Stránka 1 z 1

Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 5/12/2023, 21:20
od Rase
Výstřižekztu.JPG

Budapešťské memorandum

Před 29 lety podepsalo Rusko Budapešťské memorandum, ve kterém se zavázalo, že bude garantovat bezpečnost, suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Ukrajina výměnou za to odevzdala Rusku nebo zničila množství jaderných hlavic, 44 strategických bombardérů Tu-22 a více než tisíc balistických střel Ch-55 - právě těch které Rusko již téměř dva roky pálí na Ukrajinu. Před 29 lety měla Ukrajina třetí největší jaderný arzenál na světě. Po rozpadu Sovětského svazu zdědila 175 raket dlouhého doletu a více než 1800 hlavic. Po dvou letech rozhovorů se Spojenými státy, Ruskem a Ukrajinou oznámil prezident USA Bill Clinton 10. ledna 1994 průlom. Ukrajina souhlasila s odstraněním všech jaderných zbraní ze svého území výměnou za ujištění, že Rusko bude respektovat její suverenitu. Ruský prezident Boris Jelcin, americký prezident Bill Clinton, ukrajinský prezident Leonid Kučma a britský premiér John Major podepsali 5. prosince 1994 v Budapešti Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Tato dohoda je známá jako Budapešťské memorandum. Signatáři se mimo jiné zavázali respektovat ukrajinskou nezávislost a suverenitu v rozmezí tehdy platných státních hranic, zdržet se hrozby silou nebo použití síly proti Ukrajině, zdržet se použití ekonomického nátlaku na Ukrajinu ve snaze ovlivnit její politické směřování, zdržet se použití jaderných zbraní proti Ukrajině, řešit případné použití jaderných zbraní vůči Ukrajině na půdě Rady Bezpečnosti OSN či vzájemně konzultovat vzniklé nejasnosti ohledně zmíněných záruk. Většina taktických jaderných zbraní byla následně převezena z Ukrajiny do Ruska. Dne 12. ledna 1996 se v Kyjevě konala demonstrace organizovaná několika poslanci ukrajinského parlamentu, kteří byli proti dohodě o denuklearizaci a požadovali rezignaci ministra obrany Valerije Šmarova. Ukrajina převezla svých posledních 40 jaderných hlavic do Ruska v červnu 1996 a oficiálně ztratila svůj status jaderná velmoci. Do konce roku 2001 Ukrajina zničila všech 46 svých sil pro odpalování mezikontinentálních balistických raket SS-24. Poslední raketové silo bylo vyhozené do povětří 30. října 2001 poblíž ukrajinského města Pervomajsk v Mykolajivské oblasti na Ukrajině. Ukrajinští specialisté demontovali poslední strategický jaderný bombardér Tupolev Tu-22M3 dne 27. ledna 2006 na letecké základně u města Poltava. Po rozpadu Sovětského svazu Ukrajina zdědila celkem 60 bombardérů Tu-22 a 423 protilodních střel dlouhého dosahu Ch-55. Ty byly vybaveny konvenční nebo jadernou hlavicí a určeny k ničení amerických svazů letadlových lodí.

Zdroj:
https://www.rferl.org/a/the-destruction ... 99706.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Budapest_Memorandum

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 14/1/2024, 19:02
od Rase
Ukrajina měla v době získání nezávislosti v roce 1991 na svém území rozmístěno 1 900 sovětských strategických jaderných hlavic a 2 650 až 4 200 sovětských taktických jaderných zbraní. Na Ukrajině se nacházelo 176 sovětských ICBM (130 SS-46 ICBM) ) a 44 strategických bombardérů.

https://www.nti.org/analysis/articles/u ... sarmament/

V roce 1993 byl první ukrajinský prezident Leonid Kravčuk (1934-2022) požádán, aby se nevzdal jaderných zbraní. V odkazu tak můžete vidět archivní záběry. "Ať jaderné zbraně zůstanou na Ukrajině dalších 20 let, dokud naše Ukrajina nezesílí". Kravčuk nakonec souhlasil s jejich odevzdáním, zejména kvůli tlaku Spojených států. Dohoda byla podepsána koncem roku 1994.

https://twitter.com/jurgen_nauditt/stat ... 0921930064

Ukraines-first-president-Leonid-Kravchuk-Crimea-is-already-part-of-Russia.jpg

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 9/9/2024, 09:41
od Rase
Ukrajina může začít vyrábět vlastní jaderné zbraně, pokud Západ a NATO nesplní své závazky vůči nám, říká Oleh Rybačuk, bývalý místopředseda vlády pro evropskou integraci. "Můžeme technicky i fakticky zahájit výrobu, trochu jako Izrael, který řekl, že jaderné zbraně nemá, ale v případě potřeby provedeme jaderný úder proti agresorům."

