Stránka 1 z 5

Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 19/10/2022, 17:32
od Rase
Zapusk-rakety-AIM-120-z-NASAMS.jpg

Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Moderní německý protiletecký systém IRIS-T SLM už chrání Kyjev - místní dnes našli trosky jeho rakety. Podle dosavadních hlášení Ukrajina nad Kyjevem sestřelila všechny střely i drony, kterými na ně rusové útočili. Zajímavostí je, že Ukrajina je prvním uživatelem IRIS-T SLM na světě. Dodání zbraňového systému v této variantě bylo německou vládou přislíbeno na začátku června a první ze čtyř systémů byl předán 11. října 2022, přičemž další systémy mají být dodány později.
Systém IRIS-T SLM patří mezi moderní prostředky protivzdušné obrany, které nevznikly jako specializovaná zbraň, ale naopak jako úprava systému již existujících raket, které byly vyvinuty pro použití na letounech, a to nově pro odpalování ze země. Společnost Diehl, která stojí za raketou IRIS-T, nabízí zákazníkům několik verzí pozemních odpalovacích zařízení. IRIS-T SLX je nejnovější a také nejvýkonnější. Radar komunikuje s odpalovacími zařízeními, která postřelují cíle a navádí raketu po většinu doby jejího letu. Ve finální fázi je odhozen aerodynamický kryt infračerveného čidla a raketa se navádí jako při odhozu z letounu. Varianta střely IRIS-T SL má vylepšený raketový motor, díky němuž je účinná až do výšky 25 kilometrů a vzdálenosti 40 kilometrů. Kromě toho existuje možnost navedení na cíl pomocí signálu GPS nebo dálkového datového spojení z naváděcího stanoviště, přičemž základní vyhledávač střely (výše popsaný pokročilý infračervený senzor) se zapíná až ve chvíli finálního navedení na cíl. Variantou pozemního systému IRIS-T SLM je levnější verze IRIS-T SLS, která používá původní leteckou verzi střely se všemi omezeními z toho plynoucími, tedy zejména doletem zkráceným na 25 kilometrů (na Ukrajinu jde výkonnější verze systému SLM).

Den po masivním útoku ruských raket a dronů na Ukrajinu, který si vyžádal nejméně dvacet mrtvých a poškození energetické infrastruktury, s urychlením pomoci kromě Německa přispěchaly také Spojené státy, když přislíbily urychlit dodávku dvou z osmi slíbených raketových systémů NASAMS - podobného typu jako IRIS-T SLM. Jde o pozemní aplikaci raket AIM-120 AMRAAM a jeho hlavním rozdílem je tedy základní způsob navedení, rakety AMRAAM totiž disponují vlastním plnohodnotným radiolokátorem. Protože existuje řada různých verzí systému, které se skládají z různých kombinací odpalovacích zařízení, radarů a raket, není jisté, jaká podvarianta se na Ukrajinu dostane. Některé varianty systému NASAMS mohou obsahovat odpalovací zařízení raket namontovaná na vozidlech Humvee nebo jiných lehkých vozidlech, proběhly také zajímavé testy odpalovacího zařízení dělostřeleckých raket HIMARS pro použití systému NASAMS. Systém přitom může odpalovat verze radarem naváděných střel AMRAAM, včetně nové odvozeniny s prodlouženým doletem, ale také střely AIM-9X Sidewinder s tepelným naváděním (podobné jako IRIS-T).

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... enstvi_erp
https://twitter.com/UAWeapons/status/15 ... 1789964290

1665761478-435.jpg
Luft01GBADSystem.jpg
ERP96be58_diehl_gbad.jpg

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 20/10/2022, 09:44
od Alfik
Problém je, že se dron či automatické letadélko (Íránské lítadla nejsou drony páč nejsou nijak ovladatelné) za pár šušňů sestřeluje systémem za pár milionů...

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 20/10/2022, 10:06
od Dzin
Pár šušňů ne, ale rozdíl v ceně je asi 5-10 násobný. Shahed 136 se dohaduje 25 - 50 tisíc eur (za kolik ho Íránci přesně Rusům prodali je těžko říci), raketa IRIS-T se udává asi 380 tisíc eur, nákup byl 4000 raket za 1 mld. tedy 250 tisíc eur za kus. Ne všechny 136 jsou ale sestřelovány (nejdražšími) raketami a ne všechny sestřelená UAV jsou 136.

