Stránka 1 z 2

Hroby našich padlých na Podkarpatské Rusi

Napsal: 23/8/2010, 19:31
od sa58
Dnes jsem prohlížel obvyklé informační servery a na iDnes na mně vykoukl článek o zanedbaných hrobech československých vojáků, padlých v letech 1938 a 1939 na východě naší tehdejší republiky. Nebudu to zde kopírovat, snad bude stačit jen odkaz. Diskusi nedoporučuji raději číst...

Padli za republiku. Jejich hroby mizí pod odpadky a křovinami

Napsal: 23/8/2010, 21:46
od knezdub
Četl jsem to. Je to smutné jak rychle lidi zapomínají.

Napsal: 23/8/2010, 21:52
od Pátrač
Rychle? Proč by měli občané jiné země a od naší země vzdálené stovky kilmetrů navíc ještě za jinou nyní už cizí zemí mít jakýkoliv vztah k hrobům vojáků na které nemají žádnou citovou ani jinou vazbu? Podívej se jak vypadají naše židovské hřbitovy za stejně dlouhou dobu a to byli naši spoluobčané stovky let.

Napsal: 23/8/2010, 22:07
od knezdub
Mám na mysli naše lidi. Místním je to samozřejmě u ...
Zrovna včera jsem byl na hřbitově a díval jsem se na pomníky padlých ve světových válkách. Je mě jasné, že v rozpočtu nebudou nějaké horentní sumy na podobné účely, ale myslím, že pár stokorun z rozpočtu velvyslanectví pro někoho místního, kdo by občas nahlédl, by naši republiku nepoložilo.
S těmi židovskými hřbitovy máš pravdu. kdysi jsem čistil židovský hřbitov ve Veselí nad Moravou od náletových křovin a místní už se sbíhali, kdo tam bude mít zahrádku... :-(

Napsal: 23/8/2010, 22:52
od jmodrak
Nechcem sa dotknúť nikoho citov, ale tento článok je bulvárny, zneužívajucí doslova mŕtvych. Ten cintorín nie je čs. vojakov, ale posádkový. Sú tam pochovaný nie len vojaci z RU, ČSR, ale aj ZSSR a možno Ukrajiny. Tým nechcem zľahčovať je ho stav, ale iba upozorniť, že obete bojov sú pochované niekde inde. Ešte začiatkom 90. rokov bol v správe UA, potom sa to asi nejak zvrtlo. Hlavne sú tam pochovaný tí, čo umreli v Užhorodskej nemocnici.

Re: Hroby našich padlých na Podkarpatské Rusi

Napsal: 23/8/2010, 23:49
od Vladimír
sa58 píše:Dnes jsem prohlížel obvyklé informační servery a na iDnes na mně vykoukl článek o zanedbaných hrobech československých vojáků, padlých v letech 1938 a 1939 na východě naší tehdejší republiky. Nebudu to zde kopírovat, snad bude stačit jen odkaz. Diskusi nedoporučuji raději číst...

Padli za republiku. Jejich hroby mizí pod odpadky a křovinami
Stát, který si neváží svých padlých, si bude muset prožít historii znovu. Co proboha brání tomu, když chtějí šetřit, aby vypsali sbírku?

Neměl bych žádný problém s tím nějakou rozumnou čásku poslat. Zrovna tak na hroby legionářům. Praprastrýc - bratr babičky prošel Ruskem od Zborova do Vladivostoku. Pamatuji si, jak vykládal o Čeljabinsku. Za Republiky mu jako odměnu dali místo revizora Elektrických podniků v Praze.

Napsal: 24/8/2010, 08:24
od jmodrak
Vladimíre - tak ju adresuj maďarskému ministerstvu obrany. K cintorínu len toľko. Vznikol za RU a slúžil do roku 1963, od tohto roku už len sporadický. Pochovaný sú tu hlavne Maďari asi 120 hrobov. CC. od roku 96 beží projekt Zmierenie, v roku 2009 podpísali MO ČR, SR, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Ukrajiny atď. spoločnú zmluvu, kde sa dohodli na jednom spoločnom cintoríne pre všetky obete oboch vojen. Mal by sa stavať u Mukačeva. Aký je aktuálny stav neviem. Rozhodne tento cintorín bude zrušený po dostavbe centrálneho cintorína a ostatky vojakov prevezené tam. Šefúju tomu Maďari. Preto sa žiadne významnejšie úpravy cintorína neprevádzajú a ani prevádzať nebudú. Článok je jednoducho bulvár.

