Julesak
Ne není. Toto zakládáš jen na základě videí a fotek, které si viděl. Protože nevíš, kolik opravdu vzletů s touto konfigurací podnikají, není možno na tom dělat nic. Takže z toho stále jdnoduše vyplývá, že vše zakládáš jen a pouze na ruských propagačních zdrojích.
Víš kolik (tun či kusů) pum mělo Rusko na Sýrii svrhnout?
Skeptik píše:Každá vystřelená střela má tendenci rotovat kolem všech tří os ... na vině je
udělené zrychlení. Čím je zrychlení větší a hmotnost střely nižší, tím je tato tendence k rotaci větší.
Dokud byly kulky kulaté, až takový dopad to nemělo.
V okamžiku kdy "kulky" nejsou, kvůli aerodynamice, kulaté, jakákoli rotace, s výjimkou té kolem podélné osy (osy symetrie), má velmi negativní dopad na přesnost. Proto ty stabilizace střel / projektilů ... křidélka (počínaje šípy), těžký hrot a dlouhé tělo (oštěpy), rotace (střely atd.)
U bomb, kterým se žádné počáteční zrychlení neuděluje (zrychlují pouze gravitací) není tento problém zásadní. Nicméně i tak je bombu nutno stabilizovat, a protože se málokdy vypouští při nulové dopředné rychlosti, pak je stabilizace křidélky (šípová) naprosto postačující ... proč to tedy dělat složitě stabilizací rotací.
Účelem stabilizace je tedy jediné - zajistit aby objekt "
letěl špičkou dopředu" tedy ne zvýšení přesnosti, ale pouze její "nezhoršení"
To není úplně přesné. V poslední větě máš pravdu, ale ne zcela. Původně jsem to nechtěl rozepisovat, ale dobře.
Nejprve proč je stabilizace prospěšná pro přesnost. Základem je, že pokud je těleso v prostoru stabilní, udržuje svojí polohu. Potom se bude pohybovat pouze směrem, kterým je mu udělena hybnost. Tedy tím, že střelu stabilizujeme, bude mít snahu se pohybovat námi zvoleným směrem k cíli.V případě ideálního stavu tedy dojde k zasažení cíle. Ve chvíli, kdy není střela stabilní, nemá snahu sledovat pouze směr, daný hybností, resp. síly na ni působící se rozkládají a střel bude mít tendenci uhýbat ze směru, který je jí dán.
Tím, že těleso udržuje svojí polohu v prostoru, můžeme jednoznačně určit, kde se bude nacházet v každém okamžiku letu. To nám umožní predikovat její dráhu a to nám umožní zjistit, kam je třeba mířit, abychom zasáhly. Pokud je nestabilní, není toto možné přesněji, se zvětšujícím se doletem se zvětšuje možná odchylka od dráhy, kterou chceme, aby střela sledovala.
Ovšem, při stabilizaci rotací vzniká ten problém, že pokud je těleso takto stabilizováno, udržuje si zcela svojí polohu. Tedy jak psal Skeptik, neletí špičkou na před. Proto když toho chceme dosáhnout, musí provést v zásadě destabilizaci střely. To se provádí její konstrukci, kdy je bod působení sil na střele posunut vůči těžišti střely. To má za následek, že výsledně vzniká síla, jejíž moment střelu odklápí od osy střely a tím dochází k tomu, že špička střely bude sledovat křivku letu.
Je to zjednodušený popis, protože zde působí další vlivy (třeba derivace nebo-li odvalování po vzduchových polštářích), ale základní princip je zhruba takovíto. Obecně od počátku střelných a palných zbraní platí, že stabilizace střely (kromě jiného) pozitivně ovlivňuje přesnost.
kenafv
Nemám, není potřeba, pro toto stačí ústní popis, aby byl na stejné úrovni věrohodnosti. Subjektivní vyjádření to bude v obou případech.
Mirek58
Pleteš dohromady dvě věci. Rotační stabilizaci a stabilizaci náběžnou hranou. Ta také rotuje, ale výrazně pomaleji a její užívání je takové, jaké jsme napsal. To co píšeš ty platí pro stabilizaci rotační.