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 25/10/2022, 15:50
od Lynx
Pri takýchto kalkuláciach - pomeru ceny interceptora vs cena narušitela, treba brať do úvahy potenciálnu škodu, ktorú narušitel vie spôsobiť.
To znamená, keď jeden Dron dokáže spôsobiť škodu veľkého rozsahu, povedzme niekde na elektrární, tak nie je škoda použiť aj mnoho násobne drahšie ho interceptora.

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 25/10/2022, 17:52
od Zemakt
To je správný postřeh. V tom případě je nutné zmínit i lidské životy, i když někam ty trosky dopadnout musí.

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 25/10/2022, 18:11
od oliver99
Exkluzívne: USA zvažujú vybavenie protivzdušnej obrany HAWK pre Ukrajinu
https://www.reuters.com/world/europe/ex ... 022-10-25/

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 25/10/2022, 19:20
od Rase
Zmiňuje se, že již čtyři kusy systému MIM-23 Hawk jsou na Ukrajině (od Španělska) a další na cestě. Podle deníku El País španělská armáda vycvičí ukrajinské vojáky, aby jej byli schopni obsluhovat. Systém MIM-23 Hawk byl využíván ve výzbroji od šedesátých let a stále jej využívají mimo jiné Řecko, Turecko, Spojené arabské emiráty, Rumunsko, Jordánsko nebo Saúdská Arábie. Během dekád byl opakovaně modernizován, původní střely byly vyměněny za modernější a výrazně se zmodernizovaly i radary a naváděcí zařízení. Poslední modernizace probíhaly na přelomu tisíciletí. Systém má dosah asi 50 km a používat se dá proti cílům do výšky 20 000 metrů. Samotné střely létají rychlostí dvaapůlkrát vyšší, než je rychlost zvuku. Poslední verze Hawk XXI z roku 1995 se dá používat i proti taktickým balistickým střelám krátkého doletu. Hlavní výhodou tohoto relativně starého systému je, že jich bylo vyrobeno opravdu velké množství a stále je spousta munice (i modernizované). Nikomu tedy nebude "chybět" a pokud se "spotřebuje" na Ukrajině, tak jedině dobře.

https://mobile.twitter.com/RALee85/stat ... 4407464960
https://twitter.com/EuropeanPravda/stat ... 0139493376
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... .seznam.cz

23544_rd.jpg

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 7/11/2022, 20:12
od Rase
Dorazily protivzdušné systémy Aspide a NASAMS

Ukrajina poprvé obdržela systémy protivzdušné obrany Aspide v rámci vojenské pomoci španělské vlády. Očekává se, že se jim podaří posílit obranu proti ruským vzdušným útokům. Ministr obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov dnes oznámil příjezd komplexů Aspide a NASAMS. Tyto zbraně by podle něj měly výrazně posílit armádu a učinit ukrajinské nebe bezpečnější. Ministr také ujistil, že ukrajinská armáda bude pokračovat v sestřelování nepřátelských cílů, a poděkoval západním spojencům za dodávky. Vyjádření ministra obrany neobsahuje údaje o počtu předaných baterií. V květnu 2022 však španělská média psala o možné dodávce 6 baterií, které zahrnují 18 odpalovacích zařízení. Je pozoruhodné, že Španělsko, stejně jako většina zemí NATO, spoléhá v otázkách protivzdušné obrany na stíhací letouny, nikoli na protiletadlové raketové systémy. Podle některých zpráv má španělská armáda pouze 13 komplexů Aspide. Je tedy možné, že Madrid převedl asi polovinu svých baterií. Zhruba před měsícem se objevily oficiální informace, že ukrajinská armáda byla vycvičena na tyto systémy protivzdušné obrany.

