Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 102.
Napsal: 21/8/2023, 06:07
Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 102.
Vylodění na ostrově Peleliu.
Mapa bitvy o ostrov Peleliu, od 15. září do 15. října 1944, foto je majetkem Wikipedie.
Prostor invazních pláží pro vylodění na ostrově Peleliu byl vybrán na jihozápadě a od severu směrem k jihu byla místa označena jako Bílá 1 a 2 a Oranžová 1, 2 a 3.
Vylodění na Peleliu, foto je majetkem Wikipedie.
Když těmto místům dospěla námořní pěchota, kladlo tam odpor jenom pár Japonců, kteří pak ve svých dobře maskovaných úkrytech vlastně měli velké štěstí, že přežili těžké ostřelování a bombardování ale jen tak na několik momentů a pak také bylo i po nich.
Jak však LVT-A následována námořní pěchotou pokračovala do vnitrozemí, rostla intenzita nepřátelské dělostřelecké, minometné a kulometné palby, doplňována i střelbou z ručních zbraní japonských obránců. Útočící americká pěchota měla velké štěstí, že sto metrů široké minové pole, které lemovalo celé pobřeží, bylo již rozstřílené a bylo tak méně nebezpečné, než plánovači očekávali a předpokládali. Jak se tam totiž ukázalo, bylo mnoho japonských min defektních a navíc mnohé roznětky byly zajištěny, neboť strůjce minových polí plukovník Nakagawa očekával americký útok spíše na východním pobřeží ostrova Peleliu, kde byly všechny miny aktivní.
Plukovník Kunio Nakagawa, foto je majetkem Wikipedie a zde byl ponechán původní rozměr.
Později jeden z přímých účastníků, podplukovník William Benedict prohlásil, že kdyby na výsadkových plážích byly ty japonské miny plně funkční, byly by následky určitě katastrofální. Ale stejně, i když se minové pole nestalo smrtící překážkou, stejně smrt rozsévala palba Japonci dobře umístěných rychlopalných zbraní a to lehčích i těžších dělostřeleckých a kulometných. Velmi brzy byl značný počet obojživelných traktorů zasažen, a jejich dýmající vraky, pak zůstávaly rozptýleny po plážích, a námořní pěchota začala pociťovat nedostatek těchto doslova životně důležitých přepravních prostředků. Oficiální záznamy říkají, že během Dne D jich bylo totálně zničeno 26, ale podle odhadů velitelů útočících jednotek jich bylo alespoň dočasně vyřazeno nejméně 60. Jen vlastně díky obdivuhodné schopnosti a zkušenosti jejich osádek, bylo možno mnohá poškozená vozidla, a to několik desítek, opravit a traktory byly zase znovu použity.
I když byly tyto citelné ztráty obojživelných traktorů na překážku, přirážela stejně k pobřeží jedna další vlna za druhou. Současně pak se čtvrtou vlnou vjížděly na břeh i tanky.
Byly t o střední tanky Sherman, které byly naloženy na výsadkových člunech (LCT) a tyto čluny byly po třech umístěny na výsadkové dokové lodi (LSD). Dokové lodi vždy otevřely v překladové zóně záďová vrata, mořská voda zalila jejich „suchý dok“ a tankové čluny pak vlastní vahou, vyplouvaly na hladinu. Když takto dorazily před korálovou bariéru, která obklopovala ostrov, otevřely přídě a tanky Sherman se speciální vodotěsnou úpravou vyjely do moře. V průjezdech, které předtím zřídily žabí muži a podmořské demoliční skupiny, pak tanky překonaly bariéru a pokračovaly svou jízdou k pobřeží.
