Nové možnosti navigace - pulsary

Námořní technika všech typů a použití
Odpovědět
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3651
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Nové možnosti navigace - pulsary

Příspěvek od seabee »

US NAVY zkoumá nové možnosti námořní navigace podle neutronových hvězd - pulsarů, které zaujímají známé polohy a mají neměnnou (v pozemském časovém smyslu) frekvenci EM pulsů (respektive změny frekvence - glitch a wobble jsou matematicky předvídatelné). Ty jsou přijímány senzory v milisekundové frekvenci a konvertovány na signály. Zpracování přijímaných signálů je pak shodné s principem GPS. Impulsy pulsarů pak také mohou sloužit ke kalibraci atomových hodin systému GPS.

Námořnictvo se tak v určitém smyslu vrací k astronomické navigaci - namísto měření polohy Slunce a Polárky sextantem digitální systém PNT.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Nové možnosti navigace - pulsary

Příspěvek od Alfik »

Mělo by to fungovat bez problémů, páč družice to využívají už nějaký ten čas :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové možnosti navigace - pulsary

Příspěvek od KOLT »

Máš k tomu info? Protože co vím, tak je to stále ve fázi výzkumu.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Nové možnosti navigace - pulsary

Příspěvek od Alfik »

Hledám hledám kde jsem to viděl, našel jsem hlavně Kosmonautix a Osla. Takže, když tyto dvě sajty vypustím, asi jen tohle (s příslušnou omluvou že jsem moc optimistický): https://www.sciencedirect.com/science/a ... 6520304070 ale i to je tři roky starý článek.
Takže - zkouší se to, vč. ISS, ale není to zatím skut. rozšířeně používané, jak jsem si myslel, ale taky to není úplná novinka.
Takže kecám asi tak na 50% :)
NAVY bude mít na čem stavět :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové možnosti navigace - pulsary

Příspěvek od KOLT »

Jo, tak to odpovídá tomu málu, co o tom vím :) Ještě si chvíli počkáme.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3651
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Nové možnosti navigace - pulsary

Příspěvek od seabee »

KOLT píše: 16/7/2023, 11:16 Jo, tak to odpovídá tomu málu, co o tom vím :) Ještě si chvíli počkáme.
Já jsem našel jenom to, že družice a sondy používají stelární orientaci - na jasné hvězdy. Většinou základní na Slunce a úhlovou třeba na Canopus - tak to má třeba Voyager's AACS. Novější přístroje mají vložený celý hvězdný atlas a rotující hlavu, která snímá vesmír a načítá úhly referenčních hvězd, třeba Galileo. Stejně je to úžasný.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Nové možnosti navigace - pulsary

Příspěvek od KOLT »

A nově se právě usiluje o orientaci pomocí pulsarů, protože by měla být jen o málo méně přesná než GPS. Což v rozlohách vesmíru znamená neuvěřitelnou přesnost :) Kdyby se to dalo použít i na Zemi, bylo by to dokonalé, ale na to jsou ty signály příliš slabé (resp. k jejich zachycení jsou třeba mnohem větší přístroje, než je pro vojenství praktické).
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“