OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Odpovědět
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikhail »

Zemakt píše: 30/3/2023, 20:13 Nečetl jsem, bohužel. Ale i tak si troufám tvrdit, že modernizovaný vrťas je pouze a jen modernizovaný vrťas. To, aby byl efektivní v boji vyžaduje i adekvátně modernizované, systémy propojené digitalizované bojiště. Konec desetiletí?
No a o tom hovorím. Pokiaľ nebudú mať plne funkčnú, integrovanú sieť v štýle Link 16, akou disponuje NATO, tak akékoľvek dobré by boli tie ruské vrtuľníky, v skutočnosti sú len lietajúcimi terčami.
A či sa im takúto sieť podarí vybudovať do konca desaťročia? Veď ich pozemné jednotky používajú čínske hobby walkie talkie, piloti ruských vrtuľlníkov a lietadiel si do kokpitov lepia Garmin navigácie....takže o tom naozaj silne pochybujem.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 903
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikojan29 »

Arthur píše: 30/3/2023, 14:42
Scotty87 píše: 30/3/2023, 14:26
Arthur píše: 30/3/2023, 14:18
:up: :up: :up: konečne
Ovšem pro OSSR je pořízení téhle varianty Blackhawku naprosto zbytečné. Pokud tedy neplánujete přeměnit své vrtulníkové letectvo v jednotku SOAR.
Práve naopak špecializácia pri tak malých OS SR by vôbec nebola naškodu pričom vždy lepšie ako vyššie uvedené "Hviezdne vojny" s 12ks bojových vrtulníkov...
Nikterak, ruku v ruke s plnoštábnou vojnou musíme účelne, efektívne a hospodárne našim výskumom a vývojom novú "Hviezdu smrti". :mrgreen:
Naposledy upravil(a) mikojan29 dne 31/3/2023, 20:30, celkem upraveno 1 x.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

Rusko ekvivalent Link-16 nevybuduje. Jednoducho na to nema kapacity. Moze sa ale stat, ze ho vybuduje Cina a Rusko ho bude vyuzivat. Kazdopadne su dnes ruske bojove hlavne svojou taktikou, ale aj vybavenim relikt z minulosti. Ved aky ma zmysel vymysliet novy bojovy vrtulnik, ked pouzivam doktrinu zo 70. rokov ?
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikhail »

niko píše: 30/3/2023, 21:23 Rusko ekvivalent Link-16 nevybuduje. Jednoducho na to nema kapacity. Moze sa ale stat, ze ho vybuduje Cina a Rusko ho bude vyuzivat. Kazdopadne su dnes ruske bojove hlavne svojou taktikou, ale aj vybavenim relikt z minulosti. Ved aky ma zmysel vymysliet novy bojovy vrtulnik, ked pouzivam doktrinu zo 70. rokov ?
Áno, Čína má kapacity na vybudovanie kompletnej bojovej siete. Rusko bude v nasledujúcich desaťročiach len príveskom Číny a možno sa ona raz blahosklonne rozhodne zapojiť ho do nej. Samozrejme ona nič nedáva zadarmo...
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Arthur »

HONZIK11 píše: 30/3/2023, 19:04 Jen dodatek k Ruskym vrtasum.
Vlastne k dvema jejich nosnym typum. Kam ti dva kraci a kde v zapoceti invaze do Ukrajiny jeste nebyli ,jak jste mnozi zde podotkli.
Je to nadlouho ATM 10/2022 Kamov 52 M.
A pak pokracovani na sedmi stranach o Mi -28 NM. v ATM 3/2023
Vse od pana Fojtika.
Jen na zaver oni celkem vi kde je bota tlaci,ale ..pokud se ruske letectvi rozhodne pro modernizaci ....tak do konce destileti.....No.
Díky za tip na obsiahle články z ATM 10/2022: Modernizovaný Ka-52M: Nové schopnosti pro současnou válku
a
ATM 3/2023: Modernizovaný Mi-28NM: Nové schopnosti pro moderní válku

Tak našťastie sú pod sankciami, ktoré ich brzia avšak prípadné spojenectvo s Čínou môže byť v tomto smere game changer...
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikhail »

