Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
jakomi
desátník
desátník
Příspěvky: 51
Registrován: 8/9/2007, 21:00

Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Příspěvek od jakomi »

hroch wiki.jpg
Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Bylo nebylo za devatero horami a devatero řekami jedno dělo.
A tomu dělu říkali Adamello.
A proč zrovna Adamello? Protože ho hodní lidé vytáhli k hoře jménem Adamello.
A proč ho tam ti hodní lidé vytáhli? No přece proto, aby s ním mohli zabíjet zlé lidi.
A proč byli ti lidé zlí? To už nikdo neví...
A tady už pohádka končí...
A proč zde pohádka končí? Protože dál už to byl pro všechny zúčastněné horor...

A ono se není čemu divit. Tento článek totiž bude pojednávat o takřka zapomenutém příběhu jednoho děla z období 1. světové války...

23. května 1915 vstoupila Itálie do války jako spojenec Francie, Velké Británie a dalších států Dohody. Přestože se až do podzimu roku 1917 jen málo měnila frontová linie, neznamená to, že by mezi Itálií a Rakouskem-Uherskem neprobíhaly žádné boje. Právě naopak. Boje probíhaly. A to často v extrémních podmínkách a v takových nadmořských výškách, o kterých se před válkou nikomu ani nesnilo. Nejvyšší rakousko-uherské pozice byly dokonce ve výšce takřka 4000 metrů nad mořem. Boje v takto extrémních výškách byly pochopitelně náročné. Pár vojáků dokázalo ubránit své pozice i proti mnohonásobné přesile. Samozřejmě pokud se ta přesila vůbec dokázala shromáždit a vyšplhat nebo přesněji „vydrápat“ nahoru. Nebo spíš na horu... On samotný život v Alpách byl za války náročný. Nepříznivé počasí, mráz, sníh i laviny bývaly často smrtící. Například 13. prosince 1916 se uvolnila lavina a zasypala vojáky obou bojujících stran. Tento den se označuje jako „Bílý pátek“ a to i přesto, že nebyl pátek ale středa. Říká se, že ten den zahynulo nejvíce osob pádem jedné laviny – údajně až 10 000 vojáků. Novější výzkumy z roku 2016 však uvádí, že počet zahynuvších vojáků byl řádově nižší.
Kämpfe_auf_dem_Doberdo- autor Rudolf Höger zProstějova.JPG
Boj italských a rakousko-uherských vojáků na obraze Rudolfa Högera z Prostějova

Také dělostřelecká palba byla v horách děsivá. Po každém dopadu dělostřeleckého granátu vylétly do vzduchu úlomky kamene, které zraňovaly a zabíjely vojáky v širokém okolí. Aby byla dělostřelecká palba co nejúčinnější a nejpřesnější bylo potřeba dostat děla do výhodných pozic. Už přesun děl malých ráží byl ve vysokohorském terénu náročný. A co teprve přesun děl střední ráže... Prvenství v umístění děla ráže nad 100 mm do největší nadmořské výšky získala Itálie. Vojáci italské královské armády totiž dokázali dostat dělo ráže 149 mm až do nadmořské výšky 3276 metrů. Ani ten, kdo už byl někdy na horách takto vysoko, si nedokáže představit, jak náročné muselo být vytáhnout přes pět tun těžké dělo ve vysokohorském terénu...

Přesto se o to italští dělostřelci a Alpští střelci pokusili. Alplští střelci ( italsky Alpini) byly horské jednotky italské armády. Řadily se sem nejen bojové jednotky (horská pěchota a horské dělostřelectvo), ale dá se říct, že k nim patřily také služby (logistika, spoje, ženisté). Jednotky Alpini vznikly 15. října 1872 a bývají označovány jako nejstarší speciální horské jednotky na světě. Důvodem pro jejich vznik byla ochrana hranic sjednoceného Italského království v Alpách. Jednalo se o hranice s Rakouskem-Uherskem, Švýcarskem a Francií.
Alpini.jpg
Jednotky Alpini v horách

Dělo Adamello bylo pojmenováno podle hory, v jejíž blízkosti mělo být umístěno. Hora Adamello (italsky Monte Adamello) je jeden z dominantních vrcholů v severní Itálii. Jeho výška je 3539 metrů nad mořem a nachází se v Alpách asi 40 km od jezera Lago di Garda. Spolu s několika desítkami dalších třítisícových vrcholů tvoří obrovskou horskou skupinu Adamello-Presanella, která má rozlohu asi 30 × 30 km.

