Občanská válka v Súdánu

Konflikty a války po roce 1945 - Izrael, Korea, Vietnam...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Občanská válka v Súdánu

Příspěvek od Rase »

a66d20af-3c31-4b48-9f3e-e5176e00accc_2000x1753.png

Občanská válka v Súdánu

V Súdánu v současné době probíhá již sedmý měsíc nová rozsáhlá válka mezi Súdánskými ozbrojenými silami (SAF) a Silami rychlé podpory (RSF) - oběma složkami bývalého vojenského režimu, který v roce 2021 svrhl civilní vládu a poté zemi přivedl do občanské války. SAF (červené) kontrolují většinu údolí Nilu a východní provincie a přístavy země. RSF (žlutá) kontrolují většinu západního Dárfúru, většinu regionu hlavního města a části Severního a Západního Kordofánu. Bývalí povstalci, kteří v Dárfúru bojovali proti RSF i SAF, zůstali dosud neutrální, včetně dvou největších frakcí Súdánské osvobozenecké armády (SLA). Jednu z nich vede Minni Minawi, který v roce 2020 podepsal mírovou dohodu se súdánskou vládou a stal se guvernérem Velkého Dárfúru. Jeho síly jsou soustředěny převážně v Severním Dárfúru (světle zelená barva). Druhou frakci SLA vede Abdelwahid al-Nur, jehož jednotky kontrolují centrální hornatou oblast Dárfúru, Džebel Marru (tmavě zelená). Další významnou ozbrojenou skupinou je SPLM-Sever, dlouholetá povstalecká skupina, která kontroluje velké části pohoří Nuba a část státu Modrý Nil (tmavě zelená) podél jižní hranice země s Jižním Súdánem. V posledních třech měsících od poslední aktualizace mapy získaly RSF převahu ve velkých částech západního Súdánu. Významné územní změny od té doby zahrnují upevnění kontroly RSF nad velkou částí Chartúmského státu, získání dalších území v Severním Kordofánu, včetně Umm Ruwaby, a také posádek v Zalingei a Nyale. Mapa je přibližná a nemusí nutně zachycovat všechny složitosti situace. Například síly RSF operují v celém Severním Dárfúru, včetně oblastí označených jako kontrolované SLA-Minawi. Stejně tak se tyto jednotky mohou volně pohybovat po částech Dárfúru a Kordofánu kontrolovaných RSF, a to za účelem doprovodu humanitárních a obchodních konvojů z Kosti do El Fasheru.

Nyní si dáme malou historickou sondu na téma, co vlastně tyto boje rozpoutalo a co jsou jednotlivé strany. Na jedné straně konfliktu stojí velitel súdánské armády (SAF) a de facto prezident země Abdal Fattáh Burhán. Na druhé šéf tamních polovojenských jednotek (RSF) Muhammad Hamdan Dagalo, známější pod přezdívkou Hemeti. Burhán a Hemeti byli původně spojenci, kteří v roce 2019 pomohli svrhnout krutý diktátorský režim tehdejšího súdánského prezidenta Umara Bašíra. Moc měla následně přejít do rukou civilního a demokraticky zvoleného kabinetu. To se však nestalo, protože generálové roku 2021 zorganizovali v zemi vojenský převrat a sami se ujali vlády. Jejich spolupráce však neměla dlouhého trvání a postupně přerostla v otevřenou rivalitu, která vyvrcholila ve chvíli, kdy se Burhán pokusil začlenit jednotky RSF do armády. Nejedná se tedy o střet dvou politických či náboženských ideologií, ale čistě o mocenský souboj dvou mužů. Jak se bude konflikt dále vyvíjet, je aktuálně nejasné. Návrat k civilní vládě se však zdá silně nepravděpodobný, protože ani jeden ze znepřátelených vojenských velitelů zatím nedal najevo, že by byl ochoten činit nějaké ústupky.

