Zde viz foto ilustračního náčrtu čtyř map

, na kterých jsou, na prvé mapě, americké útoky po vylodění ve dnech 7. a 8. srpna 1942. Na dalším, druhém náčrtu, je ostrov Guadalcanal s místy, která jsou zmiňována také v textu. Třetí náčrt zachycuje japonský útok v září stejného roku a čtvrtý náčrt je pak o říjnovém japonském útoku. Náčrt, jakož i jednotlivé mapy, je, jsou, pak volně na několika webech a vše bylo pro Palbu zmenšeno (Zde pak, v dalších dvou odkazech, po přiblížení a nastavení velikosti kolečkem, a následně i vyhledáním, viz ostrov Florida, jehož nejnovější dnešní název je - Nggela Sule:
https://mapy.cz/zemepisna?x=158.0992790 ... z=7&lgnd=1
za což děkuji kolegovi Mrfelix, ještě také děkuji i kolegovi Zemaktovi, viz zde z Wikipedie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nggela_Islands
Ještě stále hovoříme o nesprávných a neúplných informacích, které mělo japonské Velitelství v Rabaulu o situaci na Guadalcanalu a na ostrovech Tulagi, Gavutu a Floridě, a to dne 13. září 1942, když se všichni velitelé domnívali, že byl Guadalcanal, již 12. září, dle plánu dobyt a tamější letiště obsazeno. Vyslané průzkumné letouny však hlásily, „že opravdu obsazeno není, a tak bylo další plnění dohodnutých plánů o den odsunuto“.
Z těchto důvodů japonské velitelství 11. leteckého svazu usoudilo, že nebude zatím asi zcela bezpečné, bombardovat letiště, nebo hřeben. Proto bylo rozhodnuto, že se letecký útok provede na jiný velice lákavý cíl: „námořní pěšáky, kteří se právě před šesti dny vylodili na Taivu a pravděpodobně se stále zdržovali v okolí“ (Taivu je onen poloostrov na západ od Hendersonova letiště, kam skutečně před 6ti dny zaútočily, po vylodění, Edsonovi úderné oddíly i se svým velitelem, a zničili tam zásobovací sklady Kavagučiho jednotek. Poté se úderné oddíly nalodily na pomocné torpédoborce i s menší kořistí, a zase odpluli zpět, a v popisované době již úspěšně bránili Edsonův Krvavý hřeben…).
Bylo poledne dne 13. září, když 26 japonských bombardérů G4M Betty (zde viz foto

, pod kterým je popisek, G_4M_Betty, foto je volně přístupné na několika webech), které měly doprovod 12 Zer (zde viz ilustrační foto

, na kterém je Zero na letadlové lodi Shokaku, foto je volně přístupné na několika webech.), prolétlo nízko nad ostrovem Florida a shodilo své náklady pum „na (vlastní) hladový a dezorganizovaný týlový útvar“.
Bylo jen divné, že proti japonským bombardérům nevzlétly žádné americké stíhačky, a tak ona doprovodná Zera využila tuto „vzácnou“ příležitost a prudce ostřelovala Tasimboko. Japonská hlášení těch, kteří přežili, nesla popis, že poplašení příslušníci Kavagučiho spojovacích a zásobovacích družstev byli ostřelováni, když se pokoušeli na písčitém pobřeží rozprostřít vlajky s “koblihou“. No a později, místní domorodci a pátrači, tyto zkrvavené vlajky posbírali jako suvenýry.
Byl večer 21 hodin, stále ještě 13. září 1942, když japonský obojživelný letoun, známý jako „všivý Lojza“ vypnul dýchavičný motor a na padáčku shodil osvětlovací pumu. Osvětlovací puma vzplála bledozeleným světlem právě nad středem Hendersonova letiště ve větší výšce.
Byl to pro japonské lodě signál, na který svou palbu spustilo 7 torpédoborců, které z Lunžského průlivu ostřelovaly letiště. Střelba japonských torpédoborců trvala hodinu.
Ve stejné době, 60ti minut, „Edsonovi muži bojovali – o mnohem víc než o vlastní životy – na hřebenu“.
Zde viz mapu