Plán na přepravu děla ráže 149 mm k hoře Adamello vznikl v lednu 1916. Zbraň už začátkem února dorazila vlakem na nádraží Edolo severovýchodně od jezera Lago di Garda. Odtud se dělo, které od vojáků dostalo přezdívku „Hroch“, vydalo na 17 km dlouhou cestu do vesnice Temú, kam dorazilo ráno 9. února 1916. Ještě ten den bylo pomocí koní dopraveno k samotě Malga Caldea ve výšce 1580 metrů nad mořem. A zde začíná to pravé „dobrodružství“. Kvůli silné vrstvě sněhu bylo nutné sejmout hlaveň z lafety a připevnit každý ze dvou dílů na samostatné sáně. Kvůli sněhu a náročnému terénu nebylo možné použít k přesunu saní koně ani jiná tažná zvířata. A tak museli nastoupit vojáci jako náhrada za koně. O tažení saní se staralo přibližně 200 mužů. Aby se o přepravě děla nedozvěděl nepřítel, bylo rozhodnuto táhnout dělo po většinu času v noci, což bylo samozřejmě mnohem náročnější než přes den. Jednoho dne se během přepravy utrhla lavina a dělo se během pár okamžiků ocitlo pod několik metrů vysokou vrstvou sněhu. Trvalo několik dní, než bylo možné vyprostit dělo z obrovské masy sněhu, které ho zasypalo. Poté následoval zřejmě nejnáročnější úsek celé cesty. Toto místo bylo příhodně nazvané „Kalvárie“. Odtud pokračovala strmá cesta k horské chatě Rifugio Giuseppe Garibaldi. Přes všechny potíže se dělo Adamello neboli „Hroch“ dostalo 17. dubna k chatě ve výšce 2535 metrů. Samotá horská chata sloužila v té době jako jedno z velitelství italské armády. Jako konečné umístění pro kanón byl stanoven prostor poblíž průsmyku Venerocolo, jenž je ve výšce 3150 metrů nad mořem. Dělo však bylo umístěno ještě o něco výš - 3236 m.n.m. 27. dubna dělo konečně dosáhlo stanoveného cíle. To tedy znamená, že cesta „Hrocha“ trvala takřka 3 měsíce…
hlaveň na saních.jpg
Hroch při přesunu aneb hlaveň děla Adamello na saních

Zde tedy bylo připraveno palebné postavení a ráno 29. dubna 1916 vypálil „Hroch“ své první granáty proti nepříteli. Svou palbou, která byla pro „Rakušany“ obrovským překvapením, podpořil úspěšný útok italských Alpini proti nepřátelským postavením poblíž hory Crozzon di Folgorida. V roce 1917 naplánovalo velení italské armády útok, jehož cílem bylo dobytí hory Corno di Cavento (3402 m.n.m.). Bylo proto potřeba posunout postavení děla tak, aby palba na nové cíle byla dostatečně přesná. Nové postavení bylo zřízeno na úzkém hřebenu poblíž hory Cresta della Croce v nadmořské výšce 3276 metrů. Opět tedy muselo nastoupit asi 200 vojáků a v noci 6. června 1917 odtáhnout dělo na své nové stanoviště. 15. června 1917 dělo zahájilo palbu proti pozicím rakousko-uherské armády na Corno di Cavento. A opět to bylo pro nepřítele překvapením, které nikdo nečekal. „Hroch“ svými výstřely podpořil vítězný útok italských Alpských střelců proti pozicím c.k. armády, které v té oblasti velel rakouský poručík Felix Echt (popř. Hecht) von Eleda, jenž při tomto útoku přišel o život. Ze své pozice poblíž hory Cresta della Croce podporoval „Hroch“ svou palbou všechny akce a útoky Alpini a rozséval smrt a zkázu do blízkého i vzdálenějšího okolí...
Naposledy upravil(a) jakomi dne 15/9/2023, 12:55, celkem upraveno 1 x.
Nejhorší je vědět, že je nejlepší nic nevědět.
Uživatelský avatar
jakomi
desátník
desátník
Příspěvky: 51
Registrován: 8/9/2007, 21:00

