Válka na Ukrajině

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od skelet »

Přesunuto do hospody
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od jarl »

Dospěl jsem k názoru, že tohle vlákno už nebylo příliš dlouho zamknuté a rozhodl se to napravit.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Škvoří admirál
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 1/11/2015, 15:12
Bydliště: Teplice

Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů

Příspěvek od Škvoří admirál »

Daver píše: 17/11/2022, 14:04 Tu-95 zachycený a vyfotografovaný RAF před ruskou (re)agresí na Ukrajinu
Asi jsem šťoura, ale opravdu je to fotka? Protože to hodně moc vypadá jako vizualizace (kreslícím programem)
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů

Příspěvek od Daver »

Škvoří admirál píše: 19/11/2022, 16:30
Daver píše: 17/11/2022, 14:04 Tu-95 zachycený a vyfotografovaný RAF před ruskou (re)agresí na Ukrajinu
Asi jsem šťoura, ale opravdu je to fotka? Protože to hodně moc vypadá jako vizualizace (kreslícím programem)
Otevři si tu fotku v samostatném okně. Podle mne to je jasná fotka, ty odřeniny a opotřebené části se mi zdají až přiliš "reálné" :D. Samozřejmě, nejsem znalec vizualizací, ale tohle fakt přijde jako TU-95 na čistém modrém pozadí v naprosto parádní fotce.

EDIT: Dej vědět Admirále, že jsi to checknul, at to mužou pak admini smazat. Tady to není uplně diskuzní vlákno.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Škvoří admirál
vojín
vojín
Příspěvky: 17
Registrován: 1/11/2015, 15:12
Bydliště: Teplice

Re: Ukrajinsko-ruská válka, analýzy z různých zdrojů

Příspěvek od Škvoří admirál »

Daver píše: 19/11/2022, 16:51
Škvoří admirál píše: 19/11/2022, 16:30
Daver píše: 17/11/2022, 14:04 Tu-95 zachycený a vyfotografovaný RAF před ruskou (re)agresí na Ukrajinu
Asi jsem šťoura, ale opravdu je to fotka? Protože to hodně moc vypadá jako vizualizace (kreslícím programem)
Otevři si tu fotku v samostatném okně. Podle mne to je jasná fotka, ty odřeniny a opotřebené části se mi zdají až přiliš "reálné" :D. Samozřejmě, nejsem znalec vizualizací, ale tohle fakt přijde jako TU-95 na čistém modrém pozadí v naprosto parádní fotce.

EDIT: Dej vědět Admirále, že jsi to checknul, at to mužou pak admini smazat. Tady to není uplně diskuzní vlákno.
Prohlídl jsem to pořádně. A teď si nejsem jistej. Tak to asi to bude fotka. Dneska se to někdy těžko rozezná. Fotka asi prošla nějakou dodatečnou úpravou, tak vypadá hodně kontrastně.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od jarl »

Pročištěno a odemčeno.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Wolfhound »

Do Chersonu dorazily náhradní sanitky za ty, které Rusové ukradli.

Zdroj:
https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... ZFIxDjShKw
Uživatelský avatar
Vestly
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 836
Registrován: 26/1/2015, 17:43

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Vestly »

dalsie video, na ktorom ukrajinci ukazuju, ako sa spravaju k zajatcom: zviazali ho a dali ho do rakvy
https://twitter.com/SpriterInfo1/status ... 9431988225
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Dzin »

V Izjumu bylo identifikováno 10 ruských mučíren. Byly zde mučeni jak zajatí vojáci, tak civilisté a to za použití různé typy mučení, od bytí, přes mučení elektrickým proudem po waterboarding. Jedna mučírna byla používána speciálně pro mučení žen. Podle zjištění AP se jednalo o systematické mučení, jehož účelem bylo kromě získávání informací i trest a vyvolávání atmosféry strachu.

https://apnews.com/article/russia-ukrai ... 78a4ede4cc
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Wolfhound »

niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od niko »

V Chersone otvorili prvy supermarket po okupacii.
https://twitter.com/infussambas/status/ ... rmPHw&s=19

Po poli sa vali Armata, ale vojaci maju velku polnu este z cias velkej vlasteneckej.
https://twitter.com/infussambas/status/ ... D-k3w&s=19

V Bakhmute dostali rusi poriasny vyprask. Z poli spravili rusky cintorin. 18+
https://twitter.com/infussambas/status/ ... 7ZnmA&s=19
https://twitter.com/markito0171/status/ ... 1z9Kg&s=19
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Arthur »