https://twitter.com/lazikkkk/status/1833020690099822882


Znovuvybudování jaderného arzenálu Ukrajiny

Spojenci v NATO by měli plně očekávat, že Ukrajina bude mít jaderný arzenál i bez členství v NATO. Napsal Benjamin Cook. V roce 1994 se vedoucí představitelé Ruska, Ukrajiny, USA a Spojeného království dohodli, že budou chránit Ukrajinu v případě jejího napadení - výměnou za to, že se Ukrajina vzdá svých jaderných zbraní. Jednalo se o Budapešťské memorandum o bezpečnostních zárukách. Po jeho dokončení Spojené státy, které se chtěly po rozpadu Sovětského svazu angažovat ve vztazích s Ukrajinou, podpořily vytvoření komise NATO-Ukrajina. (Rada NATO-Ukrajina je to, co bylo zahájeno v roce 2023). Tyto snahy nepomohly Ukrajině zabránit ruské invazi. Neexistují ani žádné jasné známky toho, že by současná podpora vyhnala Rusko, pokud nedojde k palácovému převratu uvnitř Ruska. USA a Spojené království nedodržely dohodu v roce 2014 a znovu v roce 2022. Síla současné koalice partnerů z celého světa, která Ukrajině poskytuje miliardy, Rusko z Ukrajiny neodstranila. Odstranění Ruska a obnova Ukrajiny snadno dosáhne bilionové hranice. (Kolik by stálo vykopnutí Ruska z Gruzie v roce 2008, Krymu a Donbasu v roce 2014?). Poučení, které si z toho Ukrajina a další národy vezmou, je, že bez bezpečnostní dohody ve stylu "článku 5" NATO nelze a nemělo by se věřit slovům a podpisům národů.
Neexistuje země, která by mohla přejít od nuly k bombě rychleji než Ukrajina. Nemá nedostatek jaderných vědců. Ukrajina má vlastní uranové doly. Její vojensko-průmyslová základna bude v blízké budoucnosti druhá po USA a Číně. A především si je vědoma důsledků toho, pokud se do jaderné energetiky nepustí. Řekněme si to jasně, Ukrajina NENÍ Írán. Je schopnější a motivovanější.
Posledním dílkem ukrajinské jaderné skládačky je utajení. To bude obtížné. USA a další spojenci nebudou chtít, aby Ukrajina vyvinula „bombu“. Ukrajina je součástí Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Na rozdíl od celého seznamu zemí, které se pokoušely vyvinout bombu v utajení, má Ukrajina výhodu. Jsou to právě Spojené státy, SSSR/Rusko, Čína, Francie a Velká Británie, kdo Ukrajinu nejvíce zklamal. Těchto pět zemí má být jedinými, kdo disponuje jadernými zbraněmi. Vstupte do Izraele, Indie, Pákistánu a Severní Koreje. Každá z těchto zemí vyvinula vlastní bombu navzdory omezením ze strany Západu. Navzdory hrozbám a záchvatům vzteku světových vůdců. Navzdory obtížím při získávání vysoce kontrolovaných a nezbytných materiálů kromě uranu. Program každé z těchto zemí byl nakonec odhalen. Klíčem k úspěchu bude po určitou dobu utajení. Pak bude nejdůležitější složkou úspěšného jaderného programu rozhodnost. Ze všech příběhů o vývoji programu jaderných zbraní v opozici vůči USA a Západu je izraelský příběh pravděpodobně nejlepší analogií pro Ukrajinu. Proč? Protože Ukrajina bude mít pravděpodobně schopnost vyjednávat, zastírat a odkládat až do okamžiku úspěchu, stejně jako Izrael. Navíc USA, Francouzi a Britové pomáhali Izraeli jeho program rozvíjet. Někdo někde pomůže i Ukrajině, protože ukrajinská potřeba programu je jedinečná. Stejně jako byla jedinečná potřeba Izraele. A co víc, Ukrajina bude stejně jako Izrael potřebovat politiku záměrné nejednoznačnosti.
Nic z toho se nemusí stát. Jediné, co Ukrajina potřebuje, je spouštěcí mechanismus typu článku 5, který vyžaduje, aby jí státy přišly na pomoc, pokud na ni někdo zaútočí. A... ve skutečnosti to musí být spouštěč. Ne rozhodnutí založené na několikaměsíčních konzultacích ve výborech. Musí to být síla NATO nebo síla podobná NATO. Cokoli, co se nepodaří, a Ukrajina nebude mít jinou možnost než rozvíjet program jaderných zbraní.

