OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Odpovědět
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3893
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od HONZIK11 »

Komu rozvrati obranu. Snad nepriteli ne? Dostanete k nim taktez stovky protitankovych strel . Ktere nemate. A koneckoncu ,cim by jste zabezpecovali preziti na bojisti CV 90desatkam. A k cemu by byly?Za me vam to skvele zapada do systemu.
Naposledy upravil(a) HONZIK11 dne 22/3/2023, 16:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Juraj Tichý »

KOLT píše: 22/3/2023, 15:15 Juraj, a co jako. Jestli jsi to myslel tak, že UH-60 je větší než UH-1, napsals to blbě. A pořád to neznamená, že nepotřebujete větší vrtulník než UH-60. Potřebujete a máte jich pár a v zastaralém stavu. Naopak ho akutně nepotřebujeme my, páč máme modernizované Mi-171.
Nenapísal som to blbo, treba čítať aj na čo sa reaguje a čítať s porozumením.
Keďže kupujete UH-1 potrebujete aj niečo väčšie s dostatočnou prepravnou kapacitou.

OSSR evidentne nevnímajú potrebu väčšieho vrtuľníka. Chcú rozvíjať platformu UH-60 pre dopravné účely.
pjaro77
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 431
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od pjaro77 »

Dar, ktory rozvrati niekoho obranu.
Pali, vysvetli nam, ako tento vrtulnik rozvrati nasu obranu ?
Ked uz chces argumentovat, tak to rob poriadne a nie ako urazeny jesita.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3506
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od seabee »

palo satko píše: 22/3/2023, 15:06
Dar ponúka darca. Obdarovaný si ho nevyberá. Samozrejme Pala mohli rodičia vychovať inak, nečudoval by som sa.
Moji rodičia boli normalni ludia pri zmysloch a bud vedeli čo chcem, alebo sa spytali čo chcem. Nuž a nedali mi to, čo bolo určene inemu. Okrem toho som bol ich milovany syn a nie poslušny vazal.
Inač daru, ktory rozvrati niekoho obranu sa vravi Danajsky dar. Už od čias Homera.
Tak protože nejsi schopný vysvětlit, jak dar AH-1z Viper rozvrátí systém útočných vrtulníků, který na Slovensku nemáte :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: seznamujeme se s tvou anamnézou a Homérem. Ale jak se do lesa...odpovím ti také citátem z Homéra, který by sis měl zarámovat a dát nad počítač: „"Veľa hovoriť a veľa povedať, nieje to isté."“

A komentem většiny tvých příspěvků: Calumniare audacter, semper aliquid heret. – Statečně pomlouvej, vždy něco ulpí.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
pjaro77
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 431
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od pjaro77 »

Juraj Tichý píše: 22/3/2023, 11:29 ...
24ks vrtuľníkov na jednej základni vôbec nie je veľa. Veď to je počtami konečne plnohodnotné krídlo.
Akurát ich v Prešove čaká ďalšia investícia do hangárov....
Problém v v tom, že stredné a západné Slovensko nemá nič na hasenie požiarov zo vzduchu napríklad.
Blackhawk bol kupovaný ako stredne ťažký utility vrtuľník aj na tento účel, nie len na boj.
A Leonardo AW ktoré nakúpilo MV budú uzemnené kým sa právnici dohádajú.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Lynx »

Ak som dobre videl, teraz letel jeden Uh60 z Trenčína. Neviem ako to majú vymyslene aj s tými 2ks Uh60m pre SOF .
Svojho času boli nejaké mi17 aj na Sliači. Ako to ma byt napr s SAR pre pilotov zo Sliača?
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Juraj Tichý »

Pokiaľ viem, všetko sa lieta z Prešova. Ale Niko bude vedieť presne povedať. Neviem či vykonávali LPZS zo Sliacu.
Ale UH bežne lietajú hore dole po Slovensku.

Máme/budeme mať 11x UH-60M. Nemôžme ich prevádzkovať z troch letísk. Prešov pohodlne pokrýva 7 národných parkov z 9.
Debata však zacala u AH-1, a tie hasiť nič nebudú 😉
pjaro77
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 431
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od pjaro77 »

V poriadku, nech to admin presunie do OSSR, kam kráčíte.
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od palo satko »

Ako ten dar rozvrati našu obranu?
Takže ak dostaneš "darček" ktory nepotrebuješ ( vid dokument MOSR) a ešte si musiš hodne priplatit aby si ho dostal a nadalej priplacat aby fungoval, tak ti nezostanu peniaze na niečo čo by si naozaj potreboval a čo by lepšie vyhovovalo v buducom probleme.
Obrázek
pjaro77
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 431
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od pjaro77 »