, na které jsou útoky Kawagučiho jednotek mezi 12. až 14. září 1942. Mapa je na několika webech a byla zde pro Palbu zvětšena.
Pozdější generál v.v. Samuel B. Griffith, ve svém opraveném II. vydání v angličtině, vydané v Nakladatelství University of Illinois Press v Champaign v Illinoisu roku 1991, které přeložil Robert Müller. Knihu – Bitva o Guadalcanal, Praha 2001, str. 119., napsal i některou z následujících vět a nebyl sám:
Signál osvětlovací rakety znamenal, že „dva japonské zesílené prapory – téměř 2 000 mužů – postupně útočily na kluzké svahy“.
V knize - Průvodce válkou v Pacifiku, Editor Marston, Kapitola 7., Profesor David Horner, v článku – Guadalcanal a Papua, na str. 129., z roku 2001, doslova píše o stejném, cituji:
„V bitvě na Krvavém hřebeni útočilo dva tisíce Japonců v mohutných vlnách a dostali se na 900 metrů od letiště.“
Odpovědí námořní pěchoty na japonské útoky na bodák bylo, že nejprve jejich minomety, ze skrytých a velice dobře maskovaných postavení, doslova chrlily své miny, „jak je jen nabíječi stačily házet do rozžhavených hlavní“. Také del Vallovo dělostřelectvo se činilo a jejich palba se „zakusovala do masa Japonců ocelovými střepinami“. Napravo volání „Banzai“ rychle prý zjihlo v zcela tiché sténání. Jenomže bojový pokřik doslova převzalo japonské levé křídlo.
„Plynový útok!“ křičeli zmatení Japonci, když postupovali v zelenavém světle, od světlice.
Ozvalo se pak také anglické „Maline, you die!“ (přeloženo do češtiny – „Zemřeš námořní pěšáku!“ Japonci vyslovují „r“ jako „l“, a proto jejich „marine“ zní jako „maline“ – poznámka je od překladatele Roberta Müllera).. A zaznamenán je pak také výrok jednoho ze střelců z automatické zbraně, na křičící Japonce, že námořní pěšáci zemřou, který měl znít následovně, cituji: „Dřív budete polykat vlastní hovna, holoto!“
Japonský zuřivý útok na bodák, v noci z 13. na 14. září 1942, podél hřebene, je popsán, „jako když kovář ohýbá rozžhavenou podkovu. Podkova se ohnula, ale nezlomila a ve 23 hodin nastal oddech: Kawaguči stáhl úderné jednotky. Když se Japonci shromáždili na pokraji džungle, bylo odtud slyšet zmatený hovor. Námořní pěšáci mlčeli a připravovali se.“
Ale ani zdaleka to nebyl konec, neboť již několik minut před půlnoci, generál Kawaguči nechal podniknout další útok, který byl podporovaný dělostřeleckou a minometnou palbou. Obranná minometná palba námořní pěchoty byla sice v té době méně účinná, ale o to lepší a účinnější byla palba del Vallova dělostřelectva, která byla nyní zcela zaměřena těsně před obrannou linii. Dělostřelba trhala postupující Japonce, jak se říká, doslova - „na cucky“!
Jenomže stále přicházeli noví a noví útočící Japonci. „Střílejte před nás“, volal plukovník Edson na del Vallova předsunutého pozorovatele. „Blíže!“ A poté znovu: „Blíže!“ Předsunutý pozorovatel pak nechal skutečně palbu přisunout blíže k obraně. Co se dělo dál, vlastně již i v zákopech obránců a v jejich okolí, líčí Samuel B. Griffith, na str. 120, svého II. vydání slovy, cituji: „Japonci, kteří naskákali do okopů námořní pěchoty, aby unikli z objetí smrti, byli doslova vypícháni. Mrtví a umírající Američané i Japonci – někteří s utrženýma rukama a nohama, jiní s rozdrcenými končetinami, proraženým hrudníkem, rozpáraným břichem, obličejem pokrytým blátem a krví – byli odtahováni do primitivních obvazišť, kde dva námořní lékaři se svými zdravotníky při svitu baterek stíněných pláštěnkami podvazovali tepny, prováděli transfuze, čistili a ošetřovali rány“.
Ještě v době než nastala půlnoc, z 13. na 14. září, podařilo se námořním pěšákům odrazit další dva japonské útoky na bodák. Došlo i na boj zblízka a i v tomto boji námořní pěšáci a parašutisté obstáli na jedničku, i když se podkova obrany stále utahovala při svírání hřebene. Postupně bylo stále méně a méně střeliva do lehkých kulometů a i automatické pušky spotřebovávaly střelivo; v předních liniích docházely ruční granáty. Byl to major Kenneth D. Bailey, který se stal jednočlenným zásobovacím družstvem, když znovu a znovu, místy v poklusu, místy musel po čtyřech, lezl podél ostřelovaného hřebenu, aby dodával bojujícím námořním pěšákům, schouleným v okopech, granáty a zásobníky.
Ve stejné době stál plukovník Edson těsně za obrannou linií a domlouval některým, zcela omámeným vojákům, kteří klopýtali zpátky z linií slovy: „Běž, odkud si přišel! Máš všechno, co mají oni, jen kuráž ne!“ A tahle slova prý tehdy skutečně fungovala.
Byly 2,00 již 14. září, když minometná přehrada zasypala oba svahy tohoto „krvavého hřebene“. Byly přetrhány dráty, které vedly na divizi a k podpůrnému dělostřelectvu. A navíc, o pět minut později, osvětlovací miny zase posvítily na takřka celý hřeben. Byli vidět přikrčení, běžící Japonci, který řvali již po několikáté jimi použité: „Maline, you die!“ „Banzai!“ Maline, you die! Banzai“! To již byly, někteří japonští vojáci, necelých 1 000 yardů (1 yard = 0,9114 m, tedy takřka, i jinými historickými spisovateli použité - přibližně 900 metrů, viz výše, včetně japonských pokřiků.) od Hendersonova letiště (zde viz foto