Konflikt v Súdánu je navíc velice nebezpečný i pro okolní státy. Všichni sousedé Súdánu – Egypt, Libye, Čad, Středoafrická republika, Etiopie, Eritrea a Jižní Súdán, totiž sami v posledních letech prošli krvavými občanskými válkami nebo se alespoň potýkali s nestabilní politickou situací. Přesuny uprchlíků a ozbrojených skupin tak mohou vyvolat násilnosti a ekonomické problémy i na jejich území nebo sousedy rovnou zatáhnout do konfliktu. Například etiopská vláda má se Súdánem dlouholeté spory o vytyčení vzájemných hranic. Řada súdánských žoldáků se účastnila občanských válek v Libyi nebo Jižním Súdánu a jejich přítomnost může tyto státy destabilizovat. Čad již v minulosti trpěl regionálním konfliktem v západosúdánském Dárfúru, odkud na jeho území uprchlo asi 200 tisíc Súdánců a zejména v pohraničních oblastech docházelo k útokům polovojenských jednotek na čadské venkovské obyvatele. Přes Súdán proudí řeka Nil do Egypta, který je na tomto vodním zdroji životně závislý, a také ropa z Jižního Súdánu, jenž z jejího prodeje financuje přes devadesát procent svého státního rozpočtu. Zástupci Světového potravinového programu rovněž varují, že pokud v Súdánu vypukne občanská válka, milionům lidí v regionu hrozí hladomory.

Pokud jde o zájmy světových velmocí, tak Súdán je důležitý především pro Rusko, které již několik let usiluje o stavbu vlastní vojenské základny v přístavu Port Súdán na pobřeží Rudého moře. O stavbě ruské základně se však diskutovalo již za vlády svrženého Umara Bašíra. Podle amerického deníku New York Times v zemi aktivně působí také žoldnéři z PMC Wagner. Jejíž vůdce Jevgenij Prigožin byl v Súdánu zapletený do nelegálních obchodů se zlatem, byť on sám to popíral. Ruská Wagnerova skupina podle americké stanice CNN pomáhá Hemetimu, a dokonce jeho jednotkám (RSF) dodala zbraně a další vojenský materiál. Na druhou stranu s Wagnerovci tak nějak spolupracovaly obě znesvářené strany, postupem času hlavně RSF, které má pod palcem těžbu zlata. Přes Wagnerovce a Spojené Arabské Emiráty se vytěžené zlato legalizuje a proudí do Ruska. Opačným směrem míří různé služby, zboží a především zbraně. Obecně vzato je rozvržení spojenců přibližně takové, že RSF podporuje především Rusko, SAE, mluvilo se o Eritrei, Keni a možná i Etiopii. Na druhé straně za SAF stojí Saúdská Arábie, Egypt, no a velkou otázkou je, co Burhán vyjednal v Turecku a Kataru, též jakou hru u nich hraje Rusko. Je tedy patrné, že mezi významné zahraniční investory patří Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Státy Perského zálivu v Súdánu zafinancovaly řadu strategických projektů od přístavů přes leteckou dopravu až po zemědělství. V zemi si dlouhodobě buduje obchodní vazby také Čína. V minulém roce v Súdánu působilo přes 130 čínských firem. Číně jde asi hlavně o zajištění dodávek ropy (10 % její spotřeby), rafinerie drží RSF, přístav SAF a nechtějí si to rozházet ani jedni. Docela zajímavá je také silná animozita mezi SAF a OSN. Po pádu Bašírova režimu před čtyřmi lety se výrazně zlepšily i vztahy Súdánu se Západem. Spojené státy ho v roce 2020 po 27 letech vyškrtly ze seznamu zemí sponzorujících mezinárodní terorismus. Západu se však nepodařilo včas nastartovat demokratizaci afrického státu. USA, Evropská unie a Čína dosud oficiálně nepodpořily ani jednu z bojujících stran, pouze je opakovaně vyzývají k zastavení násilí.