A tehdy proti nim spustila svou palbu japonská děla, palba byla natolik silná, že během deseti minut, které tanky potřebovaly k dosažení břehu, byla z prvních třiceti tanků více než jednou polovina jednou až čtyřikrát zasažena. Tak například v prostoru pláží Bílá 1 a 2 pouze jeden jediný tank dosáhl pobřeží, aniž byl zasažen. Bylo pro vyloďující se jednotky velkým štěstím, že zcela vyřazeny z akce byly takto z třiceti Shermanů pouze tři. Tohle vše znamenalo, že již půl hodiny po vylodění, tedy doby kdy první námořní pěšáci vstoupili na břeh ostrova Peleliu, měly již výsadkové jednotky podporu tanků. Tahle skutečnost se ukázala v následujících hodinách, v mnohých místech, jako rozhodující pro další postup.
Na nejsevernějších plážích ostrova Peleliu se na Bílá 1 a 2 vylodil 1. pluk námořní pěchoty plukovníka Lewise B. Pullera. Plukovník Puller osobně vstoupil na břeh hned s prvou vlnou a o svých prvních krocích, o svých prvých vteřinách na ostrově Peleleu později napsal: cituji z jeho historických zápisů: …, „vyskočil jsem přes bok (myšlen je bok obojživelného traktoru), a jak jsem nerychleji mohl, běžel jsem jako štván nejméně pětadvacet metrů, než jsem sebou praštil na pláž… ten velký výběžek po levé straně nebyl lodními děly ani leteckým bombardováním vůbec zasažen a odtud se na nás řítila smršť kulometné a protitankové palby.“
Dle jednoho z historických popisů, je plukovníkem popisované místo vylodění, a jím popisovaný výběžek asi 10 m vysoký korálový útes, který se zařezával do moře, a který vojáci 1. pluku nazvali prostě „Bod“. Bod se nacházel na samé severní hranici pláže Bílá 1 a Japonci tehdy odtud ostřelovali doslova vražednou palbou jak východy z invazních pláží, tak také pláže samotně prakticky po celé její délce.
V tomto tzv. místě „Bod“ se tehdy skrývalo pět betonových pevnůstek, v jedné z nich byl umístěn 47mm kanón a v dalších čtyřech pevnůstkách byly těžké kulomety.
Japonská pevnůstka, Peleliu, foto je majetkem Wikipedie a zde bylo zvětšeno.
Každá z těchto pevnůstek pak měla osádku od šesti do dvanácti mužů a další japonští vojáci, někteří s lehkými kulomety, rozmístěnými v blízkých zákopech, nebo méně chráněných okopech, nebo korálových rozsedlinách, ty pevnůstky chránili ještě zajišťovací palbou. Bylo s podivem, že tzv. „Bod“ zůstal těžkým, před invazním ostřelováním, a leteckým bombardováním nedotčen. Tehdy prý bylo všem jasné, že pokud nebude „Bod“ zlikvidován, postup na Bílých plážích 1 a 2 uvázne za těžkých ztrát.
Zlikvidovat tzv. „Bod“, dostala za úkol rota K pod velením kapitána George P. Hunta, která náležela k 3. praporu. Palebná postavení stanoviště „Bod“ byla namířena na západ, tedy do prostoru invazních pláží, kapitán Hunt proto rozhodl, že je napadne z týlu. Proto se dvě čety z roty K, a to za poměrně značných ztrát, vylodily na nejjižnější pláži Oranžová. Jeho (1. pluk námořní pěchoty) 3. prapor pak vstoupil na břeh první, 1. prapor hned za ním a 2. prapor prozatím zůstal na výsadkových plavidlech jako divizní záloha. Zde je nutno říci, že 1. pluk námořní pěchoty obsazoval odkrytý pravý bok předmostí, a proto byl vystaven velice intenzivní palbě japonských kanónů, minometů a kulometů, které byly rozmístěny na jižním cípu ostrova Peleliu a též i na malém nepojmenovaném ostrůvku, který byl poblíž. Štěstím pak bylo, že na samotné pláži narazili námořní pěšáci na odpor jen asi 30ti Japonců, kteří byli natolik otřeseni předchozí palebnou přípravou a bombardováním, že jejich obrana byla zmatená a námořní pěšáci je stačili rychle zlikvidovat. Velmi vítanou pomocí pak zde pro námořní pěchotu představoval japonský protitankový příkop, který lemoval pláž Oranžová 3. Posloužil totiž k bezpečnému přeskupení vyloděných jednotek a k jejich rozmístění na plánem určená místa po celé šířce pláže. Velící důstojník později vypověděl, že tak bylo zabráněno obvyklému zmatku, který vzniká na počátku vylodění. Námořní pěšáci, dle jeho výpovědi, získali nejméně 1 hodinu cenného času. Jinak samotné vylodění a obsazení předmostí zaplatily dva prapory, 7. pluku ztrátou asi 40 mužů, a asi kolem jedenácté hodiny dopoledne již postoupily půl kilometru do nitra ostrova Peleliu.