Cez FB generála Macka som sa dozvedel o podpore zaujímavej myšlienky, ktorá je síce z iného súdka ako bol český crowdfundingový T-72 AVANGER alias Tomáš avšak v týchto ťažkých časoch nemenej potrebný:
Pavel Macko - bezpečnosť, stratégie, technológie
4 h ·
Priatelia, kto môžte podporte túto dobrú myšlienku. Nedajte sa odradiť rečami, že Rusi robia humánne bombardovanie, ani rečami, že Ukrajinci si za to môžu sami. Vinou cudzej agresie sa dostali do zúfalej sitácie a mnohí sa nemusia dočkať jari.
Teplo a svetlo pre Ukrajinu
5 d. ·
Si v teple ⁉️ Oni nie sú‼️- podpor zbierku a prispej na generátory✌️
Prichádza zima a vojna sa vyvíja tak, že aktuálne je ničená kritická infraštruktúra Ukrajiny. Ľudia nemajú elektriku, plyn, vodu. Snažíme sa im pomôcť PREŽIŤ zimu 🥶❄️, preto sa zameriavame na adresnú pomoc priamo tam, kde ju najviac treba.
Vieme presne, čo kam treba, ale bez vašej pomoci to NEDÁME ❌ ☝️
Prvým cieľom je vyzbierať do 30.11.2022 prostriedky na najmenej 5 týchto generátorov, ktoré Eli Horsakova na východ Ukrajiny priamo odvezie. Vďaka dohode s dodávateľom vieme nakúpiť generátory za zvýhodnenú cenu.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
zdroj: https://www.facebook.com/plugins/post.p ... &width=500 via https://www.facebook.com/TeploaSvetloPreUkrajinu/
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Zemakt »

K tomu poslednímu sestřelu Su-35, dementováno.
https://twitter.com/ukrinform/status/15 ... 3953419266
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
phrebicek
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 101
Registrován: 15/12/2009, 13:44

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od phrebicek »

Zdokumentované ztráty ruské techniky k dnešnímu dni přesáhly 8000 kusů, z toho více než 1500!!! kusů tanků (z toho 55 ks T-62).

Zdroj: https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/a ... pment.html
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od niko »

Dolezitejsie ako tanky su asi cisla: 80 kusov PVO a 21 radarov, k tomu 134 lietadiel a vrtulnikov.
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Ten seznam ruských ztrát je velkolepý. Jaké jsou ztráty ukrajinské? Dala by se ta čísla porovnat?
phrebicek
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 101
Registrován: 15/12/2009, 13:44

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od phrebicek »

Ukrajinské ztráty podle stejné metodiky: Celkem 2289 kusů techniky, z toho tanky 369 kusů.

Zdroj: https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/a ... inian.html

Edit: Připomínám, že stejně jako u ruských ztrát jsou i zde započítány jen a pouze fotograficky nebo videozáznamy doložené ztráty. Reálně těch ztrát může být i více, na obou stranách.
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od mikhail »

Norsko pomůže Ukrajině s nákupem plynu. Norské ministerstvo energetiky poskytne Ukrajině finanční prostředky ve výši dvou miliard norských korun (přes 4,5 miliardy českých korun), které umožní Ukrajině nakupovat zemní plyn v nadcházející topné sezoně. V pondělí to oznámil norský ministr financí Trygve Slagsvold.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Rase »