, na kterém je Hendersonovo letiště, v levé části snímku je pak „Pagoda“, velitelství letectva. Foto zde bylo pro Palbu zvětšeno).
Jenomže jak i ztráty po chvíli napovídali, námořní pěšáci neměli skutečně tehdy valnou chuť umírat. Nejen pohybem, ale i palbou z automatických, či poloautomatických zbraní, a i granáty velice dobře na japonské útoky odpovídali.
Padl dělostřelecký pozorovatel a na jeho místo okamžitě nastoupil četař, který po náhradní telefonické lince, kterou v té době, velice rychle, spojaři natáhli, požadoval okamžitou palbu.
Asi tak ve 2.30 ráno (14. září) Japonci znovu ustoupili. Také plukovník Edson (zde viz foto

, na kterém je Merrit A. Edson, foto je majetkem Wikipedie a zde bylo několikrát zvětšeno), nechal část obrany ustoupit „na připravená postavení na posledním pahorku. Na hřebeni bylo ticho. ´Vydržíme´, hlásil (Edson) tlumeným hlasem po univerzální lince (plukovníku) Thomasovi. G-3 začal už nasazovat divizní zálohu, postupně, po rotách.“
A pak ještě následovaly dva japonské útoky, které byla nazvány -„nesmělé“!
O tyto 2 nesmělé útoky se znovu pokusil, svým rozkazem generál Kawaguči, a to ještě před svítáním dne 14. září 1942. Američané oba útoky poměrně snadno odrazili, již za pomoci nasazených záloh z 2. praporu pátého pluku.
Japonci vlastně své útoky pořádně nerozvinuly; „dělostřelectvo, které soustavně střílelo těsně na okraj a před okraj džungle, je rozbilo a v šest hodin Brannonovy stíhačky, letící dvacet stop nad hlavami námořní pěchoty, začaly svými 37 dělovými granáty načechrávat bujný porost“, napsal generál v.v. Samuel B. Griffith, na str.120. a 121, ve II. vydání své knihy.
/ pro podrobnější studium: Zde viz zmínku o majoru Dale Brannonovi, a jeho P-400s ( exportní verzi P-39) -
http://rememberedsky.com/?p=2287
asi tak v polovině článku, je tam i o postřelování Hřebene 13., 14., září. Jen posledními třemi, či čtyřmi P-400s (exportní verzí P-39), leč nenašel jsem nic o tom, čím střílel, tedy kanon ráže 37mm.
Ale u P-400s, se mělo, dle anglické verze hovořící o, konkrétně - Bell P-39 Airacobra
https://en.wikipedia.org/wiki/Bell_P-39_Airacobra
u P-39, jednat o 200 ks, které Američané sebrali z anglické exportní dodávky. V anglické verzi Wikipedie, se hovoří u P-400s (exportní verze P-39) - o kanonu T 9, který měl mít ráži 37mm, motor za kabinou, a vrtulí a pod sedadlem namontovaný onen kanon T9:
https://en.wikipedia.org/wiki/M4_autocannon
/
Generál Kawaguči (zde viz foto

, pod kterým je popisek generálmajor Kawaguchi Kiyotake. Foto zde bylo zvětšeno a je volně na několika webech.), zavelel k ústupu!