Napsal: 24/8/2010, 08:58
od Vladimír
jmodrak píše:Vladimíre - tak ju adresuj maďarskému ministerstvu obrany. K cintorínu len toľko. Vznikol za RU a slúžil do roku 1963,
To je ten problém, nevidím jediný důvod pro to, abych přispíval padlým Maďarům, zrovna tak nejsem ochoten přispět na pomník popraveným komunistům z Čeljabinsku, ale byl bych ochoten přispět na pomník legionářům, kteří alespoň na nějakou dobu od nich osvobobili normální lidi.

Hroby v Užhorodu

Napsal: 24/8/2010, 10:34
od čtenář
Dobrý den,
ten článek je samozřejmě zjednodušující. Nechápu ale, o co jde podpraporčíkovi Modrákovi. Pokud vím, u Mukačeva nic nestojí (pokud tedy nemyslí maďarsko-německý "Vzpomínkový areál" ve Svalavě). Naopak - na "Šachtě", v těsném sousedství těch zdevastovaných československých hrobů je od roku 2004 nově zrekonstruovaný hřbitov maďarských vojáků, včetně těch, kteří padli v březnu 1939 v boji proti našim. Nemá ani pravdu, že tam žádní naši padlí nejsou - čs. armáda tam pohřbívala ještě počátkem listopadu 1938 (poslední byl mám pocit dokonce nějaký Slovák, který se zastřelil kvůli Vídeňské arbitráži) a v březnu 1939 tam bylo pohřbeno minimálně pět (českých) padlých, kteří přišli o život v bojích v okolí Užhorodu. Hřbitov byl posádkový, což znamená od roku 1919 do roku 1938 československý, a jsou na něm pohřbení českoslovenští vojáci (a je jedno, jestli padli nebo zemřeli v době míru).
Osobně nechápu, proč bychom v zemi, která je doslova přecpaná sovětskými a maďarskými památníky měli platit nějaký symbolický maďarsko-německý památník a nechat zrušit místo, na kterém jsou naši vojáci skutečně pohřbení. Možná, aby se tam mohl postavit nějaký pěkný supermarket?

Napsal: 24/8/2010, 11:29
od jmodrak
čtenář - ten areál, to bude asi ono. Podľa dohody z roku 2009 by tam mali byť postupne pochovávaní všetci padlí cudzinci. Prečo, neviem. Dohodli sa na tom ministerstvá.
Že tam vyrastie niečo typu "nové reality", o tom nepochybujem, na mále majú aj iné cintoríny v oblasti.
K článku - ak novinár neuvádza presne fakty, nech radšej nepíše nič. Na MO ČR je sekcia, ktorá sa má o tieto pietne miesta starať v prvom rade. Ak sa autorovi nepozdáva stav hrobov, mal sa obrátiť na ňu. Aspoň by dostal vysvetlenie. Opis a foto možno vzbudí u ľudí súcit, ale to nepomôže. Niekto to má v náplni práce.

Napsal: 24/8/2010, 13:36
od čtenář
K článku - myslím, že v něm je také vyjádření zástupce MO majícího tuto problematiku na starosti, takže jde asi o nějaký jiný záměr.
Co se týče toho centrálního místa - zdá se mi úplně neuvěřitelné, že do nějaké společné jámy nasypou legionáře vedle nácků a fašounů a pevně doufám, že toho chytráka, který to podepsal za nás už vyhodili. Navíc - MO už mezitím stačilo sedm hrobů na "Šachtě" prohlásit za válečné.
Už vůbec se mi nechce věřit, že by si třeba Rusové vykopali své geroje na užhorodské Kalvárii (nebo kdekoliv jinde) a vezli je do Mukačeva.
A jak by se to asi mělo udělat s těmi našimi? Roztřídit padlé v boji od zemřelých na zápal plic? Čechy od Rusínů? Ty z roku 1939 od těch z roku 1937? To je pěkná blbost a doufejme, že článek alespoň pohne někoho kompetentního, aby se nad tím zamyslel a začal něco dělat.

Napsal: 24/8/2010, 14:13
od jmodrak
Zástupca MO sa k problematike vyjadril tak, že chce postaviť pomník, asi pred byv. vel. divízie. O cintorín ako taký sa v článku nezmieňuje, asi stratilo MO záujem. Ak teda dobre chápem "Pak by podle něj měl být postaven pomník v Užhorodu, kde sídlil štáb 12. divize. "Na jeden pomník by se peníze najít mohly. Ti kluci bojovali za Československo dokonce v době, kdy již několik dnů neexistovalo," souhlasí Pavel Filipek z referátu Péče o válečné hroby v zahraničí Ministerstva obrany ČR."
Čo sa týka vojnových hrobov, túto problematiku až tak nesledujem, ale potom, čo časť "pravicových" poslancov Bratislavy chcela presťahovať cintorín zo Slavína - lukratívne miesto pre realitných agentov, argumentujúc práve "Mukačevom", t.j. sťahovaním hrobov, mi pripadá, že celá akcia "zmierenie" je o tom, že v spoločnom hrobe - šachte budú ostatky nácka a trebárs aj legionára. Podľa vzoru generalissimusa Franka a jeho pamätníka zmierenia. Dnes je možné všetko.
Osobne pochybujem, že by na dotyčnom cintoríne sa čokoľvek udialo.