Tiež som dúfal, že to bude niečo iné.
Avšak 300 milionov nie je niečo čo by OSSR položilo. Keď by bol veľký problém, nakúpi sa na začiatok menej rakiet.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3893
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od HONZIK11 »

Polsko kupuje Boeing AH-64E Apache aby ochranilo z luftu sve pozemni vojsko a zvysilo jeho ucinnost ci vubec mu zabezpecilo funkcnost za miliardy.
My kupujeme Vipera za tim stejnym ucelem. Madari i Nemci realizuji sve nakupy za tim stejnym ucelem.
A vy se chystate modernizovat sve pozemni vojsko a nechate to na jinych aby ho chranilo?
A navic to vsechno ziskavate za uzemene nefunkcni plecky na nichz uz ani nefungoval palivomer.
A furt je to malo. Fakt,jak male rozmazlene decka.Nadavate na vladu at je v ni kdokoliv a stavite tuto v ocich kazdeho zahranicniho pozorovatele do rad nesvepravnych volu.
A pritom vam kazdy ze sousedu zavidi ,jak jste tu vymenu dohodli.Hmm. Divna natura.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

Kolt: Mi-17 sice su starsie, nie zastarale, kedze presli modernizaciou. Kazdopadne sa s nimi do buducnosti nepocita.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3763
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Scotty87 »

No oni už nemají technickou životnost, že. Myslím že poslední Mi-17 AČR doslouží nejpozději v roce 2028.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3506
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od seabee »

HONZIK11 píše: 22/3/2023, 17:29 Polsko kupuje Boeing AH-64E Apache aby ochranilo z luftu sve pozemni vojsko a zvysilo jeho ucinnost ci vubec mu zabezpecilo funkcnost za miliardy.
My kupujeme Vipera za tim stejnym ucelem. Madari i Nemci realizuji sve nakupy za tim stejnym ucelem.
A vy se chystate modernizovat sve pozemni vojsko a nechate to na jinych aby ho chranilo?
A navic to vsechno ziskavate za uzemene nefunkcni plecky na nichz uz ani nefungoval palivomer.
A furt je to malo. Fakt,jak male rozmazlene decka.Nadavate na vladu at je v ni kdokoliv a stavite tuto v ocich kazdeho zahranicniho pozorovatele do rad nesvepravnych volu.
A pritom vam kazdy ze sousedu zavidi ,jak jste tu vymenu dohodli.Hmm. Divna natura.
Máš věcně pravdu, ale tu nacionalistickou notečku by sis mohl odpustit. Na jedné straně Rudé nebezpecí, na druhe strane Žlute nebezpečí, černožlutý revizionizmus spoza Dunaje a my se budem hádat Dolní konec z Horním koncem a nadávat si.
Trolové, kolaboranti a dezoláti to jistě ocení.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikhail »

HONZIK11 píše: 22/3/2023, 17:29 Polsko kupuje Boeing AH-64E Apache aby ochranilo z luftu sve pozemni vojsko a zvysilo jeho ucinnost ci vubec mu zabezpecilo funkcnost za miliardy.
My kupujeme Vipera za tim stejnym ucelem. Madari i Nemci realizuji sve nakupy za tim stejnym ucelem.
A vy se chystate modernizovat sve pozemni vojsko a nechate to na jinych aby ho chranilo?
A navic to vsechno ziskavate za uzemene nefunkcni plecky na nichz uz ani nefungoval palivomer.
A furt je to malo. Fakt,jak male rozmazlene decka.Nadavate na vladu at je v ni kdokoliv a stavite tuto v ocich kazdeho zahranicniho pozorovatele do rad nesvepravnych volu.
A pritom vam kazdy ze sousedu zavidi ,jak jste tu vymenu dohodli.Hmm. Divna natura.
Presne! Samozrejme s tým budeme mať náklady. Samozrejme sme s tým pôvodne nerátali. Ale ako bolo Jarom vyššie spomínané, UH-60 máme bez zbraňových kompletov, Sú to aj teraz stroje primárne využívané na hasenie požiarov, prepravu, prípadne pátracie práce. Môžeme ich postupom rokov aj dozbrojiť, ale nech mi nikto netvrdí, že na bojové úlohy nie je lepší Viper!

Áno Apache je lepší ako Viper, ale Apache nám nikto nedáva so zľavou niekoľko stoviek miliónov dolárov!