Re: Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Příspěvek od jakomi »

Dělo Adamello přezdívané „Hroch“ byl polní kanón 149G vzor 1877 ráže 149,1 mm. Délka hlavně činila 23násobek ráže. Odtud pochází i druhé označení tohoto děla: 149/23.
IMG_20230621_151403.jpg
Zbraň se vyráběla v jedné z továren Ansaldo. Firma Ansaldo vznikla v roce 1853 poblíž Janova. Ansaldo nejdřív vyráběl lokomotivy a různé vybavení pro železnici. Postupně svůj výrobní program rozšiřoval díky výstavbě nových oceláren a sléváren. A tak začala firma Ansaldo kromě zbraní vyrábět i zaoceánské parníky, ponorky a válečné lodě včetně bitevních. Docela známé jsou také letadla Ansaldo. (například letadla Ansaldo SVA , která kromě Itálie používalo 11 států. Mezi nimi také Francie, Belgie, Spojené státy americké nebo třeba Polsko).
Do výzbroje italské armády bylo dělo 149G zařazeno v roce 1882 a v té době ničím nevynikalo ale také ani v ničem nezaostávalo. Ovšem v první světové válce již bylo poněkud zastaralé. Přesto se však v průběhu celé války používalo. A to i na straně Rakouska-Uherska, jejichž vojáci získali mnoho děl během poněkud chaotickém ústupu Italů po bitvě u Caporetta v roce 1917. Toto dělo bylo vyráběno v několika modifikacích a používalo se jak v polním boji tak i v pevnostech a to buď v otočné pancéřové věži nebo v otevřeném postavení na otočné lafetě.
Panzerbatterie_Forte_Casa_Ratti.JPG
Děla 149/G v pancéřových otočných kopulích na fortu Casa Ratti

V polní verzi dělo vážilo 5 228 kilogramů, z toho na hlaveň připadla hmotnost 3,3 tuny. Dostřel dosahoval až 9,3 kilometru (někdy se uvádí 8,3 km). Hmotnost granátu byla 30 kg a hmotnost šrapnelu 35 kg.
Děla typu 149G měla krátkou hlaveň z ocelové litiny. Písmeno „G“ v názvu znamená „in ghisa“, což mi kamarád Google přeložil jako „v litině“. Lafeta měla jedinou ocelovou ocasní plochu se dvěma dvanáctipaprskovými dřevěnými koly o průměru 1560 mm. Pro zlepšení jízdy v měkkém terénu bylo na kola přidáno 10 dřevěných „patek“, které rozšiřovaly plochu kol. Jednalo se o patent italského dělostřeleckého důstojníka a vynálezce, který se jmenoval Crispino Bonagente (1859 – 1934). Svůj nejslavnější vynález si nechal patentovat v roce 1904 a první úspěchy s ním zaznamenal už v rusko-japonské válce, která začala v tom samém roce. Bonagentův vynález ovšem zažil hvězdné chvíle během první světové války, kdy jeho rozšiřující dřevěné „patky“ byly k vidění na kolech mnoha středních a těžkých děl na všech frontách. Namontované je měl dokonce i německý 42 cm moždíř známý jako Tlustá Berta. Princip „patek“ Bonagente použili během 2. světové války Němci i na prototypu odminovacího stroje Allket. Na tomto stroji však patky sloužily k iniciaci min. Tedy k jinému účelu než pan Bonagente původně plánoval…
https://www.youtube.com/watch?v=SR5nnR- ... .seznam.cz