Aspide je italský protiletadlový raketový komplet krátkého a středního dosahu vyráběný společností MBDA. Střely Aspide jsou založeny na americkém AIM-7 Sparrow (výrobce Raytheon), vyvinutém před více než 60 lety. Dnes jsou země NATO vyzbrojeny jejími modifikacemi ve dvou třídách: vzduch-vzduch a zem-vzduch. Americký AIM-7 Sparrow výrazně modernizovala italská společnost Selenia, díky tomu dostal Aspide novou radarovou naváděcí hlavici, novou elektroniku a výkonnější motor. Španělsko zakoupilo rakety v 80. letech a integrovalo je do systémů Skyguard. Ve svém arsenálu je mají ozbrojené síly Argentiny, Brazílie, Číny, Kypru, Řecka a řady dalších zemí. V závislosti na modifikaci mohou tyto střely sestřelovat vzdušné cíle na vzdálenost až 35 kilometrů a ve výšce až 8000 metrů. Podle profilového portálu Army Recognition však mělo Španělsko pouze 200 střel s dosahem do 10 km a 51 s dosahem do 20 km. Ale navzdory skutečnosti, že tyto rakety fungují na krátké vzdálenosti, španělské systémy Skyguard Aspide mají své výhody: Možnost použití s protiletadlovými dělostřeleckými zařízeními pro efektivnější střelbu na cíle v malé výšce; integrace s moderními systémy protivzdušné obrany a výměna dat s jinými typy systémů; umístěna na taženém taženém podvozku. Systémy Aspide jsou nejúčinnější při ochraně strategických míst, jako jsou průmyslové závody, letiště a námořní přístavy. Podle specializované publikace Defense Express je s největší pravděpodobností Ukrajina použije speciálně k ochraně přístavů. Ve světle nejnovějších provokací z ruské strany to může narušit případné pokusy narušit dohodu o obilí, která se týká provozu speciálního koridoru v Černém moři pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů.

https://odessa-journal.com/nasams-and-a ... n-ukraine/
https://www.ukrinform.net/rubric-ato/36 ... chief.html
https://twitter.com/oleksiireznikov/sta ... 12/photo/1
https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... e-40413815?

Fg9Kow6XkAE7QM6.jpg
Fg9Kow6XkAE7QM16.jpg

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 9/11/2022, 21:05
od Rase
Německý generál zmiňuje, že systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM sestřelil 18 řízených střel při posledním útoku na hlavní město Kyjev.

https://mobile.twitter.com/markito0171/ ... 0347138048

Výrrrstřižek.JPG

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 26/11/2022, 14:54
od Rase
Generální tajemník NATO oznámil, že pokud by Německo chtělo dodat své Patrioty Ukrajině, nepotřebuje k tomu souhlas aliance.

512px-PATRIOT_SAM_launcher_at_ILA_2012.jpg

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 29/4/2023, 13:14
od Rase
Velitelské vozidlo systému S-300 již s pěknou sbírkou zářezů.

Fu31KEZXsAA64Wa.jpeg

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 5/5/2023, 14:34
od Rase
Patriotu se mělo podařit sundat ruskou leteckou hypersonickou balistickou raketu Ch-47M2 "Kinžal". Ukrajinské letectvo to popírá, leč lidé co měli raketu identifikovat, si stojí za svým. Tak snad později se dozvíme o co šlo.

https://suspilne.media/466841-ci-bula-z ... ce-vidomo/
https://twitter.com/UAWeapons/status/16 ... 5445784576

20230505_143256.jpg

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 6/5/2023, 10:18
od Rase
Rase píše: 5/5/2023, 14:34 Patriotu se mělo podařit sundat ruskou leteckou hypersonickou balistickou raketu Ch-47M2 "Kinžal". Ukrajinské letectvo to popírá, leč lidé co měli raketu identifikovat, si stojí za svým. Tak snad později se dozvíme o co šlo.
Tak aby v tom "nebyl" zmatek, tak nyní ono sestřelení pro změnu zase potvrdili. Velitel vzdušných sil Ozbrojených sil Ukrajiny Mykola Oleščuk potvrdil, "že během nočního útoku 4. dubna se ukrajinské armádě poprvé podařilo sestřelit nepřátelskou raketu typu Kinžal." Odpálena byla MiGem-31K z území Ruska. K sestřelu systémem Patriot mělo dojít zhruba ve 02:30.

https://www.unian.net/war/zrk-patriot-s ... 46207.html
https://mstdn.social/@noelreports/110320520450816156

Výstrttttřižek.JPG

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 6/5/2023, 15:08
od Dzin
Ukrajina se ukazuje jako hrob ruských "superzbraní". Jinak ale Patriot je vyvíjen i pro protiraketovou obranu. Sice v současné době není tak medializován, jako třeba izraelský Iron Dome, ale určitě v tom musí vykazovat nějaké schopnosti. Zatím to vypadá, že opravdu dokázal Kinžál sestřelit. Z ruské strany se asi potvrzení nedočkáme, takže současné informace je nejspíše maximum, kterého lze dosáhnout.