Napsal: 24/8/2010, 17:30
od Tunac
Oficiální stránka http://www.valecnehroby.army.cz/
a Vojenská pietní místa http://www.vets.estranky.cz/

Napsal: 7/2/2011, 23:54
od Pravičák
Pánové k vojenským hrobům jen tolik.Je to ostuda naší země a počátky vidím už po roce 1948.Kdy se začaly psát jiné vojenské dějiny-pouze dějiny armády po roce 1948,jako by předtím nikdy a nikde občané této republiky nebojovali a neumírali.Výsledek této polity byl jen ten že se opravovaly a udržovaly vojenské hřbitovy na Dukle,Svidníku,Banské Bystrici a v Praze.Na ostatní vojenské hřbitovy se kašlalo.Osobně jsem projel po roce 1990 mnoho vojenských hřbitovů na západě a ať to byly hřbitovy s 1.a nebo 2.světové války,tak byly nádherně udržovány včetně hřbitovů s doby C a K Rakouska.
V loni jsem si projel bojiště z války Rakousko Pruském u Hradce Králového a všechny hroby jsou udržovány s peněz rakouských daňových poplatníku.Náš národ si neumí vážit a ani si nevážil své armády,na tož svých padlých vojáku.JE TO KRUTÉ,ALE PRAVDIVÉ.
----------------------------------------------------------------------------------------
„My vojáci máme s lidem společnou neschopnost prohlédnout pravý charakter režimu.“

Napsal: 8/2/2011, 00:33
od Bleu
To že se tu na vojenské hroby z vysoka s*re je mi známo, ovšem můžeš předložit nějaký důkaz o tom že by pomníky resp. spravování masengrábů bylo placeno z peněz rakouských daňových poplatníků, páč toto slyším prvne?

Napsal: 8/2/2011, 00:42
od Alchymista
Ako nepriamy dôkaz by mohol poslúžiť fakt, že vojenské hroby i v zahraničí sú udržiavané silami - a zrejme aj z prostriedkov - rakúskej alebo nemeckej armády. Akcií sa často zúčastňujú vojaci v uniformách a to nielen pri "slávnostných aktoch" ale i priamo pri prácach na údržbe hrobov a cintorínov.

Napsal: 8/2/2011, 01:17
od Bleu
Zajímavé leč absolutně nic nedokazující, pokud je mi známo tak o pomníky z války 1866 se snad stará "komitét 1866", například takto.

Napsal: 8/2/2011, 15:44
od Pravičák
Bleu,zkus si projít stezky bojiště války 1866 u Hradce Králového.Já to vloni udělal a dovíš se kdo z velké části financuje opravy.Opravy menších pomníčku jsou financovány ze zdrojů komitétu.
Ale oprava pomníku rakouského I. armádního sboru v Chlumu-byl financován z Rakouska.

Památník padlých pruských vojáku byl financován Lidovým spolek pro péči o německé válečné hroby

Ossarium Kbelnice-též oprava financovaná Lidovým spolek pro péči o německé válečné hroby.
A tak by se dalo pokračovat.
V loňském roce jsem projížděl Pískem,kde je též vojenský hřbitov s 1.světové války.Co jsem viděl otřesné.A tak by se dalo pokračovat dále.
Znovu tvrdím.není u nás úcta a pieta k padlým našim vojákům.
--------------------------------------------------------------------------------------

"Historie se nám může a nemusí líbit. Můžeme ji obdivovat nebo z ní zvracet. Ale nejhorší by bylo, kdybychom ji zapomínali, potom se s jistotou zopakuje."

Napsal: 8/2/2011, 19:05
od sa58
Není to sice přímo o hrobech, ale v poslední díle časopisu "Střelecká revue" (monografie) je dle mého názoru skvělý článek o Československé armády na Podkarpatské Rusi. Jmenuje se to Zapomenutá válka o Podkarpatskou Rus

Doporučuji si to přečíst, částečně jsem něco dost podobného našel TADY

Napsal: 8/2/2011, 21:06
od Stuka
Pardon, není to sice hřbitov našich vojáků, ale je zde hezká virtuální prohlídka a jedná se o největší německý vojenský hřbitov na Slovensku.
Vzorově vybudovaný a udržovaný hřbitov postaven s přispěním Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.
Němci a Rakušané se vzorově starají o všechny hřbitovy svých padlých, ať se nacházejí kdekoli.
http://www.slovakia3d.sk/details.aspx?o ... wtype=info