Velmi brzy po poledni však čelní jednotky narazily na dobře organizovanou japonskou obranu, která byla situována kolem komplexu, který byl tvořen velkou betonovou pevnůstkou, troskami různých budov, které předtím sloužily k ubytování japonské posádky, několika bunkry a dělostřeleckými palebnými postaveními, chráněnými zpevněným betonem.
Aby zabránil nějakým větším ztrátám, zastavil tehdy plukovník Hanneken další postup do příjezdu tanků Sherman. Tanky pak již zakrátko objely široký příkop a připojily se k bojující pěchotě. A dle dalších popisů pak došlo ke kuriózní situaci, která zabránila tomu, aby 7. pluk dosáhl východního pobřeží ostrova Peleliu už v den D. Popis celé této situace poskytuje český historik, Miloš Hubáček, kniha: Boj o Filipíny, Panorama Praha 1990., když na str. 62., 63., z amerických historických pramenů píše, cituji:
„Hlavní japonská opevnění bránící v dalším postupu, se nacházela v operačním prostoru 1. roty jeho 3. praporu. Velitel skupiny tanků, který byl informován, že má spolupracovat s 1. rotou, objel protitankový příkop, a když mu první jednotka, se kterou se na druhé straně setkal, potvrdila, že je 1. rotou, přidal se k ní a bojoval po jejím boku. Šlo sice o 1 rotu, ale náležející k jinému praporu a dokonce jinému pluku. Po celou tu dobu 3. prapor 7. pluku stále čekal na příjezd vyžádaných tanků a jeho postup se tím samozřejmě značně zpomalil. Po vyjasnění situace se 7. pluk snažil zpoždění dohnat, sváděl tuhé boje až do setmění, ale nakonec musel zastavit a vytvořit obrannou linii.
Během noci Japonci podnikli na úseku 7. pluku několik protiútoků, ale jen jeden z nich představoval skutečné nebezpečí. Ve dvě hodiny v noci se silný nepřátelský oddíl vynořil z bažin ve východní části ostrova Peleliu a napadl provizorní americkou obranu. Boj trval čtyři hodiny a skupinkám Japonců se na několika místech podařilo probít až na výsadkovou pláž a teprve tam byli zlikvidováni zadními sledy. Nejméně padesát Japonců bylo zabito, než se zbytek stáhl zpět do bažin.“
Ale ten rozhodující pokus o celou likvidaci spojeneckého předmostí podnikli Japonci v pozdních odpoledních hodinách dne D v prostoru pláží Bílá 2 a Oranžová 1, kde se tehdy stýkaly hranice operačních sektorů 1. a 5. pluku námořní pěchoty. Je však nutno říci, že velitel japonské posádky, již řečený plukovník Kunio Nakagawa, „tu nejvhodnější dobu k pokusu o vržení útočících amerických praporů, které se vylodily, zpět do moře naštěstí promeškal“.
V tuto popisovanou dobu se už námořní pěšáci na svém předmostí pevně uchytili, vytvořili si již pevnou obrannou linii a především pak učinili taková opatření, aby případný japonský protiútok neohrozil sklady vyložených zásob munice a nenarušil další pokračující vykládku.