315993124_124498827115341_2995028770905788180_n.jpg

Ruský voják žádá o azyl ve Španělsku

Ruský voják Nikita Chibrin (27 let) dezertoval a ujel do Španělska, kde žádá o azyl. Válku označuje za kriminální akt jeho země. Tvrdí, že během jeho "pobytu" na Ukrajině nevystřelil ani jednou ze své zbraně. Uvedl, že na Ukrajině strávil více než čtyři měsíce v rámci 64. samostatné gardové motostřelecké brigády, jednotky obviněné ze spáchání válečných zločinů v Kyjevské oblasti (Buča). Do Madridu přiletěl v úterý 15. listopadu a zadržovali jej v imigračním centru letiště. Ve středu večer popřel svou účast na válečných zločinech a uvedl, že během svého pobytu na Ukrajině ani jednou nevystřelil ze své zbraně. Prohlásil, že je připraven vypovídat u mezinárodního soudu o svých zkušenostech na Ukrajině. "Nemám co skrývat. Tohle je zločinecká válka, kterou začala moje vlast. Cítím se zahanben ale stejně tak zrazen vedením naší země. Válka na Ukrajině je zločinná, a chci udělat všechno pro to, abych to zastavil." Rozhodl se uprchnout z Ruska poté, co v červnu dezertoval ze své jednotky na Ukrajině. Řekl svým velitelům o svém odporu vůči válce z 24. února, již první den invaze. Následně byl zbaven hodnosti armádního mechanika a pověřen vykonáváním manuální práce. "Vyhrožovali mi vězením. Nakonec se moji velitelé rozhodli, že mě použijí jako uklízečku a nakladače. Byl jsem umístěn daleko od bojiště, vlastně jsem díky tomu přežil".
Nikita Chibrin se narodil v Jakutsku na východní Sibiři a vstoupil do ruské armády v létě 2021. "Vstoupil jsem do armády pro finanční potíže. Žil jsem ve velmi chudém regionu, kde není mnoho příležitostí a ty které jsou, jsou velmi špatně placené. Navíc rozhodl jsem se vstoupit, protože jsem chtěl být obránce své vlasti, nikoli útočník. Nemyslel jsem si, že se Rusko zapojí do nějakých útočných a dobyvačných válek". Uvedl, že poprvé vstoupil se svou jednotkou na Ukrajinu 24. února, když překročil běloruské hranice. "Vůbec jsme netušili, že budeme bojovat na Ukrajině. Řekli nám, že nás žádný odpor nečeká a pokud ano, jen minimální protože nás jen v prvním sledu útočí 200 000 a Ukrajinci nás budou vítat. Všichni jsme byli oklamáni. Navíc naši velitelé žertovali a říkali, že ti muži, kteří mají doma rodinu, si na Ukrajině budou moci založit další, protože Rusko potřebuje mnoho dětí, aby se zlepšila demografická křivka, která je na tom velmi špatně. Bylo to opravdu nechutné a neuctivé k manželkám Ruských vojáků. První měsíc invaze strávil ve vesnici Lypivka. Během toho období je Chibrinova brigáda obviněna ze zabití neozbrojených civilistů v Buči a Andriivce, - dvou vesnicích blízko Lypivky. Tvrdí, že během svého pobytu v Lypivce nebyl svědkem žádné střelby, ale řekl, že jeho jednotka běžně rabuje ukrajinské domy. "Vyrabovali všechno, co tam bylo. Pračky, elektronika, jídlo všechno," řekl. Ne všichni jsou takoví, ale 70% mužstva nemělo žádnou kázeň ani respekt. Dokonce mnohdy ani vůči sobě navzájem, takže mít respekt k ukrajinským civilistům je ani nenapadlo. Jeden chlap z naší jednotky provedl velkou potřebu v ložnici jednoho domu, kde zašpinil sametové postelové prádlo. Udělal si fotku a každému koho potkal to ukazoval a chlubil se. Dva dny jsem neměl chuť jíst, kolem dokola jsem si opakoval, jak je možné že tady jsem, chci jít domů." Chibrin řekl, že jeho jednotka byla později vyslána do Buhaivky (Бугаївка), - vesnice v severovýchodní oblasti Charkova. Morálku ve své jednotce během svého působení na Ukrajině označil za "extrémně nízkou", což potvrdilo rozsáhlé mediální zprávy, které vykreslovaly ruskou armádu jako armádu sužovanou morálními problémy. "Každý se snažil najít způsob, jak se dostat z armády. Ale naši velitelé nám vyhrožovali, že nás zastřelí nebo nás pošlou před vojenský soud. Smáli se, že vojenskou basu si neumíme představit, a ani bychom neměli chtít." Řekl, že 16. června se mu podařilo uprchnout z Ukrajiny tak, že se skryl v nákladním autě, které směřovalo do Ruska po zásoby potravin. Po nějaké době kontaktoval lidskoprávní síť Gulagu.net, která mu na začátku listopadu pomohla opustit Rusko. Informaci potvrdil i její zakladatel Vladimir Osečkin. Bývalý ruský voják doufá, že získá politický azyl ve Španělsku, přičemž svůj veřejný odpor vůči válce uvedl jako nebezpečí pro jeho zdraví a život, pokud bude poslán zpět do Ruska. Ve čtvrtek večer byl propuštěn z imigračního centra letiště a bude umístěn v dočasném přístřešku pro uprchlíky v hlavním městě Španělska, zatímco úřady vyřídí jeho žádost o azyl. Mluvčí španělského ministerstva vnitra odmítl případ komentovat s odvoláním na pravidla mezinárodní ochrany a riziko možného pronásledování žadatele.

https://www.theguardian.com/world/2022/ ... kraine-war
https://dennikn.sk/3112964/som-proti-pu ... /?ref=list
https://twitter.com/nexta_tv/status/1593535900528435200

Fh1gNtXXEAEzLXR.jpg
Fh1gLKkXwAEr7Di.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“