POZNÁMKA: Uvedené odkazy popisující Budapešťské memorandum o bezpečnostních zárukách jsou skvělým čtením. NIC z tohoto komentáře MAAE a Woodrow Wilson Center nestárne příliš věrohodně. Nyní je svědectvím o žalostném selhání Západu při plnění svých závazků. Benjamin Cook.

https://www.brookings.edu/articles/the- ... r-weapons/
https://www.wilsoncenter.org/blog-post/ ... ar-weapons
https://www.nsenergybusiness.com/projec ... e/?cf-view
https://en.wikipedia.org/wiki/Defense_i ... of_Ukraine
https://en.wikipedia.org/wiki/NATO%E2%8 ... ne_Council
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_w ... and_Israel
https://en.wikipedia.org/wiki/Policy_of ... _ambiguity
https://ukrns.org/en/

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 17/10/2024, 17:58
od Rase
Ukrajinský prezident Zelenskyj řekl Trumpovi, že Ukrajina buď vstoupí do NATO, nebo bude mít jaderné zbraně.

https://www.unian.net/world/vladimir-ze ... 90632.html

Ukrajina může vyrobit jadernou bombu během několika týdnů: materiál a znalosti jsou k dispozici - píše německý BILD s odvoláním na ukrajinského úředníka specializujícího se na zbrojní zakázky.

https://twitter.com/jirik957/status/1846919853749244126

Ukrajina uvažuje o tom, že si znovu pořídí jaderné zbraně, pokud se nestane členem Severoatlantické aliance. Již v roce 2021 to v německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... nicni_mkop

5g.jpg
Stará sovětská mezikontinentální balistická střela SS-18 vystavená v Muzeu strategických raketových sil Ukrajiny poblíž Kyjeva.

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 13/11/2024, 19:03
od Rase
The Times: Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout základní jadernou bombu, pokud Donald Trump stáhne americkou vojenskou pomoc, uvádí se v dokumentu připraveném pro ukrajinské ministerstvo obrany. V odkazu níže ještě podrobnější článek k tématu:

https://www.osel.cz/13777-mohou-ukrajin ... bombu.html

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 22/11/2024, 14:05
od Rase
Několik představitelů EU a USA navrhlo, že by prezident Biden mohl Ukrajině vrátit jaderné zbraně, které jí byly odebrány po pádu Sovětského svazu. To by byl okamžitý a obrovský odstrašující prostředek. Ale takový krok by byl komplikovaný a měl by vážné důsledky - uvedly New York Times.

https://bsky.app/profile/maks23.bsky.so ... jsttzi722y

Nutno poznamenat, že ony jaderné zbraně a nosiče si nevzaly v roce 1994 USA, ale Ukrajina byla nucena je převést do Ruska, což bylo moskevské ultimátum Washingtonu před podpisem další smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní, které pravděpodobně stejně porušují. Nemluvě o tom, že udržování jaderných zbraní je velice finančně náročné. Podle mě by bylo asi snazší vzít Ukrajinu do NATO (což zablokuje Maďarsko), nebo jí pomoci s vybudováním vlastních jaderních kapacit - byť si neumím představit jak by se to podařilo utajit, provést a problém s cenou údržby přetrvává.

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 22/11/2024, 17:15
od seabee
Považuju to za novinářský výmysl. USA zatím nikdy neporušily smlouvu o nešíření zbraní hromadného ničení i když byli u vlády různí jestřábi. Osud druhoválečné ikony Douglase MacArthura taky o něčem svědčí.

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 22/11/2024, 18:46
od Alfik
seabee píše: 22/11/2024, 17:15 Považuju to za novinářský výmysl. USA zatím nikdy neporušily smlouvu o nešíření zbraní hromadného ničení i když byli u vlády různí jestřábi. Osud druhoválečné ikony Douglase MacArthura taky o něčem svědčí.
No a kromě toho by to bylo na nic - Rusko by nepřestalo a neodtáhlo do kšá.

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 14/2/2025, 08:34
od Rase
Nový americký ministr obrany Hegseth aktuálně uvedl pro Breitbart News, že Ukrajina může dostat jaderné zbraně, pokud bude prezident Trump chtít. "Trumpova jednání s Ruskem nejsou slabost. Tato jednání jsou naopak důkazem síly Trumpa a Ameriky. Trumpova síla nutí Putina a Zelenského usednout k jednacímu stolu. Vyjednává z pozice síly. Usiluje o výhodnou dohodu, ale nečiní ústupky. Kritika jednání bez NATO není opodstatněná. Nikdo nenabízí alternativní řešení. Jiné pozice vedou k nekonečné válce. Vyjednávání jsou součástí Trumpovy strategie. USA projevují zájem o Ukrajinu prostřednictvím investic, nikoli pouze prohlášeními o podpoře."

https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 2267596139

GjuqAFgWwAA028m.jpg

Re: Budapešťské memorandum (1994)

Napsal: 1/3/2025, 13:58
od Rase
Sbírka na ukrajinské jaderné zbraně

Za pouhých 12 hodin se na jadernou bombu vybralo již 14 milionů hřiven (8,2 mil Kč): dary přišly z 61 zemí. "Po Ukrajině přišlo nejvíce převodů z USA a Polska," říká Oleg Gorokhovsky, spoluzakladatel ukrajinské Monobanky a zakladatel sbírky. Během prvních 30 minut bylo vybráno více než 2,5 milionu hřiven.

https://twitter.com/Zlatti_71/status/18 ... 9008561306

IMG_7333.jpeg