Vylodění na ostrově Peleliu.
Mapa bitvy o ostrov Peleliu, od 15. září do 15. října 1944, foto je majetkem Wikipedie.
Prostor invazních pláží pro vylodění na ostrově Peleliu byl vybrán na jihozápadě a od severu směrem k jihu byla místa označena jako Bílá 1 a 2 a Oranžová 1, 2 a 3.
Vylodění na Peleliu, foto je majetkem Wikipedie.
Když těmto místům dospěla námořní pěchota, kladlo tam odpor jenom pár Japonců, kteří pak ve svých dobře maskovaných úkrytech vlastně měli velké štěstí, že přežili těžké ostřelování a bombardování ale jen tak na několik momentů a pak také bylo i po nich.
Jak však LVT-A následována námořní pěchotou pokračovala do vnitrozemí, rostla intenzita nepřátelské dělostřelecké, minometné a kulometné palby, doplňována i střelbou z ručních zbraní japonských obránců. Útočící americká pěchota měla velké štěstí, že sto metrů široké minové pole, které lemovalo celé pobřeží, bylo již rozstřílené a bylo tak méně nebezpečné, než plánovači očekávali a předpokládali. Jak se tam totiž ukázalo, bylo mnoho japonských min defektních a navíc mnohé roznětky byly zajištěny, neboť strůjce minových polí plukovník Nakagawa očekával americký útok spíše na východním pobřeží ostrova Peleliu, kde byly všechny miny aktivní.
Plukovník Kunio Nakagawa, foto je majetkem Wikipedie a zde byl ponechán původní rozměr.
Později jeden z přímých účastníků, podplukovník William Benedict prohlásil, že kdyby na výsadkových plážích byly ty japonské miny plně funkční, byly by následky určitě katastrofální. Ale stejně, i když se minové pole nestalo smrtící překážkou, stejně smrt rozsévala palba Japonci dobře umístěných rychlopalných zbraní a to lehčích i těžších dělostřeleckých a kulometných. Velmi brzy byl značný počet obojživelných traktorů zasažen, a jejich dýmající vraky, pak zůstávaly rozptýleny po plážích, a námořní pěchota začala pociťovat nedostatek těchto doslova životně důležitých přepravních prostředků. Oficiální záznamy říkají, že během Dne D jich bylo totálně zničeno 26, ale podle odhadů velitelů útočících jednotek jich bylo alespoň dočasně vyřazeno nejméně 60. Jen vlastně díky obdivuhodné schopnosti a zkušenosti jejich osádek, bylo možno mnohá poškozená vozidla, a to několik desítek, opravit a traktory byly zase znovu použity.
I když byly tyto citelné ztráty obojživelných traktorů na překážku, přirážela stejně k pobřeží jedna další vlna za druhou. Současně pak se čtvrtou vlnou vjížděly na břeh i tanky.
Byly t o střední tanky Sherman, které byly naloženy na výsadkových člunech (LCT) a tyto čluny byly po třech umístěny na výsadkové dokové lodi (LSD). Dokové lodi vždy otevřely v překladové zóně záďová vrata, mořská voda zalila jejich „suchý dok“ a tankové čluny pak vlastní vahou, vyplouvaly na hladinu. Když takto dorazily před korálovou bariéru, která obklopovala ostrov, otevřely přídě a tanky Sherman se speciální vodotěsnou úpravou vyjely do moře. V průjezdech, které předtím zřídily žabí muži a podmořské demoliční skupiny, pak tanky překonaly bariéru a pokračovaly svou jízdou k pobřeží.