Zdroj: Sudan War Monitor
https://discord.com/invite/ynYk8VFKGF
https://www.e15.cz/zahranicni/konflikt- ... et-1397882
Naposledy upravil(a) Rase dne 7/11/2023, 11:06, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Súdánu

Příspěvek od Rase »

Dnes RSF zaútočila na základnu obrněné jednotky SAF v jihozápadním Chartúmu. RSF již v srpnu obsadily východní části základny. Dnes ale získali víc území a dobyli většinu zbytku základny, ale na jihozápadě a v okolních čtvrtích pokračují prudké boje. Toto video (15.5454426, 32.5011460) potvrzuje, že útok RSF dosáhl daleké západní strany základny. Síly RSF operující uvnitř základny jsou však zranitelné vůči palbě odstřelovačů z obytných domů kolem ní. Na videu je vidět požár jedné takové budovy (15.543023, 32.500541).

https://twitter.com/i/status/1721233106517049524
https://twitter.com/sudanwarmonitor/sta ... 1449834718

F-MF-yUXYAAvYRv.jpg
F-LJZVGW0AARHQY.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Súdánu

Příspěvek od Rase »

Súdánská armáda přišla o ropné pole v Kordofánu

Podle prohlášení obou stran současného konfliktu ztratila súdánská armáda kontrolu nad ropným polem Baleela v Západním Kordofánu. RSF obsadila letiště Baleela 30. října a zabila mnoho vojáků, včetně zástupce velitele 22. pěší divize. Následně zmasakrovali 14 válečných zajatců na parkovišti za letištním terminálem. Poté 22. divize stáhla síly z několika stanovišť a konsolidovala své jednotky na svém velitelství ve městě Babanusa. Video, které kolovalo 31. října, den po útoku na Baleelu, ukazovalo hořící budovy na armádní základně v Charasanu. Kameraman tvrdil, že základnu zapálili místní občané poté, co se armáda stáhla. Síly přítomné v Kharasaně se možná spojily s jednotkami SAF v Hegligu nebo Diffře. Stáhly se také jednotky v několika dalších městech a vesnicích. Rádio Dabanga s odvoláním na civilní zdroje v Babanuse 5. listopadu uvedlo: "Vedení 22. divize v Babanuse stáhlo šest posádek z oblastí Al-Taboun, Al-Balf, Nama, Fama, Al-Kharasana a Balila. RSF rovněž obsadila ropné pole Zarga Um Hadid ve východním Dárfúru. Navzdory ztrátám těchto ropných polí si SAF udržuje kontrolu nad ložiskem Heglig ve východní části státu Západní Kordofán a také nad ložiskem Diffra v severní části Abyei. Během prvních šesti měsíců války se RSF nezaměřila na ropná pole a nepokusila se přerušit tok ropy prostřednictvím ropovodů do Port Súdánu, přestože kontroluje oblasti podél ropovodu. Nedávné boje však narušily práci na poli Baleela a pravděpodobně i v dalších oblastech. Súdánská federální vláda je závislá na příjmech z těžby ropy v Západním Kordofánu a Východním Dárfúru a na tranzitních poplatcích za ropu vytěženou v Jižním Súdánu. Za překlad díky Pannack.

https://sudanwarmonitor.com/p/sudan-arm ... f-kordofan

Výstřižektrzzz.JPG
Výstřižrerttek.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Súdánu

Příspěvek od Rase »

bheid píše: 11/11/2023, 09:48 Půjčeno z Discordu nick Pannack:

Ukrajinský gambit v Súdánu
Jaké jsou politické a vojenské cíle Ukrajiny v Súdánu?


Podle pondělní zprávy deníku Kyiv Post ukrajinské speciální jednotky provedly letecké i pozemní útoky v Omdurmánu, sesterském městě súdánského hlavního města Chartúmu.