Dřevěné „patky“ Bonagente kromě snížení měrného tlaku na půdu také údajně zmenšovaly zpětný ráz celé zbraně. Dělo 149G totiž nemělo žádné brzdovratný mechanismus a tak se stávalo, že zbraň na hladkém povrchu odskočila po každém výstřelu i několik metrů dozadu a musela se potom pracně vracet zpět do střelecké pozice. Aby se tato činnost co nejvíc omezila, dávaly se na zadní část lafety dřevěné „sáně“ spojené se dvěmi dřevěnými klíny. Po výstřelu se lafeta pohybovala po „sáních“, kola najela na dřevěné klíny a vlastní vahou se celé dělo vrátilo zpět. Tímto jednoduchým trikem se tak docílilo rychlejší palby, protože odpadl zdlouhavý přesun děla zpátky na původní místo.
1-nákres Bonagente_1.jpg
Obsluhu děla tvořil velitel a sedm vojáků.
Tažení děla se provádělo pomocí koní nebo dělostřeleckým tahačem (nejčastěji traktorem Pavesi-Tolotti typ B).
pavesi tolloti v muzeu.jpg
„Hroch“ neboli dělo Adamello byl nejvýše umístěnou dělostřeleckou zbraní střední ráže na všech evropských bojištích a na svém místě v horách je dodnes. Během těch více než 100 let byl kanón několikrát restaurovaný italskými dobrovolníky. A tak navzdory ubíhajícím létům a rzi, která jej zcela pokrývá, zůstává dělo Adamello cílem horolezců a turistů, kteří jsou ochotni vylézt do takové nadmořské výšky kvůli nádherným výhledům na okolní alpské vrcholy.

Zdroj:
http://web.tiscalinet.it/voneleda/cannone/storia.html
wikipedia.org
vhu.cz
Nejhorší je vědět, že je nejlepší nic nevědět.
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 900
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Příspěvek od Ataman »

Pěkné a zajímavé počtení, díky za něj!

Ještě si dovolím přiložit odkaz na googlemapy pro představu, kde to vlastně je:
https://www.google.com/maps/place/Canno ... ?entry=ttu
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4089
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Příspěvek od jarl »

Velká pochvala pro autora. Podobné téma už jsme tu dlouho neměli.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Příspěvek od Zemakt »

Díky. Zapisuji si do notesu na příští rok, juknout na dělo.

Jinak, pro zájemce o tuto problematiku doporučuji román od K. F. Pavla - Horská baterie. Je to z roku 1931. Surový popis války v Dolomitech očima českého dělostřelce. Snad se někde v antikvariátu poštěstí. Mne se poštěstilo i z vlastoručním autorovo podpisem :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11611
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Příspěvek od Zemakt »

Tady jsou ty sáně lépe vidět
Erbeutetes_Geschütz_bei_Chiopris_24.11.17._(BildID_15612613).jpg
Celková produkce 1 882 ks.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jakomi
desátník
desátník
Příspěvky: 51
Registrován: 8/9/2007, 21:00

Re: Hroch aneb pohádka o dělu jménem Adamello

Příspěvek od jakomi »

Jen ještě doplním, že klíny za koly sloužily po výstřelu k návratu do původní pozice a "sáně" udržovaly dělo při návratu do střelecké pozice ve zvoleném směru. Obsluha děla už potom nemusela znovu složitě mířit. Dělo totiž nemělo žádný odměr a při míření se muselo otáčet celým dělem i s lafetou.

Do článku jsem to zapomněl napsat...
Nejhorší je vědět, že je nejlepší nic nevědět.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“