Arthur píše: 30/3/2023, 22:29
HONZIK11 píše: 30/3/2023, 19:04 Jen dodatek k Ruskym vrtasum.
Vlastne k dvema jejich nosnym typum. Kam ti dva kraci a kde v zapoceti invaze do Ukrajiny jeste nebyli ,jak jste mnozi zde podotkli.
Je to nadlouho ATM 10/2022 Kamov 52 M.
A pak pokracovani na sedmi stranach o Mi -28 NM. v ATM 3/2023
Vse od pana Fojtika.
Jen na zaver oni celkem vi kde je bota tlaci,ale ..pokud se ruske letectvi rozhodne pro modernizaci ....tak do konce destileti.....No.
Díky za tip na obsiahle články z ATM 10/2022: Modernizovaný Ka-52M: Nové schopnosti pro současnou válku
a
ATM 3/2023: Modernizovaný Mi-28NM: Nové schopnosti pro moderní válku

Tak našťastie sú pod sankciami, ktoré ich brzia avšak prípadné spojenectvo s Čínou môže byť v tomto smere game changer...
Hej hej game changer v čom a hlavne kedy? Nevieš, či Čína disponuje podobnou sieťou ako je Link 16. A aj keby ju mala a dodala ju rusákom hneď teraz....Koľko bude asi trvať Rusákom, kým s ňou zintegrujú svoje krámy? Najmä pri ich povestnom dodržiavaní termínov a dokonalej defraudácii financií alokovaných na výskum :D
Naposledy upravil(a) mikhail dne 30/3/2023, 22:41, celkem upraveno 1 x.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Dzin »

Arthur píše: 30/3/2023, 22:29prípadné spojenectvo s Čínou môže byť v tomto smere game changer...
Pouze ve smyslu, že se dostanou na úroveň západu a jejich vrtulníky tak budou schopny plnit to, co západní nyní. V rámci naší diskuze to ale je irelevantní, protože je o tom, že schopnosti západních vrtulníků jsou na zcela jiné úrovni, než těch ruských (nebo i současných čínských).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

Tak ale rusi by na svojich Ka-52 mali doladit aj mnoho dalsich veci. Rychlost, balisticka ochrana motora, doriesit strelbu na velke vzdialenosti, kde je kvoli vibraciam na palube v podstate necitatelny display fliru, no a tiez tie nestastne rakety Vichr, Kde pri strelbe vrtulnik de facto visi a caka ako kol v plote, kym ho netrafi MANPADS. Tu su rychle Vipery s dobrym Flirom a raketami stylu vystrel a zabudni Helfire II uplne ina salka kavy.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Arthur »

Takto hoši, len Vás štengrujem lebo presne som očákýval tieto Vaše u niektorých aj ideologické reakcie.
Padali by tie Ka-52M či Mi-28NM ako muchy v plnoštábnej vojne - konflikte vysokej intenzity prešpikovanej všetkými vrstvami PVO ako muchy aj so všetkými ich modernizačnými vylepšeniami, ktoré nájdete podrobne popísané napr. pri Mi-28NM na stranách 40-46 ATM 3/2023.

Ale kľudne sa utvrdzujte v predvsavzatí, že Viperov a iných bojových vrtuľníkov západnej provinencie s LINK 16 a Hellfirami by sa to netýkalo. Toľko dnešné ranné noty z Kremľa... špeciálne venované mikhail-ovi.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Wolfhound
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 569
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Wolfhound »

Z hlediska této diskuze je dobře, že Slovensko své Mi-24 vyřadilo před +10 lety. Odpadlo tím velké téma “Racionální modernizace Milu 24/35”.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Dzin »

Ale kľudne sa utvrdzujte v predvsavzatí, že Viperov a iných bojových vrtuľníkov západnej provinencie s LINK 16 a Hellfirami by sa to netýkalo.
Co se ti tu snaží ostatní argumentovat není, že by AH-1 byl nesestřelitelný super vrtulník, který zničí vše a všechno, ale že není možné organicky přenášet poznatky získané z nasazení Mi-24, Mi-28 a Ka-52 na Ukrajině na západní vrtulníky jako AH-1. To proto, že západní vrtulníky mají jiné schopnosti, jiný způsob nasazení a operují v jiném prostředí.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikhail »

Arthur píše: 31/3/2023, 01:05 Takto hoši, len Vás štengrujem lebo presne som očákýval tieto Vaše u niektorých aj ideologické reakcie.
Padali by tie Ka-52M či Mi-28NM ako muchy v plnoštábnej vojne - konflikte vysokej intenzity prešpikovanej všetkými vrstvami PVO ako muchy aj so všetkými ich modernizačnými vylepšeniami, ktoré nájdete podrobne popísané napr. pri Mi-28NM na stranách 40-46 ATM 3/2023.