A tehdy proti nim spustila svou palbu japonská děla, palba byla natolik silná, že během deseti minut, které tanky potřebovaly k dosažení břehu, byla z prvních třiceti tanků více než jednou polovina jednou až čtyřikrát zasažena. Tak například v prostoru pláží Bílá 1 a 2 pouze jeden jediný tank dosáhl pobřeží, aniž byl zasažen. Bylo pro vyloďující se jednotky velkým štěstím, že zcela vyřazeny z akce byly takto z třiceti Shermanů pouze tři. Tohle vše znamenalo, že již půl hodiny po vylodění, tedy doby kdy první námořní pěšáci vstoupili na břeh ostrova Peleliu, měly již výsadkové jednotky podporu tanků. Tahle skutečnost se ukázala v následujících hodinách, v mnohých místech, jako rozhodující pro další postup.
Na nejsevernějších plážích ostrova Peleliu se na Bílá 1 a 2 vylodil 1. pluk námořní pěchoty plukovníka Lewise B. Pullera. Plukovník Puller osobně vstoupil na břeh hned s prvou vlnou a o svých prvních krocích, o svých prvých vteřinách na ostrově Peleleu později napsal: cituji z jeho historických zápisů: …, „vyskočil jsem přes bok (myšlen je bok obojživelného traktoru), a jak jsem nerychleji mohl, běžel jsem jako štván nejméně pětadvacet metrů, než jsem sebou praštil na pláž… ten velký výběžek po levé straně nebyl lodními děly ani leteckým bombardováním vůbec zasažen a odtud se na nás řítila smršť kulometné a protitankové palby.“
Dle jednoho z historických popisů, je plukovníkem popisované místo vylodění, a jím popisovaný výběžek asi 10 m vysoký korálový útes, který se zařezával do moře, a který vojáci 1. pluku nazvali prostě „Bod“. Bod se nacházel na samé severní hranici pláže Bílá 1 a Japonci tehdy odtud ostřelovali doslova vražednou palbou jak východy z invazních pláží, tak také pláže samotně prakticky po celé její délce.
V tomto tzv. místě „Bod“ se tehdy skrývalo pět betonových pevnůstek, v jedné z nich byl umístěn 47mm kanón a v dalších čtyřech pevnůstkách byly těžké kulomety.
Japonská pevnůstka, Peleliu, foto je majetkem Wikipedie a zde bylo zvětšeno.
Každá z těchto pevnůstek pak měla osádku od šesti do dvanácti mužů a další japonští vojáci, někteří s lehkými kulomety, rozmístěnými v blízkých zákopech, nebo méně chráněných okopech, nebo korálových rozsedlinách, ty pevnůstky chránili ještě zajišťovací palbou. Bylo s podivem, že tzv. „Bod“ zůstal těžkým, před invazním ostřelováním, a leteckým bombardováním nedotčen. Tehdy prý bylo všem jasné, že pokud nebude „Bod“ zlikvidován, postup na Bílých plážích 1 a 2 uvázne za těžkých ztrát.
Zlikvidovat tzv. „Bod“, dostala za úkol rota K pod velením kapitána George P. Hunta, která náležela k 3. praporu. Palebná postavení stanoviště „Bod“ byla namířena na západ, tedy do prostoru invazních pláží, kapitán Hunt proto rozhodl, že je napadne z týlu. Proto se dvě čety z roty K, a to za poměrně značných ztrát, vylodily na nejjižnější pláži Oranžová. Jeho (1. pluk námořní pěchoty) 3. prapor pak vstoupil na břeh první, 1. prapor hned za ním a 2. prapor prozatím zůstal na výsadkových plavidlech jako divizní záloha. Zde je nutno říci, že 1. pluk námořní pěchoty obsazoval odkrytý pravý bok předmostí, a proto byl vystaven velice intenzivní palbě japonských kanónů, minometů a kulometů, které byly rozmístěny na jižním cípu ostrova Peleliu a též i na malém nepojmenovaném ostrůvku, který byl poblíž. Štěstím pak bylo, že na samotné pláži narazili námořní pěšáci na odpor jen asi 30ti Japonců, kteří byli natolik otřeseni předchozí palebnou přípravou a bombardováním, že jejich obrana byla zmatená a námořní pěšáci je stačili rychle zlikvidovat. Velmi vítanou pomocí pak zde pro námořní pěchotu představoval japonský protitankový příkop, který lemoval pláž Oranžová 3. Posloužil totiž k bezpečnému přeskupení vyloděných jednotek a k jejich rozmístění na plánem určená místa po celé šířce pláže. Velící důstojník později vypověděl, že tak bylo zabráněno obvyklému zmatku, který vzniká na počátku vylodění. Námořní pěšáci, dle jeho výpovědi, získali nejméně 1 hodinu cenného času. Jinak samotné vylodění a obsazení předmostí zaplatily dva prapory, 7. pluku ztrátou asi 40 mužů, a asi kolem jedenácté hodiny dopoledne již postoupily půl kilometru do nitra ostrova Peleliu.
