Výsadková loď U-401 Jurij Olefirenko

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13198
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Výsadková loď U-401 Jurij Olefirenko

Příspěvek od Rase »

E5dR5kPWUAc84sm.jpg

U-401 Jurij Olefirenko

Vylodění na Kinburské kose se měla účastnit i výsadková loď Jurij Olefirenko (Юрій Олефіренко), aktuálně nejspíš vlajková loď ukrajinské flotily.
Lodě třídy Polnocnyj jsou v ruském námořnictvu klasifikovány jako střední výsadkové lodě a jsou ekvivalentem západním tankovým výsadkovým lodím. Jsou vybaveny příďovou rampou, která umožňuje přistání na pláži. Verze Polnocnyj-C (Projekt 773) může nést až 12 obrněných transportérů BMP-2 nebo 4 tanky, případně 250 pěšáků i s ručními zbraněmi, minomety ráže 82 mm a PTŘS, nebo 250 tun vybavení a zásob. Na rozdíl od svých západních protějšků mohou tyto lodě poskytovat značnou palebnou podporu vyloděným jednotkám s jejich palubními raketomety. Další výzbroj tvoří protiletadlová děla a rakety země-vzduch krátkého doletu.
Nyní si povíme něco víc k tomuto zajímavému plavidlu. Její stavba probíhala v Gdaňsku, spuštěna na vodu byla v roce 1970 a dokončena o rok později jako SDK-137. Ačkoli oficiálně Sovětský svaz nebyl zapojen do Jomkipurské války v roce 1973, má na kontě sestřelení izraelské stíhačky. SDK 137 jako součást sovětské středomořské eskadry byla v oblasti spolu s naloženým oddílem námořní pěchoty. Pomocí lodního dělostřeleckého systému AK-230 sestřelil staršina P.Grinev izraleskou stíhačku F-4 Phantom, za což byl oceněn Řád rudé hvězdy. V roce 1994 byla loď převedena na Ukrajinské námořnictvo, přejmenována na SKD Kirovohrad a o dva roky později znovu uvedena do provozu jako U-401 Kirovohrad. V letech 1998-2002 byla U401 opravena v továrně Metallist Shiprepair Factory v Balaklavě a opět v letech 2012–2013 v Černomořských loděnicích v Mykolajivě. Kotvila na Krymu a tak byla na začátku ruské invaze, 21. března 2014, odevzdána neoznačenému ruskému námořnímu personálu u Donuzlavi spolu s minolovkou Černihiv. Dne 19. dubna 2014 ji ruská armáda vrátila loď spolu s ukrajinskou korvetou Vinnycja zpět na Ukrajinu. V roce 2016 byl znovu přejmenován na U-401 Jurij Olefirenko na památku ukrajinských námořníků, kteří zahynuli během války na Donbase. Zmiňuje se, že v červnu 2022, kdy Jurij Olefirenko opouštěl pod palbou Očakiv, toho dne potopil několik ruských rychlých člunů BK-16.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ukrainian ... Olefirenko
https://wikijii.com/wiki/Ukrainian_ship_Yuri_Olefirenko
https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 4290714624
https://discord.com/channels/1016054474 ... 1084846161

img_66-1_32.jpg
Yuri_Olefirenko_(U401).jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Výsadková loď U-401 Jurij Olefirenko

Příspěvek od niko »

Kde ty na tieto infa chodis Rase. :D Ale vdaka, velmi zaujimave.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13198
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Výsadková loď U-401 Jurij Olefirenko

Příspěvek od Rase »

První a poslední věta je z Discordu, kam píšou aktuality "migranti" z AN (to jsem i já) :D No přišlo mi to zajímavé, tak jsem pak dohledal a popřekládal to všechno ostatní. Taky jsem ale do dneška netušil, že Ukrajina má ještě takto velkou loď.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Výsadková loď U-401 Jurij Olefirenko

Příspěvek od niko »

Presne toto prekvapilo aj mna. Ze maju moznost vysadku 12 BVP naraz je pre mna uplne nova informacia. Kazdopadne, ked mozu vysadzovat vojakov cez Dneper, asi bude tok v tejto casti kontrolovany Ukrajincami.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11608
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Výsadková loď U-401 Jurij Olefirenko

Příspěvek od Zemakt »

No ono jde v podstatě tatkéž o kontrolu pobřežních vod a nejen nich. Zkrátka, rusáci na moři nevládnou. Řekl bych, že momentální stav je takový, že se bojí vystrčit čumák i ze Sevastopolu. Blokáda nula. Jakákoliv delší doplavba je s velkým rizikem. Ale to sem nepatří. Spíš je zajímavé, že holka je stejnej ročník jak můj starší brácha :D Zřejmě poláci uměj.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1441
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Výsadková loď U-401 Jurij Olefirenko

Příspěvek od Flader »

Inak ak sa to vylodenie potvrdí, tak to bude tuším prvá väčšia úspešná vyloďovacia operácia tejto vojny.
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“