
SSSR a Finsko 1941-45 Pokračovací válka VII. Č 1.
Díl VII.
Část 1.
A diplomatické problémy Finska pokračují. Po demonstrativním protestu německého velvyslance, který opustil Finsko, obdrží finský ministr zahraničí německou nótu dne 27. března 1943. V té se říká, cituji:
„Vůdce je toho názoru, že jakýkoli souhlas finské vlády s americkou nabídkou zprostředkování míru mezi Finskem a SSSR by bylo ze strany německé branné moci a celého německého národa, které se cítí s finskou brannou mocí a finským národem neodlučně spojeny, chápáno jako zrada Finska na Německu jako druhu ve zbrani a na společném osudovém boji proti bolševismu se všemi z toho plynoucími důsledky.“
To už byla skoro nezakrytá hrozba, že jestliže se Finsko vydá jinam, přijdou sankce. Znovu si připomeňme, že Německo krylo 90% veškerých zásobovacích potřeb Finska. Z dovozů bylo nejdůležitějších 200 až 250 tisíc tun obilí. Pokud by to Němci zastavili, ve Finsku by byl hlad.
Němci se ale přeci jenom poučili z chyby SSSR, a své hrozby neuskutečnili. Vedlo by to k jasné roztržce. Na druhé straně i Finové pochopili a rozhodli se Ribbentropovým požadavkům vyhovět.
Ale velvyslanectví USA oznamuje finské vládě, že většina jeho personálu opustí území Finska. Jasná předzvěst přerušení diplomatických styků.
Maršál Finska Mannerheim se o situaci, že Finsko hodlá vyhovět Ribbentropovu nátlaku dozví 9. května 1943. Je to v době, kdy se vrací z několikatýdenní léčby ve Švýcarsku. Je rozhořčen. Než odjížděl, finská vláda plně trvala na suverénním rozhodnutí. Proč teď se chce podvolit?
Ve své knize maršál Finska říká, cituji:
„Během svého pobytu ve Švýcarsku jsem měl možnost zjistit, co se na neutrální straně soudí o vyhlídkách Německa na výsledek války a čím dál víc jsem se utvrzoval v přesvědčení, že stát, který v tomto okamžiku svůj osud právoplatným paktem spojí s Německem, ubírá se vstříc hrozivé budoucnosti. Považoval jsem proto za svou povinnost, udělat vše, co jsem mohl, aby vláda podrobila své rozhodnutí novému přehodnocení.“
A maršálovi se to podaří. Přesvědčí prezidenta. Přesvědčí premiéra a přesvědčí i vládu. Na poslední chvíli je podvolení se Německu odvoláno.
Finové mají štěstí.
Německo je zaneprázdněno mnoha věcmi a my si je řekneme. Řeší problémy s porážkou Stalingradu. Německá vojska čelí úderům Rudé armády na Kavkaze, na Tamaňském poloostrově, na rostovském směru, u Voroněže a i na dalších úsecích východní fronty. Čelí též problému vylodění spojenců v Severní Africe a rozdrcení zbytků německých a italských vojsk. Pak se v červenci 1943 spojenci vylodí na Sicílii. Maršál Badoglio z pověření italského krále svrhne Mussoliniho režim v Itálii.
Hitler a jeho pochopové nemají nyní ani chvilku času, aby se mohli věnovat Finsku.
V době zaneprázdnění Hitlerovského Německa, je tu náhle sovětská mírová iniciativa.
Velvyslankyně Kolontajová ve Stockholmu, ústně, přes belgického vyslance sděluje, že SSSR by byl ochoten jednat o míru. Iniciativu musí vyvinout Finsko.
Finská vláda stejnou cestou (přes belgického vyslance) odpoví, že by souhlasila s jednáním na základě hranic z roku 1939, s eventualitou – odůvodněné hraniční úpravy. Další mírové prověrky provádí finské velvyslanectví v Lisabonu. V té samé chvíli zasílá finský ministr zahraničí, na americkou žádost, americké vládě ujištění, že finská armáda nikdy nebude bojovat proti americkým jednotkám, které by se vylodily v Norsku a rozvíjely operace proti Finsku.
Finové věřili, že Američané v severním prostoru by byli jasná mocenská protiváha proti SSSR a že by se měli o koho opřít.
Je nutné si uvědomit, že v době války probíhají všechna jednání tajně a ani finské obyvatelstvo se o nich nesmí dozvědět.
Proto si i my o nich říkáme až dávno po válce.
Přesto ale i ve finském národě v době války začalo narůstat přání obyčejných lidí, aby Finsko válku ukončilo. Finský lid strádal. Vše završilo nezbytné rozšíření mobilizačních povinností na muže straších ročníků. Náhle začali na každém kroku, ve všech oblastech života a ve výrobě chybět lidé. Vždyť Finsko jich tolik nemělo.
Tyto nálady lidí vyústily v dopis, který zaslalo 33 významných činitelů, většinou poslanců finského parlamentu, dne 20. srpna 1943 prezidentu Rytimu. Přímo jej vyzvalo, aby přikročil k jednání o míru. Dopis byl uveřejněn i ve švédském tisku. Finské noviny náhle píší o vzniku opozice, která požaduje změnu politického kurzu.
Na tyto nálady teprve zareagoval německý velvyslanec. Co se to děje ve Finsku? Také kolaborantský fašistický tisk v Norsku ostře napadl Finsko, dokonce napadl finského sociálně-demokratického ministra Fagerholma. Ten je nucen i na německý nátlak odstoupit. Do začátku října 1943 vrtá do situace ve Finsku německý velvyslanec von Blücher. Ale 14. října 1943 zasílá Hitler 16ti stránkový dopis finskému prezidentu Rytimu. Hitler vyčítá finské vládě smířlivost k vnitřní opozici. To prý vyvolává dojem slabosti a únavy z války. Vyčítá nepřátelský tón finského tisku k Německu. Neochotu Finska přijímat a plnit spojenecké závazky. Nechápe proč Finsko nechce sdílet německou politiku. A proč nechce uznat obnovený fašistický režim v Itálii s Mussolinim v čele.