Na videu, které noviny zveřejnily, je vidět, jak skupina údajných ukrajinských agentů provádí noční nájezd na území kontrolované Silami rychlé podpory (RSF). Na videu natočeném pomocí infračerveného snímání je vidět, jak jeden z operativců střílí z raketometu na cíle uvnitř obytného domu.

Toto video bylo geolokačně lokalizováno do čtvrti Abu Rouf v Omdurmánu, která se nachází na frontové linii mezi RSF a súdánskou armádou.

Cílem byli pravděpodobně členové RSF, které ukrajinský bezpečnostní zdroj označil za "místní teroristy" napojené na skupinu Wagner. "Záběry pravděpodobně ukazují práci speciálních jednotek Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny," řekl ukrajinský bezpečnostní zdroj listu Kyiv Post.

Druhé video ukazuje útok dronu nebo dělostřelecký útok, rovněž v Omdurmánu.

Ačkoli se nejedná o přímé přihlášení se k odpovědnosti, ukrajinské bezpečnostní služby již podruhé naznačily, že provádějí operace v Súdánu. V září CNN zveřejnila videa, která ukazují 14 útoků "ukrajinských" bezpilotních letounů kamikadze v Omdurmánu a na jeho západním předměstí Ombada (video níže).

Jeden z ukrajinských vojenských zdrojů uvedl, že "ukrajinské speciální služby jsou za to pravděpodobně zodpovědné". Na všech videích z dronů byly cílem jednotky rychlé podpory (RSF).

Zdroj: Sudan War Monitor
Překlad: DeepL


**Ukrajinské politické cíle**

Pro Ukrajinu je cílem těchto útoků - a s nimi spojených úniků informací do médií - podkopat pověst Wagnerovy skupiny v Africe.

Skupina Wagner se dlouho těšila senzačnímu mediálnímu pokrytí svých aktivit ve střední Africe, což jí dodávalo auru moci a mystiky. Sítě bot a další vlivové operace ještě více posílily ruskou propagandu v regionu.

Často se stává, že reklamní šumy neodpovídají skutečnosti. Například skupině Wagner Group se nepodařilo potlačit bojovníky al-Káidy a Islámského státu v Mali, přestože jí malijská vláda kromě koncesí za těžební práva vyplácí 11 milionů dolarů měsíčně.

Žoldnéřská skupina, která fungovala jako odnož ruského státu, zůstala v srpnu bez vůdce, když Jevgenij Prigožin podezřele zahynul při leteckém neštěstí, jen dva měsíce poté, co vedl krátkou vzpouru proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Od té doby Putin rychle rozpustil skupinu Wagner Group a převzal kontrolu nad jejími operacemi. List Wall Street Journal 3. listopadu informoval, že dva ruští miliardáři, kteří patří do Putinova "vnitřního kruhu", Arkadij Rotenberg a Gennadij Timčenko, financují dvě nové soukromé vojenské společnosti Convoy a Redut, které převezmou operace skupiny Wagner v Africe.

Cílem Ukrajiny je podkopat pověst Ruska dříve, než se tyto nové žoldnéřské skupiny prosadí v Africe. Útokem na Wagnerovy spojence, jako je RSF, by Ukrajina mohla přimět další potenciální klienty, aby váhali se spoluprací s Ruskem a jeho státem kontrolovanými žoldáky.

Ukrajinští bezpečnostní šéfové mohou také chovat skutečnou nevraživost vůči RSF, která pašovala zlato do Ruska a využívala protiletadlové zbraně, bezpilotní letouny a další vybavení dodávané skupinou Wagner a dalšími ruskými společnostmi.

Mohamed Hamdan Dagalo, vůdce RSF, byl shodou okolností na návštěvě Ruska, když v únoru 2022 začala invaze na Ukrajinu. Po příletu do Moskvy v předvečer invaze Dagalo prohlásil: "Rusko má právo bránit své občany a chránit svůj lid. Toto právo je zaručeno zákonem a ústavou."

