možnosti zkvalitnění obrazu. Pokud fotím zájmovou oblast, mohu ji mít už předem nasnímanou ve vyšším rozlišení/za lepších podmínek a na základě toho si tak obraz ze senzoru doostřím. Nemusím tak mít na senzoru aktivní a adaptivní optiku řízenou lasery, jako když snímkuji něco, co jsem před tím nikdy neviděl.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4953
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: STRATOSYST

Příspěvek od Juraj Tichý »

Tomáš, mal si urobiť foto pozemnej techniky.
Nerozoznas absolútne nič.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17777
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: STRATOSYST

Příspěvek od skelet »

Stačí se podívat na muzeum v Lešanech. Celkem to od sebe jde rozeznat.
ObrázekObrázekObrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11546
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: STRATOSYST

Příspěvek od Dzin »

tomas.kotnour píše: 17/2/2022, 16:23 asi Ground Fires 2018, já to mám ze svých uložených fotek
Já si říkal, že se tam nikde nevidím a na tomhle jsem nebyl. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Zbrojní průmysl“