Ale kľudne sa utvrdzujte v predvsavzatí, že Viperov a iných bojových vrtuľníkov západnej provinencie s LINK 16 a Hellfirami by sa to netýkalo. Toľko dnešné ranné noty z Kremľa... špeciálne venované mikhail-ovi.
Pre mňa za mňa si píš čo chceš. Všetci Ťa tu majú aj tak za exota.
K tej ruskej modernizácii vrtuľníkov. Papier znesie veľa.
Vidíme to práve aj pri klasickej KA-52, ktoré mali byť neporaziteľné...ale máme na pamäti aj Armatu, Su-57, Šach-mat, T - 90 Proryv, ktorému stále odlieta veža do vesmíru a kopec ďaľšej ruskej potemkinovskej techniky 8-)
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od palo satko »

Arthur o informačnych systemoch rusky vrtulnikov niečo vie. Vas ostatnych tu mata rusofobia.
Mi-28 NM ma system KSS-28M t.j. vysokorychlostne spojenie až 30Mb na spojenie s pozemnymi prostriedkami a aj leteckymi. Ma poskytovat opticky prenos až do kvality 4k.
Je to napisane na str. 45 ATM3/2023 a naozaj to tam nepisal Rus.
Obrázek
jean
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 244
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od jean »

A ma ho ten vrtulnik aj namontovany, alebo je to len deklarovane na papieri a realne kotvi niekde v Karibiku (ako vzdy pri vyspelych russkych systemoch)? A existuju tie pozemne systemy, s ktorymi ma komunikovat?
Uživatelský avatar
mikhail
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1700
Registrován: 19/4/2006, 20:09

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od mikhail »

jean píše: 31/3/2023, 08:54 A ma ho ten vrtulnik aj namontovany, alebo je to len deklarovane na papieri a realne kotvi niekde v Karibiku (ako vzdy pri vyspelych russkych systemoch)? A existuju tie pozemne systemy, s ktorymi ma komunikovat?
Presne tak, ako som písal. Papier znesie všetko...najmä pokiaľ sa týka údajov o ruskej vojenskej technike. Zatiaľ sa zdá aj vo svetle bojov na Ukrajine, že koncept moderného spôsobu boja s využitím bojových sietí a online komunikácie sa ruskej armáde vyhol obrovským oblúkom. :D Vid. základné komunikačné rozhrania ruskej pechoty s použitím čínskych hobby walkie talkie vysielačiek, alebo taktika nasadenia ruských vrtuľníkov a letectva ako celok (montovanie Garmin navigačných modulov na palubovky), ktoré nedokázalo získať vzdušnú nadvládu nad potenciálne niekoľkonásobne slabším protivníkom.
Naposledy upravil(a) mikhail dne 31/3/2023, 09:34, celkem upraveno 1 x.
Dezoláti všech zemí, vyližte si prdel!
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Juraj Tichý »

palo satko píše: 31/3/2023, 08:39 Arthur o informačnych systemoch rusky vrtulnikov niečo vie. Vas ostatnych tu mata rusofobia.
Mi-28 NM ma system KSS-28M t.j. vysokorychlostne spojenie až 30Mb na spojenie s pozemnymi prostriedkami a aj leteckymi. Ma poskytovat opticky prenos až do kvality 4k.
Je to napisane na str. 45 ATM3/2023 a naozaj to tam nepisal Rus.
Tak určite, a preto sa ruske obyvatelstvo skladalo na vysielačky z alibaby. Lebo Rusi maju datove spojenie. Dokonca nebodaj šifrované :mrgreen:
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od Polarfox »