Navyše sa regulárne hovorílo o tom, že potrebujeme buď plné funkčné UH60 na bojové operácie (kde by sme naliali min desiatky milionov dolárov, pritom by boli prehnane vyťažené, pretože zároveň by mali za úlohu, prepravu, hasenie a pátranie), alebo by sme kúpili podzvukové letectvo a tam už hovoríme o stovkách milionov dolárov. Obe tieto varianty nahradí Viper.


P.S. Svet speje do zatranenia....Ja drukujem Honzikovi :D
Naposledy upravil(a) mikhail dne 22/3/2023, 18:36, celkem upraveno 3 x.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

Scotty87 píše: 22/3/2023, 17:46 No oni už nemají technickou životnost, že. Myslím že poslední Mi-17 AČR doslouží nejpozději v roce 2028.
Ked bude vola, tak sa zase predlzi zivotnost o 1000 lh, alebo 7 rokov. Tak ako doteraz vzdy.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3893
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od HONZIK11 »

mikhail : drukujem?..myšlienkami, rečou podporovat?
No s tim jsem nepocital.
Seabee: A s tebou a tvym prispevkem naopak pocital. :mrgreen:
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3763
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Scotty87 »

niko píše: 22/3/2023, 18:34 Ked bude vola, tak sa zase predlzi zivotnost o 1000 lh, alebo 7 rokov. Tak ako doteraz vzdy.
Už to nebude možné. Drak vyčerpá svou technickou životnost.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 903
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikojan29 »

pjaro77 píše: 22/3/2023, 16:06
Juraj Tichý píše: 22/3/2023, 11:29 ...
24ks vrtuľníkov na jednej základni vôbec nie je veľa. Veď to je počtami konečne plnohodnotné krídlo.
Akurát ich v Prešove čaká ďalšia investícia do hangárov....
Problém v v tom, že stredné a západné Slovensko nemá nič na hasenie požiarov zo vzduchu napríklad.
Blackhawk bol kupovaný ako stredne ťažký utility vrtuľník aj na tento účel, nie len na boj.
A Leonardo AW ktoré nakúpilo MV budú uzemnené kým sa právnici dohádajú.
Prešov v pohode pokryje stredné aj západné Slovensko, kde tých neprístupných lokalít až tak veľa nie je. UH-60M je primárne vojenský vrtuľník, ktorý mal byť kupovaný so všetkým, čo potrebuje na svoju činnosť, t.z. sebaochranný systém, určitá hlavňová výzbroj, pancierovanie, prípadne FLIR hlavica, aby mohol byť použitý v bojovej zóne na čo je určený. Toto mal byť základ. To, že to tak Blváč neurobil, ale kúpil holé vrtuľníky, to je už jeho maslo, ktoré sa snaží toto vedenie MO aspoň čiastočne vyriešiť. Až sekundárne sú určené na hasenie, prípadne iné potreby pri mimoriadnych udalostiach.
Na hasenie mali byť obstarané primárne stroje pre MV, kde už dlhšie lavírujú a vo výsledku majú 1 Bell 429 a 1 Mi-171, teraz ešte AW-189, ktorý si ešte musia vybojovať s právnikmi. Ak by sa do obstarávania pustili poriadne, nemuseli by dnes riešiť problémy, ktoré majú a už dávno by mali objednané potrebné stroje.
A Vipery, včera ma to prekvapilo, myslel som, že to bude PVO alebo drony vo viacerých kategóriách a mal som z toho zmiešané pocity, lebo nám tu horí a nemáme veľa vecí, ale na konci dňa som stopercentne za, nakoľko niečo musí ťažkú brigádu chrániť z neba a presne na to sú tieto vrtuľníky aj so svojou výzbrojou určené. Takže, smelo do toho, nech sú už tu!
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

Juraj Tichý píše: 22/3/2023, 16:44 Pokiaľ viem, všetko sa lieta z Prešova. Ale Niko bude vedieť presne povedať. Neviem či vykonávali LPZS zo Sliacu.
Ale UH bežne lietajú hore dole po Slovensku.

Máme/budeme mať 11x UH-60M. Nemôžme ich prevádzkovať z troch letísk. Prešov pohodlne pokrýva 7 národných parkov z 9.
Debata však zacala u AH-1, a tie hasiť nič nebudú 😉
AH-1 nic hasit nebudu. Nemaju navadzaca. Technicky teda zlozite.
LPZS sa lieta iba z Presova. Vzhladom na to, ze sa uz dnes strieda s ATE, tak to postacuje. To iste plati pre hasenie. A tak je to aj spravne. Hasenie by mali robit civilne zlozky a vybrane stroje MV (hasicske) a armada by mala byt po ruke, az ked uz tecie do topanok. Armadne letectvo, hlavne take male ako nase, ma riesit v prvom rade armadne potreby.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“