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 6/5/2023, 20:57
od HONZIK11
Co je to za kuzelovy predmet , tlustostenny odlitek s tou dirou?

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 6/5/2023, 21:08
od Martin.K
HONZIK11 píše: 6/5/2023, 20:57 Co je to za kuzelovy predmet , tlustostenny odlitek s tou dirou?
Nebude to tepelný štít?

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 6/5/2023, 22:41
od HONZIK11
Muze to byt i hlavice z pozemniho Iskanderu a jeho strely 9M723. Dolet až 500km. Vi se o třech navedenich na cil s radiolokacni hlavici , optickou a zadnou se system BINDS nebo systemem s presnymi gyry , stabilizovanymi snimaci a plosinami.
Pokud je to predek strely a neni na ni dielektricky kryt radiolokatoru ci odhazovatelny opticky kryt a je to jen ,,odlitek,, tepelny stit ,
muze to byt i zminena pozemni kvazibalisticka varianta strely Iskander.Pokud se cililo na mesto nemusela byt strela nutne vybavena lokatorem ci optikou.
Co bylo setreleno?Klidne i hloupejsi 9M723.Byl cil v dostrelu zpoza hranic? Coz by vysvetlovalo i chvilkove info o tom , ze Mig nosic nebyl zjisten.

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 7/5/2023, 10:01
od Rase
V reakci na sestřelení Kinžalu rusové tvrdí, že nad Krymem sestřelili dvě ukrajinské střel Grom-2. Důkazy tak nějak chybí, tak tvrzení nelze ověřit.

https://dennikn.sk/minuta/3358690/?ref=ampm

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 7/5/2023, 10:26
od HONZIK11
Kinzal je neco jineho nez Grom ci Iskander.
Ackoli je jejich konstrukce hodne podobna. U Kinzalu jde hlavne o to ,ze sloucenim trajektorie letu, nosneho letounu kdy se tento nepohybuje po obvykle balisticke krivce.Tedy muze tu strelu vystrelit treba v tlacenem klesani ,natazenem stoupani ci v klopene zatacce uplne se timto zmeni jeji predvidatelna balistika.Na rozdil od pozemnich verzi prevezme kinetiku letounu. A tak uskakuje a leta v kvazi balistickych rezimech ,ale jiz s pouzitim gyroskopu a protoze kazda zmena znamena i ztratu rychlosti, nedava strelam cas se na ne zamerit .Kinzal ma prebytek rychlosti ,tedy energie a muze tak delat ve vzduchu razantnejsi manevry a zamezit tak svemu sestrelu a to navic s obrovskym doletem.
Vse vystrelene ze zeme spotrebovava vic energie a je čitelnejsi a predvidatelnejsi. Bavime li se o raketach a ne o strelach s plochou drahou letu. Tedy o Aerodynamickych telesech s nosnymi plochami.

Re: Západní protiletecké systémy na Ukrajině

Napsal: 7/5/2023, 16:35
od seabee
HONZIK11 píše: 7/5/2023, 10:26 Kinzal je neco jineho nez Grom ci Iskander.
Ackoli je jejich konstrukce hodne podobna. U Kinzalu jde hlavne o to ,ze sloucenim trajektorie letu, nosneho letounu kdy se tento nepohybuje po obvykle balisticke krivce.Tedy muze tu strelu vystrelit treba v tlacenem klesani ,natazenem stoupani ci v klopene zatacce uplne se timto zmeni jeji predvidatelna balistika.Na rozdil od pozemnich verzi prevezme kinetiku letounu. A tak uskakuje a leta v kvazi balistickych rezimech ,ale jiz s pouzitim gyroskopu a protoze kazda zmena znamena i ztratu rychlosti, nedava strelam cas se na ne zamerit .Kinzal ma prebytek rychlosti ,tedy energie a muze tak delat ve vzduchu razantnejsi manevry a zamezit tak svemu sestrelu a to navic s obrovskym doletem.
Vse vystrelene ze zeme spotrebovava vic energie a je čitelnejsi a predvidatelnejsi. Bavime li se o raketach a ne o strelach s plochou drahou letu. Tedy o Aerodynamickych telesech s nosnymi plochami.
Jako teoretické zadání, nebo rusochlubný popis zázračné zbraně je to dobrý. Ale jako všechny zázraky ruské výroby bude asi skutečnost hrubě jinde.