palo satko píše: 31/3/2023, 08:39 Arthur o informačnych systemoch rusky vrtulnikov niečo vie. Vas ostatnych tu mata rusofobia.
Mi-28 NM ma system KSS-28M t.j. vysokorychlostne spojenie až 30Mb na spojenie s pozemnymi prostriedkami a aj leteckymi. Ma poskytovat opticky prenos až do kvality 4k.
Je to napisane na str. 45 ATM3/2023 a naozaj to tam nepisal Rus.
Většinu těch textů za posledních cca 20-30 let, kde to překypovalo takovou tou tichou úctou, respektem a mrazením nepsal Rus. U nás ani v zahraničí. Problém je, že všichni tihle 1) čerpali od Rusů, kteří jestli v něčem excelují, tak ve vytváření dojmů, 2) nikdo do toho nikdy reálně nevtělil realitu ruského státu (a když už, tak ji brutálně podcenil) a 3) od ruské techniky a aparátu od vývoje pod akvizice, výcvik, týlové zaopatření a nasazení se tak nějak automaticky plus mínus očekával západní standard.

Takže můžeš klidně napsat 50 článků o novém krásném ruském tankovém výcvikovém středisku, můžeš na základě toho vytvořit X teorií a trajektorií do budoucna, ale skrytá realita je taková, že to středisko napůl existuje jen na papíře a v kódu internetu, na místě stojí holé budovy s fasádami narychlo omítnutými a pokrytými velkým vlasteneckým plakátem, aby to nezaznamenala inspekce a toť vše. Nemusím doufám připomínat, že Rusko mělo mít v rezervách desetitisíce tanků, které měly vstát jak fénix z popela, ale realita bude asi někde jinde. A brát ji v potaz není rusofobie, ale prostá pragmatičnost a soudnost.

Nikdo netvrdí, že Rusko není schopno vyvinout moderní zbraně...ostatně ještě aby jim to nešlo, když v tom utopí monstrózní část domácího produktu. Problém je s množstvím, propojením/systémem a některými schopnostmi, které jsou často nedovyvinuté, málo rozšířené, závislé na externích zdrojích či v některých oblastech kulhají za vyspělým světem (vč. Číny). A v neposlední řadě, i ta nejlepší zbraň je jen tak dobrá, jak dobrý a vycvičený je uživatel a jak dobrá je taktika nasazení a zázemí. Nemluvě o tom, že Rusové o schopnostech své techniky také často rádi kecají a přehánějí..ostatně jako ve všem.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2531
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od palo satko »

Ten članok o datalinku vo vrtulniku pisal Čech. Niektorym ale skôr vyhovuju ine česke fakty. napr. ten, že na treti den špecialnej operacie nemali Rusi čo jest a čim strielat. :D
Ak si myslite, že komunikuju pomocou praporkov a morzeovkou tak Vam to samozrejme neberiem Ale niekto iny si mysli niečo ine: https://www.defenseone.com/technology/2 ... rk/174242/
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od skelet »

minimálně v první plovině konfliktu nebylo moc poznat, že by používali něco co připomíná západní taktiku. Spíše to odpovídalo tomu, co zde bylo prezentováno Skeptikem. Tedy poměrně kontaktní způsob vedení boje.
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - bitevní vrtulníky Bell AH-1Z Viper

Příspěvek od niko »

palo satko píše: 31/3/2023, 08:39 Arthur o informačnych systemoch rusky vrtulnikov niečo vie. Vas ostatnych tu mata rusofobia.
Ziadna rusofobia, ale skor rusovysmech. Väcsina ludi, ktorych poznam sa z nich uz len smeju. Strasia a boja sa ich uz len dezolati.
No a k tym komunikacnym systemom. Ruska taktika Ka-52 hunter - killer spocivala od zaciatku vojny v tom, ze vletelii do tyla protivnika, niekedy aj 50 km hlboko a nicili tam techniku v urcitom kvadrante, vyber podla uvazenia. No a kedze rakety Vichr su na draka, tak to robili neriadenou municiou. Pride ti toto znak nejako velkeho situacneho povedomia ? :lol:

https://youtu.be/oLa3fZD1vXs
https://youtu.be/ikPSaTUCGwg
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“