Celkově je cílem Ukrajiny izolovat Rusko diplomaticky a ekonomicky, protože pokračuje v protiofenzivě s cílem získat zpět území, které Rusko obsadilo během invaze v roce 2022. Vzhledem k těmto politickým cílům je ukrajinská operace v Súdánu v zásadě informační operací a až v druhé řadě operací vojenskou.

Ukrajina může dosáhnout významného dopadu na vztahy s veřejností s minimálními náklady - stačí malý tým nebo dva, třeba jen na dočasné přidělení. Aby bylo jasno, neexistují žádné konkrétní důkazy - vizuální ani jiné - o tom, že agenti, kteří jsou vidět na videozáznamech, jsou ukrajinští. Mohlo by jít o žoldáky jiných národností. Vzhledem k odlišnému vybavení a světlé barvě pleti se však nezdá, že by se jednalo o súdánské bojovníky.

Pokud jsou tito agenti ukrajinští, je Ukrajina jediným západním spojencem Súdánských ozbrojených sil (SAF). Žádný jiný západní stát nezasáhl vojensky na pomoc súdánské armádě proti polovojenským jednotkám rychlé podpory.

Rozhodnutí Ukrajiny operaci oficiálně nepřiznat jí zároveň umožňuje vyhnout se politickým důsledkům, pokud by se později k partnerství postavila čelem. V podstatě se tak přihlásila k odpovědnosti za tyto operace a zároveň si zachovala zástěrku popírání.


**Vojenský význam ukrajinské operace**

Z vojenského hlediska ukrajinská intervence v Súdánu súdánským ozbrojeným silám celkově příliš nepomohla. Válka mezi SAF a RSF trvá již sedmý měsíc a SAF utrpěly řadu porážek, nejprve v hlavním městě Chartúmu a nedávno v Dárfúru a Kordofánu.

Ukrajinská vojenská intervence je ve srovnání s celkovou velikostí SAF a obrovským geografickým rozsahem války nepatrná. A Ukrajina má samozřejmě málo vojenských sil, které by mohla uvolnit pro trvalé operace v Súdánu. Nadále bojuje s Ruskem na obrovské frontě na východní Ukrajině. Ačkoli v této válce získala převahu, Ukrajina je stále v početní převaze a čelí odhodlanému nepříteli, který by mohl bojovat několik let.

Přesto by ukrajinská intervence v Súdánu mohla mít v dlouhodobém horizontu významný vojenský dopad, pokud by byla trvalá. Kromě politických výhod tohoto vztahu by SAF mohla těžit z ukrajinských zkušeností v oblasti bezpilotního boje, letectva a dělostřelectva. Ukrajinští letečtí odborníci působí v súdánském humanitárním, obchodním a mírovém sektoru již řadu let.

Ukrajinská armáda se také stala jednou z nejzkušenějších v boji ve městech, mimo jiné po rozsáhlé roční bitvě v Bachmutu.

Oblast, kde ukrajinské síly provedly nedávný noční útok - stejně jako většinu úderů bezpilotních letounů - je jedním z nejdůležitějších bojišť v Súdánu. Od mostu Šambat, který je jediným mostem přes Bílý Nil kontrolovaným RSF, dělí SAF jen asi 2 km. Šest z údajných úderů ukrajinských bezpilotních letounů se uskutečnilo právě na mostě Šambat.

Most je také přibližně uprostřed cesty mezi jednotkami SAF v severním Omdurmánu - nejsilnější koncentrací sil v zemi - a obléhaným územím známým jako ženijní sbor. V této oblasti je rozmístěno mnoho nejelitnějších sil armády, takže je logické, že požádala Ukrajince o podporu na této frontě.