Velmi brzy po poledni však čelní jednotky narazily na dobře organizovanou japonskou obranu, která byla situována kolem komplexu, který byl tvořen velkou betonovou pevnůstkou, troskami různých budov, které předtím sloužily k ubytování japonské posádky, několika bunkry a dělostřeleckými palebnými postaveními, chráněnými zpevněným betonem.
Aby zabránil nějakým větším ztrátám, zastavil tehdy plukovník Hanneken další postup do příjezdu tanků Sherman. Tanky pak již zakrátko objely široký příkop a připojily se k bojující pěchotě. A dle dalších popisů pak došlo ke kuriózní situaci, která zabránila tomu, aby 7. pluk dosáhl východního pobřeží ostrova Peleliu už v den D. Popis celé této situace poskytuje český historik, Miloš Hubáček, kniha: Boj o Filipíny, Panorama Praha 1990., když na str. 62., 63., z amerických historických pramenů píše, cituji:
„Hlavní japonská opevnění bránící v dalším postupu, se nacházela v operačním prostoru 1. roty jeho 3. praporu. Velitel skupiny tanků, který byl informován, že má spolupracovat s 1. rotou, objel protitankový příkop, a když mu první jednotka, se kterou se na druhé straně setkal, potvrdila, že je 1. rotou, přidal se k ní a bojoval po jejím boku. Šlo sice o 1 rotu, ale náležející k jinému praporu a dokonce jinému pluku. Po celou tu dobu 3. prapor 7. pluku stále čekal na příjezd vyžádaných tanků a jeho postup se tím samozřejmě značně zpomalil. Po vyjasnění situace se 7. pluk snažil zpoždění dohnat, sváděl tuhé boje až do setmění, ale nakonec musel zastavit a vytvořit obrannou linii.
Během noci Japonci podnikli na úseku 7. pluku několik protiútoků, ale jen jeden z nich představoval skutečné nebezpečí. Ve dvě hodiny v noci se silný nepřátelský oddíl vynořil z bažin ve východní části ostrova Peleliu a napadl provizorní americkou obranu. Boj trval čtyři hodiny a skupinkám Japonců se na několika místech podařilo probít až na výsadkovou pláž a teprve tam byli zlikvidováni zadními sledy. Nejméně padesát Japonců bylo zabito, než se zbytek stáhl zpět do bažin.“
Ale ten rozhodující pokus o celou likvidaci spojeneckého předmostí podnikli Japonci v pozdních odpoledních hodinách dne D v prostoru pláží Bílá 2 a Oranžová 1, kde se tehdy stýkaly hranice operačních sektorů 1. a 5. pluku námořní pěchoty. Je však nutno říci, že velitel japonské posádky, již řečený plukovník Kunio Nakagawa, „tu nejvhodnější dobu k pokusu o vržení útočících amerických praporů, které se vylodily, zpět do moře naštěstí promeškal“.
V tuto popisovanou dobu se už námořní pěšáci na svém předmostí pevně uchytili, vytvořili si již pevnou obrannou linii a především pak učinili taková opatření, aby případný japonský protiútok neohrozil sklady vyložených zásob munice a nenarušil další pokračující vykládku.