**Vysoká úroveň vztahu**

Klíčovou otázkou je, jaký vztah má ukrajinský prezident se súdánským vojenským vůdcem Abdelem Fattáhem al-Burhanem. Oba se v září "neplánovaně setkali" na letišti Shannon v Irsku poté, co opustili jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Zelenskij po setkání s al-Burhanem řekl,

*Jsem vděčný Súdánu za důslednou podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Diskutovali jsme o společných bezpečnostních výzvách, konkrétně o činnosti nelegálních ozbrojených skupin financovaných Ruskem. Vyzval jsem ho, aby podpořil iniciativu Zrno z Ukrajiny a zúčastnil se letošního summitu. Zvážili jsme možné platformy pro zintenzivnění spolupráce mezi Ukrajinou a africkými zeměmi.*

Kromě politických vztahů mají Zelenskij a al-Burhan ještě něco společného, a to, že každý z nich nedávno strávil nějaký čas v obležení, ohrožován nepřátelskými silami. Zelenskij žil pod hrozbou ruského útoku téměř dva roky, často v podzemním bunkru. Jeho rozhodnutí zůstat v ukrajinském hlavním městě Kyjevě bylo obzvláště riskantní na počátku roku 2022, než byl ruský postup na hlavní město zkontrolován. Stejně tak súdánský vrchní velitel strávil první čtyři měsíce nové súdánské války na velitelství armády v Chartúmu, které bylo obklíčeno RSF a neustále napadáno. Většina armádního velitelství shořela, než z něj byl Burhan v srpnu vyveden.

Je pravděpodobné, že al-Burhan a Zelenskij (nebo jejich vysoce postavení pomocníci) spolu před setkáním v Irsku telefonicky hovořili. Vzhledem k tomu, že ukrajinská operace v Súdánu začala nejpozději v září (zpráva CNN byla zveřejněna 20. září), mohli spolu hovořit v červenci nebo v srpnu. Ať už je přesný původ tohoto nového partnerství jakýkoli, je zřejmé, že má posvěcení na vysoké úrovni v obou vládách.


**Širší důsledky pro Afriku**

Nedávné úniky z ukrajinského tisku prostřednictvím CNN charakterizovaly RSF jako "milice podporované Wagnerem" - přestože důkazy o zapojení Wagnera v Súdánu od začátku války v dubnu jsou minimální - a neexistují žádné důkazy o tom, že by Wagnerovy jednotky skutečně bojovaly po boku RSF. Deník Kyiv Post se o RSF neobtěžoval ani zmínit, pouze v jednom odstavci na pozadí.

Ukrajinská konfrontace RSF s Wagnerem je zajímavá, protože naznačuje potenciálně široké pole působnosti ukrajinských sil proti Wagnerovým spojencům v Africe. Pokud je toto ukrajinský základ pro akci, pak by se stejná logika vztahovala na vlády Mali, Středoafrické republiky a dalších zemí, což by z nich činilo legitimní cíle.

Z diplomatických důvodů je ovšem nepravděpodobné, že by Ukrajina těmto vládám vyhrožovala jakýmikoliv kroky. Nicméně operace v Súdánu je významným precedentem.

V ruské propagandě je Ukrajina často vykreslována jako loutka Západu. A skutečně, Ukrajina v současné době dostává obrovské množství západní vojenské pomoci. Přesto Ukrajina prokázala, že je ochotna určovat svůj vlastní kurz a někdy své patrony na Západě rozčiluje tím, že ignoruje jejich rady ohledně strategie nebo taktiky nebo provádí agresivní tajné operace, jako jsou atentáty a údery bezpilotních letounů uvnitř Ruska.

Angažmá Ukrajiny v Súdánu zmátlo mnoho západních pozorovatelů a vlád, kteří by raději drželi súdánské vojenské vládce stranou. Může to být začátek nové fáze ukrajinského vojenského avanturismu v Africe? Nebo se jedná o nepromyšlený experiment, který se pravděpodobně nebude opakovat?
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Súdánu

Příspěvek od Rase »

Blížící se setkání Burhán a Hemeti

Vůdce súdánské vojenské junty (SAF) Abdal Fattáh Burhán se má v nadcházejících dnech setkat s vůdcem konkurenčních polovojenských Sil rychlé podpory (RSF) Mohamedem Hamdanem Dagalem, známým jako Hemeti. Súdánská média uvádějí, že Dagalo již opustil zemi, přičemž zprávy o tom, zda se schůzka uskuteční v Ugandě nebo v Džibuti, si protiřečí. Schůzka, kterou vymysleli a zprostředkovali vedoucí představitelé východoafrického bloku IGAD, usiluje o průlom v jednáních, která dosud nikam nevedla. Doufá se, že zapojení vedoucích představitelů obou válčících stran a hlav východoafrických států na nejvyšší úrovni by mohlo do rozhovorů vnést novou energii a vážnost. Zprostředkovatelé IGAD mohou setkání využít jako příležitost k nátlaku na obě strany, aby přijaly konkrétní závazky, možná v podobě předem připraveného společného prohlášení. Mohli by se také pokusit obnovit určitou úroveň osobních vztahů mezi oběma vůdci, kteří se před válkou dobře znali. Setkání však také představuje riziko rozdmýchání války. Přichází poté, co v posledním kole rozhovorů nedošlo k pokroku ani v základních opatřeních na budování důvěry. Dagalo vstupuje na toto setkání čerstvě po významném vojenském vítězství ve státě Džazíra, který jeho jednotky napadly a obsadily na začátku tohoto měsíce. Případný neúspěch na nadcházejících jednáních by mohl využít jako záminku pro pokračování ofenzívy RSF. Burhán zase riskuje, že ztratí tvář mezi zastánci tvrdé linie v SAF, kvůli obviněním, že se hodlá "vzdát".

https://www.theeastafrican.co.ke/tea/re ... et-4476188
https://english.aawsat.com/arab-world/4 ... -ceasefire

Výstřižekrertt.JPG
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Súdánu

Příspěvek od Rase »

Aktuální situace v Súdánu k 1.2.2024. Po týdnech RSF (žlutá) ofenzív po celé zemi se zdá, že SAF (červená) a spojeneckým skupinám se konečně podařilo zastavit postup RSF a bránit oblasti, které ovládají.

https://www.mediafire.com/file/vfn8qq5r ... n.png/file

GFQSxFVXUAA_6Kx.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 13217
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Občanská válka v Súdánu

Příspěvek od Rase »

Nákladní letadlo řízené islámskými revolučními gardami v posledních týdnech opakovaně přistávalo v Súdánu a přiváželo zbraně súdánským ozbrojeným silám (SAF) po dohodě o obnovení diplomatických styků. Súdán před sedmi lety přerušil diplomatické styky s Íránem a v regionálním sporu mezi těmito dvěma mocnostmi se postavil na stranu Saúdské Arábie. Nyní však vládnoucí junta země zoufale touží po vojenské pomoci po sérii velkých vojenských porážek. Súdán a Írán v říjnu oznámily, že obnoví diplomatické styky a "posílí spolupráci v různých oblastech, aby naplnily zájmy obou národů a zajistily regionální bezpečnost a stabilitu". Prohlubující se rozpor mezi Súdánem a Spojenými arabskými emiráty (dalším rivalem Íránu) také posunul Súdán zpět na íránskou oběžnou dráhu. Súdán obvinil Spojené arabské emiráty z přepravy zbraní Sílám rychlé podpory (RSF), odpadlických polovojenských jednotek, které od dubna loňského roku bojují se súdánskou armádou (SAF). Nejnovější íránské letadlo, které dorazilo do Súdánu, odletělo z Teheránu do Bandar Abbas 22. ledna a 23. ledna přistálo v Port Sudan. Poté letadlo zamířilo zpět do Íránu, podle webových stránek pro sledování letů, které využívají radarová data.

https://sudanwarmonitor.com/p/iranian-c ... e-in-sudan

acfc61e7-fceb-4990-80e1-0434dd804c5d_1080x703.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „Události a konflikty po roce 1945“